Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ujednolicanie statutu szkoły
strony: [ 1 ]
hania05-12-2002 15:42:10   [#01]

Z racji, że menis zasypuje nas od dawna różnymi zmianami w rozporządzeniach i do statutu szkoły jest już co nieco aneksów, postanowiliśmy go sobie ujednolicić. Przy analizie pojawiły mi się takie dwie wątpliwości, które mam nadzieję uda mi się dzięki Waszej pomocy rozwiać:

Jak sprawa na dzień dzisiejszy ma się ze świadectwami z paskiem na koniec gimnazjum- jets prawny wymóg 75 pkt na egzaminie czy nie? Moja wątpliwość stąd, że nie widzę na stronie menis jakiegoś późniejszego rozporządzenia o zasadach wydawania świadectw, niż to z 7 czerwca, gdzie istnieje zapis stosowny. Podobno gdzieś się p. minister wypowiadała, że weźmie pod uwagę zdanie rodziców, czy coś tam i zapis sie zmieni. Mam trzecieą klasę i chciałabym wiedzieć... Dyr. podsunął mi pod nos jakiś dziennik ustaw, że stosowne punkty rozp  o wydawaniu świadectw są skreślone. Wiecie coś?

Po drugie - gdzieś tu kiedyś była dyskusja, ale tytuły naszych wątków w katalogu.. Jak to jest z możliwością zapisu w statucie ( w ramach WSO) i możliwością odbywania się w szkole egzaminów sprawdzających? Wiem, że w rozp o ocenianiu takie pojęcie nie istnieje, u nas nadal jest w statucie - chyba od pierwszej jego wersji, nie byłam przy jej tworzeniu, Proceduralnie wygląda to mniej więcej tak, że zgodnie z prawem - zawiadamiamy rodziców i uczniów miesiąc(ten czas - w gesti szkoły i tak mamy w statucie) przed klasyfikacją o ocenach przewidywanych, tydzień przed - o wystawionych przez nauczyciela, rodzic(lub uczeń) ma prawo 3 dni przed klasyfikacją stosownym pismem do dyr szkoły wystąpić o egz sprawdzający, dyr może się zgodzić , po zasięgnięciu opinii nauczyciela, wyznacza termin ( oczywiście przed klasyfikacją) i uczeń podchodzi do egzaminu. Zdaje go lub nie (częściej nie:-) czym ew mógłby podnieść sobie ocenę.... Nie wiem czy to nie przesada u nas.... Tym bardziej że w rozp jest:

§ 9.

...

 

  7. Przed końcoworocznym (semestralnym) klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej poszczególni nauczyciele są obowiązani poinformować ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanych dla niego ocenach klasyfikacyjnych, w terminie i formie określonych w statucie szkoły.

  8. Ustalona przez nauczyciela niedostateczna ocena klasyfikacyjna końcoworoczna (semestralna) może być zmieniona tylko w wyniku egzaminu poprawkowego, z zastrzeżeniem § 16 ust. 1.

...............

§ 10.

  1. Oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, a ocenę zachowania - wychowawca klasy. ( ust. 2 i 3 dotyczy szkół zawodowych i klas integracyjnych - dopisek mój)

 .........

§ 13.

Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej (semestralnej) stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwia lub utrudnia kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej (semestrze programowo wyższym), szkoła powinna w miarę możliwości stworzyć uczniowi szansę uzupełnienia braków.

.........

 

§ 16.

  1. Począwszy od klasy czwartej szkoły podstawowej, z wyjątkiem klasy programowo najwyższej w szkole danego typu, uczeń, który w wyniku końcoworocznej klasyfikacji uzyskał ocenę niedostateczną z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy, z zastrzeżeniem ust. 2. W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin poprawkowy z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Czy my nie mamy czasem "przedobrzone" w tym naszym statucie? Jak to jest u Was? Prosze o wszelkie sugestie, opinie, sprawa pilna, bo ewentualne zmiany trzeba by robić już...

hania

Leszek05-12-2002 17:29:51   [#02]

Skreślono zapisy § 6.1a, 1b, 1c i zlikwidowano tym wpływ wyników egzaminu gim. na rodzaj świadectwa.

