Forum OSKKO - wątek

TEMAT: NASZ MINISTER
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ][ 6 ][ 7 ]
Marek Pleśniar07-05-2006 21:42:40   [#101]

czytaliście ten uroczy fragmencik?

 Nieoficjalnie wiadomo, że na wszystkie stanowiska wiceministrów zostaną powołane osoby z LPR, związane z Młodzieżą Wszechpolską.

Karolina07-05-2006 21:57:37   [#102]
Chwilowo nie mam siły i czasu zająć merytorycznie głos w dyskusji ale cieszę się, że takowa tu jest. Chciałam tylko powiedzieć, że podzielam wasze oburzenie jestem za napisaniem listu otwartego.
beera07-05-2006 22:18:16   [#103]

zobaczcie:

Stanowisko Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty (OSKKO)

w sprawie

nominacji Romana Giertycha na stanowisko Ministra Edukacji Narodowej

 

Dyrektorzy, przedstawiciele kadry zarządzającej szkołami i innymi placówkami oświatowymi, członkowie i korespondenci OSKKO[1] protestują przeciwko nominowaniu Romana Giertycha na stanowisko ministra resortu oświaty.

 

Przedstawiamy następujące powody dla takiego stanowiska:

 

  1. Pan Roman Giertych nie posiada kompetencji niezbędnych do kierowania tak ważnym resortem, nie ma żadnego doświadczenia praktycznego, bowiem nigdy na niwie zawodowej nie był związany z oświatą, nie był też członkiem sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.
    Dodatkowo poglądy na temat  szkolnictwa głoszone przez pana Romana Giertycha są wysoce szkodliwe i nie do przyjęcia przez praktyków oświatowych.

 

  1. Pan Roman Giertych  publicznie deklaruje poglądy nacjonalistyczne, antyeuropejskie i niesprzyjające tolerancji. Budzi nasze obawy wspieranie przez niego młodzieżowej organizacji o bardzo kontrowersyjnych poglądach.

 

Kierując się troską o realizację poniższych zapisów Ustawy o Systemie Oświaty:
Oświata w Rzeczypospolitej Polskiej stanowi wspólne dobro całego społeczeństwa; kieruje się zasadami zawartymi w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, a także wskazaniami zawartymi w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Konwencji o Prawach Dziecka. Nauczanie i wychowanie - respektując chrześcijański system wartości - za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki. Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata. Szkoła winna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności.

 

domagamy się, by  weryfikację kandydatów i w konsekwencji nominację na stanowisko Ministra Oświaty i Sportu traktować w sposób szczególny. Materia, w obszarze której oddziaływania ministerstwa są podejmowana jest nad wyraz delikatna. Mamy uczyć, wychowywać dzieci i młodzież także własnymi postawami. Nasi ministrowie, dyrektorzy szkól, nauczyciele zaświadczają o powadze szkół. Ta powaga - naszym zdaniem, poprzez nominację pana Romana Giertycha została zaburzona.

 

Jednocześnie OSKKO wyraża pragnienie by oświatą, tak jak i innymi dziedzinami życia publicznego zajęli się fachowcy. Nasza szkoła wymaga wspomagania, stabilizacji i rozsądnego zarządzania. To, co oświacie szkodzi, to ciągle zmiany priorytetów, zmiany koncepcji i zmiany ministrów. Brak tu jednocześnie rzetelnej codziennej pracy.

Jeśli chcemy dobrej polskiej szkoły, musimy mieć profesjonalnego ministra o nieskazitelnej opinii. Przykładu dla uczniów i nauczycieli.

