Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Pilne!!! Ktore dokumenty wymagają opiniowania organów koleg
strony: [ 1 ]
miriamm904-03-2006 19:20:07   [#01]
kolegialnych szkoły.
Chodzi o dokumenty wewnętrzne regulujące pracę szkoły.
Poza Statutem.
M.in. czy powinny być opracowane przez RP i zatwierdzone arkusze hospitacji, kryteria hospitacji, jak się wypowiecie o innych, np. regulaminy wewnętrzne w Waszej szkole.
Programy rozwoju, program wychowawczy, profilaktyki.
Wieloletni plan doskonalenia nauczycieli, plan rozwoju indywidualnego każdego nauczyciela.
Gaba04-03-2006 19:25:47   [#02]
regulaminy wewnętrzne w Waszej szkole.
Programy rozwoju, program wychowawczy, profilaktyki.
Wieloletni plan doskonalenia nauczycieli -
TAK, reszta nie.
miriamm904-03-2006 19:30:00   [#03]

Gaba

dużo wymagam od Ciebie, ale mogłabyś podac podst. prawną?
Czy te regulaminy muszą być odligatoryjnie- np. pracy RP, SU.
A procedury hospitacji i narzędzia- arkusze np. -tez?
Gaba04-03-2006 19:48:19   [#04]

procedury hospitacji opiniowane? One należą do szefa - z nimi trzeba zapoznac, trzeba je obgadać, zaprezentowac, poprosić o wskazówki uwagi, np do tygodnio po radzie... - ludzie mają świetne pomysły.

Arkusze hospitacji - nie.

A kupiłam se taką żółtą książeczkę niejakiego p. wizytatora Leszka Zaleśnego oraz p. prof. Antoniego Jeżowskiego... - książeczka jest rewelacyjną ściągą.

Autorom się kłaniam i bardzo jestem dumna, że takich faknych gości mamy tutaj.

Kup se książeczkę w IBO.

rzewa04-03-2006 20:03:57   [#05]

bałagan jakiś...

regulaminy wew. poza reg. rp - NIE!
Program profilaktyki i wychowawczy, po zaopiniowaniu przez rr i su - TAK
organizację doskonalenia zaw. n-li - TAK

Zaopiniowane: program rozwoju, organizacja szkoły i plan finansowy, przydział zajęć dodatkowych n-lom, plan lekcji i innych zajęć

podstawa: art 41 ust 1 i 2 UoSO, §2 ust 2 rozporządzenia MEN z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół
miriamm904-03-2006 20:16:58   [#06]

Rzewa i Gaba dzięki

jeszcze pytanie.
Jeśli Dyrektor ocenia lekcję hospitowaną stopniem od 1 do 6 czy powinien podać n-lom kryteria takiej oceny hospitacji?
Stopień to stres dla n-li. Jak go odwieść od oceniania?
Gaba - gdzie można kupić? IBO?
beera04-03-2006 20:17:32   [#07]

nie wiem, czy tak

dla mnie plany pracy ( a do takich zaliczam program rozwoju- zmienila się nazwa w Rozporządzeniu, a UoSo nie zdążylo) ( po zaopiniowaniu przez RS)
to raczej zatwierdzenie niz zaopiniowanie- 41.1 Uoso

Jacek04-03-2006 20:21:11   [#08]

http://www.ibo.edu.pl/wydawnictwa/default.asp 

kliknij i zamów

Uśka04-03-2006 20:21:12   [#09]
u nas tak jak pisze Asia
miriamm904-03-2006 20:23:59   [#10]

GABA

podaj tytuł- żólta?
beera04-03-2006 20:25:16   [#11]

Rozwazania o pracy RP

A. Jezowski, L.Zaleśny

rzewa04-03-2006 20:25:24   [#12]

owszem, errata :-)

przy zatwierdzaniu powinno byc: roczny program rozwoju

a przy zaopiniowaniu powinnam dodać piecioletni program rozwoju...
miriamm904-03-2006 20:31:59   [#13]

Dzięki za to.

Możecie jeszcze o tej hospitacji ocenianej stopniem.
Ma przedstawić kryteria oceniania RP?
rzewa04-03-2006 20:42:13   [#14]

powinien

bo inaczej taka hospitacja nie ma żadnego sensu... W końcu po co hospituje i ocenia?
Gaba04-03-2006 20:43:22   [#15]

tak, nalezy przedstawić (ogadać, omówić, przyjąc pytania i poprawic) kryteria RP, ale możesz wprowadzić zarządzeniem dyrektora. Uważam tę drogę za najwłaściwszą, gdyż ocenianie pracownika nalezy do kompetencji wyłącznych pracodawcy.

Ja mam ocenę punktową - przekładającą się na oceny wyrażane skalą od A-F a potem A,B - to wyróżniająca, C,D - dobra, E,F - naganna.

Gaba04-03-2006 20:44:51   [#16]

hospitacje nie na ocenę, ojeju, popiórkało mi się... idę spać, czas na mnie.

Ocena pracy na ocenę.

miriamm905-03-2006 08:56:16   [#17]

Kochani eksperci moi

Tu dyrektor daje stopień szkolny- ocenia  hospitowaną lekcję.
Jak na to patrzycie?
beera05-03-2006 08:59:59   [#18]

szczerze?

to jest...niemądre

jak rozumiem, stosowane byloby tylko dla hospitacji oceniającej, ale i tak uwazam ocenę opisową za duzo własciwszą, bo dajacą mozliwosci zawarcia kilku wskaźnikow oceny.

Nie wyobrażam sobie te rózne wskaxniki kwitować jednym stopniem.
Nie rozumiem tez celu

( ale za to wyobrazam sobie nieporozumienia w zwiazku z 4, 3, czy 5 i konsekwencje tych nieporozumien w gronie)

miriamm906-03-2006 18:50:10   [#19]

No tak

tylko jak mu to wybić z głowy?
Alutok10-03-2006 21:54:04   [#20]

Czy do każdego wewnętrznego regulaminu mam mieć napisaną uchwałę? Uważam, że nie. Jak pod tekstem regulaminu napiszę: Zatwierdzono na posiedzeniu RP ..... , to co jest dowodem zatwierdzenia. Ten zapis i wpis w KP, że było głosowanie? Może powinienem pisać: Przyjęto na posiedzeniu RP ..... Proszę o podpowiedź.

rzewa11-03-2006 00:23:04   [#21]

jak to każdego?

Jedynym regulaminem uchwalanym przez rp jest regulamin rp i oczywiście jest on załącznikiem do uchwały w sprawie regulaminu rp - stanowi integralną część tej uchwały.
PawełR11-03-2006 14:55:12   [#22]
a regulamin funduszów na dokształcanie i rocznego planu na dokształćanie (piszę skrótami) tylko ze związkami? czy bez związków?
zgredek11-03-2006 14:56:51   [#23]
doksztalcanie to OP ma ze związkami
PawełR11-03-2006 14:57:54   [#24]
ale szkolny regulamin i plan? jest w szkole przecież...
zgredek11-03-2006 14:59:07   [#25]
regulamin? a na jakiej pp?
zgredek11-03-2006 15:00:30   [#26]

z KN:

Art. 70a. 1. W budżetach organów prowadzących szkoły wyodrębnia się środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli z uwzględnieniem doradztwa metodycznego - w wysokości 1% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli, z zastrzeżeniem ust. 2.

1a. Środki, o których mowa w ust. 1, mogą być również przeznaczone, w wysokości nie większej niż 20%, na dofinansowanie kosztów obniżenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycielom dyplomowanym, którym powierzono zadania doradcy metodycznego. Dofinansowanie polegające na zwiększeniu funduszu wynagrodzeń w planach finansowych szkół nie może być wyższe niż skutki finansowe zatrudnienia nauczyciela w wymiarze odpowiadającym przyznanej zniżce tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycielowi dyplomowanemu.

2. Przepis ust. 1 nie obejmuje finansowania publicznych placówek doskonalenia nauczycieli i bibliotek pedagogicznych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.

2a. Podziału środków, o których mowa w ust. 1, dokonuje się po zasięgnięciu opinii związków zawodowych zrzeszających nauczycieli.

PawełR11-03-2006 15:03:00   [#27]
ale z tych zapisów mi wynika, ze plan szkolny i szkolny regulamin tu nie wchodzi...
zgredek11-03-2006 15:04:16   [#28]
 
§ 6. 1. Dyrektor szkoły lub placówki opracowuje wieloletni plan doskonalenia zawodowego nauczycieli, mając na uwadze:
  1)  program rozwoju szkoły lub placówki i związane z tym potrzeby kadrowe,
  2)  plany rozwoju zawodowego poszczególnych nauczycieli,
  3)  wnioski nauczycieli o dofinansowanie form doskonalenia zawodowego, o których mowa w § 2 ust. 2.
2. Organ prowadzący opracowuje na każdy rok budżetowy plan dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli, o których mowa w § 2, biorąc pod uwagę wnioski dyrektorów szkół i placówek przygotowane z uwzględnieniem planu, o którym mowa w ust. 1, złożone do dnia 30 listopada danego roku.
3. Dyrektor szkoły lub placówki, w terminie do dnia 31 marca danego roku, składa organowi prowadzącemu sprawozdanie ze sposobu wykorzystania środków przyznanych na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli w poprzednim roku budżetowym.

§ 7. Organ prowadzący, w porozumieniu z dyrektorami szkół i placówek, ustala corocznie maksymalną kwotę dofinansowania opłat, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, oraz specjalności i formy kształcenia, na które dofinansowanie jest przyznawane.
zgredek11-03-2006 15:05:45   [#29]
mi ten regulamin z niczego nie wychodzi, dlatego pytam dlaczego taki regulamin mam mieć?
zgredek11-03-2006 15:09:45   [#30]

a jeszcze w tym rozporządzeniu jest tak:

§ 2. 1. Ze środków na doskonalenie zawodowej nauczycieli, o których mowa w art. 70a ust. 1, dofinansowuje się:
 
2. Ze środków, o których mowa w ust. 1, dofinansowuje się również w części lub w całości:
  1)  opłaty za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli,
  
§ 7. Organ prowadzący, w porozumieniu z dyrektorami szkół i placówek, ustala corocznie maksymalną kwotę dofinansowania opłat, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, oraz specjalności i formy kształcenia, na które dofinansowanie jest przyznawane.
PawełR11-03-2006 16:11:40   [#31]

o rety, czytałem kiedyś i nie rozumiałem tak naprawdę...

2. Organ prowadzący opracowuje na każdy rok budżetowy plan dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli, o których mowa w § 2, biorąc pod uwagę wnioski dyrektorów szkół i placówek przygotowane z uwzględnieniem planu, o którym mowa w ust. 1, złożone do dnia 30 listopada danego roku.

a te wnioski to dyrektor sam?

No u nas w gminie działa to bezpańsko..

zgredek11-03-2006 16:16:41   [#32]
wniosek piszę sama, dołączam plan doskonalenia - OP zasięga opinii zz-tów i dokonuje podziału środków dla poszczególnych placówek
PawełR11-03-2006 16:21:23   [#33]

:))) no to jestem w domu :) na szczęście to nie ja robiłem uchybienia wobec związków.. tylko gmina się jeszcze nie doczytała...

Zgredek - dziekuję za tak klarowne i zwięzłe wytłumaczenie .. a przy tym pedagogiczne, bo w zasadzie musiałem sam do tego dojść.. hehe dzięki :)

Alutok11-03-2006 23:40:38   [#34]
Widzę, że niektórym coś się rozjaśniło. U mnie ciemność pozostała, wiem o jednym regulaminie (RP). A co z pozostałymi? Co z nimi? Tak sobie myślę, że te szkolne regulaminy powinienem "wprowadzić" w życie - zarządzeniem dyrektora..... Proszę o wskazówki jak to robicie u siebie. Może Ty Rzewo mi pomożesz?
Bas13-03-2006 14:05:50   [#35]

Regulaminy

u mnie wprowadzamy (lub zmieniamy) uchwałą po zaopiniowaniu przez rp i rr. A swoją drogą polecam p. Jeżowskiego, chociaż brak tam "gotowca" na uchwalanie zmian w statucie i właśnie regulaminów. Może w takim razie nie potrzeba uchwały do regulaminu, bo do statutu na pewno trzeba (art.50, 52).
Annax13-03-2006 14:13:08   [#36]
Tak sobie myślę, że do regulaminów nie trzeba... Wystarczy chyba zarządzeniem dyrektora? My w każdym razie tak robimy. Źle robimy?
rzewa13-03-2006 14:14:07   [#37]

wszystko zależy

od tego jakie to regulaminy.

Do przyjęcia regulaminu rp uchwała rp jest konieczna - inaczej nie będzie miał mocy obowiązującej -> taki jest wymóg UoSO.

Ale np. regulamin pracy czy ZFŚS to już nie uchwała rp a decyzja dyra po uzgodnieniu z zz-tami
Annax13-03-2006 14:21:52   [#38]
Regulamin rp - to wiem, że trzeba uchwałą rp, ale inne takie tzw. drobniejsze np. regulamin internatu, pracy , ZFŚS i podobne. Więc chyba dobrze robimy?
beera13-03-2006 14:21:59   [#39]

w sprawie uchwał, przypomnę autorytet:

Antoni Jeżowski:

 

Może warto, tak przy okazji, powiedzieć i to, że jak nie podejmowano uchwał, to nie podejmowano, a teraz następuje spore przegięcie. W najogólniejszym sensie uchwała, to forma aktu prawnego zawierającego decyzję organu kolegialnego. W tym sensie uchwałą jest ustawa (Parlamentu), rozporządzenie KRRiT, uchwała Sądu Najwyższego, rady gminy czy rady pedagogicznej. Ale może być inaczej: jeśli na początku zebrania RP nauczyciele przyjmą - w drodze głosowania - porządek obrad to de facto podjęli uchwałę o zatwierdzeniu porządku obrad. Warto zauważyć, że wyraz uchwała występuje tu w dwóch znaczeniach: formy podejmowania decyzji przez organ kolegialny oraz nazwy podustawowego aktu prawnego.

Ustawa (wspominałem już tu wielokrotnie o tym) OSO w art. 41 ust. 1 wymienia zamknięty katalog spraw, gdy RP musi coś stanowić:

1) zatwierdzanie planów pracy szkoły lub placówki,

2) podejmowanie uchwał w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów,

3) podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych w szkole lub placówce,

4) ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły lub placówki,

5) podejmowanie uchwał w sprawach skreślenia z listy uczniów;

a w ust. 3 wyraźnie odwołuje się do tego przepisu (Dyrektor szkoły lub placówki wstrzymuje wykonanie uchwał, o których mowa w ust. 1, niezgodnych z przepisami prawa), mówiąc o uchwałach, jako aktach prawnych. Do tego, gdy nie ma rady szkoły, trzeba dodać kompetencję z art. 50 ust. 2 pkt. 1 (uchwalanie statutu).

Pozostałe decyzje RP to przyjmowanie opinii, projektów, wniosków itd. Ponieważ są one podejmowane przez organ kolegialny, więc są uchwałą w sensie formy stanowienia prawa, ale nie muszą być uchwałą w sensie aktu prawnego. Oczywiście, z pewnością nie byłoby to uznane za błąd w sztuce legislatorskiej, ale bez wątpienia jest to "przedobrzenie". W każdym razie ustawodawca takiego działania od RP nie oczekuje. A że wizytatorzy? Widać ważniejsi od ustawy...

PawełR14-03-2006 16:18:48   [#40]

wracam

Chciałem wrócić do mojego pytania o regulamin odnośnie dokształcania.. wydawało mi się, ze rozumiem, ale ten regulamin nie wynika z niczego, ani dla szkoły, ani dla organu prowadzącego... wcale nie musi być regulaminu?
Macia05-10-2006 12:28:48   [#41]

wrazam do wątku

 
§ 6. 1. Dyrektor szkoły lub placówki opracowuje wieloletni plan doskonalenia zawodowego nauczycieli, mając na uwadze:
  1)  program rozwoju szkoły lub placówki i związane z tym potrzeby kadrowe,
  2)  plany rozwoju zawodowego poszczególnych nauczycieli,
  3)  wnioski nauczycieli o dofinansowanie form doskonalenia zawodowego, o których mowa w § 2 ust. 2.
 
a w UoSO art.41 jest  pkt. 4) ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły lub placówki,jako kompetencja stanowiąca RP.
Oznacza to że n-le zgłaszaja propozycje ja z nich robię plan na kilka lat a rp go zatwierdza czy dobrze rozumuję ?
agabu05-10-2006 12:43:14   [#42]
RP opiniuje ustalenie organizacji doskonalenia zawodowego - nie zatwierdza. To nie jest kompetencja stanowiąca. Art 41. ust 2 pkt.4)
Macia05-10-2006 16:40:24   [#43]

jak to nie

przeciez to jest w Art 41. ust 1 pkt.4)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]