Forum - porady

Porady

Wstęp

Korzystając z prawa do wolności wypowiedzi i głoszenia swojego stanowiska, wykorzystując i nadużywając możliwości różnorakiego sposobu głoszenia swoich poglądów, administrator forum - czyli ja ;-))) - sformułował i udostępnia niniejszym, przygotowane i przemyślane przez siebie informacje i porady dotyczące poruszania się po forum klubu dyskusyjnego.

Mam nadzieję, że pomogą one nowym użytkownikom w przyjemnym zagnieżdżeniu się na naszym forum, przyśpieszą proces aklimatyzacji i usprawnią docieranie do istotnych informacji.

Dodam, że poniższe informacje (porady) nie mają formy regulaminu i nie należy ich tak odbierać.
Są to jedynie porady - z których można skorzystać, lub stwierdzić, że nasz temperament nie pozwala na ich wykorzystanie.

Nie ukrywam, że będzie mi miło, gdy znajdą się osoby, którym ów poradnik pomoże w komfortowym przebywaniu na forum.

Janusz Pawłowski

1. Dla kogo to forum

 1. dla każdego - przy czym najczęściej poruszanymi tematami oświatowymi są, zgodnie z nazwą forum, problemy związane z zarządzaniem placówką oświatową,
 2. nazwa forum i wiodący temat w niczym nie ograniczają swobody wyboru tematów, o których chce się rozmawiać, ani osób, które w owych rozmowach uczestniczą,

2. Jakie panują zwyczaje na forum

 1. forum charakteryzuje się gadatliwością jego użytkowników, gwałtownymi zmianami poruszanych tematów, dalekimi dygresjami, nawrotami do porzuconego tematu wątku, aby znów odpłynąć w otchłań wzajemnych grzeczności, przekomarzań, zabaw i żartów,
 2. użytkownicy odpowiadają na zadane pytania dobrowolnie - wtedy, gdy znajdą na to czas, temat ich interesuje, temat jest im znany, bądź po prostu mają ochotę odpowiedzieć.
  Bywa, że nie mają nastroju do rozwijania tematu, bywa, że pałają morderczą chęcią wypowiedzenia się na dowolny temat, byle choć odrobinę o nim coś wiedzieli.
  Rzecz w tym, żeby trafić z pytaniem w odpowiedni nastrój.
 3. na forum panuje zwyczaj zwracania się do siebie w drugiej osobie liczby pojedynczej (dla niehumanistów: per "Ty";-)) ).
  Może jeszcze jest to dla Ciebie niezrozumiałe i uważasz to za wyjątkowy nietakt.
  Gwarantuję Ci jednak, że gdy pobędziesz z nami trochę dłużej, to zorientujesz się dlaczego uważamy ten zwyczaj za naturalny i za nic w świecie nie chcemy go zmienić.

3. Konsekwencje zwyczajów

 1. wszelkie prośby o trzymanie się tematu, udzielanie odpowiedzi z nim związanych, ciekawych, wnoszących nowe wartości z tematem związane, pozostaną przez użytkowników niezauważone - odgrywają tu zasadniczą rolę uwarunkowania genetyczne - to tak, jakby prosić pingwina, żeby latał jak każdy normalny człowiek,
 2. wszelkie surowe ponaglania do udzielenia odpowiedzi, pretensje i zarzuty skierowane do użytkowników o to, że nie rozwinęli tematu odniosą skutek - niestety przeciwny do zamierzonego - odbiorą  chęć pomocy tym, którzy być może mogliby pomóc, ale nie w tej chwili.

4. Jak efektywnie pisać na forum - tak aby przyniosło to oczekiwany skutek - szybką i efektywną (a może nawet efektowną) pomoc pozostałych dyskutantów

 1. tak jak w książkach dla dorosłych - używając przede wszystkim małych liter, a duże wstawiając jedynie tam, gdzie ich miejsce - rzecz w tym, że pisanie jedynie dużymi literami zmniejsza czytelność informacji,
 2. warto używać klawisza Enter - być może nawet częściej, niż wynika to z wzajemnych związków kolejnych zdań  - pisanie długich tekstów w jednym ciągu zmniejsza czytelność listu.
 3. proszę o nie używanie akronimów (używanych w internecie skrótów w rodzaju RTW, IMHO, AFAIK, ...), gdyż w sposób niemal doskonały czynią z tekstu śmietnik nie nadający się do rozszyfrowania.
 4. warto używać kilku tzw. "uśmieszków" ("smilesów") - znaczków, które wyrażają stan emocji piszącego takich jak:
  • :-)  uśmiech,
  • :-))) szeroki uśmiech (radość nieopisana)
  • :-( smutek
  • :-((( dołek psychiczny
  • ;-) filuterne zmrużenie oka
 5. znaczenie tych znaczków można łatwo odgadnąć po przechyleniu głowy w lewo.
  Nie warto jednak szukać kolejnych, mało używanych znaczków, gdyż trudno wymagać, aby każdy pracowicie odszukiwał ich znaczenia.

5. Dobre obyczaje dotyczące pisowni, które chciałoby się zachować (albo próbować wprowadzić) na forum

 1. warto starać się unikać popełniania błędów w umieszczanych na forum listach - są osoby, które czytając, cierpią z tego powodu. 
 2. jeśli jednak popełniłeś błąd - a prędzej, czy później na pewno go popełnisz - raczej nie przepraszaj za niego - my wiemy, że go zauważyłeś - nie ma potrzeby zwiększania "ciężaru" wątku - ta waga jest istotna dla osób posługujących się modemem.
 3. jeśli zauważyłeś błąd inny niż merytoryczny (np. ortograficzny) w czyjejś wypowiedzi, nie zwracaj na to uwagi - on też go zauważył - niestety za późno - nie przeprosił za niego tylko dlatego, żeby bez potrzeby nie zwiększać "ciężaru" wątku.

6. Dobre obyczaje dotyczące prowadzenia dyskusji, które chciałoby się zachować (albo próbować wprowadzić) na forum

 1. jeśli spieramy się, to starajmy się nie zgadzać z poglądami głoszonymi przez innych - nie czyńmy uwag osobistych pod ich adresem, bo dyskusja z merytorycznej przerodzi się we wzajemną pyskówkę i pokaz walki byków,
 2. jeśli ktoś się nie zgadza z jakimś głoszonym przez Ciebie poglądem - nie oznacza, że neguje prawo do tego, abyś taki pogląd miał - tym bardziej nie neguje Ciebie jako człowieka - zapewne w wielu innych obszarach będziecie się zgadzać,
 3. nie odbieraj również prawa innym do tego, aby mieli inne niż Twoje poglądy - przyjdzie czas, że staną obok Ciebie w innej sprawie,
 4. nie wygłaszajmy oceniających i wartościujących sądów dotyczących innych poglądów - a w szczególności ludzi je głoszących,
 5. jeśli już sądzimy - to sądźmy efekty czyjejś pracy, a nie stan umysłowy, poziom wiedzy i kompetencji osoby ową pracę wykonującej,
 6. pamiętajmy o tym, że i my popełniamy błędy,
 7. pamiętaj, że nowa osoba wchodząca na forum może być onieśmielona - nie warcz na nią - wcale nie musi mieć, a w 99% przypadków wcale nie ma złych zamiarów.
  Powarczysz na nią, gdy się z nią zaprzyjaźnisz,
 8. wchodząc na forum, zanim wypowiesz swój sąd podsumowujący nikczemność, pazerność, głupotę, ignorancję kogoś na podstawie jego jednego, czy dwóch wypowiedzi, które przeczytałeś - poczekaj chwilkę - przeczytaj kilka wcześniejszych lub następnych.
  Może dojdziesz do wniosku, że te jego niewątpliwe cechy nie wymagają aż tak ostrego skarcenia,  
 9. witając na forum nową osobę nie dopatruj się w jej nieufnym spojrzeniu niecnych zamiarów - dlaczego ona miałaby ufać Tobie, skoro Ty jej nie ufasz?
 10. wchodząc aktywnie na forum poczekaj moment - rzucimy Ci się w ramiona za chwilę, gdy tylko zdejmiesz płaszcz, powiesisz go na wieszaku, powiesz nam coś o sobie - niekoniecznie o swoich danych osobowych - wystarczy, że powiesz nam co Cię trapi, albo co fajnego ostatnio w mieście usłyszałeś.
  Mamy bolesne doświadczenia - więc daj nam chwilkę na przełamanie niepewności,
 11. wchodząc tu pomyśl, że jesteśmy takimi samymi ludźmi jakich spotykasz w swojej pracy - nie innymi - gorszymi lub lepszymi, mądrzejszymi lub głupszymi.
  Wiemy, że nie od razu to zauważysz - dlatego przyjrzyj nam się najpierw, zanim zdecydujesz, czy należy nas skarcić za głupotę i odejść, pochwalić za mądrość i odejść, czy usiąść przy naszym stoliku i spędzać z nami mile czas. 

7. Zalecana przez administratora taktyka prowadzenia rozmów z osobami, których celem jest poniżenie nas i wyrażenie swojej pogardy, którą do nas żywią - które doszły do wniosku, że forum jest idealnym miejscem do realizacji owego celu

 1. poniższa taktyka jest, jak wskazują doświadczenia weteranów for dyskusyjnych, jedyną skuteczną taktyką, która pozwala zachować na forum przyjazną atmosferę.
  Szczegółowym testom podano przede wszystkim taktyki agresywne i pouczające - zebrane wyniki potwierdziły przewidywania, że odnoszą przeciwny skutek do zamierzonego - powodują wzrost agresywnych zachowań osób przepełnionych nienawiścią do nas,
 2. w sytuacji, gdy dostrzeżesz takie objawy zamilknij - nie staraj się pokazać, że jesteś w stanie (bo jesteś) zmiażdżyć finezją i celnością swoich uwag adwersarza.
 3. pamiętaj: nic bardziej nie boli niż bycie zignorowanym - tym samym milknąc, osiągniesz zamierzony efekt,
 4. niech dowodem na to będą szczere wyznania administratora tego forum, które swego czasu wyjawił w prywatnym liście:
  Najboleśniejsze zawsze jest dla człowieka, gdy jest ignorowany - traktowany jak powietrze - to jest najwyższy stopień pogardy, którą można zostać dotkniętym.
  Wiem to ze swojego doświadczenia - ja tu silę się na dotkliwe, zjadliwe, celne uderzenie - jestem przekonany, że przeciwnik będzie jęczał z bólu i krzyczał: Poddaję się! Poddaję się!
  A tu ... patrzę - on na to nic! ... Jak gdyby nigdy nic - tu, lub gdzie indziej gada se! Jakby nic się nie stało!
  Przecież on powinien leżeć trupem i  w tym stanie błagać o litość!
  A on nic! Jakby mucha mu koło ucha zabrzęczała!
  Koszmar! To boli okrutnie!
  Przy tym ciosie to, czym mógłby mnie dotknąć odpowiadając zajadle, jest jak kopnięcie motyla.
 5. należy dodać, że na forum są osoby, które w ten okrutny sposób potraktowały owego administratora - do dziś im tego nie może zapomnieć. ;-)))
 6. pamiętaj również: tak potraktowana osoba może jeszcze się odezwać - wygłaszając przykre zdania na Twój temat - kopnie Cię swą motylą nogą, a może nawet użądli jak komar.
 7. pamiętaj: jesteś człowiekiem z klasą - zgódź się na to - daj człowiekowi szanse na to, aby mógł z tego starcia wyjść z twarzą - a właśnie próbując Cię dotknąć w swoim mniemaniu ową twarz zachowuje.
  Ty wiesz, że to jest tylko jego mniemanie - bądź jednak miłosierny - nie odbieraj mu tego cudownego złudzenia.
 8. w innych miejscach, wątkach, nie czyń żadnych aluzji do owego starcia, bądź osoby je wywołującej - pamiętaj: on(a) to czyta i traktuje tak, jakbyś właśnie jej odpowiadał - tym samym efekt, który chciałeś uzyskać milknąc, zostaje zniweczony.