Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Myślimy, że warto
strony: [ 1 ]
oskko20-08-2002 10:00:19   [#01]
Myślimy że warto!
 
Od dawna o tym rozmawialismy. Mowilismy o potrzebach, o chęciach. Mowiliśmy o barierach i murze , w który czasem chce się walic łbem.
Często mieliśmy poczucie budowania rozwiazań doraźnych, ktore łatając dziurę nie umacniają oświatowej tkaniny.
Często miewaliśmy swietne pomysły. Często krytykowalismy złe - urzędników, ministerstwa, organów, czasem nawet nasze . Wiele nauczylismy się.
Jestesmy tu od dawna. Niektorzy od dwóch lat, niektorzy od roku, a niektórzy wreszcie od wczoraj, ale mam poczucie pewnego porozumienia.
Nie zgadzamy się często, spieramy, kłócimy czasem. Często zgadzamy, pomagamy sobie.
Jesteśmy nieźli ;-)
 
Podczas tych wszystkich rozmow na forum, wymian mailii, dyskusji przy ognisku i realnych spotkań  rzucony został  ot tak sobie pomysł...a może by tak jednak spróbować?
Długo ten pomysł leżał..jak  fajny but, do ktorego musi dorosnąć za mała jeszcze noga :-)
Ale chyba już :-)))))
 
..............
Postanowiliśmy zalozyć Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty.
Grupa zalożycielska zbudowała statut Stowarzyszenia i przygotowała dokumenty do sądu.
Następnie w lipcu w Miętnem 15 spośród  tejże- AniaB, Ania, Asia, Ewa z RZ, Ewa od aniolków, Ewa Klien, Zola, Henryk B,Jerzyk,MarekN, Marek z O, Sławek L, Stan, Rycho, Wojtek, spotkała się w celu wypełnienia własciwych dla powstania stowarzyszenia procedur. Wtedy też ustalono powstanie niezbędnego dla powodzenia tego typu przedsięwzięć biura OSKKO, ktorego szefem został Marek Pleśniar ( Marek z Olsztyna)
Od tego czasu rozpoczęliśmy w dużej grupie merytoryczną dyskusję nad problemami (bardzo brak nam w niej bylo wielu z was- wakacje jednak :-) .
6 sierpnia  spotkalismy się ponownie  tym razem w węższej grupie, w ktorej byli: AniaB, Asia, BeataD, Ewa z Rz, Grażka, Karolina, MarekN, Marek z O, Wojtek, w celu ustalenia zadań szczegółowych.
 
 
No i nadchodzi czas wytężonej pracy.
 
OSKKO ruszy  we wrześniu. Rozpoczniemy wtedy  działania na większa skalę- zresztą o tym w innych postach).  Tu na forum jednak prace stowarzyszenia warto zacząć już teraz. Jesteśmy sobie potrzebni.
Tak myslimy.
 
...........
Dlaczego warto i co nam daje siłę
 
Dlaczego warto?
Żeby bylo lepiej :-)
Prościej, jednoznaczniej, oczywiściej.
Żeby mieć wpływ na decyzje nas dotyczące. Żeby nasze propozycje były brane pod uwagę.
Żeby słuchano naszych uwag dotyczących kwestii rozwiązan prawnych.
Żeby w szkole można bylo zacząć pracować, a przestać balansować na linie nad przepaścią.
 
Co nam daje siłę?
MY :-)
Mamy wyjątkową pozycję startową.
Możemy stac się naprawdę ogólnopolskim stowarzyszeniem. Zagrozenie lokalnością nam nie grozi.  Jesteśmy z różnych stron Polski. Ze szkół małych i duzych, podstawowych, gimnazjów i średnich.
Możemy sobie nadac siły przez ilość. Bo jakość już mamy :-)
Mamy internet- świetne miejsce spotkań i dyskusji. Wspaniałe miejsce na podejmowanie szybkich decyzji ( nie ma stowarzyszenia mogacega tak szybko skontaktować sie ze swoimi czlonkami )
I mamy, to co najwazniejsze. Imperatyw.
 
...................
Co planujemy?
Przeczytajcie mail sprawozdawczy ze spotkania w Kaliszu- to planujemy :-)
Pojechalismy do Kalisza, zeby ustalic po co właściwie nam to OSKKO- Ogolnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oswiaty.
Odpowiadalismy sobie na pytania: "Co może być naszym najważniejszym, mozliwym do zrealizowania i opartym na potrzebach celem" "Co warto zrobić już" "Co trzeba zrobić już" no i najważniejsze :"Jak to zrobić".
Wszystkie dyskusje oparlismy na Waszych wypowiedziach na konsultacyjnym forum. Bardzo nam one pomogły- oświetlały drogę.
 
Nie da się wszystkiego zrobic od razu. Musimy planować z przyszlości- to jedyna nasza szansa. Więc najważniejsze, to nabrać znaczenia, stać sie ważną siłą w oświacie- na tyle ważną, aby realizacja kolejnych, trudniejszych, strategicznych celów stala się prostsza. To jest i musi byc dla nas najważniejsze. Podczas rozmów pamiętalismy o tym, ze najprościej jest się wypalić przdsiąbiorąc wielkiej miary, niewykonalne zadania typu "Zmienić OSO" Staralismy sie uniknąć błędów entuzjastów, planujących wszystko  i na zaraz.
 
Więc nasze wnioski ze spotkania:
Cele wewnętrzne
 
  1. Tworzyć znaczenie OSKKO , czyli : zaistnieć, pojawić się, rozpropagować obecność i wagę. Wyjawić cele i podać powody dla których warto byc z nami. Spowodować nabór czlonków.
         Narzędzia:
  • Witryna- pojawi się we wrześniu, znajdą się na niej:
    • Misja OSKKO
    • Bardzo istotne dla dyrektorów i nauczycieli informacje okołoprawne ( nasze uwagi, podsumowania, interpretacje, pytania kierowane do MENISu wraz z ewentualnymi odpowiedziami, oraz cos na ksztalt pawnego katalogu)
    • Ankiety dotyczace aktualnych problemow oświatowych
    • Informacje o pracach OSKKO
    • Publikacje
    • Forum dyskusyjne
    • Artykuły wstępne
  • Publikacje prasowe z wykorzystaniem artykułów z witryny
  • Przekaz nasz- czyli szukanie czlonków pośród  znanych i cenionych dyrków i belfrów
  • Wskazywanie korzyści dla członków oskko- upusty wydawnictw, mozliwość  uczestniczenia w konferencjach po bardziej atrakcyjnej cenie, itp ( nie mówiąc juz o wskazywaniu korzyści z mozliwości wpływania na oświatowa rzeczywistośc- tę intencje zawierają wszystkie nasze marytoryczne dzialania)
 
         2. Proba udrożnienia kanalu komunikacyjnego z MENISem
 
Cele OSKKO: W kierunku ładu oświatowego
 
Wszyscy jednoglośnie uznaliśmy, ze to, co jest najważniejsze w oświacie, to spowodowanie jej marszu ku standardom . Jest to bardzo obszerny problem. Ustalenie standardów w zarządzaniu szkoła pozwoli nam wszystkim funkcjonować na zdrowym i jednoznacznym fundamencie. Droga ku standardom to wykonywanie wielu, czasem drobnych, czasem dużych kroków. W dodatku to droga dość długa. Warto jednak na nia wkroczyć i zacząc zmierzać. Z takiego przeslania wyniknęły nam bardziej szczegółowe cele  do realizacji w najbliższym okresie czasu. Wybraliśmy te cele, ze względu na możliwość szybkiego opracowania rozwiązań.
 
  1. Wskazanie problemu rekrutacji uczniów do szkół średnich  oraz przedstawienie propozycji  jego rozwiązania
  2. Wskazanie mozliwośći ujednolicenia systemu sprawozdawczości szkół i placówek oświatowych
 
 
Dodatkowe obszary zainteresowania OSKKO
 
  1. Problem dzieci niepełnosprawnych w szkołach masowych , ze szczególnym uwzględnieniem w tym roku szkolnym procedur promowania takich uczniów .
  2. Dzieci sześcioletnie w szkole podstawowej

 

..............
czego oczekujemy?
Waszych głów ;-)))
 
 
Asia
bogna21-08-2002 18:21:07   [#02]

czego oczekujemy?

czego oczekujemy?
Waszych głów ;-)))
 
Nie wiem dlaczego "głowy" nie zgłaszają się :-(((
To może na początek ja i moja głowa ;-)
beera21-08-2002 18:58:24   [#03]

ufff

czyli do głowy będzie doczepiona reszta Bogny?

