Forum OSKKO - wątek

TEMAT: problemy szkolnictwa zawodowego
strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 29 ][ 30 ][ 31 ] - - [ 34 ][ 35 ]
AnJa01-05-2009 00:24:30   [#1451]
przeczytałem całośc uzasadnienia tylko- to co rozumiem wydaje się sensowne, zwlaszcza ten szef ZN nie-egzaminator
bogna05-05-2009 22:31:59   [#1452]

mało sensowne wydaje mi się

planowane dokonywanie ingerencji w zawartość informatorów po terminie ich ogloszenia:

jest tak:

§ 114. Informatory, o których mowa w art. 9a ust. 2 pkt 1b ustawy, zawierające w szczególności opis zakresu egzaminu zawodowego dla danego zawodu oraz kryteriów oceniania, a także form i warunków przeprowadzania egzaminu zawodowego oraz przykładowe zadania egzaminacyjne, są ogłaszane nie później niż do dnia 1 września roku poprzedzającego rok, w którym jest przeprowadzany egzamin zawodowy

dodaje się zapis taki:

w § 132 po ust. 3 dodaje się ust. 3a w brzmieniu:

„3a. Dyrektor Komisji Centralnej, nie później niż na 12 miesięcy przed

terminem egzaminu zawodowego, ogłasza na stronie internetowej Komisji

Centralnej wykaz zawodów, w których etap praktyczny egzaminu

zawodowego polega na wykonaniu zadania egzaminacyjnego obejmującego

opracowanie projektu realizacji określonych prac i wykonanie określonej pracy

lub prac na stanowisku egzaminacyjnym, o którym mowa w ust. 3 pkt 2.”;

 

fredi05-05-2009 22:37:21   [#1453]
kolejny majster klepka



wszystkie zmiany posiadają uzasadnienie

zwlaszcza ten szef ZN nie-egzaminator

a wcześniej nikt tego nie zauważył?
bosia05-05-2009 22:39:41   [#1454]

tak, na maturze ktokolwiek, a tu zawsze pod górkę

 

bogna05-05-2009 22:44:47   [#1455]

osłabiło mnie uzasadnienie dodania punktu 3a w § 132: 

Do szkół zwolnionych z obowiązku uzyskania upoważnienia do zorganizowania

etapu praktycznego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, o których

mowa w § 126 ust. 2 pkt 1 i 2, proponuje się dołączyć również szkoły prowadzące

kształcenie w zawodach, dla których standardy wymagań egzaminacyjnych

przewidują w etapie praktycznym wykonanie określonej pracy lub prac na stanowisku

egzaminacyjnym, ale ze względu na braki w wyposażeniu stanowisk

egzaminacyjnych „elementy wykonania” zostaną wprowadzone po 12 miesiącach

od ujęcia danego zawodu w wykazie ogłoszonym przez dyrektora Centralnej Komisji

Egzaminacyjnej.

Spośród 110 zawodów na poziomie kwalifikacji technika, standardy wymagań

egzaminacyjnych dla 45 zawodów przewidują w etapie praktycznym egzaminu

wykonanie określonej pracy lub prac na stanowisku egzaminacyjnym. Ze względu na

braki w wyposażeniu stanowisk egzaminacyjnych w szkołach prowadzących

kształcenie w tych zawodach, etap praktyczny z „wykonawstwem” miał dotychczas

miejsce w 11 zawodach, a w nadchodzącej sesji egzaminacyjnej – w 12 zawodach.

W miarę doposażenia szkół, liczba zawodów z „wykonawstwem” zwiększa się.

W celu odpowiedniego przygotowania uczniów (słuchaczy) do etapu praktycznego

egzaminu zawodowego, na 12 miesięcy przed terminem, dyrektor Centralnej Komisji

Egzaminacyjnej podaje do publicznej wiadomości wykaz zawodów, w których etap

praktyczny będzie uwzględniał „elementy wykonania”.

-------------

hmmm... nie dostaliśmy tego do kosultacji,

szkoda :(

bo potrzebę słowa czuję ;)

bosia05-05-2009 22:50:31   [#1456]

nawet nie chce mi sie tego komentować:-(

 

Małgoś06-05-2009 09:22:34   [#1457]
Chciałabym wiedzieć na 100%

Czy w przypadku takich zawodów (szkoła policealna, zaoczna), które realizują stare, ale wciąż obowiązujące programy, jak np. technik usług kosmetycznych, gdzie jednym z obowiązkowych przedmiotów jest ZARYS WIEDZY O GOSPODARCE, należy "zamienić" ten przedmiot na PODSTAWY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI????
I jeśli tak, to jaka jest tego pp?

A co zrobić z technikiem organizacji reklamy???
W obowiązującym programie nauczania z 1999 roku nie ma ani PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI, ani ZARYSU WIEDZY O GOSPODARCE, za to są takie przedmioty jak:
PODSTAWY EKONOMII (30 godzin)
EKONOMIKA I ORGANIZACJA PRZEDSIĘBIORSTW (40 godzin)

Czy do obowiązkowych 700 godzin mam dodać te nieszczęsne PODSTAWY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI???

Bogna, Zgredku ...poratujcie, pliiiiiissss :-)
zgredek06-05-2009 10:14:29   [#1458]

Małgos - ale my już napisałyśmy

Ty nam nie wierzysz:-(

w każdym bądź razie nic innego niż to co we wczesniejszych postach nie napiszę

zwog jest w starych programach - nie realizujesz już bo te treści przeniesiono do podstaw przedsiębiorczości (godziny po zwog wykorzystujesz na inne przedmioty zawodowe) - masz obowiązek w ramówkach uwzględnić pp

tych co mieli wczesniej - zwalniasz

pozostali uczęszczają na pp

------------------

w nowym programie dla zawodu nie uwzględniają już zwog

zatem problem masz z głowy

organizujesz tylko pp tak jak napisałam powyżej

zgredek06-05-2009 10:16:36   [#1459]

RAMOWY PLAN NAUCZANIA
DLA SZKOŁY POLICEALNEJ
NA PODBUDOWIE PROGRAMOWEJ SZKÓŁ DAJĄCYCH WYKSZTAŁCENIE ŚREDNIE, W TYM SZKOŁY POLICEALNEJ SPECJALNEJ DLA UCZNIÓW NIESŁYSZĄCYCH I SŁABOSŁYSZĄCYCH, NIEWIDOMYCH I SŁABOWIDZĄCYCH ORAZ Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHOWĄ

 

 
 
 
Lp.

 
 
 
Obowiązkowe zajęcia edukacyjne

dla młodzieżya)

dla dorosłycha)

liczba godzin tygodniowo
w dwuletnim okresie nauczania

liczba godzin tygodniowo
w dwuletnim okresie nauczania

liczba godzin
w dwuletnim okresie nauczania

semestry I-IV

semestry I-IV

forma stacjonarna

forma zaoczna

1

Kształcenie zawodowe według programu nauczania dla zawodu

50

37

682

2

Podstawy przedsiębiorczościb)

-

1

18

3

Wychowanie fizyczne

6

-

-

Razem godzin zajęć edukacyjnych

56

38

700

Praktyka zawodowa: .............. tygodni
a) w przypadku 1-rocznego, 1,5-rocznego lub 2,5-letniego okresu nauczania ogólny wymiar godzin określony dla 2-letniego okresu nauczania zmniejsza się lub zwiększa proporcjonalnie,
b) zajęcia edukacyjne z podstaw przedsiębiorczości powinny być prowadzone tylko dla uczniów, którzy na wcześniejszym etapie nauki nie realizowali tych zajęć. W przypadku 1-rocznego lub 1,5-rocznego okresu nauczania w szkole dla dorosłych, wymiar godzin zajęć edukacyjnych z podstaw przedsiębiorczości pozostaje niezmieniony,
c) podziału godzin przeznaczonych na kształcenie teoretyczne i kształcenie praktyczne w danym zawodzie dokonuje dyrektor szkoły. W przypadku 1-rocznej szkoły policealnej kształcącej w zawodzie, w którym kształci zasadnicza szkoła zawodowa, wymiar godzin przeznaczonych na kształcenie praktyczne nie może wynosić mniej niż 60% godzin przewidzianych na kształcenie zawodowe.
zgredek06-05-2009 10:17:11   [#1460]

18 godzin pp jest już w tych 700

zatem nic nie dodajesz

zgredek06-05-2009 10:18:44   [#1461]

podstawy ekonomii i ekonomikę realizujesz normalnie jako przedmioty zawodowe

a poza zawodowymi - podstawy przedsiębiorczości

z innej puli to sa godziny

bosia06-05-2009 10:22:04   [#1462]

pisałam o starych co już mam

a to o nowe od września chodzi?


post został zmieniony: 06-05-2009 10:24:03
Małgoś06-05-2009 10:23:27   [#1463]
Zgredku dzięki :-)
wierze, wierzę - czyli pp to RAMOWY PLAN NAUCZANIA

Mam więc jeszcze tylko problem z technikiem organizacji reklamy :-(

Czy mogę ująć np. 8 godzin z PODSTAW EKONOMII i 10 z EKONOMIKI I ORGANIZACJI PRZEDSIĘBIORSTW, żeby "uzbierać" 18 godzin na Podstawy Przedsiębiorczości?
Małgoś06-05-2009 10:24:06   [#1464]
takie rozwiązania znalazłam w necie w innych szkołach
zgredek06-05-2009 10:24:30   [#1465]

nie

masz mieć 682 godziny zawodowych

i 18 pp

Małgoś06-05-2009 10:27:54   [#1466]
Zgredku, ale ....
w programie nauczania t. reklamy 700 godzin jest rozdysponowane na przedmioty zawodowe
jeśli dorzucę 18 z Podstaw Przedsiębiorczości, wtedy będą mieli 718 godzin razem
zgredek06-05-2009 10:31:01   [#1467]

wreszcie rozumiem o co Ci chodzi;-)

musisz liczbę godzin zawodowych dopasować do ramówki

niekoniecznie tylko z tych dwóch przedmiotów możesz zabrać

program stary - trzeba dostosować do zmian w ramówkach

zgredek06-05-2009 10:32:57   [#1468]
• Zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 15, poz. 142, z późn. zm.), dyrektorzy ponadgimnazjalnych szkół prowadzących kształcenie zawodowe ustalają szkolne plany nauczania dla typów szkół, w których będzie realizowane kształcenie w danym zawodzie. Liczba godzin, przewidziana na kształcenie zawodowe w danym typie szkoły, powinna być zgodna z ramowym planem nauczania dla tego typu szkoły, w tym z przyjętą formą organizacyjną kształcenia. Na szkolnym planie nauczania należy zamieścić nazwę i symbol cyfrowy zawodu oraz numer programu nauczania – zgodnie z niniejszym wykazem. W grupie przedmiotów (modułów) zawodowych w planie nauczania, wymienić należy nazwy wszystkich przedmiotów (modułów) zawodowych, ujętych w programie nauczania zawodu (przedmiot zawodowy Zarys wiedzy o gospodarce jest obecnie przedmiotem ogólnokształcącym Podstawy przedsiębiorczości). Ustalając wymiary godzin na poszczególne przedmioty (moduły) zawodowe, dla każdej klasy – semestru, należy kierować się wymaganiami programowymi tych przedmiotów (modułów) w całym okresie kształcenia i korelacją międzyprzedmiotową, lub w przypadku programów o strukturze modułowej – dydaktyczną mapą modułów. Praktyka zawodowa powinna być realizowana w wymiarze określonym w programie nauczania.
Małgoś06-05-2009 10:47:41   [#1469]
Zgredku, właśnie chodzi mi o to "zabieranie"

w jednym z KO absolutnie nie zgadzają się na dokonywanie zmian w przydziale godzin na poszczególne przedmioty "ma być dokładnie tak jak w obowiązującym programie nauczania" - no chyba, że chodzi o zajęcia specjalizacyjne (te mogę sobie nawet zlikwidować, a godziny dołożyć na inne przedmioty)
O dziwo! nikt nie zakwestionował tam Zarysu Wiedzy o Gospodarce i w tym roku realizowaliśmy ten przedmiot bez przeszkód
Małgoś06-05-2009 13:07:37   [#1470]
a) w przypadku 1-rocznego, 1,5-rocznego lub 2,5-letniego okresu nauczania ogólny wymiar godzin określony dla 2-letniego okresu nauczania zmniejsza się lub zwiększa proporcjonalnie,

czy to oznacza, że w przypadku technika bhp (1,5 roczny cykl kształcenia)
na kształcenie zawodowe powinno być - 511 i pół godziny???
a na Podstawy Przedsiębiorczości - 13 i pół godziny???

bo to by było proporcjonalnie mniej, czyli 75 procent....
zgredek06-05-2009 13:23:10   [#1471]

moim zdaniem tak

tak robimy dla klas zawodowych o 3-letnim okresie kształcenia - ramówka jest dla dwuletnich - zwiekszamy proporcjonalnie

zgredek06-05-2009 13:35:26   [#1472]

Małgoś - jedynym argumentem powinno być to, że obowiązują Cię ramowe plany nauczania

one juz wielokrotnie się zmieniły

natomiast programy zawodowe - w wielu zawodach - stoją w miejscu - były pisane w oparciu o inne ramowe plany

zresztą - jak wiesz w ogólnokształcących najistotniejsze jest zrealizowanie podstawy programowej

i tak trzeba też odnosić się do starych programów zawodowych

(pomijając braki w podstawach programowych w milczeniu)

a jesli masz problemy w KO - to poproś na piśmie o odniesienie sie do problemu

zobaczysz, czy bedą dalej trwać w swoim przekonaniu

Małgoś06-05-2009 15:46:00   [#1473]
duch walki we mnie zdechł... :-(
bosia06-05-2009 15:48:20   [#1474]
mojego zabili
bogna06-05-2009 16:15:01   [#1475]

pod tabelką z ramowym dla policealnej jest zapis:

b) zajęcia edukacyjne z podstaw przedsiębiorczości powinny być prowadzone tylko dla uczniów, którzy na wcześniejszym etapie nauki nie realizowali tych zajęć. W przypadku 1-rocznego lub 1,5-rocznego okresu nauczania w szkole dla dorosłych, wymiar godzin zajęć edukacyjnych z podstaw przedsiębiorczości pozostaje niezmieniony,

 

Małgoś06-05-2009 16:16:42   [#1476]
okurka!! najpierw straciłam, a teraz odzyskałam wzrok!!!
:-))))))
zgredek06-05-2009 16:31:07   [#1477]
jak tak dalej pójdzie, to te Twoje policealki będziemy mieć w jednym paluszku:-)))))))))))
zgredek06-05-2009 16:31:41   [#1478]
nie doczytałam o pp pod tabelką:-(
Małgoś06-05-2009 16:33:09   [#1479]
nno nie wiem...:-)
zostało mi jeszcze sporo zawodów ;-)
a, że w różnych miastach, to można liczyć potrójnie
zgredek06-05-2009 16:33:38   [#1480]
:-)))))))
zgredek06-05-2009 16:34:31   [#1481]

ale muszę Ci powiedzieć, że do tej pory nie miałam zielonego pojęcia o tym typie szkoły

a teraz troszkę wiem;-)

dziekuję znaczy:-)

Małgoś06-05-2009 16:35:18   [#1482]
:-)))
ależ proszę się częstować
bogna01-06-2009 21:20:49   [#1483]

70 mln zł na doskonalenie wiedzy dla nauczycieli kształcenia zawodowego

Nauczyciele kształcenia zawodowego mogą podwyższyć swoje kwalifikacje podczas staży odbywanych w firmach.

Rozpoczynają się staże dla nauczycieli kształcenia zawodowego w firmach. Szkoły ponadgimnazjalne mogą oddelegować swoich pracowników do przedsiębiorstw, żeby zapoznali się z nowoczesnymi technologiami. Ten typ projektów jest możliwy do realizacji w ramach Poddziałania 3.4.3 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, które wdraża Ministerstwo Edukacji Narodowej. Projekt może napisać szkoła lub inna instytucja. W tym drugim przypadku konieczna jest zgoda dyrektora placówki, ponieważ podczas odbywania stażu przez nauczyciela, szkoła musi zapewnić za niego zastępstwo. W czerwcu w woj. podlaskim rozpocznie się realizacja pilotażowego programu dla 20 nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych o profilu technicznym, którzy będą odbywać staż w firmach skupionych wokół podlaskiego Klastra Obróbki Metali.

 

Projekt napisało Centrum Promocji Podlasia z Białegostoku. Potrzebę szkoleń dla nauczycieli zdiagnozowało, realizując inny projekt dla klastra. Okazało się, że szkoły nie przygotowują dobrze do zawodu i nauczyciele nie znają nowoczesnych technologii.

 

– Nie wiedzą, jak wygląda proces technologiczny i jak obsługuje się nowoczesne maszyny – mówi Iwona Masalska z Centrum Promocji Podlasia.

 

Na upowszechnienie kształcenia ustawicznego, m.in. programy doskonalenia zawodowego w firmach dla nauczycieli zawodu, w latach 2007–2013 przewidziane jest 29 mln euro.

 

Źródło: GP

 

Artykuł z dnia: 2009-06-01

 

bogna03-06-2009 22:46:27   [#1484]

Kształcenie dorosłych
2009-05-25 09:11

Dodał Mirosław Łuniewski

NIK o kształceniu dorosłych

Zawody, jakich uczą się słuchacze (często bezrobotni, poszukujący pracy) w szkołach dla dorosłych, nie są dostosowane do potrzeb rynku. W minionym roku szkolnym ponad połowa ze słuchaczy tych szkół kształciła się w 20 zawodach, w których panuje największe bezrobocie (pracownik administracyjny, asystent ekonomiczny, technik handlowiec, technik mechanik, kucharz małej gastronomii).

Po ukończeniu szkoły, nadal bardzo często bezrobotni słuchacze muszą się przekwalifikowywać lub podejmować pracę w zawodzie innym niż wyuczony. Dyrektorzy szkół nie dysponują aktualnymi prognozami potrzeb na rynku pracy. Rodzaj zawodów, których uczono w skontrolowanych szkołach, był bardziej wynikiem zainteresowania uczniów nauką w poszczególnych profesjach, a przede wszystkim wynikał z kwalifikacji zatrudnionych nauczycieli. 

Dlatego NIK negatywnie ocenia powiązanie kształcenia zawodowego dorosłych w systemie oświaty publicznej z potrzebami rynku pracy.

 Ponad połowa absolwentów szkół dla dorosłych nie uzyskuje dyplomu potwierdzającego nabycie kwalifikacji zawodowych. W dwóch ostatnich rocznikach egzaminy zawodowe zdało jedynie 56 proc. przystępujących do egzaminu, zaś 18 proc. słuchaczy w ogóle do nich nie podeszło. Izba ocenia, że ogranicza to ich możliwości na rynku pracy i świadczy o niskiej jakości kształcenia.

 W opinii pracodawców szkoły zawodowe nie zapewniają przygotowania pełnowartościowych kadr poszukiwanych na rynku pracy, głównie ze względu na niezadowalające wykształcenie umiejętności praktycznych. NIK w sześciu skontrolowanych szkołach stwierdziła, że wystąpiły tam przypadki niezrealizowania minimalnego wymiaru obowiązkowych zajęć z przedmiotów zawodowych, w dziewięciu – dyrektorzy dokonali zwolnienia słuchaczy z całości lub części praktycznej nauki zawodu. W wielu przypadkach brakowało także pomocy naukowych zalecanych w programach nauczania. Zdarzało się, że słuchacze uczyli się przestarzałych technologii. W skontrolowanych szkołach powszechnie nie przestrzegano obowiązku przedstawienia przez kandydatów zaświadczeń lekarskich o braku przeciwwskazań do kształcenia w wybranym przez słuchacza zawodzie.

Zdarzało się, że państwowe komisje przeprowadzające egzaminy kwalifikacyjne na tytuł zawodowy lub tytuł mistrza w zawodzie dopuszczały do egzaminów osoby nie spełniające warunków przystąpienia do niego (brak odpowiedniego wykształcenia albo (i) stażu pracy). NIK stwierdziła też przypadki naruszania zasady bezstronności egzaminatorów – w dwóch komisjach egzaminy przeprowadzały osoby, które wcześniej prowadziły zajęcia przygotowujące.

 NIK ocenia, że aby zharmonizować kształcenie zawodowe z potrzebami rynku, niezbędne między innymi stałe analizowanie rynku pracy i na tej podstawie określanie profilu szkoły oraz zatrudnianie odpowiednio przygotowanych wykładowców. Należy wesprzeć kształcenie w trybie „na odległość” oraz zapewnić wysokiej jakości szkolenia zawodowe organizowane bez zysku z tej działalności. Szkolenia powinny być powiązane z potwierdzeniem nabycia określonych kwalifikacji zawodowych.

 

bogna03-06-2009 22:55:46   [#1485]

z powyższego raportu:

Nieprawidłowości w działalności MEN polegały na niewydaniu w formie

rozporządzeń podstaw programowych kształcenia w 118 zawodach oraz

standardów wymagań egzaminacyjnych dla 15 zawodów (z ogółem 208).

Małgoś03-06-2009 22:57:28   [#1486]
druga strona medalu:
dyrektorzy (razem z OP) chcieliby sprostać oczekiwaniom rynku, ale ...skąd brać nauczycieli - fachowcy nawet są, ale bez uprawnień pedagogicznych;
żeby uruchomić nowy zawód trzeba mieć kadrę ze 100% kwalifikacjami

marzą mi się np: technik cyfrowych procesów graficznych, florysta, technik organizacji produkcji filmowych i TV...

Bosia, rok temu poruszyła niebo i ziemię szukając n-li logistyków...

Który logistyk logicznie myślący wpakuje 1200-1400 zł w kurs pedagogiczny w ciemno - nie wiedząc, czy taki kierunek się w danej szkole uruchomi i czy w ogóle ten rodzaj pracy zwróci mu koszty i da satysfakcję? ;-)
bosia03-06-2009 23:09:44   [#1487]

Małgoś ten problem został częściowo rozwiazany przez możliwość zatrudnienie z UoSO z pensją nie większą niż dyplomowanego (była kontraktowego)

z tym, że teraz za zgodą op-tu widze problem

jest jeszcze druga strona medalu

badamy rynek, zapotrzebowanie pracodawców (przez RIG), próbuję otworzyć nowe kierunki....a dzieci składają podania tylko do tych, które stare i sprawdzone, nieważne czy będzie praca

dlatego tak ważne jest doradztwo zawodowe na etapie gimnazjum, o tym zresztą mówił Symela na konferencji

bogna03-06-2009 23:13:50   [#1488]

doradztwo - tak,

ale i promocja zawodów deficytowych

i przede wszystkim - mądre OP :)

Małgoś03-06-2009 23:19:02   [#1489]
z tym doradztwem rzeczywiście jest nadal słabo , nie tylko wśród kandydatów i uczniów :-(

...
n-l który usłyszał, że planujemy uruchomienie kształcenia w zawodzie florysta, myślał, że chodzi o speca"od szabli"
bogna03-06-2009 23:21:57   [#1490]
aha, szabelką kwiatki przycina ;-)))
Małgoś03-06-2009 23:23:00   [#1491]
:-)))
bogna10-06-2009 17:34:39   [#1492]

zgłupłam ;) po grzebaniu w rozporządzeniach i ich projektach ;)

chciałam sobie trochę pogdybać na temat odnotowywania na świadectwie nauki jazdy pojazdem silnikowym,

czyli chciałam trochę zaistnieć w wątku:

 mechanik poj. samochodowych - nauka jazdy

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=37779&ux=1418&pst=8#pst1

i zaczęłam grzebać

w [#1449] wrzuciłam

Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych

(wersja skierowana do uzgodnień międzyresortowych oraz do związków zawodowych i partnerów społecznych)

Treść rozporządzenia

Treść uzasadnienia

Data wytworzenia: 2009-04-29 00:00:00
Data udostępnienia: 2009-04-30 09:25:22

---------

w § 9 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

„3. W przypadku odbycia przez ucznia nauki jazdy pojazdem silnikowym,

w dokumentacji przebiegu nauczania wpisuje się „zaliczona”.”;

 

 i w [#1450] fragment uzasadnienia do projektu:

 

W § 9 proponuje się dodanie nowego ust. 3, zgodnie z którym w przypadku odbycia

przez ucznia nauki jazdy pojazdem silnikowym, w dokumentacji przebiegu nauczania

tego ucznia wpisuje się „zaliczona”. Przepis ten ma wyjaśnić wątpliwości dotyczące

wypełniania dokumentacji przebiegu nauczania, które zgłaszają dyrektorzy szkół

prowadzących kształcenie w zawodach, dla których podstawy programowe

kształcenia przewidują obowiązkową naukę jazdy pojazdem silnikowym.

Instruktor, który przeprowadza szkolenie praktyczne osoby ubiegającej się

o uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym, w szczególności, gdy nauka

jazdy odbywa się w pozaszkolnym ośrodku szkolenia kierowców, nie jest

zobowiązany do stosowania skali ocen, o której mowa w § 13 ust. 2

ww. rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania

i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów

w szkołach publicznych.

 

i żyłam sobie szcześliwie w przeświadczeniu,

że już będzie wiadomo,

 jak odnotowywać w dokumentacji przebiegu naucznia naukę jazdy ;)

 

a tu, kurka, rozporządzenie opublikowane,

nie ma już tego co mi się podobało :(

 

i w uzasadnieniu do rozporządzenia w wersji skierowanej do publikacji,

nic na ten temat:

 

Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych

(wersja przekazana do publikacji w Dzienniku Ustaw)

Treść rozporządzenia

Uzasadnienie do rozporządzenia

Uwaga do projektu rozporządzenia

Informację wytworzył: Anna Wasiak
Informację udostępnił: Sławomir Rybka
Informację zmodyfikował: Sławomir Rybka
Data wytworzenia: 2009-05-29 00:00:00
Data udostępnienia: 2009-05-29 15:24:44
Data modyfikacji: 2009-05-29 16:12:41
zgredek10-06-2009 17:38:23   [#1493]

Bogna - ono jest opublikowane:

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=37857&ux=1418&pst=1#pst1

bogna10-06-2009 17:39:30   [#1494]

no jest...

ale grzebałam w wersji skierowanej do publikacji

bo tam jest uzasadnienie zmian

zgredek10-06-2009 17:40:14   [#1495]

ups

przecież napisałaś, że opublikowane

bogna11-06-2009 14:28:48   [#1496]

znalezione przy okazji innych poszukiwań ;)

http://www.ko.rzeszow.pl/artykul.php?id=6508&idg=37&idp=0

Komunikat dotyczący praktyk zawodowych w CKP i CKU

PODKARPACKI KURATOR
OŚWIATY

Rzeszów, 2008-11- 24

Państwo
Starostowie i Prezydenci Miast,
Dyrektorzy Szkół Zawodowych prowadzących praktyki zawodowe,
Dyrektorzy Centrów Kształcenia Praktycznego i Centrów Kształcenia Ustawicznego

W dniu 12 listopada 2008 r. otrzymałem odpowiedź z Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego MEN w Warszawie (pismo z dnia 4 listopada 2008 r., znak: DKZU-TR-5300-17/08) dot. interpretacji treści § 4 ust. 3 Rozporządzenia MENiS z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu, tj. "Praktyki zawodowe organizuje się dla uczniów w celu zastosowania i pogłębienia zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy." Odpowiedź dotyczy w szczególności zadanego przeze mnie pytania: Czy użycie sformułowania "rzeczywiste warunki pracy" wyklucza organizowanie praktyk w centrach kształcenia praktycznego i centrach kształcenia ustawicznego?

W swej części końcowej odpowiedź Ministerstwa brzmi:
„… w opinii Ministerstwa nie ma więc przeszkód formalnoprawnych, aby w przypadkach uzasadnionych, tj. braku możliwości organizacji praktyk zawodowych u pracodawcy – dyrektorzy szkół prowadzących kształcenie zawodowe zgodnie z § 1 rozporządzenia w sprawie praktycznej nauki zawodu (w którym wyszczególnione są miejsca realizacji praktycznej nauki zawodu) oraz zgodnie z § 7 tego rozporządzenia mogli zawierać umowę o praktyczną naukę zawodu organizowaną poza daną szkoła w formie praktyk zawodowych z dyrektorem placówki kształcenia praktycznego lub kształcenia ustawicznego, o ile dana placówka posiada wymagane warunki określone standardami wyposażenia dydaktycznego pracowni kształcenia zawodowego dla zawodu. Wskazane jest naszym zdaniem, aby dana placówka posiadała pracownię symulacyjną lub prowadziła np. działalność produkcyjną lub świadczyła usługi dla ludności. Ponadto zgodnie z § 2 ramowego statutu publicznego centrum kształcenia praktycznego oraz centrum ustawicznego … statut placówki przyjmującej na realizację praktyk zawodowych uczniów szkół prowadzących kształcenie zawodowe winien zawierać wyszczególnienie tego zadania oraz sposób wykonania”.

Przedstawiając Państwu niniejszą opinię, uprzejmie proszę o jej uwzględnienie w planowaniu organizacji praktyk zawodowych od roku szkolnego 2009/10. Umożliwi to pełniejsze wykorzystanie oferty edukacyjnej CKP i CKU w naszym województwie, dotyczącej w szczególności programu praktyki zawodowej - oferty szeroko traktującej wspomaganie komputerowe projektowania w danym zawodzie. Byłoby to korzystne z uwagi na formę egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe absolwentów techników i szkół policealnych.

Podkarpacki Kurator Oświaty
Jacek Wojtas
        Jacek Wojtas

bogna12-06-2009 08:47:10   [#1497]

Absolwenci szkół dla dorosłych zasilają szeregi bezrobotnych

...Zespół w resorcie

W Ministerstwie Edukacji Narodowej od kilku miesięcy działa zespół, który ma dostosować do potrzeb rynku pracy system szkolnictwa ustawicznego. W jego skład wchodzą, oprócz przedstawicieli ministerstwa, dyrektorzy szkół dla dorosłych, pracodawcy, pracownicy urzędów pracy i przedstawiciele związków zawodowych.

 

– We wrześniu przedstawimy propozycje reformy szkolnictwa ustawicznego ministrowi edukacji narodowej – mówi Krzysztof Symela, dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w MEN.

 

Jego zdaniem o wyborze kierunków kształcenia w szkołach dla dorosłych powinny decydować ogólne trendy cywilizacyjne, skoro urzędy pracy nie dysponują prognozowanymi informacjami na ten temat.

 

– Dorosłych należy kształcić w dziedzinach naukowo-technicznych, np. jako technik mechatronik zajmujący się naprawą wszelkich urządzeń związanych z elektroniką, w sektorze gastronomicznym i związanym z opieką nad ludźmi starszymi i niepełnosprawnymi, a także organizacją czasu wolnego – mówi Krzysztof Symela.

 

Podkreśla, że realizacja kształcenia w tych kierunkach będzie oznaczała, że w przyszłości w szkołach dla dorosłych będą wygaszane kierunki, których ukończenie jest w praktyce równoznaczne z zasileniem szeregów bezrobotnych.

 

MEN chce wprowadzić jeszcze jedną zmianę, która ma ułatwić znalezienie pracy przez absolwentów szkół dla dorosłych. Każdy uczestnik będzie musiał zdać egzamin.

 

– Chcemy, aby słuchacz musiał zdawać egzamin po uzyskaniu jakichś konkretnych kwalifikacji już po każdym roku nauki. A nie dopiero po zakończeniu szkoły – mówi Krzysztof Symela.

 

Zdaniem Marka Rymszy to dobre rozwiązanie dla absolwentów i firm.

 

– Oni szybciej trafią na rynek, a przedsiębiorcom łatwiej będzie uzupełnić braki kadrowe – mówi Marek Rymsza.

 

207 powiatów nie prowadzi szkół dla dorosłych

 

2katarzyna12-06-2009 19:07:01   [#1498]
Na razie zespół tylko miesza. W liceach dla dorosłych egzaminy końcowe z języka polskiego daleko odbiegają od tego, co jest w standardach maturalnych - inne lektury, inne umiejętności. utwory, których nie ma w żadnych dostępnych podręcznikach. Aż strach pomyśleć, co zespół jeszcze zafunduje dorosłym. Jeśli dobrze rozumiem - możliwość ucieczki ze szkoły w połowie cyklu kształcenia. W ten sposób będziemy mieć wyłącznie klasy pierwsze.
fredi12-06-2009 19:53:25   [#1499]
?
Małgoś02-07-2009 12:33:52   [#1500]
na czym polegała korekta programu nauczania dla TECHNIKA EKONOMISTY???

Chodzi mi o cofnięcie przez MEN dopuszczenia dla programu z dn. 7.02.2008 i dopuszczenie nowego programu 20.05.2008

Mam ten z lutego, a pilnie muszę wiedzieć co uległo zmianie
strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 29 ][ 30 ][ 31 ] - - [ 34 ][ 35 ]