Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Konsultacja - zmiana rozp.w sprawie organizacji roku szkolnego
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ]
Jacek26-08-2010 21:05:27   [#51]

ad 1. Temperatury to moga być wysokie i wcześniej a to urok klimatu w którym żyjemy więc na dwoje babka wróżyła i MEN na pogodę nie poradzi. Warunki pracy to oczywiście dodatkowe napoje chłodzące jak temp przekroczy 28 stopni... a nauki... cóż jak zimno w zimie to tez nie ma warunków do nauki i jakoś się uczą

ad 2. szczyt sezonu to raczej przypada na połowę lipca do początków sierpnia a co do cen to zależy gdzie się jedzie bo nad morzem to zawsze jest wysoko bo tam sezon w zasadzie trwa w wakacje. W górach jest łatwiej bo cały rok niemal sezon trwa.

Ala26-08-2010 23:21:49   [#52]

rekolekcje reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w szkołach publicznych

nie ma potrzeby pisać o nich w rozporządzeniu o orgnizacji r. szk.

bogna26-08-2010 23:42:58   [#53]

tak na marginesie... zastanawiam się,

czy dyrektor CKE mógł już 23 sierpnia uznać, że rozporządzenie,  które tu konsultujemy ma moc obowiązującą?

W komunikcie swym podaje 13.06. jako termin egzaminów potwierdzjących kwalifikacje zawodowe dla absolwentów


Dla absolwentów wszystkich typów szkół prowadzących kształcenie zawodowe, którzy uzyskali świadectwo ukończenia szkoły w kwietniu lub czerwcu

1. Etap pisemny 13 czerwca 2011 r. (poniedziałek) godz. 12.00 dla absolwentów wszystkich typów szkół prowadzących kształcenie zawodowe

--------

nijak ma się ten termin do rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego

http://www.reformaprogramowa.men.gov.pl/images/docs/akty_prawne/rozp_20020418.pdf

§ 2. 3. W klasach (semestrach) programowo najwyższych szkół ponadgimnazjalnych: zasadniczych szkół zawodowych i szkół policealnych oraz szkół ponadpodstawowych: szkół zasadniczych, policealnych i pomaturalnych zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w najbliższy piątek po dniu 8 stycznia lub w najbliższy piątek po dniu 11 czerwca.


post został zmieniony: 26-08-2010 23:44:49
bosia27-08-2010 08:04:32   [#54]

projekty dawane do konsultacji sa chyba tylko po to, aby nam sie wydawało, ze mamy cos do powiedzenia i że nasz głos jest brany pod uwagę

a tak nie jest

najlepszym dowodem jest to co Bogna zauwazyłas

w rozporządzeniu o organizacji roku szkoły policealne i zsz kończą 17 czerwca

w pierwszej wersji (sprzed kilku dni) egzamin zawodowy miał byc 20.06

w projekcie ostatnie klasy zsz i policealnych mają kończyć 10.06

i od razu dyrektor CKE zmienił terminy egzaminów zawodowych dostosowujac je do nieobowiązującego jeszcze rozporządzenia, które jest dopiero konsultowane

nie uległ zmianie od kilku lat termin rozpoczęcia zajęć, czyli 1.09, może więc warto aby  MEN i CKE o tym pamiętali i trochę wcześniej zdecydowali się na wprowadzanie zmian

bo planowanie pracy szkoły w tym galimatiasie nowych rozporządzeń i nowych dat zmieniających się jak w kalejdoskopie jest momentami niewykonalne, zwłaszcza w zespołach szkół zawodowych

reguł nie powinno się zmieniać w trakcie gry

Gaba27-08-2010 08:19:35   [#55]

Uważam tak, jak przedmówczyni - MEN powinien miec absolutny zakaz wprowadzania czegokolwiek przed 1 czerwca przed rokiem szkolnym.

Nie może byc tak, ze jestesmy zasypywani zmianami i zmiankami na 1 września - gdzie kultura legislacyjna szkoły, gdzie zasada pomocniczości urzędu gł. - ten zaś wierci, miesza i przestawia. To samo CKE.


post został zmieniony: 27-08-2010 08:20:37
bosia27-08-2010 08:40:57   [#56]

skrócenie zajęć o jeden tydzień w ostatnich semestrach szkół policealnych i zsz, to zmiany przydziału godzin dla nauczycieli

aneks oddałam 25.08, nauczyciele dostali przydziały

u niektórych mam na styk etaty po wielkich kombinacjach, (nauczyciele przedmiotów zawodowych, którzy łączą etaty w zaocznych)

teraz będzie brakowało, oczywiscie będę płaciła za to co mają w umowie, ale to jest nieekonomiczne

szkoły zawodowe mają jeszcze dużo innych terminów, które trzeba dostosowac i wpasowac, chociazby terminy praktyk

zmiana organizacji roku TERAZ czy za kilka tygodni, to zmiana wielu rzeczy

 

AnJa27-08-2010 09:26:20   [#57]

DEN organizowałem zawsze tak samo- tzn. nie organizowałem wcale.

