Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Jak zgodnie z prawem szkoła może zarabiać?
strony: [ 1 ]
HenrykB25-11-2002 08:32:30   [#01]

Popdowiedzcie, proszę, jak szkoła może prowadzić działalność dochodową?

Znam książkę A. Jeżowskiego "Finanse w oświacie". Liczę na podpowiedzi funkcjonujących w kraju rozwiązań i podpowiedzi prawne.

Chętnie rozpocznę konespondencję na priva. Bardzo zależy mi na prawidłowych rozwiązaniach. Pojawiły nam się w Szydłowcu jaskółki przychylności w tym zakresie.

Wesprzyjcie nas!

HenrykB

ZenekD25-11-2002 12:58:13   [#02]

ŚRODEK

Środek specjalny. ALe do tego potrzebne jest porozumienie (dżentelmeńskie i nie tylko) z Zarządem i Radą.
Chętnie podzielę się swoją wiedzą przez meila.
Pozdrawiam Zenek
JarTul25-11-2002 14:42:09   [#03]

Też chętnie skorzystam z Twoich uwag...

:-))))
HenrykB25-11-2002 18:44:27   [#04]

Dziekuję za już...

...czekam na jeszcze.

Znajdźcie trochę czasu i odpiszcie.

Gaba25-11-2002 20:31:01   [#05]

Dlaczego na priva... ja też jestem zainteresowana.

 

Można ten srodke specjalny na dwa sposoby otwierać... byle by ktos ci go nie podwędzał.

 

Ja mam tez pytanie - dopełniające, jak płacić za dodatkowe zajęcia (pieniądze są wypracowane itp.). Umowa zlecenie - ale pieniedzy nie było w budżecie, rada rodziców... może czy nie może zawierać umowy...

 

Jestem głupia.

HenrykB25-11-2002 23:22:40   [#06]

Piszcie

jak tylko możecie.

Może wspólnie opracujemy zasady, wg których będzie można prowadzić działalność dochodową, płacić za zajęcia itp.

ZenekD26-11-2002 10:41:14   [#07]

A więc......

Są dwie szkoły (antagonistyczne) na temat środka specjalnego.
  Pierwsza z nich powołuje się na  Ustawę z dnia 26 listopada 1998 o finansach publicznych ( DzU Nr 155 poz. 1014: zm DzU z 1999 Nr 38 poz. 360 i Nr 49 poz. 485 oraz DzU z 2001 Nr 145 poz. 1623) gdzie w Art.21 definiuje się środek specjalny gromadzony przez jednostki budżetowe.
Art.21
"1.Środki specjalne są środkami finansowymi, gromadzonymi przez jednostki budżetowe na wyodrębnionych rachunkach bankowych:
1) na podstawie odrębnych ustaw oraz uchwał organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego .............".
Stąd na mocy tych zapisów w jednostce budżetowej Szkoła Podstawowa w Radomiu może powstać środek specjalny na mocy Uchwały Rady Miejskiej o powołaniu Środków psecjalnych w tejże szkole.
  Druga szkoła ( Antosia Jeżowskiego ) powołuje się na art. 79 Ustawy z dnia 7 września 1991 o systemie oświaty w ust. 2 :
"2. Przedszkola, szkoły i placówki, o których mowa w ust.1 będące jednostkami budżetowymi mogą tworzyć środki specjalne na zasadach określonych w odrębnych przepisach.....
3. Plan finansowy środków specjalnych , o których mowa w ust. 2 i 2a, zatwierdza dyrektor na wniosek rady przedszkola, szkoły lub placówki."
Z tego zapisu wynika, że dyrektor powołuje na zasadach autonomicznych środek specjalny jako kierownik jednostki budżetowej (Szkoła ......).
I tu nie trzeba zgody (Uchwały) organu prowadzącego.

   Nieporozumienie powoduje niefortunne użycie słowa oraz w zapisie art. 21 Ustawy o finansach publicznych. Bo oraz może ozanaczać zarówno "i" jak i "lub".
Antoni Jeżowski w swej interpretacji skłania się do rozumienia "oraz" jako spójnika "lub" ( to skojarzenie jest mi również odpowiadające ).

 HENRYKU!!!!.
Należy zatem wyłuszczyć ( aby nie popadać w antagonizm z ulubionym organem ) wspólne stanowisko w zakresie rozumienia słowa "oraz".
Od tego bowiem zależy podjęcie dalszych kroków legislacyjnych w podjętej walce.
  To tak na początek Zenek Decyk
beera26-11-2002 11:25:27   [#08]

A środki...

wypracowywane przez Rade Rodziców?

