Forum OSKKO - wątek

TEMAT: oświatowy przegląd prasy
strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 88 ][ 89 ][ 90 ] - - [ 242 ][ 243 ]
grażka14-01-2009 07:03:39   [#4401]

http://wyborcza.pl/1,75248,6156709,Brytyjski_rzad_kusi_nauczycieli_funtami.html

Od nowego roku szkolnego najlepsi nauczyciele, którzy przeniosą się do najgorszych szkół w Anglii, dostaną hojną premię. Wszystko w imię walki ze społeczeństwem klasowym.

beera14-01-2009 08:13:50   [#4402]

teraz do najgorszych uczniów pójdą najlepsi a, do najlepszych uczniów pójdą najgorsi nauczyiele

zdaje się, że mamy szansę dogonić Anglię niebawem;)

Mam jakoś dziwne przekonanie, że n-le pracujący z najlepszymi uczniami nie poradzą sobie na trudnym odcinku.

Chodzi o to, by odwrócić trend pogoni ludzi za dobrą szkołą. Na Wyspach zdarza się bowiem, że całe rodziny przenoszą się z dużych mieszkań czy domów w gorszych dzielnicach do klitek w lepszych kwartałach, by dzieci miały szansę uczyć się w szkołach publicznych z wyższym poziomem nauczania i lepszymi nauczycielami. Jak bowiem wynika z badań, dzieci uczone przez najlepszych średnio dwa razy szybciej przyswajają wiedzę.

Nie wiem na ile jest to uproszczony wniosk, więc się nie chcę zasadniczo odnosić do tych badań - ale już z samego tego fragmentu widać, że nie tylko "dzieci uczone przez najlepszych", ale przede wszystkim dzieci ze zmotywowanych silnie rodzin, dzieci uczone w innej społeczności w klasie i w szkole i na koncu uczone przez dobrych nauczycieli.

 

 

AnJa14-01-2009 12:17:34   [#4403]
przeczytałem o tym przedszkolu dopiero teraz

pierwszy raz w historii pałętania się po tym form zrobiło mi się najzwyczajniej w świecie niedobrze - po tym fragmencie o usługach dodatkowych

ciekawe jest, że w naszym kraju odbiera się dzieci rodzicom, którzy mają powyżej 1 promila we krwi i potencjalnie moga skrzywdzić dziecko, a nawet nie kieruje na terapię tyvch, którzy dla 3-5 latak wykupują całodobowy tygodniowy abonament w przedszkolu
malmar1514-01-2009 13:19:43   [#4404]

http://wyborcza.pl/1,75248,6157976,Wychowawcy_bija__dzieci_cpaja.html?as=1&ias=2&startsz=x

smutne :(

cynamonowa14-01-2009 21:53:10   [#4405]

języki obce w Szczecinie

http://miasta.gazeta.pl/szczecin/1,34939,6161885,Uczmy_roznych_jezykow__W_odpowiedzi_radnemu_Kopciowi.html

jotabp14-01-2009 22:23:08   [#4406]

Nie mogę się otrząsnąć po przeczytaniu materiału zamieszczonego przez Malmar

Smutne? Nie - przerażające, straszne. Tyle akcji charytatywnych się organizuje, tyle darczyńców i tych, co korzystają z tej pomocy na- jak dla mnie -niekiedy luksusowe wydatki . Czy świat zapomniał o takich ośrodkach? Co robią wychowawcy i jak mogą sobie spojrzeć w lustrze w twarz, jeśli dopuszczają, pozwalają. A gdzie byli ci lekarze. Każdy, kto wiedział, że tam tak jest, ponosi odpowiedzialność za zło, przeciwko któremu nic nie robił.

bosia14-01-2009 22:23:22   [#4407]

żłobki i przedszkola tygodniowe istniały już u nas kilkanaście lat temu

 na studiach koleżanka mojej siostry córkę do takiego oddała, to było biedne dziecko

cynamonowa15-01-2009 23:23:35   [#4408]

spore stypendia

http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,6166201,Prawie_2_tys__zl_dla_najzdolniejszych_uczniow.html

Ala16-01-2009 09:16:37   [#4409]
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1347,title,Co-musi-umiec-przedszkolak-Dorosly-moglby-nie-sprostac,wid,10755119,wiadomosc_prasa.html
beera16-01-2009 09:41:34   [#4410]

Przedszkolak ma samodzielnie i bezpiecznie organizować sobie czas wolny, podejmować rozsądne decyzje i wykazywać zainteresowanie architekturą wnętrz i zieleni.

powtórzę za prof. Żurkiem, który spytał o to Pospieszalskiego, czy piszacy ten artykuł przeczytał podstawę programową dla przedszkoli, czy pogadał tylko z kimś, kto mu o tym opowiedział... kierunkowo?

Ala16-01-2009 11:20:40   [#4411]

mam wrażenie, że ci co o tym piszą to nie przeczytali ;-)

Marek Pleśniar16-01-2009 13:17:26   [#4412]
bzdurę napisałem, cofam
post został zmieniony: 16-01-2009 13:21:15
Marek Pleśniar16-01-2009 13:50:40   [#4413]

http://bip.men.gov.pl/akty_projekty/projekt_rozporzadzenia_20081223_zal_1.pdf

tu jest podstawa. Bardzo sensowna. Rzeczywiście się w niej oczekuje że dziecko w skupieniu posłucha co np im pani zagra albo opowie, że w rozmowie w grupie zastanowi się na swoim sześcioletnim poziomie nad tym jak się urządza pokój czy ogródek...

 

własnie się tego uczy w przedszkolu przecież?

 

ale co to ja miałem..

artykuł, .... zdumiało mnie to

Marek Pleśniar16-01-2009 13:59:30   [#4414]

wiecie, zmartwiło mnie to, nie mogę jakoś przejść nad tym artykułem w GW do porządku dziennego.

że ludziom można tak wszystko wmówić. Dorobić gębę każdej sprawie. Nie mam interesu w obronie akurat tej podstawy programowej. Podstawa jak podstawa. Ma zalety, ma wady. Generalnie jest spójna i pisana językiem osiągania ale i dochodzenia do celów.

Na pewno to jest krok naprzód. Świat idzie naprzód też.

Niby to wiem, poruszam się w tym wszystkim, to także moja praca ale...

No niesłychane:-)

Marek Pleśniar16-01-2009 14:14:40   [#4415]

http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,6162181,Kryzysowe_studniowki_bez_falban_i_limuzyn.html

Kryzysowe studniówki bez falban i limuzyn

Magdalena Warchala 2009-01-14, ostatnia aktualizacja 2009-01-15 08:48
Zobacz powiększenie
Magda Kalinowska za studniówkową sukienkę zapłaciła 130 zł. Sama ozdobiła ją stylową szarfą
Fot. Grzegorz Celejewski / AG
malmar1516-01-2009 17:55:27   [#4416]
Maturalny wyciek. Skąd uczniowie znali pytania?

Co to za próbna matura? Od kilku dni znamy pytania - mówili uczniowie, którzy pisali w środę egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym - podaje "Gazeta Wyborcza".

Pytania przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Większość szkół zgodnie z instrukcją zorganizowała próbny rozszerzony egzamin z polskiego w środę. Niektóre, jak ogólniak w Ciechocinku, pięć dni wcześniej - w piątek, razem z poziomem podstawowym. I tego właśnie dnia wszystkie tematy znalazły się na forach internetowych.

Zbigniew Różański, dyrektor LO w Ciechocinku, które się wyłamało, tłumaczył, że wszystko przez "problemy lokalowe". Kilka miesięcy temu spaliła się w szkole sala gimnastyczna. A ponieważ nie chciał, by pozostali uczniowie tracili dzień nauki, więc egzamin z rozszerzonego polskiego odbył się w tutaj razem z poziomem podstawowym - informuje "Gazeta Wyborcza".
AnJa16-01-2009 18:01:38   [#4417]
było

jak to co to za próbna matura? diagnostyczna oczywiście
beera16-01-2009 19:38:01   [#4418]
Jak naprawdę wygląda edukacja seksualna?"
Rusza kampania, która ma umożliwić młodzieży wypowiedzenie się na temat lekcji wychowania seksualnego w szkołach. Na podstawie opinii młodych ludzi powstanie raport, który zostanie przekazany Ministerstwu Edukacji Narodowej.
Inicjatorem kampanii "Jak NAPRAWDĘ wygląda edukacja seksualna w Polsce?" jest Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton.

- Nie możemy zdobyć informacji na ten temat od ministerstwa edukacji, nie istnieją żadne raporty, a nasze pytania do MEN są ignorowane, więc postanowiliśmy zapytać o to samą młodzież - powiedziała Aleksandra Józefowska z Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton.

Swoje opinie na temat lekcji wychowania do życia w rodzinie młodzi ludzie mogą wysyłać do grupy Ponton już teraz - aż do 1 maja. Jak zapewniają organizatorzy, każda z nich będzie wzięta pod uwagę i dokładnie przeanalizowana.