Dyrek i zastępca siedzieli w szkole i jakby jakiś dzieciak przyszedł zapewniliby opiekę.

Pozostali mieli wolne.

AnO27-08-2010 12:14:19   [#58]

Jacek jak zwykle broni pomysłów MEN.

ad.1 W tym okresie zaczyna sie astronomiczne lato i jest duże prawdopodobieństwo że temperatury

będą wysokie, jak wygląda praca -czekanie końca roku -efekty mizerne.

ad.2 Ceny nad morzem znacznie wzrastają z początkiem sierpnia.Ucierpi  gospodarka gdyż i tak krótki sezon będzie jeszcze krótszy( o jeden tydzień).

AnO

AnO27-08-2010 12:17:04   [#59]

AnJa

W takim razie- na jakiej podstawie wypłaciłeś wynagrodzenie dla osób które miały w tym wolne?

Pozdrowienia AnO

ankate27-08-2010 12:45:23   [#60]
W tym szaleństwie jest metoda, w Grecji kończą bodajże 15 czerwca, a zaczynają 15 września, a upały u nas ostatnio prawie greckie, chociaż dziś brrrr zmarzłam....
ankate27-08-2010 12:55:23   [#61]
Ktoś kiedyś proponował takie rozwiązanie: rada klasyfikacyjna któregoś tam czerwca, potem ze 3 dni wolne dla uczniów, a bardzo pracowite dla nauczycieli - arkusze, świadectwa, sprawozdania, podsumowania i następnie uroczyste zakończenie roku. Gdyby nowe rozporzadzenie dawało taką możliwość, to myślę, że wiele szkół zrezygnowałoby z innych dni wolnych... i skończyłaby się fikcja z frekwencją w ostatnim tygodniu w gomnazjach i ponadgimnazjalnych...
Nassssy27-08-2010 13:07:18   [#62]

Fikcja z frekwencją w ostatnim tygodniu to zdrowa reakcja  uczniów na nauczycieli, którzy wypełniają dokumentacje w czasie gdy powinni realizować pensum.  

Nie odpowiada mi propozycja sankcjonowania brakoróbstwa.

AnJa27-08-2010 13:47:24   [#63]

wypłaciłem na takiej, że byli gotowi do pracy ino ta nie była stawiła się w miejscu wyznaczonym:-)

w taki sam sposób płaciłem w Wigilię zresztą też

o pogodzie zapisanej w akty prawne dyskutować nie zamierzam- w tym roku ze 2 razy zmarzłem w wakacje, w maju zas miałem 2 dni odpalone 2 wiatraki - nic na to nie poradzimy, ze wariuje ona

o ile pamiętam lista z rozporządzenia dni, kiedy może nie być zajeć dydaktycznych rozpoczyna się: w szczególności

przy okazji to mie takie refleksje nadchodzą na podstawie pamięci zapisów z forum z 6 lat:

1. za mało jest godzin na realizację zajęc i programu nie da siezrealizować,

2. za długo trwa rok szkolny,

3. czy mogęzrobić wolne w piątek kiedy zjazd absolwentów?

4. a co mają robić rodzice z dziećmi jak dyrki robiądni wolne albo MEN przerwę między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem

znaczy - co trzeba robić by wszystkim dogodzic?

edithael28-08-2010 20:49:29   [#64]

"Dniami, o których mowa w ust. 1, są w szczególności" - taki zapis z projektu.

Tyle, że poza "wymienionymi w szczególności" dniami, żadnych innych - w ramach 6/8/10 dni - nie można, bo trzeba odpracować. A lekcje w soboty to kompletna fikcja, a jeśli nie - to szczególnie uderzająca w życie rodzinne.

Zatem w tym roku szk. zamierzam ogłosić (po wszelkich przewidzianych prawem konsulatcjach) dniem wolnym: 2 maja 2011. Tyle. Cała szkolna społeczność chciałaby pewno jeszcze 12 listopada - ale to kosztem soboty więc nie. I wiem, że tego dnia będzie poniżej 50% uczniów, podobnie jak w dniach 20-22 grudnia i 26-29 kwietnia. Bo rodzice wezmą kilka dni urlopu i uda się wyjechać rodzinnie na dłużej. Nauczyciele godziny wypracują, uczniów nie będzie więc się nie nauczą, ale kogo to. Byle się w dokumentacji zgadzało.


post został zmieniony: 28-08-2010 20:50:12
Jacek28-08-2010 21:05:37   [#65]

Tyle, że poza "wymienionymi w szczególności" dniami, żadnych innych - w ramach 6/8/10 dni - nie można, bo trzeba odpracować. A lekcje w soboty to kompletna fikcja, a jeśli nie - to szczególnie uderzająca w życie rodzinne.

a skąd taka interpretacja?

"w szczególności" oznacza, że na te dni należy w pierwszej kolejności planować "wolne" a jak i zostanie możesz inne wybrane i zaopiniowane przez odpowiednie organy

edithael28-08-2010 22:06:44   [#66]

ta interpretacja stąd...: 

§ 5.4. cytowanego projektu: W szczególnie uzasadnionych przypadkach, dyrektor szkoły lub placówki, w porozumieniu z organem prowadzącym, może ustalić inny dodatkowy dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, poza dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, o których mowa w ust. 1, pod warunkiem zrealizowania zajęć przypadających na ten dzień w wybraną sobotę.”

też chciałabym interpretować ten zapis tak, jak mówisz :) ...choć może to "poza" otwiera faktycznie drogę do pewnej dowolności...


post został zmieniony: 28-08-2010 22:07:27
Marek Pleśniar28-08-2010 22:17:30   [#67]
czy ktoś z Was podejmie się sfinalizowania prac forumowiczów w tym wątku?
Dorotka N29-08-2010 13:47:27   [#68]

absolutnie uważam, że w końcu należy dobitnie uświadamiać nauczycielom (trudno, może to być niepopularne zdanie), że dni, w których jest wolne od zajęć dydaktycznych to wolne dla UCZNIÓW, a nie ich urlop. Jest naprawdę sporo pracy w szkole, którą z powodzeniem można wykonać, kiedy nie ma w szkole uczniów - np. popracować zespołowo.

ta zmiana jest rozsądna

popieram również uczciwe mówienie o czasie pracy nauczycieli i ich urlopach - chciałabym, żeby nauczyciel nie przewracal mi oczami, kiedy chcę się z radą spotkać w dzień, który jest wolny od zajęć dydaktycznych, a pracownik ma w tym dniu PRACOWAĆ.

Dzień Nauczyciela - bo to gdzieś padło - rano mamy spotkanie z uczniami, zawsze wtedy jest ślubowanie klas I i jest uroczyście, potem mam spotkanie z nauczycielami, uważam, że to bardzo w porządku tak ten dzień zaplanować (zwłaszcza, że kiedyś ślubowanie klas I nalezy zrobić - w innym dniu? i potem narzekać, że przepadają godziny?).

temperatury - uważam podobnie jak Jacek i AnJa - smażyliśmy się na początku czerwca - to chyba nie tyle kwestia temperatury, tylko przyzwyczajenia - po prostu w wielu szkołach pozwala się na czerwcowy "luz" np. ustalając klasyfikację na dwa tygodnie przed końcem zajęć - po co?

asiawar29-08-2010 19:56:35   [#69]
Cały czas się zastanawiam nad tym dlaczego harmonogram matur można zaplanować już w sierpniu a harmonogram egzaminu praktycznego jest możliwy do zrobienia dopiero w kwietniu. Nawet gdybym chciała, żeby ten dzień był wolny to nijak go zaplanować we wrześniu się nie da. Chyba, że jakiegoś proroka znajdę.
dyrlo29-08-2010 20:02:40   [#70]

asiawar - wymyśliłam dla Ciebie sposób - zaplanuj "dzień w którym odbywa się egzamin praktyczny" - RR, RP i SU Ci zaopiniuje a w kwietniu sprecyzujesz.

Też tak zamierzam planować - opiszę o jaki dzień mi chodzi.

asiawar29-08-2010 20:29:56   [#71]
Tak tez myślałam, to chyba jedyne rozwiązanie. Tylko, że ciągle  nie będę wiedziała czy będę miała praktyczny w jeden czy w dwa dni. No i dalej nie rozumiem dlaczego się nie da :)
post został zmieniony: 29-08-2010 20:32:01
bosia29-08-2010 20:56:56   [#72]

hmm...

chciałam przypomniec tylko, ze to projekt, a nie obowiązujące rozporządzenie

a wy już wpisujecie terminy jak dyrektor CKE;-)

na razie to wiem, ze egzamin pisemny będą zdawać absolwenci policealnej, którzy nie są absolwentami, bo mają zakończenie 17.06, a egzamin 13.06

wpisałam więc w nasz kalendarz w różne miejsca po dwie daty ze spójnikiem "lub", to może któraś będzie prawdziwa;-)

Zak29-08-2010 22:18:29   [#73]

do #66

poza oznacza powyżej 6/8/10, przekroczysz te liczby odrabiasz w soboty

AnO30-08-2010 09:19:13   [#74]

do [#57]

Coś tam jednak organizowałś , i to dzień wcześniej ,a w [#48] proponujesz innym

-a jakby tak z sensem wówczas zorganizować godziny karciane albo prezentacje projektów gimnazjalnych?

Przepisy co do gotowości do pracy  stosuje sie wówczas gdy pracownik jest gotowy do pracy ale nie może jej wykonać

z winy pracodawcy.

Pozdrowienia AnO

AnO30-08-2010 09:40:33   [#75]

Do [#67]

1.Rozporzadzenie wprowadza dodatkowe obowiązki dla dyrektora bez odpowiedniej rekompensaty finansowej. 

2.Rozporządzenie wprowadzone w trakcie roku szkolnego.

3.Rozporządzenie skraca czas urlopu dyrekyora o jeden tydzien bez odpowiedniej rekompensaty finansowej.

Opinia negatywna.

Przy okazji proponuję poświecić wiecej miejsca na forum odpowiedzialności dyrektora za sprawy finansowe.Odpowiadamy

często za wielomilionowe budżety , a rekompensatą są marne grosze w postacji dodatku funkcyjnego.

 

http://www.wysokomazowiecki24.pl/aktualnosci/42-wysokie-mazowieckie/395-ksigowa-z-wysokomazowieckiego-gimnazjum-zdefraudowaa-150-tys-z.html

http://www.wysokomazowiecki24.pl/aktualnosci/42-wysokie-mazowieckie/428-dymisje-po-aferze-ze-szkoln-ksigow.html

 

AnO

AnJa30-08-2010 12:50:59   [#76]

- na pewno nie pisałem o projektach w DEN- póki jest on tak durnie opisany jak jest będzie zawsze dziwny

- DEN nie powinien być dniem wolnym od pracy - podobnbnie jak Święto Policji czy Dzień Kolejarza

- decydujac siena dyrektorowanie w liceum wiedziałem, ze wakacje mam nie wcześniej niż 10 lipca

- rozporządzenie nie skraca niczyjego urlopu, bo ten urlop określony jest elastycznie- jako okres ferii

- rozporządzenie zawsze wprowadza sie w trakcie jakiegoś roku szkolnego- o ile kojarzę w najbliższym roku szkolnym zajęcia kończą sie22 czerwca

- wynagrodzenie dyrkowi ustala OP - znam takie, które płaciły dodatki właśnie za zarządzanie budżetem

 

AnO30-08-2010 14:13:01   [#77]

AnJa

1.To o jakich projektach i w jakie dni pisałeś?

2.To dlaczego uroczystosci z okazji DEN organizujesz dzień wcześniej , dając wolne nauczycielom?

3.Dyrektor jak każdy nauczyciel ma urlop w okresie ferii, czyli od pierwszego dni ich trwania i może pracować w te dni za zgodą OP.

4.A jak by  tak rodzice chcieli wprowadzić  dzień wolny np.3 września z zwrócili się z tym do dyrekora?

5.Dodatek fynkcyjny ustala OP - i czas uświadomić że jest on bardzo mały (np.za pośrednictwem OSKKO)

6.A co z nowymi obowiązkami dyrektora? Są czy ich nie ma?

 

Generalne AnJa i Jacek bardzo bronią stanowiska MEN niz srodowiska kadry kierowniczej , co wymysli MEN-cudowne, inne  opinie be złe.

Podobnie bylo z rozporządzeniem o nadzorze. Rozporządzeniue cudowne a osoby które miały  inne zdanie

-zli niedobrzy.Dlaczego/

Jak eest z tym nadzorem teraz?