[1] Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty www.oskko.edu.pl jest największą w Polsce organizacją zrzeszającą osoby zaangażowane w zrządzanie oświatą. Obecnie OSKKO ma 1700 członków rzeczywistych, 6000 korespondentów, ok. 16 000 sympatyków – czytelników mediów elektronicznych OSKKO. OSKKO jest organizatorem Kongresu Zarządzania Oświatą www.oskko.edu.pl/kongres/

beera07-05-2006 22:18:54   [#104]
napisalismy wespól wzespól z markiem
dhausner07-05-2006 22:20:39   [#105]
Podoba mi się
bogna07-05-2006 22:25:48   [#106]
mi też
beera07-05-2006 22:27:56   [#107]

słuchajcie, a kim o wlaściwie teraz jest?

domagamy się, by  weryfikację kandydatów i w konsekwencji nominację na stanowisko Ministra Oświaty i Sportu traktować w sposób szczególny.

On jest minister edukacji narodowej?

czy minister oswiaty i sportu?

i kto wie w końcu jak się nazywac będzie nasze min?

Karolina07-05-2006 22:30:23   [#108]

on jest chyba ME ;-)

TYLKO EDUKACJA MU OSTALA

bogna07-05-2006 22:31:35   [#109]

aha... no to może trzeba tak ogólnie:

minister właściwy do spraw oświaty

;-)

tyle, że akurat nie jest właściwy ;-)))

Karolina07-05-2006 22:31:36   [#110]

a może on MO?

MATKO;-))

 

List fajnie napisany, mnie też się podoba.

beera07-05-2006 22:31:44   [#111]

tak?

to trzy ministerstwa z tego powstały?

pogubilam się w tym, kurka

dhausner07-05-2006 22:32:13   [#112]
Tak jest sport został Samoobronie, a miało być tanie państwo fajnie
hania07-05-2006 22:32:25   [#113]
się podpisuję
beera07-05-2006 22:32:55   [#114]

aha

OK

MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ

wszechpolskiej, powiedziec by się chciało- ze smutkiem

:(

Magosia07-05-2006 22:33:47   [#115]

Dobre :-)

Dziękuję Wam na te inicjatywę.
Marek Pleśniar07-05-2006 22:37:35   [#116]

Było MEIN (kiedyś i MENiS)

E wzięli

Swzięli

E/O wzięli (diabli)

a kto objął ministerstwo od "I"?

 ;-)

JarTul07-05-2006 22:40:57   [#117]
W tym roku szkolnym mieliśmy już:
MENiS
MEiN
i teraz MEN...
Statystycznie co kwartał "nowe" ministerstwo.
Zostały jeszcze dwa miesiące... co prawda, to nie kwartał, ale...
Andrzej z G07-05-2006 23:12:34   [#118]
Jestem za. Podpisuję sie pod tym. Pozdrawiam.
grażka07-05-2006 23:13:10   [#119]
I ja też.
rzewa07-05-2006 23:13:51   [#120]

podpisuję się również

tylko będzie zgrabniej - tak jak proponowała bogna "Ministra właściwego do spraw oświaty"
beera07-05-2006 23:16:31   [#121]

 juz wiadomo, ze jest ministrem edukacji narodowej- trzeba go tak nazywać...

( choć sie nie chce;)))

:)

bogna proponowała, gdy nie było w zasadzie wiadomo kim on jest

stan07-05-2006 23:17:49   [#122]
... zrobiłem sobie wolne,
... pracowałem fizycznie,
... w każdej chwili mogę pójść na emeryturę,
... nie oglądałem TV,
... słuchałem trochę radia i dlatego mam lepsze samopoczucie niż inni.
Podpisuję się pod listem treści powyższej.
Pozdrawiam wszystkich
i liczę na zmianę rządu jeszcze w tym roku
;-)
rzewa07-05-2006 23:22:23   [#123]

ale tu:

"domagamy się, by  weryfikację kandydatów i w konsekwencji nominację na stanowisko Ministra Oświaty i Sportu traktować w sposób szczególny"

nie chodzi o konkretnego ministra (człowieka) a o stanowisko (nazwę stanowiska) czyli powinno byc (moim zdaniem oczywiście :-)):

"domagamy się, by  weryfikację kandydatów i w konsekwencji nominację na stanowisko ministra właściwego do spraw oświaty traktować w sposób szczególny"

(aaa.. i z małej litery :-))

Teraz nazywa się to stanowisko tak, a za chwilę może się nazywa inaczej... a tak wiadomo o co chodzi bez wględu na nazwę (i ewentualne dodatki również)
beera07-05-2006 23:22:50   [#124]

ok

:)

Marek Pleśniar07-05-2006 23:26:42   [#125]

już zmienione:-)

kizak07-05-2006 23:34:47   [#126]
Podpisuje się pod tym. Pozdrawiam
bratek07-05-2006 23:39:01   [#127]

Podpisuję się również.

Dzięki za ten wątek i inicjatywę!

John07-05-2006 23:44:09   [#128]

aby dolać oliwy do ognia - oto wątek z ONETU:

Roman Giertych obejmie jutro fotel ministra edukacji narodowej. Nieoficjalnie wiadomo, że na wszystkie stanowiska wiceministrów zostaną powołane osoby z LPR, związane z Młodzieżą Wszechpolską.
o luuuuuduuuuuu !!
Jacek07-05-2006 23:47:37   [#129]
skrobię i ja pod tym...chciałem napisać podPISik ale znów by misie dostało jak za Tatry :-)
Fakir207-05-2006 23:48:46   [#130]

Mam kilka uwag. Sami oceńcie, czy sensownych...

Napisane jest: "...Dodatkowo poglądy na temat  szkolnictwa głoszone przez pana Romana Giertycha są wysoce szkodliwe i nie do przyjęcia przez praktyków oświatowych..."...

Brakuje mi dodania: gdyż......... (i tu kilka słów choćby z UOSO...)

Dalej: "... Materia, w obszarze której oddziaływania ministerstwa są podejmowana jest nad wyraz delikatna...." - nieczytelny szyk zdania...

Dalej: "...Nasi ministrowie, dyrektorzy szkól, nauczyciele zaświadczają o powadze szkół..."...

Mogłoby być (w moim odczuciu) coś w tym stylu: POWINNI zaświadczać o powadze problemów oświaty w Polsce, nie mogą więc prezentować poglądów tej powadze zaprzeczających...

Dalej: "...Nasza szkoła wymaga wspomagania, stabilizacji i rozsądnego zarządzania. To, co oświacie szkodzi, to ciągle zmiany priorytetów, zmiany koncepcji i zmiany ministrów. Brak tu jednocześnie rzetelnej codziennej pracy..."...

Dodałbym, że chodzi o codzienną, rzetelną pracę ludzi kompetentnych, znających się na sprawach oświatowych a takich obecny skład ministerstwa nie gwarantuje ani (jak słyszymy) nie zakłada. Oświata powinna być apolityczna właśnie dlatego, że jest oświatą... Włączenie polityki niejako automatycznie zatrąca indoktrynacją...

- - -

Mam propozycję. Piszecie (piszemy) w imieniu członków OSKKO. Może warto rzucić formalne pytanie ty na forum, czy wszyscy są "za"... Jeśli ktoś zgłosi sprzeciw, wtedy trzeba będzie napisać: "w imieniu zdecydowanej większości..." a nie w imieniu wszystkich...

Przepraszam, ale mam niedobre doświadczenia...

- - -

Podpisuję się pod tym tekstem.

Nie może tak być.

Marek Pleśniar08-05-2006 00:38:34   [#131]

dziękujemy za uwagi do tekstu. Redagując ostateczną wersję weźmiemy to pod uwagę. Na rano trzeba mieć to gotowe.

Co do głosowań... Nie widzę możliwości by spytać 1700 osób o zdanie. Poprzestaniemy na tym co orzeknie Zarząd. Czyli jak zwykle:-)

Marek Pleśniar08-05-2006 00:52:47   [#132]

trochę poprawiłem fragment:

domagamy się, by  weryfikację kandydatów i w konsekwencji nominację na stanowisko ministra właściwego ds. oświaty traktować w sposób szczególnie staranny, odpowiadający delikatnej materii, którą zajmuje się ministerstwo. Postawy ministrów, dyrektorów szkół, nauczycieli mają wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży, powagę szkolnictwa. Ta powaga - naszym zdaniem, poprzez nominację pana Romana Giertycha została zaburzona.

 

co do uwag dotyczących szerszego kontekstu zarządzania oświatą..

Pismo nie zawrze wszystkich problemów oświaty. Szerszy kontekst, w tym poglądy głoszone przez nowych ministrów, przygotowujemy oddzielnie - poza pismem.

joszka08-05-2006 05:29:43   [#133]

A ja wychodzę z założenia

że nie ma co sie podniecać poglądami. Nie zmienią człowieka i tak.Zwróccie uwagę,ze nominacja jest konsekwencja NASZYCH wyborów dokonywanych przy urnach.

Moim zdaniem OSkKO powinno protestowac wtedy,kiedy dostrzeze w czynach ministra błędy lub zaniedbania -  merytoryczni do bólu będziemy warci podjęcia z nami dyskusji.

pozdrawiam - sympatyk OSkKO,który z przerazeniem patrzy na proponowane zmiany

beera08-05-2006 07:37:10   [#134]

naprawdę nie wystarczy merytorycznośc by być cos wartym

Czego dowodem jest nominacja RG na to stanowisko.

Joszka- nie wierzmy w garbate aniolki ;) merytorycznośc czasem wręcz przeszkadza

........

Co do oceny- kiedy i kogo.

Powtórzę z postu pierwszego. Nie oceniamy ministra, ani jego dzialań

krytycznie patrzymy na to, ze ministerm oświaty staje się ktos taki.

I uwazam, ze to jest merytoryczne.

Nie napisalismy, ze przypuszczamy, ze nic nie zrobi, ze będzie indoktrynował- choć takie obawy w wielu z tu piszacych są obecne.

Oceniamy to, co zrobił, a że oceniamy krytycznie- napisalismy list.

Teraz popatrzymy na to, co będzie.

Tomasz Osiński08-05-2006 08:34:20   [#135]

1. Podpisuję się całym swoim jestestwem pod protestem.

2. Nie umiem nawet okreslić, czy jestem wściekły, czy coś innego się ze mną dzieje. Tak naprawdę jest mi bardzo, bardzo smutno. I boję się - nie o siebie, ale o naszych uczniów...

3. Nauczyciele zadowoleni? Proszę - nie piszcie od razu o katechetach. Moi są zniesmaczeni !!!

grzezale08-05-2006 08:46:04   [#136]

Podpisuję się.

Nie czytałem wszystkich postów. Do kogo to idzie? Do prasy koniecznie.
tunia08-05-2006 09:15:10   [#137]

Nie mogę się nie odezwać w tym wątku. Wszyscy znajomi od piątku pytają z dziwnym uśmiechem, jak mi się podoba MÓJ nowy minister.I o dziwo nie oczekują odpowiedzi. Okazuje się, że bez względu na to czym się zajmujemy, poglądy mamy takie same (oczywiście w tej konkretnej sprawie).

 Moja wypowiedź nie wnosi do forum niczego nowego- chcę tylko wyraźnie powiedzieć: NIE PODOBA MI SIĘ NOMINACJA PANA GIERTYCHA NA STANOWISKO MINISTRA OŚWIATY. Czuję się upokorzona decyzjami P. Kaczyńskiego. A poza tym: obiema rękami podpisuję się pod listem otwartym, który zredagowaliście.

I jeszcze jedno- największym NASZYM problemem jest to, że trudno nam działać "jednym frontem". Dlaczego???

nn08-05-2006 09:15:31   [#138]

jestem za...

przesłaniem naszego protestu gdzie tylko sie da... Niech przypadkowe społeczeństwo dowie sie także o naszym istnieniu.
emeryt08-05-2006 09:33:24   [#139]

kopanie się z koniem...

W pełni popieram stanowisko -ale:

uważam, że jest to kopanie się z koniem gdyż karty zostały rozdane pod stołem przez PIS.

pamiętacie wypowiedź Leppera, że nie jest zainteresowany ministerstwem edukacji dla samoobrony bo go śmieci nie interesują??? - no to znaleźli sprzątającego.

beera08-05-2006 10:00:23   [#140]

masz rację

ale podoba mi się BARDZO zdanie Szulkina:

Jesteśmy w Polsce. Społeczeństwo, które milczy, ani ziewa, ani klaszcze, stając się podmiotem takich zabiegów, zmienia się we wspaniałą glebę dla chęci złapania wszystkiego w jedną spoconą garść. Autorytaryzm wymaga jednej wyciągniętej ku władzy ręki.

agabu08-05-2006 10:08:39   [#141]
Nie miałam od piątku dojścia do internetu, dlatego dopiero teraz podpisuję się pod naszym stanowiskiem. Dzięki Asiu za inicjatywę.
Ewa 3008-05-2006 10:33:14   [#142]

Ja również nie miałam możliwości zajrzeć tu od piątku. Podpisuję się obiema rękami.

Też już sama nie wiem, co czuję. Moi nauczyciele jeszcze dzisiaj myślą, że to żart! Koszmarny sen!

nalix08-05-2006 10:40:33   [#143]

nowy minister

Dajmy mu szansę. Może jednak się sprawdzi w tej roli. Nie odrzucajmy z góry.
Tara08-05-2006 10:50:55   [#144]

:-)))))

:-)))))
AnJa08-05-2006 11:01:51   [#145]

;-)

no, towarzystwo się powiększa:

Wicepremiera Dorna mamy za soba - wszechpolacy mu się nie podobają
gause708-05-2006 11:28:44   [#146]

Witam serdecznie.

Podpisuję się pod listem otwartym, który moim zdaniem właśnie powinien być krótki i konkretny-  właśnie taki jest :):):), tylko ja jeszcze, proponuję jedynie szlif kosmetyczny: protestują przeciwko nominowaniu,

Jacek W08-05-2006 11:33:16   [#147]

Z rana maturzystami się zajmowałem, więc dopiero teraz kilka słów:

1. Protest popieram i podpisuję się pod nim.

2. Drobna uwaga - nie używajmy tego właściwy do spraw, biurokratycznie mi toto pobrzmiewa. Na stronach Kancelarii Prezydenta i Prezesa RM jasno pisze: Minister Edukacji Narodowej.

3. Sugerowałbym zmianę domagamy się, by  weryfikację kandydatów i w konsekwencji nominację na stanowisko ministra właściwego ds. oświaty traktować w sposób szczególnie staranny   na   Domagamy się, by wyłącznym kryterium powoływania na stanowisko Ministra Edukacji Narodowej były kompetencje kandydata. Nie pasuje mi weryfikacja ;)

4. I na koniec - w zdaniu Postawy ministrów, dyrektorów szkół, nauczycieli mają wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży, powagę szkolnictwa dokonałbym drobnej zmiany: Postawy kadry kierowniczej oświaty, z Ministrem Edukacji Narodowej na czele, mają  wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży oraz na miejsce szkolnictwa w życiu publicznym. Nie pasuje mi tu ta powaga, a przez użycie zwrotu kadry kierowniczej podkreślamy nasze, OSKKO prawo do zabrania głosu.

5. I na koniec - koniecznie nie Premier i Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, media, lecz Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Prezes Rady Ministrów.

beera08-05-2006 11:35:55   [#148]

Ponieważ BARDZO nam zależało, zeby list juz był- to jest

poprawek po prostu dokonamy na zywym materiale

Macia08-05-2006 11:36:24   [#149]

też jestem za listem

Podpisuję sie pod nim obiema rękami. Podzielam wszystkie uwagi krytyczne. Czuję na zmianę oburzenie, złość, wstyd. Wogóle jestem w szoku i ciągle mam nadzieję że to zły sen
Marek Pleśniar08-05-2006 11:51:36   [#150]
dzięki za uwagi!
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ][ 6 ][ 7 ]