Odpowiedzialność materialna nauczycieli nie została uregulowana w sposób szczególny w Karcie nauczyciela, w związku z czym na podstawie art. 91c ust. 1 KN zastosowanie znajdą przepisy dotyczące odpowiedzialności materialnej pracowników określone w kodeksie pracy.
Kodeks pracy: http://www.pip.gov.pl/html/pl/doc/k0000005.pdf
1. odpowiedzialność za szkodę na zasadach ogólnych
Z chwilą podpisania umowy o pracy, powstaje po stronie pracownika (w tym nauczyciela) odpowiedzialność materialna na zasadach ogólnych, szczegółowo uregulowana w Kodeksie pracy. Dla celów powstania tej odpowiedzialności nie jest potrzebne żadne dodatkowe oświadczenie pracownika, ponieważ ten rodzaj odpowiedzialności jest związany z istnieniem stosunku pracy.
2. odpowiedzialność za powierzone mienie z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się
(Kodeks pracy, dział piąty, rozdział II) - konieczne przekazanie mienia, podpisanie oświadczenia i zabezpieczenie mienia, dysponentem mienia jest wyłącznie odpowiedzialny pracownik (w tym nauczyciel). Pracownik (w tym nauczyciel) ponosi pełną odpowiedzialność za szkodę w mieniu pracodawcy, jednak pod warunkiem prawidłowego powierzenia tego mienia i zapewnienia warunków umożliwiających jego strzeżenie.
Jeżeli pracownik (kasjer, konserwator, intendent ....) odmówi podpisania oświadczenia o odpowiedzialności materialnej za mienie powierzone z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się , to musi się liczyć z tym, że dyrektor szkoły będzie mógł rozwiązać z nim umowę o pracę za wypowiedzeniem.
W przypadku ogółu nauczycieli trudno uznać, że wyposażenie klas stanowi mienie, z którego nauczyciel ma się wyliczyć.
Wg mnie nie można żądać od nauczyciela oświadczenia o przyjęciu odpowiedzialności materialnej za mienie będące wyposażeniem sali (izby) lekcyjnej. Nie jest on wyłącznym dysponentem tego wyposażenia.
w wątku: n-l a odpowiedzialnośc materialna post został zmieniony: 09-01-2013 14:17:26 |