Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czwarta godzina wf - "wycofanie na z góry upatrzone pozycje"
strony: [ 1 ]
Jersz16-10-2002 16:17:46   [#01]
Komisja edukacji krytykuje przesunięcie czwartej godziny wf

 PAP 16-10-2002

Sejmowa komisja edukacji negatywnie zaopiniowała projekt nowelizacji ustawy o kulturze fizycznej przesuwający o rok wprowadzenie czwartej w tygodniu godziny wychowania fizycznego w szkołach.

0-->Projekt nowelizacji ustawy o kulturze fizycznej należy do ustaw okołobudżetowych.

Przyjęcie przez Parlament nowelizacji ustawy przyniesie w przyszłym roku oszczędność budżetowi państwa w wysokości ok. 100 mln zł.

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm w grudniu ubiegłego roku nowelizacją ustawy o kulturze fizycznej, czwarta godzina wf zniknęła ze szkół w lutym tego roku; powrócić miała od 1 września 2003 r. - cztery godziny wychowania fizycznego mieli mieć uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych i gimnazjów.

W okresie przejściowym między 1 lutego 2002 r. a 1 września 2003 r. o liczbie obowiązkowych godzin wf decyduje w rozporządzeniu minister edukacji. W rozporządzeniu o ramowych planach nauczania określono, że obowiązkowy wymiar godzin wf to trzy w tygodniu.

Czwarta obowiązkowa godzina wf w szkołach realizowana była tylko przez jeden semestr - od początku września do końca stycznia w roku szkolnym 2001-2002 r. Według danych ministerstwa edukacji, wprowadziło ją 90 proc. szkół; 54 proc. spośród nich realizowało ją w postaci normalnych zajęć lekcyjnych, reszta w ramach zajęć pozalekcyjnych - zawodów sportowych, zajęć rekreacyjnych,

wycieczek szkolnych.

Czwarta godzina wf została zawieszona w szkołach podstawowych i gimnazjach, a zlikwidowana w szkołach ponadgimnazjalnych, ze względu na trudną sytuację finansów państwa. Przyjęta w ubiegłym roku przez Parlament nowelizacja ustawy o kulturze fizycznej, podobnie jak w tym roku, należała do ustaw okołobudżetowych.

Przyjęcie jej pozwoliło na oszczędność 275 mln zł.
 
Ciekawe jak dlugo jeszcze będą zmieniać w ustawie o KF?
PawełR16-10-2002 17:08:52   [#02]

To znaczy jak???

Przepraszam, ale jakoś słabo dysponowany jestem i nie mogę zrozumieć. Będzie ta 4 godzina w-f, czy nie? Z góry dziękuję za informację.
Karolina16-10-2002 19:06:25   [#03]
Przylączam się do prośby Pawla :-)
Jersz16-10-2002 20:36:46   [#04]

Jak bedzie jeszcze zobaczymy ale ...

znając upodobanie do oszczędzania na czym się da lub na kim się da , to projekt nowelizacji przejdzie.

Stan prawny na dzień dzisiejszy - czwarta godzina wf od 1 września 2003.

Propozycja zmiany - przesuniecie na 1 września 2004.

Pozdrawiam JERSZ

jerzyk16-10-2002 20:48:23   [#05]

po co ? :-))- mozna prościej

zwiekszć w UoSo dobrowolne w ramach różnych niezapokojonych teskonot tzn "zaspokoić naturalną u nauczycieli potrzebę dodatkowego spotykania się ze swoimi uczniami po lekcjach " pensum o 2 godz. i przeznaczyć na zajecia  sprt.,rekreacje , wycieczki itp

 i wilk syty i owca cała ;-)) i tanio :-))

Marek z Rzeszowa16-10-2002 20:54:56   [#06]

Albo, wykorzystując naturalną u wuefistów potrzebę ruchu, zwiększyć im pensum o trzy godziny. Dwie dla Krysi (te co wszyscy) i jedna - dla ruchu...

;-))

Marek

HenrykB17-10-2002 22:27:18   [#07]

Oby zdążyli

się zdecydować do nowych projektów na przyszły rok.

Pierwsze przymiarki robię już w styczniu. Znowu będzie ciekawie.

piotr17-10-2002 23:35:53   [#08]
jako skromny wuefista, mający "niewielką" bazę (hala przyszkolna 20mx40m. na 1100 uczniów i boisko piłkarskie na 3 szkoły) pytam!!!! po co 4 godzina? ile szkół może uczciwie ja zrealizować? po tz. wyrównywaniu szans(czyt. reforma Handkego) w naszym terenie żadna!! !Chyba że myślimy o kasie za nadliczbówki, albo o cudownym powiększeniu bazy. A dzięki reformie nawet zajęć pozalekcyjnych nie da się prowadzić bo przecież BUS ma odjazd 15 min po lekcjach, WIWAT REFORMA :-((((
beera18-10-2002 07:39:54   [#09]

A ja!!!

A ja chcę czwartej godziny!!!!

Mam świetne warunki na nią- piekna, ogromna sala :-)

POlikwidowane wszystkie pozalekcyjne- nie ma w szkole żadnych dodatkowych zajęć sportowych :-(

No i przy czwartej godzinie w-fu nie musialabym sie martwic o etat dla w-fisty.

piotr18-10-2002 23:50:55   [#10]

a u mnie są, niestety społeczne,ale są. A wtm poscie wyżej, chodziło o to, że do czwartej godziny powinna iść kasa i to duża na stworzenie bazy!!! takie tam marzenia.

Basik26-03-2003 16:05:05   [#11]
Jak to teraz z tym wf? Od kiedy w gimnazjach więcej i gdzie to czytać?
Tadek26-03-2003 16:13:10   [#12]

organizacja zajec

na spotkaniu dyrektorow z wizytatorem otrzymalismy informacje

art. 61 ust. 1 Obowiazkowy wymiar zajec w.f. okreslony w art. 19 ust. 2 stosuje sie:

dla uczniow klas IV SP od dnia 1 IX 2003

2)dla uczniow klas V i VI SP od 1 IX 2004

3) dla Gim od 1 IX 2005

Wynika  z ustawy z dnia 18 I 1996 r o kulturze fiz. zm. z dnia 30 X 2002 r. (Dz. U. nr 207, poz. 1752

i tak mamy robic projekty.

Jersz26-03-2003 16:16:58   [#13]

nic do dodania

Potwierdzam informację Tadka

Pozdrawiam Jersz

HenrykB26-03-2003 16:45:20   [#14]
Chodzą też inne plotki...
Leszek26-03-2003 17:25:19   [#15]
W wymienie plików w dn. 11.12.2002 r. umieściłem tekst jednolity ustawy o kulturze fizycznej z poniższymi zmianami:
Art. 61. 1. Obowiązkowy wymiar zajęć wychowania fizycznego określony w art. 19 ust. 2 stosuje się:
1) dla uczniów klas IV szkół podstawowych -  od dnia 1 września 2003 r. ,
2) dla uczniów klas V i VI szkół podstawowych – od dnia 1 września 2004 r.,
3) dla uczniów gimnazjów – od dnia 1 września 2005 r.

Pozdrawiam
Hanna26-03-2003 19:04:24   [#16]

Nie uwierzę!

 Są jeszcze tacy wizytatorzy, którzy wiedza o czym mówia i na dodatek mozna im wierzyć?
Marek Pleśniar26-03-2003 19:17:39   [#17]
Leszek:-)))))))
Elusia26-03-2003 19:56:33   [#18]
Od nas wczoraj KO chciało informacje o wykorzystaniu bazy sportowe, sukcesach wuefistów (!!!!!!!!!) i jak wprowadzenie dodatkowej godziny wpłynie na jakość pracy szkoły i nauczyciela. I co wy na to? :-0
Karolina26-03-2003 22:35:59   [#19]

My też wypełnialismy gruby dokument o naszej bazie, o czym tam jeszcze - szereg szczególowych pytań. Wygląda na to Elusia - ze to to samo.

:-)

Zola26-03-2003 22:43:41   [#20]

my też na stan marca 2003 - i na ten stam mam tylko sale gimnastyczna o najmniejszych z podanych parametrów i brak jakiegokolwiek boiska ,bieżni

ale bardzo mi sie podoba pytanie o krytą pływalnię

czy takich szkół jak u stana to u nas dużo ?

Basik27-03-2003 09:25:18   [#21]
A mnie moje ostatnio pytało, czy audycje rtv na lekcjach wykorzystujemy, jakie i jakie bysmy chcieli. Nie miałam czasu na to pismo odpowiedzieć, a termin już minął. A są w ogóle jakieś poludzkie audycje dla gimnazjów. Jest gdzies jakas informacja o tym?
Tera27-03-2003 09:28:58   [#22]

:-)))

U nas to samo co u Eli, Karoliny,Zoli czyli jakaś akcja ogólnopolska;-))
Grażyna27-03-2003 14:11:48   [#23]

ja też

 u nas też, a ponieważ nie mam czasu, to nie odpisałam na to pismo. Jakie audycje, taka odpowiedź.
Basik27-03-2003 14:15:06   [#24]
Brawo, Grażyna!
beera27-03-2003 14:18:42   [#25]

Nic się nie dzieje bez przyczyny...

..moje drogie :-))

mamy oto na stronie MENISa takie fajne:

Nowa oferta programowa audycji radiowych i telewizyjnych

Szanowni Państwo.

    Mamy zaszczyt poinformować Państwa, że Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu pracuje nad nową ofertą programową i projektem tematycznym edukacyjnych audycji radiowych i telewizyjnych dla uczniów i nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na rok 2003.

    Jeżeli przygotowywane oferty programowe mają być Państwu pomocne w realizacji zadań edukacyjnych prosimy o odpowiedź na następujące pytania:

1. Jakie preferuje Pan(i) formy przekazu telewizyjnego, radiowego w edukacji
szkolnej i pozaszkolnej (proszę podać przykłady)............................................................

....................................................................................................................................

....................................................................................................................................

 

2. Czy prowadzi Pan(i) zajęcia lekcyjne z wykorzystaniem audycji radiowych
 i telewizyjnych w czasie ich nadawania (proszę podać tytuły)............................................

.....................................................................................................................................

.....................................................................................................................................

 

3. Czy prowadzi Pan(i) zajęcia pozalekcyjne z udziałem oświatowych audycji
radiowych i telewizyjnych (proszę podać tytuły).................................................................

......................................................................................................................................

......................................................................................................................................

 

4. Czy wykorzystuje Pan(i) na lekcjach pakiety multimedialne Powszechnej
Wideoteki Edukacyjnej (proszę podać które)......................................................................

......................................................................................................................................

......................................................................................................................................

 

5. Jakie programy telewizyjne należy upowszechniać na kasetach VHS w ramach
Powszechnej Wideoteki Edukacyjnej (proszę podać tytuły)..................................................

.......................................................................................................................................

.......................................................................................................................................

 

6. Jakie audycje radiowe należy upowszechniać na kasetach nagnetofonowych
(proszę podać tytuły)........................................................................................................

.......................................................................................................................................

.......................................................................................................................................

Odpowiedzi na pytania ankiety prosimy o przesłanie na adres:

Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu

Biuro Promocji i Informacji

Aleja Szucha 25

00-918 Warszawa,

Wśród nadesłanych przez Państwo ankiet z podanym adresem rozlosujemy - pakiety multimedialne PWE.

 

RADIOWE I TELEWIZYJNE AUDYCJE EDUKACYJNE

w

POLSKIM RADIU BIS I TELEWIZJI POLSKIEJ S.A.

w okresie od 1 stycznia do 30 grudnia 2002

POLSKIE RADIO BIS

1. Audycje dla przedszkolaków

"Radio najmłodszych"

 

2. Audycje dla uczniów szkół podstawowych

"Radio Kleks"

"Zygzak"

 

3. Audycje dla gimnazjalistów

"Kronika niezwykłych Polaków"

"Poranki muzyczne"

 

4. Audycje dla uczniów liceów

"Radiopowieść"

"Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej"

"Klub Cogito"

"Bohaterowie St. Testamentu (mitów) eposów"

 

5. Nauka języków obcych

"Język niemiecki"

"Język angielski BBC"

"Język hiszpański/francuski"

 

6. Audycje dla nauczycieli

"Szkoła 2002"

 

7. Audycje dla młodzieży i dorosłych

"Widnokrąg II"

"Klub multimedialny"

TELEWIZJA POLSKA S.A.

Audycje dla gimnazjalistów

1. Teleturniej "Euro Quiz" (Edukacja europejska)

2. "Włącz się" (Zagrożenia i profilaktyka problemów młodzieży).

 i mamy kolejną wiadomośc:

MENiS i Polskie Radio S.A. nadal będą współpracować

   W dniu 26 marca 2003 r. odbyło się uroczyste podpisanie załącznika Nr 6/2003 do porozumienia między Ministrem Edukacji Narodowej i Sportu a Polskim Radiem S.A. Dokument określa zasady współpracy w zakresie tworzenia edukacyjnych audycji radiowych w roku 2003. Ze strony Ministerstwa umowę podpisał Pan prof. Tomasz Goban-Klas Sekretarz Stanu w MENiS, natomiast Polskie Radio S.A. reprezentował Pan Andrzej Siezieniewski, Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A.

czyli nic się nie dzieje bez przyczyny :-))

Swoją drogą- bywaly kiedyć w PR i PT fajne rzeczy dla szkól..może to wróci?

:-)

Elusia27-03-2003 15:56:01   [#26]

A mieliście też pytanie o ilośc zużywanej WIEPRZOWINY średnio w tygodniu i miesiącu? To też chciało KO. A o tych audycjach to mam czas do 7 kwietnia.

Leszek27-03-2003 16:12:21   [#27]
Sale gimnastyczne i kryte pływalnie zliczaliśmy dla komisji sejmowej.
W końcu poseł musi wiedzieć (czasami w szybkim tempie się dowiedzieć) , czy dzieci mają gdzie uczyć się pływać, czy też kopać piłkę.
Pozdrawiam
Marek Pleśniar27-03-2003 17:09:41   [#28]
byłoby bardzo wskazane żeby poseł wiedział:-)
Leszek27-03-2003 20:45:22   [#29]
A jak poseł chce się dowiedzieć bardzo szybko to nie patrzy na koszty,

- a tu koszty telefonów, faxów i innych używanych narzędzi do przetwarzania danych rosną...
- ludziska mają zajęcie - albo patrzą w sufit i szybko piszą albo biegają z linijką i mierzą...
hmmm, poseł powinien wiedzieć...
Pozdrawiam
Elusia27-03-2003 21:33:53   [#30]
I chyba tak w ramach sprawdzenia, jak to będzie przy  zwiększonym wysiłkiem  naszych dzieci i wuefistow trenują podwójne wciskanie guzików.
stan27-03-2003 21:43:34   [#31]
Zola !
Dzieki za uznanie.
Na życzenie KO musiałem po raz nasty policzyć moje obiekty sportowe i przypisać je do jednej ze szkół Zespołu. Ustaliłem, że pływalnia należy do LO (nieźle pływają na lekcjach), siłownia do TMR - chłopaki obeznani z metalem, boiska do technikum ogrodniczego - ktos musi strzyc trawę, ... itd. Aby wszyscy mogli być w różnych miejscach poprosiłem samorządy klas aby opracowali grafik wymieniania się obiektami. Rotacja raz w miesiącu. ...
Ktoś kupił bazę danych o szkołach i ostatnio dostałem dziesięć identycznych kopert z propozycją sprzedaży "Ściągi" z różnych przedmiotów. Format 6x6 cm, jest w tym "wszystko". Cena przystepna - 4 zł, 1 zł za każdą sztukę dla mnie. Mam ponad 200 maturzystów, dla każdego conajmniej z trzech przedmiotów ..  ... muszę pomyśleć
Pozdrawiam
stan
:-)
Zola27-03-2003 22:28:12   [#32]

Uznanie bardzo ale zazdrośc mnie zżera jeszcze więcej :-)))

a ściągi niezła rzecz ,szczególnie jak dyrektor zarobi ;-)) ,tylko jak to wykażesz w oświadczeniu zarobkowym

Marek Pleśniar27-03-2003 22:38:43   [#33]
stan a kombajny komu dałeś?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]