Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kwalifikacje do nauki języków
strony: [ 1 ]
Hanna08-09-2002 18:22:58   [#01]
 Jak według was wyglądają kwalifikacje do nauki języka w przypadku osoby mającej tytuł magistra pedagogiki i aktualnie będącej na trzecim roku nauczycielskiego kolegium językowego ?Podpowiedzcie co o tym mysleć?
Marek Pleśniar08-09-2002 18:51:56   [#02]

według nas?

czy zgodnie z prawem?

kwalifikacji formalnych nie ma i już.
natomiast na swoją odpowiedzialność dyrektor takie kwalifikacje uznać za wystarczające na zajmownym przez nauczyciela stanowisku - czyli nagle już on je ma:-))

i to jest właśnie cudowne w oswiacie - nie ma a jest;-)

Ewa z Rz08-09-2002 20:31:40   [#03]

Sytuacja trochę śmieszna...

Jeżeli dyrektor kwalifikacje uzna, to nie ma sposobu na udowodnienie, że jest inaczej.

Oraz, gdy tych kwalifikacji nie uzna, to w żaden sposób nie można wykazać mu, że sie myli.

Tak to wygląda w świetle prawa...

A w życiu, wydaje mi się, że jest istotne czy n-l potrafi  tego uczyć...

stan08-09-2002 21:50:02   [#04]
Zgadzam się z przedmówcami.
stan
Grażyna09-09-2002 17:34:43   [#05]

pisz do Kuratora

Od marca tego roku trzeba składać pisemne prośby do kuratora o wyrażenie zgody na zatrudnienie takiego nauczyciela. Kserujesz dyplom, zaświadczenie, piszesz, że nie masz innej kandydatki na to stanowisko, a potrzeby oczywiste. Przyda się parę komplementów pod adresem nauczycielki.

Na ogół przychodzi zgoda- szczególnie w przypadku anglistów.

Niestety taka jeat teraz procedura  (będziesz spała spokojnie), jak znajdę podstawę to podeślę.

Ewa z Rz09-09-2002 19:40:31   [#06]

Grażynko...

Bardzom ciekawa tej podstawy...

Jak dotąd NIC o niej nie wiem. Wiem tylko, że potrzebna zgoda kuratora na zatrudnienie n-la BEZ dyplomu. Ale, że takiego co to ma mgr to nic nie słyszałam...

Jersz09-09-2002 20:12:12   [#07]

Podstawa prawna dla Ewy

Karta Nauczyciela

Rozdział 4
Nawiązanie, zmiana i rozwiązanie stosunku pracy

Art. 10.

  1. Stosunek pracy z

nauczycielem nawiązuje się na podstawie umowy o pracę lub mianowania, z zastrzeżeniem ust. 8.

  2. Z osobą posiadającą wymagane kwalifikacje, z zastrzeżeniem ust. 3, i rozpoczynającą pracę w szkole stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony na jeden rok szkolny w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego, z zastrzeżeniem ust. 7. W przypadkach, o których mowa w art. 9c ust. 11 i art. 9g ust. 8, w razie ustalenia dodatkowego stażu, z nauczycielem stażystą nawiązuje się stosunek pracy na czas określony na kolejny jeden rok szkolny.

  3. W szczególnych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły z osobą, o której mowa w ust. 2, legitymującą się wymaganym poziomem wykształcenia, lecz nie posiadającą przygotowania pedagogicznego, dopuszczalne jest nawiązanie stosunku pracy, o ile osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie odbywania stażu. W przypadku gdy nauczyciel w ciągu pierwszego roku pracy w szkole nie uzyska przygotowania pedagogicznego z przyczyn od niego niezależnych, z nauczycielem może być zawarta umowa o pracę na kolejny jeden rok szkolny. Staż wymagany do ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego przedłuża się do czasu uzyskania przygotowania pedagogicznego.

  4. Stosunek pracy z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę zawieranej na czas nieokreślony, z zastrzeżeniem ust. 7.

  4a. W przypadku nieuzyskania przez nauczyciela kontraktowego w ciągu 4 lat od dnia zatrudnienia w danej szkole stopnia nauczyciela mianowanego stosunek pracy:

  1) z nauczycielami zatrudnionymi w szkołach, w których w organizacji pracy przewidziano ferie, wygasa z końcem roku szkolnego,

  2) z nauczycielami zatrudnionymi w szkołach, w których w organizacji pracy nie przewidziano ferii, wygasa z końcem roku kalendarzowego.

  5. Stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:

  1) posiada obywatelstwo polskie, z tym że wymóg ten nie dotyczy obywateli państw Unii Europejskiej,

  2) ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych,

  3) nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie,

  4) nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie,

  5) posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska,

  6) istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nie określony.

  6. W przypadku braku warunków do zatrudnienia nauczyciela, o których mowa w ust. 5 pkt 6, stosunek pracy z nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas nie określony w niepełnym wymiarze, z zastrzeżeniem ust. 7.

  7. W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.

  8. Nie można nawiązać stosunku pracy z nauczycielem, który nie spełnia warunków, o których mowa w ust. 5 pkt 2-5, z zastrzeżeniem ust. 9.

  9. W przypadku, o którym mowa w ust. 7, jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia osoby posiadającej wymagane kwalifikacje, można za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny zatrudnić nauczyciela, który nie spełnia warunku wymienionego w ust. 5 pkt 5.

  10. Do nauczycieli zatrudnionych na podstawie ust. 9 nie stosuje się przepisów rozdziału 3a. Dla celów płacowych nauczyciele ci są traktowani jak nauczyciele stażyści.

  11. W przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie ust. 7, posiadającego wymagane kwalifikacje, na jego wniosek odstępuje się od stosowania przepisów rozdziału 3a. Dla celów płacowych nauczyciele ci są traktowani jak nauczyciele stażyści, chyba że posiadają wyższy niż stażysta stopień awansu zawodowego.

Ewa z Rz10-09-2002 06:33:36   [#08]

Jersz

a kto lub co określa te kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska?

Z zapisów KN wynika że mgr z pp te kwalifikacje ma.

Grażyna10-09-2002 15:27:28   [#09]

dzięki za podpowiedź

Dzięki Jersz, o to mi chodziło. Więcej na ten temat jest napisane bodajże w marcowym "Dyrektorze Szkoły" (wyjaśnienia). Walczyłam w tym roku z KO, bo miałam podobne odczucia co Ty Ewo. Niestety wyjaśniono mi, że kwalifikacji do nauczania j. angielskiego nie ma mgr z p.p. po innym kierunku (jeśli nie ma egzaminu potwierdzającego zaawansowaną znajomość języka i kursu przedmiotowo-metodycznego lub kursu kwalifikacyjnego czy studiów podyplomowych). Traktowany jest przy zatrudnieniu na stanowisku nauczyciela języka jak osoba bez kwalifikacji (to mi wyszło przy projekcie organizacyjnym). Wystąpiłam więc do KO i otrzymałam zgodę na zatrudnienie mojej magisterki w tym roku szkolnym, ale nie mam pewności czy zostanie zatrudniona za rok. Dziewczyna rozpoczyna studia podyplomowe (może być kurs przedmiotowo - metodyczny i egzamin państwowy- za wyjątkiem podstawowego, który od tego roku już nie wystarcza- na ten temat wyszło wyjaśnienie MNiS-a). Ponieważ rozpoczna staż na mianowanego, musiałam zwiększyć jej liczbę godzin z muzyki (jest mgr muzyki) do 9 godzin, aby mogła realizować swój staż. Krótszy wymiar jest w moim KO podważany i za 2,9 m. komisja egzaminacyjna mogłaby odrzucić jej papiery. Wolę na zimne dmuchać, bo straconych lat nie da się już potem odzyskać.

Jutro odszukam tego "Dyrektora Szkoły", bo dziś miałam zwariowany dzień i zapomniałam o tym.

Ewa z Rz10-09-2002 15:31:22   [#10]

Piszesz...

...wyjaśniono mi, że kwalifikacji do nauczania j. angielskiego nie ma mgr z p.p. po innym kierunku (jeśli nie ma egzaminu potwierdzającego zaawansowaną znajomość języka i kursu przedmiotowo-metodycznego lub kursu kwalifikacyjnego czy studiów podyplomowych).
A jaką podstawę prawną podano?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]