Forum OSKKO - wątek

TEMAT: "znaczący dorobek zawodowy"
strony: [ 1 ]
jaco06-09-2002 09:33:34   [#01]
witam po dlugiej i pracowitej przerwie....;)
mam jedno krotkie pytanko:
czy w jakimkolwiek akcie prawnym postawiony jest znak rownosci pomiedzy
znaczacym dorobkiem zawodowym a co najmniej nagroda kuratora(lub ministra)...

czy nie ma przypadkiem mozliwosci, aby zwrocic sie na pismie do Kuratora o uznanie takiego dorobku (pod warunkiem ze akt prawny to precyzuje)
z gory dzieki za odpowiedz
jaco
Rycho06-09-2002 12:46:04   [#02]

jedynym miejscem

jakie znalazłem, gdzie jest odniesienie w przepisach do tego problemu to:

USTAWA z dnia 18 lutego 2000 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw

Art. 7 pkt 2

...uznany dorobek zawodowy potwierdzony otrzymaniem nagrody ministra, kuratora oświaty lub równorzędnej albo Medalu Komisji Edukacji Narodowej, ....

Pytanie tylko jak nagroda jest równorzędna?

dyrcio06-09-2002 13:02:49   [#03]

Jeżeli.....

Jeżeli sprawa dotyczy awansu zawodowego ( jak się domyślam ) to nie ma równości.....
jaco06-09-2002 16:11:00   [#04]

ciag dalszy czyli dlaczego pytam..

pociagne ten watek dalej...
jest czlowiek, ktory teraz (czerwiec) sie obronil i ma mgra z przyg. pedagogicznym...
pracuje w szkole juz klikanascie lat, ale wczesniej zawsze byl zaszeregowany najnizej...
przyjmujecie go teraz do pracy od 1 wrzesnia...

czy zgodnie z art. 9a ust. 3 KN cyt. "Nauczyciele akademiccy legitymujący się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej lub osoby posiadające co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego, z zastrzeżeniem ust. 4." nadajecie mu automatycznie tytuł Kontraktowego czy musi bys stazysta ?
co ciekawe art. 9a nie mowi o UZNANYM (np. nagroda) dorobku zawodowym tylko o ZNACZACYM ..;)

niestety nigdy nie mial nagrody kuratora, bo brak kwalifikacji niejako z zalozenia go dyskwalifikowal...

co do jego osiagniec to mozna dlugo wymieniac...ze ZNACZACYCH:nagroda prezydenta, I miejsce w Wojewodzkim konkursie i nagrody pieniezne dla szkoly... szkoda czasu wymieniac

jak byscie postapili ? kurcze...TYLE LAT dla szkoly i stazysta ???

jaco06-09-2002 16:22:35   [#05]

jeszcze jedna ciekawostka ;)

patrzcie na to:
cyt.
art. 9i.
  1. Nauczycielowi dyplomowanemu, posiadającemu co najmniej 20-letni okres pracy w zawodzie nauczyciela, w tym co najmniej 10-letni okres pracy jako nauczyciel dyplomowany, oraz znaczący i uznany dorobek zawodowy, na wniosek Kapituły do Spraw Profesorów Oświaty może być nadany przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania tytuł honorowy profesora oświaty.

ciekawa sprawa - w takim razie to dwa rozne pojecia...
uwazam, ze ZNACZACY to niekoniecznie potwierdzony uzyskaniem nagrody kuratora...

co o tym myslicie ? to bardzo wazne... prosze o pomoc - najlepiej "delikatnie" prawna..
pozdrawiam

Gaba06-09-2002 16:54:06   [#06]
...równorzędne nagrodzie ministra MENiS są nagrody innych resortów, które tez mają szkolnictwo - przede wszystkim nagrody ministra kultury za krzewienie...

inne nagordy w opinii MENiS nie są równorzędne, np. burmistrza, prezydenta miasta...

może by popuścili Orłu Białemu, ale... pewno się nad tym nie zastanawiali.


