Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Urlop zdrowotny, a studia
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane14-05-2005 16:55:10   [#01]
Dzień dobry!

Czy nauczyciel z 27 letnim stażem pracy + 4 lata studia dzienne magisterskie może otrzymać urlop zdrowotny? Dlaczego niektórzy dyrektorzy udzielają takiego urlopu, a inni kategorycznie odmawiają powołując się na wyrok Sądu Najwyższego z 4 grudnia 2003.
Jakie sankcje grożą dyrektorowi udzielającemu taki urlop?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Wertykal14-05-2005 21:35:58   [#02]

Nie widze zwiazku. Brzmienie art. 73 KN z 2005r jednoznacznie okreslilo uprawnienia:

KN

...

Art. 73. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nie przekraczającym jednorazowo roku, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.

3. Do okresu siedmioletniej pracy w szkole, o którym mowa w ust. 1, wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres.

4. Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.

5. Nauczyciel w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych, o których mowa w art. 54.

6. Dyrektor szkoły, nie później niż w terminie 2 tygodni przed zakończeniem urlopu dla poratowania zdrowia, wydaje nauczycielowi skierowanie na badanie kontrolne w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

7. W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy.

8. Nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat.

9. Nauczyciel nie ponosi kosztów związanych z orzekaniem o stanie jego zdrowia w związku z potrzebą udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia.

10. O potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zalecanego leczenia, orzeka lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela. Od orzeczenia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, przysługuje odwołanie do organu odwoławczego określonego w przepisach           wydanych na podstawie ust. 11 oraz w trybie określonym w tych przepisach.

11. Minister właściwy do spraw zdrowia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania, określi, w drodze rozporządzenia, tryb orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu, o którym mowa w ust. 1, wzór orzeczenia i sposób prowadzenia dokumentacji związanej z wydawaniem            orzeczeń o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia oraz organ odwoławczy od orzeczeń o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, uwzględniając w szczególności sposób wydawania orzeczenia o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu oraz termin odwołania się od            orzeczenia.

gajga14-05-2005 21:46:27   [#03]
Co to za wyrok? Z tego co wiem dyrektor nie może odmówić urlopu zdrowotnego, jeśli o n-l ma wniosek od lekarza. Ale ja nigdy takiego urlpou nie udzielałam, więc nie jestem kompetentna.
Jolabj15-05-2005 20:35:23   [#04]
Myślę, że zależy to od tego czy nabył prawo do świadczenia emerytalnego. Jeśli przystąpił do II filaru  to nie może odejść na emeryturę mimo, iż w sumie ma 30 lat pracy ( składkowe i nieskładkowe).  W innym wypadku spełnia warunki do przejścia na emeryturę z art.88 KN i wtedy nie nalezy mu się urlop.Powinien przejść na emeryturę i leczyć się.
bogna15-05-2005 23:03:10   [#05]

pytaliśmy o to MENiS

Odpowiedź MENIS na pytania II Ogólnopolskiej Konferencji Kadry Kierowniczej Oświaty w Miętnem (11-13 marca 2005) do MENIS w sprawie Karty Nauczyciela

Czy ograniczając okres urlopu dla poratowania zdrowia z uwagi na nabycie przez nauczyciela uprawnień emerytalnych na podstawie art. 88 ust.1 KN, należy pod pojęciem „trzydziestoletni okres zatrudnienia” rozumieć okres faktycznego zatrudnienia, tj. świadczenia pracy w ramach stosunku pracy, czy też w trzydziestoletnim okresie zatrudnienia należy uwzględnić także okresy równorzędne lub zaliczane (lata studiów, praca w gospodarstwie rolnym, działalność twórcza)?

Ustalenie uprawnienia nauczyciela do urlopu dla poratowania zdrowia wymaga wnikliwej analizy przebiegu zatrudnienia nauczyciela na podstawie dokumentacji zgromadzonej w aktach osobowych. W myśl przepisu art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) dyrektor szkoły jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole nauczycieli i decyduje w sprawach wynikających ze stosunku pracy nauczyciela. Ocena spełniania przez nauczyciela warunków uprawniających do skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia należy zatem do wyłącznej kompetencji dyrektora szkoły. Nauczycielowi spełniającemu określone ustawą warunki dyrektor szkoły, jako pracodawca, udziela urlopu dla poratowania zdrowia zgodnie ze wskazaniem lekarza. Roszczenie nauczyciela w sprawie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia stanowi roszczenie wynikające ze stosunku pracy, a zatem ocena jego zasadności należy do właściwości sądu pracy zgodnie z art. 91c ust. 2 ustawy – Karta Nauczyciela. Prawomocny wyrok sądu jest wiążący dla nauczyciela i dyrektora szkoły.

Czy nauczycielowi, który do końca 2006 roku nie skorzysta z prawa do emerytury bez względu na wiek, od 01.01.2007r. przysługuje ponownie – nieograniczone art. 73 ust. 2 – prawo do urlopu dla poratowania zdrowia?

brak

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]