Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Konsultacja OSKKO - kwalifikacje nauczycieli
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ]
hana10-08-2008 18:36:45   [#51]
Czyli jest doskonała okazja do tworzenia podyplomowek i kursów kwalifikacyjnych o tych różnych specjalnościach zawodowych. Nauczyciel, by mieć kwalifikacje zapłaci.
AnJa10-08-2008 18:48:24   [#52]
nie zapłaci

eletrotechnik czy mechanik raczej nie przyjdzie do szkoły - nie jesteśmy konkurencyjni płacowo
hana10-08-2008 18:57:07   [#53]
Racja, bo ja ciągle myślę kategoriami SP i gimnazjum, gdzie niektórzy, by mieć pracę kończyli po kilka podyplomówek.
DYREK10-08-2008 19:50:42   [#54]

Zawód piekarz - przedmioty zawodowe:

  • produkcja piekarska,
  • wyposażenie techniczne piekarni,
  • przedsiębiorstwo w gospodarce rynkowej.

Jakie kwalifikacje nauczyciela ? ;-)

fredi10-08-2008 20:26:50   [#55]
takich przykładów jest mnóstwo.
Myślę, że część przedmiotów to takie przypadki gdzie można uczyć po ukończeniu różnych kierunków.


Podstawy elektrotechniki i elktroniki
Pracownia elektryczna i elktroniczna

Po kierunku elektrycznym lub elektronicznym
cynamonowa10-08-2008 21:27:39   [#56]
Temat kwalifikacji zawodowych zdominował dyskusję, bardzo dobrze, skoro jest tyle niejasności. Proszę jednak bardzo o zerknięcie w kwalifikacje językowców i odpowiedź.....mogą oni w myśl tej propozycji oraz ramówki ( 20h w tym 18 KZ + język) uczyć w I-III czy też nie? ( mi wychodzi, ze mogą...ale może się mylę)?
zgredek11-08-2008 01:16:53   [#57]

może tak - dodać ust.3 i ust.4:

§ 2.

2. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych w szkołach, o których mowa w ust. 1, posiada również osoba, która uzyskała tytuł licencjata lub inżyniera, po ukończeniu studiów wyższych w zakresie nauczanego zawodu i posiada przygotowanie pedagogiczne.

3.  Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych w szkołach, o których mowa w ust. 1, posiada również osoba, która uzyskała tytuł magistra lub równorzędny albo tytuł licencjata lub inżyniera, po ukończeniu studiów wyższych dających niezbędną wiedzę merytoryczną w zakresie nauczanego przedmiotu zawodowego i posiada przygotowanie pedagogiczne.

4. Oceny kwalifikacji osoby, o której mowa w ust. 3 dokonuje i uzasadnia na piśmie dyrektor szkoły.

zgredek11-08-2008 01:19:43   [#58]
  1. ust. 2 pozwala na zatrudnienie nauczyciela bezpośrednio wykształconego w danym zawodzie
  2. ust. 3 pozwala na realizację zajęć przez osoby o wykształceniu zbliżonym ale już nie do zawodu tylko do nauczanego przedmiotu zawodowego
  3. ust. 4 zabezpiecza nauczyciela i dyrektora - uzasadnienie musi być napisane w oparciu o merytoryczne przygotowanie - jak już się coś pisze, to trzeba dokładnie przeanalizować np. indeks, czy też sylwetkę absolwenta opisywaną przez uczelnię, lub inne takie

--------------------------

o tych dwóch nauczycielach jednego przedmiotu to mi  jakos nie pasuje w tym rozporządzeniu - nie umiem znaleźć miejsca i nie umiem sformułować:-(


post został zmieniony: 11-08-2008 01:31:47
beera11-08-2008 08:57:27   [#59]

zgredku, na szczęście my nie musimy napisać za MEN to rozporządzenie - raczej chodzi o to, żeby dokadnie napisać na czym polega błąd - może tak bedzie prościej Ci?