Te na specjalnych jakoś mam polapane, ale te, ktore wypracowuje RR to zupełna u mnie prowizorka.

Powiedzcie, co się dzieje gdy RR organizuje Sylwestra- może, czy nie? Czy ma zarejestrować działalnośc i opodatkowywać się? Jak z kontem RR- na jakich zasadach, jak i co?

To samo z tymi Dniami Otwartymi, festynami, na ktorych ( z tego, co wiem) szkoły czesto zarabiaja jakies pieniądze?

Jak to robicie?

...

Hm..Henryku- obawiam się, że w tej kwestii będę miala więcej pytań niż odpowiedzi

ZenekD26-11-2002 12:31:42   [#09]

Nie

Rada Rodziców nie może prowadzić działalności w szkole. Nie jest DYSPONENTEM majątku ( budynków, sal itp ). Dyrektor szkoły może wynajmować, podnajmować - dysponować majątkiem oświatowym pod warunkiem otrzymania plenipotencji od "właściciela majątku" - organu prowadzącego. W żadnym razie Rada rodziców nie jest organem upoważnionym do dysponowania majątkiem.
Zenek Decyk
beera26-11-2002 12:53:59   [#10]

Ok..ale..

Rada Rodziców wynajmuje u mnie salę gimnastyczną ( przystosowana do tego celu) na zabawę sylwestrową.  Wpłaca mi  pieniądze z wynajmu na środki specjalne. Ale to ona- RR Organizuje zabawę i zarabia na niej.

Pieniądze zarobione sa czyje?

i na jakim koncie? I czy w ogóle?

W ogole nie?

Rany..

ZenekD26-11-2002 13:08:02   [#11]
Wynajmuje od DYREKTORA. Pieniądze są (niestety) właściciela majątku. Powinny trafić na konto Organu, który potem powiększy Twój budżet na wskazane cele.
Zenek D
ZenekD26-11-2002 13:09:51   [#12]
Po to p[otrzebna jest m. in. dźentelmeńska umowa Dyrektora z organem. W przeciwnym razie dyro nie ma interesu bawić się w dochody. Ja tylko jeszcze zwracam uwagę na VAT.
ZenekD
beera26-11-2002 13:30:55   [#13]

Zenek..

To jest dla mnie jasne.. Wynajmuje od dyrektora, czyli ode mnie. To wchodzi w środki specjalne, wydatkowane na podstawie Uchwaly ( tak przynajmniej jest u mnie)

Niejasne jest dla mnie, czy w ogole RR może zarabiać organizując zabawę sylwestrową. Czy ma do tego prawo, a jeśli nie, co musi zrobić, aby to prawo nabyć.

 

Przeciez poza wynajmmem pojawia się tu problem prowadzenie działalności gospodarczej przez RR. I tu dla mnie zaczynają się schody.

ZenekD26-11-2002 14:41:18   [#14]

Czym jest Rada Rodziców?

To pytanie jest ok. Bo jak spojrzysz w Regulamin Rady Rodziców, to nie ma tam w żadnym miejscu mowy o działalności gospodarczej ( ciekawe co na to Urząd Skarbowy). Rada Rodziców nie ma osobowości prawnej. Zatem nie może np. zawierać umów cywilnoprawnych na prowadzenie zajęć w szkole ( kto wystawi RUA, PIT itp.). Znam przypadki, kiedy dyrektor podpisywał porozumienie z Radą rodziców w zakresie finansowania zajęć dydaktycznych, ale to on był pracodawcą. Wówczas księgowość obciąża Radę rodziców notą ( ze wszystkimi skutkami ), a zobowiązania wobec US i ZUS są realizowanie przez pracodawcę.
ZenekD
beera26-11-2002 14:45:07   [#15]

No wlaśnie...

Czy to oznacza szlaban na organizowanie zarobkowych imprez w szkole?

Czy  może, może tę działkę przejąć kto iny? Ale kto? sama szkoła?

stan26-11-2002 14:53:03   [#16]
Działalność gospodarczą w szkole (zarabianie pieniędzy) można prowadzić jedynie w formie "środka specjalnego" lub gospodarstwa pomocniczego jednostki budżetowej. Natomiast na konto rady rodziców mogą wpływać dobrowolne darowizny. Wynajmu sali od dyrektora może dokonać osoba prawna lub cywilna ze wszystkimi skutkami dla "niej". Patrz wątek sprzedaż podręczników. Osoba cywilna (rodzic) wynajmuje salę na bal i później rozlicza się z US.
Pozdrawiam
stan
ZenekD26-11-2002 19:33:01   [#17]

A może powołać fundację?..........

