Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ocena opisowa w dzienniku
strony: [ 1 ]
Lucyna08-11-2002 18:58:08   [#01]

Błagam pomóżcie!!! Mam wizytację- lustrację, bo to nie to co postuluje od wielu lat dr Wlazło. W nerwach nie mogę znaleźć odpowiedzi na zalecenie pani wizytator, żeby moi nauczyciele pierwszego etapu edukacyjnego pisali oceny opisowe w dzienniku ręcznie. Jestem pewna, że istnieje zgoda prawna na stosowanie wydruków komputerowych i chcę to pokazać. Lucynka

Marek308-11-2002 19:19:22   [#02]

Oczywiście. Masz rację.Oto podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej I Sportu z dnia 19 lutego 2002 r.w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji. (Dz. U. Nr 23, poz. 225)

§ 12. 1. Szkoła prowadzi dla każdego ucznia przez okres jego nauki w danej szkole arkusz ocen ucznia. Wzór arkusza ocen ucznia określają odrębne przepisy.

2. Wpisów w arkuszu ocen ucznia dokonuje się na podstawie danych zawartych w księdze uczniów, dzienniku lekcyjnym, protokołach egzaminów klasyfikacyjnych i poprawkowych, protokołach zebrań rady pedagogicznej i informacji o wyniku sprawdzianu przeprowadzonego w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej i egzaminu przeprowadzonego w ostatnim roku nauki w gimnazjum bądź o zwolnieniu odpowiednio ze sprawdzianu lub egzaminu przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Nauczyciel wypełniający arkusz ocen ucznia potwierdza podpisem zgodność wpisów z dokumentami, na podstawie których ich dokonano.

3. W klasach I-III szkoły podstawowej opisowe oceny końcoworoczne i oceny zachowania sporządzone komputerowo i podpisane przez wychowawcę klasy można załączyć do arkusza ocen ucznia, co jest równoznaczne z wpisem w arkuszu ocen.

Nie daj się

Pozdrawiam

Marek

Ewa z Rz08-11-2002 21:04:49   [#03]

To dotyczy arkuszy...

A co do dziennika, to nigdzie nie jest napisane, że nie wolno inaczej niz ręcznie...

Niech ci wizytator pokaże, gdzie jest napisane, że musisz recznie. W końcu arkusz jest dokumentem wyższej wagi niż dziennik, wobec tego jeśli arkusz nie musi byc pisany ręcznie, to i dziennik też.

Ja mam komputerowy dziennik i nie miałam kłopotu z KO, ale oni sie mnie troche boją... :)))

HenrykB08-11-2002 21:14:12   [#04]

Jejku

Wizytacja - lustracja!

To coś takiego jeszcze istnieje?

Trzymamy kciuki!

No i dlaczego MENiS nie dodał dziennika w tym przepisie?

Potrzebna interpretacja! MENiSie!

A jak pisać opisówkę dla uczniów z orzeczeniem o upośledzeniu w stopniu umiarkowanym? Bieżące, śródroczne i końcoworoczne są opisowe. A komputer to ułatwia. Oj bardzo.

Stefan Wlazło08-11-2002 21:25:11   [#05]
Do Pani Lucyny - żądanie wizytatorki nie ma podstawy prawnej. Nawet świadectwa mogą być z komputera. Proszę o tę podstawę prawną Panią wizytator zapytać, tłumacząc się, że chciałaby Pani zrobić to w całkowitej zgodzie z tą normą. Proszę też powiedzieć, że nauczyciele nie zgadzają się na ręczne pisanie, stąd prośba o podanie przepisu oświatowego. Bardzo jestem ciekaw wyniku tej prośby. I proszę się nie denerwować - to tylko papiery, można je tworzyć takie, jakie się chce. Można też wskazać, że MENiS wnosi nowelizację do oceniania, która brzmi: " - pkt 4 otrzymuje brzmienie: a) oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów, uwzględniając w szczególności możliwość ustalania przez szkoły wewnątrzszkolnych systemów oceniania.", czyli akcentowana jest autonomia szkoły.Tę moją odpowiedź może Pani wydrukować i przekazać Pani wizytator z moimi pozdrowieniami, choć może się to na Pani skrupić.Pozdrawiam.Stefan Wlazło.
Lucyna08-11-2002 21:45:23   [#06]

Dziękuję za wsparcie

Jest mi bardzo miło, że trzymacie kciuki. Fanie jest wiedzieć, że ktoś się kimś drugim przejmuje. Wysłałam dzisiaj również pismo do MENiS z pytaniem w te samej sprawie. Mam nadzieję, że zareaguje. Poinformuję Was natychmiast o tym.

Panie doktorze jako była Pana uczennica i fanka, nie mogę się zgodzić, że produkcja papierów ma jakikolwiek sens. Chętnie zadam zaproponowane przez Pana pytanie i napiszę o wyniku. Wymieniłam już z panią wizytator poglądy na temat hospitacji. Nie poparła mojego stanowiska, że to nauczyciel ma mnie zaprosić na lekcje, co od wielu lat praktykujemy w szkole. Nie zgodziła się również, że hospitacja jest tylko elementem nadzoru a nie jego podstawą. Zobaczymy co będzie w "Raporcie". Z wyrazami podziwu i szacunku. Lucyna

Marek Pleśniar08-11-2002 22:26:51   [#07]

MIC

hospitacja jest w rozporządzeniu o nadzorze jednym z elementów - bodajże piąta w kolejce (nie chodzi o kolejność tak naprawdę, ale...)

Musze powiedzieć że nie wszędzie tak jest. Podczas mojej oceny pracy wizytórka wyraziła uznanie dla zepchnięcia hospitacji na nalezne jej miejsce - jako jedna z metod nadzorczych.

Zaproś panią wizytator na forum:-)

Barla09-11-2002 08:46:19   [#08]

Lucynko, a jak Twoi nauczyciele pisali oceny opisowe w dzienniku jeżeli nie robili tego ręcznie?

Jeżeli chodzi o bieżące oceny opisowe to może pomocą w rozmowie z wizytatorem będzie § 8. rozporządzenia o dokumentowaniu:

Wewnątrzszkolne ocenianie uczniów może być także dokumentowane w innym niż dziennik lekcyjny dokumencie, określonym w statucie szkoły, z tym że ustalone dla ucznia oceny końcoworoczne (semestralne), zaliczenia i ocenę zachowania wpisuje się do dziennika lekcyjnego.

 

Henryku, dla uczniów z upośledzeniem w stopniu umiarkowanych możemy do ocen beżących zastosować sobie portfolio i gromadzić tam komputerowe zapisy oceniające ucznia.

HenrykB09-11-2002 16:50:31   [#09]

Dzięki, Barla

:-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]