Forum OSKKO - wątek

TEMAT: poprawkowy
strony: [ 1 ]
Elusia15-06-2005 15:55:35   [#01]

Pewnie już było, ale jak każdy dyrek w czerwcu mam mało czasu ;-) Liczę jak zwykle na was. Więc mam pytania następujące: Uczeń ma jedną ocenę niedostateczną. Jest wniosek o poprawkowy.

1. Jak go ujmować w klasyfikacji? Nie brać go pod uwagę, jeśli chodzi o promowanych, czy zaliczyć do niepromowanych?

2. Czy wydać mu w związku z tym świadectwo bez promocji i ewentualnie drugie w sierpniu czy dopiero po poprawce?

3. A potem w sierpniu uchwała dotycząca tylko jego czy ostatecznych wyników promocji?

Czy wy już też dostajecie lekkiego świra czy tylko ja???????

Jacek W15-06-2005 16:43:07   [#02]

W mojej szkole jest tak:

1. W klasyfikacji rocznej jest pięć grup uczniów - a) wsio ok (otrzymują promocję), b) 3 i więcej ndst (nie otrzymują promocji)  c) 2 ndst i brak zgody RP na poprawkę (jak wyżej)  d) 1 ndst (mają prawo do poprawki z definicji)  e) 2 ndst + zgoda RP na poprawki.

Dla dwóch ostatnich grup nie podejmujemy uchwały w sprawie promocji czy pozostania.

2. W związku z powyższym świadectwa dla d) i e) w czerwcu nie wydajemy.

3. W sierpniu uchwała w sprawie wyniku(ów) egzaminów poprawkowych + stwierdzenie otrzymania lub nieotrzymania promocji.

Przypominam sobie zimową dyskusję z asią, poszukaj, bo są różne poglądy na uchwały w sprawie klasyfikacji.

PS   lekkiego???

Doris15-06-2005 18:55:37   [#03]
U mnie jest tak samo, co zresztą jest zgodne z przepisami.
zgredek15-06-2005 18:59:46   [#04]
a jakimi?;-)
Doris15-06-2005 19:01:42   [#05]
Z rozporządzeniem o ocenianiu
zgredek15-06-2005 19:05:03   [#06]

to dlaczego mamy różne zdania (co to napisał Jacek)?

aaaaaaaa

kiepscy z nas dyrektorzy:-(

beera15-06-2005 19:45:04   [#07]

Jacku

Przypominam sobie zimową dyskusję z asią, poszukaj, bo są różne poglądy na uchwały w sprawie klasyfikacji.

No:-)))

Ale ja Ci znajdę jeszcze większe kontrowersje- poszukam w szukaju

beera15-06-2005 19:52:11   [#08]

MAM:

 

mokw 12.10.2004 14:02 [#01]
uchwały Rady Pedagogicznej
Proszę o szybką odpowiedź: czy wyniki sierpniowych egzaminów poprawkowych i klasyfikacyjnych przyjmowane są uchwałą RP?
fredi 12.10.2004 14:09 [#02]
tak

Antoni Jeżowski 12.10.2004 19:09 [#10]

W takim razie, zgodnie z art. 40 ust. 5 UoSO, ma się odbyć posiedzenie... w sierpniu, tak? Proszę więc na świadectwach wszystkich uczniów wpisać termin sierpniowego posiedzenia, bo dopiero wówczas rada zakończyła ów proces podjęciem stosownej uchwały. Ale też dopiero wówczas można wszystkim uczniom wydać świadectwa. I - uprzedzam - wszelkie wydawanie uczniom świadectw po takim egzaminie (np. w zsz, a młodzian idzie do technikum), jeszcze przed podjęciem uchwały, jest niezgodne prawem. Bardzo postępowa, także jak na dziś, ustawa z 1991 roku ograniczyła zbędne "posiedzenia" (przydałyby się jeszcze obrady) RP, a tu ciało pedagogiczne lubi sobie posiedzieć, nawet, gdy nie musi... No cóż, nie mój biznes, ja tylko podpowiadam... :)))

Uśka15-06-2005 20:01:14   [#09]

elusia napisala

Czy wy już też dostajecie lekkiego świra czy tylko ja???????

tak dostajemy.

Sądząc po # na kilku wątkach to połowę ( a może znacznie więcej) czasu poświęcamy na zinterpretowanie ( czyt. w wielu przypadkach domyślanie się co prawodawca miał na myśli )naszego prawa oświatowego.

Kurczę a Ci co go tworzą siedzą cicho w tym "gorącym" okresie.

Dlaczego ONI nie czytają naszego forum???? A może czytają tylko sami nie wiedzą jak je wykonać?

beera15-06-2005 20:05:22   [#10]

Uska

My sobie sami kręcimy bat

Trzeba nam nie wiedzieć i co więcej nie wiedzieć, że nie wiemy: koniec roku byłby spokojniejszy;-))

Uśka15-06-2005 20:12:14   [#11]

asiu masz rację..

ale jest nasze forum :) i tu nie da się nie wiedzieć, że nie wiemy :))

Fakt - człowiek nieświadomy ma lekkie życie ;)

Majka15-06-2005 20:13:57   [#12]
I po kiego było zrywac jabłko z drzewa wiadomości?
:))))
Marek Pleśniar15-06-2005 20:15:17   [#13]
nie raz o to się i innych pytam czytając Was:-)
Elusia16-06-2005 15:15:36   [#14]
no to dalej ni wim...  a tak na marginesie co to zanczy "w ostatnim tygodniu ferii letnich"? Czy jest to okres między 25 a 31 sierpnia, czy tylko jak np. w tym roku 29-31 sierpnia?
Elusia16-06-2005 15:22:47   [#15]

Dopiero teraz wlazłam na inny wątek i ...........

Chyba pomalutku świrujemy ;-)

GMR16-06-2005 15:22:56   [#16]

Antoni Jeżowski

Rada podejmuje uchwałę dwukrotnie, czyli podejmuje dwie uchwały o zatwierdzeniu wyników promocji ? Mam nadzieję, że Pan nie będzie wskazywał kolejnych wątpliwości ale pomoże sprawę rozstrzygnąć - zważywszy na Pana doświadczenie.
JarTul16-06-2005 17:59:52   [#17]
Dla mnie - ponieważ prawo tego jednoznacznie moim zdaniem nie reguluje - postępowanie promocyjne ma być logiczne, a "moja logika" jest taka:
1. Uczeń w dniu klasyfikacji jest nieklasyfikowany lub ma ocenę (dwie oceny) niedostateczną - ma zatem prawo lub uzyska prawo (decyzją RP) do zdawania egzaminu(-ów) klasyfikacyjnych lub poprawkowego(-ych), ale nie wiem czy z tego prawa skorzysta - zatem zaliczam go do uczniów niepromowanych.
2. Uczeń korzysta ze swojego (lub uzyskanego) prawa i otrzymuje ocenę wyższą od niedostatecznej, zatem na radzie sierpniowej, zamykającej "ubiegły" rok szkolny, zostaje podjęta uchwała klasyfikująca i promująca tych uczniów.
AnJa16-06-2005 18:09:21   [#18]
też jakoś tak wychodzi.

w czercu był nieklasyfikowny lub nie uzyskał promocji

w wakacje zaistniały nowe okoliczności - zdał egzamin.

więc nowa uchwała, niejako zmieniająca czerwcową

przynajmniej co do faktów
Jacek W16-06-2005 18:17:21   [#19]

A nie lepiej tak:

w czerwcu był nieklasyfikowny lub nie było wiadomo, czy zda poprawkowy, w wakacje zaistniały nowe okoliczności - zdał egzamin, więc uchwała dopiero teraz.

W Twoim, AnJa modelu widzę niebezpieczeństwo: uczeń w czerwcu powinien dostać świadectwo jako niepromowany, a w sierpniu, jak zda, promocyjne. Nie bardzo mi się widzi dawanie dwóch różnych świadectw w jednym roku szkolnym.