Jeśli chcemy wspomóc szkołę działanimi o chrakterze działalności gospodarczej może tak warto doprowadzić do powstania np. fundacji albo stowarzyszenia?
Jest to już formuła dalekosiężna i moim zdaniem dla kreatywnych dyrektorów
dość wygodna. W statucie zawiera się działalność na rzecz szkoły i dalej już łatwo. Trudności są dwojakie:
1) znalezienie zapaleńców, którzy wykonają dość żmudną robotę rejestracyjną,
2) znalezienie ludzi, którzy wezmą później na siebie ciężar pracy bieżącej.
Ja zawsze namawiam do powołania stowarzyszenia, do którego czapy powołuje się najjaśniejsze władze samorządowe. Dużo wtedy jest otwartych drzwi.
Pozdrawiam Zenek D
HenrykB27-11-2002 11:53:05   [#18]

Stowarzyszenie to my mamy

Oświatowe i z władzami w zarządzie.

Jaka może być rola stowarzyszenia w dochodzie szkoły?

Czy stowarzyszenie musi mieć w rejestracji zgłoszoną działalność gospodarczą, bo nasze nie ma?

Siedziba jest w mojej szkole, w zarządzie są wszyscy miejscy dyrektorzy.

Piszcie, jak działać?

Dzięki za dotychczasowe informacje.

HenrykB

ZenekD27-11-2002 12:28:59   [#19]

musi

Musi bo to działalnośc statutowa. Więc walne musi zmienić zapisy statutu, powołać służby ( w tym finansowe i rewizyjne ) i puścić drogą rejestracji sądowej.
Henryku! Ty już masz niedaleko do celu. Tylko z całą odpowiedzialnością muszę zeznać, że kończy się to zrzuceniem odpowiedzialności i pracy na dyrektora. Więc ten heroizm musisz podjąć mając pewność, że nie zostaniesz sam (ja to już kiedyś przeżyłem).
Pozdrawiam ZenekD
fredi09-05-2003 10:51:33   [#20]
Czy ieniądze zarobione przez gospodarstwo pomocnicze mogą by c przeznaczone na dofinansowanie rajdu dla młodzięży(tak naprawdę to młodzięż zarobiła te pieniądfze, chociaż umowa była zawietana przez gospodarstwo pomocnicze)
fredi25-11-2003 20:33:40   [#21]
?
RomanG25-11-2003 22:43:46   [#22]

Asiu, uważaj z tymi sylwestrami w kontekście spożywania alkoholu na terenie szkoły.

Pamiętasz kłopoty opolskich dyrektorów?

Nie dawaj wójtowi pretekstu ;-)))

Piotrek26-11-2003 11:35:47   [#23]

pomocy - Antoni, też prawie święty...

Prosze - nie uzywajcie pojęcia środek, ale środki specjalne.... Skąd ta liczba pojedyncza?

Po drugie - konto środków specjalnych wprowadza dyrektor szkoły specjalnym zarządzeniem, corocznie tworzy do tego plan, w zarządzeniu określa sposób uzyskania i przeznaczenie środków z tego konta.

Z tego wynika że sfinansowanie rajdu może mieścić się w celowości wydatków sr. spec. Tak jak wyjazd na kilkudniowe zawody sportowe, zakup tonera do ksero i pomarańczy na konkurs plastyczny dla 3.klasistów.

Oczywiście - układ z jst decyduje o wielkości pozostawionych srodków na swoim koncie, gdyż w świetle prawa należy najpierw odprowadzić je i pomniejszyć krótko mówiąc o "koszty uzyskania przychodu".

Podkreslam, że interpretacja ta w dużej mierze (całości?) polega na spojrzeniu na problem, wykładowcy SDMO w Kaliszu - Antoniego Jeżowskiego, któremu wierzę. I już....

AnJa26-11-2003 11:51:18   [#24]
Bo tworzy się: środek specjalny: żywienie uczniów, środek specjalny: pomoc szkole, w ten sposób w szkole sa 2 środki specjalne :-)
Piotrek26-11-2003 12:37:19   [#25]

nie, nie :)))

Środki specjalne na:

1. żywienie
2. pomoc w szkole

AnJa26-11-2003 12:56:25   [#26]
No to u mnie inna nomenklatura :-)
Marek z Rzeszowa26-11-2003 13:01:10   [#27]

Kurczę ta logika!
Nie jestem specjalistą ale cóś tam liznąłem.
Na początek sprawa podstawowa.