Rozporządzenie
Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 stycznia 2000 r.

w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności

(Dz.U. z 2000r. Nr 6, poz.73 i zm. Dz. U. z 2002 r. Nr 48, poz. 456, Nr 70, poz. 648 i

Nr 159, poz. 1320)

 

§ 6.

1. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej uczeń szkoły dla młodzieży, który w wyniku klasyfikacji końcoworocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania, otrzymuje świadectwo szkolne promocyjne stwierdzające uzyskanie promocji do k

lasy programowo wyższej lub świadectwo ukończenia szkoły stwierdzające ukończenie szkoły - z wyróżnieniem, z zastrzeżeniem ust. (...)
3.

1a. /uchylone/

1b. /uchylone/

1c. /uchylone/

2. Uczeń szkoły artystycznej, który w wyniku klasyfikacji końcoworocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania, z wyjątkiem szkoły artystycznej realizującej wyłącznie plan nauczania zajęć artystycznych, otrzymuje świadectwo szkolne promocyjne stwierdzają

ce uzyskanie promocji do klasy programowo wyższej albo świadectwo lub dyplom ukończenia szkoły, stwierdzające ukończenie szkoły - z wyróżnieniem, z zastrzeżeniem ust. 3. (...)

3. Statut szkoły może określić wyższe wymagania, a także dodatkowe warunki niezbędne do uzyskania świadectw, o których mowa w ust.1 i 2.

4. Absolwent szkoły średniej dla młodzieży oraz absolwent ogólnokształcącej szkoły artystycznej, dającej wykształcenie średnie ogólne, który uzyskał z egzaminu dojrzałości średnią ocen co najmniej 4,6 oraz spełnił warunki, o których mowa odpowiednio w ust.1-2, z zastrzeżeniem ust. 3, otrzymuje świadectwo dojrzałości stwierdzające ukończenie szkoły z wyróżnieniem.

 

Z kolei przepis o ocenianiu umożliwia zmianę oceny ndst tylko poprzez egzamin poiprawkowy. Natomiast nie ma żadnej delegacji prawnej do tworzenia innych egzaminów w tym zakresie. Egzaminy klasyfikacyjne są zwiazane z osobami mającymi problemy z nieobecnością i uczące się innym trybem. A dawne egz. sprawdz. odeszły w niebyt prawny.

Pozdrawiam

Zola05-12-2002 18:04:36   [#03]

moznaby z tym dyskutować

nauczyciel  podaje przewidywana ocene i jesli jest w statucie egzamin sprawdzający to uczeń korzysta z prawa pozwalającego mu zakwestionować przewidywaną ocene - odbywa sie egzamin i dopiero po nim  nauczyciel stawia ocenę końcową ,jest rada  i uchwala się wyniki klasyfikacji i wtedy dopiero ocena jest ostateczna i można ndst zmienić tylko egzaminem poprawkowym

a w rozporządzeniu o klasyfikowaniu i promowaniu jest mowa,że uczeń ma prawo poprawiać wyniki niekorzystne ale zdaje się ,ze nie ma tam określenia ,że chodzi tylko o oceny bieżące i na tej podstawie w niektórych szkołach nadal są egzaminy sprawdzajace i myslę ,że nie jest to niezgodne z prawe

Ewa z Rz05-12-2002 18:48:40   [#04]

Uważam, tak jak Zola...

Statut powinien zawierać tryb odwołania się od oceny - tej jeszcze nie wystawionej, a proponowanej - i to jest jeden ze sposobów - wcale nie najgorszy...

(u mnie stosowany w teorii - nigdy nie trzeba było stosować go w praktyce :-))

Elusia05-12-2002 19:46:44   [#05]

A tak przy okazji

to statut się NOWELIZUJE, a nie aneksuje.
JarTul05-12-2002 20:21:54   [#06]

Podobnie jak Zola...

Wizytatorzy na konferencji zwracali na to uwagę, że statut musi uwzględniać tryb odwoławczy od oceny każdej oceny, a nie tylko ndst (co zreszta przewiduje rozporzadzenie). Pytani o to, czy może on przyjąć formę dawnego egzaminu sprawdzającego stwierdzili, że tak. Przy czym ma być, to odwołanie od oceny proponowanej, a nie klasyfikacyjnej. Zatem cały proces odwoławczy musi zakończyć się przed radą klasyfikacyjną.
hania05-12-2002 21:51:14   [#07]

kochani!

Dzięki- na Was zawsze można liczyć. Leszku - dzięki za wklejenie rozp, a pozostałym za Wasze uwagi.

Wniosek mam taki: - brakuje mi wyraźnego zapisu u nas, że : "Prawo do egzaminu sprawdzającego nie przysługuje uczniowi, który w wyniku śródrocznej ( tak - czy semestralnej? i co to w ogóle za różnica do kurki...) lub końcoworocznej klasyfikacji uzyskał ocene niedostateczną z danych zajęć edukacyjnych" . I byłoby zgodne z tym co w rozp. Mam tu słuszność?

Ale mam i wątpliwość: Zola i Jartul piszecie, że odwołanie od oceny proponowanej(Jartul), przewidywanej(Zola) Zola - my "przewidujemy" i informujemy rodziców miesiąc przed klasyfikacją(jest zapis w statucie0, w statucie jest też, że tydzień przed klasyfikacją nauczyciele ustalaja ocenę i informują rodziców i ucznia... To może powinniśmy pisać - proponują, skoro Rada zatwierdza dopiero na klasyfikacji, no bo proponuję, a uczen może podważyć moją propozycję, prosząc o egzamin sprawdzający....

Ach te niuanse prawne.... Jakby tak wszyscy twórcy oświatowego prawa mieli tyle dylematów, to może by pomysleli zanim coś "puszczą w obieg"....

hania05-12-2002 21:59:35   [#08]

a tak w ogóle

ja mam osobiście tryb wystawiania oceny klasyfikacyjnej ściśle określony w przedmiotowym systemie oceniania i problemów odwoławczo - sprawdzających uniknęłam ( choć prawdę powiedziawszy nigdy ich nie miałam za te 20 lat pracy - starałam się, aby wszyscy mieli jasnośc co kiedy i po co oceniam i chwała Bogu mieli...). Ale w roku ubiegłym tak się jakoś dziwnie działo,że ten tryb odwołan uczniowie wykorzystywali.. no powiedzmy sporo razy. I stąd zastanowienie dla mnie - co tu nie gra. Wiem, że może jeszcze nie grać coś z winy nauczycieli: Brak jasnych zasad przedmiotowego oceniania i klasyfikowania... Chyba trzeba by było to zbadać... Macie może jakąś mini ankietkę:-)))
Leszek05-12-2002 22:08:01   [#09]

Oczywiscie, że chciałbym z tym dyskutować.

Rozporzadzenie o ocenianiu:

§ 3.

    Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje:

    1) formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych oraz informowanie o nich uczniów i ich rodziców

    (prawnych opiekunów),

    2) bieżące ocenianie i śródroczne klasyfikowanie, według skali i w formach przyjętych w danej szkole oraz zaliczanie niektórych zajęć edukacyjnych,

    3) przeprowadzanie egzaminów klasyfikacyjnych,

    4) ustalanie ocen klasyfikacyjnych na koniec roku szkolnego (semestru) i warunki ich poprawiania.

    Szczegółowe zasady oceniania wewnątrzszkolnego określa statut szkoły, z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia.

     

    Bo i po co mnożyć tyle bytów egzaminacyjnych (z całą obudową papierową, komisjami) . Z zapisu wynika, że warunki poprawiania mają dotyczyć ustalanych ocen klasyfikacyjnych na koniec rokuJeżeli ktoś przyjął sobie inny zapis to rzeczywiście jego problem.

    § 9

    7. Przed końcoworocznym (semestralnym) klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej poszczególni nauczyciele są obowiązani poinformować ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanych dla niego ocenach klasyfikacyjnych, w terminie i formie określonych w statucie szkoły.

    8. Ustalona przez nauczyciela niedostateczna ocena klasyfikacyjna końcoworoczna (semestralna) może być zmieniona tylko w wyniku egzaminu poprawkowego, z zastrzeżeniem § 16 ust. 1.

     Idąc tą drogą można przyjąć najzwyklejszą drogę (ustaloną przez nauczycieli, bo to nauczyciel ustala ocenę z przedmiotu) poprawiania ocen. Natomiast instytucja odwołania jest związana już z wydaniem decyzji (czyli tu wystawieniem oceny). A taka rzecz nie występuje w przepisie o ocenianiu. Natomiast odwoływanie się od każdej oceny - uchroń nas Panie od takiego absurdu ....

