Forum OSKKO - wątek

TEMAT: KONSULTACJA PROJEKTU Rozporządzenia w sprawie ramowych planów
strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 6 ][ 7 ][ 8 ] - - [ 18 ][ 19 ]
Jacek13-02-2009 21:07:39   [#301]
znaczy co chcesz zblokować techniczne z artystycznymi?
Jacek13-02-2009 21:14:08   [#302]
aaaa już kumam.. zaćmiło mnie.. od marzeń :-)
AnJa13-02-2009 21:15:39   [#303]
co? o kowalstwie artystycznym nie słyszałeś? wszak to własnie Lubelszczyzna z tego słynie- przynajmniej w TVP
Ala13-02-2009 21:22:32   [#304]
zblokować po kilka godzin razem, raz w miesiącu 4-5 godzin na ten przykład ;-)
bosia13-02-2009 21:24:10   [#305]
moge wam wynająć na te bloki warsztaty i pracownię żywienia
Ala13-02-2009 21:26:19   [#306]
czemu nie? ;-)))
Jacek13-02-2009 21:28:40   [#307]

nie pytasz... za ile ?

:-)

Ala13-02-2009 21:29:29   [#308]
z bosią się dogadam ;-)
bosia13-02-2009 21:29:31   [#309]

nawet za chwilę

ale możecie skorzystać z jakiejś szkoły zawodowej obok też

slos13-02-2009 22:13:12   [#310]
Tak podsumowujaco: jezeli proste rozporządzenie wzbudza taką dyskusje i tyle słusznych wątpliwości, to znaczy jest do...... Amen.
Ala13-02-2009 22:16:46   [#311]
eeeeeeeee tam, nowe, to trudno się przekonać i tyle ;-)
bosia13-02-2009 22:25:35   [#312]

jak wzbudza dyskusję to dobrze

znaczy kreatywni dyrektorzy

Jacek13-02-2009 22:32:17   [#313]
lepiej te kreatywności lub kontrowersje przelać do tabelki co wyżej w postach jest :-)
Ala13-02-2009 23:06:54   [#314]

ja myślę że możliwość realizacji tych pomysłów już jest uwzględniona - ramówka w postaci sumy godzin (nie tygodniowo) + § 3 ust.10

10. W szkolnym planie nauczania dopuszcza się wprowadzenie zestawienia zajęć edukacyjnych w blok przedmiotowy, w ramach którego prowadzone jest zintegrowane nauczanie treści i umiejętności z różnych dziedzin wiedzy, realizowane w toku jednolitych zajęć edukacyjnych, zwany dalej "blokiem przedmiotowym", pod warunkiem zapewnienia realizacji zadań wynikających z podstawy programowej oraz zachowania wymiaru godzin poszczególnych zajęć edukacyjnych, określonego w ramowym planie nauczania.

Jacek13-02-2009 23:08:26   [#315]
no zgadza się :-)
krystyna13-02-2009 23:23:00   [#316]

a jednak mi coś nie pasuje...

nie mam nic przeciwko "artystom", ale wg nowej PP moja pani muzyko - plastyczka będzie miała minimum:

30 godz. plast. + 30 muz. + 60 zajęć art. = 120 godz. !

a jednocześnie fizyk i chemik będzie ledwie wyrabiał na zakrętach z teorią, doświadczeniami, projektami, wycieczkami edukacyjnymi - a PP jest tutaj nieźle napakowana i niełatwa !

i ma na to tylko 130 godz. !

uważam, że się nie da, aczkolwiek jeszcze nie zrobiłam szczegółowej rozpiski godzin i tematów do nowej PP - no bo kiedy ???

i tak myślę sobie, że artystycznie to się przynajmniej częściowo, na zajęciach pozalekcyjnych wyżywać można...

Ala13-02-2009 23:40:20   [#317]

krystyna, fizyka to nie jedyny przedmiot w gimnazjum, niełatwy ale to samo możnaby o chemii , matematyce i dla odmiany historii dla ścisłowców, powiedzieć

...........

plastyka i muzyka też mogą być trudne ;-)


post został zmieniony: 13-02-2009 23:45:35
krystyna13-02-2009 23:47:52   [#318]

wiem,

ale ja tylko tak dla porównania 120 godz. "art." - z przyrodniczymi w liczbie 130 godz.

Ala13-02-2009 23:51:42   [#319]

biologia +chemia+geografia+fizyka = 4 x 130 = 520 godzin przyrodniczych

jak dodajesz artystyczne to dodawaj też przyrodnicze ;-)

krystyna14-02-2009 11:33:36   [#320]

nie tylko o liczby tu chodzi, ale o ich zawartość !

porównaj wobec tego treści nowej PP z przedmiotów artystycznych z dowolnie wybranym przedmiotem przyrodniczym ;-)

Ala14-02-2009 11:43:07   [#321]

każdy przedmiotowiec powie, że godzin za mało. Jakby dać każdemu tyle, ile on chce, to ani dzieci, ani my ze szkoły byśmy nie wychodzili

treści nie porównywałam szczegółowo więc teraz w dyskusję na ten temat nie wchodzę, ale nowa podstawa programowa w stosunku do starej to jakby odchudzona jest, no i jakościowo inna, liczby godzin porównywalne, więc w czym problem?

krystyno, wydaje mi się, że patrzysz na to wszystko przez pryzmat swojego przedmiotu, spróbuj spojrzeć z pozycji ucznia np. albo n-la muzyki ;-)

krystyna14-02-2009 14:33:51   [#322]

oczywiście, że patrzę przez pryzmat swojego (i innych przyrodniczych) przedmiotu - ale zarówno z punktu widzenia nauczyciela (któremu nowa pp nic nie odchudziła, a który miał do tej pory 5 godz. w cyklu, a ma mieć 4 godz. i który nigdy nie chorował !),

jak też z punku widzenia swojego ucznia, któremu we wrześniu przedstawię barrrrdzo konkrektne wymagania edukacyjne !

na dodatek w "zaleceniach do realizacji" czytam:

W nauczaniu chemii na III etapie edukacyjnym nauczyciele powinni wygospodarować czas na eksperymentowanie, metody aktywizujące i realizowanie projektów edukacyjnych oraz wycieczki dydaktyczne.

a ja, po analizie nowej PP stwierdzam, że do bani ze mnie będzie "gospodyni", bo nie wygospodaruję !

oraz:

Aby edukacja w zakresie chemii była skuteczna, zalecane jest prowadzenie zajęć w niezbyt licznych grupach,

co to znaczy "zalecane jest" ???

niech MEN to "zalecenie" wpisze w rozp. o ramówkach, tam gdzie opisuje podział na grupy z innych przedmiotów - to je każdy dyr. wykona  i każdy OP zatwierdzi !

a tak, to po co to "zalecenie" ???

 

 

krystyna14-02-2009 21:03:09   [#323]

do tej pory wymagana była "zgoda", a teraz to będzie "sprzeciw" !

no to jak ten wdżr będzie "obowiązkowy" ?

;-)

Na zajęcia "Wychowanie do życia w rodzinie" nie będą uczęszczać tylko ci uczniowie niepełnoletni, których rodzice zgłoszą dyrektorowi szkoły sprzeciw w tej sprawie - nad taką zmianą przepisów pracuje resort edukacji.

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/113413,tylko_pisemny_sprzeciw_zwolni_z_zajec_wychowania_do_zycia_w_rodzinie.html

 

 

zgredek14-02-2009 21:05:29   [#324]

wychodzą z założenia, że większość będzie myślała, że obowiązkowe - i nie beda wiedzieć, że sprzeciwić się mogą:-(

ot, taki zabieg...

Jacek14-02-2009 21:06:16   [#325]
no :-)
jatoja14-02-2009 23:32:28   [#326]
Nieformalne robocze konsultacje we Wrocławiu
prześlemy wnioski ;-)
Małgoś14-02-2009 23:33:43   [#327]
:-)))))))
Ala16-02-2009 19:34:05   [#328]

BŁĘDY W RAMÓWCE!

w ramówce w załączniku 8a błędnie są podane liczby godzin dla formy zaocznej w porównaniu z załącznikiem 8,

wygląda na to że ktoś zmieniając kolejność przedmiotów w tabelce nie zmienił kolejności w rubrykach liczba godzin

Jacek16-02-2009 20:01:39   [#329]

zgadza się jest błąd ale tom nie ja go popełnił ujednolicając lecz MEN.

w ujedoliceniu w wymianie jest tak :

ZAŁĄCZNIK Nr 8a

RAMOWY PLAN NAUCZANIA DLA GIMNAZJUM DLA DOROSŁYCH a)

 

 

 

 

Lp.

