Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Nowy szef CKE...
strony: [ 1 ][ 2 ]
JarTul04-03-2006 21:04:36   [#01]

http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34308,3194518.html

Minister edukacji odwołał dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Mirosława Sawickiego, który wcześniej sam był ministrem edukacji w rządzie Marka Belki. Oficjalny powód - nieporozumienia przy organizacji egzaminów zewnętrznych.

W czwartek późnym popołudniem minister poinformował mnie, że zostałem odwołany. Merytorycznego uzasadnienia nie przedstawił, ale obecne kierownictwo resortu od początku miało mi za złe, że byłem ministrem w poprzednim rządzie - powiedział "Gazecie" Sawicki (Centralną Komisją Egzaminacyjną kierował od 2002 r., z roczną przerwą, gdy był ministrem).

Podczas wczorajszej konferencji prasowej minister edukacji Michał Seweryński poinformował jednak, że powodem odwołania szefa CKE były opóźnienia w przygotowaniach do zewnętrznych egzaminów zawodowych dla absolwentów techników oraz spór z resortem o termin wydania świadectw maturalnych.

Kilka dni temu CKE - po konsultacjach z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi - zapowiedziała, że maturzyści dostaną cenzurki 14 lipca, a nie jak do tej pory - z końcem czerwca. To oznaczałoby, że wielu uczniów nie zdąży dowieźć dokumentów na uczelnie, które w połowie lipca są już w trakcie naboru na studia, albo szkoły wyższe będą musiały ten nabór opóźnić. Zaprotestowali dyrektorzy szkół i rodzice. - Ogłoszenie tego terminu bez uzgodnienia z ministerstwem było niedopuszczalne - mówił wczoraj minister Seweryński.

Mirosław Sawicki odpiera te zarzuty: - Czerwcowy termin nie jest możliwy, bo maturzystów w tym roku jest o ponad sto tysięcy więcej. Przygotowania do egzaminów zewnętrznych przebiegały zgodnie z harmonogramem, nie było żadnych opóźnień.

Stanęło na tym, że maturzyści dostaną swoje świadectwa 11 lipca - taki termin minister wynegocjował z rektorami i już nowym szefem CKE. Został nim wczoraj Marek Legutko, do tej pory dyrektor komisji egzaminacyjnej w Krakowie, której podlegają trzy województwa: małopolskie, świętokrzyskie i lubelskie. To największa okręgowa komisja w kraju. Legutko jest z wykształcenia matematykiem, pracuje w oświacie od ponad 30 lat. Od ponad dziesięciu zajmował się najpierw wprowadzeniem, a potem organizowaniem ogólnopolskich egzaminów zewnętrznych.

3 dni, które uratują rekrutację na studia... :-)))
Stare przysłowie mówi: Jak się chce uderzyć, to kij zawsze się znajdzie.
JarTul04-03-2006 21:07:23   [#02]

Przepraszam...

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=14452#FBK
Roman K04-03-2006 21:18:48   [#03]

"STATUT OKRĘGOWEJ KOMISJI EGZAMINACYJNEJ W ŁODZI

§ 1. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi, zwana dalej "Komisją", jest państwową jednostką budżetową.

§ 2. 1. Siedzibą Komisji jest miasto Łódź.
2. Komisja obejmuje swoją działalnością obszar województw: łódzkiego i świętokrzyskiego. "

#01 Został nim wczoraj Marek Legutko, do tej pory dyrektor komisji egzaminacyjnej w Krakowie, której podlegają trzy województwa: małopolskie, świętokrzyskie i lubelskie.

czyżby zmiany w podziale administracyjnym? ;) Nowe idzie??? ;)

Roman_K

Ala04-03-2006 21:23:03   [#04]
Krakowskiej OKE podlegają małopolskie, lubelskie i podkarpackie! się ktoś pomylił i tyle
Roman K04-03-2006 21:29:14   [#05]

dokładnie

JarTul04-03-2006 21:32:36   [#06]

I znowu media manipulują. :-)
Kolejny dowód na to, że politycy PIS mają 1111% racji. :-)

A rzetelność prasy lokalnej i ogólnopolskiej, to osobna historia. :-(

bogna04-03-2006 22:53:39   [#07]

błyskawiczny konkurs? ;-)

http://www.cke.bip.waw.pl/index.php?k=S:m/204/1

STATUS PRAWNY

Nadzór nad działalnością Centralnej Komisji Egzaminacyjnej sprawuje minister właściwy do spraw oświaty i wychowania.

Działalnością Komisji kieruje Dyrektor powoływany po przeprowadzeniu konkursu i odwoływany przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

herbatka05-03-2006 14:42:56   [#08]
Wszyscy zainteresowani wiedzą, że nie było konkursu. Dla przyzwoitości w najblizszych dniach rzecznik prasowy rządu lub MEiN poda, ze jest to sytuacja pełnienia obowiazków. Wszak mninister nie może sie mylić.
zgredek05-03-2006 14:48:42   [#09]

Pani Magdziarz była po i była i była - długo była

nic nie stoi zatem na przeszkodzie, żeby Pan Legutko był po i był i był...

Magik05-03-2006 14:57:13   [#10]

 

   Sądzę,że Pan Legutko będzie dobrym szefem.

wladyslaw05-03-2006 18:46:54   [#11]
mysle ze jak magik powiedzial ,to bedzie
Doris05-03-2006 20:28:53   [#12]
Zgadzam się z Magikiem. Gość naprawdę zna się na rzeczy.
Gaba05-03-2006 20:52:21   [#13]
a skąd to wiecie, dziewczyny, znacie?
Magik05-03-2006 21:43:46   [#14]

 

  Tak znam Pana Marka Legutko z wielu konferencji matematyków szkół krakowskich , też jestem matematykiem.

Jest człowiekiem kompetentnym, konsekwentnym, znającym się na rzeczy.

                               Ewa

 Pozdrawiam Pana Marka Legutko

Magik05-03-2006 21:52:31   [#15]

Do gaby

 

  Dziwię się trochę, bo jesteś w końcu dyrektorem szkoły, że nie znasz

Pana Legutko , to jest znana postać od wielu lat w środowisku krakowskim

 Pozdrawiam  Ewa

Adaa05-03-2006 21:54:12   [#16]

Zgadzam się z Magikiem. Gość naprawdę zna się na rzeczy.

podejrzewam,ze gaba zalapala tak jak ja-że to Magik zna sie na rzeczy

a tu co innego

;-))

Uśka05-03-2006 22:55:33   [#17]

Magik

Gaba w moim odczuciu pytała czy  WY znacie ( - nie wynika z Jej wypowiedzi że nie zna pana :)  )

------

adaa  :))

Gaba06-03-2006 03:41:47   [#18]

:-)

Klemens Stróżyński06-03-2006 09:46:38   [#19]

Marek jest best

Marka Legutkę znam od 1993 roku i mogę o nim powiedzieć wyłącznie dobre rzeczy - pod każdym względem. Nie znalazłbym lepszego szefa CKE w Polsce. Wystarczy popatrzyć na dorobek krakowskiej OKE w zestawieniu z innymi komisjami. Zaraz złożę mu gratulacje.
Gaba06-03-2006 11:03:20   [#20]
a mnie go szkoda na takie polityczne stanowisko... szkoda, bo starci Kraków (nie przenoście nam stolicy do...) - bylismy kolegami doradcami, pracowaliśmy w równoległych programach unijnych, Marek zna sie na zarządzaniu szkołą, jest dobrym trenerem - szkoda na na CKE. ;-)
Majka06-03-2006 15:02:31   [#21]
Hmmm...

To może nowy szef wypatrzy "drobne" niedopatrzenie, podpisane przez poprzednika?

Od 2008 roku filozofia ponoć wraca na maturę jako przedmiot do wyboru , ale nie ma Olimpiady Filozoficznej  w wykazie olimpiad zwalniających z matury :(
zaqa06-03-2006 16:22:00   [#22]
A kto został szefem OKE w Krakowie?
Danar06-03-2006 17:31:16   [#23]
Henryk Szaleniec - po. Dotychczasowy zastępca.
Gaba06-03-2006 18:00:49   [#24]

-puk, puk!

- Kto tam - pyta pani z pewnego hotelu z Opola o 24.00...

- to ja, Heniek... Szaleniec... z Krakowa...

Uwielbiałam, gdy to Henio, mój kilkuletni dyrektor, opowiadał - podobno autentyczne, a spóźnił się pociąg do Opola... z jakiegoś szkolenia opowieść...

dhausner06-03-2006 18:32:40   [#25]

Czyli nowy Dyrek OKE krakowskiej też ok

zazdroszczę Wam

AnJa06-03-2006 18:36:56   [#26]
myślę, że i tak braku Premiera z Krakowa nic im nie zrekompensuje
Danar06-03-2006 18:40:27   [#27]
Przeżyjemy i ... poczekamy.
AnJa06-03-2006 18:49:26   [#28]
No to bez nabijania się:

1. nie sądze, by od szefa CKE szczególnie wiele zależało w kwestiach merytorycznych.

2. nie miałem nic wspólnego z krakowską OKE - czasami tylko zaglądałem tam przy okazjach rutynowych przeglądów witryn oświatowych - miałem wrażenie, że ta jest czytelna i mniej przaśna od pozostałych,

3.jeśli jest nadzieja, że w kwestiach organizacyjnych nowy szef posprząta nieco po towarzystwie wzajemnej adoracji tworzących poprzednie kierownictwo - to oczywiście będę kibicował mu

tak jak miałem nadzieje na zmiany i wciąz jeszcze kibicuję wierząc , że je przeprowadzi - nowemu kierownictwu MEiN
dhausner06-03-2006 18:52:21   [#29]
 AnJa czy ten premier z Krakowa musi być, już jeden wice był i obiecał mi że więcej do polityki nie będzie się pchał przy dobrym różowym Martini. Polityka jest brudna i zakłamana.
maeljas06-03-2006 19:07:02   [#30]

może w Krakowie ok

 ja oceniam pracę OKE krakowskiej raczej letnio

- w miarę czytelna witryna - to plus, ale z drugiej strony przy tak rozbudowanej papierkomanii należy  się nam  jak psu buda

- nudne szkolenia, a na nich nic nie wnoszące   prezentacje sprowadzające się do odczytywania wcześniej rozdanych biuletynów - pytania i problemy zostawiane na koniec spotkania - nie rozwiązne bo... "już musimy wracać do Krakowa"

- arogancja wobec pytających  - na konferencjach - np  komentarze typu - "nie umie pani czytać ze zrozumieniem" -

i na forum internetowym- tu prym wiodła pani Traple - potrafiła nawet usunąć z forum niewygodne dla siebie pytania

 - OKE jesienią 2005 r dostała unijne pieniądze na szkolenia dla nauczycieli - na naszym terenie wyszły one koszmarnie - osoby, które je prowadziły, były nieprzygotowane - treść szkoleń nijak miała się do podanego wcześniej tematu - prowadzące panie  skarżyły się, że w ostaniej chwili dostały materiały i nie miały czasu na przygotowanie  

 -zdarzały się  wpadki - i to merytoryczne - panu Legutce i panu Szaleńcowi (błędne informacje na temat procedur)

AnJa06-03-2006 19:12:58   [#31]

wciąż powaznie

a wiesz, że oni chyba tak mają?

bo poza czytelną witryną i innymi nazwiskami mógłbym to samo napisac o swojej?

ale ja staram się dobro też dostrzegać - i dostrzegłem

nasi np. nie bili i niemal nie krzyczeli

a usuwali po konsultacji z pytającym (no, przynajmniej w moim wypadku - i na początku tylko pyskówkę przez siebie sprowokowaną)

stąd nadzieja i kibicowanie:-)
maeljas06-03-2006 19:15:36   [#32]

czyli

"normalka"

to Twoi lepsi - bo na nas krzyczeli - a i sądami straszyli..

maeljas06-03-2006 19:24:52   [#33]

ja

też chciałabym, by się nowi ludzie sprawdzili, ale chyba starość mnie dopada, bo zaczynam wspominać piękne dawne czasy a przy takich zmianach posadkowych przypominają mi się piękne czasy studenckie i  kultowa lektura:"Zasada Petera"

 

 zasada Petera: urzędnik wspina się po drabinie służbowej zazwyczaj tak długo, aż osiągnie swój szczebel niekompetencji; jeżeli ktoś pełni swoje funkcje dobrze, będzie awansował dopóty, dopóki nie otrzyma stanowiska, jakiemu nie może sprostać, i na nim już pozostaje; (druga zasada Petera) - na każdą posadę (pracę) na świecie przypada gdzieś tam ktoś, kto się do niej nie nadaje.

Jacek W06-03-2006 19:29:55   [#34]

A jeśli już o krakowskiej OKE mowa,

... to dzisiaj na maturalnej konferencji szkoleniowej w Rzeszowie podano informację, że po każdym egzaminie pisemnym należy dostarczyć przesyłki do punktów odbioru prac. Inne OKE też takie mądre rozwiązanie wprowadziły?
AnJa06-03-2006 19:32:20   [#35]
u nas jeszcze nie było

ale że ja punkt raczej będę to mnie wszystko jedno
Jacek W06-03-2006 19:33:17   [#36]
A ja, kurka, 35 km od punktu i mnie nie wszystko jedno ;)
AnJa06-03-2006 19:34:44   [#37]
przeprowadź się może? ;-)
dhausner06-03-2006 19:36:38   [#38]
Takie to oke wasze straszne na mnie nikt nie krzyczał na szkoleniu. Ewentualnie Pani rżnęła głupa, że odpowiada mi na pytanie, a tak naprawdę to odpowiedź była nie na temat. No  wyobrażam sobie co tam się działo jak Was sądami straszyli.Jadę na drugie szkolenie dotyczące zadania na część praktyczną mam nadzieję ze będzie wesoło.
Zola06-03-2006 21:36:56   [#39]
u nas już w roku ubiegłym należało po każdym pisemnym egzaminie dostarczyć przesyłki do punktu odbioru prac
maeljas07-03-2006 12:23:54   [#40]

po spotkaniu z OKE

przewodził spotkaniu były nowy dyrektor - pan Legutko

z nowości:

- arkusze rozwozić będą po szkołach od 5.00 rano (dłużej śpimy!)

- arkusze odwozimy do POP sami ( już się do tego przyzwyczaiłam -  odwożę sprawdziany SP i egzaminy gimnazjalne)

- do terminu oddawania bibliografii przez uczniów określonego przez CKE odnosić się po ludzku (czyli mogą oddać później - bez konsekwencji)

- na dniach nowy dyrektor CKE poda definicję kalkulatora prostego

- wyniki matur  i lista czynnych egzaminatorów z danej szkoły będą upubliczniane - liczba czynnych egzminatorów ma świadczyć o jakości pracy szkoły ( no to już nie będą się uchylać od sprawdzania :-)))) )

-będą płacić za przeprowadzanie egzaminów ustnych ( przeprowadznych tylko poza  godzinami lekcyjnymi danego nauczyciela ) - ciekawe, czy szkoły niepubliczne dostaną pieniądze?

- terminy wydania świadectw dojrzałości ma ogłosić pan minister - niebawem

zgredek07-03-2006 13:34:56   [#41]

z dopiero zmienionego rozporządzenia o świadectwach:

6. Centralna Komisja Egzaminacyjna ustala datę wystawienia wydawanych przez komisje okręgowe świadectw dojrzałości, aneksów do świadectw dojrzałości, dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe i zaświadczeń. Datę wystawienia dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe przyjmuje się jako datę zdania egzaminu zawodowego.

to do tego, że pan minister ogłosi;-)

zgredek07-03-2006 13:36:06   [#42]
chyba, że data sobie a termin wydania świadectw sobie;-)
maeljas07-03-2006 14:08:07   [#43]

Zgredku

 pewnie będzie tak, że pan minister powie panu dyrektorowi i pan dyrektor CKE ogłosi :-)))

zgredek07-03-2006 14:11:00   [#44]
o to mniej więcej mi chodziło;-)
JarTul07-03-2006 16:29:09   [#45]

#40

"- arkusze odwozimy do POP sami "
Cieszę się niesłychanie!!! :-))) 
Jeżeli POP będzie jak dotychczas, to czeka mnie  12 x 35km (x2 = 70km oraz czas oczekiwania na zdanie materiałów egzaminacyjnych).

Środki na delegacje oczywiście w budżecie szkoły.

Rozumiem również, że CKE nakłada na dyrektora obowiązek posiadania samochodu - a może będą szkoły wyposażać w te urządzenia - co za przetarg!!! :-))) Chyba, że podróże autobusem - bomba!!!.

A!!! Dwa dni dyrektor jest przewodniczącym PKE - pisemny stary egzamin dojrzałości po południu i przewodniczącym SZE (dyrektor - przewodniczący PZE - przewodniczący SZE - TRZY OSOBY W JEDNOŚCI - ... nie wypowiem) - No to wyjazd do POP po 20.00? ;-)

AnJa07-03-2006 16:37:01   [#46]
Muszą poczekać!

Nawet do rana.

I o ochronie nie zapomnij - z POP odbiera profesjonalna firma ochroniarska, droga między PE a POP jest miękkim podbrzuszem systemu.
JarTul07-03-2006 19:19:04   [#47]
Cały ten system to jedno wielkie galaretowate parzące cielsko - taka meduza. :-)))
dbpalka08-03-2006 09:28:46   [#48]

 Najłatwiej krytykować  krakowską OKE i szkolenia, Pana Legutkę i wsio. Spróbujcie sami zrobić coś dobrego potem krytykujcie!OKE w Krakowie jest jednym z najprężniejszych i zazdrość przez was przemawia, że nie macie takiej. POPy powinny przyjmować wszystkie maturalne prace- już w zeszłym roku przeżyliśmy horror nie mając protokołów przyjęcia prac tylko przesyłki- nie było mądrego jak nie zapodziać pracy. Z p. Legutko pracowałam właśnie przy projektach  szkoleń i nie zgadzam się z waszym krytykanctwem- to profesjonalista i wszystkim żuczę takiego szefa.

zgredek08-03-2006 09:42:36   [#49]

no właśnie

zróbmy sami, a potem krytykujmy

;-)

zgredek08-03-2006 09:46:25   [#50]

się

zapomniałam dodać

strony: [ 1 ][ 2 ]