    Pozdrawiam

    hania05-12-2002 22:16:35   [#10]

    właŚNIE

    takie coś zafundowaliśmy sobie....I mnie się to nie podoba. Bo po to - moim zdaniem - tworzę system oceniania przedmiotowego, używam różnych form motywowania uczniów do pracy, po to wreszcie informuję miesiąc przed ( i to - uczniów w szcególności - w tym momencie - jaką mają możliwość drogi, pracy do poprawienia tego mojego przewidywania ) , aby w momencie wystawienia, czy ustalenia przeze ,mnie wyniku nie mogli powiedzieć : a mnie się nie podoba, że pani mi stawia 3, bo ja chcę cztery! I łup - z pisemkiem do dyra... I cały ambaras z procedurą się zaczyna.... Chyba musze sobie pogadać na Radzie...bo niestety ambaras był.....
    Leszek05-12-2002 22:18:22   [#11]

    to wrzuć radzie moje wątpliwości...

    Pozdrawiam

    hania05-12-2002 22:20:20   [#12]

    Ja Ciebie też..

    Wrzucę....
    Leszek05-12-2002 22:26:00   [#13]

    Z wrzucaniem mnie to ostrożnie... żebym się nie potłukł lub połamał...

    Lubię (mimo wszystko) nie być obciążony gipsem...

    Pozdrawiam

    HenrykB09-12-2002 07:35:47   [#14]

    A ja czekam cierpliwie

    na raport z kontroli statutów.

    Jak go dostanę - zaktualizuję.

    Nie będzie miał załączników i będzie tekstem jednolitym. Jak chce nadzór.

    Iwona105-01-2004 21:10:03   [#15]

    Leszek

    Takie cos napisałeś

    8. Ustalona przez nauczyciela niedostateczna ocena klasyfikacyjna końcoworoczna (semestralna) może być zmieniona tylko w wyniku egzaminu poprawkowego, z zastrzeżeniem § 16 ust. 1.

    Skąd to , bo chcę to mieć na już.

    U nas w statucie są egzaminy sprawdzające,( jestem ich przeciwnikiem), ale pierwszy raz zdarza się, że będzie miał egzamin sprawdzający uczeń odwołujący się od jedynki na semestr (okres? :-)). Czy tak wolno? Z tego co przytoczyłam wcześniej z twojej wypowiedzi to nie. Tylko co to znaczy "z zastrzeżeniem § 16 ust. 1."  dzięki. Robią ten egzamin, żeby udowodnić rodzicowi, że nawet bezstronna komisja postawi mu jedynkę. Jak go nie zaliczy to wszystkie znaki wskazują, że właściwie już siedzi (3 kl. gim)

    aga105-01-2004 23:14:45   [#16]
    jeśli w szkole funkcjonuje Rada Szkoły to kto nowelizuje Statut
    Gaba06-01-2004 05:06:10   [#17]

    Skąd przekonanie, że statut ma zawierać tryb odwoławczy od oceny?

    Nas uczono nieco inaczej - ma być gwarantowana możliwośc poprawy oceny - poprawa to niekoniecznie odwołanie i cały ten tryb odwoławczy.

    JarTul06-01-2004 18:15:15   [#18]

    aga1

    USO

    art. 42.

    1. Rada pedagogiczna przygotowuje projekt statutu szkoły lub placówki albo jego zmian i przedstawia do uchwalenia radzie szkoły lub placówki.

    Leszek06-01-2004 21:05:35   [#19]

    Iwono1 - zajrzyj do wymiany plików - prawo

    tam podałem (o ile się nie mylę) 11.02.2003 r. str. 7 - tekst jednolity rozporządzenia o ocenianiu.

    jeśli będzie problem ze ściągnieciem to proszę o sygnał, prześlę Ci.

    Pozdrawiam

    Iwona106-01-2004 22:16:48   [#20]

    dzieki Leszku

    wstawiłeś 12.02. Teraz wszystko jasne :-))
    Iwona106-01-2004 22:18:38   [#21]

    nie

    17.02 :-)))
    Leszek06-01-2004 22:34:04   [#22]

    :-)

    Pozdrawiam

    UWAGA!
    Nie jesteś zalogowany!
    Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
    Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
    Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
    Logowanie i/lub zakładanie konta.

    strony: [ 1 ]