Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o nadzorze, a boisz się zapytać
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ]
beera16-09-2009 13:23:07   [#51]
tak pieknie, że az dwa razy wyrażony zachwyt;)
IkaP16-09-2009 14:06:37   [#52]
Mam pytanie dotycząc wymagań wobec szkół określonych w załączniku do rozporządzenia. Które z nich dotyczą szkół specjalnych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym. Nie wszystkie szkoły tego typu wchodzą w skład specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, istnieją też zespoły szkół specjalnych.
beera16-09-2009 14:31:10   [#53]

dwójka rzymska dotyczy szkół

IkaP16-09-2009 14:38:47   [#54]
OK, ale w skład SOSW też wchodzą szkoły specjalne i wtedy to jest trójka rzymska, tak?
beera16-09-2009 14:52:10   [#55]

trzeba wówczas elastycznie - korzystając z rozporzadzenia:

4.     Wymagania, o których mowa w ust. 4, stosuje się, uwzględniając typ i rodzaj szkoły lub placówki, a także zadania wynikające ze statutu szkoły lub placówki.

 

IkaP16-09-2009 14:53:10   [#56]
Dziękuję.
gosienka16-09-2009 20:09:48   [#57]
Pytanie IkaP jest bardzo zasadne po doświadczeniach ubiegłych lat. A czy nie będzie czasem tak, że będzie nas obowiązywała i II i III ? 
jogo16-09-2009 21:43:51   [#58]
Podtrzymuję pytanie, które wymagania będą obowiązywały szkoły specjalne wchodzące w skład SOSW - "elastycznie" to jednak chyba za mało precyzyjnie zwłaszcza,że wizytatorzy mogą mieć inne zdanie.Tak dużo tej elastyczności i interpretacji w przypadku szkół specjalnych,naszych ośrodków szkolno-wychowawczych czy zespołów szkół specjalnych,że mam często wrażenie,że nie pamięta się przy tworzeniu prawa oświatowego o nas .
beera16-09-2009 21:45:29   [#59]

jogo

dokładnie według przepisu:

4. Wymagania, o których mowa w ust. 4, stosuje się, uwzględniając typ i rodzaj szkoły lub placówki, a także zadania wynikające ze statutu szkoły lub placówki.


beera16-09-2009 21:48:39   [#60]

takie dostałam:

1. Czy dobrze zrozumiałam czytając watek- że teraz nie używa się wyrazu-hospitacja- tylko-obserwacja?

Po drugie- w jaki sposób mogę rozpisać nadzorowanie priorytetów MEN dotyczących przedszkoli?

21. 1. Dyrektor szkoły lub placówki publicznej opracowuje na każdy rok szkolny plan nadzoru pedagogicznego, który przedstawia radzie pedagogicznej w terminie do dnia 15 września roku szkolnego, którego dotyczy plan.
      2. Plan nadzoru, o którym mowa w ust. 1, zawiera w szczególności:
1) cele, przedmiot ewaluacji wewnętrznej oraz jej harmonogram;
2) tematykę i terminy przeprowadzania kontroli przestrzegania przez nauczycieli przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkół i placówek;

===

1 - używa się każdego wyrazu, jaki jest właściwy dla czynności. Hospitacja jest rodzajem obserwacji i nalezy/można ja stosować

2. Dyrektor w ogóle nie musi rozpoisywać zadań MEN w zakresie nadzoru pedagogicznego, bo są to zadania dla Kuratoriów Oświaty.

może - jeśli chce, ale nie musi




JarTul17-09-2009 09:33:32   [#61]
A może powinniśmy zabiegać, aby MEN zajął stanowisko, między innymi na potrzeby KO i OP, co do zakresu autonomii szkoły i dyrektora, szczególnie  w zakresie sprawowanego nadzoru pedagogicznego?
post został zmieniony: 17-09-2009 09:34:17
ewa17-09-2009 09:38:58   [#62]
nie bardzo rozumiem Jarek?
AnJa17-09-2009 10:53:54   [#63]

no- ja też

entuzjastycznie nastawiony do sformułowań użytych w wymaganiach nie jetem - acz około 70% rozumiem

i to mi wystarcza do uwzględnienia tych wymagań w nadzorze na jakieś 5 lat minimum - a tyle rozporzadzenie nie przetrwa

samo rozporządzenie jest jednym z najprostszych aktow prawnych jakie w zyciu czytałem

jesli wiec ten post nie jest sarkazmem- jakie pytanie dotyczące zapisu w rozporządzeniu wymagajacego interpretacji nasuwa Ci sie?

kasiah17-09-2009 11:09:12   [#64]
Podtrzymuję pytanie gosienki i IkaP o SOSW, w których są szkoły specjalne - też tego nie rozumiem. Jeśli wezmę pod uwagę typ i rodzaj szkoły lub placówki to i tak obowiązują mnie wymagania II i III. Bo z jednej strony mam szkoły i podstawę programową sprawdziany, egzaminy itp.( to jest w II),  a z drugiej rozszerzoną gamę zadan wychowawczo-opiekuńczych (to jest w III). No i co zrobić...
AnJa17-09-2009 11:18:52   [#65]

podstawowe dla mnie pytania brzmią:

1. czy jako szkoła i osrodek spełniacie te wymagania? a przynajmniej czy jestescie swiadomi, że macie je spelniać?
2. w sytuacji, jeśli na pytanie 1 odpowiedź brzmi: tak, jakie znaczenie ma pytanie : co robić? bo odpowiedź jest prosta: robić swoje

3.w sytuacji, jesli na pytanie 1 odpowiedx brzmi: nie jakie znaczenie ma pytanie: co robić? bo odpowiedź brzmi: podjąć wszelkie mozliwe działnia, by spełniać.

jeśli pytanie co robić? postawione jest w znaczeniu- czego w takim przypdku jak nasz dotyczyć będzie ewluacja zewnętrzna- odniesień do których wymagań ? odpowiedź brzmi: zalezy jkiej jednostki bedzie tyczyła ewaluacja- szkoły czy ośrodka - i takie właściwe wymagania będą miały zastosowanie

beera17-09-2009 12:30:11   [#66]

ja na przyklad miałam szkołę i przedszkole - i obowiazywałyby mnie wymagania dotyczące szkól i przedszkoli

 

JarTul17-09-2009 12:37:38   [#67]

Chodzi mi przede wszystkim o:
- jasne wyłożenie KO, a zatem wizytatorom, jakie są ich kompetencje rzeczywiste w ramach nowego nadzoru
- zwrócenie uwagi na fakt, że sposób prowadzenia - zadania, wybrane formy i metody itp. - nadzoru przez dyrektora szkoły należy  przede wszystkim do niego,
- wyraźne stwierdzenie, że priorytety/zadania określane w ramach nadzoru przez MEN uwzględnia obowiązkowo w swych działaniach KO, a nie dyrektor szkoły.

Ale może to wszystko w ramach szkoleń z nowego nadzoru zostanie wyraźnie podkreślone.


gosienka17-09-2009 14:07:15   [#68]
Dalej o SOSW :-)) Z tego co piszecie to rozumiem, że : Internat traktujemy, że to Ośrodek, a poszczególne szkoły jako szkoły. Czyli My mamy 14 wymagań,a pozostali 7 ?? Jeżeli tak jest to uważam, że to błąd. SOSW powinny być traktowane jako całość. I liczyłam, że w nowym nadzorze tak wreszcie to będzie traktowane. W wymaganiach dla Ośrodków warto było dodać wymagania dotyczące znajdujących sie w nim szkół. Z zauważeniem specyfiki tych szkół.  
AnJa17-09-2009 14:25:05   [#69]
Jezu! Dlaczego państwo nie powinno wymagać od każdej placówki tego samego a sugerować sie jej umiejscowieniem orgnizacyjnym?
fredi17-09-2009 15:30:51   [#70]

Dlaczego nowy nadzór jest lepszy od nowego ?

Może być tabelka typu: było , jest (jest lepiej lub gorzej i dlaczego)

Adaa17-09-2009 15:47:57   [#71]

fredi co to da?

moglabym sobie zadac pytanie : dlaczego stara kiecka - w która nie wchodzę jest gorsza od nowej - w która wchodzę?

lepsza był bo w nia wchodziłam, a gorsza bo w nią nie wchodzę?

no ...wiem...głupia odpowiedź:-)

.............................

dla mnie pomyłka jest to, że nowy nadzór wprowadza sie w takim momencie, że bedzie się nadzorowało (mierzyło, ocenialo ) to co jeszcze nie zdazyło sie ustabilizować/dać poznać/przerobić itd.

mnogość reform, zmian skumulowanych w jednym czasie to nie jest dzialanie projakosciowe

to jest jak ewakuacja bez przygotowania

co było dobre/jest dobre/było złe/jest złe bedzie wiadomo jak sie policzy straty

ale co tam...nie ma co sie przywiazywac za bardzo do nowego nadzoru - bo bedzie nowy;-)

AnJa17-09-2009 16:20:02   [#72]

w dającej sie przewidzieć przyszłości (w Polsce to maksymalnie do konca roku szkolnego) nadzór będzie raczej w postaci kontroli legalności

z braku armat głownie- czyli wizytatorów przeszkolonych 

fredi17-09-2009 16:21:28   [#73]

martwię się, ze nie rozumiem nowego nadzoru.

Wszyscy pieją z zachwytu, a ja nie wiem dlaczego.

chcę się czegoś nauczyć


Adaa17-09-2009 16:22:27   [#74]

dobra fredi, choć z zasady się na Ciebie zasadzam to Ci powiem, ze nie jestes sam:-))


AnJa17-09-2009 16:22:53   [#75]

wszyscy pieją z zachwytu?

ogłuchłem chyba

bo, owszem, ja pieję - ale ja to nie wszyscy

a pieję, bo chyba rozumiem:-) 


Adaa17-09-2009 16:26:08   [#76]

entuzjastycznie nastawiony do sformułowań użytych w wymaganiach nie jetem - acz około 70% rozumiem

pienie uzasadnione w 70%;-)

dyrlo17-09-2009 16:27:17   [#77]

Nie żartuję, boję sie zapytać, ale pytam, dacie link do tego podpisanego nadzoru?

Nie umiem szukać bo mi się co i rusz komputer wyłącza - cosik chyba mi się tu wkradło a nie mam czasu oddać (zaprzyjaźnionej osobie) do pousuwania tych "prezentów"

zgredek17-09-2009 16:30:45   [#78]

#31

#32

oj dyrlo - nie przeczytałaś wątku?;-)

dyrlo17-09-2009 16:32:10   [#79]

umkło, dziekuję :-)))

Wydawało mi się, ze czytam na bieżąco, coś mnie musiało oderwać i "przeleciało"

dyrlo17-09-2009 16:34:06   [#80]
# 31 i #32 to projekt. Czy wszystko co tam napisane zostało podpisane? Czy coś się zmieniło? Tylko nie wyzywaj zgredku.
zgredek17-09-2009 16:35:50   [#81]

dyrlo - nie mogę:-))))))))))))))

pewnie, że projekt - bo sie ministrowie muszą podpisać

toż tam napisali:

(wersja podpisana przez Ministra Edukacji Narodowej i przekazana do podpisu Ministra Obrony Narodowej, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Infrastruktury, Ministra Środowiska, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Sprawiedliwości)

dyrlo17-09-2009 16:37:06   [#82]
Już się drukuje, zaraz się zapoznam, wcześniej mnie to "denerwowało"
ankate17-09-2009 18:06:55   [#83]
Hmm...chyba też zaczynam dojrzewać do przeczytania...dobra biorę się...
Zwojka18-09-2009 09:29:38   [#84]
wydrukowałam projekt z 21 sierpnia i zastanawiam się czy to ten został podpisany przez ministra?
siaba18-09-2009 13:13:53   [#85]
Dzień dobry, czytać, czytać, lektura arcyciekawa. Właśnie próbuję wbić się  przynajmniej w rozmiar D.... Wersja z 21 sierpnia od tej zamieszczonej aktualnie w  BIP - ie MEN-u rózni sie jednak (np. w par. 3, ust. 3, ale ciekawa jest róznica w par. 5 - zrezygnowano z zapisu: (par. 5 ust. 4 (Nadzór pedagogiczny jest sprawowany z uwzględnieniem)"poszanowania samodzielności szkół i placówek oraz nauczycieli , z uwzględnieniem art. 34b ustawy" - dalej nie sprawdzam, bo to nie mam sensu - trzeba czytac, co jest aktualne.... Asiu, w każdym razie Stafan Wlazło dał Wam -autorom koncepcji i samemu MEN- owi  laurkę w Dyrektorze Szkoły (nr9/2009, s. 6.) Przy całej dobrej (ale i wymagającej) koncepcji ważne będą jednak kompetencje ewaluatorów i kontrolerów zewnętrznych. Nam tez przyjdzie wrócić do ewaluacji wylanej z kąpielą przez kolejnych ministrów i na nowo się uczyć.   Dużo wody upłynie, zanim się wykształcą fachowcy...Będzie o czym podyskutować na Kongresie!
AnO18-09-2009 14:37:08   [#86]

Jak jasne jest te rozporządzenie świadczy duża liczba wypowiedzi w tym wątku. Jasno i w znacznej części

rozporządzenie jest opisane w jaki sopsó będzie kontrolowana szkoła i dyrektor.

Tara18-09-2009 22:37:09   [#87]

Wg nowego rozporządzenia o nadzorze dyrektor szkoły przedstawia w planie nadzoru:

tematykę i terminy przeprowadzania kontroli przestrzegania przez nauczycieli przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkół i placówek

i skoro mogę nie wstydząc się zapytać to pytam,czy ktos ma pomysł jak to zrobić?jaki powinien być zakres tej kontroli?

Które przepisy brac pod uwagę?czy od UoSO zacząć poprzez KN?do różnych rozporządzeń.?

MorskaKrystyna18-09-2009 22:48:51   [#88]
chyba te najbliżej ucznia, czyli przestrzeganie oceniania według zapisów w WSO. Ja mam takie "kwiatki" w szkole np. w WSO jest zapis o prawie ucznia do poprawiania pracy klasowej, a nauczyciel pozwala tylko poprawiać tym, którzy napisali na więcej niż dopuszczający.  
Tara18-09-2009 23:03:15   [#89]
Wiesz ja też już dziś zauważyłam kontrolując dzienniki ,że jeden nauczyciel używa korektora do porawienia zapisów czego robic nie wolno.Tyle razy podawałam rozporządzenie o prowadzeniu dokumentacji a tu .....Z tym że to akurat wyszło tak okazjonalnie.Mnie by raczej chodziło o jakieś usystematyzowanie kontroli.Od czego zacząć,na co zwrócić szczególną uwagę?jakie narzędzia zastosować?
Piotr Zieliński18-09-2009 23:03:50   [#90]

Witam

Chciałbym się spytać co to proces edukacyjny ?

Procesom jest poświęcony cały punkt 2 wymagań. Nie spotkałem do tej pory w prawie oświatowym takiego pojęcia, więc wymaga się od szkoły czegoś czego nie ma.

Proszę o definicję i przykłady. Posty 48-50 trochę mi wyjaśniły, ale za mało.

Drugie pytanie: skąd w rozporządzeniu tyle kolektywizacji, może żyję na świecie zbyt długo, lecz źle mi śię to kojarzy. A w wymaganiach jest bardzo wiele sformułowań "wspólnie planują", "zespoły nauczycieli". Nie jest to również adekwatne do prawa oświatowego, podręcznik wybiera nauczyciel, program przygotowuje nauczyciel, za efekty nauczania np angielskiego w 4b odpowiada nauczyciel, a nie zespól.

 

JarTul18-09-2009 23:15:00   [#91]

Idąc tym śladem należy zauważyć, że:

Kontrole dzienników lekcyjnych trzeba będzie zatem ująć w planie nadzoru podając "tematykę i terminy przeprowadzania kontroli"  i pewnie jeszcze wychowawców ze 7 dni wcześniej w formie pisemnej będzie trzeba powiadomić o kontroli i jej zakresie oraz niezbędnym będzie sporządzenie protokołu z takiej kontroli ?????

Mając zamiar przeprowadzić hospitację, w ramach której również kontroluje się "przestrzeganie przez nauczycieli przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej" trzeba będzie ująć to w planie nadzoru i to ściśle. ?????

Formalna kontrola powinna mieć "formalne ramy" kontroli:
- pisemna informacja o zamiarze i zakresie przeprowadzenia kontroli
- pisemny protokół pokontrolny
- pisemne wyjaśnienia osoby kontrolowanej, gdy w czasie kontroli pojawiły się jakieś "niedociągnięcia" i zostały one ujęte w protokole.

Ale można kontrola według tego rozporządzenia to inna kontrola niż znane mi kontrole ????? :-)


Marek Pleśniar18-09-2009 23:19:46   [#92]

proces dydaktyczny co to, to faktycznie nauczyciele moga nie wiedzieć;-)

ale coś Ci Piotrze wkleję:-) Żebyś dopiero smakowite pytania mógł zadać



USTAWA

z dnia 7 września 1991 r.

o systemie oświaty

Oświata w Rzeczypospolitej Polskiej stanowi wspólne dobro całego społeczeństwa; kieruje się zasadami zawartymi w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, a także wskazaniami zawartymi w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Konwencji o Prawach Dziecka. Nauczanie i wychowanie - respektując chrześcijański system wartości - za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki. Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata. Szkoła winna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności.


ja się tu zapytowuję - co to jest: "szkoła" ????

 - no i co to "Nauczanie i wychowanie"

definicję poprosze?


no i przy okazji co to:

- "miłość ojczyzny" ?

- "wspólne dobro"

- " uniwersalne zasady etyki" ??

- " chrześcijański system wartości" ???

- gdzie jest definicja: "zasad solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności."




Marek Pleśniar18-09-2009 23:25:01   [#93]

żeby wspomóc a  nie się tylko bawić wątkiem, dodam jednak: terminy pedagogiczne wchodzące w zakres sztuki zawodowej nie wymagają definicji prawnych, są to definicje naukowe

Proces dydaktyczny (proces kształcenia) – jest to logicznie zwarty układ czynności n-li i uczniów prowadzący do zmian w osobowości i postawach uczniów, głównie w zakresie ich wiadomości ogólnych i zawodowych oraz umiejętności stanowiących o istocie przygotowania zawodowego.1
Wg. Słownika wyrazów obcych, PWN proces kształcenia zawodowego obejmuje2:
- proces dydaktyczny
- proces dydaktyczno – wychowawczy
- proces kształcenia

Elementy struktury procesu dydaktycznego:

Najważniejszym elementem struktury procesu dydaktycznego są cele kształcenia, które stanowią punkt wyjścia dla doboru treści kształcenia

Elementami wspomagającymi proces są:
- podmiot uczący
- podmiot nauczający

S Wlazło18-09-2009 23:44:18   [#94]
Marku - brawo, tylko, dlaczego tak często trzeba powtarzać elementarne pojęcia, pozdrawiam Stefan
Marek Pleśniar19-09-2009 00:22:57   [#95]

wygłupiałem się troszkę tylko. 

Nie chce urazić dyskutantów, którym trochę popisałem, ale warto byśmy bez uprzedzeń podeszli do zagadnienia - choćby nowego nadzoru.

Jak już wspominałem, jedno jest pewne - stary był nie do zniesienia.

Było to jakieś nic po prostu. Większość dyrektorów (świadczą o tym chociażby nasze ankiety) mówił, że nadzór go źle wspiera i nie wpływa w żaden sposób na poprawę jakości pracy szkoły

To dla mnie wystarczający powód do zmian

:-)



post został zmieniony: 19-09-2009 01:34:15
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ]