Forum OSKKO - wątek

TEMAT: okulary dla informatyka
strony: [ 1 ]
lucyna krajewska01-10-2005 20:01:56   [#01]
Witam.
Mam prośbę - czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć czy informatykowi należą się okulary tak jak np wuefistom stroje gimn.I ewentualnie jakie rozporządzenie to reguluje.
Wiem,że mogę liczyć na pomoc. Pozdrawiam
krystyna01-10-2005 20:14:04   [#02]

wczoraj poszukując regulaminu nagród dla pracowników administracji i obsługi - znalazłam o okularach...

"Okulary korygujące wzrok

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi okulary korygujące wzrok, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora.

Na podstawie § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973, dalej rozporządzenie) pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi okulary korygujące wzrok.


Powyższy obowiązek obwarowany jest jednak pewnymi warunkami. W § 2 rozporządzenia ustawodawca wprowadził wyłącznie na potrzeby tego aktu prawnego definicję pracodawcy. Okulary korygujące wzrok przysługują zatem pracownikowi zatrudnionemu przez pracodawcę (w tym praktykantowi i stażyście), który użytkuje w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego czasu pracy. Według J. Majcher-Borkowskiej 'połowa dobowego wymiaru czasu pracy' to połowa czasu pracy zatrudnionego w danym zakładzie na cały etat ('Okulary na koszt firmy' - Rzeczpospolita 14.06.1999r.).


Z kolei § 2 pkt 1 rozporządzenia definiuje pojęcie monitora ekranowego, którym jest urządzenie do wyświetlania informacji w trybie alfametrycznym lub graficznym, niezależnie od metody uzyskania obrazu. Przy czym rozporządzenia nie stosuje się m.in. do kalkulatorów, kas rejestrujących i innych urządzeń z małymi ekranami do prezentacji danych lub wyników pomiarów oraz maszyn do pisania z wyświetlaczem ekranowym.


§ 8 rozporządzenia określa drugi warunek stanowiący element konieczny powstania obowiązku w postaci zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok. Mianowicie okulary winny być zalecone przez lekarza a wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej muszą wskazywać na potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora. Nie mogą być to zatem jakiekolwiek okulary, a tylko takie, których konieczność używania została stwierdzona i zalecona w trakcie badań przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej.

W przypadku spełnienia powyższych warunków pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia okularów korygujących wzrok.

 

Wypełnienie obowiązku wiąże się ze zwrotem kosztów zakupu okularów przez pracodawcę.

 Rozporządzenie nie określa jednak kwoty do jakiej pracodawca powinien ponieść wspomniane koszty.

 Według Marka Harza (Prawo Przedsiębiorcy Nr 51/01 z dnia 19.12.2001) problem ów należy rozpatrywać w dwóch aspektach. Odmiennie zwrot kosztów szkieł i odmiennie oprawek.

 

 Wartość tych ostatnich warunkowana jest częstokroć 'modą' oraz upodobaniami pracownika, wykonane z różnych materiałów o odmiennych wzorach i jakości. Należy więc przyjąć, iż w zakresie dotyczącym szkieł, w jakie zostaną wyposażone okulary, decyzja należy tylko i wyłącznie do lekarza dającego zlecenie, gdyż cytowane rozporządzenie posługuje się zwrotem zgodnie z zaleceniem lekarza. Podobnie zwrot kosztów wykonania okularów obciąża w pełni pracodawcę.


Zwrot kosztów zakupu oprawek kształtuje się jenak zgoła odmiennie. Zastosowanie ma tu art. 357 Kodeksu cywilnego, którego stosowanie w sprawach nie unormowanych w przepisach prawa pracy nakazuje art. 300 KP. Jeżeli zatem dłużnik jest zobowiązany do świadczenia rzeczy oznaczonej tylko co do gatunku, a jakość rzeczy nie jest oznaczona przez właściwe przepisy lub przez czynność prawną ani nie wynika z okoliczności, dłużnik powinien świadczyć rzecz średniej jakości.

Dlatego w konkretnym przypadku należy porównać minimalne i maksymalne ceny oprawek w danym okresie, co pozwoli na uzyskanie średniego poziomu cen - co w zasadzie odpowiada średniej jakości - do których będzie istniał obowiązek pracodawcy pokrycia kosztów zakupu tego elementu okularów."

lucyna krajewska01-10-2005 20:19:11   [#03]
Wielkie dzięki za tak wyczerpującą odpowiedz. I wszystko jasne.
Pozdrawiam
DYREK01-10-2005 20:44:56   [#04]

"co najmniej przez połowę dobowego czasu pracy. Według J. Majcher-Borkowskiej 'połowa dobowego wymiaru czasu pracy' to połowa czasu pracy zatrudnionego w danym zakładzie na cały etat"

Czas pracy nauczyciela to 40 godzin na tydzień.

Dobowy czas pracy to 8 godzin pracy.

Nauczyciel ralizuje pensum 18 godzin.

Zajęcia trwają 45 minut.

Czas trwania zajęć to 13,5 godziny zegarowej.

13,5 :5 = 2, 7 dobowy czas zajęć przy komputerze to mniej niż 4 godziny.

Pytanie: Czy nauczycielowi informatyki należą się okulary ?

Gaba01-10-2005 21:13:00   [#05]

nie, nie należą się. Przykro mi bardzo, że to piszę, ale nie należą się.

Miej odwagę to napisac dyrku, tak jak nie należą się p. skretarce, bo nie pracuje codziennie po 4 godziny.

 

Czy przepis jest dobrz skonrtuowany nie wiem, pewno nie.

 

;-(

krystyna01-10-2005 21:33:07   [#06]

dlaczego nie ???

1. w wymiarze zatrudnienia piszemy przecież 18/18 ? To po co brać 40 ?

2. A gdyby jednak czas pracy potraktować 40 = szkoła + dom + kursy + dokształt + kółka ....  to i tak informatyk na pewno połowę tego czsu spędza przy kompie... 

3. A gdyby się już czepiać i do wyliczonego przez DYRKA czasu dołożyć tylko 2 kółka i kilka godz. przy np. prowadzeniu strony szkoły - to też należą się.

Majka02-10-2005 12:50:48   [#07]
Nasz arcymistrz od bhp w czasie szkolenia orzekł, że skoro co 45 minut jest przerwa, to nie jest to ciągłe obciążenie wzroku- więc się nie należą.
MMMM02-10-2005 21:19:50   [#08]

okulary dla informatyka... i nie tylko

Dziwnie liczone te godziny, bo jednak dla mnie godzina to nadal 60 minut, a nie 45 :-) Przecież po lekcji n-l ma dyżur (np. na boisku :-)), czyli pracuje pełne 60 minut.
Co w takim razie z nauczycielami bibliotekarzami: pracują przy komputerach przez 6 (zegarowych) godzin dziennie; oprócz wypożyczania książek (nie tylko na przerwach), opracowują książki w programie bibliotecznym na komputerze, tworzą zestawienia bibliograficzne (również w komputerze), przepisują dokumenty, przenoszą i tworzą bazę danych w programie bibliotecznym (bo w przyszłym roku komputerowe wydruki zastąpią papierowe księgi i karty czytelników i książek). W czytelni rejestrują korzystanie z księgozbioru na komputerze, prowadzą zajęcia z edukacji multimedialnej, a... i jeszcze uczestniczą w kursie komputerowym, bo za 2-3 miesiące dostaną komputery w ramach Centrum Multimedialnego, więc tak naprawdę, będą  biegać od komputera w bibliotece do komputera w czytelni (centrum multim.)
No więc jak z tymi okularami? Będą się należały n-lom bibliotekarzom, czy nie?
Pozdrawiam serdecznie!
Gaba02-10-2005 21:30:04   [#09]

nie, zdecydowanie nie. nie należą się też dyrektrom, którzy wprawdzie siedza, marudzą, piszą coś czasem jakby... - ale nie siedzą jak i reszta nauczycieli 4 godziny dziennie bez przerwy przy kompie, chyba że przy forum.

;-)

Spayk06-10-2005 12:53:29   [#10]

Zaraz, zaraz przysługują

Okulary korygujące wzrok przysługują zatem pracownikowi zatrudnionemu przez pracodawcę (w tym praktykantowi i stażyście), który użytkuje w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego czasu pracy. Według J. Majcher-Borkowskiej 'połowa dobowego wymiaru czasu pracy' to połowa czasu pracy zatrudnionego w danym zakładzie na cały etat.

w danym zakładzie nauczyciel ma etat 18 godzin (nie licząc pracy własnej często przy komputerze, więc skąd połowa to 4.

Co mają do tego przerwy i gdzie jest napisane że 4 godziny bez przerwy? 60 minut (z resztą na przerwie, jeśli nie ma dyżuru to pewnie coś dłubie w komputerach) to jakiś idiotyzm, przepisy bha nakazują robić częste krótkie przerwy, żeby popatrzeć na zielone :-) dla relaksacji wzroku.

Więc przysługuje i nie przesadzajcie z nadinterpretacją  przepisów

Spayk06-10-2005 12:54:04   [#11]

Zaraz zaraz... przysługuje

.... wzrok przysługują zatem pracownikowi zatrudnionemu przez pracodawcę (w tym praktykantowi i stażyście), który użytkuje w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego czasu pracy. Według J. Majcher-Borkowskiej 'połowa dobowego wymiaru czasu pracy' to połowa czasu pracy zatrudnionego w danym zakładzie na cały etat.

 Skoro w danym zakładzie to skąd wam wychodzi 4 dziennie (pensum 18+czas na przygotowanie), no i skąd ta interpretacja że ciągle.

Przepisy bhp

marqs06-10-2005 22:06:52   [#12]

dobry informatyk to nawet ślepy...

... skoro przez swoje lata pracy stracił wzrok tzn. że jest dobry i nie potrzebuje patrzeć w monitor. Wnioskuję żeby nie przydzielać mu okularów i na dodatek zabrać monitor coby wzrok mu się nie pogorszył - jakoś do domu wrócić musi.

Pozdrawiam.

P.S. Ja jeszcze na szczęscie monitor  widzę ;-)

AnJa07-10-2005 08:10:59   [#13]

ja tam bym kupił mu projektor multimedialny

może trochę droższy od okularów, ale i pozytek większy dla szkoły

Krzysztof Pom07-10-2005 13:13:52   [#14]
Nie należą się, ponieważ połowę dobowego wymiaru czasu pracy liczymy od 40 godzin: w karcie mamy zapis ze wymiar czasu pracy nauczyciela wynosi 40 godzin tygodniowo, w tym 18 dydaktycych
krystyna08-10-2005 18:10:36   [#15]

świeże...

Czy przerwy są czasem wykonywania pracy ?

 

Orzecznictwo Sądu Najwyższego, Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych.

 

15.09.2005r.

 

W wyroku z dnia 18 stycznia 2005 roku Sąd Najwyższy uznał, ze przerwy zaliczane do czasu pracy są czasem jej wykonywania (fikcja prawna) w rozumieniu art.151 k.p., ze wszystkimi wynikającymi stąd konsekwencjami, także w zakresie wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Czasem wykonywania pracy jest nie tylko czas faktycznego świadczenia przez pracownika pracy, ale także okresy przerw w jej wykonywaniu zaliczanych do czasu pracy.

Spayk08-10-2005 23:40:50   [#16]
Czemu tylko 18? a czas na przygotowanie? Ale władza jak mówi że zabierze, to zabierze a jak mówi że da to.. mówi. Wszyscy dyrektorzy tak mają? To jakieś obciążenie funkcyjne?
Gaba09-10-2005 05:11:58   [#17]

obciążenie  lub matematyka - jeżeli pracownik zwany czasem nauczycielem pracuje połowę czasu przy komputerze... u naszego nauczyciela teoretycznego, który może pracowac nie więcej niż 40 godzin owa połowa czasu trwa od - nie więcej niż 20 do - nie mniej niż 9 godzin. Dyrekytrowi i zadnemu innemu przełożonemu nie wolno ewidencjonować czasu pracy ponad określone pensum, sprawdzać... - zob. liczne stanowiska PIP.

Póki tak będzie - to tak bedą traktowani nauczyciele, to jest miecz obosieczny.

W związku z czym nie mam jak udowdonić, lub przekonac się, że pracuje 20 godzin i 15 minut...

Spayk11-10-2005 00:27:56   [#18]
gaba
czemu 'owa połowa". Informatyk spędza przy komputerze (a właściwie komputerach) wszystkie swoje godziny a nie połowę, jeśli 18 dydaktycznych to za mało, to napewno jeśłi ma na np. 2 nadliczbowe to wystarczy. Nie rozumiem też twojego stwierdzenia że sekretarce się nie należy. Wydaje mi się że głównym narzędziem pracy sekretarki jest komputer. Chyba że umie tylko parzyć kawę, to się nie należy.
Jak nie masz jak się przekonać ile twój informatyk spedza czasu przy komputerze wybierz się do niego na tygodnową hospitację ze stoperem. Będziesz miała dowód czarno na białym.
ania0111-10-2005 08:33:02   [#19]
Czytając ten wątek zaczynam się zastanawiać czy ktokowiek ma prawo i może ubiegać się o zwrot za szkła? Podajcie mi przykład takiego stanowiska na, którym przysługuje takowy zwrot kosztów.
Gaba11-10-2005 08:36:26   [#20]
tak, są takie - maszynistka w gminie (są takie etaty, ale doprawdy gmina musi być duża, by się pani mogła zająć wyłącznie pisaniem przez połowę swego czasu pracy), maszynistka w Sejmie, osoba składająca tekst w wydawnictwie.
ania0111-10-2005 08:43:49   [#21]

Ok gaba, a taki stanowiska jak pani w okienku bankowym, która cały czas spędza przed monitorem wstukując cyferki, księgowa chociażby w szkole sały czas spędza przed monitorem, kadrowa ( czyli ja ) spędzam 3/4 czasu przed komputrem ( nie licząc czasu spędzonego na forum ).

Kto jest władny ocenić ile czasu pracownik spędza przed monitorem - dyrektor, samorząd czy jeszcze ktoś inny.

Czy nie precyzyjnie było by wymienić zawody dla których należy się zwrot kosztów w rozporządzeniu? To oczywiście jest tylko moje gdybanie.

Gaba11-10-2005 08:49:58   [#22]

może tak, tego nie wiem czy się powinno uregulować czy nie.

Sama mam trochę propozycji w tym względzie np. inne pensum dla polonisty i matematyka niż dla nauczyciela np. jezyków obcych. Bo choć sa nauczycielami praca są obciązeni w sposob różny. Ale to poloniści nie potrafia swoich spraw załatwić więc...

- może dziewczyna w banku ma owe okulary, np. programista w firmie powienin mieć, ale nie informatyk w szkole.

Co do kadrowej w szkole... to tez jest bardzo różnie - więcej czasu spędzam przy komputerze niźli ona, nawet lepiej piszę na "owej" maszynie do pisania... więc gdyby mnie pytano, powiedziałabym: nic podobnego - nalezy się niektórym dyrektrom... ;-)

 

Trzeba sprawdzić orzecznictwo, skonsultować z PIP - może oni maja konkretne przypadki, bo nam to chyba tutaj tego barkuje. Nasze dywagacje są różne, bo się odnoszą do różnego poziomu doświadczeń.

beera11-10-2005 19:22:59   [#23]

polowa dobowego czasu pracy

informatyk zatrudniony na 18 godzin+ 3 ponadwymirowki

informatyk zatrudniony na 18 + 3 zastępstwa doraxne

informatyk zatrudniony na 18 godzin realizujący w ramach Art 42 KN  3 godziny konsultacji wynikajacych z potrzeb ucznia

informatyk zatrudniony na 18 godzin, wykazujący, ze co najmniej 3 godziny poswieca na przygotowanie się do lekcji -przy monitorze komputera

W kazdej z tej sytuacji należą się informatykowi okulary, oczywiscie  tylko takie, których konieczność używania została stwierdzona i zalecona w trakcie badań przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej.

Ajcila15-10-2005 14:13:27   [#24]

A co powiecie na taką sytuację.

Jako dyrektor przedszkola sekretarki nie mam wszystko zatem wykonuję sama na komputerze, ponadto prowadzę stronę internetową przedszkola co pochłania wiele godzin przed komputerem.

2 tygodnie temu zasłabłam w pracy z ogromnymi bólami głowy. Po wielu badaniach stwierdzono zatoki ale też małe zmiany wymagające noszenia okularów zwłaszcza podczas pracy na komputerze. Dodam, ze wzrok badałam 3 lata temu i wszystko było ok.

Ivet16-10-2005 11:13:03   [#25]
Współczuję i życze zdrowia. Faktycznie masz rację co do czasu spędzanego przed kompem, też jestem dyrektorem przedszkola i siedzę przed nim wiele godzin. Czasem na oczy nie widze. Należą się więc te okolary, czy nie? Sama juz nie wiem.
rzewa24-07-2018 21:54:26   [#26]

hm... u mojej koleżanki w szkole wszyscy n-le maja prawo do okularów... wszystkie godziny "poza pensum" (z wyjątkiem czasu spędzonego na zebraniach spędzają przy kompie

tak samo spędzają połowę czasu przeznaczonego na zajęcia (pensum)...

nic tajemniczego w tym nie ma - to szkoła zawodowa dla dorosłych, gdzie połowa zajęć odbywa się w e-learningu

ale obecnie w przypadku szkoły dla młodzieży, bez e-learningu n-le (dowolnego przedmiotu) mogą spędzać przy kompie ponad połowę czasu pracy -> wystarczy, że cały czas poza zajęciami siedzą przy kompie, co penie już u niektórych ma miejsce a za niedługo będzie to dotyczyć wszystkich

co prawda monitory też się zmieniły -> już tak nie dają "po oczach"

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]