Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Polska w pigułce czyli"dłoń w pozycji poziomej, wnętrzem do dołu
strony: [ 1 ]
Marek Pleśniar08-05-2005 13:25:54   [#01]

Swoją droga dobry adres dla nauczycieli geografii i polaka:-)

http://poland.gov.pl/

Ubawił mnie ten opis nasza piękna kraj i polska ludzie - dobra ludzie

Style życia

Poznawać kraj można z okien autokaru i hotelu, zadawalając się informacjami, jakie przekaże przewodnik. Poprzestawanie na tym sprawia, że po pewnym czasie turysta upodabnia się do encyklopedii - zna fakty, daty, liczby, pojedyncze obrazy. Emocjonalny stosunek do odwiedzanych miejsc wywołać mogą jedynie bezpośrednie kontakty z ludźmi, gdyż to ich obyczaje, kultura i tradycje sprawiają, że poszczególne zakątki świata zapadają w pamięć.

Powitanie

Polacy lubią się witać. Jeśli wymówienie słowa "cześć" jest zbyt trudne dla cudzoziemca, może posłużyć się jego angielskim odpowiednikiem "Hallo" i na pewno zostanie zrozumiany. Przychodząc na spotkanie, ściskamy dłoń osobie, z którą jesteśmy umówieni. Gdy towarzystwo będzie liczniejsze, wypada podać rękę każdemu z obecnych. Pierwsze minuty upływają z reguły na witaniu się wszystkich ze wszystkimi, co rozładowuje atmosferę i ułatwia życie nieśmiałym. Nie należy się dziwić, widząc że niektórzy goście wymieniają się pocałunkami. To oznaka zażyłości, a nie miłości. Ale z umiarem, powitalny pocałunek jest bowiem w rzeczywistości delikatnym muśnięciem się policzkami. Powoli wychodzi z mody obyczaj całowania kobiet w rękę. Nie zanikł jednak zupełnie i nigdy nie wiadomo, kto sobie o nim przypomni. W takiej sytuacji adorowana kobieta powinna zachować spokój, podając z gracją dłoń w pozycji poziomej, wnętrzem do dołu.

Słowa i gesty

Po przywitaniu nawiązuje się rozmowa. W towarzystwie na pewno znajdzie się ktoś, kto zna angielski, najpopularniejszy język obcy w Polsce. Pozostali z zapałem wezmą się do uczenia cudzoziemca polskiego. Na pewno zaproponują powtórzenie zdanie "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie" (+ zapis fonetyczny), które nawet dla Polaka jest trudne do wypowiedzenia. Obcokrajowcy mogą jedynie próbować, wprawiając zebranych w dobry nastrój. Potem rozmowa może się toczyć w formie wymiany podstawowych bezokoliczników i gestów.

Imię, nazwisko i...

Zwracając się do Polaka, należy koniecznie użyć słów "Pani" lub "Pan". Ograniczanie się do wymienienia tytułów - dyrektorze, prezesie lub zawodów: kelnerze, kierowco, kasjerko - jest odbierane jako zachowanie niegrzeczne. Jeszcze gorzej brzmi zwracanie się po nazwisku. Mówiąc "Kowalski, podaj mi łyżeczkę", narażamy się na podejrzenie, że traktujemy Kowalskiego bez szacunku. Możliwa do przyjęcia jest forma "Panie Kowalski", ale ostatnio upowszechnia się zwyczaj łączenia słów "Pani" (Pan) z imieniem. Jeśli powiemy "Pani Beato", "Panie Jacku", do osób, które już znamy, możemy być pewni, że nikt się nie obraziPolacy, szczególnie młodzi, chętnie przechodzą na ty.

Rodzina ponad wszystko

Sondaże opinii publicznej od lat niezmiennie wykazują, że ze wszystkich wartości dla Polaków najważniejsze jest udane życie rodzinne. Pod względem liczby rozwodów Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie. Z pewnością jest to efekt dużego znaczenia religii w ich życiu, ale nie tylko. Wszyscy Polacy, bardziej niż pieniądze i pozycję zawodową cenią zgodną rodzinę. Z rozmów z nimi można odnieść wrażenie, że polskie rodziny są nadzwyczaj liczne. Nic bardziej mylnego. Warto więc wiedzieć, że w potocznym języku siostra może oznaczać siostrę cioteczną, czyli kuzynkę, brat - kuzyna, a ciocia i wujek - przyjaciół domu. Najczęściej spotykany model rodziny to 2 + 2, a według skrupulatnych statystyków już tylko 2 + 1,5.

Relaks

Spacer z psem to jedna z najbardziej popularnych form spędzania wolnego czasu. Coraz częściej też Polacy uprawiają sporty. Ostatnio znowu modna jest jazda na rowerze, wizyty w siłowni, kręgle czy jazda na rolkach. Większym powodzeniem cieszy się tylko oglądanie telewizji, średnio przez 4 godziny dziennie. W ostatnich latach do roli najbardziej lubianych rozrywek awansowały także wyprawy do centrów handlowo-rozrywkowych. Godne polecenia są teatry i sale koncertowe. Ale uwaga - Polacy wyjście na spektakl traktują jak wyjątkowe wydarzenie i ubierają się z tej okazji elegancko (o ile nie jest to teatr awangardowy). Nie chcąc więc wzbudzać zbytniego zainteresowania, lepiej nie odwiedzać polskiego teatru w T-shircie i poszarpanych dżinsach. Taki strój nadaje się natomiast świetnie na wypad za miasto.

W drodze

Samochodów jest w Polsce mniej niż na Zachodzie, ale wystarczająco dużo, by zakorkować ulice wszystkich większych miast. Planując wyjazd na łono natury, trzeba więc uzbroić się w cierpliwość. Zwłaszcza, że coraz tłoczniej robi się też na drogach. Trzeba się oswoić z dużą liczbą TIR-ów na niezbyt szerokich szosach. Niemal każda ciężarówka, która przemierza Europę ze Wschodu na Zachód i odwrotnie, wjeżdża do Polski. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej się z nimi nie ścigać i opracowując trasę, uwzględniać niższą średnią prędkość niż na drogach Unii Europejskiej. Przekraczanie dozwolonej szybkości grozi ponadto kontaktem z licznymi patrolami policji drogowej. Ceny mandatów są wysokie i mogą znacznie podnieść koszt wyprawy do Polski.

Między największymi miastami kursują szybkie pociągi Intercity i Eurocity. Warto więc rozważyć, czy zamiast poświęcić 4-5 godzin na jazdę samochodem, nie kupić biletu kolejowego i pokonać te same trasy o połowę szybciej. Jest to szczególnie ważne w czasie weekendów, gdy wyjazd, a zwłaszcza powrót do miasta może z powodu korków potrwać naprawdę długo. Jeśli przeciągnie się tak bardzo, ze odczujemy głód, można zatrzymać się w jednej z licznych przydrożnych restauracji. Nic jednak nie zastąpi posiłku przy polskim domowym stole.

Stół suto zastawiony

Jeśli we Francji nie daje się policzyć gatunków sera, to w Polsce - kiełbas i wędlin. Ostatnio, wśród mięsożernych Polaków, bardzo modną formą biesiadowania stało się grillowanie. Być w Polsce i nie spróbować przyrządzanego z kapusty bigosu, to jak być w Paryżu i nie widzieć wieży Eiffla. Bigos był kiedyś firmową potrawą myśliwych, podawaną po zakończeniu łowów. Tradycjonaliści, którzy nie jadają niczego prócz specjałów własnej kuchni, mogą bez obaw przyjeżdżać do Polski. Z łatwością, bowiem znajdą restauracje serwujące japońskie susi, meksykańskie taco, amerykańskie befsztyki, greckie sałatki. Jedyny wyjątek to owoce morza, za którymi większość Polaków raczej nie przepada. Podczas wizyty w górach trzeba koniecznie spróbować oscypka - sera z owczego mleka, którego nie dostanie się w żadnym innym miejscu świata. Ma on kształt dwóch połączonych podstawami stożków, a ponieważ wyrabiające go góralki oprócz jakości dbają również o estetykę i zdobią go ładnym ornamentem.

Za zdrowie gości

Wśród Polaków większym powodzeniem od czystego alkoholu cieszy się piwo. Na przyjęciach królują wina i koktajle. Warto przygotować się na toasty. Pierwszy zwyczajowo wznoszą gospodarze "za zdrowie gości". Jak łatwo się domyślić w rewanżu goście piją zdrowie gospodarzy.

Narodowymi napojami Polaków nie są jednak trunki, lecz... kawa i herbata. Pytaniem o to, który z nich sobie życzą, goście atakowani są niemal natychmiast po przekroczeniu progu.

Gość w dom, Bóg w dom

Siedząc przy stole warto pochwalić gospodarzy za wspaniałe przyjęcie. Polacy są przekonani, że należą do narodów wyjątkowo gościnnych i lubią, by ich w tym utwierdzać. Nie bez podstaw. W przeszłości ich przodkowie mawiali "Gość w dom, Bóg w dom", co oznaczało, że gościa należy częstować wszystkim, co najlepsze. Gdy tego najlepszego akurat zabrakło, uciekali się do następnej maksymy "Zastaw się, a postaw się". I zdarzało się, że na wydanie przyjęcia zaciągali pożyczki, które potem spłacali przez lata. To pragnienie uszczęśliwienia gości pozostało do dziś.

Co warto wiedzieć o Polsce

Klimat - umiarkowany, cztery pory roku. Wiosna - pełna niespodzianek, w kwietniu i maju równie dobrze może być ciepło i słonecznie, jak zimno i deszczowo, a nawet śnieżnie. Lato - cieple, niekiedy deszczowe, najlepsza pora na zwiedzanie kraju. Jesień - bardzo kolorowa, słoneczna, pod koniec deszczowa, dobry czas dla miłośników wędrówek po lesie. Zima - temperatury oscylują w okolicy zera, śnieg gwarantowany tylko w górach. Z powodu kaprysów aury chętnie oglądanym programem telewizyjnym jest prognoza pogody.

Służba zdrowia - dobrze wykupić polisę ubezpieczeniową, gdyż leczenie prywatne jest drogie. W aptekach pełny wybór leków.

Kościoły - nie należy planować ich zwiedzania w niedziele i święta. Polacy są narodem religijnym i podczas nabożeństw świątynie są zatłoczone. Nie ma mowy o robieniu w trakcie obrzędów zdjęć. Źle widziane jest wchodzenie do kościołów w strojach zbyt swobodnych.

Telefony - cały obszar kraju znajduje się w zasięgu telefonii komórkowej. Rozmowy z telefonów stacjonarnych, zwłaszcza międzynarodowe, należą do najdroższych w Europie.

Poczta elektroniczna - można z niej korzystać w kawiarenkach internetowych znajdujących się w każdym większym mieście. E-mailem dysponuje większość firm, przybywa także użytkowników prywatnych.

Bezpieczeństwo - wskaźniki przestępczości należą do najniższych w Europie. Lepiej jednak nie zapuszczać się wieczorami w miejsca, przed którymi ostrzegają przewodnicy i znajomi. Wyrywanie torebek raczej się nie zdarza, trzeba za to uważać na kieszonkowców, zwłaszcza w zatłoczonych tramwajach, autobusach i pociągach. W samochodzie nie wolno zostawiać radia ani żadnych wartościowych przedmiotów.

Święta kościelne

święta ruchome - Wielkanoc i Boże Ciało

15 sierpnia - Wniebowzięcia NPM

1 listopada - Wszystkich Świętych (dzień zmarłych)

25 i 26 grudnia - Boże Narodzenie

Święta państwowe

1 stycznia - Nowy Rok

1 Maja - święto pracy

3 Maja - święto narodowe, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r.

11 listopada - święto narodowe, rocznica odzyskania niepodległości w 1918 r.

Jola09-05-2005 08:58:52   [#02]

No proszę, także tu:

Henryk Sienkiewicz (1846-1916), wybitny polski pisarz XIX-wieczny, laureat literackiej nagrody Nobla w 1905 roku za swoją powieść historyczną "Quo vadis?" o ówszesnym chrześcijaństwie i jego prześladowaniu w Rzymie podczas rządów cesarza Nerona.

Ale podoba mi się:

Polska kuchnia - to prawdziwa „kuchnia z sercem”.

Trudne do przecenienia bogactwo stanowi różnorodność kuchni regionalnych. Polska północna zasobna w jeziora wyspecjalizowała się w daniach rybnych, piaszczyste Mazowsze - zasłynęło żurkiem, z rubieży wschodnich nadciągnęły zaś cenione przez każdego cudzoziemca pierogi. Wielkopolska szczyci się potrawami z kaczki*, Suwalszczyzna - bogactwem potraw z ziemniaków, Podhale - kwaśnicą i wędzonym owczym serem (oscypkiem).
Wszystkie czerpią i czerpały z zasobów najwspanialszych lasów, pól, łąk, rzek oraz jezior.Smaku nadwiślańskich łakoci nie sposób zrozumieć, nie wiedząc
o tym, że wciąż olbrzymia większość potraw przygotowywana jest naturalnie, bez chemii, z prawdziwie domowym zaangażowaniem.
------------------------------
* A więc na zjeździe w Sierakowie pieczenie okolicznych kaczek ;-))

margocha09-05-2005 18:07:40   [#03]
An propos *- okoliczne kaczki znajdują się generalnie w rezerwatach i innych parkach chronionych i nie życzą sobie być konsumowane na zjazdach ;-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]