Forum OSKKO - wątek

TEMAT: talony na święta
strony: [ 1 ]
violka08-10-2002 13:07:54   [#01]

co prawda jeszcze daleko do świąt, ale supermarkety już rozsyłają oferty informując o zmianie przepisów od listopada, wg których nie będzie można nabywać talonów z socjalnego

czy ktoś coś wie na ten temat ?

kerim08-10-2002 13:20:13   [#02]

bony...

a ja właśnie dzisiaj dostałem ofertę. W piśmie przewodnim stoi napisane, że firma będzie emitować talony, które będą ważne zarówno przed, jak i po 9 listopada -w zgodzie z nowelizacją ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. pozdrawiam.
kerim08-10-2002 13:29:58   [#03]

bony (cd...)

... zapomniałem o najważniejszym. Żeby pracownicy mogli korzystać z tych bonów, trzeba złożyć zamówienie przed 9 listopada 2002 r. Ale najlepiej zajrzeć do tej ustawy.
HenrykB09-10-2002 21:23:06   [#04]

Nie wystarczy kupić, trzeba czytać

Kupiłem w sobotę nowy KP ze zmianami. Jeszcze nie czytałem. Widziałem zapowiedź zmian od września, listopada i stycznia.

To czytajmy te zmiany i piszmy (piszcie, bo ja czytać nie lubię nic, poza informatyką). No może jeszcze poza obrazkami.

O co chodzi z tą zmianą?

krystyna09-10-2002 23:52:14   [#05]

Moim zdaniem chodzi o to, że 10 listopada wchodzą w życie zmiany w Ustawie z 16 kwietnia 1993r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. To co dałam na czerwono, to jest chyba to co się porobiło z naszymi talonami...  Z ustawy nie wynika zresztą, że tak całkiem to już nie można np. przeterminowane, wyprzedawane, likwidowane - można - na zdrowie !!!

Teraz jeszcze zdążymy zamówić, ale co będzie od stycznia ???  Przepijemy, zjemy i zwycieczkujemy cały ten socjalny ???

10 listopada 2002 r. art. 15 otrzymuje brzmienie:

Art. 15. 1. Czynem nieuczciwej konkurencji jest utrudnianie innym przedsiębiorcom dostępu do rynku, w szczególności przez:

1) sprzedaż towarów lub usług poniżej kosztów ich wytworzenia lub świadczenia albo ich odprzedaż poniżej kosztów zakupu w celu eliminacji innych przedsiębiorców,

2) nakłanianie osób trzecich do odmowy sprzedaży innym przedsiębiorcom albo niedokonywania zakupu towarów lub usług od innych przedsiębiorców,

3) rzeczowo nieuzasadnione, zróżnicowane traktowanie niektórych klientów,

4) pobieranie innych niż marża handlowa opłat za przyjęcie towaru do sprzedaży,

5) działanie mające na celu wymuszenie na klientach wyboru jako kontrahenta określonego przedsiębiorcy lub stwarzanie warunków umożliwiających podmiotom trzecim wymuszanie zakupu towaru lub usługi u określonego przedsiębiorcy.

2. Czyn, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, może polegać w szczególności na:

1) ograniczeniu w istotny sposób lub wyłączeniu możliwości dokonywania przez klienta zakupu u innego przedsiębiorcy,

2) stworzeniu sytuacji powodujących pośrednio lub bezpośrednio narzucenie klientom przez podmioty trzecie konieczności dokonania zakupu u danego przedsiębiorcy lub u przedsiębiorcy, z którym dany przedsiębiorca pozostaje w związku gospodarczym,

3) emisji, oferowaniu oraz realizacji znaków legitymacyjnych podlegających wymianie na towary lub usługi oferowane przez jednego przedsiębiorcę lub grupę przedsiębiorców pozostających w związku gospodarczym, w okolicznościach wskazanych w pkt 1 lub 2.

3. Czynem nieuczciwej konkurencji jest także utrudnianie małym przedsiębiorcom, w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178, z 2000 r. Nr 86, poz. 958 i Nr 114, poz. 1193, z 2001 r. Nr 49, poz. 509, Nr 67, poz. 679, Nr 102, poz. 1115 i Nr 147, poz. 1643 oraz z 2002 r. Nr 1, poz. 2 i Nr 115, poz. 995), dostępu do rynku przez sprzedaż towarów lub usług w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 400 m2 po cenie nieuwzgędniającej marży handlowej, z zastrzeżeniem ust. 5.

4. Utrudnianiem dostępu do rynku, o którym mowa w ust. 3, jest również:

1) emitowanie oraz realizacja znaków legitymacyjnych podlegających wymianie na towary lub usługi, oferowanych poniżej ich wartości nominalnej,

2) emitowanie oraz realizacja znaków legitymacyjnych podlegających wymianie na towary lub usługi o cenie przewyższającej wartość nominalną znaku.

5. Nie stanowi czynu nieuczciwej konkurencji sprzedaż, o której mowa w ust. 3, jeżeli jest dokonywana w ramach:

1) wyprzedaży posezonowej, dokonywanej dwa razy w roku na koniec sezonu letniego i zimowego, trwającej każdorazowo nie dłużej niż miesiąc,

2) wyprzedaży ze względu na upływający termin przydatności towarów do spożycia lub upływającą datę minimalnej trwałości,

3) likwidacji obiektu handlowego, o ile sprzedaż taka trwa nie dłużej niż 3 miesiące od dnia podania do publicznej wiadomości informacji o likwidacji tego obiektu, a w przypadku likwidacji wszystkich obiektów handlowych przedsiębiorcy w związku z zaprzestaniem przez niego działalności handlowej - nie dłużej niż rok.]

Tekst jednolity ustawy:

http://www.rzeczpospolita.pl/prawo/doc/kon0323.html

Marek Pleśniar10-10-2002 10:09:19   [#06]

coś wymyślą:-)))

poradzą sobie i z tym
i wraca ten przeklęty zfśs - po co toto? Odda ludziom co ich w postaci wypłaty i niech sie sami martwią jak spozytkowac te swoje nieszczęsne pieniądze. To jakieś poniżające - by ktoś zamnie decydował czy ja mogę pod iść gruszę poleżeć albo do supermarketu postać w kolejce.
krystyna10-10-2002 12:07:27   [#07]
I jeszcze artykuł z dzisiejszej "GAZETY PRAWNEJ":


                                        "Zmierzch bonów"

Tak popularne dotąd fundowanie pracownikom bonów towarowych będzie od 10 listopada sprzeczne z prawem i traktowane jako czyn nieuczciwej konkurencji, wymuszający zakup towaru lub usługi u określonego przedsiębiorcy.

Jednym z czynów nieuczciwej konkurencji jest utrudnianie innym przedsiębiorcom dostępu do rynku. Ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U. nr 47, poz. 211) nie zawiera zamkniętego katalogu tego rodzaju działań, wymieniając jedynie, na czym takie utrudnianie dostępu do rynku może „w szczególności” polegać.

Nowelizacja ustawy dokonana 5 lipca b.r. (Dz.U. nr 126, poz. 1071) dodała, iż utrudnianie innym przedsiębiorcom dostępu do rynku może następować także przez działanie mające na celu wymuszenie na klientach wyboru jako kontrahenta określonego przedsiębiorcy lub stwarzanie warunków umożliwiających podmiotom trzecim wymuszanie zakupu towaru lub usługi u określonego przedsiębiorcy.

Czy taka sytuacja dotyczy również wydawania bonów towarowych, które pracodawcy fundują przy różnych okazjach pracownikom i które, jak dotąd, były dosyć powszechną formą gratyfikacji? Tak – bon jest bowiem tzw. znakiem legitymacyjnym, a nowelizacja przewidziała, że wymuszanie na klientach wyboru określonego kontrahenta może polegać także na emisji, oferowaniu oraz realizacji znaków legitymacyjnych podlegających wymianie na towary lub usługi oferowane przez jednego lub grupę przedsiębiorców pozostających w związku gospodarczym (czyli np. sieć hipermarketów X). Na takim stanowisku stoi również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Taki bon można zwykle zrealizować wyłącznie u jednego wskazanego przedsiębiorcy, bez możliwości wyboru innego. Czy jednak w sytuacji, kiedy pracodawca, który chce zafundować pracownikom bony, zorganizuje swoisty przetarg – np. zwróci się do kilku sieci hipermarketów o przesłanie ofert dotyczących wykupu bonów towarowych, a następnie wybierze ofertę najkorzystniejszą – jego działanie będzie mogło być rozpatrywane w kategoriach czynu nieuczciwej konkurencji? Albo zapewni pracownikom możliwość wyboru pomiędzy dwiema sieciami? – patrz interpretacja UOKiK.
Przypomnijmy, że nowelizacja wchodzi w życie 10 listopada b.r. – wydawanie bonów do tego czasu będzie więc zgodne z prawem. Jaka data będzie jednak wiążąca – zawarcia umowy, wydania bonów pracownikom czy maksymalnego terminu realizacji bonu?

Wątpliwe, aby przepis ten zadziałał w praktyce – nie zdarzyło się dotąd, aby zostało udowodnione, że przedsiębiorcy utrudnia się dostęp do rynku.
Marek Pleśniar10-10-2002 12:58:01   [#08]

przepis ten zadziała w praktyce

bo przyjdą urzędnicy z organu prowadzącego i rio. Szkołę jest łatwo i miło kontrolowac - nigdzie nie ucieknie ani nie zwinie interesu, nie zmieni nazwy itd

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]