Forum OSKKO - wątek

TEMAT: problemy szkolnictwa zawodowego
strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 34 ][ 35 ]
Marek Pleśniar26-12-2003 12:13:04   [#01]

Widząc że problem jest ważny i często pomijany oraz że są głosy by coś o tym padło na konferencji proponuję układ.

"Zawodowcy" niech spróbują tu zebrać zagadnienia, pytania do MENiS, swe bolączki.

Korzystając z istniejących pytań postaram się o odpowiedzi MENiS, zaproszę tez kogoś od nich na konferencję i będę dokładał starań by zaproszenie przyjęto. Mam nadzieję że poskutkuje. Tak czy owak zebranie takich zagadnień to dobry materiał do stanowiska i nagłosnienia kwestii.

Popracujcie proszę (skoro jest sprawa), ok? 

Jest tu niezła okazja zafunkcjonowania ponadlokalnego, na gruncie OSKKO, zespołu specjalistów od szkół zawodowych, troche Was mamy:-)

AnJa26-12-2003 13:00:30   [#02]

cd z konferencyjnego

"a co proponujesz skoro niech menis nie wpada?"

1. Temat jest ważny - dotyczy ok. 30% młodzieży. Parę minut niekompeterntnego  ( a na pewno, z racji czasu ogólnikowego) urzędnika nic nie da, zwłaszcza, że 90% sali nie będzie łapała, o co chodzi.

2. Organizacja samodzielnej konferencji - chyba przerost formy. Proponuję podłączyć się pod jakąś, teraz jest tego sporo, przygotować coś w rodzaju stanowiska, o którym pisałeś - tyle, że na kilkanaście stron. Ktoś zainteresowany i mający b. dużo czasu mółby przejrzeć tutejsze wątki, te tematy się przewijały, sporo ważmnnych i interesujących rzeczy już zasygnalizowano.

3. Wcześniej zahaczyć parę problemów, wrzucić to do DS, może Głosu.

Marek Pleśniar26-12-2003 13:13:11   [#03]
prasa jest do załatwienia.
zgredek26-12-2003 15:07:54   [#04]
szkolnictwo zawodowe - 20% absolwentów gimnazjum - takie były i chyba są założenia reformy.

W ubiegłym roku absolwenci gimnazjów masowo poszli do ogólniaków.
Przynajmniej w Lubinie tak było.

A teraz - 50% uczniów w szkole zawodowej to powtarzający klasę, ci którzy nie poradzili sobie w ogólniakach.
Przynajmniej tak jest u mnie.

Uczeń, który kończy gimnazjum ma lat 16.
Rok powtarzał w podstawówce lub gimnazjum - ma lat 17.

Rok powtarzał w szkole średniej (ogólniak mu nie wyszedł) - ma lat 18!

I takim sposobem przychodzi do mnie 18 latek, który chciałby skończyć zawodówkę i to jako młodociany pracownik!

Załóżmy, że jeszcze przed podpisaniem umowy z pracodawcą nie miał 18 lat.
Rozpoczyna naukę w trzyletniej zawodoówce.
Ile ma lat jak ją skończy?
A jeśli, którąś klasę powtórzy?
To nie są przypadki!
Takich zrozpaczonych rodziców miałam już w tym roku kilku.
18-latków w klasach pierwszych też mam!

----------------------------------------

Podstawy programowe kształcenia w zawodzie - do tej pory nie zostały opracowane dla wszystkich zawodów!
Egzamin zawodowy już wkrótce - dla pierwszych absolwentów dwuletnich szkół zawodowych.
Problem znów dla młodocianych pracowników.

To tak w skrócie.

-----------------------------------------

Najtaniej i najłatwiej wykształcić ogólnie - a później to radźcie sobie sami - są kursy, szkoły prywatne - PŁAĆCIE i nauczcie się "jakiegoś" zawodu!
Tylko, czy o to chodzi?

