Forum OSKKO - wątek

TEMAT: szkolenie o wypaleniu zawodowym
strony: [ 1 ]
misiek1109-12-2021 12:04:37   [#01]

Dzień dobry, szukam dobrego, tj. wartościowego  i fajnie przeprowadzonego szkolenia dotyczącego problematyki wypalenia zawodowego, możecie coś Państwo polecić, coś co przełożyło się na efekty.

Pozdrawiam

AnJa09-12-2021 12:18:39   [#02]

Jakoś tak mi wychodzi, ze raczej spróbowałbym zlecić diagnozę sytuacji a potem zaproponować potrzebującym wsparcie psychologów czy terapeutów (szeroko pojmowanych).

Choć oczywiście szkolenie i tańsze i łatwiejsze do wykazania w sprawozdawczości.

Tak jak lata temu szkolenia antynarkotykowe dla uczniów i nauczycieli.

Daniel120809-12-2021 13:16:23   [#03]

Wierzycie w wypalenie zawodowe?

Nie ma czegoś takiego, to po prostu próba tłumaczenie tego, że już mi się nie chce.

Wypalenie zawodowe to znak, że powinno się zmienić zawód. Z osoby "wypalonej" nie będzie już żadnego pożytku.

Marcin09-12-2021 13:20:38   [#04]

Miałem ostatnio szkolenie w ww. temacie...DNO...

Myślę, że tak jak Daniel1208 napisał, pojęcie wypalenia zawodowego świadczy o konieczności zmiany i żadne szkolenie temu nie zaradzi.

Daniel120809-12-2021 13:22:09   [#05]

Dokładnie Marcinie. Co ciekawe też, oświata głownie boryka się z tym problemem :-)

Iwona 1309-12-2021 14:46:54   [#06]

Tak, wierzmy w wypalenie zawodowe. I nie tylko my.

W 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podjęła decyzję, że wypalenie zawodowe zostaje uznane za chorobę i wpisane do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ang. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems, w skrócie ICD). Lista jest aktualizowana okresowo i nowa wersja ICD-11 wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku, co oznacza, że osoby mające objawy wypalenia zawodowego będą mogły od nowego roku otrzymać zwolnienie lekarskie.

Co ciekawe, wypalenie zawodowe występuje u osób ambitnych, z wysoką samooceną, stawiających sobie wzniosłe cele i silnie identyfikującymi się z pracą. Występuje wśród zawodów związanych z pomaganiem i częstymi interakcjami personalnymi.  W Niemczech szybko udziela się specjalistycznej i systemowej  pomocy nauczycielom już  z pierwszymi objawami wypalenia.

Pozdrawiam i życzę zdrowia!

AnJa09-12-2021 14:52:32   [#07]

WHO? Oni to nawet COVID -19 za chorobę uznają podobno...

Daniel120809-12-2021 17:24:38   [#08]

Iwona 13

A ja jeszcze raz powtórzę - zmienić zwód koniecznie, bo wypalony nauczyciel to jak wystygły piec. Już nic z siebie nie da. Szkoda tylko dzieci. Pozdrawiam.

Daniel120809-12-2021 20:07:08   [#09]

Sorki, miało być zawód, nie zwód :-) Pozdrowionka.

izael10-12-2021 12:24:54   [#10]

Nie zgadzam się, że wypalenia zawodowego nie ma...

W mojej praktyce spotkałam się kilka razy z tym i dopadało to zawsze osoby bardzo aktywne, ambitne, zaangażowane.

Czym innym jest lenistwo, a czym innym taki stan.

Czasem wystarczy, by się umówić z nauczycielem na kilka miesięcy "odpuszczenia" dodatkowych zadań, czasem trzeba zmotywować do zadbania o siebie... i takie tam.

No ale by uwierzyć, że ktoś musi, a nie chce, sobie odpuścić, to trzeba mieć w sobie parę rzeczy... ale to już inne szkolenie:)))

 

 

 

Skimir10-12-2021 12:36:35   [#11]

Zawód nauczyciela jest specyficzny - mocno obciążający psychicznie. Jakkolwiek to nazwać ale wypalenie może następować i to właśnie u tych, którzy pracują intensywnie.

Czy nazwiemy to "wypaleniem", "maniem dość" czy "niechcemisiem" to już inna sprawa. Natomiast sztampowe podejście do tej kwestii - "wypaliłeś się" zmień zawód jest bardzo niebezpieczne, takie trochę korporacyjne. Wielu nauczycieli zaczyna z zapałem, ma pomysły, chęci... po kilku starciach z machiną oświatową, rodzicami, KO, dyrkiem... różnie z tym zapałem może być, choć trudno często zarzucić, że nie mają doświadczenia i umiejętności...

Raczej nie postawimy dobrej szkoły na zasadzie - przyszedłeś świeży, z pomysłami, z chęcią to rób zanim się nie wypalisz. A jak już, to szukaj pracy gdzie indziej. To jest dobre w "korpo" ale czy w szkole?

Inna sprawa to powód tego "wypalenia". Z czego to wynika? Zmęczenie psychiczne, fizyczne? Może trafianie wciąż na "ścianę", może niepewność (w końcu teraz można za wszystko oberwać)? Może brak dystansu do spraw szkolnych?

NQla10-12-2021 17:10:37   [#12]

Myślę, że ważna jest uważność na innych , na siebie, warto znać symptomy wypalenia, aby w porę reagować.  Ten się spala, kto wcześniej płonie, jest aktywny, czasem nie zauważa , że ponad miarę. Mierni, przeciętni ( a tacy są w każdym zawodzie) raczej się nie wypalają. Ale może sie mylę...

Magosia09-01-2022 10:35:09   [#13]

Dzień dobry:-)

Zadzwoniła do mnie koleżanka - Forumowiczka czytająca, rzadko pisząca...

(Taki znany mi przykład osoby, która bardzo się angażowała w sprawy szkoły (za bardzo??), teraz mówi: "stad - dotąd- i wystarczy" (skrót myślowy). Jej dyrekcja nie potrafiła/nie chciała (?) zatrzymać tego procesu wypalania. )

Zadzwoniła, bo bardzo ją niektóre ze sformułowań na tym wątku zabolały: 

Nie ma czegoś takiego, to po prostu próba tłumaczenie tego, że już mi się nie chce.

Wypalenie zawodowe to znak, że powinno się zmienić zawód. Z osoby "wypalonej" nie będzie już żadnego pożytku

...wypalony nauczyciel to jak wystygły piec. Już nic z siebie nie da.

I zastanawiam się, co możemy - nie tylko jako dyrektorzy, ale po prostu jako środowisko oświatowe - zrobić, zaproponować takiemu nauczycielowi, który zaczyna się wypalać?

Żeby jej/go/ich nie stracić? 

Żeby jednak zostali i znaleźli utracony entuzjazm? 

...bo - to prawda- szkoda dzieci, ale - nauczycieli też żal...

 Tak mi się na refleksje zebrało po telefonie Koleżanki, którą pozdrawiam :-)

DICK09-01-2022 13:20:04   [#14]

Właściwą odpowiedzią na wypalenie jest emerytura. Jestem 2 miesiąc stypendystą ZUS-u. Rewelacja, życie od nowa bez stresu, choć obawiam się wypalenia na emeryturze.

Magosia09-01-2022 13:37:42   [#15]

Dicku, mam podobnie - od 10 lat, ale cały czas także pracuję i nadal we mnie dużo entuzjazmu...Bo to praca na moich warunkach na umowie o dzieło /zleceniu.  

 Niemniej jednak - trudno emeryturę doradzić komuś , kto z tego rozwiązania skorzystać nie może. 

Wiem, zmienić zawód, odejść ze szkoły - można. 

Jednak szukam pomysłów, jak tym wypalonym, tym, którym wypalenie grozi ( z różnych powodów) - jak ich zatrzymać i wzmocnić, pomoc znaleźć motywację, która ich do tego zawodu przyprowadziła i - kiedyś (?) dawała radość...

Daniel120809-01-2022 17:13:06   [#16]

Magosia

Wszystko rozumiem, oczywiście szkoda dzieci, ale i nauczyciela żal ...

Ale czy warto iść takim torem? Czy mimo wszystko nie szkoda i życia i zdrowia, po to tylko, że chce się pracować w zawodzie?

Myślę, że takie podejście jest tylko w oświacie, bo w każdej innej branży nie jest możliwe do realizacji. Życie jest za krótkie, żeby się męczyć, dołować, stresować, tylko i wyłącznie dlatego, że kocha się zawód nauczyciela.

Magosia09-01-2022 18:45:04   [#17]

Daniel - może to kwestia pokolenia? Mojego ( 60+) i tych nieco młodszych, ale jednak już starszych (50, 40 +) - takie przywiązanie do wybranej pracy? 

Pokolenie mojego syna już inne   i bardzo dobrze:-) 

Tylko ja tak patrzę ciągle z pozycji  (byłego , ale jednak) dyrektora, któremu szkoda potencjału, doświadczenia, wiedzy tych wypalonych , ale możliwych do "zresetowania" - przepraszam za to określenie, ale jakoś mi pasuje...

..bo co - tylko wymiana na nową aplikację ? 

A skąd je/ich brać? 

 Zgadzam się bardzo z tym: Życie jest za krótkie, żeby się męczyć, dołować, stresować...

ale 

...więc tylko odejść z zawodu?

Pozdrawiam ciepło:-)


post został zmieniony: 09-01-2022 18:45:34
AnJa09-01-2022 19:10:13   [#18]

Wypalenie nie jest zdaje się choroba tylko nauczycieli. Może wie popatrzeć jak sobie radzą inne profesje? W tym i na to, co u nich uznaje się za przyczyny i, zwłaszcza, konteksty? Np. sytuację rodzinną, przypisanie do wciąż tego samego stanowiska i miejsca pracy, bez perspektyw awansu? 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]