Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy zło musi być ukarane?
strony: [ 1 ]
RomanG05-11-2002 23:47:16   [#01]
Nie, dziś zło musi zostać zresocjalizowane ;-)
A jeśli nie uda się go zresocjalizować, jest to oczywiście porażka resocjalizatorów...

Do niedawna wydawało się, że chociaż bajki i baśnie pozostały nadal tym tradycyjnym bastionem moralności.
Teraz i to się zmieniło.

W ostatnim numerze "Wysokich Obcasów" zamieszczono arcyważny artykuł Grzegorza Leszczyńskiego, literaturoznawcy pt. "Śmieciowe żarcie".

Oto fragmenty:
"Bierzemy na przykład "Jasia i Małgosię" (rzekomo Grimmów) i dowiadujemy się, że dwójka bohaterów wsadziła Babę Jagę do szafy, miast spalić ją w piecu. (...)tłumacze i adaptatorzy wykazują nie lada pomysłowość, by doprowadzić intrygę do takiego momentu, gdy zło nie zostanie ukarane lub kara ulegnie rozmyciu. Przykład? Proszę bardzo - "Czerwony Kapturek". Wilk do głębi wstrząśnięty pouczeniem myśliwego nawraca się i postanawia zostać ...jaroszem. Będzie teraz gardził owieczkami i dziewczynkami. Z radości wszyscy wesoło tańczą dookoła babcinego domku. W innej wersji "Czerwonego Kapturka" zastosowano co prawda karę dla wilka, ale pozbawiono ją sensu: "Wilk, biegnąc przez las co sił w nogach, próbował się pozbyć babcinej piżamy. A kiedy juz mu się to udało, uciekł tak daleko, że nikt go więcej nie widział."

"Rozmyciu ulega zasadniczy kościec baśniowego świata wartości. Wilk biegający po lesie w babcinej piżamie jest żałośnie śmieszny, ale przecież nieukarany. Moralne oddziaływanie baśni (...)funduje sie na całkowitym i nieodwołalnym potępieniu zła; wartości takie jak litość, przebaczenie, pokuta mogą zaistnieć jedynie w świecie moralnego porządku."

Jak bardzo programy wychowawcze we współczesnej szkole przesiąknęły przeróbkami tradycyjnych baśni...
Marek Pleśniar06-11-2002 02:22:54   [#02]

czy zawsze musi?

odpowiem jak lubię - wykręcając kota ogonem:-)

Czy uczeń powinien mówić prawdę?

Co robicie gdy uczeń powie - zrobiłem to - gdy narozrabiał. Gdy powie - zapomniałem, nie mam - gdy spytamy o pracę domową. Albo - tak - palę.

Czy traktujecie go w swoich szkołach tak samo jak tych, którzy sie wykręcaja i łżą, Albo tych którzy mówią - nie odrobiłem bo byłem chory. Kogo potraktujecie łagodniej?

A teraz do rzeczy. Czy w programach wychowawczych zwraca sie w szkole uwagę na: mów prawdę? I jak nagradza się, szanuje mówienie jej?

Rodzice tak czasem robią. Mówią: powiedz nam zawsze gdy coś pójdzie źle. Od tego jestesmy. Pisałem niedawno że nie chcę by szkoła zbyt szybko i często mnie informowała o przewinach syna - bo chcę by mi sam powiedział - by miał szansę. I wtedy inaczej traktuję sprawę.

A więc co robicie z prawdą?

No i ostatnie - czy nauczyciele wówczas też stosują tę zasadę wobec siebie? ;-)

A czy jest tu odpowiedź na pytanie Romana? Hmm..

Ale co zrobić z tym kto uczynił zło ale się do tego przyznał? Ukarać czy nagrodzić szczerość nie karząc? By zyskać tym jego zaufanie i szacunek? By na drugi raz przyszedł też? 

Ma to aspekt, z przeproszeniem, milosci. Bo chcemy być pewni że w razie głupstwa dowiemy się i uratujemydziecko - np. wyciagając z narkotyków. Ładnie o tym napisała Zola w wątku Małgosi.

Stosować strategię dalekosięzną czy hammurabizmy, hm?

A co do przekłamań. Po pierwsze, w ogóle w literaturze: brrr - nie znoszę:-)

Po drugie w przykładach ku przestrodze: również nie popieram. Odzieranie jakiejkolwiek literatury z morałów to barbarzyństwo a moze raczej literacki M'c Donalds. Zaraz zaraz - jak brzmiał tytuł tego artykułu? :-))))

Małgoś06-11-2002 08:59:56   [#03]
Marku, nie zgadzam  sie, że brak kary = nagroda.
Pamiętam sama ze swojego dzieciństwa, gdy wolałabym, żeby ktos mnie ukarał, zeby tylko tak nie ...patrzył, ...żeby uciszyc wyrzuty sumienia.
Zbyt ochoczo i nadmiernie karząc niszczymy sumienie...poczus sie rozgrzeszonym przez karę
A ucznia, który mówi prawdę nie "nagradzam" brakiem kary, tylko traktuje tak, jak na to zasłuzył...doroślej.
Proponuję, aby sam wymyśłił sposób naprawy, zadośćuczynienia.
I zwyczajnie, po ludzku wyrażam aprobate  dla jego odwagi, przy jednoczesnym potepieniu nieprawidłowego zachowania.
To nie są przecież komunikaty sprzeczne ...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]