Forum OSKKO - wątek

TEMAT: oświatowy przegląd prasy
strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 53 ][ 54 ][ 55 ] - - [ 242 ][ 243 ]
Marek Pleśniar27-10-2007 15:02:50   [#2651]

"Bon" to bujda pod publikę - po prostu Kraków wprowadzi swoje rozwiązania optymalizacyjne jak wczesniej kilkanaście miast - Nysa, Poznań, Koszalin itp

zrobili to bez zadęcia i dawno już mają

 

a "bon" taki naprawdę to ma.. Polska - w postaci subwencji

Marek Pleśniar27-10-2007 15:05:31   [#2652]

a o wszystkim było tu (stąd radni znają historię o Słowakach)

http://oskko.edu.pl/konferencje/bon-19-03-2005/index.htm

 

nie można podejmować ciągle nowych inicjatyw nie uporawszy się z podstawowym problemem oświaty - ograniczeniami wynikającymi z Karty Nauczyciela. Wyraził obawę, że bon stanie się fetyszem skutecznie odwracającym uwagę od KN. Miast zewrzeć szeregi w walce na rzecz uproszczenia prawa oświatowego działacze oświatowi porywają się wciąż na nowe pomysły i inicjatywy.

Najistotniejsze tezy wystąpienia OSKKO:

  • Pierwszym celem powinno być obalenie Karty Nauczyciela. Rozproszenie sił jest błędem.
  • Samorządowcy chcący usprawnić oświatę lokalną jakby zapomnieli o problemie globalnym. Powinniśmy pamiętać o niedoszacowaniu subwencji oświatowej. Zaniechanie nacisku na państwo w tej sferze jest oddawaniem pola. Wyraźnie widać apatię organizacji samorządowych w tym zakresie.
  • Zwolennicy bonu w prostej postaci (a takimi zdają się być inicjatorzy konferencji) "zapomnieli" o wydatkach na remonty, inwestycje. Tym, czego bon nie sfinansuje. Po konferencji organizator przyznał nam tu rację.
  • Nie bon jest cudownym sposobem na oświatę w całym kraju a uproszczenie przepisów. Wtedy lokalnie znajdą pole do popisu i zwolennicy bonu i innych rozwiązań organizacyjno-finansowych. Wszak i obecnie mamy do czynienia z rodzajem bonu i to na skalę ogólnokrajową. Różnorodność i wielość rozwiązań jest lepsza od kolejnej monokultury.
Agnieszka z Krakowa27-10-2007 15:14:02   [#2653]
bardzo dziekuję za wyjaśnienia no i link do zapisu konferencji

obawiam się tylko, że hasło "bon oświatowy" może stać sie takim zastepcą hasła "zero tolerancji" - równie oderwane oderwane od codzienności szkolnej, równie chwytliwe i sprawiające wrażenie, że wprowadza sie niebywale korzystną i rewolucyjną zmianę, po której polska szkoła będzie najlepsza na świecie :)

no nic, w każdym razie trzeba chyba przeczekać ten moment, w którym każda nowa ekipa, takze ta w MENiSie, będzie chciała zaistnieć
Marek Pleśniar27-10-2007 15:15:47   [#2654]
niestety Twoje obawy są zbiezne z moimi
hania27-10-2007 20:33:24   [#2655]
Chorzy uczniowie powinni zostać w szpitalu?
Małgorzata Szlachetka
2007-10-26, ostatnia aktualizacja 2007-10-26 21:53
Ministerstwo Edukacji Narodowej odmawia dzieciom przewlekle chorym prawa do kształcenia specjalnego w szkołach- alarmuje Maciej Osuch, społeczny rzecznik praw ucznia
Osuch wysłał właśnie pismo w tej sprawie do rzecznika praw obywatelskich, rzecznika praw dziecka oraz sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Bywa, że dzieci przewlekle chore, na przykład na nowotwory, astmę czy padaczkę, spędzają w szpitalach i sanatoriach nawet kilka miesięcy w roku. Wtedy uczą się w szkołach działających przy tych placówkach albo mają przyznane nauczanie indywidualne. Do tej pory uczniowie przewlekle chorzy mogli również dostać orzeczenie o przyznaniu kształcenia specjalnego w klasie integracyjnej ogólnodostępnej szkoły. Zgodę na to wydawały poradnie psychologiczno-pedagogiczne, ale teraz nie będą mogły tego robić. - Na stronie internetowej Systemu Informacji Oświatowej MEN znalazł się komunikat, z którego wynika, że dzieci przewlekle chore nie mają prawa do kształcenia specjalnego. Jeszcze nigdy stanowisko MEN w tym zakresie nie było tak restrykcyjne - oburza się Maciej Osuch.

