Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Zniżki na PKP
strony: [ 1 ]
Iwona222-10-2002 22:22:35   [#01]
Mam pytanka...
-Czy nauczycielom przysługują zniżki na PKP? Czy takowe zniżki są dane "odgórnie", czy też wykupuje je dyrekcja szkoły? (może jakiś przepis)

-Czy "praktykuje" się jeszcze legitymacje nauczycielskie? Kto je wydaje? Czy to wielki kłopot "wyrobić" nauczycielowi taką legitymację???

Bo tak sobie myślę, że jeśli nauczyciele mają  zniżki (na PKP), to muszą się chyba czymś wylegitymować.

Pozdrawiam! Iwona
PawełR22-10-2002 23:53:49   [#02]
Rzeczywiście, jak sie ma zniżkę, to trzeba się czymś wylegitymować. Kiedyś były legitymacje..., pamiętam, ale odkąd nie jeżdżę pociągami, to nie wiem. Chyba są takie zielone legitrymacje uprawniające do 50% zniżki na pociągi osobowe II klasy.
stan23-10-2002 06:52:28   [#03]
Zniżka podlega wykupieniu przez dyrektora lub organ na cały rok z góry dla zaplanowanej liczby nauczycieli. Było tak przynajmniej kilka lat temu. Jak jest dzisiaj ? Nie wiem, gdyż zrezygnowałem z wykupu. Nikt nie dojeżdża do pracy koleją.
Pozdrawiam
stan
Maelka23-10-2002 09:56:35   [#04]

Zielone legitymacje uprawniają jedynie do zniżki 37% na pociągi osobowe. Wyrobić taka legitymację faktycznie trudno, gdyż rzadko która szkoła ma zapas odpowiednich druków, a nowe zakupić to podobno sztuka.

Uważam, że każdy nauczyciel powinien walczyć o wydanie takiej legitymacji. Choćby po to, aby mieć czym się wylegitymować w bibliotece pedagogicznej. Z doświadczenia wiem, że upór i konsekwencja jest silniejsza, niż kolejne "nie da się".

Natomiast do zniżki 50% uprawnia jedynie tzw. legitymacja pracownicza, którą wykupuje dla nauczycieli organ prowadzący. Od dwóch lat za taką legitymację musimy (nie wiem, jak jest gdzie indziej) płacić.

W tym roku, pomimo naszych próśb i podań organ nie wykupił. "Obudził się" w...kwietniu i zaproponował legitymacje ważne od maja za...180 zł. Ludzie przekalkulowali i niektórzy (na przykład ja) wykupili, choć to jawna granda. Ale i tak korzystna dla niektórych.

Co będzie w przyszłym roku - tego  nie wie nikt...

Marek323-10-2002 10:37:41   [#05]

To jest ostatnia nowelizacja na ten temat, ale żeby połapać się w tym wszystkim trzeba chyba sięgnąć głębiej.

"USTAWA

z dnia 20 czerwca 2002 r.

o zmianie ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

(Dz. U. Nr 112, poz. 977)

Art. 1. W ustawie z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 40, poz. 150, Nr 80, poz. 368 i Nr 113, poz. 547, z 1995 r. Nr 50, poz. 261, z 1996 r. Nr 100, poz. 460, z 1998 r. Nr 162, poz. 1126, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, z 2001 r. Nr 111, poz. 1194 i z 2002 r. Nr 4, poz. 34) wprowadza się następujące zmiany:

1) art. 1a otrzymuje brzmienie:

"Art. 1a. 1. Uprawnienia do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego przysługują w klasie 2 wyłącznie w określonych kategoriach pociągów i na podstawie określonych rodzajów biletów.

2. Osoba uprawniona do ulgowego przejazdu w klasie 2 na podstawie biletów jednorazowych korzystająca z przejazdu w klasie 1 zobowiązana jest do uiszczenia dopłaty w wysokości stanowiącej różnicę między należnością za pełnopłatny przejazd w klasie 1 a należnością za pełnopłatny przejazd w klasie 2.

3. Przewoźnicy wykonujący publiczny transport zbiorowy mogą wprowadzić uprawnienia do bezpłatnych albo ulgowych przejazdów dla swoich pracowników oraz emerytów i rencistów i najbliższych członków rodzin.

4. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

1) osobach niezdolnych do samodzielnej egzystencji - należy przez to rozumieć osoby całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji, w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, albo posiadające znaczny stopień niepełnosprawności, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, bądź inwalidów I grupy, jeżeli orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidzkiej nie utraciło mocy,

2) dzieciach i młodzieży dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnych - należy przez to rozumieć dzieci i młodzież dotknięte inwalidztwem lub niepełnosprawne do ukończenia 24 roku życia oraz studentów dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnych do ukończenia 26 roku życia,

3) opiekunach lub przewodnikach - należy przez to rozumieć jedną osobę pełnoletnią, a w przypadku przewodnika osoby niewidomej - osobę, która ukończyła 13 lat, albo psa - przewodnika,

4) uldze 100% - należy przez to rozumieć uprawnienie do uzyskania w kasie biletowej przewoźnika biletu z ulgą 100% wydawanego nieodpłatnie.";

2) w art. 1b:

a) w ust. 1:

- pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) osób odbywających podróż na podstawie wykupionych od przewoźnika na rzecz tych osób legitymacji lub biletów uprawniających do ulgowych przejazdów, z zastrzeżeniem art. 5a,"

- w pkt 3 na końcu dodaje się wyrazy "w zakresie, w jakim firmy te przyznały uprawnienia do ulgowych przejazdów,"

- pkt 5 otrzymuje brzmienie:

"5) pasażerów odbywających podróż pociągami EuroCity i InterCity w komunikacji międzynarodowej,"

- w pkt 6 po wyrazie "autobusowej" skreśla się wyrazy "przyspieszonej, pospiesznej i",

b) w ust. 2 po wyrazie "wynosić" dodaje się wyrazy "95%,";

3) art. 2 otrzymuje brzmienie:

"Art. 2. 1. Do ulgi 100% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego, na podstawie biletów jednorazowych, są uprawnione następujące osoby:

1) dzieci w wieku do 4 lat,

2) umundurowani funkcjonariusze Straży Granicznej w czasie wykonywania czynności służbowych związanych z ochroną granicy państwowej, a także w czasie konwojowania osób zatrzymanych, służby patrolowej oraz wykonywania czynności związanych z kontrolą ruchu granicznego,

3) funkcjonariusze celni w czasie wykonywania czynności służbowych kontroli celnej w ruchu granicznym,

4) umundurowani funkcjonariusze Policji w czasie konwojowania osób zatrzymanych lub chronionego mienia, przewożenia poczty specjalnej, służby patrolowej oraz udzielania pomocy lub asystowania przy czynnościach organów egzekucyjnych,

5) żołnierze Żandarmerii Wojskowej oraz wojskowych organów porządkowych wykonujący czynności urzędowe patrolowania i inne czynności służbowe w środkach transportu zbiorowego.

2. Do ulgi 100% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej, na podstawie biletów jednorazowych, są uprawnione dzieci do 4 lat, pod warunkiem niekorzystania przez dziecko z oddzielnego miejsca do siedzenia.

3. Do ulgi 95% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz autobusowego, na podstawie biletów jednorazowych, jest uprawniony przewodnik lub opiekun towarzyszący w podróży osobie niewidomej albo osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji.

4. Do ulgi 78% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej, na podstawie biletów jednorazowych, są uprawnione osoby wymienione w ust. 1.

5. Do ulgi 78% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz autobusowego są uprawnione następujące osoby:

1) dzieci i młodzież dotknięte inwalidztwem lub niepełnosprawne - na podstawie biletów jednorazowych lub miesięcznych imiennych,

2) jedno z rodziców lub opiekun dzieci i młodzieży dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnych - na podstawie biletów jednorazowych.

Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, specjalnego ośrodka wychowawczego, ośrodka umożliwiającego dzieciom i młodzieży spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, a także na turnus rehabilitacyjny - i z powrotem.

6. Do ulgi 78% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych oraz autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej, na podstawie biletów jednorazowych, są uprawnieni żołnierze odbywający niezawodową służbę wojskową, z wyjątkiem służby okresowej i nadterminowej, oraz osoby spełniające obowiązek tej służby w formach równorzędnych.";

4) w art. 3 wyrazy "dodatki rodzinne" zastępuje się wyrazami "zasiłki rodzinne";

5) art. 4 otrzymuje brzmienie:

"Art. 4. 1. Do ulgi 49% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych oraz autobusowego w komunikacji zwykłej, na podstawie biletów jednorazowych, są uprawnione osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji.

2. Do ulgi 37% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach innych niż osobowe oraz autobusowego w komunikacji innej niż zwykła, na podstawie biletów jednorazowych, są uprawnione osoby wymienione w ust. 1.

3. Do ulgi 37% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz autobusowego, na podstawie biletów jednorazowych lub miesięcznych imiennych, są uprawnione osoby niewidome, jeśli nie są uznane za osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji.

4. Do ulgi 37% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych, na podstawie biletów jednorazowych, są uprawnione następujące osoby:

1) dzieci w wieku powyżej 4 lat do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej,

2) dzieci i młodzież w okresie od rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej do ukończenia gimnazjum, szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej - publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej, nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia,

3) studenci do ukończenia 26 roku życia.

5. Do ulgi 37% przy przejazdach środkami publicznego transportu autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej, na podstawie biletów jednorazowych, są uprawnione osoby wymienione w ust. 4 pkt 1.

6. Do ulgi 49% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych i pospiesznych, na podstawie imiennych biletów miesięcznych, są uprawnione osoby wymienione w ust. 4 pkt 2 i 3.

7. Do ulgi 37% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, na podstawie biletów jednorazowych lub miesięcznych imiennych, są uprawnione następujące osoby:

1) nauczyciele szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych - publicznych lub niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych,

2) nauczyciele akademiccy.";

6) w art. 5:

a) w ust. 1 w zdaniu wstępnym po wyrazie "autobusowego" dodaje się wyrazy "w komunikacji zwykłej i przyspieszonej" oraz skreśla się wyrazy "z miejsca zamieszkania do szkoły, szkoły wyższej i z powrotem,"

b) w ust. 2 w zdaniu wstępnym po wyrazie "autobusowego" dodaje się wyrazy "w komunikacji zwykłej" oraz skreśla się wyrazy "z miejsca zamieszkania do szkoły, szkoły wyższej i z powrotem,";

7) dodaje się art. 5a w brzmieniu:

"Art. 5a. W przypadku nabywania przez gminę biletów miesięcznych dla dzieci w celu wykonania obowiązku określonego w art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 28, poz. 153 i Nr 141, poz. 943, z 1998 r. Nr 117, poz. 759 i Nr 162, poz. 1126, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 19, poz. 239, Nr 48, poz. 550, Nr 104, poz. 1104, Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1320, z 2001 r. Nr 111, poz. 1194 i Nr 144, poz. 1615 oraz z 2002 r. Nr 41, poz. 362) uwzględnia się ulgi, o których mowa w art. 4 ust. 6 i art. 5 ust. 1.";

8) art. 6 otrzymuje brzmienie:

"Art. 6. 1. Minister właściwy do spraw transportu, w porozumieniu z ministrami właściwymi do spraw: pracy i zabezpieczenia społecznego, oświaty i wychowania oraz szkolnictwa wyższego, określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów osób, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1, ust. 2, 3, 5 pkt 1 i 2 oraz art. 3-5, z uwzględnieniem rodzaju posiadanych uprawnień określonych w tych przepisach, oraz wzór dokumentu dla osób, o których mowa w art. 2 ust. 5 pkt 2 i art. 3.

2. Minister właściwy do spraw wewnętrznych, w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej oraz ministrem właściwym do spraw transportu, określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów osób, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2-5 oraz ust. 6, z uwzględnieniem rodzaju posiadanych uprawnień określonych w tych przepisach."

Art. 2. Do czasu wydania przepisów wykonawczych, o których mowa w art. 1 pkt 8 ustawy, zachowują moc, nie dłużej jednak niż przez okres 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, dotychczasowe przepisy wykonawcze.

Art. 3. Jednolity tekst ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego zostanie ogłoszony w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art. 4. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 2002 r.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: A. Kwaśniewski"

Swoim nauczycielom druki kupowałem w Cezasie.

Iwona224-10-2002 21:11:39   [#06]
Dziękuję za pomoc :-)

Z przepisów wynika (przynajmniej ja to tak rozumiem), że do zniżki 37% uprawniony jest każdy nauczyciel.

Ta zniżka jest przyznana "odgórnie" (MENiS) i należy się każdemu nauczycielowi, musi jedynie posiadać legitymację nauczycielską.
Legitymację zaś wydaje szkoła, w której nauczyciel pracuje.

Czy dobrze zrozumiałam przepisy????????????????????

Pozdrawiam i dziękuję.
Iwona
Leszek24-10-2002 21:17:58   [#07]

Kurcze , jeszcze jest coś czego nieujednoliciłem.

:-)

Pozdrawiam

Marek325-10-2002 10:42:45   [#08]

Leszku, wyręczył Cię Marszałek Sejmu Dz. U. nr 175, poz. 1440

http://ip92.lex.pl/serpra/pdf/d02e40.pdf

Leszek25-10-2002 15:44:49   [#09]

O kurcze, pasuję, tak wysoko nie sięgam.

A wogóle to nie myślałem , że tam też ujednolicają...

:-)

Pozdrawiam

Konto zapomniane08-01-2004 11:37:10   [#10]
Mam pytanie, a co jesli szkola nie refunduje rozrywek typu znizka? Bo potrzebuje na pospiechy, chcialabym wykupic to sama, za wlasne pieniadze, tylko dyrekcja nie wie przez co to przepuscic. Fundusz socjalny tez nie refunduje u nas w szkole. I tak w ogole, jezeli pracuje mniej niz rok, to moge sie o to w ogole ubiegac? Dzieki za wszelka pomoc!!! Anka
ewa bergtraum08-01-2004 13:17:46   [#11]

Leszek

Eee ... tam marszałek. To Ty jesteś WIELKI. :-)))
Dorsto09-01-2004 18:11:14   [#12]

http://www.pr.pkp.pl/niusy/nowosci.php Tam są zmiany w przepisach i przepisy przewozowe

Iwona, zniżka 37 procent przysługuje nam tylko na osobowe. Resztę płacisz normalnie.

Wczoraj jechałam z Dębicy do Warszawy, za bilet dla dorosłego i dorosłego ze zniżką 33 procent na dziecko jadące bezpłatnie zapłaciłam (w obie strony) ponad 280 złotych - i się nieco załamałam. Za takie pieniądze oczekiwałam jakiegoś standardu (przecież Express, Intercity coś powinno znaczyć). Wody -brak, brudno, śmierdząco, zamarznięte (!) kibelki (wyobrażacie sobie dziecko korzystające z takiej zaśnieżonej ubikacji?). JEstem strasznie rozczarowana Polskimi Kolejami!!!

RomanG09-01-2004 19:03:45   [#13]
Kolejarze tylko strajkować potrafią.
Iwona209-01-2004 21:48:53   [#14]
Dzięki za aktualne przepisy :)
Dorsto09-01-2004 22:06:58   [#15]

http://www.rozklad.pkp.pl/cgi-bin/new/query.exe/pn?

a tutaj jest rewelacyjna wg mnie wyszukiwarka połączeń, można łączyć PKP z PKS-em, można czytać rozkłady z poszczególnych stacji

:-)

Marek Pleśniar09-01-2004 22:09:20   [#16]

też z niej korzystam i sobie chwalę - dla znajomych bo sam do pociągu nie wsiadam za Chiny:-)

Może kolej pozostawić tylko wirtualną? Bo tu jest zadowalająca. A w zasadzie całość jest i tak wirtualna;-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]