 

 

 

 

Obowiązkowe zajęcia edukacyjne

 

 

Liczba godzin tygodniowo w trzyletnim okresie nauczania

Liczba godzin w trzyletnim okresie nauczania

Semestry I - VI

Forma stacjonarna

Forma zaoczna

1

Język polski

             

                         46 b)   

216

2

Język obcy nowożytny

108

3

Historia

  54

4

Wiedza o społeczeństwie

108

5

Geografia

162

6

Biologia

  36

7

Chemia

  36

8

Fizyka

  36

9

Matematyka

  36

10

Informatyka

  36

Godziny do dyspozycji dyrektora

5

90

Godziny wynikające z art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela do dyspozycji dyrektora

              Liczba etatów nauczycieli x 2 godziny c)

a powinno być na odwrót czyli tak jak mniemam:

ZAŁĄCZNIK Nr 8a

RAMOWY PLAN NAUCZANIA DLA GIMNAZJUM DLA DOROSŁYCH a)

 

 

 

 

Lp.

 

 

 

 

Obowiązkowe zajęcia edukacyjne

 

 

Liczba godzin tygodniowo w trzyletnim okresie nauczania

Liczba godzin w trzyletnim okresie nauczania

Semestry I - VI

Forma stacjonarna

Forma zaoczna

1

Język polski

             

                         46 b)   

216

2

Język obcy nowożytny

108

3

Historia

  108

4

Wiedza o społeczeństwie

54

5

Geografia

162

6

Biologia

  36

7

Chemia

  36

8

Fizyka

  36

9

Matematyka

  36

10

Informatyka

  36

Godziny do dyspozycji dyrektora

5

90

Godziny wynikające z art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela do dyspozycji dyrektora

              Liczba etatów nauczycieli x 2 godziny c)

 

Poprawcie sobie

bosia16-02-2009 20:02:50   [#330]

a matematyka?

36? wos 54?

bosia16-02-2009 20:04:23   [#331]
coś chyba więcej sie pomieszało, bo geografii 162, to przy  matematyce dziwnie
Jacek16-02-2009 20:07:04   [#332]

no to tak będzie:

ZAŁĄCZNIK Nr 8a

RAMOWY PLAN NAUCZANIA DLA GIMNAZJUM DLA DOROSŁYCH a)

 

 

 

 

Lp.

 

 

 

 

Obowiązkowe zajęcia edukacyjne

 

 

Liczba godzin tygodniowo w trzyletnim okresie nauczania

Liczba godzin w trzyletnim okresie nauczania

Semestry I - VI

Forma stacjonarna

Forma zaoczna

1

Język polski

             

                         46 b)   

216

2

Język obcy nowożytny

108

3

Historia

 108

4

Wiedza o społeczeństwie

54

5

Geografia

  36

6

Biologia

  36

7

Chemia

  36

8

Fizyka

  36

9

Matematyka

  162

10

Informatyka

  36

Godziny do dyspozycji dyrektora

5

90

Godziny wynikające z art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela do dyspozycji dyrektora

              Liczba etatów nauczycieli x 2 godziny c)

 

jeszcze coś?

beera16-02-2009 20:09:47   [#333]

trzeba by to zebrać

:)

AnJa16-02-2009 21:04:25   [#334]
które z Was to podpisało? ;-)
beera16-02-2009 21:07:35   [#335]

nie ja

;)))

===

zaczynam widzieć ciemność - RANY

Ala16-02-2009 21:22:59   [#336]
tak jak w#332 jest dobrze ;-) chyba ;-)
komeniusz16-02-2009 22:07:12   [#337]

Witam, dawno nie byłam na łączach i nie wiem, czy mam jeszcze tą moją tabelkę tłumaczyć.. zresztą Jacek już to prawie doskonale zrobił J I żebym to ja pamiętała co miałam na myśli J #269

5) w § 6: Podział na grupy na językach i informatyce w kształceniu zintegrowanym – na językach, niekoniecznie ze stopniem zaawansowania, ale zawsze można – chodzi o komfort nauczania, praca z klasą „maluchów” liczących 30 uczniów? No cóż, na języku do przeskoczenia, na zajęciach komputerowych przy 12 komputerach? Albo i przy 9 bo tyle dawał MEN..? Nawet tylu krzeseł nie mam w pracowni, troje dzieci przy JEDNYM komputerze, równie dobrze mogę tam nie wchodzić... (nie wspomnę o klasach integracyjnych)

Załącznik nr 1: „wyrzuciłam” z tego miejsca edukację muzyczną i plastyczną.. ta liczba godzin tylko ogranicza te zajęcia, metodyka pracy w kształceniu zintegrowanym wskazuje na to, iż w każdym dniu, wprowadzając, utrwalając materiał śpiewa się i maluje, lepi, wydziera itp. itd... nie widzę sensu wydzielania tych edukacji tak jak nie wydzielono edukacji społecznej, czy zajęć technicznych;

Załącznik nr 2: Jacku, obyś miał rację, że tak zostaną zinterpretowane te kwalifikacje, ale jeśli będę chciała na te godziny zatrudnić fachowca lekarza, to dobrze byłoby mieć wydzieloną ilość godzin tej pierwszej pomocy, przecież to nic istotnego nie zmienia a może pomóc..

c) nr 9 – 13 i 39 – 43 po rubryce „Razem godzin zajęć edukacyjnych” dodaje się

rubrykę w brzmieniu: tak, chodzi mi tutaj o to, by nauczyciele na wszystkich poziomach nauczania mieli jednakową ilość godzin do przepracowania z art.42

e) ust. 8 i 9 otrzymują brzmienie: a tutaj coś namieszałam osobiście przy kopiowaniu, bo coś kombinowałam J uff! I tak Was lubię
Jacek16-02-2009 22:22:11   [#338]

wlaśnie miałem wkleić już poukładaną tabelke i namnieszłaś :-)

5) w § 6: Podział na grupy na językach i informatyce w kształceniu zintegrowanym – na językach, niekoniecznie ze stopniem zaawansowania, ale zawsze można – chodzi o komfort nauczania, praca z klasą „maluchów” liczących 30 uczniów? No cóż, na języku do przeskoczenia, na zajęciach komputerowych przy 12 komputerach? Albo i przy 9 bo tyle dawał MEN..? Nawet tylu krzeseł nie mam w pracowni, troje dzieci przy JEDNYM komputerze, równie dobrze mogę tam nie wchodzić... (nie wspomnę o klasach integracyjnych)

nie wiem bo się nie znam ale to wyraźnie jest okreslone zajęcia komputerowe a nie informatyka więc trudno tu o podział na grupy. Może zapisać to pod tabelką jako pytanie/ wątpliwość???

Załącznik nr 1: „wyrzuciłam” z tego miejsca edukację muzyczną i plastyczną.. ta liczba godzin tylko ogranicza te zajęcia, metodyka pracy w kształceniu zintegrowanym wskazuje na to, iż w każdym dniu, wprowadzając, utrwalając materiał śpiewa się i maluje, lepi, wydziera itp. itd... nie widzę sensu wydzielania tych edukacji tak jak nie wydzielono edukacji społecznej, czy zajęć technicznych;

tu odwrotnie niż wyżej.. skoro MEN chce by wyróżnić, ze mają być malowanki, śpiewanki to co przaszkadza poniższy zapis ponad to, ze jest oczywisty Twoim zdaniem? no ale wpisać można :-)

Załącznik nr 2: Jacku, obyś miał rację, że tak zostaną zinterpretowane te kwalifikacje, ale jeśli będę chciała na te godziny zatrudnić fachowca lekarza, to dobrze byłoby mieć wydzieloną ilość godzin tej pierwszej pomocy, przecież to nic istotnego nie zmienia a może pomóc..

tu nie kumam bo ustawa o ratownictwie daj Ci mozliwośc zatrudnienia na umowe cywilnoprawną np. lekarza, który będzie wspomagał nauczyciela

Art. 8. 1. Podstawa programowa, o której mowa w art. 22 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.4)), uwzględnia edukację w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

2. Zajęcia edukacyjne w zakresie udzielania pierwszej pomocy są realizowane z udziałem:

  1)   lekarzy systemu,

  2)   pielęgniarek systemu,

  3)   ratowników medycznych

- którzy otrzymują wynagrodzenie według stawki godzinowej na podstawie umowy cywilnoprawnej.

3. Wysokość stawki godzinowej dla lekarzy systemu, pielęgniarek systemu oraz ratowników medycznych, biorących udział w zajęciach edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy ustala dyrektor szkoły w ramach posiadanych środków finansowych, z tym że wysokość tej stawki nie może być niższa niż wysokość stawki godzinowej dla nauczyciela posiadającego stopień nauczyciela kontraktowego oraz tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym, realizującego tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, określony w art. 42 ust. 3 lp. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 i Nr 170, poz. 1218) ustalonej na podstawie przepisów, o których mowa w art. 30 ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela.

więc zatrudnisz na tyle godzin na ile Ci będzie potrzebny.

Reszta to wiadomo :-)

zaraz wkleję poprawioną i uzupełnioną tabelkę

Jacek16-02-2009 22:38:20   [#339]

a jeśłi chodzi o to:

c) nr 9 – 13 i 39 – 43 po rubryce „Razem godzin zajęć edukacyjnych” dodaje się rubrykę w brzmieniu: tak, chodzi mi tutaj o to, by nauczyciele na wszystkich poziomach nauczania mieli jednakową ilość godzin do przepracowania z art.42

to już raczej nie mamy co tu pisać bo to reguluje KN a nie rozporządzenie

Jacek16-02-2009 22:47:59   [#340]

Zebrałem to co było do tej pory i trochę uporządkowałem i wygląda to tak:

 

SPRAWA: uwagi Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej do projektu rozporządzenia MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ zmieniającego rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych

 

Przepis projektu

Uwagi OSKKO

w § 1 pkt 2) lit. e ust. 8 i 9 otrzymują brzmienie:

 

8. Zajęcia z religii/etyki są realizowane zgodnie z przepisami w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.

9. Zajęcia wychowanie do życia w rodzinie są realizowane zgodnie z przepisami w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.”

Zwracamy uwagę na konieczność zmiany rozporządzenia w sprawie religii. Dla potrzeb planowania pracy szkoły, zwłaszcza w zakresie realizacji etyki w szkole, konieczne jest jak najszybsze przedstawienie projektu rozporządzenia.

 

Również takich zmian wymaga rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Ponadto wątpliwość budzi czy zajęcia te będąc realizowane z godzin do dyspozycji dyrektora wchodzą do tygodniowego limitu godzin jak również do łącznej liczby godzin w ciągu 3 lat skoro są nieobowiązkowe dla ucznia a uczeń będzie z nich mógł zrezygnować?

w § 1 pkt 5) lit. a

a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. W klasach IV-VI szkoły podstawowej, w gimnazjum, zasadniczej szkole zawodowej, trzyletnim liceum ogólnokształcącym, trzyletnim liceum profilowanym, czteroletnim technikum, dwuletnim uzupełniającym liceum ogólnokształcącym dla absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej, trzyletnim technikum uzupełniającym dla absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej i szkole policealnej o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku podział na grupy jest obowiązkowy:

 

1)       na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z języków obcych, z tym że przy podziale na grupy należy uwzględnić stopień zaawansowania znajomości języka obcego; zajęcia są prowadzone w grupach oddziałowych, międzyoddziałowych lub międzyklasowych liczących od 10 do 24 uczniów, z zastrzeżeniem ust. 4,

Proponujemy rezygnację z dolnego progu organizowania zajęć z języka obcego.

Ustalenie tego progu zdecydowanie utrudni naukę języka w małych szkołach, w których w poszczególnych klasach jest mniej niż 10 osób, a nauka nie odbywała się w systemie łączonym

w Załączniku nr 1, lit. b) pod tabelą:

b) w trzyletnim okresie nauczania uczeń powinien mieć zorganizowane co najmniej:

-   190 godzin języka obcego nowożytnego,

-   po 95 godzin edukacji muzycznej, edukacji plastycznej i zajęć komputerowych,

-   290 godzin wychowania fizycznego.

O podziale godzin na pozostałe obowiązkowe zajęcia w ramach edukacji wczesnoszkolnej decyduje nauczyciel prowadzący dane zajęcia,

Proponujemy wykreślić z tego miejsca edukację muzyczną i plastyczną. Metodyka pracy w kształceniu zintegrowanym wskazuje na to, iż w każdym dniu, wprowadzając, utrwalając materiał śpiewa się i maluje, lepi, wydziera itp. itd... Nie widzimy sensu wydzielania tych edukacji tak jak nie wydzielono edukacji społecznej, czy zajęć technicznych. Dlatego proponujemy zapis w brzmieniu

-   po 95 godzin zajęć komputerowych,

w Załączniku nr 1, lit. c) pod tabelą:

c) dotyczy szkół specjalnych dla uczniów ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, z autyzmem

 

 

Proponujemy uznać za alternatywne sposoby komunikacji odczytywanie wypowiedzi z ust ( takim sposobem jest też, nieuwzględniony w rozporządzeniu, język migowy, który jest wykorzystywany w nauczaniu niesłyszących w wielu ośrodkach) i rozszerzyć zapis odnośników na ten temat w ramowych planach nauczania o szkoły dla niesłyszących:

 

c) dotyczy szkól specjalnych dla uczniów niesłyszących, dla uczniów  ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, dla uczniów z autyzmem;

 

w Załączniku nr 2, lit d i e:

d) dodatkowe godziny na nauczanie języka obcego nowożytnego będącego drugim językiem nauczania w oddziałach dwujęzycznych;

e) dotyczy gimnazjów specjalnych  dla uczniów ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, z autyzmem;

Uznać specyficzne potrzeby uczniów niesłyszących w zakresie sposobów kształtowania mowy i języka poprzez zwiększenie liczby godzin przeznaczonych na ich opanowanie i rozszerzenie zapisów w odnośników  d) i e):

d) dodatkowe godziny na nauczanie języka

obcego nowożytnego będącego drugim

językiem nauczania w oddziałach

dwujęzycznych lub języka polskiego w

szkołach dla niesłyszących;

 

 e) dotyczy gimnazjów specjalnych  dla

uczniów niesłyszących, dla uczniów ze

sprzężonymi niepełnosprawnościami, dla

uczniów z autyzmem;

w § 2 lit. c

c) po ust. 5 dodaje się ust. 5a w brzmieniu:

 

 „5a. Godziny wynikające z art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia1982 r. – Karta Nauczyciela do dyspozycji dyrektora szkoły przeznacza się na:

1)       prowadzenie zajęć zwiększających szanse edukacyjne uczniów – w zależności od potrzeb: na pracę z uczniem zdolnym lub
z uczniem mającym trudności w nauce,

2)       organizowanie dla grup uczniów zajęć rozwijających ich zainteresowania.”

 

Proponujemy dodanie pkt. 3 w brzmieniu”

 

3) prowadzenie innych zajęć, związanych ze statutowymi zadaniami szkoły.

 

Pozwoli to naszym zdaniem na większą dyspozycyjność, np. opieka podczas wyjazdu na basen, świetlica również
w gimnazjum w przypadku uczniów dojeżdżających itp.

Uwagi dodatkowe:

 

1)       Zdecydowanie protestujemy przeciwko zmniejszeniu liczby godzin do dyspozycji dyrektora.

2)       Proponujemy rozważyć możliwość realizacji nowej podstawy programowej w nowym systemie organizacyjnym już klasom IV szkoły podstawowej.

3)       Proponujemy, by godziny, jakie realizować musi nauczyciel w myśl art. 42 nie były dopisywane jako część tabel zawierających godziny ramowych planów nauczania przypisanych konkretnym etapom edukacyjnym, ale zostały osobno opisane
w rozporządzeniu. Pozwoli to na pełniejsze dostosowanie organizowanych w ramach tych godzin zajęć do potrzeb uczniów i umiejętności nauczycieli.

4)       Błędnie ilości godzin historii, wiedzy o społeczeństwie, geografii i matematyki w załączniku
nr 4 do projektu rozporządzenia.

5)       Wątpliwości budzi realizacja zajęć komputerowych w klasach 1-3 w przypadku gdy szkoła dysponuje np. 12 stanowiskami komputerowymi a uczniów w klasie jest 30.

 

I dawać dalej uwagi czy propozycje bo albo się podoba albo szczęki z wrażenia opadły J

beera16-02-2009 22:51:46   [#341]

Fajnie, ale...

jeszcze uwzględnij to:

RPO: uczeń powinien mieć możliwość chodzenia na religię i etykę
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich uczeń nie powinien być stawiany przed wyborem: chodzić na lekcje religii czy etyki, lecz powinien mieć możliwość uczestniczenia w zajęciach z obu przedmiotów.
O udzielenie informacji o planach resortu edukacji, dotyczących nauczania religii i etyki w szkołach zwrócił się w liście do minister edukacji Katarzyny Hall RPO Janusz Kochanowski.
"Młodzież niejednokrotnie wyraża zainteresowanie uczestniczeniem w zajęciach z obu przedmiotów. Stawianie prawnych barier chęci poszerzania wiedzy nie znajduje uzasadnienia. Wydaje się więc, iż stworzenie ambitnej młodzieży możliwości jednoczesnego udziału w zajęciach z etyki i religii leży w zakresie możliwości polskiej edukacji" - czytamy w liście RPO do minister udostępnionym PAP w poniedziałek.
Rzecznik zwraca uwagę, że w obowiązującym rozporządzeniu w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów zapisano, iż uczeń wybierając dodatkowe zajęcia chodzi na "religię albo etykę".
"Tak sformułowany przepis nakazuje dokonanie jednoznacznego rozłącznego wyboru udziału w zajęciach z religii, albo w zajęciach z etyki. Uczeń wybierający zajęcia z etyki, pozbawiony jest już zatem możliwości udziału w zajęciach z religii. W praktyce więc uczeń postawiony jest przed niedopuszczalnym dylematem, który w przypadku chęci udziału w pierwszym rzędzie w zajęciach z etyki, stawia go w sytuacji konieczności powstrzymania się od udziału w zajęciach z religii" - zauważył RPO.
W liście do minister edukacji RPO pyta także, czy zapewniona jest odpowiednia liczba wykwalifikowanych nauczycieli etyki. Podkreśla, że "muszą to być z pewnością osoby posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie". "W napływającej do mnie obfitej korespondencji podnoszone są wątpliwości, co do możliwości prowadzenia przez katechetów zajęć zarówno z religii, jak i etyki (bez względu na nauczaną religię)" - napisał Kochanowski.
Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w sprawie oceniania, podpisaną w sierpniu 2007 r. przez ówczesnego ministra edukacji Romana Giertycha, choć udział w zajęciach z religii lub etyki jest nieobowiązkowy, to stopień z tych przedmiotów jest wliczany do średniej ocen na świadectwie szkolnym.

http://wiadomosci.onet.pl/1917718,11,rpo_uczen_powinien_miec_mozliwosc_
chodzenia_na_religie_i_etyke,item.html

Jacek16-02-2009 22:54:01   [#342]
się dopisze :-)
bosia16-02-2009 22:54:46   [#343]
Jacek, jestem pod wrażeniem:-)
Ala16-02-2009 22:58:36   [#344]
to jeszcze tą poprawkę w liczbie godzin w zaocznym bo choć to tylko błąd redakcyjny to ucieknie potem
bosia16-02-2009 22:59:24   [#345]
przecież już poprawił
Ala16-02-2009 23:01:09   [#346]
ale MEN sobie musi poprawić bo to u nich się rąbnęli :-)
Jacek16-02-2009 23:07:03   [#347]

tak może być?

bosia i Ala.. macie to w drugiej części tabeli w pkt. 4 :-)

SPRAWA: uwagi Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej do projektu rozporządzenia MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ zmieniającego rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych

 

Przepis projektu

Uwagi OSKKO

w § 1 pkt 2) lit. e ust. 8 i 9 otrzymują brzmienie:

 

8. Zajęcia z religii/etyki są realizowane zgodnie z przepisami w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.

 

 

Zwracamy uwagę na konieczność zmiany rozporządzenia w sprawie religii. Dla potrzeb planowania pracy szkoły, zwłaszcza w zakresie realizacji etyki
w szkole, konieczne jest jak najszybsze przedstawienie projektu rozporządzenia.

Ponadto wątpliwość budzi faktyczne zmuszanie uczniów do wyboru jednego z zajęć pozbawiając go tym samym możliwości uczestniczenia w drugich. Zwracamy również uwagę na problemy w zatrudnieniu nauczyciela etyki w przypadku gdy w szkole jest tylko 2 - 3 uczniów wybierających etykę. Zatrudnianie jednego nauczyciela, który będzie nauczał uczniów zgromadzonych z kilku szkół w wyznaczonym miejscu poza planem lekcji danego ucznia może powodować trudności uczniów w dotarciu na te zajęcia i sprzeciw rodziców.

w § 1 pkt 2) lit. e ust. 8 i 9 otrzymują brzmienie:

 

9. Zajęcia wychowanie do życia w rodzinie są realizowane zgodnie z przepisami w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.”

 

 

Również takich zmian wymaga rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Ponadto wątpliwość budzi czy zajęcia te będąc realizowane z godzin do dyspozycji dyrektora wchodzą do tygodniowego limitu godzin jak również do łącznej liczby godzin w ciągu 3 lat skoro są nieobowiązkowe dla ucznia a uczeń będzie z nich mógł zrezygnować?

w § 1 pkt 5) lit. a

a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. W klasach IV-VI szkoły podstawowej, w gimnazjum, zasadniczej szkole zawodowej, trzyletnim liceum ogólnokształcącym, trzyletnim liceum profilowanym, czteroletnim technikum, dwuletnim uzupełniającym liceum ogólnokształcącym dla absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej, trzyletnim technikum uzupełniającym dla absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej i szkole policealnej o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku podział na grupy jest obowiązkowy:

 

1)       na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z języków obcych, z tym że przy podziale na grupy należy uwzględnić stopień zaawansowania znajomości języka obcego; zajęcia są prowadzone w grupach oddziałowych, międzyoddziałowych lub międzyklasowych liczących od 10 do 24 uczniów, z zastrzeżeniem ust. 4,

Proponujemy rezygnację z dolnego progu organizowania zajęć z języka obcego.

Ustalenie tego progu zdecydowanie utrudni naukę języka w małych szkołach, w których w poszczególnych klasach jest mniej niż 10 osób, a nauka nie odbywała się w systemie łączonym

w Załączniku nr 1, lit. b) pod tabelą:

b) w trzyletnim okresie nauczania uczeń powinien mieć zorganizowane co najmniej:

-   190 godzin języka obcego nowożytnego,

-   po 95 godzin edukacji muzycznej, edukacji plastycznej i zajęć komputerowych,

-   290 godzin wychowania fizycznego.

O podziale godzin na pozostałe obowiązkowe zajęcia w ramach edukacji wczesnoszkolnej decyduje nauczyciel prowadzący dane zajęcia,

Proponujemy wykreślić z tego miejsca edukację muzyczną i plastyczną. Metodyka pracy w kształceniu zintegrowanym wskazuje na to, iż w każdym dniu, wprowadzając, utrwalając materiał śpiewa się i maluje, lepi, wydziera itp. itd... Nie widzimy sensu wydzielania tych edukacji tak jak nie wydzielono edukacji społecznej, czy zajęć technicznych. Dlatego proponujemy zapis w brzmieniu

-   po 95 godzin zajęć komputerowych,

w Załączniku nr 1, lit. c) pod tabelą:

c) dotyczy szkół specjalnych dla uczniów ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, z autyzmem

 

 

Proponujemy uznać za alternatywne sposoby komunikacji odczytywanie wypowiedzi z ust ( takim sposobem jest też, nieuwzględniony w rozporządzeniu, język migowy, który jest wykorzystywany w nauczaniu niesłyszących w wielu ośrodkach) i rozszerzyć zapis odnośników na ten temat w ramowych planach nauczania o szkoły dla niesłyszących:

 

c) dotyczy szkól specjalnych dla uczniów niesłyszących, dla uczniów  ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, dla uczniów z autyzmem;

 

w Załączniku nr 2, lit d i e:

d) dodatkowe godziny na nauczanie języka obcego nowożytnego będącego drugim językiem nauczania w oddziałach dwujęzycznych;

e) dotyczy gimnazjów specjalnych  dla uczniów ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, z autyzmem;

Uznać specyficzne potrzeby uczniów

niesłyszących w zakresie sposobów

kształtowania mowy i języka poprzez

zwiększenie liczby godzin przeznaczonych

na ich opanowanie i rozszerzenie zapisów

w odnośników  d) i e):

 

d) dodatkowe godziny na nauczanie języka

obcego nowożytnego będącego drugim

językiem nauczania w oddziałach

dwujęzycznych lub języka polskiego w

szkołach dla niesłyszących;

 

 e) dotyczy gimnazjów specjalnych  dla

uczniów niesłyszących, dla uczniów ze

sprzężonymi niepełnosprawnościami, dla

uczniów z autyzmem;

w § 2 lit. c

c) po ust. 5 dodaje się ust. 5a w brzmieniu:

 

 „5a. Godziny wynikające z art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia1982 r. – Karta Nauczyciela do dyspozycji dyrektora szkoły przeznacza się na:

1)       prowadzenie zajęć zwiększających szanse edukacyjne uczniów – w zależności od potrzeb: na pracę z uczniem zdolnym lub
z uczniem mającym trudności w nauce,

2)       organizowanie dla grup uczniów zajęć rozwijających ich zainteresowania.”

 

Proponujemy dodanie pkt. 3 w brzmieniu”

 

3) prowadzenie innych zajęć, związanych ze statutowymi zadaniami szkoły.

 

Pozwoli to naszym zdaniem na większą dyspozycyjność, np. opieka podczas wyjazdu na basen, świetlica również
w gimnazjum w przypadku uczniów dojeżdżających itp.

Uwagi dodatkowe:

 

1)       Zdecydowanie protestujemy przeciwko zmniejszeniu liczby godzin do dyspozycji dyrektora.

2)       Proponujemy rozważyć możliwość realizacji nowej podstawy programowej w nowym systemie organizacyjnym już klasom IV szkoły podstawowej.

3)       Proponujemy, by godziny, jakie realizować musi nauczyciel w myśl art. 42 nie były dopisywane jako część tabel zawierających godziny ramowych planów nauczania przypisanych konkretnym etapom edukacyjnym, ale zostały osobno opisane
w rozporządzeniu. Pozwoli to na pełniejsze dostosowanie organizowanych w ramach tych godzin zajęć do potrzeb uczniów i umiejętności nauczycieli.

4)       Błędnie ilości godzin historii, wiedzy o społeczeństwie, geografii i matematyki w załączniku
nr 4 do projektu rozporządzenia.

5)       Wątpliwości budzi realizacja zajęć komputerowych w klasach 1-3 w przypadku gdy szkoła dysponuje np. 12 stanowiskami komputerowymi a uczniów w klasie jest 30.


post został zmieniony: 16-02-2009 23:08:05
Ala16-02-2009 23:09:27   [#348]
moim zdaniem może być :-)
bosia16-02-2009 23:16:23   [#349]
może niech wszystkie sprawdzą, bo teraz nie ma pewności co do reszty
Jacek16-02-2009 23:17:11   [#350]
to Wy sprawdzicie jak takie szkoły macie :-)
strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 6 ][ 7 ][ 8 ] - - [ 18 ][ 19 ]