;-)))

Marek Pleśniar21-08-2002 19:03:24   [#04]

łowcy głów?

na początek nieźle :-))))

beera10-09-2002 21:13:41   [#05]

:-)

Ten watek podnoszęna prośbe Joli..

ale gdyby ktos jeszcze chciał go przeczyatć ...hm...bylbym szczęśliwa :-))

PawełR10-09-2002 21:20:29   [#06]

:-)

To znaczy, że OSKKO działa? Bo jeśli tak...
beera10-09-2002 21:24:27   [#07]

:-)

jest w fazie ostrej organizacji :-)

jak się zacznie przyjdziemy po Twoją glowę :-)))

Joru10-09-2002 21:49:12   [#08]

O o o o !

No to jestem zastrzelona.

Asiu, dzięki za wątek. Jest ... ... ... jak bomba. Na tę chwilę tylko to przychodzi mi do głowy. Muszę za czas jakiś przeczytać ponownie. Choć na gorąco pojawia się pytanie o siłę sprawczą. Kto będzie słuchał wniosków OSKKO i czy jest możliwa ich realizacja. Łowcy głów głową w mur ?
Ale na szczęście jest ale.
Tak na marginesie - czuję z daleka solidną więź między wami założycielami.
Jeszcze raz dziękuję za wiadomości.

.......................................

Marku z Olsztyna.
Jeżeli jesteś to myślę, że Twój i mój Kalisz to to samo miasto, ale spotkania nieco inne.
......................................
Jola.
Marek Pleśniar10-09-2002 22:47:37   [#09]

mamy twarde łby

Jolu:-)))

dotrzemy gdzie trzeba i jak najbardziej będzie się nas słuchać - bo my chcemy:-))) Trochę ponudzimy urzedników, ponachodzimy w gabinetach, popiszemy w prasie, porozpowszechniamy nasze stanowisko w sieci.

I jeszcze - nie jesteśmy narwańcami. Jesteśmy konstruktywni, a to pomaga. Mamy swoje zdanie i pomysły - a to lepsze od rzucania się do gardeł.

My to znaczy -Ty, ja i inni. Potrzebujemy was. Zapraszamy do nawiązania tej więzi:-))) I co pracy nad standardami, prawem, tymi wszystkimi zagadnieniami co i tak tu sie je porusza.

A kalisz...., no cóz - ładne miasto:-))) Zrobiliśmy tam zebranie programowe w sierpniu, sformułowaliśmy cele i podzieliliśmy zadania. W siedzibie SDMO - za co dr Gawreckiemu dziękuję! Właśnie mi się przypomniało że nie zrobiłem tego a wykazał się współpracą.

Potępianie w czambuł wszystkich za jakieś potkniecia czyjeś i kiedyś- nie ma sensu, to tak jak z tymi porażkami z innego wątku - dajmy sie innym rozwijać, pokazujmy dobre - na dorosłych to tż działa:-)))) Tak widzę moją konstruktywność:-)

beera21-09-2002 08:20:09   [#10]

:-)

POdnoszę, bo naprawde warto ;-))
Stefan Wlazło21-09-2002 08:56:18   [#11]
Czy mam szansę być przyjęty, skoro nie jestem dyrektorm szkoły? Może przynajmniej jako członek sympatyzujący? Stefan Wlazlo
beera21-09-2002 09:25:13   [#12]

:-)

Panie  Doktorze, o Pana obecność mieliśmy w planach bardzo zabiegać!

Jak rozumiem- możemy podjąć ten temat przy najbliższym z Panem spotkaniu :-)

Pozdrawiam

Joanna Berdzik

Marek Pleśniar21-09-2002 17:53:03   [#13]

to my pytamy

czy mamy szansę na takiego kandydata:-)

zgodnie z wolą przedmówczyni biuro szykuje Panu deklarację (reszcie czytelników też:-))

a jesli chodzi o kryteria naboru, spełnia je Pan z nadmiarem:-)

Statut OSKKO

ROZDZIAŁ III
Członkowie Stowarzyszenia

§ 8
Członkiem stowarzyszenia może być pełnoletni obywatel polski, mający zdolność do czynności prawnych i nie pozbawiony praw publicznych, który deklaruje chęć przystąpienia do Stowarzyszenia, utożsamia się z jego celami i zostanie przyjęty w poczet członków uchwałą Zarządu Stowarzyszenia
Stowarzyszenie zrzesza:
1. Członków zwyczajnych - kadrę kierowniczą placówek oświatowych, pracowników merytorycznych organów prowadzących placówki oświatowe i sprawujących nadzór pedagogiczny, kadrę pedagogiczną zatrudnioną w placówkach oświatowych, działaczy oświatowych.
2. Członków honorowych
3. Członków wspierających - w szczególności osoby prawne

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]