Forum OSKKO - wątek

TEMAT: program profilaktyczny
strony: [ 1 ]
Grażyna12-09-2002 11:26:22   [#01]
Czy ktoś z Was ma już opracowany program profilaktyczny? Jeśli tak, to dajcie zerknąć.
Jacek12-09-2002 11:57:37   [#02]
jesteśmy w trakcie opracowywania ale też chętnie bym zajrzał do tego co inni proponują.
Konto zapomniane12-09-2002 12:23:52   [#03]
Obawiam się, że piszecie bzdury, gdyż to ma być"PROGRAM PROFILAKTYKI w szkole" a nie "program profilaktyczny", który opracowują/realizują fachowcy od profilatyki
beera12-09-2002 12:37:21   [#04]

:-)

W takich postach i w takim porozumieniu jak to netowe- ważne są dwie osoby :-)

ta, ktora pisze i ta która czyta.

Czasem nawet ta druga ważniejsza :-))

Ja tam zrozumialam o czym piszeacek i Grażyna :-))

Nie czepiamy się tu zbytnio słów Platonie ;-)

Jacek12-09-2002 13:23:56   [#05]

właśnie ...

:-)
Marek Pleśniar12-09-2002 13:34:19   [#06]

czasem też piszemy na skróty

i nazywamy rzeczy wygodnie - np. mówimy "czepiasz się" - zamiast "daj spokój, to tylko skrót bo jestem w pracy i nie mam czasu sie rozpisywać"

albo: "piszecie bzdury" - zamiast  "piszcie precyzyjnie, bo jeszcze kto źle zrozumie"

:-)))

Mania12-09-2002 13:37:53   [#07]
czasami ....trzeba tylko chcieć :-)
beera12-09-2002 14:03:43   [#08]

:-)

dzięki za przytyk Marku :-)

Mi też się należał :-))

I!

Nie czepiaj się, kurka ;-)))

Marek Pleśniar12-09-2002 14:32:00   [#09]

no!

:-)
Adaa12-09-2002 14:39:52   [#10]

 

Och Platonie :-)

Anamneza!

Marek Pleśniar12-09-2002 14:40:38   [#11]

lece po słownik!

:-)
Adaa12-09-2002 14:41:40   [#12]

 

On miał lecieć:-)))))))))))))

janzg12-09-2002 14:43:45   [#13]

a może dać sobie czasu na pisaninę pół roku. Ponadto jest tu pole dla nauczycieli odbywających staż.

Mnie to wkurza, czy każde działanie (przecież wszyscy[?] to robili) musi być obłożone papierami??

po co to KOMU ???

Marek Pleśniar12-09-2002 14:44:21   [#14]

kurka

i teraz jak ten głupi zostałem z wiedzą o anamnezie:-))))
bogna12-09-2002 14:46:25   [#15]
Marku-podziel się tą wiedzą :-)
Adaa12-09-2002 14:48:32   [#16]

no!

 :-)

Marek Pleśniar12-09-2002 15:06:55   [#17]

guzik:-)

http://wiem.onet.pl/wiem/01c99a.html

sami se zobaczcie

a wiecie że przy okazji się dowiedziałem, ze zanik niewiedzy to jest nirwana?

;-)

Adaa12-09-2002 15:10:23   [#18]

:-)

Onet nie podaje,że twórćą idei był Platon:-)

Ale pewnie on to wie:-))))))

Grażyna12-09-2002 16:32:16   [#19]

Dzięki kochani za zrozumienie!!!

Wiecie, może Platonowi wolno być niegrzecznym, nam nie wypada. Co Platon to Platon!

Więc Platonie, rozumiem różnicę między programem profilaktycznym a programem profilaktyki, tak samo jak rozumię róznicę między nauczaniem zintegrowanym a integracyjnym, nauczaniem indywidualnym, a potocznie nazywanymi zajęciami  zindywidualizowanymi (zajęcia korekcyjno-kompensacyjne - indywidualne- za zgodą organu prowadzącego :)) .

Ale Platonie... po co się od razu czepiać. Potrzebowałam szybkiej odpowiedzi, bo moje dziewczyny siadają jutro do programu (zazwyczaj wszystko w mojej szkole robimy same, nie korzystamy z gotowców), chodziło o wzór, aby skrócić "proces twórczy" - koncepcyjny (pod względem formy graficznej, strukturalnej itp. Wtedy łatwiej się pisze.

Sam, czego dałej dowód, chętniej poprawiasz niż tworzysz (doradzasz, pomagasz).     :))

Marek Pleśniar12-09-2002 16:49:19   [#20]

już dajmy spokój

nic takiego
PawełR12-09-2002 17:02:45   [#21]

Ko...ko...ko

NO, ale co z tym programem, ja nawet nie wiem, czy mnie też jest potrzebny, a nie mam takiego w szkole, wieć lepiej niech się wypowie ktoś, kto go ma i zechce pokazać coś niecoś... :-)
beera12-09-2002 18:15:03   [#22]

Fajnie postawiona kwestia :-)

Czy Ci jest potrzebny, to nie ma znaczenia- masz mieć :-)))) ( ramowy statut)

Ja uważam,ze to paranoja - jak się ma dobry program wychowawczy to powinno starczyć, a tak to wydlubywanie z jednego papierka i wsadzanie do drugiego :-(

PawełR12-09-2002 18:48:35   [#23]
Rety, chyba przestanę jednak zaglądać na to forum, bo się tylko stresuję... :-) Tak, to bym nie miał i już... a teraz muszę sie dowiedzieć o co chodzi z tą profilaktyką i dłubać... kurka...

A skąd Ty Asiu wiesz, że musi być taki program? O zawołam jak Ewa z Rz: Jaka podstawa???????
Barla12-09-2002 19:23:59   [#24]

Pawle:)

w statutach ramowych  ... napisano:)
Barla12-09-2002 19:31:16   [#25]

cd. Pawle :)

Dz. U. z 2001 Nr 61, poz. 624 i  z 2002 nr 10 poz. 96

w sprawie ramowych statutów...

statut szkoły określa w szczególności ....cele i zadania programu wychowawczego i programu profilaktyki...

hania12-09-2002 19:48:23   [#26]

janzg ma rację...

wg mnie. Dajmy sobie powoli na to czas. Fakt - będzie to wydłubywanie pewnie jak pisze Asia, bo każdy jakoś tam profilaktykę stosuje w ramach programu wychowawczego. Ale jak ma to być PROGRAM PROFILAKTYKI W SZKOLE (piszę chyba nie skrótem:-))) to może warto to zrobić powoli a z głową. Mamy zamiar u nas nieco zdiagnozować od nowa uczniów( pewnie jakąś ankietą - ktoś już nad tym pracuje), przepytać rodziców - wywiadówki w przyszłym tygodniu mamy, właśnie dumam m. in. ja jakby to zrobić, żeby od tych typowych ankiet się odczepić, a informacje zebrać - jakie najistotniejsze obszary profilaktyki są dla nich: bo np. nam się wydaje, że u nas w szkole problem największy to profilaktyka agresji a nie np alkoholowa....Macie inny pomysł niż ankieta może??? Wywiad z grupą zrobić w klasach? Potem jakaś dyskusjo - warsztato - konferencja z RP, a może jeszcze jakiś wywiad środowiskowy i dopiero powołany zespół po analizie tego wszystkiego cele główne profilaktyki w szkole by zebrał , popatrzył co tam robiliśmy do tej pory, czy zgadza się to z oczekiwaniami, potrzebami i co "wydłubywać". Bo może nie wszystko naraz...

Rozpisać toto na obszary do realizacji, zebrać, ew zaproponować nowe formy, zastanowić się kto , co i jak będzie czynił, jak sprawdzi, czy jakiś efekt tej profilaktyki będzie zauważalny... Zapisać, dać do konsultacji, zatwierdzić i - wdrażać. Ale wg mnie tego wszystkiego nie da się zrobić tak hop i już.... Już często gęsto - wiem z doświadczeń edukatorskich moich - programy wychowawcze były budowane "na tempo" - bo MUSZĄ BYĆ. Tak jakbyśmy bez tego dokumentu wogóle w szkole nie wychowywali....Nie dajmy się może zwariować. Ma być - niech będzie, ale nie robiony w parę dni...

PawełR12-09-2002 19:59:14   [#27]
Super, ja w tym roku postawiłem sobie za cel dokończenie programu wychowawczego, regulaminu pracy i statutu szkoły (dokończenie lub modernizację - bo poprzednio od laty z tym nic nie robiono u mnie). Do końca 2002 mamy to robić, dołoże jeszcze tę profilaktykę..., i tak po woli powstaje u mnie coraz wiecej dokumentów, toż ta moja szkoła jest mniejsza od tej liczby dokumentów, kurka... :-)
Grażyna12-09-2002 20:29:09   [#28]

To tak jak u mnie. Nie długo zginę pod stosami papierków. Ja spieszę się odrobinkę z tą profilaktyką, bo od połowy października idę na urlop macierzyński. Chciałabym zostawić szkołę bez "tyłów" i nie myśleć co mnie czeka po powrocie.

Zaczynamy od ankiet, dyskusji na radzie pedagogicznej, w planie szkolenie r.pedagogicznej m.in. na temat sekt (ostatnio mocno nagłaśniane) itp. Startujemy od jutra, żeby na 24 IX przygotować się do dyskusji z rodzicami (zebranie), potem naniesiemy poprawki, damy do zaopiniowania, w końcu uchwała. I mogę iść na ten urlop.

Poza tym uznaliśmy z radą, że lepiej teraz niż za jakiś czas, bo potem jasełka, konkursy, klasyfikacja, mierzenie jakości itd. Jednym słowem młyn do końca roku szkolnego. Teraz jest jeszcze jako tako, i energii do pracy wiele.

Barla12-09-2002 21:13:34   [#29]

i jeszcze w przepisach

a to zapis z podstawy programowej

Działalność edukacyjna szkoły jest określona przez:

1) szkolny zestaw programów nauczania, który - uwzględniając wymiar wychowawczy - obejmuje całą działalność szkoły z punktu widzenia dydaktycznego,

2) program wychowawczy szkoły, który opisuje w sposób całościowy wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym i jest realizowany przez wszystkich nauczycieli,

3) program profilaktyki dostosowany do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska, który opisuje w sposób całościowy wszystkie treści i działania o charakterze profilaktycznym skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców.

chyba juz nigdzie wiecej o profilaktyce nie piszą...

PawełR12-09-2002 21:21:59   [#30]
Dziękuję..., musze teraz jakoś zdiagnozować te potrzeby profilaktyki, na oko nie widziałem ich dotychczas, opróćz pijaństwa rodziców moich uczniów (wielu rodziców). Dziś mi pierwszoklasiści opowiadali o tym, jak ich tatusiowie jeżdżą po pijanemu samochodami...
ANDRZEJ12-09-2002 21:59:53   [#31]
W moim gim. pracuję 2 metodyczki. Jedna z nich dzisiaj przyniosła do szkoły z narady w KO czy ODN , że mają przejść szkolenie a następnie w ramach WDN przeprowadzić szkolenia RP nt " Programu Profilaktyki ". Czyli kolejna chyba sztuka dla sztuki bo mam środowisko rodziców jak PawełR ale "moi" rodzice chodzą od butelki do butelki a nie jeżdżą samochodami. Juz im , żadne programy nie pomogą..Ale jeśli ktoś ma coś więcej na ten temat to proszę o informacje a może i wzory takiego programu...z wdzięcznością i pozdrowieniem Andrzej-Yogi.
Marek313-09-2002 11:16:48   [#32]
Dla zainteresowanych tematyką profilaktyki polecam publikację "Profilaktyka w środowisku lokalnym" dostępną w formacie pdf pod adresem
http://www.medianet.com.pl/~bdsnark/ . Moim zdaniem może się przydać podczas pisania programu profilaktyki dla szkoły.
Pozdrawiam
Marek
Marek313-09-2002 11:38:14   [#33]
Przepraszam, zapomniałem jak się wkleja link
http://www.medianet.com.pl/~bdsnark/index.htm
hania13-09-2002 22:28:49   [#34]

to i ja dołożę...

pozycję do przejrzenia: Ewa Kosińska "Mądrze i skutecznie. Zasady konstruowania szkolnego programu profilaktyki" wyd. Rubikon, Kraków

http://www.rubikon.krakow.pl - (ja zakupiłam w księgarni, ale można chyba zamówić). Jest trochę wskazówek, gotowych przykładów nie ma!

HenrykB13-09-2002 22:34:02   [#35]

i ja też dołożę

Zajrzyjcie i tu:

http://www.edukacyjna.krakow.pl/lista.php?sid=48bc1583ec333e81ca490a9e85e4d2a7&poddzial=255

To samo plus zapowiedź. Trochę długo czekam na tę zapowiedź.

HenrykB13-09-2002 22:37:05   [#36]

Byłem w środę w stolicy

I po raz pierwszy od bardzo dawna kupiłem książkę w prawdziwej księgarni!

Od kilku lat kupuję tylko w sieci... To straszne. Miałem w rękach koszyk i rozmawiałem ze sprzedawczynią. A książkę najpierw oglądnąłem. To było przeżycie!

Polecam księgarnie! Prawdziwe, nie wirtualne!

hania13-09-2002 22:40:51   [#37]

Heniu! :-)))

Uwielbiam księgarnie, ale wychodzę zestresowana... za mało kasy na to co bym po obejrzeniu chciała włożyć do koszyka.... Kiedyś miałam księgarnie po drodze ze szkoły, pensję wypłacano w szkole i zawsze sporo mniej udało mi się donieść do domu... Pólki pełne..
HenrykB14-09-2002 17:18:06   [#38]

Tak...

Te uginające sie półki.

Ale możliwość wyboru po przeczytaniu fragmentu jest bardzo kusząca.

Ma ktoś ten program profilaktyki, czy nie?

Bo będę sam musiał wymyślać formę!

Zola14-09-2002 18:39:01   [#39]
Heniu ,poczekaj jeszcze tydzień i dam szkolny na wzór i albo wykorzystasz formę albo podpowiesz jak poprawić
HenrykB14-09-2002 22:09:46   [#40]

Dzięki

Poczekam.
beera14-09-2002 22:12:15   [#41]

no to

i ja :-)

Poczekam, co mi tam ;-))

 

Swoja drogą naprawdę zamierzam to dziadostwo budowac na podstawie swojego programu wychowawczego...

hania15-09-2002 19:26:58   [#42]

no to

i ja z ciekawością zajrzę co u Zoli.... I ja będę na podstawie wychowawczego - tam cała profilaktyka.....
Konto zapomniane16-09-2002 14:02:47   [#43]

czy nie ma tu ani jednego pedagoga tylko sami przedmiotowcy-dydaktycy i stąd ta pedagogiczna niewiedza?

p.

Marek Pleśniar16-09-2002 14:21:14   [#44]

więc nas oświeć:-)

podziel sie wiedzą...

gdy mi mówią "nie tak", pytam - "a jak?"

HenrykB16-09-2002 15:33:25   [#45]

Pedagogów ci u nas dostatek

Ale jak podejść do programu profilaktyki nie wiemy. Nadal. Co innego prowadzić działania profilaktyczne w szkole. Ale papierki...
Zola16-09-2002 23:06:12   [#46]

fakt

u nas działań i to bardO dobrych jest dużo ale przeżutka tego na pismo to okropność

i dlatego to tak długo trwa

krystyna30-09-2002 22:41:12   [#47]

Program profilaktyki szkoły.

Byłam na szkoleniu dotyczącym programów profolaktyki i .... nikt z prowadzących nie udzielił nam informacji jak technicznie ma wyglądać.
Dowiedziałam sie natomiast,że:
1. niwe wolno tego robic szybko i byle jak (xle dobrany program zaszkodzi a nie pomoże)
2. zdiagnozować środowisko pod kątem zagrożeń
3. wybrac program profilaktyczny, autorstwa fachowców zaopiniowany przez psychologów
4. Skontaktowac sie z instruktorem - fachowcem - koniecznie z kwalifikacjami pedagogicznymi (nie żaden były narkoman)
5. Sprawdzić sposób w jaki będzie sprawdzał skuteczność tego programu
6.... można zacząć trealizację
I właśnie takie działania profilaktyczne + działania wychowawcze szkoły
tworzą program profilaktyki szkoły
I jeszcze jedna informacja myślę,że ważna. nikt z tych co mają sprawdzać nie wie jak to ma wyglądać w postaci dokumentu -tę informację mam od psychologa od spraw terapii i uzależnień(po naradzie w Wa -wie).
Proponuję spokojnie, diagnozować, planować. Ktos na górze może w tym czasie wymyśli jak dokument ma wyglądać.
Inne sugestie - wymiana -chętnie na maila
POZDRAWIAM DYRCIÓW PRZY PAPIERCIACH

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]