Forum OSKKO - wątek

TEMAT: 29 maja odbędzie się strajk nauczycieli.
strony: [ 1 ][ 2 ]
dhausner17-05-2007 17:45:09   [#51]
świadomie chcą zachować nasze przywileje ale to 90% najniższej średniej i zakaz pracy na stanowisku nauczyciela czyli w zawodzie
ulkowa17-05-2007 18:07:52   [#52]

1.A co zrobić jeżeli dyrektor chxe prowadzić mediacje. i obieca związkowcom, że podwyższy im płace w ramach swoich uprawnień

2. A skąd dyrektor szkoły ma wiedzieć, że 50 % jego zakładu chce brać udział w strajku

3. A co z nauczycielami, którzy nie należą do Związku. Przecież oni przyjdą normalnie pracować.

4. Uważam, że pecha mają Ci nauczycieli związkowcy co mają godziny od 8 do 10

5. Jak rozwiązać ta sprawę z wynagrodzeniem. Przeczytałam, że czas strajku nie należy się wynagrodzenie ale przecież nauczyciele dostali już wypłaty a przecież nie można tego potrącić

6. No i jak właściwie jest z tą Inspekcją Pracy. Zawiadamiać czy nie? A wogóle to dyrektor szkoły przecież nie może zrealizowac żadnego z tych punktów.

Pamiętam jak w czasie tych słynnów strajków kilka lat temu Inspekcje Pracy jeżdziły po szkołach z wywieszonymi językami i sprawdzali czy nauczycielom przypadkiem nie zostało potrącone wynagrodzenie bez ich zgody

dhausner17-05-2007 18:24:49   [#53]

a czy pismo przewodnie było? takie jest prawo to samo przeżywają dyrektorzy ZOZ (strajk lekarzy) inaczej strajk ostrzegawczy będzie nielegalny.

Nie wypłaca się za godziny strajku tym co mieli pracować. Poczekajmy do 23 maja mają być spełnione postulaty

hania17-05-2007 18:29:54   [#54]
ulkowa - ad3
niekoniecznie przyjdą normalnie pracować.... też mogą strajkować... tak samo jak mogli brać udział w referendum
hania17-05-2007 18:31:06   [#55]
i ad 4
uważam, że mają pecha ci co pracują później
choćby chcieli, nie zastrajkują.........
hania17-05-2007 18:36:25   [#56]
kto zechce pracować w czasie strajku - będzie i nikt mu tego nie zabroni
kto zechce strajkować - będzie
rolą dyrektora jest zapewnić opiekę uczniom na czas strajku (może to "zrobić" niestrajkującymi)
będziesz wiedzieć kto strajkuje w tym ostrzegawczym - zarząd oddziału (może za pośrednictwem "swojego człowieka") cię poinformuje
strajk ostrzegawczy może się odbyć niezależnie od tego ile osób chce strajkować

trochę informacji tuhttp://www.znp.edu.pl/text.php?cat=1 w zakładce: organizacja strajku ostrzegawczego.....
dyrlo17-05-2007 18:36:59   [#57]

Pismo przewodnie jakie dostałam jest bardzo "okrągłe" 

"(...) Mamy świadomość, że realizacja przedstawionych przez nas postulatów nie leży w państwa gestii ani kompetencji. Podjęte przez nas działania protestacyjne nie są wymierzone przeciwko dyrektorom placówek ani jednostkom samorządu terytorialnego, ale zapisy ustawy o sporach zbiorowych wymagają tych skomplikowanych procedur. (...)

Przedstawiciel ZNP w mojej szkole (przewodniczący ogniska) powiedział mi dzisiaj, wręczając mi pismo, że jeszcze raz przeprowadzi referendum czy Ci co nie należą do związku też do strajku przystąpią, w poprzednim referendum wzięło udział ok. 80% pracowników z czego 75% opowiedziało się za protestem. U mnie ostatnio dosyć dużo osób młodych do ZNP się wpisało i co kwartał przybywa o 1 - 2 osoby.

dhausner17-05-2007 18:42:03   [#58]
ci co mają później, mają przyjśc na te dwie pierwsze godziny przecież na tym polega solidarność strajkowa jak nie przyjdą tzn nie solidaryzują się
Aka17-05-2007 19:25:28   [#59]

A ja dzisiaj miałam niezły ubaw z tych pism (dobrze, że przeczytałam je wczoraj na forum, to nie dostałam ataku czkawki) - razem z przewodniczącą ZNP (u mnie w szkole) doszłyśmy do wniosku, że przecież mogę to wszystko obiecać - "może zostanę wróżką spełniającą pragnienia", a może wszyscy nimi zostańmy. Jestem ciekawa co by się stało - kiedy wszyscy dyrektorzy daliby odpowiedzi pozytywne na postulaty, a następnie wystąpili by do organów prowadzących o środki, a do SEJMU o odpowiednie przygotowanie USTAWY.

Tu już popłynęłam, ale ogólnie mimo,że jestem od początku związana z "Solidarnością" w pełni popieram postulaty i tylko szkoda, że i tak to nic nie da - za krótko i nie wszyscy będą strajkować - no cóż słynny brak solidarności naszej grupy zawodowej.

Aka17-05-2007 19:31:11   [#60]

 Powiedziano mi jeszcze, żebym się nie wygłupiała i nie odpisywała na pisma - bo wszyscy wiemy po co one do nas zostały wysłane.

Co do wynagrodzenia - potrącenie za 2 godz tym, którzy mieli mieć lekcje - pozostali dostają wszystko. I gdzie tu sprawiedliwość.

dhausner17-05-2007 19:54:26   [#61]
Jak pozostali solidarni to zrobią zrzutkę na strajkujących
ulkowa17-05-2007 20:25:01   [#62]

Znalazłam o wynagrodzeniu. Zapomniałam o KP. A w art. 87 § 7 KP wyrażnie jest napisan, że można. Chyba tego nie było w latach 90-tych skoro latali Ci z PIP.

Wydaje mi się, ze jednak potrzebna jest lista strajkujących. Przecież nie każdy należy do ZNP będzie strajkować nawet jeżeli podpisał zgodę w referendum - część będzie na maturach. I wogóle trzeba też będzie sprawdzać czy dany nauczyciel w tym czasie czasami nie miał np. na godz. 10.

I taka moja refleksja. Strajk lekarzy może przynieść skutki bo ludzie jednak chorują a w tym przypadku to tylko będzie jeszcze więcej "psioczenia" na nauczycieli. A dla uczniów to tylko frajda - nie będzie lekcji. A nauczyciel nie dość, że straci na wypłacie to jeszcze i tak bedzie musiał nadrobić materiał.

I jeszcze jedno pytanie nt. listy. Czy dyrektor szkoły nie powinien wiedzieć wcześniej jacy nauczyciele będa strajkować? Przecież musi zapewnić opiekę nad uczniami z klas których nauczyciele strajkują. Trudno przecież powiedzieć wszystkim uczniom, że mają przyjść na 10 do szkoły

dhausner17-05-2007 20:27:56   [#63]
będzie wiedział wcześniej mam nadzieję prezes ogniska powinien dopilnować
jxg17-05-2007 21:17:08   [#64]
"Trudno przecież powiedzieć wszystkim uczniom, że mają przyjść na 10 do szkoły"

a niby dlaczego trudno?
jeśli wszyscy będą strajkować to kto im zapewni opiekę?

niestety każdy strajk jest dla kogoś uciążliwy - tu dla rodziców młodszych dzieci,
bo starsi sami się sobą "zaopiekują".
zgredek17-05-2007 21:39:59   [#65]

nie można powiedzieć uczniom, że mają przyjść na 10 do szkoły!!!

na jakiej podstawie chcecie odwołać zajęcia?

znaczy - dyrektor strajkuje łamiąc prawo?

Zosia K17-05-2007 21:46:41   [#66]
Dyrektor ma w tym czasie zapewnić opiekę dzieciom. Np. 500.
Tadek17-05-2007 21:46:59   [#67]

czy obiecać i może się uda?

Co ja jako pracodawca mam robić po otrzymaniu tego pisma od ZNP. Proszę o radę, czy zgodnie z kpa przesłać do Sejmu, op, czy ministra. ja nie jestem w stanie spełnić żadnego postulatu po za obecankami! co robić?
Dorsto17-05-2007 22:13:42   [#68]

Ulkowa, strajk nauczycieli również może przynieść skutki, o ile będziemy tak solidarni, jak lekarze i nie będziemy sami psuć sobie opinii ("S"+ZNP). I jeśli wreszcie zrozumiemy, że mamy_prawo_zadbać także o własne finanse.

Odebrałaś pocztę?

jxg17-05-2007 22:17:19   [#69]
zgredku, dyrektor lojalnie uprzedza rodziców, że nie jest w stanie zapewnić opieki ich dzieciom z powodu strajku nauczycieli. Sam nie może opiekować się setką (a może i większą grupą) dzieci. Czy na czas strajku ma więc zatrudnić nowych pracowników? Bo nie ma prawa zmuszać strajkujących do pracy chyba?
zgredek17-05-2007 22:56:09   [#70]
i to jest właśnie problem dyrektora
jxg17-05-2007 23:38:04   [#71]
no jest,

więc żeby nie narażać dzieci na niebezpieczeństwo dyrektor ogłasza, że zajęcia w dniu 29. 05 odbywać się będą od godz. 10.00;-)

i to jest właśnie problem rodzica...
zgredek17-05-2007 23:39:16   [#72]

no to powtórzę - nie może dyrektor czegoś takiego ogłosić

jxg17-05-2007 23:41:29   [#73]
to co proponujesz w sytuacji, gdy wszyscy strajkują?
zgredek17-05-2007 23:46:16   [#74]

to powtórzę znów - to jest problem dyrektora

wybacz, ale nie ma recepty na rozwiązywanie problemów dyrektora

gdybym była dyrektorem to musiałabym wiedzieć co zrobić w takiej sytuacji - ale z pewnością nie mogłabym postępować niezgodnie z prawem

ale nie jestem, więc nie mam tego problemu

i poradzić nie umiem

zgredek17-05-2007 23:53:53   [#75]

nauczyciele nie będą świadczyć pracy w tym czasie

czyli trzeba zorganizować zastępstwa w taki sposób jak organizujesz to w przypadku nieobecności nauczyciela

o niektórych "nieobecnościach" będziesz wiedziała wcześniej - o niektórych możesz się dowiedzieć o godz. 8.00

jxg17-05-2007 23:59:26   [#76]
co znaczy niezgodnie z prawem?
nie pytam złośliwie tylko mam informacje, że 100% moich nauczycieli weźmie udział w ewentualnym strajku i mam poważny problem...
jxg18-05-2007 00:11:32   [#77]
"...gdybym była dyrektorem to musiałabym wiedzieć co zrobić w takiej sytuacji -(...) ale nie jestem, więc nie mam tego problemu"

hmmm... cały zgredek;-)
zgredek18-05-2007 00:15:13   [#78]
zaraz, zaraz - napisałam przecież: i poradzić nie umiem
DYREK18-05-2007 08:49:26   [#79]

a może macie procedury na wypadek ogłoszenia strajku ?

;-)))

AnJa18-05-2007 08:55:12   [#80]
uznać za kleskę zywiołową i odwołąc zajecia
DYREK18-05-2007 09:17:39   [#81]

może się przyda

Art. 21.

Kierownik zakładu pracy nie może być w czasie strajku ograniczony w pełnieniu obowiązków i w wykonywaniu uprawnień w odniesieniu do pracowników nie biorących udziału w strajku oraz w zakresie niezbędnym do zapewnienia ochrony mienia zakładu i nieprzerwanej pracy tych obiektów, urządzeń i instalacji, których unieruchomienie może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego lub przywrócenia normalnej działalności zakładu.

Organizatorzy strajku są obowiązani współdziałać z kierownikiem zakładu pracy w zakresie niezbędnym do zapewnienia ochrony mienia zakładu pracy i nieprzerwanej pracy obiektów, urządzeń i instalacji, o których mowa w ust. 1.

DYREK18-05-2007 09:23:39   [#82]

strajk jest tylko w tych szkołach gdzie większość pracowników niepedagogicznych i nauczycieli (ponad 50%) było za strajkiem (art.20 ustawy o rozwiązywaniu ....)

bosia18-05-2007 10:01:06   [#83]
Wicedyrektor jest przewodniczącym oddziału ZNP, czy to nie konflikt interesów.
Marek318-05-2007 15:03:04   [#84]
Dyrektorzy - przestępujecie do rokowań czy nie??
AnJa18-05-2007 15:08:51   [#85]
oczywiście

szef Okregu ma samoróbkę, ja skombinuje trochę salcesonu i porokujemy
fredi18-05-2007 15:08:56   [#86]

co robi dyrektor który otrzymał, ale nie on 3) przestrzega praw

Działając na podstawie art. 1 i art. 7 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych w związku
z art. 52 ust.1 pkt 1 Statutu Związku Nauczycielstwa Polskiego, Zarząd Oddziału ZNP
w ............................... przyjmuje co następuje:

§1.
Postanawia się wystąpić do Dyrektorów szkół i placówek oświatowych objętych działaniem Oddziału ZNP w .............................. z następującymi postulatami:
1) przedłużenia obowiązywania, do co najmniej 2011 roku prawa do emerytury określonej w art.88 Karty Nauczyciela oraz objęcie wszystkich nauczycieli w tym urodzonych po 31 grudnia 1968r. prawem do tzw. emerytur pomostowych,
2) wzrostu w 2007r. wynagrodzeń dla wszystkich pracowników oświaty, o co najmniej 5% ponad wskaźnik inflacji za rok 2006, od dnia 1 stycznia 2008r. - podniesienie średniego wynagrodzenia nauczyciela stażysty do 100% kwoty bazowej, o której mowa w art. 30 ust.3 Karty Nauczyciela oraz znacznego wzrostu wynagrodzeń pracowników niepedagogicznych,
3) przestrzegania praw związkowych,
4) zwiększenia nakładów na oświatę, tak aby subwencja oświatowa pokrywała faktyczne koszty funkcjonowania szkół i placówek oświatowych.  
§2.
Oczekuje się spełnienia postulatów, o których mowa w §1 w ciągu 3 dni od dnia ich przekazania.
§3.
Niespełnienie postulatów, o których mowa w §1 we wskazanym terminie będzie równoznaczne
z wejściem przez Oddział ZNP w ........................ w spór zbiorowy z poszczególnymi pracodawcami.
§4.
W przypadku nie spełnienia postulatów, o których mowa w §1 w ciągu 14 dni od dnia wejścia sporu zbiorowego Zarząd Oddziału może ogłosić strajk.
§5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Za Zarząd Oddziału ZNP
        podpis i pieczęć Prezesa Oddziału
fredi18-05-2007 15:14:33   [#87]
Przejdźmy na jeden wątek
http://oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=22162#FBK

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ]