Forum OSKKO - wątek

TEMAT: POMOCY!
strony: [ 1 ]
wiesia05-11-2002 10:01:43   [#01]
Pilnie potrzebuję instrukcje: mycia naczyń, garów, posadzek, rąk itp. Wprawdzie mam jakieś ale SANEPID twierdzi, że to za mało. Jeżeli  ktoś ma tobardzo proszę o przesłanie. Wielkie DZIĘKI.
Marek Pleśniar05-11-2002 11:38:13   [#02]

a u Henia?

nie ma nic?

jest u góry ekranu w menu Witryny - sponsorowane - edukator. Ja niestety nic:-( bo bym dał.

HenrykB05-11-2002 16:15:40   [#03]

To i do tego instrukcje

Moje kucharki całe  życie myły bez instrukcji. I było czysto.
Marek Pleśniar05-11-2002 16:26:44   [#04]

teraz to się zmieni:-)

kucharki zajmij tymi instrukcjami, a mycie nie jest tak istotne:-)
Tadek05-11-2002 16:35:29   [#05]

O jakie mycie chodzi wstepne, biezace czy ostateczne.

A czy masz istrukcje mucia sie kucharek.

Adaa05-11-2002 17:57:45   [#06]

a......

moja zaprzyjaźniona  pani z sanepidu powiedziała mi kiedyś ,że jak chcą zrobić sobie zgrywę z młodego pracownika,którego puszczają w teren to mówią :

Zwróć szczególną uwagę na instrukcję mycia naczyń w stołówkach!:))))))) i instrukcję wyparzania:-), ma być to powieszone nad zlewem:-))

Skutek jest taki ,że dyrektorzy rozdziawiają mordki:-))  a pracownik sanepidu ma osiągnięcia na polu znajdowania uchybień.

Starzy wyjadacze natomiast się śmieją.......

Inna sprawa to dezynfekcja  i tu powinna być instrukcja.

beera05-11-2002 19:44:24   [#07]

no!

Adaa ma rację :-)

A Wiesia problem :-)

A Wy powody do śmiechu :-)

A kucharki? Zmartwienie- bo kiedys było głupio i prosto , teraz za to bedzie mądrzej  i trudniej :-)

HenrykB06-11-2002 16:24:32   [#08]

Trudno mówić o śmiechu

gdy chodzi o inspektora sanitarnego.

Śmiech - to kolejny regulamin. A my uwielbiamy regulaminy.

Ślijcie, jak coś macie w sprawie tego zmywania. Przecież nikt nie będzie tego wymyślał. Mycie w całym kraju powinno być takie samo. Standardy mogą różnić się tylko kierunkiem ruchu myjką - zgodnie lub przeciw zegarowi.

Ja jestem przeciw!

PawełR06-11-2002 16:52:43   [#09]

A ja...

Ja, jak już coś zmywam, to zgoednie z kierunkiem wskazówek zegara. Henryku, czyżbyś był leworęczny? :-) Jeśli tak, to regulamin musi przewidywać leworęczność :-)))))

Pozdrawiam

HenrykB06-11-2002 17:39:16   [#10]

Praworęczny

I tak jestem przeciw zegarowi
Z Ć06-11-2002 18:44:12   [#11]

zmywanie

Proponuję używać zegara elektronicznego, bez wskazówek. Wtedy zmywanie jest łatwiejsze.:)
Małgoś06-11-2002 18:59:32   [#12]

a czy podczas zmywania można:

- śpiewać?

- rozmawiać (nie o zmywaniu)?

- słuchać radia (elektryczność!!!)?

- myśleć o bycie poza zmywaniem?

ponadto jak rozwiązac problem wpływu koloru myjki na stan psychiczny zmywającego (czerwień pobudza, zieleń uspakaja, a róż roztkliwia)?

PawełR06-11-2002 19:20:45   [#13]

Zalecenia do regulaminu

Podstawową różnicą pomiędzy zmywniem domowym a gastronomicznym (tudzież szkolnym) jest długość cyklu mycia. W domowym zmywaniu cykl mycia trwa od ok. 15 min. do 1 godziny (zależy od rodziny, ilości sprzętu kuchennego itp.). Przy dużej ilości naczyń zmywanie  domowe  jest męczące, ale można stosować niższe temperatury wypażania niż w szkolnym zmywaniu. Drugą więc podstawową różnicą jest temperatura wyparzania naczyń - w  domu wynosi ok. 60-70oC, a w szkolnej zmywarni nieco więcej, coby bakterie ubić lepiej.

Zasady higieny obowiązujące w szkolnycyh jadłodajniach zmusiły dyrektorów do konstruowania regulaminów zmywania, w których zaznacza się, że komora mycia jest głęboko tłoczona, pozbawiona złączy i kantów. Temperatura wyparzania naczyń wynosi 80-90oC, co skutecznie niszczy pozostałości po bakteriach.

Na jakość mycia ogromny wpływ ma czas mycia, dlatego w  szkole stosuje się intensywniejszy strumień wody oraz wyższe temperatury. Silny strumień wody wprowadza ramiona i dłonie myjącego w ruch. Ruch wody pod ciśnieniem powoduje działanie szorujące i wytwarza siłę tarcia działającą na zabrudzenia przylegające do powierzchni naczyń, powodując ich usunięcie. Ruch wody pod ciśnieniem połączony z podwyższoną temperaturą mycia pozwala na skrócenie cyklu mycia, o ile dokonuje się on zgodnie z ruchem wskazówek zegara (dla leworęcznych odwrotnie).

