Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ZFŚS a powołanie komisji
strony: [ 1 ]
Sylwek11-03-2010 10:00:03   [#01]
Czy jest jakaś podstawa prawna, która umożliwia dyrektorowi powołanie Komisji ZFŚS
AnJa11-03-2010 10:02:57   [#02]

nie ma takiej pp

przy czym róznica jest miedzy szkołami interpretacyjnymi:

- wg szkoły otwockiej (jestem jednym z jej reprezentantów)- brak zapisu oznacza brak zakazu, czyli można

-wg szkoły falenickiej (ewa) - brak zapisu oznacza brak delegacji dla dyrektora, czyli nie można

;-)

DYREK11-03-2010 16:47:48   [#03]
"Powołanie w regulaminie ZFŚS komisji socjalnej (komisji ZFŚS)

Nie ma obowiązku powołania w regulaminie ZFŚŚ tego typu organu kolegialnego. Niemniej jednak pracodawca może powołać komisję socjalną lub komisję funduszu jako organ opiniotwórczy i służący pomocą techniczną (przyjmowanie wniosków, przygotowywanie umów dotyczących zasad udzielania pożyczek z ZFŚŚ itp.). Natomiast decyzje w kwestiach ZFŚS, w tym dotyczące tego, komu przyznać świadczenie, podejmuje pracodawca. On bowiem administruje środkami funduszu, co oznacza m.in. odpowiedzialność za właściwe (zgodne z ustawą) wydatkowanie tych środków, a także obowiązek zapewnienia obsługi funduszowi. Jeżeli więc świadczenie zostanie przyznane np. z pominięciem kryterium socjalnego, pracodawca nie będzie mógł się uwolnić od odpowiedzialności, twierdząc, że taką decyzję podjęła komisja socjalna (komisja funduszu)."
 
 

I ustawa o zz

Art. 27. 1. Ustalanie zasad wykorzystania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w tym podział środków z tego funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności, ustala pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową.

2. Przyznawanie pracownikom świadczeń z funduszu, o którym mowa w ust. 1, dokonywane jest w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową.

(....)

i:

"- Sąd Najwyższy stwierdził, że sformułowanie „w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi” oznacza, iż wykonanie tej kompetencji przez kierownika zakładu pracy jest uzależnione od przeprowadzenia rokowań z przedstawicielami związków zawodowych, w wyniku których zostanie zaaprobowana treść wspólnego rozstrzygnięcia w tej sprawie. (III ZP 13/98, OSNP 1998/23/674).

- Pracodawca administrujący środkami ZFŚS nie może ich wydatkować niezgodnie z regulaminem zakładowej działalności socjalnej, którego postanowienia nie mogą być sprzeczne z zasadą przyznawania świadczeń wg Kryterium socjalnego, to jest uzależniającego przyznawanie ulgowych usług i świadczeń wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. (wyrok SN z 20 sierpnia 2001r., I PKN 579/00, OSNP 2003/14/331).

- Dysponowanie przez pracodawcę środkami ZFŚS, bez uzgodnienia z zakładowymi organizacjami związkowymi, uprawnia te organizacje do żądania przekazania przez pracodawcę na rzecz funduszu rozdysponowanych kwot (art. 8 ust. 2 i 3 ustawy o ZFŚS). (wyrok SN z 19 listopada 1997r., I PKN 373/97, OSNP 1998/17/507)." 

z: http://www.solidarnosc.org.pl/mazowsze/index.php?inc=5&id=77&a=4

 

dyrektor odpowiada jednoosobowo za zfśs

art. 12a ustawy o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych stanowi, że kto będąc pracodawcą lub będąc odpowiedzialnym w imieniu pracodawcy, za wykonywanie przepisów ustawy, nie wykonuje przepisów ustawy albo podejmuje działania niezgodne z przepisami ustawy, podlega karze grzywny

kontrolują zfśs - ZZ, PIP, RIO, OP, NIK

wątki:

 Dyrektor a komisja socjalna

ZFŚS -komisja socjalna

zfśs

itd.

polecam "szukaj" :-)


post został zmieniony: 11-03-2010 16:48:18

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]