:)
PawełR06-09-2002 16:57:53   [#07]
Przepraszam, może moja uwaga jest nie na temat, ale jeśli ten ktoś pracował w dniu wejścia tej ustawy (niżej), to powinien być kontraktowym. Rozumiem, że nie miał kwalifikacji, ale czy żadnych? Nie miał licencjatu?

Ustawa z dnia 18 lutego 2000 r.
o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw
Art. 7, ust. 3.
Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie ustawy na podstawie umowy o pracę, którzy posiadają wymagane kwalifikacje, z tym dniem uzyskują z mocy prawa stopień nauczyciela kontraktowego i stają się nauczycielami zatrudnionymi na podstawie umowy o pracę odpowiednio na czas określony lub nie określony.
jaco06-09-2002 17:36:26   [#08]

nie mial wtedy zadnych kwalifikacji tzn. nie mial licencjatu... za to teraz ma calkowite...
gaba... przepraszam, ale nie rozumiem odpowiedzi w kontekscie tego watku...
prosze tylko o wykladnie "znaczacego dorobku zawodowego" i probuje dociec czy na pewno do tego  "znaczacego dorobku " z art. 9a ust.3 KN niezbedne jest posiadanie Nagrody Kuratora...

po co w takim razie w artykule 9i pisze sie o UZNANYM ... to sugeruje, ze sa to dwa rozne pojecia...

UZNANY - to ten ktory jest podparty nagroda Kuratora, Ministra lub rownorzednej

ZNACZACY - ten, ktory jest podparty latami pracy, osiagnieciami, jakimikolwiek nagrodami (byle systematycznie udokumentowane)

osobiscie uwazam, ze ten czlowiek, ktory przepracowal ponad 15 lat w szkole podlega calkowicie pod art. 9a i powienien automatycznie stac sie kontraktowym - kwestia jest tylko wykazania wlasnie tego znaczacego dorobku zawodowego (NIGDZIE NIE JEST ZAPISANE, ZE TO MUSI BYC NAGRODA KURATORA!)

zdaje sie, ze kuratorium przy tym sie upiera i z mgra z przyg. pedag. z 15 -letnim stazem pracy w szkole i ogromnymi osiagnieciami chce zrobic stazyste - TO ABSURD !!!
co o tym myslicie - mam nadzieje, ze nie namieszalem
jaco

Ewa z Rz06-09-2002 20:34:23   [#09]

O tym wszystkim decyduje dyrektor!

Jezeli dyrektor mu uzan dorobek i nada stopień n-la kontraktowego na podstawie art 9a ust 3, to NIKT nie może tego podważyć, o ile n-l ma co jamniej 5 letni staz pracy.
Marek Pleśniar06-09-2002 20:35:43   [#10]

to prawda

Ewa ma rację!
piotrkow06-09-2002 20:51:54   [#11]

prawo mówi jasno o uznanym dorobku

Nauczyciel mianowany zatrudniony na stanowisku, na którym wymagane są kwalifikacje pedagogiczne, może złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego.

Staż na powyższy stopień rozpoczyna się na wniosek nauczyciela, skierowany do dyrektora szkoły, z początkiem roku szkolnego, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć. Późniejsze zatrudnienie uniemożliwia rozpoczęcie stażu w danym roku szkolnym (art. 9d ust. 1a). Staż trwa co do zasady 2 lata i 9 miesięcy (art. 9d ust. 1 oraz art. 9c ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela).

Staż ten, w okresie przejściowym, może ulec skróceniu w stosunku do osób, które w dniu wejścia w życie ustawy zmieniającej tj. 6 kwietnia 2000 r. posiadały stopnie specjalizacji zawodowej lub kwalifikacje trenerskie, stopień naukowy doktora lub doktora habilitowanego, ukończone studia podyplomowe zgodne z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć, kwalifikacje do nauczania co najmniej dwóch przedmiotów lub uznany dorobek zawodowy potwierdzony otrzymaniem nagrody ministra, kuratora oświaty lub równorzędnej albo Medalu Komisji Edukacji Narodowej (art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 28 lutego 2000 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz o zmianie innych ustaw). Skrócenie stażu następuje do:

1) 9 miesięcy w przypadku nauczycieli posiadających III stopień specjalizacji zawodowej lub kwalifikacje trenerskie klasy mistrzowskiej, stopień doktora lub doktora habilitowanego, ukończone studia podyplomowe zgodne z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć, kwalifikacje do nauczania co najmniej dwóch przedmiotów albo uznany dorobek zawodowy,

Ewa z Rz06-09-2002 20:55:52   [#12]

Ależ!

Ja piszę o zupełnie innym przepisie! Znajduje sie on w KN (art 9a ust 3), a brzmi następująco:

3. Nauczyciele akademiccy legitymujący się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej lub osoby posiadające co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego, z zastrzeżeniem ust. 4.

Tu nie ma ani slowa o nagrodach czyichkolwiek!

jaco06-09-2002 21:47:28   [#13]

dokladnie...kolega piotrkow pisze calkowicie o czym innym...

Ewo...tak od samego poczatku myslalem, ale wszedzie po telefonach do ORGANOW  "specjalisci" mowia o co najmniej Nagrodzie Kuratora... ciekawe ! 

art. 9a mowi o ZNACZACYM dorobku, a nie UZNANYM (to co Rycho pisal juz duzo wczesniej - takze piotrkow "ameryki" nie odkryl)...

dziekuje za wskazowki... sam wierze w to, ze zostanie to rozpatrzone na korzysc tego nauczyciela - jemu samemu wrodzona skromnosc nie pozwala na jakiekolwiek "zaborcze" ruchy... to prawdziwy ARTYSTA jakich rzadko juz sie spotyka na swiecie...

zdradze Wam tajemnice - obronil sie w wieku 51 lat...:)
dzieki za pomoc

GMR29-11-2005 14:16:16   [#14]

Ewa z Rz [#12]

Czy ktoś zastosował ten przepis? Jaki to jest "znaczący"? Czy bierze się pod uwagę dorobek poza oświatą?
ewa29-11-2005 16:11:07   [#15]
zastosowałam w 2002r., wzięłam pod uwagę dorobek poza oświatą, nikt nie kwestionował
stefan29-11-2005 16:23:05   [#16]

osoby posiadające więc nie tylko nauczyciele, a jak nie tylko nauczyciele to nie tylko w nauczycielstwie, jaco podpuszcza...

zastosowałem, nikt nie jest w stanie podważyć, bo niby na jakiej podstawie, najwyżej może ktoś znielubić dyrektora...

Leszek29-11-2005 20:08:34   [#17]

i nikt Stefanie nie może podważyć...

najwyżej zmienić zdanie o dyrku, który za "znaczący" uważał "małoznaczący"...

pozdrawiam

GMR30-11-2005 12:50:16   [#18]

zastosowałam w 2002r

ewo, a jaki to był dorobek? Ma rację Leszek pisząc: <który za "znaczący" uważał "małoznaczący"...>. Nikt mi nie podważa, ale ja sam mam wątpliwości, co to jest znaczący, natomiast nauczyciel domaga się bardzo ...
rzewa30-11-2005 12:53:41   [#19]

jak

dyrektor uznał, że "znaczący" to znaczący, a jak nie to nie...

Jedyny warunek, jaki zawarty jest w KN, dotyczący tego przypadku to przynajmniej 5 letni staż pracy - tyle.

ewa30-11-2005 13:06:53   [#20]
moim zdaniem był znaczący, decyzja była moja dyrektorska wtedy (podjęta w pełni świadomie, zgodnie z kompetencjami i odpowiedzialnością za nią), w oparciu o przedstawione osiągnięcia uznałam za znaczący,  więcej na priv napiszę jak chcesz...
owszem ma racje Leszek, tyle tylko, że prosiłabym go (wtedy, w tym przypadku) o doprezyzowanie "małoznaczącego" gdyby mi tak wtedy ocenił moją decyzję, a jeszcze lepiej o pp, a poza tym hmm w końcu po coś ustawodawca takie "cuś" zapisał, liczył więc chyba na mądrość, rzetelność i roztropność dyrektorów, a poza tym hmm... czasami też o wizytatorze zdanie zmienić można ;-)

o Leszku nie zmieniam
i pozdrawiam :-)
IlDa30-11-2005 16:57:52   [#21]

 dyrektor, mój poprzednik też zastosował  art. 9a ust.3 KN w stosunku do jednej nauczycielki w 2002r. od lipca jest już mianowaną. myślę, że zrobił bardzo dobrze.

wiem też, że niektórzy dyrektorzy długo się zastanawiają co zrobić w takiej sytuacji, ja osobiście jestem zdania, że jeżeli można komuś pomóc, jeżeli jest to dobry nauczyciel tak jak pisze Jaco, to dlaczego się zastanawiać?

w KN jest napisane OSOBY, więc na dobrą sprawę w ciągu ostatnich pięciu lat nie musiał być nauczycielem.

Jaco pisze, że n-l zasługuje, może ma oceny pracy dyrektora WYRÓŻNIAJĄCE, czy to nie byłby wystarczający argument? przecież za ładną twarz dyrek nie daję takiej oceny.

Leszek30-11-2005 20:30:29   [#22]

Dziękuję Ewo

i

pozdrawiam

AnDymna10-09-2014 12:32:01   [#23]

Odgrzebałam stary wątek na prośbę dyrektora przedszkola.

Dyrektor zatrudnił nauczyciela przedszkola na czas zastępstawa na przydzielając godzny: logopeda 12,5/25 i terapia pedagogoczna 2/25.

Pani od 2011 roku posiada przygotowanie pedagogiczne i posiada kwalifikacje do prowadzenia zajęć.

Podjęta praca jest to pierwsza praca jako nauczyciela, wcześniej pracowała w Domu Pomocy Społecznej jako pielęgniarka i opiekuna w latach 1998-2008, potem przez pół roku jako młodszy asystent w sanepidzie, w między czasie podjemując rózne formy dokształcania i doskonalenia (studia pięlgniarskie, terapia pedagogiczna, edulacja wczesnoszkolna, logopedia i neurologopedia.

Pania złożyła do dyrektora pismo z prośbą o nadanie stopnia awansu nauczyciela kontraktowego ze względu na 10 letni staż pracy i znaczny dorobek zawodowy.

Narazie oprócz podania i świadectw pracy nie mamy innych dokumentów dokumentujacych znaczacy dorobek. Pani w podaniu wskazuje, że pracowała z dziećmi niepelnosprawnymi intelektualnie w róznym stopniu, była członkiem zespołu terapetyczno-pedagogicznego.

Dysponując tymi dokumentami dyrektor szkłania się do odmowy uznania dorobku. Jak powinno wyglądać pismo/decyzja, jakie podstawy prawne zastosować, do kogo można wnieśc ewentualne odwołanie?

Udokumentowanie "znaczącego dorobku". Ze świadectwa pracy wynika, że była pracownikiem domu pomocy społecznej, nie wiemy czy żeczywiście pracowała z dziecmi i jaki miała zakres obowiązków, czy na tą okoliczność wystarczą referencje wystawione przes DPS?

 

 

 

 

 

rzewa10-09-2014 14:15:31   [#24]

dyrektor decyduje i to w momencie zatrudnienia, czyli:

1. uważa, że dorobek jest i wraz z umową wręcza akt nadania stopnia n-la kontraktowego z mocy prawa (art 9a ust 3 KN)

2. uważa, że dorobku nie ma i nie wręcza aktu nadania stopnia (nie pisze pisma, że odmawia, gdyż przepis jest sformułowany tak, że to jest swobodna decyzja dyrektora jeśli chce nadać stopień -> nie nadanie stopnia jest rzeczą normalną i nie wymaga ani tłumaczenia ani uzasadniania)

jak n-l się nie zgadza czy jest zawiedziony, to może złożyć skargę na dyrektora do OP -> OP będzie musiał skargę rozpatrzyć i odpowiedzieć n-lowi -> jak nadal nie będzie to po myśli n-la to jest jeszcze sąd

AnDymna10-09-2014 14:31:12   [#25]

Dzięki Rzewa, jakoś trudno nam było znależć podstawę prawną do wydania decyzji odmownej (zgodnie z rozdziałem 3a KN)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]