Forum OSKKO - wątek

TEMAT: gdzie znajdę więcej o urlpach dla poratowania zdrowia
strony: [ 1 ]
Gaba10-07-2002 16:03:09   [#01]
czy pracownik, który ma 38 lat pracy może iść na urlop dla poratowania zdrowia
Gaba10-07-2002 16:05:15   [#02]

dostarczanie L4

to juz było - bądźcie tak mili - są przepisy ZUS, do kiedy można/trzeba odstarczac zwolnienie L4 pracodawcy i są kary za opóźnienie... (60%), ale  nie mogę tego znaleźć w moich przepisach - proszę o pomoc.
Jan z T10-07-2002 16:52:22   [#03]

Na żółtych stronach Głosu Nauczycielskiego Nr16/2001 znajduje się komentarz do przepisów wykonawczych dot. urlopów dla poratowania zdrowia.

Pozdrawiam :

Jan :-)

krystyna10-07-2002 17:31:25   [#04]

Ze strony ZUS:

Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy ubezpieczony jest zobowiązany dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Okres ten jest liczony od następnego dnia po dacie otrzymania tego zaświadczenia. Jeżeli ubezpieczony nie dotrzyma siedmiodniowego terminu, zasiłek chorobowy ulega obniżeniu o 25% za okres od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego. Obniżenia tego nie stosuje się tylko wówczas, gdy dostarczenie zaświadczenia lekarskiego po terminie nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.

To było tu: http://www.zus.pl/ref_99/porad8/porad8.htm

 

A odnośnie urlopu dla poratowania zdrowia w  KN  stoi tak:

Art.73.1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze  zajęć  na
czas nie określony, po  przepracowaniu  co  najmniej  5  lat  w  szkole,
dyrektor szkoły udziela płatnego urlopu dla poratowania zdrowia, w  celu
przeprowadzenia zaleconego  leczenia,  w  wymiarze  nie  przekraczającym
jednorazowo 1 roku.

Jeżeli nauczycielowi do nabycia prawa  do  emerytury
brakuje mniej niż 1 rok, płatny urlop dla poratowania zdrowia  nie  może
być udzielony na okres dłuższy  niż  do  końca  miesiąca  kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel przechodzi na emeryturę.

A Sąd Najwyższy w tej sprawie mówił tylko tak:

[USN20] Dyrektor szkoły nie ma obowiązku udzielenia płatnego urlopu dla
poratowania  zdrowia nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć i  pobierającemu równocześnie emeryturę (art.73 ust.1 ustawy KN).       

 [WSN12] Złożenie przez nauczyciela,  na podstawie art.73 KN,  wniosku o
udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia w określonym terminie nie jest
przeszkodą do rozwiązania z nim stosunku pracy,  na podstawie art.20 tej
ustawy, przed terminem wskazanym jako początek urlopu.
                 

[WSN13]  Cele  urlopu  wypoczynkowego  i  urlopu   zdrowotnego   są   w
rzeczywistości  zbieżne:  regeneracja sił pracownika.  Nie można z dwóch
urlopów korzystać w tym samym czasie.  Jeżeli pracownik przez  cały  rok
kalendarzowy  korzysta  z  urlopu  zdrowotnego,  to  nie może za ten rok
domagać się urlopu wypoczynkowego.  Prawo do tego urlopu zostało  bowiem skonsumowane przez wykorzystanie urlopu zdrowotnego.  

 I wg mnie, jeżeli pracownik nie wskazał miesiąca w którym przechodzi na emeryturę, to urlop może brać jak każdy. I wiem, że biorą, żeby np. dociągnąć do jubilatki itp...

Ale oczywiście mogę nie mieć racji, bo Karta w tym jednym zdaniu potrafiła wymieszać  ( a raczej połączyć ) " nabycie prawa do emerytury'  i  fakt  "przejścia na emeryturę"   - co przecież nie zawsze idzie ze sobą w parze...

krystyna10-07-2002 17:41:42   [#05]

I jeszcze znalazłam coś, co rozwiało trochę moje wątpliwości:

Jest to fragment pisma  Menisu do ZNP:

" ....Jeżeli nauczycielowi do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż l rok, płatny urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel przechodzi na emeryturę.
        Przejście nauczyciela na emeryturę uzależnione jest od osiągnięcia przez nauczyciela wieku emerytalnego, określonego w przepisach ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118 z późn. zm.) lub też spełnienia przez nauczyciela warunków określonych w art. 88 Karty Nauczyciela.
        Przejście nauczyciela na emeryturę na podstawie art. 88 Karty Nauczyciela jest przywilejem nauczyciela, uzależnionym od jego woli, a nie od woli pracodawcy. Dlatego też ograniczenie prawa do urlopu dla poratowania zdrowia w stosunku do nauczyciela, któremu brakuje do nabycia prawa do emerytury mniej niż l rok, dotyczyć może tylko nauczycieli, którzy osiągnęli wiek emerytalny określony w art. 24 ust. l powołanej wyżej ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r., a nie nauczycieli, którzy nabywają prawo do emerytury na podstawie art. 88 Karty Nauczyciela. "

 

Jak więc rozumiem, nie lata pracy, a wyłącznie WIEK ma tu znaczenie !

Gaba10-07-2002 17:49:13   [#06]

A...

Bardzo Wam dziękuję, z tego upału to nie mogę sobie trafić w klawiaturę.
agata11-07-2002 08:30:06   [#07]
A kto wie, jaka powinna być przerwa pomiędzy dwoma urlopami, np. 1 dzień? Nigdzie nie spotkałam wskazówek.
Konto zapomniane08-12-2006 12:45:52   [#08]

urlop zdrowotyny

Bardzo  prosze o informacje , czy moge skorzystac z urlopu zdrowotnego tylko na okres pobytu  w sanatorium ( 3 tyg)  ?  Czy prawdą jest to ze jesli wykorzystam tylko 3 tyg. będę miała zapisane w    dokumentacji jakbym wykorzystałą cały rok ( czyli bede tratna ?)pozdrawiam
Dżoana08-12-2006 13:07:03   [#09]

Krystyna to chyba stara KN

teraz żeby iść na urlop trzeba pracować 7 lat
beera08-12-2006 14:03:16   [#10]

annak- nie bedziesz "trefna" ;)

bedziesz miala po prostu wykorzystane 3 tyg urlopu

Pamietaj jednak, ze kolejny urlop bedziesz mogła wziąć dopiero po roku od konca poprzedniego

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]