W komunikacie resortu edukacji czytamy, że przewlekła choroba " nie zobowiązuje bowiem nauczyciela do wprowadzania innych, niż wobec pozostałych uczniów, metod pracy dydaktycznej".

Maciej Osuch jest zaskoczony takim stanowiskiem. - Jest powszechnie wiadomo, że długotrwała choroba może spowodować czasowe obniżenie sprawności intelektualnej, czy zmiany w zachowaniu. Na przykład dziecko z padaczką bywa rozdrażnione, dlatego wymaga większej uwagi ze strony nauczyciela. Dzięki kształceniu specjalnemu uczeń mógł nadążać za rówieśnikami - mówi.

MEN ma inny pomysł na rozwiązanie tego problemu. Chce, żeby dzieci przede wszystkim chodziły do szkół działających przy szpitalach i sanatoriach. Osuch to krytykuje: - W ten sposób robi im się dużą krzywdę, bo po pierwsze nie wszystkie muszą korzystać z opieki szpitalnej. Po drugie warto pamiętać, że sieć tych szkół nie jest duża, nie zawsze można w nich zapewnić wysoki poziom. Poza tym przy szpitalach działają tylko podstawówki i gimnazja.

Maciej Osuch poprosił rzecznika praw obywatelskich, aby podjął działania, które sprawią, że dzieci przewlekle chore nadal mogły liczyć na przyznanie kształcenia specjalnego. Na jego sprzeciw zareagowała już Ewa Sowińska, rzecznik praw dziecka. W piśmie wysłanym 23 października do ministra edukacji przypomina, że dzieci przewlekle chore nie mogą być wyłączne z normalnego życia. "W wielu przypadkach przewlekła choroba wskazuje na konieczność specjalnej organizacji nauki i metod pracy. Umożliwienie dzieciom przewlekle chorym uczęszczania do klas integracyjnych, gdzie warunek przyjęcia stanowi posiadanie orzeczenia do kształcenia specjalnego, wpłynęłoby korzystnie na ich funkcjonowanie w grupie rówieśniczej" - napisała Sowińska.

Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin
http://miasta.gazeta.pl/lublin/1,35640,4617934.html

mam chore dziecko w rodzinie, bratanica, .. temat ważny uważam...
hania27-10-2007 20:35:23   [#2656]
a propos bonu - w gminie też "błysnął" ten pomysł........
ostrzegamy radnych.........
boję się, że wzór pobliskiego Krakowa kusi... bez przemyśleń głębszych.........
Marek Pleśniar27-10-2007 21:20:28   [#2657]

żeby było jasne

"bon" to chwytliwe hasło ale w zasadzie zawsze jakiś bon jest

nasze wszystkie szkoły funkcjonują na jakimś "bonie" - bo subwencji

opołudnie Polski to miejsce welu udanych prób uporządkowania finansowania oświaty - tzw "bonu organizacyjnego"

bon jest ok ale to jak proza - każdy nią mówi - róznie w dodatku

jeden klnie drugi kwieciście nudzi

i wkurza gdy gdzieś nagle urzędnicy postanawiają "od dzis w naszej gminie będzie się mówić prozą"

słonko28-10-2007 06:26:07   [#2658]

Skrzynka mailowa Macieja Osucha, rzecznika praw ucznia, pęka w szwach. Uczniowie piszą w przeróżnych sprawach, dotyczących ich godności, oceniania, mundurków, korzystania w szkole z komórek, matury, oceny z zachowania, niemożności wyboru nauczyciela...

http://portalwiedzy.onet.pl/0,1471,1446159,czasopisma.html

Maelka28-10-2007 06:44:55   [#2659]

:-))

Słonko jest szybsze.

Właśnie miałam ten artykuł wkleić. Tylko długi bardzo...

:-)

Maelka28-10-2007 07:47:42   [#2660]

Kurczę

Obejrzałam, posłuchałam i wzruszyłam się!

"Jestem dumny mały Polak"

ZOBACZ, JAK 15-LATEK RAPUJE POLSKI HYMN
15-latek rapuje jak umie
TVN24
- Moi koledzy mówią mi, że też chcieliby być Polakami - śpiewa 15-letni Tomek Mersch, który razem z rodzicami wyemigrował do Luksemburga. Swój patriotyzm okazuje, jak potrafi najlepiej - nie tylko nagrał hymn w wersji rap, ale jednocześnie stara się zacieśniać więzi obu narodów.

- Chce, żeby Polska była dumna ze mnie. Żeby Polska i Luksemburg czuły miłość ode mnie - brzmią słowa piosenki Tomka. Sam przyznaje, że choć śpiewa słabo, to stara się, jak umie. W pewnym momencie autorski tekst Tomka zamienia się na bardziej patriotyczny i słyszymy w jego wykonaniu polski hymn. A potem wokalista znowu przypomina, że w Polsce stawiał pierwsze kroki i w Polsce uczył się pierwszych słów.

W teledysku umieszczonym na serwisie You Tube pojawiają się zdjęcia z Polski i z Luksemburga. Swój teledysk Tomek zamieścił w internecie w serwisie You Tube. Cieszy się on wielką popularności i zbiera wiele przyjaznych komentarzy od internautów. - Chłopak, może nie umiesz dobrze rapować, ale za tekst i za to, że to dla Polski - masz u mnie pełen szacunek - brzmi jeden z nich.

Maelka28-10-2007 07:55:18   [#2661]

Zapomniałam:

http://www.tvn24.pl/-1,1526372,wiadomosc.html

Małgoś30-10-2007 06:28:06   [#2662]
Co roku 4-5 tys. uczniów próbuje się zabić

Polskie nastolatki coraz częściej podejmują próby samobójcze - alarmuje "Polska". Dr Włodzimierz Brodniak, socjolog medycyny i Sekretarz Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego szacuje, że w Polsce wśród uczniów liczba prób samobójczych może sięgać nawet 4-5 tys. rocznie.


Samobójstwa to - po chorobach i urazach - druga przyczyna śmierci wśród młodzieży. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, najwięcej samobójstw jest w grupie wiekowej 15-19 lat: nawet ponad 280 rocznie. O kilkadziesiąt więcej niż jeszcze w 2000 r. Wśród dzieci w wieku od 10 do 14 lat notuje się rocznie ok. 50 samobójstw. Nieudanych prób samobójczych nie liczy nikt.

 
if (NJB('srodtekst') && typeof isSrd05=='undefined'){document.getElementById('rekSrd05').style.display='block';var isSrd05=true;} Dlatego lada dzień kuratoria oświaty w całym kraju, a potem wszystkie szkoły ponadgimnazjalne dostaną poradniki "Zapobieganie samobójstwom". Rozsyłają je rzecznik praw dziecka i Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Programy zapobiegania samobójstwom wśród uczniów od ośmiu lat prowadzi Światowa Organizacja Zdrowia. Szacuje się, że w tym czasie udało się obniżyć samobójcze statystyki o 20-30% w krajach, gdzie samobójstw jest najwięcej, czyli na Węgrzech i w Norwegii. Najmniej samobójczych śmierci odnotowuje się w Wielkiej Brytanii (7,1 na 100 tys. mieszkańców). W Polsce ten wskaźnik sięga 14,3%, informuje "Polska". (PAP)
AnJa30-10-2007 09:55:21   [#2663]
poradnik  "Zapobieganie samobójstwom"?

zaiste, niepojęte ludzom małego rozumku sa tory, którymi myśl urzednika podąża
skrzat30-10-2007 10:21:12   [#2664]
...zwłaszcza myśl urzędnika małego formatu...
Małgoś30-10-2007 10:38:18   [#2665]
polemizowałabym...
przeżyłam samobójstwo ucznia i dlatego wiem, jak słabo jesteśmy wszyscy przygotowani w zakresie zauważania, że ktoś woła o pomoc
taka wiedza potrzebna jest nauczycielom, młodzieży, rodzicom
straszna jest świadomość, że przecież można było pomóc, gdyby człowiek zrozumiał sygnały wysyłane przez kogoś pogrążającego się w rozpaczy
samobójstwo to to druga przyczyna zgonów wśród polskich nastolatków - coraz mniej jest szkół, które nie przeżyły takiego doświadczenia
AnJa30-10-2007 10:52:39   [#2666]
Małgoś- chodzi mi tylko o to, że ktoś to do szkoły przyśle i będzie monitorował realizację.
Małgoś30-10-2007 10:54:05   [#2667]
no cóż...pomysły bywają świetne, ale ich realizacje wołają o pomstę :-(
Marek Pleśniar30-10-2007 17:19:57   [#2668]
16:50, 30.10.2007 /PAP

Uczeń 2007 kosztował 560 zł

POSŁANIE DZIECKA DO SZKOŁY Z ROKU NA ROK CORAZ DROŻSZE
Wydatki szkolne to niemały wydatek dla rodziców
TVN24
Średnio 558 zł musieli wydać w tym roku rodzice dziecka idącego do szkoły, aby zapewnić mu wszystko, co potrzebne - wynika z sondażu CBOS. Prawie połowę tej kwoty trzeba było wydać na same podręczniki.
Statystyczna rodzina w Polsce przeznaczyła 832 zł. na wydatki związane z wysłaniem dzieci do szkoły. Było to o cztery proc. więcej niż przed rokiem. W przeliczeniu na jedno dziecko w wieku szkolnym wydatki te wyniosły średnio 558 zł, czyli o dziewięć proc. więcej niż w roku 2006.

Jak wynika z sondażu, na wydatki związane z rozpoczęciem roku szkolnego składa się przede wszystkim koszt podręczników (47 proc. ogólnych kwot), ubrań (29 proc.) i przyborów szkolnych (21 proc.).

O ile wydatki na podręczniki w przeliczeniu na jedno dziecko wzrosły o 10 proc. w stosunku do tych w ubiegłym roku i wyniosły ok. 260 zł, o tyle na ubrania rodzice wydali tyle samo, co w 2006 roku - średnio 163 zł na jedno dziecko. Najbardziej zwiększyły się wydatki na przybory szkolne. Wyniosły one średnio 119 zł (o 12 proc. więcej niż rok temu).

Coraz więcej rodziców zapewnia swoim dzieciom dodatkowe zajęcia. W tym roku robi to 40 proc. rodziców (o cztery proc. więcej niż w roku ubiegłym. Wydają na to też coraz więcej pieniędzy - miesięcznie średnio 239 zł (o 43 proc. więcej niż przed rokiem). Wydatki na ten cel należą do najwyższych w ostatnich jedenastu latach.

Rodzice, podobnie jak we wcześniejszych latach, najczęściej opłacają swoim dzieciom dodatkową naukę języków obcych (28 proc.), zajęcia sportowe (16 proc.), korepetycje, kursy przygotowawcze (11 proc., od ubiegłego roku wzrost o pięć proc.), zajęcia artystyczne (10 proc.), a najrzadziej kursy informatyczne lub inne zajęcia (po dwa proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 10 – 14 października 2007 roku, na reprezentatywnej próbie losowej 1385 dorosłych mieszkańców Polski.

mkg
skrzat30-10-2007 17:30:15   [#2669]
a w kwestii "tani podręcznik" gadania było jak nigdy:))))
ciekawe, co na to MENisterstwo?
Marek Pleśniar30-10-2007 21:35:18   [#2670]

nic

nie ma go za chwilkę, to i ma lekkość i łatwość

bogna30-10-2007 22:11:35   [#2671]

 http://www.samorzad.pap.pl/?d=710291558591093
30.10.2007
Jarosław Gowin: Wyzwania oświatowe
Senator PO Jarosław Gowin powiedział w poniedziałek PAP, że gotów byłby rozważyć propozycję objęcia szefostwa Ministerstwa Edukacji Narodowej, gdyby przed tym resortem stały poważne wyzwania.

Gowin podkreślił jednak, że "żadnych decyzji personalnych nie ma", poza tą, że Grzegorz Schetyna będzie szefem MSWiA. "Ja tym bardziej nie podjąłem żadnych decyzji (...) na pewno będę chciał służyć polskiej edukacji" - mówił senator.

Pytany, czy sam chce być ministrem edukacji, odpowiedział: "Jeżeli miałbym podjąć decyzję, to najpierw musielibyśmy ustalić szczegółowo, czego potrzebuje polska szkoła i szkolnictwo wyższe, trzeba by było zdecydować, czy to jest jeden resort czy dwa, jak w tej chwili. Trzeba byłoby ustalić, jakie zmiany mają być wprowadzone".

Polityk opowiada się za połączeniem resortów edukacji i szkolnictwa wyższego. Jest też za tym, by polskie dzieci szły do szkoły w wieku 6 lat, po rocznej obowiązkowej "zerówce". Inne - według niego - zadanie stojące przed MEN, to wprowadzenie bonu oświatowego od przedszkola do studiów.

"To jest zasadnicza reforma, bardzo trudna, bo ona wymaga zmiany Karty Nauczyciela, oddania szkół w ręce samorządów i rodziców" - ocenił Gowin. Według niego, tę propozycję popierają głównie młodzi, dynamiczni nauczyciele, a sprzeciwiają się jej nauczycielskie związki zawodowe.
Agnieszka z Krakowa30-10-2007 22:14:37   [#2672]
Zaczynam się martwić...
także tym, że już nie  jestem młoda i dynamiczna, a myślałam, że jak mam 32 lata, to się jeszcze załapuję :)
skrzat30-10-2007 22:15:31   [#2673]
Bardzo sobie cenię Gowina - za wielką kulturę, erudycję , talent, piękno języka...
ale czy ja chcę, aby był MENistrem??? Nie jestem tego taka pewna.....
zgredek30-10-2007 22:15:57   [#2674]

poddaję się:-((((((((((

Senator PO Jarosław Gowin powiedział w poniedziałek PAP, że gotów byłby rozważyć propozycję objęcia szefostwa Ministerstwa Edukacji Narodowej, gdyby przed tym resortem stały poważne wyzwania.

...ocenił Gowin. Według niego, tę propozycję popierają głównie młodzi, dynamiczni nauczyciele, a sprzeciwiają się jej nauczycielskie związki zawodowe.

Jersz30-10-2007 22:16:20   [#2675]

tę propozycję popierają głównie młodzi, dynamiczni nauczyciele

Coś mi się zdaje, że ci młodzi, których znam do nich nie należą. Na podstawie jakich badań mówi to pan Gowin? Filozofowie raczej nie przejmują się wskazaywaniem dowodów, zyją w swoim wydumanym swiecie.

zgredek30-10-2007 22:16:39   [#2676]
skrzacie - no - piękno języka zapewne
izabelamaciejka30-10-2007 22:16:50   [#2677]
ale nikt nie mówił, że będzie łatwo.....
zgredek30-10-2007 22:17:33   [#2678]

i pięknie

językowo

a się zapowiada

Małgoś30-10-2007 22:18:28   [#2679]
wydaje mi się, że albo jakieś skróty myślowe, albo dziennikarz nie notował dosłownie ;-)
skrzat30-10-2007 22:20:24   [#2680]
Ja to nie wiem....na OSKKO by sie kto nie znalazł???

na 100% tak! I nareszcie szkolnictwo miałoby fachowca, kurka!! :-/
Marek Pleśniar30-10-2007 22:21:52   [#2681]
ale OSKKO nie wygrało ostatnio żadnych wyborów do parlamentu;-)
zgredek30-10-2007 22:22:42   [#2682]

i błąd

że nie wygrało

bogna30-10-2007 22:23:27   [#2683]

http://www.samorzad.pap.pl/?d=710291112461987

30.10.2007

Powiaty protestują

Kolejne powiaty po dolnośląskich, tym razem z województwa łódzkiego, protestują przeciwko zmianom sposobu naliczania subwencji oświatowej z tytułu pracy z uczniami niepełnosprawnym.

Od roku szkolnego 2007/08 podstawą do naliczania subwencji oświatowej są zestawienia danych zawarte w Systemie Informacji Oświatowej. Konstrukcja tabel, w których wykazywani są uczniowie niepełnosprawni odbiega od dotychczasowych zapisów ze sprawozdań GUS.

Jeszcze w ubiegłym roku w tabeli sprawozdania GUS w jednym wierszu wymienione były wszystkie kategorie uczniów niepełnosprawnych (w tym niedostosowanych społecznie, oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi) – podkreślają przedstawiciele powiatów. - Teraz bez żadnej podstawy prawnej dokonany został podział kategorii uczniów na niepełnosprawnych i niedostosowanych społecznie, przy czym jedynie ci pierwsi mogą być traktowani jako uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi – czytamy w stanowisku Konwentu Powiatów Województwa Łódzkiego.

Przedstawiciele powiatów uważają, że zmiany zasad orzekania o niepełnosprawnościach sprzężonych, spowodują, że do powiatów trafi mniej środków z subwencji oświatowej na uczniów niepełnosprawnych. Ich zdaniem, zmiana wprowadzona przez resort edukacji, nie ma żadnej podstawy prawnej.

- Rozporządzenie MENiS z 18 stycznia 2005 r. nie zawiera żadnego podziału na dwie kategorie podstaw do kształcenia specjalnego – zaznaczają przedstawiciele powiatów. - Rozporządzenie MEN z 21 grudnia 2006 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2007 też nie zawierało zróżnicowania rodzajów niepełnosprawności na te, które mogą być uznane za podstawę do stwierdzenia niepełnosprawności sprzężonych i pozostałe – czytamy w stanowisku przyjętym przez łódzkie powiaty.

Wcześniej, przeciwko zmianom naliczania subwencji oświatowej z tytułu pracy z uczniami niepełnosprawny, protestowały dolnośląskie powiaty. Zdaniem Konwentu Powiatów Dolnego Śląska, zmniejszenie kategorii uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, spowoduje uszczuplenie wysokości subwencji oświatowej na kształcenie specjalne, pogorszy warunki kształcenia uczniów niepełnosprawnych lub zmusi samorządy do obniżenia poziomu finansowania innych zadań oświatowych.

Przedstawiciele powiatów nie zamierzają zostawić tej sprawy. Ich zdaniem, sposób w jaki pozbawia się powiaty części środków na uczniów niepełnosprawnych jest po prostu nieelegancji. - Będziemy apelować do MEN o zmianę w interpretacji sprzężeń niepełnosprawności – zapowiadają.

Zamieszczamy  stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Łódzkiego.

Więcej na ten temat: W obronie zasad

Ze stratą dla powiatów

Anna Mikołajczyk-Kłębek, Serwis Samorządowy PAP

skrzat30-10-2007 22:36:26   [#2684]
OSkko nie wygrało - to błąd!

Następnym razem do roboty! ja mogę nawet rozklejać plakaty czy co...
skrzat31-10-2007 13:05:17   [#2685]
No to mamy następnego kandydata - wreszcie nauczyciel!!

http://www.gdansk.pl/article_news.php?category=508&article=4756&history=
skrzat31-10-2007 13:15:09   [#2686]
(jak to się podświetla?)

http://www.gdansk.pl/article_news.php?category=508&article=4756&history=
Marek Pleśniar31-10-2007 13:18:10   [#2687]

pani Hall jest tym zastępcą od dawna a jej ludzie byli i wystąpili na kongresie;-)

a ona sama była jako wiceprezydent rok temu u nas w Łodzi

przeczytaj datę na dole:-)

JarBos31-10-2007 13:18:36   [#2688]
http://wiadomosci.onet.pl/1633393,11,item.html
Marek Pleśniar31-10-2007 13:20:15   [#2689]

aa, to o to chodzi

:-)

Marek Pleśniar31-10-2007 13:21:01   [#2690]
a PO i w Gdańsku o tym wiedzą? ;-)
skrzat31-10-2007 13:22:23   [#2691]

Marku..

ja wiem...Chodziło mi tylko o jej życiorys, który jest na podanej przeze mnie stronie.
AnJa31-10-2007 13:33:14   [#2692]

;-)

dlaczego nie przepadam za nauczycielami matematyki na stołkach? nie wiecie przypadkiem?
Ewav31-10-2007 13:47:40   [#2693]
Matematykami na Ł?
AnJa31-10-2007 13:48:37   [#2694]
jednym- na L
słonko31-10-2007 14:46:49   [#2695]

podświetlam to, co Jarbos


Kandydat PO na premiera Donald Tusk potwierdził, że rozważa kandydaturę wiceprezydent Gdańska Katarzyny Hall na ministra edukacji.
JarBos31-10-2007 15:25:41   [#2696]
dzięki bo coś nie chciało się poświecić
annah31-10-2007 21:35:54   [#2697]

w ramach przestrogi...

AP Edukacja zamknięta, ale uczniów przyjmuje

Rzeszowski oddział szkoły policealnej AP Edukacja stracił uprawnienia szkoły publicznej.

AP Edukacja nie
AP Edukacja nie zamierza zawieszać działalności do czasu rozpatrzenia odwołania przez wojewodę. (Fot. Wojciech Zatwarnicki)

Mimo to cały czas trwa tu nauka, a na zamknięte kierunki przyjmuje się nowych słuchaczy.

- Jesteśmy zrozpaczeni i nie wiemy, co dalej robić. Zapłaciliśmy za naukę, a teraz nie możemy z niej zrezygnować, nie tracąc czesnego. 13 i 14 października lekcje już w ogóle się nie odbyły, a szkoła lada dzień może zostać zamknięta - zaalarmowali nas w mailu słuchacze drugiego roku.

Nie mieli gdzie uczyć

Ich obawy potwierdzają pracownicy Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa.

- Na wniosek kuratorium, 18 października wykreśliliśmy szkołę z ewidencji szkół i placówek edukacyjnych - mówi Zbigniew Bury, dyr. Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa.

Oznacza to, że nie dostaje już od Urzędu Miasta dotacji i nie może prowadzić dwuletnich liceów i policealnej szkoły zawodowej. Od decyzji dyrekcji przysługuje odwołanie do wojewody.

-->
Uchybień było sporo

Za co szkoła straciła uprawnienia zapytaliśmy w kuratorium.

- Przede wszystkim nie miała odpowiedniej bazy dydaktycznej i pomocy naukowych. Nie przestrzegano zasad promocji uczniów, w tym także osób nie chodzących na zajęcia - wylicza dyr Andrzej Bajorski z kuratorium.

- Nieprawidłowo prowadzono też dokumentację nauki, a dyrekcja nie informowała na bieżąco urzędników o zmianach liczby uczniów. Drugi rok z rzędu nie zatrudniono na czas nauczycieli.

Przyjmują nadal

Mimo cofnięcia uprawnień rzeszowskie biuro AP Edukacji, co sprawdziliśmy, pracuje jak zwykle i przyjmuje nowych słuchaczy. Także na zamknięte kierunki. Sekretarka twierdziła, że nic o kłopotach firmy nie wie.

- Odwołaliśmy się od decyzji miejskich urzędników do wojewody - tłumaczy Małgorzata Rokosz z warszawskiej centrali AP Edukacji.

- Dopóki ten nie wyda prawomocnego postanowienia pracujemy normalnie. Mam nadzieje, że przywróci nam uprawnienia. A jeśli będzie inaczej zwrócimy słuchaczom pieniądze.

Decyzja wojewody będzie znana w ciągu miesiąca.

źródło: http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20071030/RZESZOW/71029021

Majka02-11-2007 08:30:17   [#2698]
Dziś (2 listopada) wchodzi w życie nowela ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 191, poz. 1369). Przewiduje przedłużenie o rok dotychczasowych zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury.

<http://www.rp.pl/artykul/4,66437.html>
Nauczyciele mają dwie drogi

Pedagodzy są największą grupą zawodową, jaka w przyszłym roku skorzysta z nowych przepisów. Mają oni dwie drogi do przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Pierwszą wskazuje art. 88 Karty nauczyciela. Skorzystać z niej może osoba z 30-letnim okresem zatrudnienia (z czego dwadzieścia lat przy tablicy) oraz nauczyciel szkół, placówek, zakładów specjalnych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich z 25-letnim okresem zatrudnienia (z czego dwadzieścia lat w szkolnictwie specjalnym). Są to tzw. emerytury bez względu na wiek.

Inną możliwość przewiduje ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Mogą z niej skorzystać: nauczycielki, które osiągnęły 55 lat i mają 20 lat stażu pracy, z czego 15 przy tablicy, oraz nauczyciele w wieku 60 lat z 25-letnim stażem pracy, z czego 15 lat w szkole. Z tym że mężczyźni będą mogli korzystać ze swojego uprawnienia także w kolejnych latach. Przepisy stawiają im warunek: uzyskają prawo do wcześniejszej emerytury, jeśli wykonywali ostatnio pracę nauczycielską. Najlepiej więc, by od razu po rozstaniu z oświatą wystąpili o przyznanie emerytury.
grażka02-11-2007 09:13:34   [#2699]

http://praca.gazeta.pl/gazetapraca/1,74785,4571939.html

podoba mi się zwłaszcza powiązanie rozwoju umysłu etycznego z opieką przedszkolną :)

grażka03-11-2007 10:21:17   [#2700]

catering:

http://www.rp.pl/artykul/66688.html

strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 53 ][ 54 ][ 55 ] - - [ 242 ][ 243 ]