Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Statuty Zespołów Szkół
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane03-10-2002 15:46:46   [#01]
CZE mili Dyrcie.
Od 1 września wszystkie szkoły średnie przekształcono u nas w zespoły szkół od nr 1 do ... po kolei. Byłoby wszystko OK ale organ do dziś nie nadał statutów nowym szkołom. Pani w kuratorium pokiwała i mówi że to nasz problem. Na wiosnę pracowaliśmy nad statutami i wszystko przekazaliśmy organowi. Ja jedenak nie rozumiem jak w świetle dzisiaj obowiązujących ramówek ma wyglądać statut zespołu szkół gdzie funkcjonują stare ponadpodstawowe i nowe ponadgimnazjalne. Czy wg WAS dla każdego typu szkoły należy pisać odrębny statut? Czy wspólna organizacja i zarządzanie ma zostać sztucznie rozpisane na wiele dokumentów? Dzięki za uwagi może ktosik dostał statut pt Statut Zespołu Szkół Nr .....? ...w skład zespołu wchodzą: .......Byłbym pocieszony bo uważam to za bardzo sensowne.  Dokument mam gotowy ale co z tego, aktualnie powołuję się na stary ale to pic na wodę. POZDRAWIAM.
Alfred04-10-2002 06:58:30   [#02]
Robi - wysłałem statut na Twoją skrzynkę.
Konto zapomniane05-10-2002 15:02:28   [#03]

statut

Alfredzie,proszę pilnie o statut zespołu.Dzięki.
Alfred05-10-2002 15:59:45   [#04]

..ależ..proszę..

Wysłałem.
JarTul05-10-2002 16:33:15   [#05]

Alfredzie

Przyłączam się do prośby Zibiego.
Alfred06-10-2002 10:06:00   [#06]

do "Zibiego..."

Próbuję wysłać Ci ów statut, lecz..chyba wpisałeś zły adres.. Spróbuję jeszcze raz, ale bez "www.(...)" przed aliasem.
JarTul06-10-2002 11:27:07   [#07]

Wielkie dzięki Alfredzie...

Statut dotarł :-))))
Konto zapomniane07-10-2002 16:03:46   [#08]

Ja też

Błagam, ALFREDZIE, prześlij statut mnie też!!!!!

:-)))))

zbych08-10-2002 22:50:18   [#09]

Statut

Proszę o statut!!!!!!!
Konto zapomniane09-10-2002 17:56:35   [#10]

statut

Alfredzie , zlituj się i prześlij mi też statut !!! !!! !!!
Alfred11-10-2002 08:50:22   [#11]
..chyba jeszcze mam jeden egzemplarz..;-)
Krystyna Za11-10-2002 18:16:55   [#12]

statut szkoły

Alfredzie czy mogę prosić o statut szkoły . Bardzo będę Tobie wdzięczna

Dzięki!!!
Jasiek12-10-2002 23:07:30   [#13]

Nie zaszkodzi poprosić?

Jeżeli inni mogą, to może i ja z... wielką nieśmiałością...proszę

:-)

Leszek12-10-2002 23:15:34   [#14]

Ja również poproszę o statut zespołu.

Z góry dziękuję

i pozdrawiam

miro08-01-2003 16:19:36   [#15]

można jeszcze?

A czy ja mogę również otrzymać? Dziękuję.
JCK08-01-2003 16:27:06   [#16]

a może inaczej

Moi szanowni koledzy z sąsiedniej wsi byli nie tak dawno (w grudniu) w Gdańsku na spotkaniu z p. Antonim Jeżowskim. Chyba znany gość. I przywieźli informację że statutów zespołu szkół powinno być tyle ile szkól wchodzących w skład zespołu plus jeden dla zespołu zbierający tzw części ogólne-wspólne. Odsyłali mnie do nowej książki A. Jeżowskiego - statut szkoły( do nabycia też w internecie). Nie znam szczegółów tej interpretacji ale jeżeli są chętni to mogę popytać.

Jeśli o mnie chodzi to sam szukam statutu Zespołu Szkół podstawówka i gimnazjum.

I jeszcze jedno. Pierwszy statut szkole nadaje organ powołujący ją do istnienia i to oni niech sie martwią a nie dyrektor szkoły.

Zola08-01-2003 19:13:37   [#17]

u mnie organ nadał :-)))

ale najpierw sama go musiałam napisać :-((

fredi09-01-2003 13:25:26   [#18]
Kto może wprowadzić zmiany w statucie ?
Alfred09-01-2003 14:28:01   [#19]

ustawa o systemie oświaty

Art. 50.
1. W szkołach i placówkach mogą działać rady szkół i placówek.
2. Rada szkoły lub placówki uczestniczy w rozwiązywaniu spraw wewnętrznych szkoły lub placówki, a także:
1) uchwala statut szkoły lub placówki,

 Art. 52.
1. Minister Edukacji Narodowej określi typy szkół i placówek, w których w skład rady szkoły lub placówki nie wchodzą rodzice lub uczniowie.
2. W szkołach lub placówkach, w których rada nie została powołana, zadania rady wykonuje rada pedagogiczna.

"Kto może wprowadzić zmiany w statucie ?"
Rada pedagogiczna.

barbara200209-01-2003 15:17:45   [#20]

statut zespołu

Alfredzie,mogę się przyłączyć do prośby o przesłanie tego statutu , dzięki.....
JarTul09-01-2003 15:20:54   [#21]

Jeżeli w szkole nie działa Rada Szkoły...

to wtedy jej uprawnienia w zakresie dokonywania nowelizacji statutu przejmuje rada pedagogiczna.
Jeżeli w szkole działa RSz to projekt w zmian w statucie przygotowuje RP i występuje do RSz o podjęcie uchwały dotyczącej wprowadzenia zmian (nowelizacji).
jotef09-01-2003 21:17:37   [#22]

statut zespołu

Przyłączam się do prośby o przesłanie statutu, wielkie dzięki ...
jotef09-01-2003 21:36:40   [#23]

statut

Proszę o statut. Bardzo proszę i dzięki
Konto zapomniane10-01-2003 09:30:28   [#24]

statut

i ja bardzo proszę, proszę  .. i bardzo, bardzo  dziekuję
fredi10-01-2003 11:32:39   [#25]
a czy zmiany może wprowadzić organ prowadzący?
miro10-01-2003 12:22:01   [#26]

czekam

Niestety nie otrzymałem statutu od A. A może ktoś mi prześle, kto już otrzymał?
JarTul10-01-2003 12:54:34   [#27]

Tylko pierwszy statut nadaje organ prowadzący.

Każda następna zmiana tylko i wyłącznie Rada Szkoły, a jeżeli ona nie działa to Rada Pedagogiczna. Patrz uso.

Art. 42.  1. Rada pedagogiczna przygotowuje projekt statutu szkoły lub placówki albo jego zmian i przedstawia do uchwalenia radzie szkoły lub placówki.
Art. 50 ust. 2. Rada szkoły lub placówki uczestniczy w rozwiązywaniu spraw wewnętrznych szkoły lub placówki, a także: 
         1) uchwala statut szkoły lub placówki,

Alfred10-01-2003 13:18:50   [#28]
Wysłałem przecież..
fredi13-01-2003 22:15:30   [#29]

a ja mam uchwałę zarządu powiatu o zmianie mojego statutu. informacje wysłano do kuratorium.

no i co???

czy to jest zgodne z USO?

JarTul13-01-2003 23:04:41   [#30]

W naszym kraju normy i unormowania

są po to żeby je łamać. Niestety... ;-(((
Ciekawe co na to KO?

Wszak w uso jest jasno zapisane:
Art. 50 ust. 2. Rada szkoły lub placówki uczestniczy w rozwiązywaniu spraw wewnętrznych szkoły lub placówki, a także: 
        
1) uchwala statut szkoły lub placówki, (...)

Organ prowadzący nadaje tylko pierwszy statut:
art. 58 ust. 6. Organ lub osoba, o których mowa w
art. 5 ust. 2, zakładająca szkołę lub placówkę podpisuje akt założycielski oraz nadaje pierwszy statut.

A nawet w tym przypadku czyni to organ prowadzący czyli rada gminy lub powiatu, a nie zarząd. Na jaką podstawę prawną powoła się zarząd i co zrobi KO?

Napisz jaki będzie finał.

fredi15-01-2003 11:59:09   [#31]
Przepraszam, to była uchwała Rady Powiatu.
22 kwietnia przekazano to do kuratorium i nic.

Przy okazji pytanie:  Komu rada szkoły powinna przekazać swoją uchwałę?
Ewa z Rz15-01-2003 14:25:08   [#32]

Wojewodzie

Nadzór nad JST należy do wojewody, a on kieruje wg. kompetencji np. do KO.
fredi15-01-2003 14:39:41   [#33]
Ewa!
Mówisz serio?
Ewa z Rz15-01-2003 14:53:55   [#34]

serio, serio

:-)
fredi15-01-2003 15:49:32   [#35]
uchwała JST to zgoda, ale ja pytałem również  o uchwałę rady szkoły.
JarTul15-01-2003 19:04:40   [#36]

Uchwałę w sprawie przyjęcia nowego statutu...

(ale nie pierwszego statutu, bo ten nadaje organ prowadzący) lub zmian (nowelizacji) w statucie Rada Szkoły powinna przekazać:
- (i w uchwale powinno to być zapisane) do wykonania dyrektorowi szkoły
- do sprawdzenia zgodności z prawem KO i odpowiedniemu wydziałowi organu prowadzącego.

Ewa z Rz16-01-2003 05:13:01   [#37]

rzeczywiście...

Jakoś myślałam, że chodzi ci o Rade Powiatu... (Ach, ten pośpiech... I gdzie my tak pędzimy?...)

Owszem Rada Szkoły uchwałę w sprawie nowelizacji statutu powinna przesłać organowi prowadzącemu i kuratorowi oświaty, ale w celu sprawdzenia jej niesprzeczności z prawem. Różnica polega na tym, że KO nie stwierdza zgodności z prawem statutu, ani jego zmian, a wypowiada się jedynie wtedy, gdy stwierdzi, że jakiś zapis jest niezgodny z prawem.

podstawa prawna:

UoSO Art. 60 ust. 3. Kurator oświaty, a w przypadku szkół i placówek artystycznych minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, może uchylić statut szkoły lub placówki publicznej albo niektóre jego postanowienia, jeżeli są sprzeczne z prawem. Organowi, który nadał lub uchwalił statut, od decyzji kuratora oświaty przysługuje odwołanie do ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

fredi16-01-2003 13:57:51   [#38]
A jeszcze jeden przypadek.
Organ prowadzący powołuje nowy typ szkoły np technikum elektroniczne które wejdzie w skład już istniejącego Zespołu Szkół.

CZY MOŻE JEDNOCZEŚNIE W TEJ UCHWALE STWIERDZIĆ, ŻE NOWELIZUJE STATUT ZESPOŁU ?
Ewa z Rz16-01-2003 21:01:57   [#39]

A w tym zespole nie ma technikum?

Jeśli jest, a tylko ma inny kierunek kształcenia, to dyrek w uzgodnieniu z organem powołuje nowy kierunek kształcenia.

A jeśli nie ma technikum wogóle, to organ powołuje technikum, nadaje mu pierwszy statut, a potem podejmuje uchwałę o włączeniu technikum do zespołu i w technikum obowiązywać zaczyna statut zespołu. Oczywiście zespół szkół w związku z tą zmianą może sobie znowelizowac statut (co może uczynić zawsze), ale nie może na pewno uczynić tego organ prowadzący.

fredi18-01-2003 22:55:18   [#40]
a co myślicie o załącznikach do statutu?
Ewa z Rz19-01-2003 05:47:18   [#41]

Mozna częśc tego o czym mówi rozporządzenie umieścić w statucie jako załącznik. Np. załącznikiem może być program profilaktyki, czy regulamin biblioteki. Treści tych dokumentów mogą równiez zanleźć się wprost w statucie.

Dyskusyjna sprawą jest umieszczanie w statucie WSO czy PW. Owszem założenia tych dokumentow musza w statucie się znaleźć, ale nie musza byc one umieszczone tam w całości. Jest to tam istotne, gdzie działa rada szkoły.

Statut uchwala rada szkoły natomiast WSO i PW rada pedagogiczna.

Oczywiście w statucie, w postaci załącznika, nie może być umieszczony regulamin RR, RP ani SU.

Marek Pleśniar19-01-2003 09:53:23   [#42]

ewa?

wso jest w statucie przecież? Warto je zrobić w takiej postaci by stanowiło osobny, latwy do samodzielnej egzystencji rozdział.
Marek Pleśniar19-01-2003 10:02:09   [#43]

za szybko wysłałem:-)))

problem w tym, że nie ma czegoś takiego jak WSO.

Jest w jakimś rozporządzeniu nazwa WSO? To belferska nowomowa edukacyjna i tyle. Ale łatwo jej ulegamy. Sa tylko zasady oceniania a te mają być w statucie. A nie zadne WSO (no bo jak umieszczać w nim coś czego nie ma:-)

JarTul19-01-2003 10:32:34   [#44]

Gdzie jest zapisane...

że w statucie ma być program wychowawczy czy program profilaktyki?

Skąd Ewo bierzesz delegację dla RP do zatwierdzenia tego co nazywamy WSO.

Rozporządzenie MEN w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania itd. 
§3 pkt. 2. Szczegółowe zasady oceniania wewnątrzszkolnego określa statut szkoły, z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia.

Skoro rozprządzenie mówi jasno, że "szczegółowe zasady oceniania wewnątrzszkonego określa statut szkoły", a uso mówi jasno kto nadaje (nowelizuje) statut szkoły, to Rada Szkoły (lub jeżeli RSz nie działa to zgodnie z uso RP) nadaje (nowelizuje) statut szkoły, a zatem określa również "szczegółowe zasady oceniania wewnątrzszkonego określa statut szkoły".
Oczywiście zgodnie z uso RP zawsze przygotowuje projekt zmian w statucie i tu ma duży wpływ na kształt "szczegółowych zasad oceniania wewnątrzszkonego".

fredi19-01-2003 13:31:49   [#45]

jak zwał tak zwał.

Chodzi mi o to czy może być napisane  " zasady oceniania itd" określa

zał. nr 1

Ewa z Rz19-01-2003 15:07:56   [#46]

A więc tak...

Rozporzadzenie MERNiS w sprawie ramowych statutów mówi:

§ 2. 1. Statut szkoły określa w szczególności:
1) cele i zadania szkoły wynikające z przepisów prawa oraz uwzględniające program wychowawczy szkoły i program profilaktyki dostosowany do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska, o których mowa w odrębnych przepisach,
2) sposób wykonywania zadań szkoły, z uwzględnieniem optymalnych warunków rozwoju ucznia, zasad bezpieczeństwa oraz zasad promocji i ochrony zdrowia,
3) zadania zespołów nauczycielskich, o których mowa w § 14,
4) szczegółowe zasady wewnątrzszkolnego oceniania uczniów,
5) organizację oddziałów sportowych, oddziałów mistrzostwa sportowego, oddziałów integracyjnych i oddziałów specjalnych oraz organizację nauczania języka mniejszości narodowych lub grup etnicznych, jeżeli szkoła takie oddziały lub nauczanie prowadzi,
6) organizację działalności innowacyjnej i eksperymentalnej, jeżeli szkoła taką działalność prowadzi,
7) organizację zajęć dodatkowych dla uczniów, z uwzględnieniem w szczególności ich potrzeb rozwojowych,
8) formy opieki i pomocy uczniom, którym z przyczyn rozwojowych, rodzinnych lub losowych potrzebna jest pomoc i wsparcie, w tym również pomoc materialna,
9) organizację współdziałania z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi oraz innymi instytucjami świadczącymi poradnictwo i specjalistyczną pomoc dzieciom i rodzicom,
10) organizację i formy współdziałania szkoły z rodzicami (prawnymi opiekunami) w zakresie nauczania, wychowania i profilaktyki.
2. Program wychowawczy szkoły i program profilaktyki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, uchwala rada pedagogiczna po zasięgnięciu opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego.

Zatem PW i PP nie powinny być zalącznikami do statutu, bo to oznacza zatwierdzanie przez rade szkoły dokumentów juz obowiązujących, których rada szkoły nie ma kompetencji weryfikować. To samo dotyczy oełnego systemu oceniania. Statut okresla jedynie szczegółowe zasady

Odrębne przepisy, o których mowa w pkt 1) to podstawa programowa:

Pozporządzenie MENiS z dnia 26 lutego 2002 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. Nr 51, poz. 458), obowiązuje od dnia 1 września 2002 r.
Działalność edukacyjna szkoły jest określona przez:
1) szkolny zestaw programów nauczania, który, uwzględniając wymiar wychowawczy, obejmuje całą działalność szkoły z punktu widzenia dydaktycznego,
2) program wychowawczy szkoły, który opisuje w sposób całościowy wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym i jest realizowany przez wszystkich nauczycieli,
3) program profilaktyki dostosowany do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska, który opisuje w sposób całościowy wszystkie treści i działania o charakterze profilaktycznym skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców.
Szkolny zestaw programów nauczania, program wychowawczy szkoły oraz program profilaktyki tworzą spójną całość. Ich przygotowanie i realizacja są zadaniem zarówno całej szkoły, jak i każdego nauczyciela.

Jeszcze raz PW i PP uchwala rada pedagogiczna w oparci o ststut szkoły.

...................

Jak postudiowałam to dokładnie to mi wyszło ładne menisowe kóleczko: statut uwzględnia PW i PP, a te programy mają uwzględniać cele i zadania zawarte w statucie... ?

I co wy na to?... Ładne, prawda?

JarTul19-01-2003 17:36:08   [#47]

Z powyższego wynika tylko...

że statut określa "cele i zadania szkoły wynikające z przepisów prawa oraz uwzględniające program wychowawczy szkoły i program profilaktyki", ale nie uprawnia do umieszczania w statucie programu wychowawczego i programu profilaktyki
A biorąc pod uwagę, że program wychowawczy i program profilaktyki uchwala RP po zasięgnieciu opinii RR i SU, a statut zmienia (nowelizuje) RSz, to dokumenty te nie mogą być częścią ani załącznikiem do statutu (podobnie jak regulamin RP, RSz, RR i SU).
Leszek19-01-2003 18:51:51   [#48]

A może zaproponować MENiSowi rezygnację z wymogu posiadania przez szkoły wielu planów. Niech to będzie jeden plan - po prostu plan pracy szkoły ujmujący elementy wszystkich dotychczasowych.

I warunek konieczny, który musi tu spełnić - realny (bez fikcji dla organów, bo niech służy rzeczywistemu rozwojowi szkoły).

Pozdrawiam

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]