Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ilość dzieci w oddziale i dodatkowa praca n-la
strony: [ 1 ]
grażka30-08-2002 01:51:13   [#01]

Gdzie znajdę podstawę prawną mówiącą o maksymalnej ilości dzieci w grupie przedszkolnej? Koleżance dyrektorka przyjęła do grupy ponad 30 dzieci, "bo pewnie nie wszystkie się odliczą".

I czy nauczyciel musi podpisywać regulamin pracy (chyba, bo nie dopytałam o szczegóły), w którym prowadzona przez niego działalność gospodarcza - np. kurs dla nauczycieli lub zajęcia dla dzieci w innej placówce traktowane są jako "działania na szkodę placówki, w której jest zatrudniony" - w zamyśle chodziło chyba o nie stwarzanie konkurencji dla własnego przedszkola poprzez poszerzanie w innym oferty zajęć dodatkowych. Za prowadzenie takich działań grozi dziewczynie w w/w dokumencie zwolnienie z pracy. Czy dyrektor może zakazać nauczycielowi prowadzenia działalności gospodarczej?

Ewa z Rz30-08-2002 04:26:41   [#02]

Maksymalną ilość dzieci w oddziale powinna określać uchwała Rady Gminy.

Nie ma podstaw prawnych do umieszczenia takiego zapisu w regulaminie pracy... Czy zz zaoponiowały pozytywnie ten regulamin?

A swoją drogą w jaki sposób dyrka ma zamiar dowodzić złamania tego punktu regulaminu przez n-la?

Gaba30-08-2002 05:07:48   [#03]

e... tyka?

Nie może, to narusznie swobód obywatelskich, ale - może (w ocenie pracy) oceniać lojalność... tylko.... skąd wziąć te dowody, bo jak się nauczycielka odwoła, a ocena będzie w stylu - jedna pani drugiej pani...

tu jest bardzo trudna i wąziutka linia, by jedna i druga strona nie przegięła. Dawanie takich zapisów, że nie  wolno szkolić pod groźbą... kary krzesła elektrycznego jest bardzo trudne (moim zdaniem) i dwuznaczne.

Szkolenie konkurencji też jest nie w porządku, dyr ma bronic interesów placówki, pracowników... pracownik ma widzieć - to jest mój dyr, on mnie prosi, on broni innych nieco wartości.

W WOM-ie podpisywały doradczynie, że nie będą prowadzić kursów dla innych firm. Jest takie zachowanie w standardzie zachowań.

A nie mogą tamte se pogadać?

Pewno nie mogą, bo gdyby mogły, to tego pasztetu by nie było.

Mam podobny  problem jako szkoleniowiec - przeciez nie wyproszę konkurencji, ale - jej też nie zapraszam, nie wchodzę do szkół, gdzie nachodzą się interesy mojej szkoły, nawet, by sprzeda moją książkę.

Kiedy interesy mojej szkoły - dzieci i nauczycieli nachodzą się z moim prywatnym interesem, mój odstawiam - sama organizuję kiermasz książek używanych, choć ze sprzedaży podręcznika przecież się utrzymuję. Trudno. Taki lajf. A "moje" wydawnictwo omija moją szkołę.

Nie opowiadam bzdur o konkurencji , tego wymagam (=proszę, uczulam) od moich nauczycieli (to tak na marginesie), a spotykam się z tyloma głupotami na temat innych, gorszych, głupszych... a tu u Pani tak śiwetnie, hm... rodzicom powtarzam: cieszę się, że jest fajnie, zostawmy kolegów w spokoju. Nie znamy wszystkiego.

To, co piszę jest oczywiste.
Oczywiste?
Ewa z Rz30-08-2002 06:56:48   [#04]

Własnie, Gaba...

To sprawa etyki, a nie regulaminu...

Zapis w regulaminie moze miec skutek dokladnie odwrotny...

Ale tam jeszcze bylo o zajeciach organizowanych dla dzieci w innym przedszkolu... tego to juz nie rozumiem...

To tak jakbyś zabraniała n-lowi pracy w innej szkole, czy uważała, że z twojego podrecznika to tylko twoje dzieciaki moga korzystac...

grażka30-08-2002 09:19:26   [#05]
Wielkie dzięki, przekażę zainteresowanej - i coś napiszę wieczorem, bo teraz pędzę do pracy.
Leszek30-08-2002 13:16:44   [#06]

Cześć

No myślę, że w przypadku nauczyciela przedszkola, nie ma zastosowania przepis o konkurencji (gdzieś to czytałem ... chyba przegrzanie organizmu w tym upale bo tracę pamięć).

Pozdrawiam

Konto zapomniane30-08-2002 21:25:28   [#07]

liczba godzin w oddziale przedszkolnym

 Ilość dzieci w oddziale przedszkolnym określa ramowy statut przedszkola  publicznego stanowiący załącznik do rozporządzenia MEN  z 21.05 2001 r (poz 624)

§ 5.

  1. Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział obejmujący dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień, rodzaju i stopnia niepełnosprawności.
  2. Liczba dzieci w oddziale nie może przekraczać 25, z zastrzeżeniem ust. 3-5.
  3. Liczba dzieci w oddziale przedszkola integracyjnego oraz w oddziale integracyjnym w przedszkolu ogólnodostępnym powinna wynosić od 15 do 20, w tym od 3 do 5 dzieci niepełnosprawnych.
  4. Liczba dzieci w oddziale przedszkola specjalnego oraz w oddziale specjalnym w przedszkolu ogólnodostępnym powinna wynosić:

    1) w przedszkolu (oddziale) dla dzieci niesłyszących i słabo słyszących - od 6 do 8,

    2) w przedszkolu (oddziale) dla dzieci niewidomych i słabo widzących - od 6 do 10,

    3) w przedszkolu (oddziale) dla dzieci z chorobami przewlekłymi - od 10 do 16,

    4) w przedszkolu (oddziale) dla dzieci z zaburzeniami psychicznymi - od 6 do 8,

    5) w przedszkolu (oddziale) dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową - od 8 do 12,

    6) w przedszkolu (oddziale) dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym - od 6 do 10,

    7) w przedszkolu (oddziale) dla dzieci z autyzmem i z niepełnosprawnościami sprzężonymi - od 2 do 4.

  5. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego przedszkole, liczba dzieci w oddziale może być niższa od liczby określonej w ust. 4.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]