Pozdrowienia AnO

Jacek30-08-2010 16:07:04   [#78]

Generalnie to się odczep od mła :-)

ewa30-08-2010 16:10:00   [#79]

znaczy co, źle Ci tak z tym rozporządzeniem o nadzorze teraz?

nie generalizuj, bo nie ma takiej potrzeby

też pozdrawiam

przed Jackiem miało być, ale się wciął ;-) 


post został zmieniony: 30-08-2010 16:11:36
AnJa30-08-2010 19:13:38   [#80]

a mnie tam wszystko jedno:-)

znaczy- dopuszczam czepianie się mnie

ale walczę ze sobą- odpowiadac merytorycznie czy tak jak lubię;-)

więc najpierw merytorycznie:

- o projektach gimnazjalnych i w te dni, kiedy nie zajeć dydaktycznych- ale faktycznie te prezentacje to bez sensu raczej no bo malo kto w szkole jest- ale realizacja karcianych i konsultacje w zwiazku z projektem- czemu nie?

- DEN wolny- bo akurat lubie czasami być sam w szkole, z wickami tylko- mogę nie? ale szkoła otwarta i nauczyciele też mogli zawsze przyjśc- podobnie jak dzieciaki,

- no, ma dyrek  wolne - zgodnie z KN- pisałem kiedyś, ze nie ma? durny to przepis, co siego przestrzegac nie da, ale dura lex...

- jakby mnie przekonali- oczywiście, że dałbym- ale koncyliacyjny w kwestii wolnego bardzo jestem

- ja tam miałem dodatki wysokie odkąd zrozumiałem, że pracuję dla kasy, a nie bycia Panem Dyrektorem-  wczesniej bywalo róznie, ale OP rozumny i szybo zauważył zmianę ideową
 bo jak OP wie, ze władza dyrkowi już tak walnęla, ze i bez dodatku pracować będzie - to durny byłby jakby extra płacił

- nowe? no pewnie ze są nowe. podejrzewam, ze  jakiś za to nie ma- ale ewidencji nie prowadzę. prawo do ustalenia do 10 dni wolnych według własnego rozeznania potrzeb szkoły i środowiska akuraat za obowiazek nie uważam

W kwestii środowiska - absolutnie nie zamierzam polemizować z tymi, którzy piszą, ze dyrkom gimnazjalnym dołożono obowiązek organizqacji realizacji projektu gimnazjalnego- bo dołożono i trochę pracy to wymaga. Ale mam krytykowac MEN za rozszerzenie swobody działania dyrka???

A nie wiem jak to jest z nadzorem- ale mnie sie ten ostatni rok podobał:-) A kolejny będzie chyba lepszy - bo i ewaluatorzy  juz troszkę ostrzelani i wiecej rozumieją podjazdówki kuratorów kontrolne przytemperpwane bedą bardziej jeszcze (tam gdzie jeszcze były)- to dlaczego ma mi nie podobać sie?

 

JarekS30-08-2010 19:50:28   [#81]

Rozporządzenie hipokryzji

Argumenty dotyczące szkół podstawowych.

Stan poprzedni: dni wolne (całkowicie) – 2 maja, piątek po Bożym Ciele

Stan proponowany -2 maja, piątek po Bożym Ciele  - dni pracy normalnej lub dni pracy wychowawczo-opiekuńczej

 Dzień sprawdzianu – stan poprzedni i proponowany ten sam – należy zapewnić opiekę nad uczniami klas 1-5.

 Możliwe do ustanowienia dni wolne (święta kościelne): Popielec i Trzech Króli. Po co dyrektor ma ustanawiać te dni jako wolne od zajęć dydaktycznych, jeśli rodzice uczniów normalnie pracują i tak trzeba zorganizować zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.

 Co MEN proponuje w zamian hipotetycznych dni wolnych? – przedłużony o tydzień czas normalnej pracy szkoły (wakacje tydzień później).

 


post został zmieniony: 30-08-2010 19:59:45
Nassssy30-08-2010 20:18:04   [#82]

Nie widzę tu żadnej hipokryzji. 

Mogę gospodarować 6 dniami (ja podstawówka) i decydować co jest dla mojej szkoły ważne i korzystne. Mogę dać ale i nie muszę.

Więc licząc literalnie: 

 lp  po staremu
 po nowemu
 1  sprawdzian - kl 1-5 - wolne
 sprawdzian - moja decyzja
 2  2 maja - wolne dyd-wych
 2 maj - moja decyzja
 3  piątek po Bożym Ciele - wolne dyd-wych
 piątek po Bożym Ciele - moja decyzja
 4,5,6  nic
 moja decyzja




zakończenie w piątek po 18 czerwca
 zakończenie w ostatni piątek czerwca




Analizując kolejna lata wychodzi, że dłuższy bedzie co drugi rok szkolny, czyli co 2 lat wiecej o 5 dni roboczych. To daje na rok 2,5 dnia.  

No to wychodzi mi, że jestem do przodu o pół dnia.

No i jeszcze 2 dni ekstra w tym roku :) 

No i nie wiem skąd to przekonanie, że po staremu nie było obowiązku organizacji zajęć opiekuńczo wychowawczych w dniach wolnych.


post został zmieniony: 30-08-2010 20:20:10
AnJa30-08-2010 20:28:40   [#83]
też nie wiem- bo w rozporzadzeniu obowiązującym jest taki obowiązek
ankate30-08-2010 20:29:17   [#84]

Tak się zastanawiam - 1 września, i 22 czerwca to również dni bez zajęć lekcyjnych. Czy to w ramach tych 6 nie powinny być? ;-)

Święto Szkoły bez lekcji (piątek) też?

Dzień Dziecka  - też?

Czy do 6 można? Czy dni bez lekcji może być tylko 6?

Nassssy30-08-2010 20:45:12   [#85]

trochę podsumowując watek konsultacyjny:

 

zapis w projekcie
 proponowana zmiana
 uwagi

w § 2 ust. 1 otrzymuje brzmienia

W roku szkolnym 2011/2012 minister właściwy do spraw oświaty i wychowania - po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty - ogłosi do dnia 31 grudnia 2010 roku terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw.

w § 2 ust. 1 otrzymuje brzmienia

Terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw w roku szkolnym 2011/2012 ogłosi minister właściwy do spraw oświaty i wychowania - po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty - do dnia 31 grudnia 2010 roku.

 Zapis poprzedni jest nieczytelny i sugeruje błąd.
§ 5. 1. Dyrektor szkoły lub placówki, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, rady
szkoły lub placówki, rady rodziców i samorządu uczniowskiego, biorąc pod uwagę
warunki lokalowe i możliwości organizacyjne szkoły lub placówki, może, w danym
roku szkolnym, ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno–wychowawczych,
w wymiarze dla, odpowiednio: itd

(...)

3. Dyrektor szkoły lub placówki powiadamia, w terminie do dnia 30 września danego
roku szkolnego, uczniów i ich rodziców o ustalonych w danym roku szkolnym
dodatkowych dniach wolnych od zajęć dydaktyczno– wychowawczych, o których
mowa w ust. 1.

§ 5. 1. Dyrektor szkoły lub placówki, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, rady
szkoły lub placówki, rady rodziców i samorządu uczniowskiego, biorąc pod uwagę
warunki lokalowe i możliwości organizacyjne szkoły lub placówki, może, w danym
roku szkolnym, ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno–wychowawczych,
w wymiarze dla, odpowiednio: itd

(...)

3. Dyrektor szkoły lub placówki powiadamia, w terminie do dnia 5 października danego
roku szkolnego, uczniów i ich rodziców o ustalonych w danym roku szkolnym
dodatkowych dniach wolnych od zajęć dydaktyczno– wychowawczych, o których
mowa w ust. 1.

termin 30 września koliduje z wieloma innymi terminami, m.in. deklaracjami maturalnymi,

potrzebny jest czas na konsultacje z rodzicami i uczniami

§ 5 otrzymuje brzmienie ...

2. Dniami, o których mowa w ust. 1, są w szczególności:...

§ 5 otrzymuje brzmienie ...

skreślić punkt 2

 sformułowanie w szczególności otwiera pole do spekulacji na temat zamkniętego lub otwartego katalogu dni, ponadto nie ma potrzeby określania katalogu dni, skoro równocześnie wprowadzona jest konsultacja z wszystkimi organami szkoły

dorwie30-08-2010 20:56:01   [#86]
asiawar - na egzamin praktyczny egzaminu potwierdzajacego kwalifikacje zawodowe nie możesz ustalić dnia wolnego, gdyż w wykazie jest mowa tylko o egzaminie pisemnym
JarekS30-08-2010 21:44:38   [#87]

Moje propozycje:

1. 2 maja i piątek po Bożym Ciele – dni wolne od zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

Komentarz: Taki zapis byłby bardzo prorodzinny – zmobilizowałby rodziców do wykorzystywania urlopów w tych dniach. Jeśli państwo chce zapewnić w tych dniach opiekę, to niech propaguje zapis  Kodeksu Pracy o obowiązku pracodawcy udzielenia urlopu na żądanie pracownika w tych dniach.

2. Dyrektor za zgodą rady rodziców może ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w następujących dniach: 14 października, dniach świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi (np. Trzech Króli, Środa Popielcowa, …).

W przypadku ustalenia dni wolnych szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych.”

3. Dyrektor może ustalić cztery(?) dni w roku szkolnym jako wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w celu przeprowadzenia ustalonych w planie pracy szkoły  działań angażujących całą społeczność szkolną (np. dzień sportu, festyn z okazji święta szkoły, rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego itp.).

4. Dyrektor za zgodą rady rodziców może ustalić dni wolne od zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, jeśli przypadają w poniedziałek przed dniami ustawowo wolnymi od pracy lub w piątek po dniu ustawowo wolnym od pracy, pod warunkiem zrealizowania zajęć przypadających na ten dzień w wybraną sobotę.

 

Proszę o podanie przepisu, który obecnie nakazuje organizowanie zajęć opiekuńczo-wychowawczych dnia 2 maja i w piątek po Bożym Ciele.


post został zmieniony: 30-08-2010 21:49:05
ewa30-08-2010 22:03:49   [#88]

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego


§ 5 2a. W szkołach, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze są realizowane przez pięć dni w tygodniu, dzień 2 maja, jeżeli wypada w dzień powszedni, i piątek po święcie Bożego Ciała są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. 

§ 6a. Dla uczniów, których rodzice (prawni opiekunowie) nie mogą zapewnić opieki w dniach, o których mowa w § 5 ust. 2a i w § 6 ust. 2-4a, szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych.

AnJa30-08-2010 22:10:16   [#89]

a w projekcie zapis identyczny- bo tylko zmiana paragrafy:

„§ 6a. W dniach, o których mowa w § 5, szkoła ma obowi

ązek zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych.”;
JarekS30-08-2010 22:12:07   [#90]

§ 6a  nie nakazuje organizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych w przypadku, gdy wszyscy rodzice mogą zapewnić opiekę w dniach 2 maja i piątek po Bożym Ciele.


post został zmieniony: 30-08-2010 22:13:24
AnJa30-08-2010 22:22:43   [#91]

ale wlasciwie to co ci chodzi?

jak dzieciakow w szkole nie ma bo im rodzice zapewnili opiekę to szkoła zajęć opiekuńczych nie organizuje bo nie ma dla kim sie opiekować

ale jak dzieciak przyjdzie w tym dniu to znaczy, ze rodzice nie zapewnili- domniemujemy że nie zapewnili bo nie byli w stanie - bez wzgledu na to jaki powód tego stanu

i wówczas szkola organizuje takie zajęcia

a to oznacza, że i wg stanu na dzisiaj i wg stanu w projekcie rozporządzenia szkoła nie moze być zamknieta- bo rodzice np. o godzinie 10 mogą nie być w stanie zapewnic  opieki i wowczas szkola zapewnić musi

Marek Pleśniar30-08-2010 22:24:20   [#92]

nassssy teraz koordynuje ten wątek

rzeczywiście trzeba go finalizować, już pora

Marek Pleśniar30-08-2010 22:29:47   [#93]

warto przypomnieć że dyrektorzy na tym forum wielokrotnie postulowali wydłużenie tzw "roku szkolnego" a raczej dni zajęć dydaktycznych bo z niczym nie można zdążyć

mam wątpliwości co do tego zapewniania opieki - kończy się to zazwyczaj raczej zapewnianiem opieki;-) czyli zawsze tak samo

ps. to nie jest wątek o nadzorze to się kopta w kochy na ten temat gdzie indziej:-)

JarekS30-08-2010 22:46:36   [#94]

Odpowiem tylko AnJi i kończę.

To co piszesz jest tylko interpretacją. Prawo powinno być precyzyjne.

Marek Pleśniar30-08-2010 22:49:02   [#95]

mam pytanie o to co to znaczy "precyzyjne" prawo? Czy takie, które zawiera zamknięty katalog możliwości?

krystyna30-08-2010 22:49:22   [#96]

jeszcze raz zapytam,

czy naprawdę nie uważacie że "opieka" czy tam organizowanie zajęć opiekuńczo - wychowawczych w gimnazjach i ponadgimnazjalnych to zapis fikcyjny ?

nie pytam dlatego, że się bronię, ale mam naprawdę długie lata doświadczenia w próbie praktycznej realizacji tego zapisu (potem już nawet nie próbowałam...)

no ostatecznie, mogę sobie wyobrazić platonicznie zakochanego maturzystę w młodziutkiej i ślicznej anglistce, który melduje się do poopiekowania się..:-)

a tak poważnie, to co ? 

Nassssy30-08-2010 22:52:16   [#97]
to ja powtórzę, bo czas kończyć konsultacje rzeczywiście:


zapis w projekcie
 proponowana zmiana
 uwagi

w § 2 ust. 1 otrzymuje brzmienia

W roku szkolnym 2011/2012 minister właściwy do spraw oświaty i wychowania - po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty - ogłosi do dnia 31 grudnia 2010 roku terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw.

w § 2 ust. 1 otrzymuje brzmienia

Terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw w roku szkolnym 2011/2012 ogłosi minister właściwy do spraw oświaty i wychowania - po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty - do dnia 31 grudnia 2010 roku.

 Zapis poprzedni jest nieczytelny i sugeruje błąd.

§ 5. 1. Dyrektor szkoły lub placówki, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, rady
szkoły lub placówki, rady rodziców i samorządu uczniowskiego, biorąc pod uwagę
warunki lokalowe i możliwości organizacyjne szkoły lub placówki, może, w danym
roku szkolnym, ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno–wychowawczych,
w wymiarze dla, odpowiednio: itd

(...)

3. Dyrektor szkoły lub placówki powiadamia, w terminie do dnia 30 września danego
roku szkolnego, uczniów i ich rodziców o ustalonych w danym roku szkolnym
dodatkowych dniach wolnych od zajęć dydaktyczno– wychowawczych, o których
mowa w ust. 1.

§ 5. 1. Dyrektor szkoły lub placówki, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, rady
szkoły lub placówki, rady rodziców i samorządu uczniowskiego, biorąc pod uwagę
warunki lokalowe i możliwości organizacyjne szkoły lub placówki, może, w danym
roku szkolnym, ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno–wychowawczych,
w wymiarze dla, odpowiednio: itd

(...)

3. Dyrektor szkoły lub placówki powiadamia, w terminie do dnia 5 października danego
roku szkolnego, uczniów i ich rodziców o ustalonych w danym roku szkolnym
dodatkowych dniach wolnych od zajęć dydaktyczno– wychowawczych, o których
mowa w ust. 1.

termin 30 września koliduje z wieloma innymi terminami, m.in. deklaracjami maturalnymi,

potrzebny jest czas na konsultacje z rodzicami i uczniami


§ 5 otrzymuje brzmienie ...

2. Dniami, o których mowa w ust. 1, są w szczególności:...

§ 5 otrzymuje brzmienie ...

skreślić punkt 2

Sformułowanie "w szczególności" otwiera pole do spekulacji na temat zamkniętego lub otwartego katalogu dni, ponadto nie ma potrzeby określania katalogu dni, skoro równocześnie wprowadzona jest konsultacja z wszystkimi organami szkoły



Marek Pleśniar30-08-2010 22:52:36   [#98]

ad #96 - krystyny

uważam że zapis nie tyle fikcyjny co kłopotliwy, bo z jednej strony uczniowie bywają jednak niepełnoletni i opieka być musi, z drugiej strony zwiększanie liczby dni z taką "opieką" jest kłopotliwe bo nie wiadomo czy uczniowie będą czy nie (dyrektor nie może zakazać potrzebowania opieki przez uczniów)


post został zmieniony: 30-08-2010 22:53:15
JarekS30-08-2010 22:56:40   [#99]

Prawo może być precyzyjne. Odsyłam do moich propozycji (87).

AnJa30-08-2010 22:57:56   [#100]

prawnie to ja nic nie interpretuję - ja tylko pisze o jasnych przepisach prawa- bo one są jasne na tyle jasne jest pojecie zajęcia wychowawcz-opiekuńcze

z moich doświadczeń wynika, że od około 4 klasy sp dzieciaki uciekają ze szkoly jak od dzielnicy zadzumionej- więc zapis jest martwy

ale jakby ktoś ośmielil się go usunąc- to dopiero rzucono by się nań

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ]