Forum OSKKO - wątek

TEMAT: KONSULTACJA PROJEKTU Rozporządzenia w sprawie ramowych planów
strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 4 ][ 5 ][ 6 ] - - [ 18 ][ 19 ]
Karolina09-02-2009 14:37:33   [#201]

SPRAWA: uwagi Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej do projektu rozporządzenia MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ zmieniającego rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania

w szkołach publicznych

 

Przepis projektu

Uwagi OSKKO

e) ust. 8 i 9 otrzymują brzmienie
 „8. Zajęcia z religii/etyki są realizowane zgodnie z przepisami w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach       i szkołach.

 

Zwracamy uwagę na konieczność zmiany rozporządzenia w sprawie religii. Dla potrzeb planowania pracy szkoły, zwłaszcza w zakresie realizacji etyki w szkole, konieczne jest jak najszybsze przedstawienie projektu rozporządzenia

5)    w § 6 pkt2)

 

na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z języków obcych, z tym że przy podziale na grupy należy uwzględnić stopień zaawansowania znajomości języka obcego; zajęcia są prowadzone w grupach oddziałowych, międzyoddziałowych lub międzyklasowych liczących od 10 do 24 uczniów, z zastrzeżeniem ust. 4,

 

 

 

Proponujemy rezygnację z dolnego progu organizowania zajęć z języka obcego.
Ustalenie tego progu zdecydowanie utrudni naukę języka w małych szkołach, w których w poszczególnych klasach jest mniej niż 10 osób, a nauka nie odbywała się w systemie łączonym

Uwagi dodatkowe:

1)    Zdecydowanie protestujemy przeciwko zmniejszeniu liczby godzin do dyspozycji dyrektora.

2)    Proponujemy rozważyć możliwość realizacji nowej podstawy programowej w nowym systemie organizacyjnym już klasom IV szkoły podstawowej

3)  proponujemy, by godziny, jakie realizować musi nauczyciel w myśl art. 42 nie były dopisywane jako część tabel zawierających godziny ramowych planów nauczania przypisanych konkretnym etapom edukacyjnym, ale zostały osobno opisane w rozporządzeniu. Pozwoli to na pełniejsze dostosowanie organizowanych w ramach tych godzin zajęć do potrzeb uczniów i umiejętności nauczycieli.

4) Zapis o wymiarze wychowania fizycznego mówi o 385 godzinach w tym 30 godzin edukacji zdrowotnej (gimnazjum) oraz 385 godzin - szkoła podstawowa - obecnie nie wynika z niego obowiązek organizowania fakultetów – wnioskujemy o uszczegółowienie zapisu

 

Karolina09-02-2009 14:39:20   [#202]

w sumie jestem ciapa - bo samo 30 godzin EZ jednak o fakultecie mówi - no ale nie mówi o innych i brak wówczas w sp zapisu.

jeśli to źle sformuowałam - prosze naprostować ;)

beera09-02-2009 14:45:04   [#203]

Karolina z tymi fakultetami to ja nie wiem. Ich - na moje oko po prostu nie ma.

Wytłumaczcie to jakoś mi?

Nassssy09-02-2009 14:51:23   [#204]
a jak będą wchodzić w etat to dam radę???
i proszę z szacunkiem do edukacji muzycznej
Karolina09-02-2009 14:57:07   [#205]
Asia, sama jestem w kropce.... zaraz sie powczytuje i napiszę ale czy wytłumaczyć będę umiała...?
Karolina09-02-2009 15:02:36   [#206]

Jest taki projekt:

http://bip.men.gov.pl/akty_projekty/projekt_ustawy_20090121.pdf

 

Ustawa z dnia ……………….2009 r.

o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o kulturze fizycznej

Art. 2.

W ustawie z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 226, poz. 1675 oraz z 2008 r. Nr 195, poz. 1200) w art. 61 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„3. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw kultury fizycznej i sportu, określi, w drodze rozporządzenia, dopuszczalne formy realizacji dwóch godzin obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego, mając w szczególności na względzie potrzeby zdrowotne uczniów specyfikę ich zainteresowań sportowych, warunki realizacji zajęć wychowania fizycznego oraz tradycje sportowe danego środowiska lub szkoły.”.

Art. 3.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 września 2009 r.

.....................

to tak jakby znaczy, że jednak mają wejść, natormiast wg mnie zapis o EZ zdrowotnej w gimnazjum również świadczy, że to jednak ma być osoby fakultet.

dlatego myślę, że powinni to jasno wyrazic w ramówce

beera09-02-2009 15:02:42   [#207]

jakby w etat, to byś dał - tzn - dawałeś, ale wówczas, gdy można było;)

===

Karolino - nie ma co patrzeć na poradnik i zapowiedzi szumne, dumne, trzeba czytac rozporządzenie w sprawie podstawy i ramówek;)

 

beera09-02-2009 15:03:26   [#208]

aaaa

idę poczytać podstawę dokładniej

Karolina09-02-2009 15:16:43   [#209]

wycofuję się... już nie wiem co czytam ;)


post został zmieniony: 09-02-2009 15:18:57
Maelka09-02-2009 15:29:37   [#210]

Wklejam tabelę uzupełnioną o moje propozycje:

SPRAWA: uwagi Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej do projektu rozporządzenia MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ zmieniającego rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania

w szkołach publicznych

 

Przepis projektu

Uwagi OSKKO

e) ust. 8 i 9 otrzymują brzmienie
 „8. Zajęcia z religii/etyki są realizowane zgodnie z przepisami w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach       i szkołach.

 

Zwracamy uwagę na konieczność zmiany rozporządzenia w sprawie religii. Dla potrzeb planowania pracy szkoły, zwłaszcza w zakresie realizacji etyki w szkole, konieczne jest jak najszybsze przedstawienie projektu rozporządzenia

5)    w § 6 pkt2)

 

na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z języków obcych, z tym że przy podziale na grupy należy uwzględnić stopień zaawansowania znajomości języka obcego; zajęcia są prowadzone w grupach oddziałowych, międzyoddziałowych lub międzyklasowych liczących od 10 do 24 uczniów, z zastrzeżeniem ust. 4,

 

 

 

Proponujemy rezygnację z dolnego progu organizowania zajęć z języka obcego.
Ustalenie tego progu zdecydowanie utrudni naukę języka w małych szkołach, w których w poszczególnych klasach jest mniej niż 10 osób, a nauka nie odbywała się w systemie łączonym

Załącznik nr 1, odnośnik c):

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

c) dotyczy szkół specjalnych  dla uczniów ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, z autyzmem;

 

 

 

 

 

 

 

 

załącznik nr 2, odnośnik d) i e):

 

 

d)dodatkowe godziny na nauczanie języka obcego nowożytnego będącego drugim językiem nauczania w oddziałach dwujęzycznych;

 

 

 

e) dotyczy gimnazjów specjalnych  dla uczniów ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, z autyzmem;

Uznać za alternatywne sposoby komunikacji odczytywanie wypowiedzi z ust ( takim sposobem jest też, nieuwzględniony w rozporządzeniu, język migowy, który jest wykorzystywany w nauczaniu niesłyszących w wielu ośrodkach) i rozszerzyć interpretację odnośników na ten temat w ramowych planach nauczania o szkoły dla niesłyszących:

 

c) dotyczy szkól specjalnych dla uczniów niesłyszących, dla uczniów  ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, dla uczniów z autyzmem;

 

Uznać specyficzne potrzeby uczniów niesłyszących w zakresie sposobów kształtowania mowy i języka poprzez zwiększenie liczby godzin przeznaczonych na ich opanowanie i rozszrzenie interpretacji odnośników d) i e):

 

 

d) dodatkowe godziny na nauczanie języka obcego nowożytnego będącego drugim językiem nauczania w oddziałach dwujęzycznych lub języka polskiego w szkołach dla niesłyszących;

 

 

e) dotyczy gimnazjów specjalnych  dla uczniów niesłyszących, dla uczniów ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, dla uczniów z autyzmem;

Uwagi dodatkowe:

1)    Zdecydowanie protestujemy przeciwko zmniejszeniu liczby godzin do dyspozycji dyrektora.

2)    Proponujemy rozważyć możliwość realizacji nowej podstawy programowej w nowym systemie organizacyjnym już klasom IV szkoły podstawowej

3)  proponujemy, by godziny, jakie realizować musi nauczyciel w myśl art. 42 nie były dopisywane jako część tabel zawierających godziny ramowych planów nauczania przypisanych konkretnym etapom edukacyjnym, ale zostały osobno opisane w rozporządzeniu. Pozwoli to na pełniejsze dostosowanie organizowanych w ramach tych godzin zajęć do potrzeb uczniów i umiejętności nauczycieli.

4) Zapis o wymiarze wychowania fizycznego mówi o 385 godzinach w tym 30 godzin edukacji zdrowotnej (gimnazjum) oraz 385 godzin - szkoła podstawowa - obecnie nie wynika z niego obowiązek organizowania fakultetów – wnioskujemy o uszczegółowienie zapisu

Szczerze mówiąc, zajrzałam tylko do załączników, a prawdopodobnie w tekście rozporządzenia też tego typu zmiany powinnam zaznaczyć. Pewnie będe musiała uśmiechnąć się do Jacka, bo chyba on jakieś ujednolicenie zachwalał.

;-)

 

komeniusz09-02-2009 16:27:38   [#211]
A mnie ta tabelka nie chce się wkleić.. sam tekst wrzuca...
krystyna09-02-2009 17:02:18   [#212]

a ja wracam do zawieszonego w próżni "seksu" w gimnazjum:

  • wg nowego rozp. o PP - stał się on "przedmiotem",

 

 

Nazwa przedmiotu

III etap edukacyjny

IV etap edukacyjny

zakres podstawowy

zakres rozszerzony

Edukacja dla bezpieczeństwa

 

Wychowanie do życia w rodzinie2

 

Etyka

 

  • wg projektu o ramówkach - nazywany jest "zajęciami" - ale w w żadnej tabeli wymieniajacej przedmioty w gimnazjum go nie ma ! No i żadnych godzin dla niego też nie ma !

a w treści rozp. jest tylko tyle:

9. Zajęcia wychowanie do życia w rodzinie są realizowane zgodnie z przepisami w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.";

 

    • czy w takim razie obowiązuje nas to rozp. o realizowaniu wdżr, czy nie ???
    • czy jest to dalej moduł wosu ? - na razie jest !
    • ale czy tak zostanie ? 
Jacek09-02-2009 19:57:56   [#213]

Krysiu!

§ 2 ust. 5 projektu ramówek mówi tak:

 

5.    Godziny do dyspozycji dyrektora szkoły, z uwzględnieniem realizacji zajęć,
o których mowa w ust. 9
, mogą być przeznaczone na:

i ust. 9

9. Zajęcia wychowanie do życia w rodzinie są realizowane zgodnie z przepisami w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych
w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

czyli jak z tego wynika wdż będzie z godzin dyrektorskich i pewnie zmienią tylko ten zapis z rozporządzenia "seksownego"

2)   we wszystkich klasach gimnazjów realizujących ramowe plany nauczania, stanowiące załączniki nr 4 i 5 do rozporządzenia, o którym mowa w pkt 1, z godzin przewidzianych na realizację zajęć edukacyjnych "Wiedza o społeczeństwie" - po 14 godzin, w tym po 5 godzin z podziałem na grupy dziewcząt i chłopców,

krystyna09-02-2009 20:17:03   [#214]

o niech to kule biją !

100 razy czytałam na co dyr. może przeznaczyć tą swoją furę godzin i tego "z uwzględnieniem 9" - nie zobaczyłam !!!

bo skupiłam się na punktach wymieniąjacych na co można - i tam seksu szukałam !

a on był już w samej treści ust. 5 - znaczy, ważniejszy od późniejszej wyliczanki typu jakieś tam zajęcia obowiązkowe, czy języki...

bo jego trzeba najpierw "uwzględnić", a potem inne tałatajstwo !

ha !

najwyższy czas na okulary ?

;-)

no to ile nam tych dyrektorskich szleństw pozostaje ?

1,5 godziny ?????

 

Jacek09-02-2009 20:31:57   [#215]
ano 1,5 :-)
krystyna09-02-2009 21:23:41   [#216]

no i na co je dać !

chcę na niektóre obowiązkowe (fiz. chem.) - to przekroczę słupek 97 godz.

a pozalekcyjne załatwię (z nawiązką) z KN, na 10 kółek dostaję na dodatek kasę z PO,

no to na co te pseudo - dyrektorskie ?

czy nie można przekroczyć tej sumy 97 godz. ???

skoro na każdym poziomie w gimn. nie może być więcej niż 33 godziny - to może niech w tej ogólnej sumie dadzą 99 godz. ???

a wtedy jest jakieś małe pole manewru dla tych. dyr....

Jacek09-02-2009 21:26:01   [#217]
nie rozumiem jak przekroczysz słupek 97 skoro sa w nim dyrektorskie.. ja jakoś w tym co wkleiłem nie przekroczylem
hania09-02-2009 21:28:35   [#218]
OP może chcieć przestać kasę na kółka dawać:-(
bo jak masz nawiązkę...:-)
krystyna09-02-2009 21:30:19   [#219]

już mi dało do XII 2009 !

Jacek,

bo Ty dałeś języki: 8 +6

a ja: 9 + 6

;-)

Ala09-02-2009 21:39:52   [#220]
jakim sposobem przekroczysz 97? przecież w tych 97 są dyrektorskie wliczone, przestawienie z rubryki gddd do rubryki przedmiot nie zmieni sumy
Ala09-02-2009 21:43:01   [#221]

długo myślałam ;-)

a skąd wzięłaś 9+6 ?  450:32 tyg.=14

może być 8+6 lub 9+5


post został zmieniony: 09-02-2009 21:44:12
krystyna09-02-2009 22:46:09   [#222]

no to wymyśliłam !

tam gdzie czerwone - zaszalałam, biorąc pod uwagę, że podane w rozp. liczby - to min., a nikt mi nie określił max. ! - oprócz wyniku 97:

Przedmiot I g.dyr. II g.dyr. III g.dyr. Suma
Język polski 4   5   5   14
Język obcy nowożytny 3   2   2   7
Drugi język obcy nowożytny 2   2   3   7
Muzyka  0,5   0,5       1
Plastyka  0,5   0,5       1
Historia 2   2   2   6
Wiedza o społeczeństwie     1   1   2
Geografia 2   1   1   4
Biologia 2   1   1   4
Chemia 2   1 1 1   5
Fizyka 1   2   2   5
Matematyka 4   4   4   12
Informatyka 1     0,5  1    1,5
Wychowanie fizyczne 4   4   4   12
Edukacja dla bezpieczeństwa         1   1
Zajęcia artystyczne     1   1   2
Zajęcia techniczne     1   1   2
Godziny z wychowawcą 1   1   1   3
Wych. do życia w rodzinie 0,5   0,5   0,5   1,5
Religia/ Etyka 2   2   2   6
tygodniowo 31,5   31,5   32,5   97
tygodniowo z dyrektorskimi: 31,5 33 32,5 97

cynamonowa09-02-2009 22:54:49   [#223]
z fizyką zaszaleć to i warto:)
Jacek09-02-2009 23:02:56   [#224]
no i nie zostało nic na ewentualną rezerwę gdyby sie okazało, że na jakiś zajęciach podstawa programowa kuleje w związku z nieprzewidzianymi sytuacjami i jeszcze jak to w plan wsadzić kiedy języki mają być pod kątem zaawansowania no i jak OP to klepnie takie ilości godzin z maxa :-)
mariuszdob09-02-2009 23:09:11   [#225]
chyba pomyliłaś sie z informatyką kl.I - 1, kl. III - 1 i z dyr w kl. II - 0,5 to razem 2,5
krystyna09-02-2009 23:21:01   [#226]

o kurcze, dzięki !

tak to zaufać excelowi !

tabelka do przepracowania !

;-(

Jacek09-02-2009 23:23:13   [#227]

eee, niekoniecznie bo wdż nie wchodzi wg mnie do limitu więc masz jeszcze 0,5 godz. do wykorzystania i możesz dalej szaaaaleć

:-)

Zenon7509-02-2009 23:27:02   [#228]
wielu obserwuje Krystyno Twoje szaleństwa :)
Ala09-02-2009 23:33:13   [#229]

a skąd wzięłaś na 5 godzinę fizyki?

1 poszła do chemii 0,5 do informatyki, 1,5 na wdż to już razem 3

a 1 do fizyki się urodziła sama? Krystyna, aż tak to nie szalej może? ;-)

Jacek09-02-2009 23:44:45   [#230]
Ala może tak być bo wdż się nie wlicza do limitu więc jak odejmie je to ma jeszcze zapas
krystyna09-02-2009 23:47:01   [#231]

Jacek !

przecież ja cały czas o tym seksie dociekałam !

wchodzi do słupka, czy nie ?

wg mnie też nie, bo jest nieobowiązkowy i (teoretycznie) może nikt go nie chcieć !

:-)

no to tak:

niebieskie - to dyrektorskie 3 sztuki w sumie

czerwone - to takie półgodzinne szaleństwo na porządną naukę przeznaczone..., ale z infy go chyba zabiorę..., albo i nie..., nie wiem...

Przedmiot I g.dyr. II g.dyr. III g.dyr. Suma
Język polski 4   5   5   14
Język obcy nowożytny 3   2   2   7
Drugi język obcy nowożytny 2   2   3   7
Muzyka  0,5   0,5       1
Plastyka  0,5   0,5       1
Historia 2   2   2   6
Wiedza o społeczeństwie     1   1   2
Geografia 2   1   1   4
Biologia 2   1   1   4
Chemia 2   1,5 0,5 1   5
Fizyka 1   2   1,5 0,5 5
Matematyka 4   4   4   12
Informatyka 1   0,5 0,5  1    3
Wychowanie fizyczne 4   4   4   12
Edukacja dla bezpieczeństwa         1   1
Zajęcia artystyczne     1   1   2
Zajęcia techniczne     1   1   2
Godziny z wychowawcą 1   1   1   3
Religia/ Etyka 2   2   2   6
tygodniowo 31   32   32,5    
tygodniowo z dyrektorskimi: 31 33 33 97
Wych. do życia w rodzinie 0,5   0,5   0,5    


post został zmieniony: 09-02-2009 23:53:18
Ala09-02-2009 23:54:20   [#232]
jak dyrektorskie są w limicie, to wdż z dyrektorskich też w limicie chyba? dlaczego miałby pod kreskę spaść?
krystyna10-02-2009 00:28:43   [#233]

dyrektorskie - to takie trochę jak UFO...

znam przypadki, a i na forum o nich bylo, że niektóre OP kazały z nich, a właściwie ich kosztem dokonywać podziału na grupy !

każdy by je chciał nam skubnąć !

więc na razie są pod kreską, a jak się sprawa z seksem wyklaruje - to zobaczymy, najwyżej zniknie to czrwone szaleństwo...

a pamiętacie, jak nam Janusz kiedyś wyliczał, że tak robić z dyrektorskimi nie można ?

i że skoro są - to należą się KAŻDEMU dziecku !

a wdżr - jest przecież dobrowolny...

sama juz nie wiem...

chyba trzeba się z tym seksem przespać...:-)

sweet dreams !

SmileyCentral.com

 

Jacek10-02-2009 01:00:03   [#234]

wpisze ten seks co tak męczy Krysię :-)

 

SPRAWA: uwagi Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej do projektu rozporządzenia MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ zmieniającego rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych

 

Przepis projektu

Uwagi OSKKO

e) ust. 8 i 9 otrzymują brzmienie
 „8. Zajęcia z religii/etyki są realizowane zgodnie z przepisami w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach       i szkołach.

Zwracamy uwagę na konieczność zmiany rozporządzenia w sprawie religii. Dla potrzeb planowania pracy szkoły, zwłaszcza w zakresie realizacji etyki w szkole, konieczne jest jak najszybsze przedstawienie projektu rozporządzenia

5)    w § 6 pkt 2)

 

na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z języków obcych, z tym że przy podziale na grupy należy uwzględnić stopień zaawansowania znajomości języka obcego; zajęcia są prowadzone w grupach oddziałowych, międzyoddziałowych lub międzyklasowych liczących od 10 do 24 uczniów, z zastrzeżeniem ust. 4,

 

 

 

Proponujemy rezygnację z dolnego progu organizowania zajęć z języka obcego.
Ustalenie tego progu zdecydowanie utrudni naukę języka w małych szkołach, w których w poszczególnych klasach jest mniej niż 10 osób, a nauka nie odbywała się w systemie łączonym

Załącznik nr 1, odnośnik c):

 

 

 

 

 

 

 

 

  c) dotyczy szkół specjalnych  dla uczniów ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, z autyzmem;

 

 

załącznik nr 2, odnośnik d) i e):

 

 

d)dodatkowe godziny na nauczanie języka obcego nowożytnego będącego drugim językiem nauczania w oddziałach dwujęzycznych;

 

e) dotyczy gimnazjów specjalnych  dla uczniów ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, z autyzmem;

Uznać za alternatywne sposoby komunikacji odczytywanie wypowiedzi z ust ( takim sposobem jest też, nieuwzględniony w rozporządzeniu, język migowy, który jest wykorzystywany w nauczaniu niesłyszących w wielu ośrodkach) i rozszerzyć interpretację odnośników na ten temat w ramowych planach nauczania o szkoły dla niesłyszących:

 

c) dotyczy szkól specjalnych dla uczniów niesłyszących, dla uczniów  ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, dla uczniów z autyzmem;

 

Uznać specyficzne potrzeby uczniów niesłyszących w zakresie sposobów kształtowania mowy i języka poprzez zwiększenie liczby godzin przeznaczonych na ich opanowanie i rozszrzenie interpretacji odnośników d) i e):

 

 

d) dodatkowe godziny na nauczanie języka obcego nowożytnego będącego drugim językiem nauczania w oddziałach dwujęzycznych lub języka polskiego w szkołach dla niesłyszących;

 

 e) dotyczy gimnazjów specjalnych  dla uczniów niesłyszących, dla uczniów ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, dla uczniów z autyzmem;

W § 2 ust. 5 słowa „Godziny do dyspozycji dyrektora szkoły, z uwzględnieniem realizacji zajęć, o których mowa w ust. 9

 „9. Zajęcia wychowanie do życia w rodzinie są realizowane zgodnie z przepisami w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.”

Obecne brzmienie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 1999 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. (Dz. U. Nr 67, poz. 756 ze zm.) w §4 ust. 1 określa, że nie są to zajęcia obowiązkowe.

Wątpliwość budzi czy zajęcia te będąc realizowane z godzin do dyspozycji dyrektora wchodzą do tygodniowego limitu godzin jak również do łącznej liczby godzin w ciągu 3 lat skoro są nieobowiązkowe dla ucznia?

Uwagi dodatkowe:

1)       Zdecydowanie protestujemy przeciwko zmniejszeniu liczby godzin do dyspozycji dyrektora.

2)       Proponujemy rozważyć możliwość realizacji nowej podstawy programowej w nowym systemie organizacyjnym już klasom IV szkoły podstawowej

3)       Proponujemy, by godziny, jakie realizować musi nauczyciel w myśl art. 42 nie były dopisywane jako część tabel zawierających godziny ramowych planów nauczania przypisanych konkretnym etapom edukacyjnym, ale zostały osobno opisane w rozporządzeniu. Pozwoli to na pełniejsze dostosowanie organizowanych w ramach tych godzin zajęć do potrzeb uczniów i umiejętności nauczycieli.

4)       Zapis o wymiarze wychowania fizycznego mówi o 385 godzinach w tym 30 godzin edukacji zdrowotnej (gimnazjum) oraz 385 godzin - szkoła podstawowa - obecnie nie wynika z niego obowiązek organizowania fakultetów – wnioskujemy o uszczegółowienie zapisu


post został zmieniony: 10-02-2009 01:03:18
beera10-02-2009 08:59:52   [#235]
w dalszym ciągu te fakultety z w-f mnie dręczą - skąd one się wzięły?
AnJa10-02-2009 09:12:03   [#236]
o ile zrozumiałem- ze zmienionej w przyszłości ustawy o kulturze fizycznej
Jacek10-02-2009 09:24:33   [#237]
jak dla mnie to wf może zostać po staremu i nie ma przymusu robienie fakultetów. To, że jest projekt noweli ustawy o kulturze fizycznej mówiący o 2 godzinach oraz wpisanie do podstawy wychowania fizycznego edukacji zdrowotnej, a także zapowiedzi z pomarańczowego poradnika nie świadczą, że nalezy to dzielić na godziny z planu lekcji i fakultety
beera10-02-2009 09:25:05   [#238]
ale to nie są fakultety, to są te formy, które do tej pory były.
Dokładnie tak samo, tylko liczba tych godzin się zmienia z 1 na 2
beera10-02-2009 09:27:59   [#239]

oczywiście

a edukacja zdrowotna nie powinna być wydrębniona w ramówce - jest po prostu częścią w-fu i tyle

:)

czesiak10-02-2009 10:27:40   [#240]
W edukacji wczesnoszkolnej wyróżnione jest 10 edukacji. Dokładnie określono ile godzin na języki obce, wych. fiz.,muzykę, plastykę zaj. komputerowe. Więc na język 2 godziny rocznie, wf - 3, muzykę, plastykę, komputery po 1. zostaje 12 godzin na pozostałe edukacje czyli: j.polski, matem, przyrod., tech.,społecz.,tech. Jak to rozprowadzić po ile godzin ?
grażka10-02-2009 10:33:37   [#241]
a to już nie jest kształcenie zintegrowane?
czesiak10-02-2009 10:55:51   [#242]
Owszem jest. Ale edukacje przeze mnie wymienione też są w kszt. ale powinno być na nie przeznaczone tyle godzin ile wymieniłam. Na pozostałe 12. I dla mnie to za mało aby nauczyć pisać, czytać, liczyć i obserwować zjawiska przyrodnicze.
Jersz10-02-2009 11:07:38   [#243]

Szukam, szukam i znaleźć nie mogę kto i gdzie w dyskusji zaproponował nastepujacy wpis "Proponujemy rozważyć możliwość realizacji nowej podstawy programowej w nowym systemie organizacyjnym już klasom IV szkoły podstawowej" i mam nadzieję , ze ministerstwo nie zwróci uwagi na propozycję. Wprowadzenie po jednej klasie nowej podstawy a raczej ramówki bedzie trudne. W małych szkołach spowoduje duze trudnosci kadrowe, a więc po co skracać sobie czas na rozwiązanie problemów kadrowych???

I moja wątpliwość. Jak interpretować zapis z tabeli ->

Godziny wynikające z art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, do dyspozycji dyrektora lub na zajęcia opieki świetlicowej

- Liczba etatów nauczycieli x 2 godziny d)

Jak ustala się liczbę etatów nauczycieli? Rozporzadzenie tego nie definiuje, a powinno, ponieważ nie zdefiniowano tego w KN. Nie można bowiem (moim zdaniem ) stosować zasadę - liczba godzin zajęć dydaktycznych / 18 = liczba etatów. Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, bez wzgledu na to czy bedzie miał jeszcze godziny ponadwymiarowe czy ich nie bedzie miał, bedzie zobowiązany do realizacji tylko 2 godzin wynikajacych z art. 42 u 2 pkt lit a KN.

 

Jersz10-02-2009 11:15:32   [#244]

Co do autonomi szkoły? To moim zdanie znaczne ograniczenie wymiaru godzin do dyspozycji dyrektora, które może przeznaczyć na zwiekszenie obowiązkowego wymiaru zajęć obowiązkowych jest znacznych ograniczeniem tej autonomii. To zbedna centralizacja. Pozostaje jednak inny problem nierozwiązany. Całkowita dowolność dla szkoły w decydowaniu, w której klasach bedzie realiozaney dany przedmiot, zwłaszcza ten o znikomej liczbie godzin, nie ułatwi zycia uczniom zmieniajacym miejsce zamieszkania. Można w ten sposób "nie trafić" na muzykę, plastykę lub technikę.

Osobiście cieszę się, że moja córka jest już w I klasie gimnazjum i ominie ją udział w tym eksperymencie :-)

czesiak10-02-2009 11:17:56   [#245]
No właśnie a ten na pół etatu to 1/2 (od września 2009)
BeataD10-02-2009 11:36:36   [#246]

W trakcie jednej z dyskusji na temat obliczania godzin z art. 42 padła propozycja (ale nie wiem, kto ją dokładnie sformułował), by godziny te liczyć w następujący sposób:

liczba godzin nauczyciela w tygodniu X liczba tygodni w roku szkolnym / przez przysługujący etat.

Np.

23 godziny (ponadwymiarowe w tym) x 36 /18 (bo normalny nauczyciel). Wychodzi, że on ma do wypracowania 46 godzin.

Wychodzi wtedy liczba godzin do wypracowania w roku. Co oczywiście można i przez tygodnie i inaczej dzielić (chociaż rozliczać  półrocznie) i okresowo wykorzystywać.

 Mnie się ten pomysł bardzo podoba, bo da się go zastosować do każdego (chocby nie wiem jak zatrudnionego) i pozwala liczyć je proporcjonalnie do zatrudnienia.

 

 

Nie wiem tylko czy prawnie mozna tak liczyć.

Ala10-02-2009 13:15:11   [#247]

prawnie to nie wiadomo bo nie zostało opisane :-)

ale taki sposób liczenia jest o tyle sprawiedliwy, że wiąże wymiar zatrudnienia z liczbą godzin do przepracowania

pozostaje jeszcze decyzja dyrektora (tu autonomia jest) w jaki sposób te godziny mają być zrealizowane

rzewa10-02-2009 13:21:13   [#248]
Jersz, to ja zaproponowałam by nową ramówkę zrobić też w 4 klasie sp - naprawdę (i to z pozycji małej wiejskiej szkoły) lepiej jest skrócić okres przejściowy zwłaszcza, że wprowadza się ją w gimnazjum, więc żadnych przeszkód raczej nie ma...

ramówka, to tylko sprawa organizacyjna jest i tu zmiany należy wprowadzać zdecydowanie - co innego podstawa programowa, tę zmieniałabym tylko krocząco od 1 klasy sp lub nawet od przedszkola, a nie tak jak zrobiono teraz - w jednej szkole realizuje się (w zależności od klasy) aż 3 różne podstawy programowe i przy zmianie etapu zmienia się tym dzieciakom podstawę programową... to na pewno nie wychodzi na zdrowie efektom kształcenia

no ale ta zasada została złamana już w 1999 roku - i teraz są tego skutki => tym bardziej nie rozumiem czemu zmiany ramówki nie wprowadzić jednocześnie na I, II i III etapie edukacyjnym (można by też na IV, ale tu, jak rozumiem, nie ma jeszcze koncepcji, więc nie dziwię się :-))
beera10-02-2009 14:22:27   [#249]

W kwestii ramówki dla klasy IV, bo to nie tylko kwestia ramówki, tylko podstawy, a tej od klasy IV się na razie wprowadzić nie da. Można zmienić organizację pracy szkoły w zakresie nauczania języków, w-fu i etyki (zdaje się)

zuopełnie nie czaję o co chodzi z tą autonomią - co ma autonomia dyrektora do gddd. Raczej mówmy, o tym co jest o budowaniu dzięki gddd specyfiki szkoły, odpowiadaniu na potrzeby, itp.

co do art 42 - Chyba Jacek ma tę propozycję, albo Bogdan?

 

Godziny z art.42 KN

 

         Godziny z tego artykułu dotyczą wszystkich typów szkół – w roku 2009/2010 po godzinie.

 

         Jest to godzina zegarowa – 60 minut.

 

Proponuje się następujący sposób wyliczenia tych godzin:

1/ dla konkretnego nauczyciela:

liczba godzin na jakie zatrudniono nauczyciela w danym roku szkolnym x 36 tygodni roku szkolnego dzielone przez 18 (czyli etat), np.:

15 x 36 : 18 = 30 (nauczyciel zatrudniony na 15/18 ma w ciągu roku wykazać w ewidencji 30 godzin

2/ proponuje się też zapisać uwagę, że nauczyciel, który ma ponad etat powinien mieć zwiększoną ilość godzin z tego artykułu, np.:

25 x 36 : 18 = 44,4 godziny w ciągu roku szkolnego

 

 

Pojawia się też pytanie o sposób rozliczania godzin w przypadku, gdy nauczyciel jest zatrudniony na 5/18 w szkole nr 1, a na 13/18 w szkole nr 2. Mnożymy razy liczbę tygodni, a potem dzielimy? Czy będzie to w ramach określonej procedury?

         Warto pokusić się o precyzyjny komentarz sugerujący, że godziny te – liczone być powinny dla nauczyciela w KAŻDEJ placówce, gdyż ich realizacja będzie związana ze specyfiką pracy w TEJ konkretnej placówce.

 

====

pewnie trzeba to dodać do naszej tabeli

slos10-02-2009 14:41:18   [#250]
To o "każdej placówce" - wazne.
strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 4 ][ 5 ][ 6 ] - - [ 18 ][ 19 ]