A może wyksztaćmy dobrych fachowców - później niech się uczą "ogólnie" na kursach itp.?
AnJa26-12-2003 15:34:46   [#05]

A nie mówiłem???? (O Zgredku oczywiście)

Do 20% zawodówek dodaj jeszcze ileś tam technikum - tu jest jeszcze czarniej, bo poza elitarnymi technikami branżowymi w pozostałych tzw. narybek zbliżony poziomem do wielozawodówek, a wymagania zawodowe jakby nieco wyższe + nowa matura.

No i dodaj jeszcze dziwoląga pt. liceum profilowane w obecnym kształcie.

A poza tym to w święta byście się gorzały napiły i nie marudziły:-)

Może chociaż Marek posłuchał i zalega:-)

Ja idę po słomę:-)

zgredek26-12-2003 15:37:21   [#06]
Akurat.
Te 20% to razem z technikami - o nich chwilowo nie piszę.

A licea profilowane to się tak maja do szkolnictwa zawodowego jak zgredek do zgredki:-)
AnJa26-12-2003 15:47:01   [#07]

Cili charakterek zbliżony jakby:-))))

U nas 20% w zawodówkach samych- my na wschodzie zawsze mniej ambitne bylim:-)

beera26-12-2003 15:51:02   [#08]

KOnferencja w Miętnem

Będzie u Stana- czyli w bardzo tematycznie powiazanym  z tym, o czym piszecie, miejscu.

Stan to fachowiec w tej dziedzinie.

zgredek26-12-2003 15:51:29   [#09]

Technika

proszę bardzo.
Na początek - przez cztery lata po 35-36 godzin tygodniowo. W tym oczywiście przedmioty zawodowe, które np. w przypadku zawodu technik budownictwa są bardzo pracochłonne, trudne i ważne.

A później - egzamin maturalny taki jak w liceach ogólnokształcących.

Podstawy programowe kształcenia w zawodzie i programy (oczywiście dotychczaowe - pięcioletnie) NALEŻY dostosować do czteroletniego cyklu kształcenia (tzn zamiast np. 12 godzin konstrukcji budowlanych - 9).

--------------------------------------

A co Ty Andrzeju o zgredku mówiłeś?
AnJa26-12-2003 16:01:31   [#10]

O zgredku i zgredce mówiłem na przykład.

I że zgredek pewnie sie odezwie.

I że szkołę ma sporawą.

A Tobie Bożeno o cuś konkretnego siem rozchodzi?

Bo jeśli tak, to przypominam, że swięta mamy, jest życzliwie, przyjaźnie, w powietrzu przyjazną atmosferę czuć :-)

0dór przetrawionej gorzały rzecz jasna tyż;-)

Przydałby się na tym forum moderator coby niektórych za kołnierz i siuuuuch.

Ledwie Marek watek zaczął, a już żeśmy go z lekka zaśmiecili.

Pani Prezes! Panie Dyrektorze! To Ona zaczęła:-)

zgredek26-12-2003 16:09:19   [#11]
Sympatię dla Andrzeja to już kilkakrotnie wyrażałam. Do fan klubu nawet należeć chcę;-)

Życzliwie i przyjaźnie - toć ja taka łagodna jestem:-)

Chcesz?

To ja Ci dozgonną sympatię ofiaruję, przyjacielu najmilszy!
AnJa26-12-2003 16:14:35   [#12]

Jejku - dozgonnie nawet?

Z suplementem pewnie: a żebyś Ty jutra nie doczekał:-))))))

Dobra, bo nas naprawdę wyrzucą:-(

zgredek26-12-2003 16:20:24   [#13]
nie zaśmiecamy wątku!

Po prostu szkolnictwo zawodowe to jest cóś takiego, co najlepiej gdyby go nie było.

Zostawić szkolenie zawodowe rzemieślnikom lub pracodawcom a wtedy fachowców mieć będziemy.

Egzamin zawodowy dla zawodu technolog robót wykończeniowych w budownictwie - czy wiecie ile kosztować będzie przygotowanie stanowiska dla ucznia, który chciałby zdać taki egzamin?
Kto będzie płacił?
Szkoła, czyli ja?
zgredek26-12-2003 16:22:35   [#14]

Andrzeju!

czy Ty nie możesz uwierzyć, że któś (czytaj ja) bez podtekstów pisze? :-)
AnJa26-12-2003 16:53:53   [#15]

Wierzę, ja też tak piszę.

Tylko czytać, kurna bez podtekstów nie umiem:-)))))))

A co do tego stanowiska pracy: wyobrażam sobie! OKE będzie musiała takie mieć.

A wtechniku egzamin będzie taką samą fikcją, jak był za moich czasów czy jest teraz.

Żaczek26-12-2003 20:02:19   [#16]

Egzaminy z przygotowania zawodowego...

Kończą pięcioletni cykl nauczania  w dotychczasowym technikum. Jest praca dyplomowa lub zadanie egzaminacyjne. A co czeka kończących  4-letnie technikum pogimnazjalne? Nikt jeszcze do tej pory nie potrafił mi odpowiedzieć na to pytanie. No a koszty wyposażenia stanowisk egzaminacyjnych? Czy OKE wszystkiemu podoła? Wiadomo, że priorytetem są LO, ale 30 % młodzieży chętnie wybiera technikum i to jako szkoły I wyboru. Kształcenie zawodowe "dryfuje" w stronę rzemiosła. O tym i w podtekście pisali już anJa i zgredek. Czy uczeń koniecznie musi jesienią grabić liście, zimą odśnieżać i zamiatać obejście "pana majstra"? Na to też idą środki finansowe. Trzeba się zastanowić czy koniecznie trzeba zamykać szkoły zawodowe dla zmniejszenia kosztów? Może się to okazać błędem. Czy naprawdę nie ma na to pomysłu czy jest to czyjaś niechęć? No to cześć. Już nie zaśmiecam.(Wężykiem, wężykiem Jasiu! Tak jest panie majster).
Zola26-12-2003 21:05:07   [#17]

ja nie zawodowiec, ale ostatnio nasunęła mi sie jedna sprawa
co z klasami technikum na podbudowie szkoły zawodowej, czy ktokolwiek będzie je wybierał, a to mysle dobre szkoły, z dobrymi tradycjami , nauczycielami i pomocami
ale jesli są szkoły zawodowe 2-letnie i można potem iśc do LO uzupełniającego tez 2-letniego , to sie zastanawiam kto pójdzie do szkoły zawodowej 3-letniej ( a takie są) i potem do technikum uzupełniającego 3-letniego
coś jest w moim odczucoiu nie tak : po gimnazujm idzie se ten chyba dobry do LO, 3 lataa i ma mature, idzie se na studia
inny kończy 2 lata zawodóki i 2 lata Lo uzupełniającego i po 4 latach ma maturę
a jeszcze inny idzie do 3-letniej zawodówki potem na 3 lata do technikum i dopiero po sześciu  latach ma maturę ,
nie boicie siezawodowcy że taki typ szkoły zaginie i trzeba będzie zwalniać nauczycieli
nie wchodzę tu w merytoryczne sparwy, ze pewnie absolwent trej ostatniej szkoły jest lepiej wykształcony, o tym wiedza nauczyciele, ale czy to będzie podstawą wyboru szkoły przez młodego człowieka

annah26-12-2003 21:22:23   [#18]

ok, ja też napiszę o czym czasem wspominałam:

1) przeładowane klasy, powyżej 40 osób, czasem nawet 47 (nie spotkałam się z tym w liceach)

2) rozszerzenia, o których pisałam tutaj: http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=3193

3) nauczanie indywidualne, gdy uczeń ma realizować zajęcia praktyczne

problemy Żaczka też są mi znane, moja szkoła otrzymała akredytację, ale jak na razie, brakuje nam egzaminatorów

Żaczek, w jakim terminie odbędą się egzaminy? zamykamy wtedy szkołę, zawieszamy zajęcia zawodowe? (nie interesowałam się tym tematem jeszcze tak bardzo, od organizacji egzaminów jest inny vicek)

zgredek26-12-2003 21:49:26   [#19]

To może fragmenty:

Egzamin zawodowy - kucharz małej gastronomii:

Niezbędne wyposażenie stanowisk do wykonania zadań egzaminacyjnych objętych tematem - przygotowanie wskazanych potraw małej gastronomii z określonych surowców i półproduktów:
Pomieszczenie spełniające wymagania sanitarno-epidemiologiczne. Stół produkcyjny do przygotowania potraw, kuchenka gazowa lub elektryczna, kuchenka mikrofalowa. Zlewozmywak z dostępem do bieżącej zimnej i ciepłej wody, pojemnik na odpadki. Piekarnik, formy i foremki do pieczenia. Frytownica. Grill. Toster. Lodówka. Zamrażarka. Piec konwekcyjny. Zmywarka. Wagi. Robot (mały i duży) z przystawkami. Miksery. Miski i pojemniki ze stali nierdzewnej, garnki z pokrywkami, patelnie dwóch wielkości, zestaw noży i deski do krojenia. Drobny sprzęt kuchenny: łopatki, widelce, stolnice i wałki, łyżki kuchenne, szumówki i sitka różnej wielkości, sita i cedzaki, dwa rodzaje trzepaczek, tarki. Otwieracz do konserw. Naświetlacz do jaj. Surowce i półprodukty zgodnie z warunkami zadania. Zastawa do ekspedycji potraw: talerze płytkie, głębokie, zakąskowe i deserowe, bulionówki; sztućce, szkło do deserów i napojów. Zestaw bielizny stołowej. Środki ochrony indywidualnej. Instrukcje obsługi maszyn i urządzeń. Apteczka.

A może fotograf:
Niezbędne wyposażenie stanowisk do wykonania zadań egzaminacyjnych objętych tematem - wykonanie określonych prac w zakresie fotografii wskazanego obiektu ustaloną techniką:
Atelier fotograficzne. Sprzęt fotograficzny: aparaty fotograficzne do wykonywania zdjęć na materiałach światłoczułych różnych formatów, aparaty cyfrowe, oprzyrządowanie do aparatów wielkoformatowych, zestaw obiektywów o różnej odległości ogniskowej, światłomierz, zestaw filtrów zdjęciowych. Materiały fotograficzne. Sprzęt oświetleniowy: studyjne oświetlenie błyskowe, zestaw reflektorów, lampa błyskowa, rozpraszacze. Sprzęt pomocniczy: statywy, głowice do statywów, zestawy teł, stół bezcieniowy, ekrany rozpraszające, kolumna reprodukcyjna, namioty świetlne, torba reporterska, wężyk spustowy. Ciemnia negatywowa ze stanowiskami do obróbki laboratoryjnej, ciemnia pozytywowa ze stanowiskami do kopiowania i obróbki chemicznej. Pomieszczenie laboratoryjne z maszynami i urządzeniami do obróbki materiałów fotograficznych: maszyna wywołująca, naświetlarka, powiększalnik z głowicą filtracyjną, zegar powiększalnikowy i ciemniowy, maskownica, kopiarka, lampy ciemniowe, filtry ciemniowe, zestaw filtrów do kopiowania, termometry fotograficzne, wieszaki do suszenia filmów, stojaki do suszenia zdjęć, obcinarki, wycinarki, podświetlarki, koreksy, kuwety, szczypce fotograficzne, zestaw do retuszu, pehametry, wagi, mieszadła laboratoryjne, pojemniki na roztwory, naczynia o różnych pojemnościach, szkło laboratoryjne. Odczynniki: chemikalia, zestawy roztworów do obróbki negatywowej, pozytywowej, odwracalnej czarno-białej i barwnej, receptury roztworów do obróbki chemicznej. Komputer z oprogramowaniem do przetwarzania obrazów, drukarka, skaner, nośniki informacji, kopiarka, papier do ksero i drukowania. Instrukcje obsługi maszyn i urządzeń. Apteczka
zgredek26-12-2003 21:51:05   [#20]

Fryzjer

Niezbędne wyposażenie stanowisk do wykonania zadań egzaminacyjnych objętych tematami:
1. Wykonanie fryzury damskiej zgodnie z wymaganiami*
* Wykonanie zadania wymaga udziału w egzaminie dwóch modelek.
Stanowisko fryzjerskie: konsola, lustro, fotel, gniazdo elektryczne. Stanowisko do mycia głowy z dostępem do bieżącej zimnej i ciepłej wody. Pojemnik na odpadki, szczotka do zamiatania. Narzędzia i sprzęt: aparat do suszenia włosów na statywie, suszarka ręczna, maszynka elektryczna do strzyżenia; narzędzie brzytwopodobne wraz z wymiennymi ostrzami; nożyczki fryzjerskie: klasyczne i specjalistyczne, tempera; grzebienie: z uchwytem, duży grzebień, mały grzebień do strzyżenia, szpikulec; szczotki: okrągłe o średnicy od 1 do 4 cm, półokrągłe, płaskie. Rozpylacz do wody, środki do dezynfekcji narzędzi, pojemnik na watę, szczotka karkówka, miseczki plastikowe do rozrabiania farby, pędzelki do nakładania farby, wałki do ondulacji wodnej o różnej średnicy, nawijacze do trwałej ondulacji, podkładki pod gumki przy trwałej ondulacji, bibułki stosowane do nakręcania trwałej ondulacji, szpilki fryzjerskie, klipsy fryzjerskie. Bielizna fryzjerska: peleryna do strzyżenia, peleryna do uczesania, ręczniki. Materiały fryzjerskie: zestaw szamponów do trzech rodzajów włosów, zestaw do farbowania, zestaw do trwałej ondulacji, emulsje, żel, wosk, pianka, lakier. Apteczka.


2. Wykonanie fryzury męskiej zgodnie z wymaganiami*
* Wykonanie zadania wymaga udziału w egzaminie dwóch modeli.
Stanowisko fryzjerskie: konsola, lustro, fotel, gniazdo elektryczne. Stanowisko do mycia głowy z dostępem do bieżącej zimnej i ciepłej wody. Pojemnik na odpadki, szczotka do zamiatania. Narzędzia i sprzęt: suszarka ręczna, maszynka elektryczna do strzyżenia, narzędzie brzytwopodobne wraz z wymiennymi ostrzami, nożyczki fryzjerskie klasyczne i specjalistyczne; grzebienie: z uchwytem, duży grzebień, mały grzebień do strzyżenia; szczotki: półokrągłe, płaskie. Rozpylacz do wody, środki do dezynfekcji narzędzi, pojemnik na watę, szczotka karkówka. Bielizna fryzjerska: peleryny do strzyżenia, ręczniki. Materiały fryzjerskie: zestaw szamponów do trzech rodzajów włosów, emulsje, żel, wosk, brylantyna, pianka. Apteczka.
annah26-12-2003 22:51:04   [#21]

zgredek, dostaliśmy akredytację, ponieważ mamy ten sprzęt, lub jego większość (nie wyobrażam sobie prowadzenia lekcji bez niego), ale mamy problemy z egzaminatorami ... to tak a propos egzaminów

szukam natomiast programu do technikum po zsz, gastronomicznego

czy ktoś z was ma taki program? wiem, wiem, sama radziłam frediemu, żeby pisał do Menisu, dzw do KO, albo żeby poczekał

ale ja też jestem potrzebująca ;) robię nowy arkusz

ma ktoś?

Zola, masz rację... jak zawsze ... :)

rok temu miałam 2 klasy po zsz, zawody różne, w tym roku mam jedną z dwoma zawodami, a co będzie w przyszłym?

sądzę, że młodzież przyjdzie, bo im bardziej zależy na zawodzie niż maturze, ale jaka młodzież... szkoda gadać...

a co do umierania szkolnictwa zawodowego... to chyba zależy od zawodu... umiera nam odzieżówka, a kierunki gastronomiczne mają się dobrze - 14 klas pierwszych! (oby jak najdłużej:), bo tak prawdę mówiąc, nie każdy może iść do liceum, zrobić maturę i iść na studia

jest też młodzież słabsza i dla nich jesteśmy przecież, dajemy im zawód i czasem miejsca pracy, szkoła wysyła młodzież na praktyki zagraniczne, a najlepsi mają już pracę będąc w klasie końcowej

ale z drugiej strony - ilu tych kucharzy i hotelarzy trzeba? ile klas zaplanować na przyszły rok?

i takie to są moje dywagacje w nocy :)

zgredek26-12-2003 23:06:57   [#22]

annah

jakie zawody?

Technika po zsz i technika po podstawówce i technika po gimnazjum mają te same programy (bo innych nie napisano). Dostosować należy tylko odpowiednio.

Jeśli dobrze zrozumiałam - to prowadzicie klasę kucharzy - w technikum, czy w szkole zasadniczej?
zgredek27-12-2003 00:13:54   [#23]
jakaby nie była ta młodzież.

Jesteśmy dla nich i ich chcemy uczyć.

I wiecie co - lubię tych młodych ludzi takich jakimi są. Że nie umieją, że z rodzin zaniedbanych. Że pyskują i są ordynarni. Że są trudni, że są.

I cieszę się, gdy przyjdą w czystej koszuli, gdy powiedzą mi dzień dobry ręce wyciągnąwszy z kieszeni, gdy nie przeklinają głośno.

Pewnie, że mogą mi założyć kosz na głowę - ale nie założą. Ja wiem - bo ja im ufam, ja ich rozumiem i w miarę możliwości pomogę.
Żaczek27-12-2003 12:45:28   [#24]

Dla annah

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 18 kwietnia 2002 r.w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432 oraz z 2003 r. Nr 104, poz. 965 i Nr 141, poz. 1362) obowiązuje od dnia 30 kwietnia 2002 r.

Dni wolne od zajęć dydaktycznych są na czas pisemnego egzaminu na potwierdzenie kwalifikacji zawodowych tak jak na czas matur pisemnych.

Alicja 5527-12-2003 14:30:04   [#25]

zastanawiam się:

1. Czy da się odbudować przemysł odzieżowy, a wraz z nim szkoły odzieżowe? (pół piwnicy zajmują mi pomoce dydaktyczne, które gromadziłam przez 12 lat:((( )

2. Nowy przedmiot"przedsiębiorczość" w LO ma nauczyć młodzież m.in. jak założyć i prowadzić własny bussines. Czy LO przygotowuje do tego?

3. Na jak długo reforma oświaty zatrzyma zalew rynku pracy "nowymi" bezrobotnymi?

4. Czy bez szkolnictwa zawodowego możliwe jest tworzenie nowych miejsc pracy?

5. Czy w kasie hipermarketu muszą pracować młodzi inżynierzy?

eeeeh......

Alicja 5528-12-2003 12:52:37   [#26]

sorry,że mnie poniosło i "naplułam tu jadem", czym zablokowałam wątek....

Na codzień jestem optymistką i cieszę się chwilą:)) Na szczęście potrafię odnaleźć się w otaczającej mnie rzeczywistości, a nawet otworzyły się przede mną nowe perspektywy...:)))

zgredek31-12-2003 18:45:12   [#27]

fredi

i tak właśnie jest u mnie - na specjalizacji klasa jest dzielona np. na trzy grupy.
fredi31-12-2003 18:50:12   [#28]

jeżeli masz do tego warunki?

Chyba pomyliłeś wątki.

annah31-12-2003 18:53:49   [#29]

zgredek, nie chce byc złym prorokiem, ale pewnie długo nie uda Ci sie tak dzielic

klasa na pół i cieszmy się, ze taki podział jest :)

zgredek31-12-2003 18:55:38   [#30]

fredi

ja to baba

Wątków nie pomyliłam, bo mówiłam Ci, że tam już nie na temat pisaliśmy.

-----------------------

O jakich warunkach mówisz?

zgredek31-12-2003 18:58:26   [#31]

próbowano też zredukować liczbę grup - ale jakoś nie mieliśmy problemów z przekonaniem organu, że tak być musi.

oki, powiedzcie mi w takim razie, co źle robię - bo zaczynam sie załamywać.

Jak powinno być dobrze?

pomocy - plizzzzzzzzzzzz

fredi31-12-2003 19:06:02   [#32]

Dobrze robisz.

warunki to:

- zgoda organu na podział na grupy

- wyosażenie laboratorium (dla niektórych zawodów)

- kwalifikacje nauczycieli których zatrudniasz

to o co ci taka ksywa nie lepie nazwać się kobita, od razu wiadomo, że zgredek

zgredek31-12-2003 19:11:32   [#33]

no właśnie:

zgredek, od razu wiadomo, że kobita;-)

bogna11-02-2004 20:28:23   [#34]

pracownik młodociany - termin egzaminu w OKE

Jestem dzisiaj po szkoleniu w sprawie procedur przeprowadzania egzaminu zawodowego.

Procedury porcedurami (bardzo szczegółowe), ale wygląda na to, że OKE nie rozwiąże problemu z przeprowadzaniem (a raczej brakiem możliwości) egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe dla pracowników młodocianych kształcących się w zawodach dwuletnich.

Rozp. Rady Ministrów z 26.05.1996r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. nr 60 poz.278) stanowi:

&6.1. Nauka zawodu trwa nie krócej niż 24 miesiące i nie dłużej niż 36 miesięcy...

Termin egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe ustalony został na 22 czerwca.

Ten termin nie pozwala pracownikom młodocianym (zawodów 2-letnich) na przystąpienie do egzaminu, bo nie bedą mieli jeszcze zakończonej nauki zawodu.

I w takim razie te dzieciaki będą musiały czekać z egzaminem zawodowym do sesji zimowej :-(

Czekać pół roku, bo zabrakło spójności w przepisach?

Cholera :-(((((

zgredek11-02-2004 20:58:32   [#35]
Na konferencji w Legnicy, chyba w październiku, był sygnalizowany ten problem, ale stwierdzono tylko tyle, że MENiS wie o tym i cóś poradzi!
zgredek11-02-2004 22:20:26   [#36]
.
joszka12-02-2004 11:18:44   [#37]

OKE a Cech

Czy w czasie szkolenia poinformowano Was o tym,że uczniowie majacy zarejestroewane umowy w cech rzemiosł MUSZĄ zdawać egzaminy nie przed OKE tylko u nich ( oczywiście na zupełnie innych,czytaj: starych) warunkach- trzy pytania i "sztuka produkcyjna"?

Przedstawiciele Cechu wręcz warcza na OKE bo to .... kasa oczywiście!! Jeden zdający to opłata 500 zł uiszczana przez pracodawcę, lae jednocześnie polisa ubezpieczeniowa na zdanie egzaminu i ... odzyskanie z Urzędu Skarbowego odpisu9np ok 6 000 zł za jedna głowę)

Ps: Co ze zmywarkami w pracowniach dla kucharzy-przemysłowe czy wystarcza adg?

Naświetlacz do jaj na uv - macie może namiary na tani?

bogna12-02-2004 11:20:04   [#38]

w Poznaniu też ten problem był już sygnalizowany jesienią.

Ale MENiS nadal milczy w tej sprawie :-(

OKE uważa, że to nie ich problem (i w gruncie rzeczy mają rację), bo ich obowiązkiem jest przeprowadzenie egzaminów dla absolwentów ZSZ, a nie rozstrzyganie kiedy kto zostaje absolwentem.

A niebawem upływa termin składania deklaracji przystąpienia do egzaminu.

I co - mają ci młodociani złożyć licząc na to, że ktoś u góry się obudzi?

joszka12-02-2004 11:23:10   [#39]

Moi składają

wszak w wykazie zawodów rzemieślniczych nie ma gastronomii, czyli uprawnienia mają do egzaminowania w OKE. Ale jak wiesz , nie takie sprawy da się załatwic przy zielonym (czytaj cechowym)stoliku.

joszka12-02-2004 11:24:16   [#40]

Bardziej matrwi mnie interpretacja

24 -36 miesięcy!!

Czt to jest obstukane w Menisie?

bogna12-02-2004 11:27:13   [#41]

młodociani u rzemieślników

U nas w maju 2003r. Kurator przypominał o obowiązkach wynikających z ustawy o rzemiośle.
bogna12-02-2004 11:29:37   [#42]
ale co z 24-36 miesiecy ma być obstukane w MENiSie?
joszka12-02-2004 11:38:58   [#43]

Tzn czy

na pewno ci z dwuletnich klas muszą czekać do sesji zimowej?To dlaczego OKE czyni przygotowania do egzaminu w czerwcu?Robią to przecież z namaszczenia Menisu
bogna12-02-2004 12:13:06   [#44]

OKE robi przygotowania do egzaminu,bo

egzamin mogą zdawać w czerwcu ci, ktorzy odbywają praktykę jako uczniowie (a więc w warsztatach szkolnych, CKPach..)

Rozp. o którym wcześniej pisałam dotyczy tylko pracowników młodocianych.

fredi12-02-2004 20:21:46   [#45]
na pewno ci z dwuletnich klas muszą czekać do sesji zimowej?To dlaczego OKE czyni przygotowania do egzaminu w czerwcu?Robią to przecież z namaszczenia Menisu

 

egzamin mogą zdawać w czerwcu ci, ktorzy odbywają praktykę jako uczniowie (a więc w warsztatach szkolnych, CKPach..)

 

wg oke Kraków mog zdawac tez mlodociani. OKE czeka na decyzje Menis w sprawie 22 miesiecy, ale powiedziano nam , ze jezeli pracodawca wystawi ocene wczesniej to nie widzo problemu ( do tej pory tez egzamin byl wczesniej niz koniec umowy)

bogna13-02-2004 10:01:50   [#46]

Fredi - takie rady OKE są niezgodne z prawem.

"OKE czeka na decyzje Menis w sprawie 22 miesiecy"

Żadna decyzja MENiS nie może zmienić zapisu rozporządzenia Rady Ministrów, w którym wyraźnie jest napisane:

&6.1. Nauka zawodu trwa nie krócej niż 24 miesiące i nie dłużej niż 36 miesięcy...

Do tej pory, pracodawca mógł skrócić okres nauki zawodu, bo i tak nie skaracał poniżej dolnej granicy - 24 miesięcy.

grażka13-02-2004 10:17:07   [#47]

Wklejam tu, bo dotyczy szkolnictwa zawodowego:

http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34309,1910487.html

bogna13-02-2004 11:16:30   [#48]

grażka

dzięki za wklejkę :-)

W samą porę się tu pojawia.

Ku przestrodze dla tych, którzy ewentualnie chcieli skorzystać z porad OKE - jak ominąć prawo.

Jak napisał Fredi - OKE nie widzi problemu....

Ale to nie OKE będzie odpowiadać za złamanie prawa.

bogna13-02-2004 15:52:56   [#49]

ramowe dla TU i LU

w MENiSie pojawił się w projekt rozp. zmieniającego ramowe plany nauczania - a w nim m.in. ramowy plan dla tech. uzupełniającego
annah13-02-2004 23:33:34   [#50]

czy szykują jeszcze jakieś zmiany dla nas bogusiu?

ułożyłam już wstępny arkusz, ale na feriach czeka mnie slalom gigant między tym co jest i niezła gimnastyka co by nie zwalniać ludzi, jak na razie czarno to widzę...

strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 34 ][ 35 ]