Działaczy grupy interesuje, jak często odbywają się zajęcia, jakie podręczniki są podczas nich używane oraz kto je prowadzi i w jaki sposób.

Jak twierdzą aktywiści Pontona, młodzież wciąż sygnalizuje, że lekcje wychowania seksualnego są prowadzone przez osoby niekompetentne lub przekazujące swoje opinie zamiast faktów.

- Rozmawiałam z chłopakiem, w którego szkole zajęcia prowadzi fanatyczny przeciwnik homoseksualizmu. Gdy mój rozmówca próbował wygłosić przeciwne zdanie, trafił do dyrektora za to, że "pyskuje" - powiedziała Aleksandra Józefowska.

Przytacza również list siedemnastolatka z Podkarpacia, który opisał lekcje wychowania seksualnego w swojej szkole.

- Nauczycielka przedstawiała pogląd, jakoby inicjacja seksualna przed ślubem była zła. Rozdawała nam karteczki, na których mieliśmy wypisywać argumenty, dlaczego tak jest. Żadnego wyboru, dyskusji na temat tego, czy zgadzamy się z jej poglądami - napisano w liście.

Działacze Pontona zajmują się edukacją seksualną oraz poradnictwem dla młodzieży w sprawach dojrzewania, antykoncepcji i zdrowia reprodukcyjnego. Organizują w szkołach pogadanki na temat antykoncepcji i profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową.

Wychowanie do życia w rodzinie trafiło do szkół w 1999 r. Uczęszczają na nie uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz piątych i szóstych klas podstawówki.

Na zajęciach młodzież ma zdobywać wiedzę o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz o metodach i środkach świadomej prokreacji.
 
 
====
 
nauczyciele bywają do bani
AnJa16-01-2009 19:46:07   [#4419]
ale nie tylko od wdż(seksu)

o ile to jakoś pociezająca konstatacja...
Marek Pleśniar16-01-2009 20:04:08   [#4420]
pocieszająca wudeżetowców;-)
Dżoana17-01-2009 11:58:33   [#4421]
http://wiadomosci.onet.pl/1899130,11,item.html

Z polskich szkół znikną stare tekturowe dzienniki

fot. Grzegorz Michałowski
PAP
Elektroniczne dzienniki w szkołach na równych prawach z tradycyjnymi papierowymi – zdecydowało Ministerstwo Edukacji. Projekt rozporządzenia jest już gotowy - pisze dziennik "Polska - The Times".
– Wreszcie można zrezygnować ze stosów tekturowych dzienników, których przechowywanie było dla wielu szkół poważnym problemem – chwali w rozmowie z "Polską" pomysł Marek Pleśniar, szef Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty (należą do niego 3 tys. dyrektorów szkół).

Problem archiwizowania dzienników doskwiera szkołom, bo prawo nakazuje przechowywać je przez 5–6 lat, a arkusze ocen aż przez pół wieku.

Elektroniczny dziennik to nie tylko zwykła baza danych z ocenami uczniów, listą obecności i tematami zajęć. – Nauczyciele błyskawicznie mogą przygotować zestawienie ocen z ostatniego okresu na radę pedagogiczną, wyliczyć średnią ocen na koniec roku, pogrupować uczniów pod względem ich osiągnięć, system drukuje też świadectwa na koniec roku – wylicza Mariusz Iwaniec, właściciel firmy 4proweb.pl z Wrocławia, która od trzech lat produkuje elektroniczne dzienniki, czyli programy komputerowe.

Do takiej szkolnej bazy wgląd mają też rodzice. – Za dostęp płacą 20 zł na rok.

Do tej pory elektroniczne dzienniki prowadziło tylko około dwustu szkół. Chętnych nie było wielu, bo zgodnie z prawem nauczyciele poza elektronicznym musieli wypełniać też dziennik papierowy. Pracy mieli więc dwa razy więcej. Nowe prawo daje szkołom wybór - czytamy w "Polsce".
malmar1517-01-2009 14:14:24   [#4422]

Księża będą uczyć religii i etyki

Metropolita wysłał 40 duchownych na podyplomowe studia z etyki. – To zły pomysł, by księża uczyli etyki w szkołach – komentują nauczyciele

http://www.rp.pl/artykul/19,249545_Ksieza_beda_uczyc_religii_i_etyki_.html

malmar1517-01-2009 14:15:27   [#4423]

Idą ciężkie czasy dla szkół wyższych

W najbliższych latach nie powstanie żadna państwowa uczelnia. Ich liczba może nawet zmaleć o jedną trzecią

Gaba17-01-2009 15:35:31   [#4424]
etyki będą uczyć, których zatrudni dyrektor!
malmar1518-01-2009 12:26:50   [#4425]

MEN nie odpowiada już za pomoce naukowe

Pseudopomoce naukowe mogą wkrótce zalać polskie szkoły - ostrzegają eksperci.

http://polskatimes.pl/fakty/edukacja/76126,men-nie-odpowiada-juz-za-pomoce-naukowe,id,t.html

Gaba18-01-2009 12:49:47   [#4426]

nic mi nie zaleje naszej szkoły - ponieważ kończyłam studia i potrafie zadecydowac, czy to czy tamto jest mi potrzebne. Niechże ci ekspercie nie robią afery tam, gdzie jej nie ma.

 

Potrafię bez nich wybrać rzecz, ktora jest mo potrzebna - nie musi miec placetu MEN i podrażac dodatkowo ceny produktu.

cynamonowa19-01-2009 21:36:57   [#4427]

test roił się od błędów

http://miasta.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,6178163,Test_dla_gimnzajlistow_roi_sie_od_bledow.html

cynamonowa19-01-2009 21:40:06   [#4428]

pomożemy każdemu uczniowi.....

http://miasta.gazeta.pl/lodz/1,35136,6178032,Kuratorium_przeciw_progom_do_liceow.html

bosia19-01-2009 21:50:34   [#4429]

miała być reaktywacja zawodówek

a tekst o karnym wcieleniu do nich to jakaś pomyłka i robi złą reklamę tymże

uważam, ze progi powinny być

dzieci nie chcą iść do zawodówek, a potrzeba nam fachowców

do technikum trafiają z taka wiedzą, że o obowiązkowej maturze z matematyki nawet nie chce mi sie myśleć

to co wszyscy do lo-tanio będzie

Marek Pleśniar20-01-2009 01:03:08   [#4430]
i na ślusarzy mają iść najgłupsi? A nie po prostu zainteresowani ślusarstwem?
grażka20-01-2009 06:44:07   [#4431]
No cóż, jak nauczyciel odkryje w nich taki talent - niech rozwija go i wzmacnia! Wtedy będą szukać sami odpowiednich szkół :)
Marek Pleśniar20-01-2009 07:40:32   [#4432]

(nie zebym podejrzewał iż znajdzie się ktoś zainteresowany tym slusarstwem naprawdę;-) Większość dzieciaków, niezaleznie od uzdolnień, wyników nauki itp drobiazgów planuje zostac kimś raczej na stanowisku lub dziennikarzem czy tez kimś nieokreslonym ale o dobrych dochodach i zawodzie "niepracowniczym"

tzn kimś takim jak wszyscy w telewizji

malmar1520-01-2009 12:35:58   [#4433]

Nawet niedoświadczone osoby będą mogły prowadzić szkoły

Samorządy zamiast likwidować szkoły, będą mogły przekazać je np. stowarzyszeniom. W placówkach oświatowych przejętych od gmin nauczycie będą mniej zarabiać i dłużej pracować. Gminy domagają się, aby ułatwienia dotyczyły tylko małych wiejskich szkół przejmowanych wyłącznie przez rodziców.

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/108381,nawet_niedoswiadczone_osoby_beda_mogly_prowadzic_szkoly.html

malmar1521-01-2009 16:49:30   [#4434]

Skandaliczna sytuacja w małopolskich szkołach

Mniej niż połowa małopolskich szkół podstawowych jest przygotowana na przyjęcie sześciolatków. Sytuacja poprawi się, gdy gminy otrzymają z budżetu państwa pieniądze na wyposażenie i przygotowanie placówek - podało w środę Małopolskie Kuratorium Oświaty w Krakowie.

 

http://polskalokalna.pl/wiadomosci/malopolskie/news/skandaliczna-sytuacja-w-malopolskich-szkolach,1247041

malmar1521-01-2009 17:03:20   [#4435]

Konsultacje w sprawach stypendiów prowadzi wójt

Autor: Aleksandra Tarka
Źródło: Gazeta Prawna nr 4
 
Przepisy o samorządzie gminnym przyznają kompetencje związane z wykonywaniem budżetu gminy wójtowi. Ponieważ to on odpowiada za prawidłową gospodarkę finansową gminy, jest również właściwy w sprawach konsultacji wysokości stypendiów przyznawanych przez dyrektora szkoły za wyniki w nauce.
 
cynamonowa23-01-2009 23:22:36   [#4436]

z matmy będzie pała

http://miasta.gazeta.pl/trojmiasto/1,35612,6197666,Z_matmy_bedzie_pala.html

Gaba26-01-2009 07:48:35   [#4437]
Holly Watt
Dysleksja to mit?
Niedawno członek brytyjskiego parlamentu wywołał oburzenie mówiąc, że dysleksja, z powodu której ludzie mają trudności z czytaniem i pisaniem, to mit. Co doprowadziło go do wybuchu?

Graham Stringer, należący do brytyjskiej Partii Pracy członek parlamentu z okręgu wyborczego Blackley w Manchesterze, zabrnął w te kontrowersje w ubiegłym tygodniu, nazywając dysleksję  “okrutną fikcją”. Pisząc w swojej kolumnie w lokalnej gazecie stwierdził, że “już czas, aby wytępić przemysł dysleksji”. Ubolewał też nad faktem, że dyslektycy, którzy zmagają się z czytaniem i pisaniem dostają na zdanie egzaminów szkolnych i uniwersyteckich dodatkowy czas.

“Do szczytu absurdu doszło, kiedy studentka medycyny pozwała do sądu Izbę Lekarską, ponieważ jak sądzi, została dyskryminowana, gdyż kazano jej przystąpić do egzaminów pisemnych” - napisał. “Nie wiem o innych takich osobach, ale chcę, żeby moi lekarze i tak samo inżynierowie, nauczyciele, dentyści i oficerowie policji, umieli czytać i pisać”.

Słowo dysleksja wywodzi się z greki i oznacza “trudności ze słowami”. Brytyjska ustawa Education Act z 1981 roku uznała dysleksję za problemy w nauce.

Uważa się, że kłopoty z nauką przypominające dysleksję mieli Leonardo da Vinci, Albert Einstein i Winston Churchill. Według Dyslexia Action - organizacji pomagającej ludziom cierpiącym na dysleksję, problem ten dotyczy 10 procent populacji Wielkiej Brytanii i 1,2 mln tamtejszych dzieci.

- To szalenie frustrujące, że członek parlamentu opowiada coś takiego – uznaje dyrektor naczelna organizacji, Shirley Cramer. - Wiemy, że mózgi ludzi z dysleksją zwyczajnie inaczej pracują. To całkiem co innego, kiedy dzieciom mówi się: “Nie jesteś głupi, po prostu masz dysleksję” - podkreśla.

Wiele problemów, jedna diagnoza

Kilku uczonych skrytykowało jednak rozpoznawanie dysleksji u coraz większej liczby ludzi. - Przemysł dysleksji rozrasta się bardzo gwałtownie – zwraca uwagę profesor Julian Elliott, psycholog edukacji z Durham University. Po 30 latach badań w terenie oznajmił, że ma dość ograniczone zaufanie do własnej zdolności diagnozowania dysleksji, a nawet jej zdefiniowania.

- Teoria, że co dziesiąta osoba ma dysleksję jest nonsensem. Ale  mówimy tu o wielu problemach, które stają się coraz bardziej  powszechne – dodaje.

Co roku na pomoc dzieciom z tą przypadłością brytyjski rząd wydaje niemal 80 mln funtów. Stringer poparł wykorzystanie w szkołach systemu, w którym dzieci uczy się 43 dźwięków języka angielskiego oraz tego, jak je ze sobą łączyć.

Według rady ds. kwalifikacji i programów nauczania, Qualifications and Curriculum Authority, niemal 70 tysięcy brytyjskich uczniów dostało dodatkowy czas (wydłużony nawet o jedną czwartą) na to, by w 2007 roku ukończyć zdawany w wieku 16 lat egzamin GCSE oraz A-level (odpowiednik polskiej matury – przyp.Onet.pl). Liczba próśb o ten dodatkowy czas wzrosła o 34 procent. Pojawiają się też doniesienia, że część rodziców zapisuje się na prywatne wizyty lekarskie, aby u ich dzieci stwierdzono dysleksję.

John Stein, profesor neurofizjologii na Oxford University i przewodniczący Dyslexia Research Trust za “skandal” uznał fakt, że tak wielu uczniów państwowych szkół walczy o rozpoznanie u nich problemów z nauką.

- W zasadzie ten członek parlamentu wygaduje głupoty – mówi. - Jest to jednak oskarżenie całego naszego systemu edukacji, że przechodzi przez niego tak wielu ludzi nie umiejąc nawet czytać.
cynamonowa26-01-2009 19:43:10   [#4438]

kwitnie handel pracami

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,6203081,Aaaaa_prezentacje_maturalna_sprzedam___.html

Marek Pleśniar26-01-2009 22:09:08   [#4439]

http://miasta.gazeta.pl/olsztyn/1,35193,6106532,Tu_mozesz_zostawic_przedszkolaka_do_wieczora.html

Tu możesz zostawić przedszkolaka do wieczora

Marta Bełza 2008-12-29, ostatnia aktualizacja 2008-12-29 19:48

Długo pracujesz, a nie masz z kim zostawić dziecka? A może po pracy chcesz ze swoją pociechą chodzić na kilka godzin do przedszkola? Placówka na Zatorzu może zaopiekować się dziećmi aż do godz. 19.30.

Zobacz powiekszenie
Fot. Tomasz Waszczuk / AG
Dzieci z przedszkola przy ul. Zamenhofa myją ręce przed obiadam.
Popołudniowe zajęcia dla najmłodszych będą odbywać się w niepublicznym Przedszkolu "Szesnastka" przy ul. Zamenhofa. Autorką pomysłu utworzenia w Olsztynie popołudniowego przedszkola jest Jolanta Jastrzębska, dyrektor placówki. Zainspirowały ją ubiegłoroczne popołudniowe zajęcia adaptacyjne prowadzone dla maluchów, które miały dopiero rozpocząć naukę w "Szesnastce". - Dzieci bardzo dobrze sobie radziły, a później szybko zaaklimatyzowały się w naszym przedszkolu - opowiada dyrektorka. - Wtedy pomyślałam, że od godz. 16 prawie wszystkie sale w przedszkolu są wolne. Dlaczego by z nich nie skorzystać?
cynamonowa27-01-2009 01:07:30   [#4440]

wyłożyli się na matematyce....

http://miasta.gazeta.pl/czestochowa/1,35271,6204971,Maturzysci_wylozyli_sie_na_matematyce.html

cynamonowa27-01-2009 01:10:46   [#4441]

przedszkole.....co do minuty:)

http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,6204597,W_przedszkolu_rozlicza_cie_z_kazdej_minuty.html

malmar1527-01-2009 19:52:08   [#4442]

Rewolucyjne zmiany w sprawie opłat za studia

Zdolna osoba, która chce skończyć dwa kierunki studiów, 12 semestrów będzie miała za darmo, a za osiem zapłaci - powiedział we wtorek rzecznik Parlamentu Studentów RP Robert Pawłowski, krytykując zaprezentowaną przez ministerstwo nauki propozycję reformy uczelni.

http://polskalokalna.pl/wiadomosci/mazowieckie/warszawa/news/rewolucyjne-zmiany-w-sprawie-oplat-za-studia,1249918

malmar1527-01-2009 19:52:55   [#4443]

E-booki zamiast ciężkich tornistrów

E-booki zawierające podręczniki i inne pomoce naukowe zostaną wkrótce wprowadzone w sześciu klasach w sześciu szkołach w województwie śląskim - poinformował we wtorek śląski kurator oświaty Stanisław Faber.

http://polskalokalna.pl/wiadomosci/slaskie/news/nowatorski-pomysl-slaskiego-kuratorium,1249929

beera27-01-2009 20:03:49   [#4444]

jakby to się udało - że książki/podręczniki będą  dostępne w wersji elektronicznej, to byłaby rewolucja.

W ktorą trudno uwierzyć - bo wydawnictwa?

Leszek27-01-2009 21:06:48   [#4445]

e-booki to także książki tylko nieco inne, zauważyłem, ze sporo wydawnictw

już je przygotowuje.

A jest to odciażenie ucznia

i zarobić jeszcze można na odtwarzaczach

pozdrawiam

Marek Pleśniar28-01-2009 01:10:54   [#4446]

Nie przenoście historii do lamusa

http://www.rp.pl/artykul/19,254267_Nie_przenoscie_historii_do_lamusa_.html

Mariusz Goss , rc , tom 27-01-2009, ostatnia aktualizacja 27-01-2009 07:38

Spór o podstawę programową. Zmiany w nauczaniu historii i polskiego niewielu się podobają. Minister edukacji zaprosiła krytyków na spotkanie – ustaliła „Rz”

Czy teraz o rozbiorach i bitwie pod Racławicami (na reprodukcji obrazu Jana Matejki) większość uczniów usłyszy ostatni raz w wieku 14 – 15 lat?
źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie
Czy teraz o rozbiorach i bitwie pod Racławicami (na reprodukcji obrazu Jana Matejki) większość uczniów usłyszy ostatni raz w wieku 14 – 15 lat?

Sprzeciw naukowców wobec zmian w programach szkolnych przybiera na sile. W apelu, który opublikowała wczoraj m.in. „Rz”, plany MEN skrytykowali zgodnie historycy i poloniści, którzy nierzadko w innych sprawach różnią się opiniami. Apel podpisali m.in. Andrzej Paczkowski, Wojciech Roszkowski, Piotr Wandycz, Bohdan Cywiński czy Paweł Wieczorkiewicz.

– Stworzyliśmy porozumienie ponad podziałami – mówi prof. Jacek Bartyzel, sygnatariusz apelu.

Minister Katarzyna Hall chce, by w ramach nauczania ogólnego uczeń miał lekcje historii tylko do pierwszej klasy szkoły ponadgimnazjalnej. W następnych klasach, jeśli nie wybierze bloku humanistycznego, z historii pozna tylko wybrane zagadnienia. Przesądza o tym nowa podstawa programowa, która ma wejść w życie od września.

Obawiam się, że następnemu pokoleniu zabraknie duszy - Jacek Bartyzel, historyk

Prof. Bartyzel mówi wprost: – Bez znajomości epok historycznych nie sposób poznawać literatury, a czytanie bez zrozumienia jest stratą czasu. Według niego nawet tak prosty przekaz, jak hasło reklamowe „ociec prać” z „Potopu” Henryka Sienkiewicza, na którym przed laty karierę zrobił proszek do prania „Pollena 2000”, będzie trudny w odbiorze.

Jego niepokój podziela prof. Maria Nartonowicz-Kot, dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego: – Bez solidnej wiedzy zdobytej w szkołach średnich ich absolwenci nie poradzą sobie na uczelni. Kadra naukowa instytutu też jest przeciwna podstawie i w lutym wystąpię z projektem uchwały, w której wyrazimy swoją dezaprobatę.

Minister Hall, choć nie zamierza wycofać się z wprowadzenia zmian (pod koniec grudnia podpisała już wprowadzające je rozporządzenie), spróbuje przekonać krytyków do swoich planów. – Zaprosimy autorów listu, by spotkali się z ekspertami, którzy pisali podstawę programową. Sądzę, że głosy krytyczne biorą się stąd, że ten dokument nie jest znany – mówi Hall. Spotkanie prawdopodobnie odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Zmiany zaniepokoiły też wielu nauczycieli, z którymi rozmawiała „Rz”. – Boją się utraty pracy. Uczniowie mogą ich przedmiot wybrać jako fakultatywny albo nie – mówi Jan Kamiński, dyrektor I LO im. Kopernika w Łodzi.

Aneta Wojciechowska, polonistka z Liceum Sióstr Prezentek w Rzeszowie, twierdzi, że jeśli uczniowie zrezygnują z zajęć fakultatywnych z historii, obowiązki historyków w dużej części będą musieli przejąć poloniści, bo omawianie lektur z okresu wojny i współczesności wymaga wprowadzenia w epokę.

– To katastrofa! To, co chce zrobić minister Hall, spowoduje, że wielu uczniów nie będzie znało podstawowych dat z historii Polski – mówi Dariusz Piontkowski, nauczyciel historii w I LO im. Adama Mickiewicza w Białymstoku.

Cztery lata ogólnej nauki

Nie tylko uczenie historii zmieni się w szkołach od września. Nowa podstawa programowa, którą w grudniu 2008 r. podpisała minister Katarzyna Hall, zakłada, że każdy uczeń otrzyma podstawowe wykształcenie ogólne. Nauczanie ogólne obejmie trzy lata gimnazjum i pierwszą klasę szkoły ponadgimnazjalnej. W drugiej klasie liceum uczniowie mają wybrać przedmioty, których będą się uczyć w trybie rozszerzonym, z bloku przyrodniczego lub humanistycznego. Ci, którzy się zdecydują na przedmioty ścisłe, będą dodatkowo realizować wybrane zagadnienia z bloku „Historia i społeczeństwo”. Z kolei humaniści – z bloku „Przyroda”. W liceum nie będą powtarzane treści z gimnazjum. W tym roku według nowych programów zaczną się uczyć pierwsze klasy podstawówek i gimnazjów.

malmar1528-01-2009 11:59:41   [#4447]

Fundusze wspierające działania na rzecz edukacji

Na program wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w 2008 roku Aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych przewidziano 50 mln zł z budżetu państwa. Zadania dotyczące edukacji przedszkolnej są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach priorytetu IX Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013.

http://samorzad.infor.pl/sprawy-spoleczne/oswiata/97929,Fundusze%20wspieraj%c4%85ce%20dzia%c5%82ania%20na%20rzecz%20edukacji.html

malmar1529-01-2009 18:48:08   [#4448]
Brytyjskie szkoły nie są bezpieczne

uczniowie z wielkiej Brytanii najbardziej boją się, ze mogą być zaatakowani w drodze do szkoły lub z powrotem przez gangi. " Przynoszenie broni do szkoły nie jest niczym złym - uzasadniają uczniowie. Możemy przecież zostać zaatakowani po drodze do lub ze szkoły".


Młodzi Brytyjczycy najczęściej zostają członkami gangów w wieku od 12 do 14 lat, jednak coraz częściej zdarza się, że do przestępczych grup rekrutowane są dzieci w wieku 9 - 10 lat. W niektórych regionach kraju, np. w Londynie i Birmingham, kultura gangów jest głęboko zakorzeniona i kultywowana.


Raport został przygotowany na zlecenie Narodowego Stowarzyszenia Dyrektorów Szkół i Stowarzyszenia Nauczycielek przez firma Perpetuity Group, specjalizująca się w działaniach na rzecz zmniejszenia przestępczości.


Prowadzona od kilku lat polityka "zero tolerancji dla broni" przyjęta kilka lat temu przez wszystkie szkoły w Wielkiej Brytanii przyniosła według autorów raportu kiepskie rezultaty.

W odpowiedzi na raport Perpetuity Group, rzecznik Ministerstwa ds. Dzieci, Szkolnictwa i Rodzin powiedział: "Większość brytyjskich szkół jest bardzo bezpiecznych. Zajścia z nożami zdarzają się niezwykle rzadko."

Źródło: Gazeta.pl Londyn
malmar1529-01-2009 18:50:35   [#4449]
Podręczniki według nowych zasad

Od piątku wydawcy podręczników mogą ubiegać się o dopuszczenie ich do użytku szkolnego według nowych zasad; w piątek wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra edukacji regulujące te kwestie.

W związku z wydaniem nowych podstaw programowych nauczania, według nowych zasad dopuszczane będą wszystkie podręczniki do I klasy szkoły podstawowej i I klasy gimnazjum; w tych klasach jako pierwszych będą obowiązywać nowe podstawy, będą one wprowadzane sukcesywnie i co roku obejmować kolejne następujące po sobie klasy.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, w przypadku podręczników, które są elementem serii (np. do klasy I, II i III) składając książkę do I klasy wydawca musi przedstawić konspekty podręczników do klas następnych i zawrzeć w całości serii treści wymagane w podstawach programowych na tym etapie kształcenia. Wydawca musi także podać terminy wydania następnych książek z danej serii.

Zmniejszyła się też liczba recenzji wymaganych przy dopuszczeniu, np. w przypadku podręcznika do języka polskiego do tej pory obowiązywały cztery: dwie dotyczące treści merytorycznych, jedna - dydaktycznych i jedna - stylistycznych. Teraz wymagane będą trzy recenzje: dwie merytoryczno-dydaktyczne i jedna stylistyczna.

Z ankiet przeprowadzonych w styczniu przez MEN wśród wydawców edukacyjnych, wynika, m.in. że o dopuszczenie do użytku szkolnego podręczników do kształcenia zintegrowanego w klasach I szkoły podstawowej ubiegać się będzie 14 tytułów, 30 podręczników do nauki angielskiego i 7 do nauki niemieckiego. Jeśli chodzi o I klasę gimnazjum - 13 deklaracji dotyczy ofert na podręczniki do nauki polskiego, 7 - matematyki, 8 - fizyki, 5 - biologii, 42 - angielskiego, 9 - niemieckiego.

źródło informacji: INTERIA.PL/PAP
malmar1502-02-2009 18:35:32   [#4450]

Dziecięcy Big Brother oburzył Anglików

Brytyjczycy są oburzeni programem prezentowanym przez kanał Channel 4. W ramach "Boys and Girls Alone" dzieci w wieku od 8 do 11 lat mieli zorganizować dwie społeczności - dziewczynek i chłopców. Kiedy zaczęło dochodzić do bójek, a jeden z uczestników programu groził drugiemu nożem, interweniowali rodzice.

http://www.dziennik.pl/swiat/article310046/Dzieciecy_Big_Brother_oburzyl_Anglikow.html

 

strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 88 ][ 89 ][ 90 ] - - [ 242 ][ 243 ]