"oraz" logicznie znaczy zawsze tyle samo co "i".

Tak więc problem jest w postawieniu nawiasów logicznych, których język mówiony i "pisany normalnie" nie widzi.

Cytowany tekst powinien wyglądać logicznie tak:

na podstawie (odrębnych ustaw oraz uchwał organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego)

to tak jakbyśmy napisali:      dla każdego  (a ^ b)

Kwantyfikator "na podstawie" odnosi się zarówno do "odrębnych ustaw" jak i do "uchwał organów...". Spójnik "oraz" został użyty by określić klasę aktów prawnych które mogą stanowić podstawę do utworzenia środków specjalnych. 

I nie ma co dyskutować Jeżowski ma rację.

Podobnie rzecz się ma z tekstem użytym przez Zenka w następnym zdaniu:

Przedszkola, szkoły i placówki, o których mowa w ust.1 będące jednostkami budżetowymi mogą tworzyć środki specjalne na zasadach określonych w odrębnych przepisach..

Nie oznacza to przecież, że "przedszkola, szkoły i placówki" muszą działać razem, cuzamen i do kupy, by utworzyć środki specjalne. Znów trzeba uzyć nawisów logicznych. Tu kwantyfikator "środki specjalne mogą tworzyć" odnosi się do typó placówek "przedszkola, szkoły i placówki".

środki specjalne mogą tworzyć (przedszkola, szkoły i placówki)

czyli   dla każdego (a ^ b^ c)

 

Marek

Marek z Rzeszowa26-11-2003 15:49:33   [#28]

Oczywiście, idąc dalej robi się z tego altermatywa:

dla każdego  (a ^ b)=(dla każdego a) lub  (dla każdego b)

;-))

Marek

AnJa26-11-2003 18:57:24   [#29]
Czy to nie Stalin logików na Kamczatkę wysyłał ?
Marek z Rzeszowa26-11-2003 19:35:50   [#30]

No cóż - Kamczatka, wulkany - to chyba zimno tam nie jest?

Tyż jakaś logika.

Marek

AnJa26-11-2003 20:20:07   [#31]

Ja tylko w ramach solidarności w kwestii logików :-)

Ze Stalinem rzecz jasna!

Zola26-11-2003 23:53:05   [#32]
to może gabowy Władywostok
Antoni Jeżowski30-11-2003 17:51:09   [#33]

piotrek jest dobrym uczniem

Dziękuję Piotrowi z Milicza za post 23, wykładnię Marka z Rzeszowa przytaczałem już na forum w wydaniu NSA. Widzę, że problem środków specjalnych (tak AnJa, tak jest w obu cytowanych tu ustawach) jest ciągle "niedorobiony".

Marku, a może Stowarzyszenie mogłoby być inicjatorem i animatorem seminariów dla uczestników forum na wybrane tematy z zakresu finanasów, prawa wewnątrzszkolnego itp. - trzeba tylko znaleźć miejsce i niedrogiego organizatora. Deklaruję gotowość przeprowadzenia niektórych zajęć.

To tyle... andrzejkowo... :)

fredi30-11-2003 18:01:17   [#34]
Świetny pomysł.
Marek Pleśniar30-11-2003 18:12:38   [#35]

mogłoby. Również uważam to za dobry pomysł. OSKKO chętnie - ale w pierwszej kolejności dla.. członków OSKKO. Czyli niedługo pięc setek jako zainteresowanych. naturalnymi kolejnymi uczestnikami mogliby być forumowicze spoza osko.

Piotrek01-12-2003 13:13:54   [#36]

jakby co

zgłaszam Milicz .... na miejsce konferencji :)))
Japartka02-12-2003 19:30:18   [#37]
Czy można robić Sylwestra w szkole nie dochodowego tylko np. dla integracji środowiska? Jak ocenić czy zabawa w szkole jest dochodowa? Czy muszę koniecznie rozliczać sie w Urzędzie Skarbowym czy czyms takim? A jeśli ja tylko udostępniam szkołę rodzicom to muszę brać za to pieniądze czy mogę np. przyjąć od nich darowiznę w postaci np. drukarki, tuszu lub dofinansowania do Święta Szkoły? Czy może ktoś to przerabiał i ma jakieś doswiadczenia?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]