DYREK11-08-2008 10:20:17   [#60]

opisanie -  tak

ale sugestia nowego zapisu w rozporządzeniu nie zaszkodzi

w/g mnie

konieczna jest nowa regulacja

należy opracować nowy (oddzielny) § w rozporządzeniu dotyczacy nauczyciela przedmiotów zawodowych

podobnie jak jest to dla pedagoga, czy wychowawcy świetlicy

beera11-08-2008 10:30:11   [#61]

DYRKU, gdy proponujemy nowy zapis, on jest analizowany inaczej, niż wówczas gdy po prostu piszemy o problemie

Łatwiej przychodzi odrzucic propozycję zapisu niz informację o katastrofie, którą powoduje obecny projekt, czyli wazniejszy w procesie konsultacji jest moment zwrócenia uwagi na błąd - niech Ci, ktorzy to rozporządzenie piszą po prostu ten błąd naprawią.

Oczywiście nie zaszkodzi napisać - ale nie ma tez powodu by się zbytnio na tym koncentrować.

===

Violka-  mogą (zgodnie z tegoroczną interpretacją MEN, teraz tez mogą)

AnJa11-08-2008 11:23:27   [#62]
nie czytałem niestety zbyt uważnie- ale na innym wątku Gusia zwróciła uwagę na kursy kwalifikacyjne, które ma wielu nauczycieli w podstawówkach i gimnazjach

jeśli one wyleciały jako dające kwalifikacje to chyba wylano dziecko z kapielą
...
zgadzam się co do sygnalizowania problemów, nie sugerowania rozwiazań
...
nie wiem dlaczego, ale mam jakieś paskudne przeczucia,ze jest tam takze jakiś haczyk w odniesieniu do przedmiotów ogólnokształcących- ale chwilowo nie mogę o tym pomyśleć
DYREK11-08-2008 11:43:20   [#63]

nie wyleciały

§ 3.

2)

b) (....) na dowolnym kierunku (specjalności), która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć.

 

 

AnJa11-08-2008 11:47:50   [#64]
dzięki
zgredek11-08-2008 13:31:04   [#65]

asiu - do kiedy konsultujemy?

spróbuję z programem dla zawodu - ale muszę najpierw dotrzeć do szkoły;-)

patisonik111-08-2008 15:40:04   [#66]
Czy dobrze rozumuję, że w klasie integracyjnej wspomagający musi mieć oligo?
beera11-08-2008 15:44:12   [#67]
mysle, ze do niedzieli?
zgredek12-08-2008 16:05:17   [#68]
kursy kwalifikacyjne nie dają kwalifikacji w szkołach ponadgimnazjalnych (oprócz zasadniczych)
post został zmieniony: 12-08-2008 16:06:13
zgredek12-08-2008 18:11:16   [#69]
znaczy tak jak teraz
teka5712-08-2008 22:11:47   [#70]
POMóżCIE MI ZROZUMIEĆ-czytając PROJEKT ,nadal mam wątpliwości ,a może raczej nie umiem czytać ze zrozumieniem i posiadam mętlik nie dający mi(?)w pełni odpowiedzi-czy n-l-z wykształcenia mgr - polonista,który ukończył kolegium języków obcych-j.angielski,(bez występowania przeze mnie o zgodę do KO na jego zatrudnienie)-może uczyć j.angielskiego w kl.I-III i mieć zapłacone jako :n-l mający kwalifikacje do nauczanego przedmiotu w klasach I-III czyli wg stawki magisterskiej i wg posiadającego awansu zawodowego.( n-l nie posiada wykształcenia z n.zintegrowanego).
Agnieszka z Krakowa13-08-2008 22:34:28   [#71]
Przeczytałam i mam takie wnioski:
1. W każdej klasie podstawówki może uczyć nauczyciel z ukończonym jakimkolwiek kierunkiem w zakładzie kształcenia nauczycieli plus kwalifikacje językowe z załącznika, czyli egzamin państwowy lub CAE/CPE plus kurs metodyczny w zakresie nauczania tego języka. (czyli jak do tej pory)
2. PONADTO (bo tam jest słowo "również" ktoś ze słabszą znajomością języka (np. FCE, o ile ma kwalifikacje do kz.

3. A Twój nauczyciel ma stuprocentowe kwalifikacje, bo legitymuje się dyplomem ukończenia nauczycielskiego kolegium języków obcych. To normalny pełnoprawny anglista, który może uczyć w każdej klasie Twojej szkoły. Kz nie potrzebuej, tak jak nauczyciel z pkt. 1.
teka5714-08-2008 09:23:24   [#72]
Agnieszko-dziękuję za wnioski,ale w dotychczasowym ujęciu tematu i problemu,różnie to interpretują.
teka5714-08-2008 20:46:26   [#73]
Jak wy to rozumiecie:
2. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela – pedagoga
w szkołach i placówkach, o których mowa w § 3, 4, 14, 15, 17 i 18, posiada osoba,
która ma:
1) kwalifikacje określone w ust. 1 lub
2) uzyskała:
a) tytuł licencjata po ukończeniu studiów wyŜszych na kierunku pedagogika
w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom i posiada
przygotowanie pedagogiczne albo
b) tytuł licencjata po ukończeniu studiów wyŜszych na dowolnym kierunku,
która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończyła studia
podyplomowe z zakresu prowadzonych zajęć.
§ 21. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela–logopedy


czy należy rozumieć,że nauczyciel z długoletnim stażem ped. ,który ukończył: studia wyższe magisterskie z pedagogiki specjalnej- resocjalizacja + n.początkowe+ oligofrenopedagogika i w lipcu br.ukończył kurs kwalifikacyjny:pedagogika opiekuńczo- wychowawcza, a miał od 1 września 2008, podjąć pracę jako nauczyciel-pedagog w szkole podstawowej,w zgodnie z proponowanym zapisem nie będzie miał kwalifikacji do pełnienia w szkole funkcji pedagoga?(do tej pory to wystarczyło)
zgredek14-08-2008 20:49:00   [#74]

we wrześniu 2008 stosujesz dotychczasowe rozporządzenie

to jest dopiero konsultacja

teka5714-08-2008 20:50:30   [#75]
toś mnie pocieszyła-dziękuję
mich17-08-2008 04:01:53   [#76]
Witam, Mam dwa postulaty co do zmian w projekcie rozporządzenia

A) W załączniku do rozporządzenia, w sekcji "3. Biegła znajomość języka" należy dodać dla języka niemieckiego:

c) Deutsches Sprachdiplom Zweite Stufe (DSD II), Kultusministerkonferenz

Uzasadnienie: Certyfikat DSD II jest państwowym egzaminem przeprowadzanym przez niemieckie federalne Ministerstwo Kultury (Kultusministerkonferenz), o poziomie trudności wyższym niż egzamin KDS i jest uznawany praktycznie przez wszystkie niemieckie uczelnie wyższe. W Polsce na mocy umów międzynarodowych egzamin ten przeprowadza się przede wszystkim wśród absolwentów klas dwujęzycznych liceów i klas o poszerzonym j. niemieckim.

B) par. 21 powinien otrzymać brzmienie:

§ 21. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-logopedy w szkołach i placówkach posiada osoba, która:
1) ukończyła studia wyższe na kierunku lub w specjalności logopedia obejmujące w programie nauczania co najmniej 800 godzin kształcenia w zakresie logopedii i uzyskała tytuł licencjata lub magistra, która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) ukończyła studia wyższe i uzyskała tytułu magistra oraz ukończyła studia podyplomowe z logopedii obejmujące co najmniej 600 godzin kształcenia w zakresie logopedii, która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne.


Uzasadnienie: Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych, który jest już w konsultacjach społecznych i za chwilę znajdzie się w Sejmie. Zgodnie z tą ustawą zawód logopedy będzie medycznym zawodem regulowanym, a osoby go wykonujące i posługujące się tytułem "logopeda" będą musiały uzyskać prawo wykonywania zawodu. Kwalifikacje niezbędne do jego wykonywania określa załącznik do ustawy (bez podziału na rodzaje szkół) i w związku z tym rozporządzenie Ministra Edukacji o kwalifikacjach nauczycieli musi być z nim spójne.

Link do projektu:
http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/projekt_zawodach_med_11082008.pdf
beera17-08-2008 14:39:21   [#77]

 

jest byle jak sformatowane, ale siedzę nad tym i nie chce inaczej z jakiegos względu

Zgredku i inni uczestnicy dyskusji - popatrzcie, czy to, co napisałam, to to o co chodziło - mam tam watpliwosci wobec tego logopedy i zawodowców.

Pouzupełniajcię tabelę:)

Wklejam tabelę z wyodrębnionymi zapisami, które budzą naszą wątpliwość – może cos ominęłam, to proszę o dopisek

 

Zapisy projektu

 

Najistotniejszą zmianą zawartą w projekcie rozporządzenia w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych

od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu

kształcenia nauczycieli (Dz. U. Nr 155, poz. 1288) jest odejście od zapisu o możliwości uznania ukończonego kierunku (specjalności) studiów za zbliżony do

nauczanego przedmiotu (prowadzonych zajęć). Obecne przepisy stanowią, iż kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela posiada m.in. osoba, która ukończyła studia magisterskie lub wyższe zawodowe na kierunku zgodnym lub

zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć. Ustalenie czy ukończone studia można uznać za zbliżone do nauczanego przedmiotu

(prowadzonych zajęć) należało do kuratora oświaty.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 12 maja 2004 r. (sygn. akt U 1/04) orzekł, Ŝe § 1 pkt 4 zawarty w obecnie obowiązującym rozporządzeniu, w zakresie, w jakim powierza kuratorowi oświaty ustalenie czy dany kierunek (specjalność) studiów jest

zbliżony z nauczanym przedmiotem (rodzajem prowadzonych zajęć), jest niezgodny z art. 9 ust. 2 ustawy Karta Nauczyciela oraz z art. 92 ust. 1 Konstytucji RP. Z dniem ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego tj. z dniem 31 maja 2004 r.

kuratorzy oświaty nie posiadają kompetencji do ustalania, na podstawie przepisów § 1 pkt 4 ww. rozporządzenia, czy dany kierunek (specjalność) studiów jest zbliżony z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć.

Główne uwagi OSKKO dotyczą najistotniejszej zmiany (tabela obok)
Stowarzyszenie zwraca uwagę, że:

1. Projektowany zapis  praktycznie uniemożliwia zatrudnianie jakichkolwiek nauczycieli przedmiotów zawodowych

Przykład:
przedmioty:
organizacja gospodarki a ustrój administracyjny państwa
produkcja piekarska,
wyposażenie techniczne piekarni,
przedsiębiorstwo w gospodarce rynkowej.

PROPONUJEMY:
1) ustalenie  definicji określenia „ w zakresie nauczanego przedmiotu”, która umożliwi dyrektorowi szkoły podjęcie autonomicznej decyzji

2) określenie grupy przedmiotów zawodowych (np. tak jak to proponuje SIO), przyporządkowanie kierunków kształcenia n-li do poszczególnych grup (również w programach nauczania dla zawodów określanie grup do jakiej dany przedmiot należy) i pozwolenie na nauczania przedmiotu nauczycielowi posiadającego uprawnienia do nauczania grupy przedmiotów zawodowych

2. Rozporządzenie uniemożliwi zatrudnianie nauczycieli np. biologii na stanowiskach nauczycieli przyrody w szkołach podstawowych, co wydaje się błędem.

Należy uniknąć sytuacji , w której coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycielskich, utrudniają zarządzanie szkołą, a także napędzając koniunkturę różnym organizatorom kursów klasyfikacyjnych i studiów podyplomowych

 

§ 28. Nauczyciele, którym na podstawie dotychczasowych przepisów uznano

ukończony kierunek (specjalność) studiów za zbliżony do nauczanego przedmiotu

lub rodzaju prowadzonych zajęć, posiadają kwalifikacje do zajmowania stanowiska

4) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1994 r. Nr 5, poz. 19 i Nr 109, poz. 521

oraz z 1999 r. Nr 14, poz. 127.

15

 

Moim zdaniem tu jest za mało

Powinno się dodać:

§ 28.

1) Nauczyciele, którym na podstawie dotychczasowych przepisów uznano podczas procesu zatrudniania kwalifikacje za wystarczające do zatrudnienia na określonym stanowisku

posiadają kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu.

Zgodnie z DN-1-BS-7012-195/04, w treści (fragm.)
W chwili obecnej oceny kwalifikacji nauczyciela, w oparciu o wskazane przepisy ww. rozporządzenia, można dokonać wyłącznie zatrudniający nauczyciela dyrektor szkoły lub placówki. Również w przypadku kwalifikacji do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć niemających swego ścisłego odpowiednika w kierunku lub specjalności studiów, oceny takiej przy zatrudnianiu nauczyciela dokonuje dyrektor szkoły lub placówki.

 



 

 

§ 21. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela–logopedy

w szkołach i placówkach, o których mowa w § 2, posiada osoba, która uzyskała:

1) tytuł magistra po ukończeniu studiów wyższych w zakresie logopedii i posiada

przygotowanie pedagogiczne lub

2) tytuł magistra po ukończeniu studiów wyŜszych na dowolnym kierunku, która

ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończyła studia

podyplomowe w zakresie logopedii.

2. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela – logopedy w szkołach

i placówkach, o których mowa w § 3, 4, 14, 15, 17 i 18, posiada osoba, która ma:

1) kwalifikacje określone w ust. 1 lub

13

2) uzyskała:

a) tytuł licencjata po ukończeniu studiów wyŜszych w zakresie logopedii i

posiada przygotowanie pedagogiczne albo

b) tytuł licencjata po ukończeniu studiów wyŜszych na dowolnym kierunku,

która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończyła studia

podyplomowe w zakresie logopedii.


Par. 21 powinien otrzymać brzmienie:

§ 21. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-logopedy w szkołach i placówkach posiada osoba, która:
1) ukończyła studia wyższe na kierunku lub w specjalności logopedia obejmujące w programie nauczania co najmniej 800 godzin kształcenia w zakresie logopedii i uzyskała tytuł licencjata lub magistra, która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) ukończyła studia wyższe i uzyskała tytułu magistra oraz ukończyła studia podyplomowe z logopedii obejmujące co najmniej 600 godzin kształcenia w zakresie logopedii, która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne.


Uzasadnienie: Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych, który jest już w konsultacjach społecznych i za chwilę znajdzie się w Sejmie. Zgodnie z tą ustawą zawód logopedy będzie medycznym zawodem regulowanym, a osoby go wykonujące i posługujące się tytułem "logopeda" będą musiały uzyskać prawo wykonywania zawodu. Kwalifikacje niezbędne do jego wykonywania określa załącznik do ustawy (bez podziału na rodzaje szkół) i w związku z tym rozporządzenie Ministra Edukacji o kwalifikacjach nauczycieli musi być z nim spójne.

Link do projektu:
http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/projekt_zawodach_med_11082008.pdf

 

szczerze

to ma tu wątpliowsci, czy aby na pewno powinniśmy to doprecyzowywać – skoro uzyskuje kwalifikacja do bycia logopedą na podstawie odrępbych przepisów, to nie musimy tutataj tych przepisów dublować – wystarczy projektowany zapis

Dodatkowo:

W załączniku do rozporządzenia, w sekcji "3. Biegła znajomość języka" należy dodać dla języka niemieckiego:

c) Deutsches Sprachdiplom Zweite Stufe (DSD II), Kultusministerkonferenz

Uzasadnienie: Certyfikat DSD II jest państwowym egzaminem na poziomie zaawansowanym przeprowadzanym przez niemieckie federalne Ministerstwo Kultury (Kultusministerkonferenz), o poziomie trudności wyższym niż egzamin KDS i jest uznawany praktycznie przez wszystkie niemieckie uczelnie wyższe. W Polsce na mocy umów międzynarodowych egzamin ten przeprowadza się przede wszystkim wśród absolwentów klas dwujęzycznych liceów i klas o poszerzonym j. niemieckim.

Ala17-08-2008 15:23:20   [#78]

2. Rozporządzenie uniemożliwi zatrudnianie nauczycieli np. biologii na stanowiskach nauczycieli przyrody w szkołach podstawowych, co wydaje się błędem.

Należy uniknąć sytuacji , w której coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycielskich, utrudniają zarządzanie szkołą, a także napędzają koniunkturę różnym organizatorom kursów kwalifikacyjnych i studiów podyplomowych

Zgodnie z DN-1-BS-7012-195/04, w treści (fragm.)
W chwili obecnej oceny kwalifikacji nauczyciela, w oparciu o wskazane przepisy ww. rozporządzenia, może dokonać wyłącznie zatrudniający nauczyciela dyrektor szkoły lub placówki. Również w przypadku kwalifikacji do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć niemających swego ścisłego odpowiednika w kierunku lub specjalności studiów, oceny takiej przy zatrudnianiu nauczyciela dokonuje dyrektor szkoły lub placówki.

 

 

takie drobiazgi poprawiłam :-)

beera17-08-2008 17:09:20   [#79]

:)

dzięki!

a jeszcze ktoś coś?

co o tych logopedach np?

i zawodowcy?

AnJa17-08-2008 17:18:06   [#80]
generalna zasada powinna byc taka: kompetencje nauczyciela ustala dyrekor

podważyć je mozna tylko w drodze administracyjnej- czyli z uzasadnieniem

mój kolega- z wykształcenia nauczyciel zpt jest dyrektorem sporego banku( oddziału)- i nikomu, poza prezesem i RN nic do tego
beera17-08-2008 17:19:41   [#81]
zgadzam się
ewa17-08-2008 17:32:10   [#82]
pozwolenie na nauczania przedmiotu nauczycielowi "posiadającego" uprawnienia do nauczania grupy przedmiotów zawodowych

posiadającemu - taki drobiazg ;-)

co do reszty zgadzam się s przedpścami :-))


coś tam mi się z kompem podziało, nie mogę kolorkiem,ani innym tam...
beera17-08-2008 17:40:05   [#83]

poprawię:)

AnJa17-08-2008 17:43:07   [#84]
i dibrze,ze wreszcie, Ewuniu, nie koloryzujesz

ani inaczej tam
Ala17-08-2008 21:46:31   [#85]
:-)))
mich18-08-2008 02:39:53   [#86]
Jeżeli chodzi o logopedę: problem polega na tym, że nie można w rozporządzeniu umieścić wprost odwołania do ustawy, która nie jest jeszcze uchwalona.

Może więc tak:

§ 21. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-logopedy w szkołach i placówkach posiada osoba, która posiada uprawnienia do wykonywania zawodu logopedy wydane na podstawie odrębnych przepisów, która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne.
zgredek18-08-2008 03:35:24   [#87]

zapisy projektu

uwagi członków OSKKO

§ 2. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w:

      1)            zakładach kształcenia nauczycieli;

      2)            placówkach doskonalenia nauczycieli;

      3)            poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym specjalistycznych;

      4)            bibliotekach pedagogicznych;

      5)            kolegiach pracowników służb społecznych;

      6)            liceach ogólnokształcących;

      7)            liceach profilowanych;

      8)            technikach;

      9)            uzupełniających liceach ogólnokształcących;

  10)            technikach uzupełniających;

  11)            szkołach policealnych

z zastrzeżeniem § 11 - 14 i 16-22, posiada osoba, która uzyskała:

a)       tytuł magistra lub równorzędny, po ukończeniu studiów wyższych w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne lub

b)       tytuł magistra lub równorzędny, po ukończeniu studiów wyższych na dowolnym kierunku, która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończyła studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć

 

2. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych w szkołach, o których mowa w ust. 1, posiada również osoba, która uzyskała tytuł licencjata lub inżyniera, po ukończeniu studiów wyższych w zakresie nauczanego zawodu i posiada przygotowanie pedagogiczne.

 

Projektowany zapis utrudnia zatrudnianie nauczycieli przedmiotów zawodowych Uniemożliwia nauczanie przedmiotów zawodowych przez osoby mające wykształcenie inne niż nauczany zawód.

 

Przykład:

  • organizacja gospodarki a ustrój administracyjny państwa
  • prawne podstawy działalności zawodowej,
  • wyposażenie techniczne piekarni,
  • przedsiębiorstwo w gospodarce rynkowej

 

są przedmiotami, które mogłyby uczyć osoby mające inne niż nauczany zawód wykształcenie.

 

PROPONUJEMY:

 

wprowadzenie zapisu: „w zakresie nauczanego zawodu lub przedmiotu zawodowego” zamiast: „w zakresie nauczanego zawodu”. Zmiana ta umożliwi dyrektorowi szkoły podjęcie autonomicznej decyzji w przydzieleniu konkretnego przedmiotu nauczycielowi.


post został zmieniony: 18-08-2008 03:46:34
beera18-08-2008 07:26:34   [#88]

zgredek:

czyli wywalić, to co u mnie jest w pierwszej tabeli?

===

mich

zaczynam rozumieć,
myslę, że nie zaproponujemy przepisu, a raczej zwrócimy uwagę na ten projekt - niech sami kombinują.

Czyli w zasadzie wystarczy samo uzasadnienie, bo bedą to po prostu uwagi dodatkowe

zgredek18-08-2008 15:26:25   [#89]

znaczy ja nie wiem - bo nie zrozumiałam co Ty tam wkleiłaś

bo po lewej stronie wkleiłaś z uzasadnienia

brakowało mi tego paragrafu 2, który odnosi się do kwalifikacji zawodowców

dlatego zrobiłam tę tabelkę - chyba jako dodatkową

bo o tej biologii tu nie ma

i nie ma tego co nie rozumiem o tych grupach przedmiotowych

Dyrek pisał wcześniej o zupełnie osobnym paragrafie dla zawodowców

to może niech poprawi ktoś - bo mi się wydaje, że takie dopisanie powinno wystarczyć

a zawodowcy to chyba na urlopie jesszcze:-(

cynamonowa18-08-2008 17:05:22   [#90]

A mi w tym nowym rozporzadzenie brakuje także wpisu, który mówiłby wprost....że kwalifikacje do nauczania w szkole masowej ucznia uposledzonego w stopniu lekkim posiada odpowiednio każdy nauczyciel posiadajace kwalifikacje do danego typu szkoly i etapu udukacyjnego.

( bywa z tym sporo zamieszania, gdy uczeń po otrzymaniu orzeczenia o upsledzeniu w st. lekkim, z różnych przyczyn przechodzi na NI - i wtedy żąda się aby nauczyciel był po oligo)

beera18-08-2008 17:09:39   [#91]

 i wtedy żąda się aby nauczyciel był po oligo

żąda się bezpodstawnie, bo z przepisów wynika jasno.

Violu nie da się napisać przepisu, którego ktos źle nie zinterpretuje:)

===

Zgredku - specjalnie wkleiłam uzasadnienie, a nie przepisy dotyczące kierunku zgodnego - bo to całe rozporzadzenie prawie byłoby.
Uznałam, ze w naszych uwagach odniesiemy się generalnie do bezsenu stanowienia tego rygoryzmu - tak w szkołach zawodowych, jak i innych

popatrzę na to wieczorem - ok?

zgredek18-08-2008 17:42:21   [#92]
a widzisz teraz rozumiem - to popatrz wieczorem a ja popatrzę w nocy:-)
mariaa20-08-2008 13:55:54   [#93]
Kochani, a czy nauczyciel z przygotowaniem pedagogicznym z wyższym wykształceniem może pełnić dyżury w internacie? Ostatnio trzeba było mieć zgodę KO. Powiedzieli też,że bez pedagogiki opiekuńczo wychowawczej na ten rok już nie zatrudnią.Czy tak to jest w tym rozporządzeniu? Serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
camelot20-08-2008 21:33:37   [#94]
A ja mam dwa pytania. Czy nauczyciel informatyki i techniki mający ukończone studia podyplomowe z informatyki może uczyć w klasie np. 2 SP? Czy aby uczyć musi skończyć dodatkowo jakieś studia? I drugie pytanie. Jak jest z kwalifikacjami do nauki seksu?
cynamonowa20-08-2008 21:36:30   [#95]

a czego ten po informatyce czy technice miałby w drugiej SP uczyć?

kwalifikacje do wdżr- posiada osoba po kursie kwalifikacyjnym lub podyplomówce

Jacek20-08-2008 21:36:42   [#96]
hymmm... z tymi kwalifikacjami do nauki seksu to.... nie napiszę.... bo się wstydzę :-)
camelot20-08-2008 22:03:59   [#97]
Zajęcia z informatyki w klasie 2 SP. A może jakąś pp do tego seksu.
beera21-08-2008 23:00:43   [#98]

hm

Bogna mi kazała czekac na nią;))

zgredek21-08-2008 23:26:29   [#99]
i bardzo dobrze:-)))))))
beera21-08-2008 23:30:17   [#100]

no ale jakiś czas temu kazała

;)

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ]