Forum OSKKO - wątek

TEMAT: oświatowy przegląd prasy
strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 14 ][ 15 ][ 16 ] - - [ 242 ][ 243 ]
Adams13515-10-2006 23:27:16   [#701]

Czemu w Singapurze można ... a u nas?

"Rząd Singapuru zdecydował, że już za rok na całym obszarze tego kraju będzie można za darmo korzystać z Internetu. Premier Singapuru Lee Hsien Loong oświadczył, że w XXI wieku dostęp do Internetu lub jego brak nie może dzielić społeczeństwa na lepszych i gorszych.
Za rok każdy posiadacz komputer z możliwością połączenia się z tak zwanymi hot-spotami, będzie mógł korzystać z Internetu nie płacąc ani grosza. Singapur posiada obecnie 900 takich publicznych hotspotów, a przez najbliższy rok liczba ta wzrośnie ponad pięciokrotnie. Władze zakupią też 10 tysięcy komputerów dla uczniów z biedniejszych rodzin, aby im umożliwić korzystanie z tej technologii. Jednocześnie władze chcą wypromować korzystanie z sieci przez osoby starsze, poprzez zapewnienie im kursów komputerowych i zainwestowanie w bardziej zrozumiałe i prostsze oprogramowanie."
Bardzo nowatorskie są tam również rozwiązania edukacyjne w szkołach :-)
beera16-10-2006 11:24:39   [#702]

Sielatycki przeciw MEN

Aleksandra Pezda 2006-10-13, ostatnia aktualizacja 2006-10-12 20:31

Proces byłego dyrektora Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli odroczony - Sielatycki wytoczy też proces ministrowi edukacji narodowej

0-->
Mirosława Sielatyckiego odwołał w czerwcu ze stanowiska dyrektora CODN minister Roman Giertych. Powód: wydanie podręcznika metodycznego "Kompas. Edukacja o prawach człowieka" z treściami o tolerancji m.in. wobec homoseksualizmu. Sielatycki odwołał się do sądu pracy. Żąda przywrócenia na stanowisko i 16 tys. zł odszkodowania za dyskryminację w zatrudnieniu ze względu na przekonania polityczne.

- Nie walczę o stołek, ale o swobodę wyrażania poglądów i prawo do życia w państwie prawa - mówi Sielatycki.

Proces wytoczony CODN przez byłego dyrektora toczy się przed Sądem Rejonowym Warszawa Śródmieście. Wczoraj odbyła się pierwsza rozprawa. Sielatyckiego broni bez wynagrodzenia adwokat Maciej Ślusarek, sprawa została objęta Programem Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, do obrony przyłączył się rzecznik praw obywatelskich. W roli pełnomocnika CODN wystąpił warszawski adwokat Marek Małecki:- Zostałem wynajęty przez dyrektorkę CODN w popłochu - w przeddzień rozprawy, po południu, tuż po powrocie z wakacji. Nie zdążyłem się nawet przygotować - mówi "Gazecie".

Na sali sądowej mec. Małecki przyznał, że nie miał okazji zajrzeć do książki, która była przedmiotem sporu między dyrektorem CODN a Giertychem. Na to Sielatycki wręczył mu "Kompas...".

Mecenas Ślusarek w sądzie:- Pozywamy CODN, bo tak chce kodeks pracy. Pan Sielatycki nie chce występować przeciw swoim kolegom. Chcielibyśmy więc pozwać również ministra edukacji narodowej, ponieważ to on z urzędu mianuje dyrektora CODN.

Sąd przychylił się do wniosku, rozprawa została odroczona, następny termin - 30 styczeń 2007 r
Małgoś16-10-2006 11:29:06   [#703]

Zostałem wynajęty przez dyrektorkę CODN w popłochu - w przeddzień rozprawy, po południu, tuż po powrocie z wakacji. Nie zdążyłem się nawet przygotować

Żenada :-(

Reprezentant godny osoby reprezentowanej

W mediach od tygodni trąbi się o procesie, a dyrektorka na parę godzin przed rozprawą wpada w popłoch - w normalnej firmie zostałaby natychmiast odwołana za nieprofesjonalizm i działanie na szkodę firmy

beera16-10-2006 11:44:41   [#704]

ale ona jest pielęgniarką, która uczyła w szkole katechezy

i została znienacka dyrektorem CEODENU przed kwilką

;)

rzewa16-10-2006 11:48:27   [#705]

no...

a dyr Sielatycki ma zatarg z ministrem, więc ona myslała, że to jej nie dotyczy... ;-)
AnJa16-10-2006 12:05:46   [#706]

wiedziała, wiedziała

tyle, że ona od 3 dni dyrektorka i była pewna, ze mecenas, którego ze soba przywiozla będzie CODN reprezentował

jak sie okazało, że jednak nie będzie - no to zaczęla szukać

a, że sprawa paskudna -bo głośna i wg wszelkich znaków członek Stowarzyszenia Chwilowo Byłych Dyrektorów (chyba tak się przedstawił w Łodzi) wygra- to i pewnie niełatwo było pełnomocnika znaleźć

Małgoś16-10-2006 18:44:31   [#707]

ZNP chce postawić Giertycha przed Trybunałem

PAP 2006-10-16, ostatnia aktualizacja 2006-10-16 13:50

Wicepremier minister edukacji Roman Giertych złamał prawo i powinien stanąć przed Trybunałem Stanu - uważa Związek Nauczycielstwa Polskiego. Oświadczenie w tej sprawie złożył na konferencji prasowej w Warszawie prezes ZNP Sławomir Broniarz

Zobacz powiekszenie
Fot. Wojciech Olkuśnik / AG
Roman Giertych
var rTeraz = new Date(1161016780740); function klodka (ddo) { if (rTeraz.getTime()>=ddo.getTime()) document.write(''); }
ZOBACZ TAKŻE
1-->
Jak wyjaśnił Broniarz, związkowców oburzył fakt, że rekomendowani przez ZNP nauczyciele nie dostali w tym roku medali Komisji Edukacji Narodowej - prestiżowych odznaczeń przyznawany przez ministra edukacji z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

"Stało się tak, chociaż wszystkie wnioski rekomendowane przez ZNP (285 wniosków) przeszły pozytywną weryfikację resortowej komisji" - zaznaczył prezes ZNP. Komisja ta składa się z przedstawicieli MEN, różnych związków zawodowych, kuratorów i organizacji społecznych.

W oświadczeniu Broniarz przypomniał wypowiedź Romana Giertycha, który w sobotę powiedział dziennikarzom, że stara się "nie odznaczać osób rekomendowanych przez organizacje mające wszelkie cechy organizacji o charakterze wywodzącym się z czasów komunistycznych".

Zdaniem prezesa ZNP, minister nie ma prawa odmówić podpisania wniosków pozytywnie zaopiniowanych przez komisję tylko dlatego, że jego poglądy polityczne różnią się od poglądów organizacji rekomendującej nauczycieli do odznaczeń.

"Dlatego ZNP podejmie wszystkie możliwe kroki prowadzące do odwołania przewodniczącego Ligi Polskich Rodzin z ministerialnego stanowiska. Jednym z nich będzie wystąpienie do posłów i posłanek w sprawie możliwości postawienia ministra Giertycha przed Trybunałem Stanu" - oświadczył Broniarz.

Według niego, Roman Giertych złamał przepisy konstytucji, ustawy o związkach zawodowych i kodeksu karnego. Chodzi m.in. o art. 12. konstytucji, który zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych, i o art. 32, który brzmi: "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny".

Broniarz przytoczył też fragment ustawy o związkach zawodowych: "Organy państwowe, samorządu terytorialnego i pracodawcy obowiązani są traktować jednakowo wszystkie związki zawodowe".

Zapowiedział ponadto, że wypowiedzi Romana Giertycha, obraźliwe w stosunku do ZNP, organizacja ta będzie traktować jako pomówienie będące przestępstwem karanym z kodeksu karnego.

Prezes ZNP argumentował, że wśród osób rekomendowanych przez ZNP byli nie tylko członkowie związku, ale też osoby należące do innych związków zawodowych, jak i niezrzeszone.

"Dla nas przynależność partyjna czy związkowa nie jest kryterium oceny człowieka. W Zarządzie Głównym ZNP pracuje prawnik, który jest członkiem LPR. Czy zgodnie z logiką pana ministra powinienem dzisiaj rozstać się w tym pracownikiem?" - pytał Broniarz. Podkreślił, że wśród osób odznaczonych medalem KEN byli też członkowie ZNP, których zarekomendowała inna instytucja, np. kuratorium.

Oprócz zwrócenia się do Sejmu o postawienie ministra edukacji przed Trybunałem Stanu, ZNP chce poprosić o pomoc m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich, Międzynarodową Organizację Pracy i Helsińską Fundację Praw Człowieka.
 
............

 
Mam nadzieję, że w związku ze związkami historia zatoczy małe kółeczko ;-)
Oglądałam wypowiedż RG z okazji medalowania poprawnych ideologicznie - takiego oszołomstwa w oczach i mięśniach okołoszczekowych nie widziałm już od lat
Małgoś18-10-2006 20:57:09   [#708]

czyżby ...Pomarańczowa Alternatywa????

Portret Giertycha na ścianie w liceum

cheko za "Dziennikiem Wschodnim" 2006-10-18, ostatnia aktualizacja 2006-10-18 16:50

Jak donosi "Dziennik Wschodni", uczniowie renomowanego liceum im. księcia Adama Czartoryskiego w Puławach powiesili na klasowej ścianie portret ministra edukacji Romana Giertycha. - Trzeba uszanować wolę uczniów - tłumaczy wychowawca.

Zobacz powiekszenie
Fot. Robert Kowalewski / AG
Roman Giertych
var rTeraz = new Date(1161197760269); function klodka (ddo) { if (rTeraz.getTime()>=ddo.getTime()) document.write(''); }
ZOBACZ TAKŻE
1-->
Oprawione w stylowe ramki zdjęcie wisi po prawej stronie od tablicy, nad którą umieszczono godło polski i krzyż.

Według "Dziennika Wschodniego", na pomysł powieszenia portretu ministra wpadli uczniowie klasy II c po tym, jak jedna z gazet zamieściła zdjęcie wicepremiera z adnotacją "Powieś sobie Giertycha".

Uczniowie z zalecenia skorzystali. Zdjęcie wycięli, wyprostowali żelazkiem, oprawili w ramki i powiesili w klasie. Dlaczego wybrali ministra edukacji mogąc zdecydować się na tak wiele osób zasłużonych dla kultury czy nauki?

Uczniowie uważają, że Giertych to człowiek, od którego zależy ich przyszłość, pisze gazeta.

Zapewniają, że wicepremier nadzoruje edukację i myśli jak ją ulepszyć. - Jest ważny - dodają.

Uczniów stara się zrozumieć wychowawca klasy. - Trzeba uszanować ich wolę - mówi.

Dyrektor liceum, Beata Trzcinska-Staszczyk, do pomysłu z portretem podchodzi z humorem. - W naszych klasach mamy różne zdjęcia: pisarzy, noblistów, byłych dyrektorów szkół. A teraz także pana Giertycha.

Dziennikarza "Dziennika Wschodniego" zapewnia, że gdyby uczniowie chcieli powiesić jej portret, to również nie byłaby temu przeciwna.

Inicjatywy II c nie rozumie jednak wielu uczniów liceum. Niektórzy uważają, że to żart. Inni deklarują, że portretu Giertycha nigdy by nie powiesili.

- Kiedyś ktoś odwrócił zdjęcie. Wtedy usłyszeliśmy belfra mówiącego, że nie powinniśmy tak robić. Że musimy do tej fotografii podchodzić z szacunkiem - mówi jedna z licealistek

Jolanta Kasprzak, rzeczniczka lubelskiego kuratorium uważa, że nikt nie zabrania wieszać ministra Giertycha. - Zwłaszcza że on taki przystojny - podkreśla
Marek Pleśniar18-10-2006 21:06:26   [#709]
jak za cara;-) wot mientalnost
werbena18-10-2006 21:08:20   [#710]
a co komu przeszkadza na ścianie portret wodza? nie tacy wielcy już wisieli na ścianach - historycy powinni o tym wiedzieć najlepiej
Marek Pleśniar18-10-2006 21:09:12   [#711]
jakiego wodza?
werbena18-10-2006 21:12:10   [#712]
Edukacji
Marek Pleśniar18-10-2006 21:16:41   [#713]

to edukacja nasza ma wodza?

przywódcę

lidera?

Roman K18-10-2006 21:21:07   [#714]

hmmmm

#708 "Jolanta Kasprzak, rzeczniczka lubelskiego kuratorium uważa, że nikt nie zabrania wieszać ministra Giertycha. - Zwłaszcza że on taki przystojny - podkreśla"

dhausner18-10-2006 21:29:44   [#715]
a ja myślałam że kary powieszenia się już nie stosuje, ależ jestem do tyłu
Ewa 1318-10-2006 21:41:11   [#716]
Odznaczeń ciąg dalszy

Wczoraj Roman Giertych odesłał wnioski odznaczeniowe ZNP kuratorom. Jeszcze w sobotę, w Dniu Edukacji Narodowej, Giertych mówił, że odznaczenia nie trafią do osób wskazanych przez organizację "mającą wszelkie cechy organizacji wywodzącej się z czasów komunistycznych". W poniedziałek Związek Nauczycielstwa Polskiego ostrzegł, że Giertych złamał prawo i konieczne jest postawienie go przed Trybunałem Stanu. Okazało się też, że wnioski zgłoszone przez ZNP zostały pozytywnie ocenione przez specjalną komisję przy MEN. - Były bardzo dobrze uzasadnione merytorycznie – powiedziała pracująca w tej komisji Krystyna Bojahr z nauczycielskiej "Solidarności".

(Źródło: Gazeta.pl)

Małgoś18-10-2006 21:44:35   [#717]

"mającą wszelkie cechy organizacji wywodzącej się z czasów komunistycznych".

hmmmm...:-(

osmielam się zauwazyć, że sam Pan Minister wywodzi się wprost z czasów komunistycznych, w których to został: poczęty, narodzony, wychowany, wyszkolony, wykształcony i ideologicznie ustawiony

Marek Pleśniar18-10-2006 23:02:21   [#718]

propozycja lektur dla dziatek

"mając w sercu niemało dzikości, dał jej folgę zupełną i choć własnych rąk we krwi bezbronnych nie walał, przecie patrzył z zadowoleniem na płynącą. Na duszy zasię był spokojny i sumienie nic mu nie wyrzucało, bo była to krew niepolska i w dodatku heretycka, więc nawet sądził, że miłą rzecz Bogu, a zwłaszcza świętym Pańskim czyni.

[...]Dlatego co wieczora spokojnie odmawiał różaniec przy blasku płonących osad niemieckich, a gdy krzyki mordowanych zmyliły mu rachunek, tedy zaczynał od początku, aby duszy grzechem niedbalstwa w służbie bożej nie obciążyć."

"Straszliwy ten rodzaj kary był tym straszniejszy, że ofiary nawleczone na pal żyły czasem przez trzy dni. [..]głowa zwisła na piersi, wargi jego poruszały się mlaszcząc, jakby coś żuł i smakował; czuł teraz wielką omdlałość i widział przed sobą jakby niezmierną, białawą mgłę, która nie wiadomo dlaczego wydawała mu się okropną, ale w tej mgle rozeznawał twarze wachmistrza i dragonów, wiedział, że jest na palu, że ciężarem ciała obsuwa się coraz głębiej na ostrze; zresztą począł drętwieć od nóg i stawał się coraz nieczulszy na ból.
   Chwilami ciemność przesłaniała mu tę okropną białawą mgłę; wówczas mrugał swoim jedynym okiem, chcąc patrzyć i widzieć wszystko aż do śmierci. Wzrok jego przechodził ze szczególną uporczywością z pochodni na pochodnię, bo wydawało mu się, że koło każdego płomienia tworzy się jakby tęczowe kolisko. Lecz męka jego nie była skończona; po chwili wachmistrz zbliżył się do pala ze świdrem w ręku i zawołał na stojących obok dragonów:
   - Podsadźcie mnie!
   Dwóch silnych chłopów podniosło go ku górze.

...począł teraz patrzeć na niego z bliska, mrugając ciągle, jakby chciał poznać, co to za człowiek wspina się aż do jego wysokości. Tymczasem wachmistrz rzekł:
   - Pani wybiła ci jedno oko, a ja sobie ślubowałem, że ci wywiercę drugie.
   I to rzekłszy zapuścił ostrze w źrenicę, zakręcił raz i drugi, a gdy powieka i delikatna skóra otaczająca oko owinęły się już naokół skrętów świdra - szarpnął. Wówczas z obu jam ocznych Azji wypłynęły dwa strumienie krwi i płynęły jakby dwa strumienie łez po jego twarzy."

Marek Pleśniar18-10-2006 23:09:18   [#719]

a tak przy okazji: http://www.literatura.zapis.net.pl/pan_tadeusz/pan_tadeusz.htm

w prezencie:-)

już wolę taki patriotyzm:

Sędzia otworzył puzderko zamczyste,

W którym rzędami flaszek białe sterczą głowy;
Wybiera z nich największy kufel kryształowy
(Dostał go Sędzia w darze od księdza Robaka),
Wódka to gdańska, napój miły dla Polaka;
"Niech żyje! krzyknął Sędzia, w górę wznosząc flaszę,
Miasto Gdańsk, niegdyś nasze, będzie znowu nasze!"
I lał srebrzysty likwor w kolej, aż na końcu
Zaczęło złoto kapać i błyskać na słońcu.

Małgoś18-10-2006 23:11:35   [#720]
no cóż ...takie też są ..tradycje ...głeboki humanitaryzm tych scen poraża
Marek Pleśniar19-10-2006 08:43:53   [#721]

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3691679.html

Nowe reklamy LPR: Giertych zatrzaskuje bramę

Aleksandra Pezda 2006-10-19, ostatnia aktualizacja 2006-10-19 07:45

Uczniowie idą do szkoły: przodem grzeczne dzieci, za nimi - niegrzeczne. Przed niegrzecznymi zatrzaskuje się brama. Na grzeczne dzieci czeka Roman Giertych

beera19-10-2006 09:00:04   [#722]
naprawde takie te reklamy są?
Marek Pleśniar19-10-2006 09:01:12   [#723]
nie wiem:-) napisali tam że są:-))
Iwona219-10-2006 09:34:58   [#724]

Dobrze, że moje dzieci są juz na studiach.

Łódź: w liceum nie ma miejsca dla ewolucji

Marcin Markowski, Łódź 2006-10-18, ostatnia aktualizacja 2006-10-19 08:05

W łódzkim liceum miała zawisnąć plansza ilustrująca ewolucję człowieka, ale dyrekcja "postanowiła poczekać". - Nie chcemy, by ktoś to odczytał jako prowokację

Zobacz powiekszenie
East News
Plansza, która nie zawisła w liceum. Rodowód człowieka: od prokonsula (kopalna małpa), przez australopiteka, Homo habilis, Homo erectus,neandertalczyka do Homo sapiens
Zobacz powiekszenie
Fot. Przemyslaw Skrzydlo / AG
Wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski: Czuję się potomkiem człowieka, a nie małpy.
var rTeraz = new Date(1161243021442); function klodka (ddo) { if (rTeraz.getTime()>=ddo.getTime()) document.write(''); }
1-->
Dowiedziałem się o tym przypadkiem. Pojechałem do II Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi.

Klasa IIa dostała we wrześniu nową pracownię. Wychowawca zaproponował, by na jednej ze ścian powiesić "Rodowód człowieka" - dobrze wszystkim znany rysunek pokazujący ewolucję od małpy kopalnej do Homo sapiens. Uczniowie się zgodzili. Ściany pracowni pachną świeżą farbą, ale "Rodowód" nie wisi. Dlaczego?

Wicedyrektor liceum Dariusz Jędrasiak, około 50-letni nauczyciel biologii, starannie dobiera słowa: - Pomysł planszy zbiegł się z wypowiedzią ministra Orzechowskiego o darwinizmie. Postanowiliśmy poczekać. Nie chcemy, by ktoś to odczytał jako prowokację.

Jędrasiak najchętniej nie mówiłby w ogóle, ale przekonałem go, że trzeba. Bo oto mamy dowód, że słowa polityków od edukacji nie lecą, niestety, w próżnię.

Zaczęło się od Macieja Giertycha, profesora dendrologii, eurodeputowanego LPR, ojca ministra. Podczas "publicznej debaty" w Brukseli Giertych senior zawyrokował: darwinizm trzeba wycofać z nauczania, Bóg stworzył wszechświat, z człowiekiem i całą przyrodą jednocześnie.

Myśli Giertycha rozwinął wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski (też z LPR), scenarzysta, dziennikarz, publicysta, skończył studia teologiczne. W sobotniej "Gazecie" nazwał teorię ewolucji "kłamstwem", "zalegalizowaną pomyłką", "opowieścią o charakterze literackim, która mogłaby stać się kanwą filmu science fiction".

Zapytałem wczoraj Orzechowskiego, jak przyjął decyzję dyrekcji łódzkiego liceum: - Podzielam ją. Bo darwinizm jest tylko jedną z teorii, a plansza sugerowałby, że jedyną.

W IIa o tych wypowiedziach polityków LPR słyszało tylko dwoje uczniów. Gdy je cytuję, na twarzach widzę pytanie: "Naprawdę tak mówią?".

- Teoria Darwina jest naukowo udokumentowana. Są przecież wykopaliska szczątków zwierząt. Nie można jej tak sobie obalić - mówi Kamil z ławki pod oknem.

- Nawet Jan Paweł II poparł teorię ewolucji, tłumacząc, że nie kłóci się z nauką Kościoła - dodaje Konrad.

Klasa jest raczej rozbawiona niż oburzona.

- Czy minister was przekonał?

Chóralne: "Nieee!". Uczniowie chcą, by "Rodowód" ozdobił ich pracownię.

- Poczekajmy na rozwój wypadków - prosi wicedyrektor Jędrasiak.

Na rozwój wypadków nie czeka nauczycielka biologii, która w sekretariacie drukuje mi "Rodowód" w formacie A4. Na swoich lekcjach będzie mówić o teorii ewolucji, co brzmi w tej sytuacji jak herezja.

Na wszelki wypadek prosi jednak, by w tekście nie pojawiło się jej nazwisko.

Pytam Orzechowskiego, czy nauczyciele mają się czego bać.

- Ależ skąd! - odpowiada wiceminister. Oczywiście pod warunkiem że będą przedstawiać darwinizm "w otoczeniu innych teorii", a nie jako jedyną prawdziwą. - To rzecz niebagatelna w kraju, w którym zdecydowana większość ludzi deklaruje się jako wierząca.

Nauczycieli zatrudnia i zwalnia dyrektor. Dyrektora zatrudnia samorząd, który jest właścicielem szkoły publicznej, ale wymagana jest zgoda kuratorium oświaty, które podlega ministerstwu.

Dzwonię do Mariana Przybylskiego p.o. łódzkiego kuratora (nowego nie ma, bo konkurs wygrała bezpartyjna nauczycielka i nie może się doczekać nominacji). Przybylski nie chce komentować.

Komentuje za to Irena Dzierzgowska, współtwórczyni reformy edukacji: - To śmieszne, ale również niepokojące. Niektórzy nauczyciele próbują odgadywać, co nie spodoba się ministrowi. Odradza się służalczość znana z PRL. Dziś rozmawiamy o ewolucji, jutro może o tolerancji.
 
AnJa19-10-2006 17:21:41   [#725]
reklama podobno jest - dziś w radio na 2 róznych rozgłosniach słyszłaem - to kampania samorzadowa LPR

a reszta?

cóz- sam zamierzalem portret zawiesić, ale mi sie zapodział gdzieś
Maelka19-10-2006 17:34:42   [#726]

Trzeba wieszać, póki sezon. Latem (jak już Szwejk zauważył) muchy będą miały używanie...

;-)

skrzat19-10-2006 17:42:10   [#727]
co będziesz wieszał...a jak nie trafią, to scianę będziesz musiał malować.
Ewa 1319-10-2006 17:42:15   [#728]

 

Czwartek, 19 października 2006

"Getta Giertycha" - ośrodkami wsparcia wychowawczego?
PAP 14:20
Ośrodki wsparcia wychowawczego tak prawdopodobnie będą nazywać się szkoły dla uczniów niedostosowanych, uniemożliwiających normalną, spokojną naukę innym. Nad koncepcją utworzenia ośrodków pracuje specjalny zespół w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Ośrodki miałyby zacząć działać od 1 września 2008 r.
Kierujący zespołem wiceminister edukacji Sławomir Kłosowski poinformował także, że zespół zakończył już prace nad przeglądem już funkcjonujących szkół dla uczniów niedostosowanych społecznie i rewizji wszystkich przepisów dotyczących tego typu placówek. Wynika z nich, że obowiązujące przepisy są niespójne.
NPB("005");

Kłosowski, pytany czy są już przygotowane projekty nowelizacji ustawy o systemie oświaty, czy rozporządzeń wykonawczych do niej, dotyczące ośrodków, powiedział, że nie. Na tym etapie prac byłoby to przedwczesne. Koncepcja nie została jeszcze przedstawiona ministrowi i zaakceptowana przez niego - powiedział.

Prace nad budżetem na przyszły rok są już tak zaawansowane, że środki na utworzenie i prowadzenie ośrodków, mogą się znaleźć dopiero w budżecie na 2008 r.- zauważył Kłosowski.

Wiceminister podkreślił, że ośrodki nie będą "gettami czy szkołami o podwyższonej dyscyplinie". Podtrzymał swoje wcześniejsze wypowiedzi, że mają to być placówki, w których nacisk położony zostanie na terapię psychologiczno-pedagogiczną i indywidualną pracę z uczniami.

Kłosowskiemu zależy też na umożliwieniu późniejszego powrotu uczniom, którzy trafią do ośrodków, do zwykłych szkół. Dodał, że - zgodnie z przygotowywana koncepcją - "przewidywany jest system stypendialnych zachęt, które motywowałyby uczniów do powrotu na w właściwe tory". (ak)


http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,wid,8558718,wiadomosc.html

Ewa 1319-10-2006 17:45:20   [#729]
Środa, 18 października 2006

Giertych: ZNP karmił młodzież oszustwami
Polskie Radio 10:26
Cały szereg bzdur, nieprawd, oszustw, którymi była karmiona polska młodzież był zasługą ZNP - mówił w "Sygnałach Dnia" minister edukacji Roman Giertych.

// = 7) { wpAddEmbedObject('swf','1','', width, '52','http://i.wp.pl/a/i/wiadomosci_04/playerMP3new.swf', wpAddParamsToObject( ['pluginspage','http://www.macromedia.com/shockwave/download/index.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash'], ['flashvars','smallSize='+smallSize+'&songURL='+songURL+'&logoURL='+logoURL+'&logoLink='+logoLink+'&description='+description], ['quality','high'], ['bgcolor','#ffffff'], ['allowScriptAccess', 'sameDomain'])); } else { document.write('- '+description+' (IAR)

'); } // -->

-------------------------------------------------------------

Środa, 18 października 2006

Uczelnie nie chcą amnestyjnych maturzystów
IAR 12:00 (aktualizacja 13:39)
Największe polskie uczelnie najprawdopodobniej w ogóle nie przyjmą na studia maturzystów z amnestią.

// = 7) { wpAddEmbedObject('swf','1','', width, '52','http://i.wp.pl/a/i/wiadomosci_04/playerMP3new.swf', wpAddParamsToObject( ['pluginspage','http://www.macromedia.com/shockwave/download/index.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash'], ['flashvars','smallSize='+smallSize+'&songURL='+songURL+'&logoURL='+logoURL+'&logoLink='+logoLink+'&description='+description], ['quality','high'], ['bgcolor','#ffffff'], ['allowScriptAccess', 'sameDomain'])); } else { document.write('- '+description+' (IAR)

'); } // -->

--------------------------------------------------------------------

http://wiadomosci.wp.pl/kat,51514,statp,d2llY2VqV1JhcG9yY2llTmFnbG93ZWs%3D,raportSpecjalny.html

Marek Pleśniar19-10-2006 18:42:27   [#730]
"wpAddEmbedObject('swf'" brzmi szególnie oburzająco;-)
AnJa19-10-2006 18:47:24   [#731]
e, tam - nie dodczytałeś do końca:

['bgcolor','#ffffff']
Ewa 1319-10-2006 18:49:50   [#732]
oj... od razu widać, że nie byliście harcerzami... a widzicie na końcu --> ?
AnJa19-10-2006 18:52:48   [#733]
ano, nie byłem
Marek Pleśniar19-10-2006 18:55:28   [#734]
ani ja
skrzat19-10-2006 19:02:31   [#735]
no i chyba dobrze, że nie byliście harcerzami? Wasze szanse na Medal KEN wzrastają!!!
AnJa19-10-2006 19:04:09   [#736]
nie mam szans - za młody jestem
a Marek chyba jeszcze młodszy

a dzisiaj z 2 osobami rozmawiałem - jednej brakuje 7 miesięcy, drugiej tylko 3

nadzieja w tym, że za datę krańcowa MEN weźmie datę rozwiązania PZPR
Marek Pleśniar19-10-2006 19:11:56   [#737]
no na urodzenie w latach 70tych nie mam szans
AnJa19-10-2006 19:15:05   [#738]
nie musisz

wystarczy 10 lat pracy w komunistycznej szkole bez wstąpienia do PZPR
Marek Pleśniar19-10-2006 19:16:43   [#739]
CYTAT tygodnia
 
Każdy nauczyciel, który pracował w okresie komunizmu, był poddawany presji, by zapisać się do partii. Ci, którzy się tej presji oparli, to najwierniejsi z wiernych

 – minister edukacji Roman Giertych zapowiadający odznaczenie wszystkich nauczycieli, którzy przez co najmniej 10 lat uczyli w latach 1945–1989 i nie byli członkami PZPR

 

;-)

Marek Pleśniar19-10-2006 19:18:04   [#740]
Image
beera19-10-2006 19:18:19   [#741]

mnie się wydaje, że to juz jakies schorzenie

AnJa19-10-2006 19:18:57   [#742]
znam takiego jednego, co był oficerem LWP i nie był w PZPR

Sikorski powinien mu min. Zasłużony na Polu Chwały chyba dać
beera19-10-2006 19:23:03   [#743]
Senat UW: Maciej Giertych ośmiesza Polskę
Teoria ewolucji Darwina jest powszechnie uznawana w świecie naukowym, a przeciwstawianie jej kreacjonizmowi nie ma sensu, gdyż kreacjonizm nie jest teorią naukową - uważa senat Uniwersytetu Warszawskiego.
Stanowisko władz uczelni w tej sprawie przekazał rzecznik prasowy UW, Artur Lompart. Jest ono reakcją na wypowiedzi polityków, że nie powinno się uczyć teorii ewolucji w szkołach.

Senat UW przypomniał, że europoseł Maciej Giertych postulował w Parlamencie Europejskim usunięcie ze szkół nauczania teorii ewolucji. Zaproponował w zamian naukę o kreacjonizmie, wedle którego wszechświat oraz wszystkie organizmy i człowiek zostały stworzone poprzez nadnaturalne interwencje Boga-Stworzyciela. "Jego stanowisko w tej sprawie ośmiesza go, ośmiesza także kraj, który reprezentuje, trudno jednak zabraniać komukolwiek wygłaszania nawet najbardziej absurdalnych poglądów" - napisano w uchwale. Autorzy odnieśli się też do wypowiedzi wicepremiera ministra edukacji Romana Giertycha, który 12 października br. w wywiadzie dla Radia Zet uznał, że "teoria ewolucji jest jedną z wielu teorii o powstaniu życia na Ziemi i jest sprawą nauczycieli i rodziców, czy znajdzie się w programach nauczania". Przypomnieli też, że wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski w wypowiedziach dla "Rzeczpospolitej" i "Gazety Wyborczej" uznał teorię ewolucji za kłamstwo.

"Nikt już obecnie faktu ewolucji nie stara się udowadniać, podobnie jak tego, że Ziemia obraca się naokoło Słońca i nie jest płaska. Przedmiotem ciągłych badań są natomiast mechanizmy ewolucji i każdy rok przynosi nowe informacje o przebiegu tego procesu. Przeciwstawianie teorii ewolucji kreacjonizmowi i ewentualne omawianie tych dwóch podejść na lekcjach biologii nie ma najmniejszego sensu, gdyż kreacjonizm nie jest teorią naukową" - podkreśliły władze UW.

Autorzy uchwały zaznaczyli też, że teoria ewolucji doczekała się uznania nie tylko w oczach świata naukowego, ale także w oczach wielu autorytetów spoza świata nauki, w tym głów Kościoła katolickiego. Jak argumentowali, Pius XII uznał ją w 1950 za interesująca hipotezę niebędącą w sprzeczności z doktryną Kościoła, a Jan Paweł II poszedł znacznie dalej i w swoim przemówieniu z 22 października 1996 roku powiedział "...les nouvelles connaissances conduisent a reconnaitre dans la theorie de l'evolution plus qu'une hypothese" (fr. najnowsza wiedza prowadzi do uznania, że teoria ewolucji jest czymś więcej niż hipotezą - PAP).

"Zdanie to zostało przyjęte z ogromnym uznaniem na całym świecie, naraziło też papieża na ostre ataki ze strony nielicznych, za to bardzo zaciekłych zwolenników dosłownego traktowania +Księgi Rodzaju+" - napisali.

Według senatu UW, wypowiedzi ministra i wiceministra edukacji na temat ewolucji dowodzą, że "są oni skrajnie niekompetentni w kwestiach, które od lat stanowią podstawowy kanon wykształcenia obywateli wszystkich cywilizowanych krajów". "Tego rodzaju osoby powinny być jak najszybciej pozbawione możliwości wywierania wpływu na edukację młodego pokolenia Polaków" - ocenili autorzy uchwały.

Senat UW jako swoje oficjalne stanowisko przyjął jednomyślnie uchwałę Rady Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego z 16 października 2006 r. w sprawie nauczania teorii ewolucji.

Swoje stanowisko w sprawie nauczania teorii ewolucji w szkołach wydał też m.in. Komitet Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej (KBEiT) Polskiej Akademii Nauk. Jak napisano w oświadczeniu, wypowiedzi polityków na temat usunięcia z programów szkolnych teorii ewolucji powodują, że "pojawia się w Polsce zagrożenie drastycznego obniżenia poziomu nauczania biologii i nauk o Ziemi w szkołach średnich".

Podobnie uważa doradca społeczny prezydenta RP ds. nauki prof. Michał Kleiber. Według niego, opinia Orzechowskiego "może przyczynić się do obniżenia poziomu nauczania nauk przyrodniczych w polskich szkołach".
http://wiadomosci.onet.pl/1420956,11,item.html
beera19-10-2006 19:24:20   [#744]

ja sie obawiam, ze przyjdzie kolejny minster, ktory będzie miał zakorzeniony pogląd, że rude dzieci są z marsa

i KONIEC!!!!

KasiaZet19-10-2006 19:24:42   [#745]

Oglądam właśnie w TVN reklamówkę o szkole z grzecznymi i niegrzecznymi dziećmi.

Niestety to prawda!

KasiaZet19-10-2006 19:26:23   [#746]
I ten uśmiech Ministra....
beera19-10-2006 19:27:11   [#747]

moze " im gorzej, tym lepiej"?

Choć odbudowa Warszawy z ruin zaprzecza tej teorii...

skrzat19-10-2006 19:47:16   [#748]
Szkloła wykorzystana w reklamówce wyborczej? A u nas, gdy próbowano wywiesić plakat, to chciano wezwać policję...No to jak to jest?
;)
bogna19-10-2006 21:21:30   [#749]

mam ostatnio zaległosci w czytaniu, więc jesli to już jest w jakimś wątku - to sorki ;)

http://www.samorzad.pap.pl/?d=610181600253481

MEN ma projekt
Ministrowie: rolnictwa, ochrony środowiska i gospodarki morskiej będą mogli prowadzić szkoły, o wprowadzeniu mundurków będą decydować dyrektorzy szkół, nauczyciele będą mieli ochronę prawną jak funkcjonariusze publiczni - takie m.in. zapisy znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty przygotowanym przez MEN.

Projekt nowelizacji ustawy przygotowany przez resort edukacji został w środę zamieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zgodnie z projektem, samorządy będą mogły przekazać ministrom: rolnictwa, środowiska i gospodarki morskiej prowadzenie szkół. Minister rolnictwa będzie mógł prowadzić szkoły rolnicze o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym, minister środowiska szkoły leśne, a minister gospodarki morskiej szkoły morskie.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, wprowadzenie możliwości przekazania szkół ministrowi gospodarki morskiej spowodowane jest "koniecznością objęcia ochroną funkcjonujących obecnie szkół w Gdańsku, Darłowie, Kołobrzegu i Świnoujściu".

W projekcie zapisano także, że rady pedagogiczne, po konsultacji z radą rodziców, mają wybierać podręczniki dla danej szkoły spośród wszystkich dostępnych na rynku raz na cztery lata. Tak ustalony szkolny zestaw podręczników będzie się składał z jednego podręcznika do poszczególnych zajęć. W szkołach ponadgimnazjalnych dopuszcza się możliwość wyboru innego podręcznika do danego przedmiotu w podstawowym zakresie kształcenia, a innego w rozszerzonym.

Proponuje się również, że dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady rodziców ma decydować, czy w danej szkole mają być wprowadzone stroje jednolite czy nie. Jak mają wyglądać mundurki, i kiedy uczniowie mają obowiązek je nosić, maja zdecydować wspólnie dyrektor i rada. Zgodnie z projektem, rady rodziców mają być obligatoryjnie tworzone w szkołach publicznych.

W projekcie znalazło się upoważnienie ministra edukacji do wydania rozporządzenia obligującego szkoły i placówki oświatowe do zainstalowania i aktualizowania w komputerach oprogramowania zabezpieczającego przed dostępem w internecie "do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju psychicznego uczniów". Minister mógłby nałożyć taki obowiązek tylko w przypadku, gdyby zagwarantował szkołom możliwość nieodpłatnego korzystania z oprogramowania zabezpieczającego.

Projekt nowelizacji przewiduje m.in. zagwarantowanie nauczycielom podczas pełnienia obowiązków służbowych ochrony przewidzianej w Kodeksie karnym dla funkcjonariuszy publicznych.

Ewa 1320-10-2006 23:14:56   [#750]
Wtorek, 17 października 2006

Małopolska oświata potęgą stoi

Najlepsi nauczyciele to ci z wyboru i powołania, to autentyczni mistrzowie i przewodnicy młodego pokolenia. Przekazują wartości najpiękniejsze z pięknych, uczą walczyć ze złem - mówiła Barbara Bohosiewicz ze Związku Nauczycielstwa Polskiego do nauczycieli, którzy otrzymali nagrody i odznaczenia za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Małopolski kurator Józef Rostworowski podkreślał, że małopolska oświata ma wyjątkowe powody do dumy. Gratulacje nauczycielom złożyła także Katarzyna Ryblewska-Marewicz z NSZZ "Solidarność".
http://wiadomosci.wp.pl/kat,12611,wid,8554584,prasaWiadomosc.html

Czwartek, 19 października 2006

Dzieciom z ubogich rodzin odebrano wakacyjne kempingi

Gorzowskie dzieciaki z ubogich rodzin tracą tanią bazę wakacyjną - alarmuje "Gazeta Lubuska". Dziewięć kampingów nad jeziorem łagowskim kurator oświaty podarował powiatowi świebodzińskiemu.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,14591,wid,8557890,prasaWiadomosc.html

Piątek, 20 października 2006

Giertych izoluje niegrzeczną młodzież

Niegrzeczną młodzież czeka przymusowa dwuletnia szkoła z internatem i resocjalizacją. Skieruje ich tam specjalna komisja. Rodzice będą mieli niewiele do powiedzenia - pisze o szkołach dla uczniów niedostosowanych "Gazeta Wyborcza".

http://wiadomosci.wp.pl/kat,8171,wid,8559871,prasaWiadomosc.html

Piątek, 20 października 2006

Szerzy się plaga dzieci zaniedbywanych przez rodziców

Ponad 200 dzieci odebrano w tym roku w Szczecinie rodzicom niewydolnym wychowawczo. Główne powody dziecięcych dramatów to alkohol i przemoc w rodzinie. Ale bywa, że zabraknie domu w wyniku decyzji dorosłych, np. matka i ojciec postanawiają wyjechać za granicę w poszukiwaniu pracy - pisze "Kurier Szczeciński".

http://wiadomosci.wp.pl/kat,15811,wid,8559599,prasaWiadomosc.html

strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 14 ][ 15 ][ 16 ] - - [ 242 ][ 243 ]