Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ubezpieczenie dzieci
strony: [ 1 ]
ankate20-07-2007 13:16:20   [#01]

Doszły mnie słuchy, że jakieś nowe rozporządzenie na temat ubezpieczenia uczniów się ukazało, ponoć wszystkich trzeba ubezpieczyć do końca sierpnia, czy coś wam o tym wiadomo????

Koleżanka sąsiedniej szkoły otrzymała taką informację od ubezpieczyciela.

dyrlo20-07-2007 13:21:29   [#02]
Mnie też mój broker o tym poinformował. Umówiłyśmy się na 20 sierpnia żeby omówić szczegóły i ewentualna promesę podpisać.
Fakir220-07-2007 13:29:45   [#03]

Ja dostałem takie pismo...

.........., dnia 11.07.2007 r.

                                                          Dyrektorzy

                                                          Szkół i Placówek Oświatowych

                                                          Miasta .............

 

             Wydział Oświaty Urzędu Miasta ............informuje iż, w  związku z zakończeniem postępowania konkursowego mającego wyłonić grupę zakładów ubezpieczeń, których oferty odpowiadają założeniom przygotowanego przez Brokera Miasta .............programu „Pakiet Szkoła 2007” w tegorocznej edycji warunki Programu Szkoła zdecydowali się spełnić następujący Ubezpieczyciele:

1.      .................

2.      ....................

3.      ...............

 

W ramach tej grupy placówka oświatowa świadcząca pomoc przy zawarciu i obsłudze ubezpieczeń zbiorowych winna dokonać wyboru ubezpieczyciela, który będzie świadczył ochronę w zakresie:

 

·        Ubezpieczenia NNW wypadków dzieci i młodzieży personelu placówki;

·        Ubezpieczenia odpowiedzialności nauczycieli;

·        Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej placówki oświatowej;

·        Ubezpieczenia majątkowego dla urządzeń i wyposażenia placówki oświatowej;

·        Ubezpieczenia sprzętu elektronicznego przenośnego;

·        Ubezpieczenia gotówki.

 

Ze względu na zmiany do Kodeksu Cywilnego art. 806 § 2, w tym roku wyboru należy dokonać w terminie do 15 sierpnia br.

Broker Miasta ........... (www.citybroker.pl) ma obowiązek przedstawić placówkom oświatowym szczegóły ofert poszczególnych zakładów, w terminie do końca lipca br. Decyzję o wyborze jednego z rekomendowanych zakładów winien podjąć dyrektor placówki, jeśli to możliwe w porozumieniu z przedstawicielami Rady Rodziców.

- - - - -

A ja podobno NADAL jestem na wakacjach............. 

Fakir220-07-2007 13:30:08   [#04]

- - -

Ale z tego wynika inna data?
danek20-07-2007 14:48:46   [#05]
Wybrałam z RR ubezpieczyciela w czerwcu. 30 sierpnia podpisujemy umowę. Wpłaty młodzieży do 30 września.
DYREK20-07-2007 15:59:15   [#06]
        "Ubezpieczenia NNW wypadków dzieci i młodzieży personelu placówki;

  Ubezpieczenia odpowiedzialności nauczycieli;"

A co do tego ma dyrektor szkoły - to prywatna sprawa rodziców dzieci, pracowników i nauczycieli - to nie jest  obowiązkowe ubezpieczenie

 

 

Pozostałe punkty -  tak, tu może Wydział Oświaty proponować

DYREK20-07-2007 16:06:41   [#07]
"Art. 806. § 1.  Umowa ubezpieczenia jest nieważna, jeżeli zajście przewidzianego w umowie wypadku nie jest możliwe.
§ 2.  Objęcie ubezpieczeniem okresu poprzedzającego zawarcie umowy jest bezskuteczne, jeżeli w chwili zawarcia umowy którakolwiek ze stron wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć, że wypadek zaszedł lub że odpadła możliwość jego zajścia w tym okresie.";
DYREK20-07-2007 16:13:19   [#08]

umowa i kasa 1 września

lub

umowa 1 września (początek roku szkolnego), wpłata kasy może być później

lub

umowa od 1 października ( lub inna data) - we wrześniu dzieci nie mają ubezpieczenia

DYREK20-07-2007 16:26:05   [#09]
Ewa Bergtraum 15.11.2005 10:41 [#04]
Ministerstwo dało głos

15.11.2005 r.


 

Komunikat
w sprawie ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków uczniów i studentów

Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków uczniów (studentów) - w rozumieniu ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. Nr 124, poz. 1152 z późn. zm) - nie ma statusu ubezpieczenia obowiązkowego.

Stosownie do postanowień art. 3 ust. 1 ww. ustawy ubezpieczeniem obowiązkowym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej podmiotu lub ubezpieczenie mienia, jeżeli ustawa lub ratyfikowana przez Rzeczypospolitą Polską umowa międzynarodowa nakłada obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie uczniów (studentów) od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) ma zatem charakter dobrowolny. O przystąpieniu do tej formy ubezpieczenia, a także o wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego decydują sami zainteresowani. Odmowa zawarcia umowy ubezpieczenia i płacenia składek z tytułu ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków nie może rodzić dla uczniów (studentów) jakichkolwiek skutków ze strony szkoły (uczelni).

Umowa ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków zwykle jest zawierana z zakładem ubezpieczeń przez ucznia (studenta) - ubezpieczenie indywidualne albo przez szkołę (uczelnię) - ubezpieczenie grupowe. Do zawierania umów przez szkołę lub uczelnię stosuje się przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177 z późn. zm.). Przy czym należy zaznaczyć, iż dokonywanie wyboru zakładu ubezpieczeń powinno odbywać się przez szkołę lub uczelnię w porozumieniu z samorządem uczniowskim lub studenckim.

Jednocześnie należy wyjaśnić, iż umowa ubezpieczenia stanowi źródło obowiązków wyłącznie dla stron umowy, to jest zakładu ubezpieczeń i ubezpieczającego (ucznia, studenta w przypadku ubezpieczenia indywidualnego albo szkoły lub uczelni w przypadku ubezpieczenia grupowego). Z punktu widzenia stosunku prawnego umowy do zapłacenia składki może być zobowiązany wyłącznie ubezpieczający.

Nie ma przeszkód prawnych, aby składkę w sensie faktycznym opłacał inny podmiot aniżeli ubezpieczający, np. ubezpieczony albo też aby nawiązano odrębny stosunek prawny pomiędzy ubezpieczającym a ubezpieczonym na mocy którego ubezpieczony zobowiąże się do finansowania składki ubezpieczeniowej należnej zakładowi ubezpieczeń z tytułu umowy ubezpieczenia zawartej przez ubezpieczającego. Nie zmienia to jednak okoliczności, że zakładowi ubezpieczeń przysługuje roszczenie o zapłacenie składki wyłącznie względem ubezpieczającego. Powyższe wynika z przepisów zawartych w art. 808 § § 1 i 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.).

DYREK20-07-2007 16:40:37   [#10]
http://www.nauka.gov.pl/mein/index.jsp?place=Lead08&news_cat_id=952&news_id=3639&layout=2&page=text
beera25-07-2007 08:30:26   [#11]

polecam

ZMIANA PRAWA UBEZPIECZENIA Problemy szkół z wykupem polis

We wrześniu uczniowie mogą nie mieć ubezpieczenia

 
Łukasz Dajnowicz, Komisja Nadzoru Finansowego

Polisy dla uczniów (Rozmiar: 75165 bajtów)

 
  •  Działających od września ubezpieczeń szkolnych nie można już będzie zawierać w październiku
  •  Zmiany w prawie zmniejszą w tym roku możliwości wyboru towarzystwa ubezpieczającego uczniów
  •  Dobrym rozwiązaniem jest przedłużenie o miesiąc obecnych umów i spokojne rozważenie oferty przez rodziców

Towarzystwa walczące o polisy ubezpieczeń szkolnych naciskają na dyrektorów szkół, żeby podjęli decyzję o wyborze ubezpieczyciela jeszcze przed 1 września. Tymczasem istnieje też możliwość przedłużenia obecnych umów, co daje możliwość zmiany ubezpieczyciela. Na tym jednak towarzystwom nie zależy, bo szybkie podpisanie umowy ogranicza ryzyko, że dyrektor po konsultacji z rodzicami zawrze umowy z jakimś konkurentem.

Taka sytuacja to efekt zmian w kodeksie cywilnym, które wchodzą w życie od 10 sierpnia.

- Wskutek zmiany brzmienia art. 806 niemożliwe stało się zawieranie umów ubezpieczeń z odpowiedzialnością wstecz, tj. obejmowania ochroną zdarzeń, które miały miejsce przed zawarciem umowy - mówi Agnieszka Sobucka z biura prasowego PZU.

Oznacza to koniec dotychczasowych praktyk, w których zawierano umowy pod koniec września czy w październiku z mocą wsteczną. W efekcie PZU rozesłało do swoich klientów pisma z informacją, że trzeba zawrzeć umowę przed rozpoczęciem roku szkolnego.

- Zawarcie umowy po 1 września spowoduje, iż naruszona zostanie zasada ciągłości ubezpieczenia dla młodzieży szkolnej - mówi Agnieszka Sobucka.

Informacja za późno

Ponieważ ostateczny kształt tych przepisów był znany dopiero w kwietniu, a prezydent podpisał ustawę wprowadzającą je w życie 11 maja, większość dyrektorów dostało informację o nowych zasadach w czerwcu, kiedy zbliża się koniec roku i niewielu zdążyło przedstawić rodzicom ofertę i wybrać ubezpieczyciela.

Teraz obawiają się zarzutów, że samodzielnie wybrali towarzystwo bez konsultacji z radą rodziców czy rodzicami w trakcie zebrania (jeśli umowę podpiszą) lub, że dopuścili do braku polisy (jeśli tego nie zrobią). Jakby tego było mało, zmieniły się przepisy dotyczące zasad działania organizacji szkolnych na terenie placówki oświatowej, w tym rad rodziców. W związku z tym w wielu szkołach dopiero we wrześniu będą uchwalane nowe regulaminy i powoływane reprezentacje rad rodziców.

- To nie jedyny problem dyrektorów. W art. 808 par. 2 k.c. wskazano wyłączną odpowiedzialność ubezpieczającego za inkaso składki. Dyrektor szkoły nie dość, że został narażony na zarzut despotyzmu przy wyborze oferty, to jeszcze wyłącznie on odpowiada za zapłatę składki - zwraca uwagę Arkadiusz Gach, ekspert w zakresie ubezpieczeń szkolnych.

- Wydaje się, że jedynym wyjściem jest podpisanie aneksu do obecnie obowiązującej umowy, przedłużającego okres ochrony - mówi Marcin Orlicki, współtwórca zmian w kodeksie cywilnym z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wtedy dyrektorzy i rodzice będą mieli np. miesiąc na decyzję, z kim podpisać umowę. Oczywiście wiąże się to z opłatą dodatkowej składki za kolejny miesiąc ubezpieczenia. I tu pojawia się kolejny problem, bo np. w przypadku gimnazjum 1/3 uczniów jest nowych. A aneks do umowy może mieć zastosowanie tylko do tych, którzy byli już nią objęci. Oznacza to, że składka za ten miesiąc będzie pobierana za 2/3 pozostałych uczniów i tylko oni będą mieli ochronę.

Mniejszy problem za rok

Innym rozwiązaniem jest podjęcie decyzji przez dyrektora o zawarciu umowy z wybranym zakładem ubezpieczeń od 1 września, z przesunięciem terminu zapłaty składki.

- Taka umowa powinna być zawarta na 13 miesięcy - mówi Anita Szczygielska, dyrektor Biura Ubezpieczeń Indywidualnych STU Ergo Hestia.

To jednak rozwiązanie tylko na ten rok.

- W kolejnych latach nie będzie już problemu, bo umowy będą podpisywane na 12 miesięcy od 1 października do 31 września - przewiduje Adam Rowicki, prezes Nauczycielskiej Agencji Ubezpieczeniowej.

Będzie to oznaczało, że uczniowie, przechodząc z podstawówki do gimnazjum, będą jeszcze przez miesiąc objęci ochroną z polisy z podstawówki i tam będą musieli zgłaszać się po informacje potrzebne do zgłoszenia roszczenia. W takim systemie nadal będzie miesięczna luka, w którą będą wpadać pierwszaki w podstawówce, które nie chodziły do przedszkola lub nie miały polisy w przedszkolu.

Wątpliwa alternatywa

Ryzykownym rozwiązaniem jest zawarcie umowy warunkowej z kilkoma towarzystwami. Według tej koncepcji należy zebrać oferty od dwóch, czterech towarzystw i z każdym zawrzeć umowę zawierającą klauzulę o odroczeniu terminu płatności składki do np. 1 października. Powinna ona zawierać zastrzeżenie, że jeśli składka nie zostanie opłacona w terminie, ubezpieczyciel jest wolny od odpowiedzialności za szkody powstałe w okresie między początkiem odpowiedzialności a terminem płatności składki. Natomiast jeśli zostanie opłacona, obejmuje wszystkie wypadki, które zdarzyły się we wrześniu.

To rozwiązanie ma jednak pewną wadę, bo zgodnie z art. 814 ubezpieczyciel taką umowę może wypowiedzieć, ale nie musi. Teoretycznie może się więc zdarzyć, że towarzystwo nie wypowie takiej umowy i trzeba będzie płacić składkę za cały rok. Poza tym nawet jeśli wypowie taką umowę, może żądać składki za okres, w którym udzielał ochrony.

- To niestety jest ryzyko. Przepisy jasno stanowią, że ubezpieczyciel, który ostatecznie nie zostanie wybrany, ma roszczenie - mówi Łukasz Dajnowicz.

MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

OPINIA

ŁUKASZ DAJNOWICZ

Komisja Nadzoru Finansowego

W większości szkół stosuje się ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Tymczasem szkoła i tak ponosi odpowiedzialność cywilną wobec dzieci poszkodowanych w wypadku. Gdyby szkoły posiadały polisy OC, to poszkodowani mogliby liczyć na wypłaty z ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej szkoły. Problem w tym, że szkoły oszczędzają i jeśli już kupują polisy OC, to na stosunkowo niskie sumy. Być może dobrym rozwiązaniem byłoby opłacanie polis OC przez samorządy. Takie rozwiązanie pozwoliłoby uniknąć problemów z ubezpieczeniami NNW.

...................

i dodatkowo

Całe zamieszanie z ubezpieczeniami szkolnymi powinno zachęcić rodziców do przemyślenia, czy taka polisa jest rzeczywiście potrzebna ich dzieciom. Jeśli coś stanie się dziecku w szkole, to zawsze można przecież dochodzić roszczeń z polisy odpowiedzialności cywilnej szkoły. To rozwiązanie o tyle korzystniejsze, że przy poważniejszych urazach można liczyć na wyższe wypłaty, pokrycie rzeczywistych kosztów leczenia czy nawet renty. Przy polisach NNW mamy limit odpowiedzialności, i do tego niski: 5-10 tys. zł. Zastąpienie NNW przez OC nie spodobałoby się jednak towarzystwom i szkołom. Te pierwsze miałyby więcej zachodu z likwidacją szkód. Dla szkół taka polisa oznaczałaby nowy wydatek, bo obecnie polisy NNW fundują uczniom sami rodzice.

http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2013.86.0.39.2.2.0.1.htm

DYREK25-07-2007 10:39:15   [#12]

"Zaczął się nowy rok szkolny. Rodzice wraz z dziatkami ruszyli na obowiązkowe zebrania inauguracyjne. Jaśki też rodzicami są, toteż wypełniają swoje obowiązki jak najpełniej. Na zebraniach szkolnych dowiadują się, że pani Bożenka będzie przyjmowała wpłaty na obowiązkowe ubezpieczenie uczniów, zorganizowane pod szyldem firmy ubezpieczeniowej... i tu pada nazwa. W dziewięćdziesięciu przypadkach na sto, nazwa firmy jest powszechnie znana. Na dźwięk słowa „obowiązkowe” rodzice sztywnieją i pytają ile, reszty nie dociekając. Zachowują się, jak w czasach peerelu. Każą płacić, to płacą. Nie wiedzą za co, za jakie ryzyka, za jakie sumy ubezpieczenia. Ot, wdzięczna, nieświadoma swoich praw i obowiązków klientela towarzystwa ubezpieczeniowego. Takie „obowiązkowe” ubezpieczenia są łakomym kąskiem dla wszystkich tych, którzy w ich organizacji uczestniczą. Jasiek przypomina sobie kategorie ubezpieczeń obowiązkowych, tj. takich, które zostały przyklepane przez ustawodawcę i wprowadzone dla obywateli, jako obowiązkowe. Nie przypomina sobie obowiązkowego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków uczniów. Rozumie jednak cały mechanizm dochodzenia do pieniędzy wszystkich ludzi dobrej woli. Jak długo jednak można tolerować nieprawdę i napychanie kabzy tego lub innego towarzystwa ubezpieczeniowego i wszelkiej maści osób pośredniczących w zawieraniu pseudo obowiązkowego ubezpieczenia? " (.....)

z: Gazeta Ubezpieczeniowa, http://www.gu.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2405&Itemid=145

cynamonowa25-07-2007 16:41:27   [#13]
http://ubezpieczenia.wp.pl/POD,8,hor,3,p,4,ver,w,wid,9052461,wiadomosci.html?rfbawp=1185342977.420&ticaid=142a0
DYREK05-09-2007 11:54:01   [#14]
"Działających od września ubezpieczeń szkolnych nie można już będzie zawierać w październiku
Zmiany w prawie zmniejszą w tym roku możliwości wyboru towarzystwa ubezpieczającego uczniów
Dobrym rozwiązaniem jest przedłużenie o miesiąc obecnych umów i spokojne rozważenie oferty przez rodziców "
AnJa05-09-2007 11:58:20   [#15]
pewnie, że dobrym

tyle, że przedłużenie ochrony to dodatkowa składka

no i pierwszaki są - gdyby wszystkie szkoły przedłużyły- nie ma sprawy

mo, ale problem akademicki dla mnie - mam ubezpieczone na niezłych warunkach
DYREK21-08-2008 11:17:04   [#16]

Komunikat w sprawie ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków uczniów i studentów

Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków uczniów (studentów) - w rozumieniu ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. Nr 124, poz. 1152 z późn. zm) - nie ma statusu ubezpieczenia obowiązkowego.

Stosownie do postanowień art. 3 ust. 1 ww. ustawy ubezpieczeniem obowiązkowym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej podmiotu lub ubezpieczenie mienia, jeżeli ustawa lub ratyfikowana przez Rzeczypospolitą Polską umowa międzynarodowa nakłada obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie uczniów (studentów) od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) ma zatem charakter dobrowolny. O przystąpieniu do tej formy ubezpieczenia, a także o wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego decydują sami zainteresowani. Odmowa zawarcia umowy ubezpieczenia i płacenia składek z tytułu ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków nie może rodzić dla uczniów (studentów) jakichkolwiek skutków ze strony szkoły (uczelni).

Umowa ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków zwykle jest zawierana z zakładem ubezpieczeń przez ucznia (studenta) - ubezpieczenie indywidualne albo przez szkołę (uczelnię) - ubezpieczenie grupowe. Do zawierania umów przez szkołę lub uczelnię stosuje się przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177 z późn. zm.). Przy czym należy zaznaczyć, iż dokonywanie wyboru zakładu ubezpieczeń powinno odbywać się przez szkołę lub uczelnię w porozumieniu z samorządem uczniowskim lub studenckim.

Jednocześnie należy wyjaśnić, iż umowa ubezpieczenia stanowi źródło obowiązków wyłącznie dla stron umowy, to jest zakładu ubezpieczeń i ubezpieczającego (ucznia, studenta w przypadku ubezpieczenia indywidualnego albo szkoły lub uczelni w przypadku ubezpieczenia grupowego). Z punktu widzenia stosunku prawnego umowy do zapłacenia składki może być zobowiązany wyłącznie ubezpieczający.
Nie ma przeszkód prawnych, aby składkę w sensie faktycznym opłacał inny podmiot aniżeli ubezpieczający, np. ubezpieczony albo też aby nawiązano odrębny stosunek prawny pomiędzy ubezpieczającym a ubezpieczonym na mocy którego ubezpieczony zobowiąże się do finansowania składki ubezpieczeniowej należnej zakładowi ubezpieczeń z tytułu umowy ubezpieczenia zawartej przez ubezpieczającego. Nie zmienia to jednak okoliczności, że zakładowi ubezpieczeń przysługuje roszczenie o zapłacenie składki wyłącznie względem ubezpieczającego. Powyższe wynika z przepisów zawartych w art. 808 § § 1 i 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.).

http://www.nauka.gov.pl/mein/index.jsp?place=Lead08&news_cat_id=952&news_id=3639&layout=2&page=text

 
 
 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]