Jacek W16-06-2005 18:21:35   [#20]

Dla precyzji:

więc uchwała dopiero teraz = więc uchwała w sprawie promocji dopiero teraz.

W czerwcu uchwała w sprawie klasyfikacji rocznej bez uchwały w sprawie promocji.

AnJa16-06-2005 18:26:08   [#21]
Wiesz, jakoś bardziej mi już pasuje danie 2 świadectw (wymiana w sierpniu) niż ta bez promocji w czerwcu.

Oczywiście piszę tak sobie teoretycznie, bo akurat nie zmierzam sie tym przejmować - przyjme klasyfikacje, a promocja z Rozporządzenia wynika przy określonych wynikach klasyfikacji, to co będę Radą przyklepywał MENiSa:-)
Antoni Jeżowski19-06-2005 16:30:47   [#22]

ad #16 czyli do gmr:

W (nie)nowym już brzmieniu przywoływanego art. 41 ust. 1 pkt 2. uoso czytamy: "podejmowanie uchwał w sprawie wyników klasyfikacji i promocji", tak więc jedno jest chyba dość oczywiste - rp niczego nie zatwierdza, choć tak było jakiś czas temu; ale - zgadzam się - ustawodawca nie był konsekwentny i nie zmienił treści art. 40 ust. 5 zd. pierwsze, gdzie pozostawił owo "zatwierdzanie".

W mojej opinii, którą już niejednokrotnie jednoznacznie wyrażałem, wystarczą jedne obrady rp w czerwcu, podczas których rada podejmie uchwałę w sprawie wyników promocji, a dyrektor wyda na jej podstawie świadectwa. Rada może wstrzymać wydanie świadectw uczniom dopuszczonym do egzaminów poprawkowych, klasyfikacyjnych itp do czasu rozstrzygnięcia ich wyników (ostatni tydzień roku szkolnego, czyli wakacji) i zgodnie z nimi. Rada nie ma wpływu na wynik egzaminu, więc fatygowanie jej do "zatwierdzania" owego wyniku jest bez sensu, bo i tak niczego swą uchwałą nie zmieni, a prawo nie nakazuje jej tego. Na świadectwie wydanym np. 30 sierpnia wpisałbym datę uchwały z czerwca, bo na podstawie jej postanowień egzamin przeprowadzono, wpisy na świadectwie uzupełniono i dokument wydano. Wpisywanie innej daty może narazić szkołę (dyrektora?) na zarzut rodziców o dyskryminowaniu dziecka i wskazywaniu mu na całe jego życie, że "miał poprawkę".

Nie jestem pewien, czy to było jednoznaczne rozstrzygnięcie sprawy czy wskazywanie kolejnych wątpliwości. Ale na początku wskazałem, jak niechlujnie redagowane (i nowelizowane) jest to prawo...

Pozdrawiam...

jerzyk19-06-2005 18:11:57   [#23]
no dobra, a jak z promocją warunkową? Osobna uchwała czy nie?
jerzyk20-06-2005 16:45:08   [#24]
tylko podciagam  wątek...moze kto sie zlituje  i doradzi?
Uśka20-06-2005 22:48:03   [#25]

a może w uchwale zapisać, że w przypadku uzyskania z egzaminu poprawkowego oceny niedostatecznej , rada pedagogiczna wyraża zgodę na promocję warunkową ?

To tak na gorąco :)

jerzyk20-06-2005 23:15:24   [#26]
 a jak sie delikwent dowie to co?  to  po co mu ten poprawkowy zdawać?:-)
jerzyk21-06-2005 18:38:28   [#27]

Antoni

weź sie ulituj- co? :-)
Adaa21-06-2005 18:41:10   [#28]

prosmy wszyscy...

moze go za serce ścisnie;-))
GMR22-06-2005 19:01:43   [#29]

do: Antoni Jeżowski

Dziekuje - pozdrawiam ze Ż-u, w którym pan kiedyś gościl.
Doris23-06-2005 20:57:43   [#30]
Rada nie ma wpływu na wynik egzaminu, więc fatygowanie jej do "zatwierdzania" owego wyniku jest bez sensu, bo i tak niczego swą uchwałą nie zmieni, a prawo nie nakazuje jej tego. Rada i w czerwcu niczego nie zmienia  w wystawionych ocenach rocznych, więc wg powyższej logiki jest zbędna. Uchwała w sprawie promicji uczniów, którzy mają poprawki logicznie powinna mieć datę po tych egzaminach.Nie jest to dyskryminacja tylko najczęsciej lenistwo ucznia.
Elusia24-06-2005 16:47:20   [#31]

No dobrze. W takim razie co takiemu delikwentowi wpisać na świadectwie:

uchwała z 20 czerwca, wydanie np. 29 sierpnia?

elada24-06-2005 21:50:37   [#32]
My stosujemy dokładnie ,jak pisał A. Jeżowski, wzór dostaliśmy kilka lat temu z OP . UCHWAŁA JEDNA CZERWCOWA, a data wydania np. 29. 08.
Doris24-06-2005 23:04:46   [#33]
Uchwałą z dnia np. 29 sierpnia, wydanie 1 IX.
krystyna25-06-2005 01:06:26   [#34]

mój stary fragment - inne rozp. o ocenianiu, ale...

Uchwała Rady Pedagogicznej

Gimnazjum nr................

Nr 49/2003

z dnia  29 sierpnia 2003r.

w sprawie zatwierdzenia wyników klasyfikacji i promocji uczniów, którzy

w dniu 26 sierpnia 2003 r. przystąpili do egzaminów poprawkowych:

 

 

Na podstawie art. 41, ust. 1 ustawy  z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz.U.z 1996 r. nr 67 poz.329 z późn. zm. ), §15 i §16 rozporządzenia  Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 marca 2001r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów  i sprawdzianów w szkołach publicznych (Dz.U. nr 29, poz. 323 z późn. zm.) oraz §19 pkt 1, ppkt 2 Statutu Gimnazjum nr ................, Rada Pedagogiczna uchwala co następuje:

 

§ 1

Rada Pedagogiczna zatwierdza wyniki klasyfikacji i promocji uczniów, którzy w dniu 26 sierpnia 2003 r. przystąpili do egzaminów poprawkowych:

1.   ......................... kl. I e – geografia. Ustalona ocena: dopuszczający.

2.   ........................ kl. I h – matematyka. Ustalona ocena: dopuszczający.

3.  ........................... kl. II g – matematyka. Ustalona ocena: dopuszczający.

4.   Kasia B. - kl. I h – matematyka. Ustalona ocena:   niedostateczny.

 

§ 2

 

itd..........

 

Następnie została przedstawiona sprawa promowania uczennicy Kasi B., która otrzymała w wyniku egzaminu poprawkowego z matematyki ocenę niedostateczną.

            Nauczyciel uczący tego przedmiotu przedstawił opinię o dziecku i poparł wniosek o promocję. Wychowawczyni kl. I h, p......., poinformowała o rozmowie z matką uczennicy i jej obietnicy dołożenia wszelkich starań, by dziecko uzupełniło braki wiadomości.

Po wysłuchaniu powyższych informacji, Rada pedagogiczna postanowiła podjąć uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na promocję uczennicy ...... z jedną oceną niedostateczną do klasy drugiej:

 

 

Uchwała Rady Pedagogicznej

Gimnazjum nr ........

Nr 50/2003

z dnia  29 sierpnia 2003r.

w sprawie wyrażenia zgody na promocję uczennicy Kasi B. z jedną oceną niedostateczną do klasy drugiej.

 

 

Na podstawie art. 41, ust. 1 ustawy  z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz.U.z 1996 r. nr 67 poz.329 z późn. zm. ), §15 i §16 rozporządzenia  Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 marca 2001r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów  i sprawdzianów w szkołach publicznych (Dz.U. nr 29, poz. 323 z późn. zm.) oraz §19 pkt 1, ppkt 2 Statutu Gimnazjum nr ........, Rada Pedagogiczna uchwala co następuje:

 

§ 1

Rada Pedagogiczna wyraża zgodę na promocję uczennicy Kasi B. z jedną oceną niedostateczną do klasy drugiej.

§ 2

 

itd........

GMR25-06-2005 14:12:42   [#35]

poprawkowy

i bądź tu - człowieku - mądry
Tomasz Osiński25-06-2005 19:54:36   [#36]
Przy poprawkowym zawsze robiłem uchwałę w sierpniu. Po tej dyskusji zaczynam rozumować jak Antoni Jeżowski. Z jednym jednak się nie zgadzam - zarzut o dyskryminacji dziecka i wskazywaniu mu na całe życie, że miał poprawkę jest raczej bezsensowny. Jakąkolwiek datę damy - czerwcową czy sierpniową - i tak trzeba informację o egzaminie poprawkowym umieścić w arkuszu ocen...
jerzyk25-06-2005 21:40:20   [#37]

hm...

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU

z dnia 7 września 2004 r.

w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych

8. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września, a w szkole, w której zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w styczniu - nie później niż do końca marca.

np: Uczeń z przyczyn usprawiedliwionych zdaje egzamin 30 września

9. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej (na semestr programowo wyższy) i powtarza klasę (semestr), z zastrzeżeniem ust. 10.

Uczeń 30.09 - nie zdal egzaminu

10. Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia szkoły podstawowej i gimnazjum, rada pedagogiczna może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowane w klasie programowo wyższej.

i kiedy rada promuje warunkowo?  skoro

USoO

art.40.5. Zebrania plenarne rady pedagogicznej są organizowane przed rozpoczęciem roku szkolnego, w każdym okresie (semestrze) w związku z zatwierdzeniem wyników klasyfikowania i promowania uczniów, po zakończeniu rocznych zajęć szkolnych oraz w miarę bieżących potrzeb. Zebrania mogą być organizowane na wniosek organu sprawującego nadzór pedagogiczny, z inicjatywy przewodniczącego, rady szkoły lub placówki, organu prowadzącego szkołę lub placówkę albo co najmniej 1/3 członków rady pedagogicznej.

 no i jak  w koncu z tymi datami na świadectwie?

Doris26-06-2005 22:53:55   [#38]
Gdzie jest powiedziane, że zatwierdzenie wyników klasyfikowania i promowania ma się odbyć tylko na jednym posiedzeniu RP? Jest natomiast zapis o zebraniach w miarę potrzeb! Trudno w czerwcu przewidzieć , czy ktoś zda poprawkę, czy nie, itp.
GMR27-06-2005 10:48:51   [#39]

no i jak w koncu z tymi datami na świadectwie?

A kto to wie?

My robimy w czerwcu i w sierpniu.

Nie można w czerwcu promować warunkowo ucznia, który w sierpniu nie zdał egzaminu.

jerzyk27-06-2005 19:41:34   [#40]
racja :-)
bogna05-02-2007 21:00:03   [#41]
i jeszcze ten wątek mi potrzebny, to do góry go wezmę :)
zgredek05-02-2007 21:02:56   [#42]
Bogna - załóż może nowy wątek, bo zanim dojdziemy do tego co myśleliśmy dwa lata temu...;-)))) i o co chodziło;-)
bogna05-02-2007 21:15:58   [#43]
ale ten jest fajny i długo go szukałam :)
AnJa06-02-2007 08:39:30   [#44]
no, chyba fktycznie jakieś streszczenie by się zdało- przeczytałem parę wpisów z obu wątków podniesionych przez bognę, mam wrażenie ze nawet coś sensownego wcale na nich napisałem, ale za nic nie mogę skojarzyć o co mi chodziło;-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]