Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Napisałam plan nadzoru pedagogicznego :-)
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ][ 6 ][ 7 ]
AnJa09-11-2009 22:25:46   [#101]

sprawdziłem

kiepskie epicko- wprawdzie nie przepadam za rozbudowanymi opisami, ale te akapity jednak za skrome są

zara09-11-2009 22:26:24   [#102]
Widzę, że wszyscy jesteście pochłonięci tworzeniem planów nadzoru, a ja postanowiłam poczekać na narade w ko - myślę, ze taka będzie i tam nas ukierunkują. Życie juz mnie nauczyło, ze trzeba czekać na "wyjaśnienie wytycznych z góry"
bosia09-11-2009 22:28:19   [#103]

a skąd w KO wiedzą co potrzebne Twojej szkole?

 

ankate09-11-2009 22:28:55   [#104]
zara w cuda wierzysz? Narady tylko przed rozpoczęciem roku, a wspomaganie...przykłady dobrej praktyki po pierwszych ewaluacjach zewnętrznych i publikacja wyników tychże...
AnJa09-11-2009 22:32:15   [#105]

u nas były już konferencje powiatowe zorganizowane przez KO - z niezłym materiałem

o ile wiem- swiadomie organizowano je przed planem KO- żeby nie wytyczne były

bosia09-11-2009 22:32:45   [#106]

tak Adaa masz rację

kontrolę sprawuję przy pomocy arkusza kontrolnego

zara09-11-2009 22:33:45   [#107]
Pewnie ko nie wie co jest mi potrzebne, ale wie na czym mu zależy i to będzie sprawdzał, więc po co tłumaczć potem, że np. nie uwzgledniłam jakiegoś priorytetu men (np. pominełam monitorowanie nowej podstawy programowej), bo mam wazniejsze sprawy. 
bosia09-11-2009 22:36:42   [#108]

zara, ale idea nowego nadzoru jest inna

nie masz uwzględniać zadnego priorytetu, jesli nie jest on Twoim priorytetem (dużo już o tym było)

nie robisz ewaluacji pod podobanie się KO

 

AnJa09-11-2009 22:38:22   [#109]

monitorowanie wdrażania podstawy nie jest zdaje sie priorytetem

nie będzie wiec podlegało kontroli

wprost nie jest też ujęte w wymaganiach (jest coś tam w ofercie) - więc i niekjoniecznie ewaluacja bedzie na tym koncentrowac się

o zewnętrznej oczywiście pisze

bo jakbym był dyrkirm gimnazjum to na pewno chciałbym się przyjrzeć wprowadzaniu u mnie nowej podstawy

 

zara09-11-2009 22:41:59   [#110]

bosia to jak rozumieć pismo men (ponizej tylko fragment)

MINISTERSTWO

 

EDUKACJI NARODOWEJ

 

SEKRETARZ STANU

 

Warszawa, 2009-08-17

 

DKOW - 4/UJ-5081-5/09

 

PODSTAWOWE KIERUNKI REALIZACJI POLITYKI OŚWIATOWEJ

 

PAŃSTWA W ROKU SZKOLNYM 2009/2010

 

1. Monitorowanie przygotowania szkół i placówek do obniŜenia wieku szkolnego.

 

2. Monitorowanie wdraŜania podstawy programowej kształcenia ogólnego.

 

PRIORYTETOWE ZADANIA Z ZAKRESU NADZORU PEDAGOGICZNEGO DO

 

REALIZACJI W ROKU SZKOLNYM 2009/2010

 

Szkoły wszystkich typów

 

Zgodność organizacji nauczania w szkołach z obowiązującymi przepisami prawa

 

w części dotyczącej liczby godzin zajęć edukacyjnych.

 

Szkoły ponadgimnazjalne ogólnodostępne

 

Przestrzeganie przepisów prawa w zakresie rekrutacji młodzieŜy niepełnosprawnej

 

i przewlekle chorej do szkół ponadgimnazjalnych ogólnodostępnych.

 

Przedszkola, Inne formy wychowania przedszkolnego i szkoły podstawowe

 

1. Realizacja prawa dziecka pięcioletniego do wychowania przedszkolnego.

 

2. Prawidłowość nadzorowania realizacji przez dzieci sześcioletnie rocznego

 

obowiązkowego przygotowania przedszkolnego.

 

 

 


post został zmieniony: 09-11-2009 22:43:17
bosia09-11-2009 22:43:25   [#111]

tak rozumieć jak jest napisane

AnJa już napisał Ci wyżej, to ja to samo

AnJa09-11-2009 22:44:22   [#112]

no- łatwo nie jest zrozumiec:-)

 

ale monitorowanie to kierunek polityki państwa- więc niech se państwo monitoruje- jego biznes

ponadto państwo będzie kontrolowac- to co  poniżej monitorowania za[isano

i dobrze byłoby, coby kontrolując nie stwierdziło uchybień- czyli cobyś miała to zgodznie z prawem zrobione

ale nijak to co wkeiłas cię nie obliguje ani do monitorowania ani kontroli- bo to Cię będą monitorowac i kontrolowac, nie Ty


post został zmieniony: 09-11-2009 22:47:55
bosia09-11-2009 22:45:12   [#113]

no bo jak sama sobie chcesz sprawdzać tę zgodność godzin?

to nie dotyczy nadzoru wewnetrznego

dyrektor chyba wie co zrobił

jatoja09-11-2009 22:45:50   [#114]

zamarłam przy ŚWIATWEJEŃSTWA!

........

sorry , dotyczyło to poprzedniej edycji

swają drogą tamta była lepsza ;-)


post został zmieniony: 09-11-2009 22:47:15
bosia09-11-2009 22:47:29   [#115]
sie czepiacie wklejeniu;-)
AnJa09-11-2009 22:48:51   [#116]
wklejeństwa
zara09-11-2009 22:51:28   [#117]
No właśnie podyskutujmy o treści. W chwili obecnej mamy niby wolną rękę (ale pozornie), miałam już kontrole i słyszałam, dlaczego Pani nmie sprawdziła tego przecież zgodnie z zaleceniami ko nalezało na to zwrócić uwagę. Bosia myślisz, że coś sie zmieni teraz .............? 
bosia09-11-2009 22:52:45   [#118]

czepieństwa

AnJa09-11-2009 22:53:20   [#119]

rozporzadzenie bodajze dzisiaj w życie weszło

nie sądze byś kontrole już  miała zgodnie z zapisami jego

zara09-11-2009 22:53:53   [#120]
Może tak.
zara09-11-2009 22:55:09   [#121]
Nie miałam wg. nowego rozporządzenia, ale wycinkową po staremu. W ubiegłym roku szkolnym 
post został zmieniony: 09-11-2009 22:55:51
bosia09-11-2009 22:57:19   [#122]

Tak, myślę, ze coś się zmieni, bo inaczej nie warto byłoby

choć miewam też chwile zwątpienia

ale te zmiany najbardziej zależą od nas

od naszego działania, od kierowania się tym co dobre dla szkoły, czyli dla dziecka

od niechodzenia po wytyczne, od nieprzyjmowania tych wytycznych jako swoich własnych

że nie na papierku ma się zgadzać, nie podobanie KO ma być ważne

amen

AnJa09-11-2009 22:57:36   [#123]

tiaaa

ten, tego

albo ja mam kuku na muniu, albo ty, albo wizytator

nie do bosi to było:-)


post został zmieniony: 09-11-2009 22:58:42
bosia09-11-2009 22:59:54   [#124]

no bo już myślałam;-)

też miałam w tym roku we wrześniu, jeszcze po staremu

trochę nam się dysonans poznawczy wkradł z wizytatorem

zara09-11-2009 23:05:01   [#125]
grunt to optymizm, ja też wiem co chcę sprawdzić, a w czym na bazie doświadczeń i wniosków z dotychczasowego nadzoru wspomagać nauczycieli 
gosiaes209-11-2009 23:07:17   [#126]

wiedziałam, że jak Was trochę "pobudzę", to się duuuuużo dowiem ;-))))

Dzisiaj siadło nas pięciu dyrektorów, każdy miał inną "wizję" nowego PN. Po kilkunastominutowej dyskusji doszliśmy do wniosku, że nie wiemy, jak ma wyglądać ten dokument.

Po przeczytaniu tego wątku ta "wizja" staje się bardziej realna.

Wielkie dzięki:)))))

bosia09-11-2009 23:10:31   [#127]

mnie też ta dyskusja pobudziła

bo ja jeszcze nie napisałam

na razie mam w głowie:-)

ale wiem, że jak sie do czegoś przekonam, to mi pójdzie szybko

najwięcej czasu zbiera mi jednak nabranie przekonania

ale wtedy tez mam nadzieję przekonać nauczycieli

zara09-11-2009 23:12:48   [#128]

Masz racje bosiu trzeba czasami przegadać , też wiem co chce robić, ale najtrudniej ubrać to w slowa i opracować odpowiednie narzędzia - tutaj potrzebna jest wena twórcza.

 

beera09-11-2009 23:15:37   [#129]
w tamtym roku robiliście tak:

§ 2. Nadzór pedagogiczny jest realizowany przez wykonywanie zadań i czynności określonych w art. 33 ustawy, w szczególności przez działalność diagnostyczno-oceniającą i wspomagającą, w procesie planowej i systematycznej współpracy organów sprawujących nadzór pedagogiczny, organów prowadzących szkoły i placówki, dyrektorów szkół i placówek oraz nauczycieli.

§ 3. 1. Działalność diagnostyczno-oceniająca obejmuje w szczególności:
1) systematyczne kontrolowanie przestrzegania przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkół i placówek;

trochę nie rozumiem - rok temu potrafiliście kontrolować przestrzeganie przepisów prawa, a w tym już nie?
bosia09-11-2009 23:15:46   [#130]

do ewaluacji opracowanie narzędzi zostawię zespołowi

ewaluacja to proces i chcę abyśmy tak ją przeprowadzili

nie wiem czy skończymy, ale wnioski można na każdym etapie opracować

a ewaluacja nawet w tym samym obszarze powinna się powtarzać

AnJa09-11-2009 23:16:07   [#131]

moim zdaniem plan nadzoru to rzecz drugorzedna w porównaniu z projektem ewaluacyjnym

napisanie planu to pewien wysiłek formalny- danina na rzecz prawa

ewaluacja też moze taką daniną sie stać - zwłaszcz jeśłi dyrek i KO postarają sie o ręczne sterowanie

bosia09-11-2009 23:17:31   [#132]

no też ja wykorzystuję arkusze do kontroli z zeszłego roku, tylko trochę je udoskonaliłam i rozszerzyłam

to do Asi było

mam takie samo zdanie jak Andrzej


post został zmieniony: 09-11-2009 23:18:48
gosiaes209-11-2009 23:17:33   [#133]

mam dokładnie to samo;-)

przede mną posiedzenie z radą pedagogiczną; Czy ja dobrze zrozumiałam, żeby powołać jakiś zespół???????

Mam nadzieję, że sobie nie pomyślą, że "zwalam" na nich robotę, co???

beera09-11-2009 23:20:38   [#134]
Pytanie:

B- wysoki

Uczniowie są samodzielni w podejmowaniu różnorodnych aktywności na rzecz własnego rozwoju i rozwoju szkoły lub placówki. W szkole lub placówce realizuje się działania zainicjowane przez uczniów

A - b.wysoki



załózmy, ze mam ambicje na poziom A

jaka w takim razie powinna byc charakterystyka wymagań na tym poziomie, bo z E i C nie ma problemu (wpisałam kolorowo)

mam wrazenie, że na poziomie A trudno bedzie o charakterystykę, ja w kazdym razie nie mam pomysłu - to znaczy na pisanine mam - ale to bez sensu:-)

szczerze mówiąc, zaczynam miec wrazenie, że bedą niezłe cyrki z ta oceną wymagań na poszczególne poziomy

====

w szkole może się dziać na przykład:

POZIOM A (przykład) Podejmowane przez uczniów działania są na stale wpisane w kalendarz pracy szkoły.
Lub: Starsi uczniowie inicjują aktywności młodszych uczniów.

Genaralnie, w większości wymagań  poziom A powinien świadczyć o systemowości działań podejmowanych w szkole 


Ala09-11-2009 23:38:00   [#135]

Cele  rozporządzenia w sprawie nadzoru pedagogicznego:

Wzmocnienie systemu nadzoru pedagogicznegoz ukierunkowaniem jego sprawowania na

dokonywanie analizy i oceny jakości działalności szkoł i placowek.

Umożliwienie zespołom szkolnym (dyrektorom wraz z nauczycielami) efektywnej pracy nad

poprawianiem jakości pracy szkoł i placowek.

Dostarczenie informacji i narzędzi do sprawdzania poziomu wypełniania przez szkoły i placowki

wymagań określonych w rozporządzeniu.

Budowanie bazy danych na temat systemu oświatowego umożliwiającego prowadzenie badań

porownawczych, analiz i tworzenia strategii rozwojowych

............

się rozjechało :-(


post został zmieniony: 09-11-2009 23:43:47
Adaa09-11-2009 23:40:59   [#136]

widze mimo wszystko, ze moga byc problemy

obawiam sie, ze bedzie problem z "uznaniowością" działan systemowych

poziom B :W szkole lub placówce realizuje się działania zainicjowane przez uczniów

  poziom A : Podejmowane przez uczniów działania są na stale wpisane w kalendarz pracy szkoły.

  róznica bardzo subtelna w treśći

no, ale pozyjemy zobaczymy



marg09-11-2009 23:56:23   [#137]

Ooo, to ta zewnętrzna ocena będzie prowadzona przez osoby o cudownych zdolnościach (przepraszam, ale nie mogłam się powstrzymać).

Skąd oni będą wiedzieć, że podczas lekcji w kl II a uczniowie wykazali chęć uczestnictwa jako współorganizatorzy miejskiego festynu o tematyce .... podczas którego chcą zaprezentować pewne swoje działania?

Ktoś o tym wie (oprócz nich i mnie)? Ktoś ich/ mnie zapyta? Czyli jednak wszystko dokumentować? A takich sytuacji jest b. dużo - ta mi się akurat przypomniała. Czy jakiś pomysł to inicjatywa ucznia, czy rodzica, czy delikatna sugestia nauczyciela, pani kucharki czy może starszego brata?

Sama nie umiałabym teraz ocenić tych wymagań, a ma to zrobić ktoś z zewnątrz? Jeśli umie, to... szacunek.

W szkole lub placówce realizuje się działania zainicjowane przez uczniów...

Dwa razy na rok? Co miesiąc? Wystarczy 10 działań na B? A może starczą tylko 2?

Tak sobie marudzę, bo w zasadzie nie powinnam się tym przejmować, toż to nie ja będę oceniać...





marg09-11-2009 23:57:14   [#138]
Dokładnie, Adaa:-)
AnJa10-11-2009 00:20:31   [#139]

pamiętacie troszkę TERM?

bo organizacja ewaluacji zewnętrznej będzie raczej podobna

oby narzedzia były bardziej przemyslane i mniej ich było, a własciwie dedykowane

beera10-11-2009 08:08:51   [#140]

powtórzę trochę za Stefanem z innego wątku

naprawdę w tym wszystkim zasadnicza nie jest ewaluacja zewnętrzna, a wewnętzrna -

 Dodatkowo - ewaluacji zewnętrznej dokonują dwie osoby,  zapisano konieczność brania pod uwagę ewaluacji wewnętrznej w trakcie zewnętrznej, dodatkowo ewaluatorów kształcimy centralnie, zeby ujednolicać myślenie.

Słuchajcie - inaczej się tego zacząć nie da po prostu.

A i tak zmiana szkoły jest w szkole, a nie poza nią

AnJa10-11-2009 08:16:46   [#141]

Asiu-właściwie to ja to wszystko wie. Ba- jestem bardzo mało pokaleczony przez dotychczasowe nadzory. A mimo wszystko- myśląc nadzór na początku kojarzę kuratorium-stąd wiem, ze bardzo trudno jest przestawić sie na rozumowanie proponowane przez Ciebie i Stefana.

Ot- rozum jedno, a intuicja i doświadczenie drugie.

Dla mnie kluczowe będą doświadczenia tegorocznych ewaluacji zewnętrznych - jak sie to będzie mieściło w dotychczasowych naszych wyobrazeniach o nadzorze.

Co do wewnętrznej- myślę, ze tu nieprędko się zmieni - gdzie była tradycja przygladania się uważnego samym sobie- będzie łatwiej, gdzie nie było- będzie jeszcze czas jakiś picówa na potrzeby papierologii.

mamma10-11-2009 08:18:42   [#142]
gdzie mogę znaleźć załączniki do rozporządzenia?
bogna10-11-2009 21:01:14   [#143]

w DZ.U.

i na stronie MEN

http://bip.men.gov.pl/images/stories/APsr/nadzor911.pdf

S Wlazło11-11-2009 09:34:54   [#144]

 

Tak mi się skojarzylo z art. 20.1.1)

S Wlazło11-11-2009 10:18:09   [#145]

A tak na poważnie - przedsatwię Wam mój sposób myslenia nt tworzenia planu nadzoru, wskaźcie słabe miejsca, nie mam zamiaru tworzyć wzorvowego planu, tylko ustalić jakiś racjonalny proces jego tworzenia. Dzięki Wam z góry. Stefan.

1.Nie mogę tworzyć planu nadzoru, jeśli nie wiem, co chcę nadzorować.

2.Rozdaję trzem zespołom rady pedagogicznej wymagania - każdemu zespołowi inny obszar - , prosząc o wybranie takiego wymagania wraz z charakterystyką na poziomie  D (na razie), wystarczy jedno wymaganie, które wybiorą z różnych powodów, np że jest dobrze znane. Po wyborze - niech się zastanowią, jakie działania wykonujemy w szkole w zakresie tego wymagania i je sformułują. Nazywam to na własne potrzeby wskaźnikiem osiągania wymagania, ale można sobie to zwać, jak się zechce. Mogą to być np takie wytwory (w oparciu o moje warsztaty z radami pedagogiczny mi):

Z obszaru efekty: "W szkole diagnozuje się i analizuje osiągnięcia uczniów, uwzględniając ich możliwości rozwojowe” to konkretnymi wskaźnikami byłyby przykładowo: - prowadzimy diagnozowanie nowych uczniów, mamy zorganizowany system w szkole próbnych sprawdzianów, egzaminów w celu uzyskiwania informacji o rozwoju edukacyjnym uczniów, doprowadzamy uczniów uzdolnionych do różnorodnych sukcesów, uczniom mającym trudnoście edukacyjne niesiemy wsparcie, dajemy uczniom różne  informację zwrotne dotyczące poziomu osiągniętych wiadomości i umiejętności,  -organizowane zajęcia po lekcjach spotykają się z zainteresowaniem uczniów.

A z obszaru procesy: "Ocenianie uczniów daje im informację o postępach oraz motywuje ich do dalszej pracy”, to mielibyśmy przykładowo następujące wskaźniki:: przyjęliśmy w systemię wystawiania oceny zachowania obszar"obowiązki ucznia", który oceniamy jako skuteczne, ocenianie w szkole jest przez uczniów akceptowane, nagradzana jest aktywność uczniów na lekcjach, wymagania na stopnie są różnicowane w stosunku do możliwości uczniów, odwołanie od wystawionych stopni końcowych jest sporadyczne  lub nie występuje

Obszar środowisko - jest dość prosty

cąg dalszy w następnym poście, żeby się łatwiej czytało

        

S Wlazło11-11-2009 10:57:35   [#146]

Ciąg dalszy:

Przemyślenia zespołów przestawiane są na szkoleniowym spotkaniu rady, dyskutujemy o wewnętrznych wskaźnikach, w wyniku dyskusji rada pedagogiczna przyjmuje do ewaluacji z pierwszego wymagania: "Diagnozowanie uzdolnień nowych uczniów" (czyli zawęziliśmy trochę nasz wewnętrzny wskaźnik), a z drugiego wymagania:  "Nagradzana jest aktywność uczniów na lekcjach". Trzeci -ze środowiska. Ewaluacja zawsze musi dotyczyć bardzo konkretnego działania wykonywanego w szkole.

Zatem ustaliliśmy, jakie działania ewaluacyjne przeprowadzamy w tym roku szkolnym. I teraz jako dyrektor z poszczególnymi zespołami umawiam się na mój nadzór pedagogiczny, aby się zbytnio nie rozpisywać, tylko na przykładzie pierwszego projektu ewealuacyjnego"

Plan nadzoru na rok ...

Przedmiot ewaluacji: "Diagnozowanie uzdolnień nowych uczniów"

Cel: pozyskanie informacji, w jakim stopniu potrafimy rozwijać ujawnione uzdolnienia nowych uczniów (może być też klasa IV)

HARMONOGRAM

Działania nadzorcze

Termin

Powołanie nauczycieli i wychowawców do przeprowadzenia wstępnej diagnozy. –                                                                                                                       

05. wrześ-nia  

Przedstawienie przez zespół sposobu przeprowadzenia diagnozy uzdolnień nowych uczniów – czy zrobimy to rzetelnie?

10.09

Zaznajomienie się z wynikami diagnozy, jakie są refleksje zespołu diagnozującego

25.09

Pozyskanie przez wychowawców nowych uczniów, czy  deklarują chęć rozwijania w naszej szkole ujawnionych uzdolnień, uzyskanie zgody rodziców na ich udział w dodatkowych działaniach edukacyjnych

30.09

Podjęcie działań organizacyjnych związanych z rozwijaniem uzdolnień nowych uczniów (tu możliwe różne działania w odniesieniu  do wyników diagnozy oraz deklaracji uczniów i rodziców)

Do 10.10.

Zaproponowanie zespołowi opracowanie koncepcji pracy z uczniami o ujawnionych uzdolnieniach – kolejny projekt ewaluacyjny

Do k-ca pażdz.

 

Co Wy na takie spojrzenie tworzenia planu nadzoru wspólnie z zespołem ewaluacyjnym? Pozdrawiam Stefan

AnJa11-11-2009 11:17:54   [#147]

procedura do przyjecia

coś podonmenego pojawiło się u nas wczoraj na takim lokalnym, powiatowym spotkaniu dyrków - z ODN i się spodobalo

prywatnie jestem przeciwnikiem zganiania calej RP kilka razy w miesiącu- ale może to tylko ja nie lubię stada i nie umiem pracy takiegoż orgaznizowac- więc dla mnie efektywniejsze są zespoły- a RP spotyka się raz celem zapoznania z planem i dwa celem zpoznania z wynikami, wnioskami i rekomendacjami

z detali zupełnych- w tym przykladzie chyba przedmiot ewaluacji nie gra z celem- albo ja inaczej pojęcie diagnozy rozumiem

ni i ewluacja nie zawsze musi dotyczyć konkretnego działania- w przypadku ewaluacji, ktorą gdzięs tam nazwano rozjaśniającą chyba może byc to rozjasnianie poprzez oświetlanie rozproszone

AnJa11-11-2009 11:25:18   [#148]

jak już zaczałem się czepiac- pozwól, z będę dalej- i jak to u mnie zawsze- tylko konkretu- tutaj:przykładu;-)

przy takim celu i przedmiocie ewaluacji (z zastrzeżeniem jak wyżej) harmonogram jest absolutnie nie do przyjęcia

pierwszy miesiąc ucznia w szkole nie nadaje sie do rozpoznawania jego zdolności- za duzo wowczas zdarzeń i reakcji o charakterze adaptacyjnym- a jedną ze strategii przymowanych przez dzieciaki jest przeczekanie i obserwowanie

mamy w szkole akurat taki projekcik- pierwsze półrocze w sumie nic ponad program i ramówkę, drugie- zajęcia rozwijaąco-rozpoznawcze

od II klasy - kółka dla uzdolnionych kierunkowo i chętnych

wyglada, że się sprawdzi


post został zmieniony: 11-11-2009 11:26:52
S Wlazło11-11-2009 11:31:22   [#149]
AnJa - dzięki, przede wszystkim za zwrócenie uwagi, że ta diagnoza wstępna jest przedwczesna, a zamiast diagnozy- można napisać rozpoznanie, opowiadam się jednak za konkretnością ewaluacji, jesli zbyt szeroko, to zawsze się to rozmywa, jeszcze raz dzięki
S Wlazło11-11-2009 11:38:05   [#150]
Co do przedmiotu ewaluacji i celu w planie nadzoru. Ten cel odniosłem do wyższej kategorii niż moje działania nadzorcze, sądzę, że pytanie : czy potrafimy rozwijać uzdolnienia nowych uczniów, jest pytaniem tzw. "kluczowym", bo czemu miałoby właściwie służyć rozpoznawanie tych uzdolnień? A cemu ma służyć mój nadzór pedagogcizny, jesli nie stwarzaniu szans edukacyjnych moim uczniom? Włączcie się do dyskusji, dzięki z góry, St.
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ][ 6 ][ 7 ]