Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe:
§ 8. 1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
2. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Czy pracownik:
- przedstawił zaświadczenie od lekarza okulisty wydane w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej ?
- użytkuje monitor co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy (powyżej 4 godzin 4x 60 minut) ?
- udokumentował zakup okularów fakturą wystawioną na pracownika lub pracodawcę ?
Pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia pracownikowi okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych na podstawie przedstawionego przez niego zaświadczenia uzyskanego np. przy okazji kolejnej wizyty u lekarza okulisty.
Badania profilaktyczne (okresowe, kontrolne) -> wykonuje lekarz medycyny pracy na podstawie skierowania od pracodawcy.
Przepisy nie określają wysokości kwoty, jaką pracodawca powinien zwrócić pracownikowi z tytułu refundacji kosztów okularów korygujących wzrok do pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Pracodawca, w celu ograniczenia roszczeń pracowników dotyczących zwrotu poniesionych kosztów w dowolnej wysokości, powinien określić wewnętrznym aktem prawnym (zarządzeniem, decyzją, regulaminem itp.) maksymalną kwotę, jaką przeznacza na ten cel.
Musi to być kwota realna, która faktycznie umożliwi pracownikowi zakup odpowiednich okularów.
Przed określeniem maksymalnej kwoty refundacji warto zorientować się w zakładach optycznych w przeciętnych cenach okularów (szkieł i oprawek) w danej miejscowości, i na tej podstawie ustalić jakąś górną granicę -> zazwyczaj jest to ok. 350 zł .
W przypadku braku określenia takiej kwoty, wg mnie, należy dokonać zwrotu w kwocie przeciętnej ceny w danej miejscowości licząc się z odwołaniem pracownika do sądu pracy. Warto też sprawdzić w jakiej kwocie dokonuje zwrotu Wasz OP i inne placówki oświatowe.
Oczywiście na podstawie tego doświadczenia należy dokonać stosownych zmian w Waszych przepisach wewnętrznych. post został zmieniony: 29-11-2013 11:14:11 |