Jednym zdaniem: rozwiązania regulaminowe współczesnego zmywania w szkole powinny prowadzić do zminimalizowania nakładów pracy personelu, zwiększenia wydajności mycia naczyń, zapewnienia najwyższej higieny oraz lepszej współpracy ze środowiskiem poprzez zmniejszenie toksyczności i ilości ścieków.

I tego się, kurka, trza trzymać ręcami i zębami...

Małgoś06-11-2002 20:04:10   [#14]
Pawle R - zostałam porażona Twoim wywodem, całe szczęście, że mam zmywarkę elektryczną bo w trzęsacych się z niekompetencji dłoniach nawet arcoroc nie byłby bezpieczny :-)
Gaba07-11-2002 04:11:09   [#15]

chichoczę

hihihihihihihihihi...
emeryt07-11-2002 07:59:54   [#16]

proponuję wniosek do MENiS

o wydanie:

Rozporządzenia w sprawie szczegółowych instrukcji mycia naczyń w stołówkach szkolnych uwzględniających specyfikę każdego typu i rodzaju szkoły.

1. Rozporządzenie określa zasady i opis czynności niezbędnych do przwidłowej realizacji czynności myjących w kuchniach i stołówkach szkolnych.

2. Ilekroć mowa o: kubkach - należy przez to rozumieć ......

                         talerzach - .............

                         itd itd.....................

Bożena07-11-2002 08:17:22   [#17]

zmywarka

Kup im zmywarkę i będziesz miała problem z głowy ; tam na pewno jest instrukcja zmywania. :-)
PawełR07-11-2002 08:23:35   [#18]

Toteż...

ja włąśnie przerobiłem instrukcję od zmywarki na zmywacza. :-)
stan07-11-2002 09:17:50   [#19]
Nie podpuszczajcie MENiS bo naprawdę ktoś to zrobi i trzeba będzie kontrolować wdrożenie i przestrzeganie
;-)
stan
beera07-11-2002 09:21:21   [#20]

Hm..

A gdzie zmywaczowi sypie się sól?

Nie śmiem pytać o nabłyszczacz :-))))

wiesia07-11-2002 09:32:28   [#21]

Cieszę się

Cieszę się ogromnie, że dostarczyłam Wam okazji do żartów. Wybaczcie, że dorpiero teraz się odzywam, ale byłam bardzo zajęta m.in. tworzeniem instrukcji mycia i dezynfekcji. Wielkie dzięki tym, którzy pomogli szczególnie Krystynie. Przeczytajcie fragmenty ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 28 lutego 2000 r.w sprawie warunków sanitarnych oraz zasad przestrzegania higieny....
§ 28. 1. Osoba kierująca zakładem jest obowiązana do zapewnienia:
1) posiadania przez zakład instrukcji dobrej praktyki higienicznej,...
2. Instrukcja, o której mowa w ust. 1, powinna odpowiednio do konstrukcji mytych powierzchni, materiału, z którego są wykonane, oraz rodzaju artykułu spożywczego stykającego się z tymi powierzchniami w produkcji szczegółowo określać:



§ 42. 1. Zabiegi mycia i dezynfekcji pomieszczeń, urządzeń, aparatury, sprzętu, naczyń, opakowań itp. należy przeprowadzać zgodnie z instrukcją dostępną w każdym czasie dla pracowników dokonujących tych zabiegów.

2. Instrukcja, o której mowa w ust. 1, powinna odpowiednio do konstrukcji mytych powierzchni, materiału, z którego są wykonane, oraz rodzaju artykułu spożywczego stykającego się z tymi powierzchniami w produkcji szczegółowo określać:

1) poszczególne fazy mycia, dezynfekcji oraz częstotliwość tych zabiegów,

2) rodzaj chemicznych środków myjących oraz chemicznych środków dezynfekujących; ich stężenia, temperatury i czas działania na powierzchnie,

3) w przypadku fizycznych metod dezynfekcji (gorące powietrze, para lub woda) – temperatury i czas ich działania na powierzchnie,

4) sposób suszenia umytych powierzchni,

5) sposób mycia, dezynfekcji i przechowywania sprzętu i urządzeń używanych do zabiegów mycia i dezynfekcji (zlewozmywaki, wiadra, szczotki itp.)....

i jeszcze

§ 47. Skuteczność zabiegów mycia i dezynfekcji należy sprawdzać badaniem mikrobiologicznym, a ewentualne pozostałości środków myjących i dezynfekcyjnych – badaniem chemicznym powierzchni kontaktujących się z artykułami spożywczymi oraz artykułów spożywczych, we wszystkich fazach cyklu produkcyjnego.
Badanie o którym wyżej  kosztuje w naszym SANEPIDZIE około 300 zł plus transport pracownika tej szanownej instytucji. Może kogoś stać na płacenie mandatów, ale mnie nie. U nas panie z powiatowej stacji są już mniej wyrozumiałe gdyż z województwa udawadniają im, że źle sprawują nadzór nad placówkami (walka o byt) więc robią co mogą. I jeszcze jedna sprawa - placówka, która kieruję to przedszkole z oddziałem żłobkowym.
Pozdrawiam.
                                                           Wiesia
beera07-11-2002 10:18:24   [#22]

No tak...

Kurcze, Wiesiu , wybacz :-)

Pouśmiechaj się z nami .

teraz masz nawet lepszy powód , bo zabiłaś niektórym tu ćwieka :-)))

Marek Pleśniar07-11-2002 14:37:01   [#23]

matko i córko

i ćwieku.

nie gniewaj się Wiesiu! Swoją drogą kolejne 300zł przełozone z kieszeni do kieszeni.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]