Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wcześniejsza emerytura !!!
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ]
Gaba14-01-2007 19:19:38   [#101]
i ja tak sądzę, chętnie widzę osoby doświadczone w naszym gronie.
inka214-01-2007 21:13:16   [#102]
Anakata, odchodząc w sierpniu, też weźmiesz nagrodę jubileuszową, bo ona przysługuje nawet 6 m-cy przed terminem rzeczywistym wysługi.
violka14-01-2007 21:20:35   [#103]

inka

weźmie jubileuszówkę, jesli w ostnim dniu pracy, będzie jej brakował mniej jak 12 miesięcy do 30 lat pracy (i trzeba dobrze policzyc -np. jakis bezpłatny jeden dwa dni?)
Magik14-01-2007 21:20:46   [#104]

Dlatego uważam, że nie zrobię tak jak Gaba,  pracujemy do grudnia, potem, żeby nie było dezorganizacji umowa na czas określiony do sierpnia, dzieci nic nie stracą, a to najważniejsze.

Tak napisała Ankate...zgadzam się, jest to rozsądne wyjście.

Ponadto myślę, że nie może być tak jak Gaba pisze, iż nie wyrazi zgody w grudniu na odejście nauczyciela, tym samym Go pozbawi prawa do wcześniejszej emerytury.

Wiem, wiem, że przepis jest, ale to jest jedyny i ostateczny termin i wyjątkowa sytuacja...nauczyciele będą walczyć aby w tej konkretnej sytuacji dyrektor nie mógł z tego przepisu skorzystać.

Zaczną się sądy pracy i myślę, że wygrane sprawy i odszkodowania.

Tłumaczenie, że rok szkolny "rozwalony", dobro dzieci itd.. nie będą moim zdaniem brane w tej sytuacji pod uwagę, dyrektor ma wyjście, aby do takiej sytuacji nie dopuścić...np podpowiedź Ankate.

ankate14-01-2007 21:20:53   [#105]
Nno nie, bo termin rzeczywisty to dopiero 1 września 2008 r., bo pracę zaczęłam w 1978 r
Gaba14-01-2007 21:45:15   [#106]

Magiku, nie czaruj - sprawa jest od dawna skonsultowana z biegłymi w prawie. Nauczyciel może odejść do sierpnia i nic go nie pwostryma, a od 1 wrzesnia za zgodą. Magiku, jak Cię lubię - nieczaruj sądami... ;-)))

to, co mówię jest lege artis.

Gaba14-01-2007 21:47:11   [#107]
sorry, ale mi się doeległości pomyliły - siedzęw korektach od rana i mi oczy wysiadły.
wisiak14-01-2007 23:14:27   [#108]

a ja jak Ankate

nie wiem. Z jednej strony jak nie w 2007 to ??? Kończy mi się kadencja w 2008 ale ktoś mi tłumaczył, że dalsze pozostawanie nie ma sensu, ale dlaczego?? Wiem, że powinnam już przeanalizować za i przeciw ale ciągle nie mam czasu...Podpowiedzcie jak to dalej bedzie???(jak nie odeszła bym...
ankate14-01-2007 23:28:03   [#109]

Wisiak

Wisiak, w Gazecie Prawnej wyczytałam, że jest duże prawdopodobieństwo przedłużenia do grudnia 2008, gdyż nie jest jeszcze gotowa ustawa o emeryturach pomostowych :-)))
wisiak14-01-2007 23:36:19   [#110]

oj to już by mi

pozwoliło na dokończenie wszystkich  zamysłów i pomysłów. Jak by już coś było wiadome piszcie!
Gaba15-01-2007 16:39:11   [#111]
Wiesia się cieszy, a ja marudzę... nienienie...
dyrlo15-01-2007 17:38:16   [#112]
A ja bym też się cieszyła, kończę remonty w szkole zostało mi tylko malowanie całej szkoły wewnątrz, bym sobie trochę w ładzie i porządku popracowała, a tak? Stale coś remontowałam stąd to moje wzdychanie na sąsiednim wątku. Zmęczona jestem ale nie pracą z młodzieżą tylko remontami. I tymi remontami wypalona - to nie dla kobiety "użeranie" się z hydraulikami, elektrykami dekarzami itp.
Majka15-01-2007 23:15:42   [#113]
Tak czytam wątki emerytalne i liczę.
Po mnie jest spora dziura wiekowa, najstarsi mają ciut ponad 40 lat. To znaczy, że następni emeryci odejdą z mojej szkoły dopiero  za 18-20 lat :)))
Takiej stabilizacji grona pedagogicznego nie było jak świat światem. Jesli Bóg da zdrowie koleżankom i kolegom, szkoła będzie jak monolit przez następne ćwierć wieku ;)
Ciekawe, czym to będzie skutkowac....
wisiak16-01-2007 00:09:40   [#114]

Gabuś, ale ja się cieszę

już tylko z jednego półrocza 2008 Więcej naprawdę nie chcę. Po prostu głupio mi dziewczyny zostawić z tymi finansami unijnymi ( robię rozliczenia od 2 lat i wiem, że nie jest to wszystko łatwe. Mam też jeszcze ostatnią wieką imprezę do zaliczenia i kilka drobniejszych spraw remontowych. Jak nie zostanę tez się świat nie zawali.

Marudź sobie Gabuś, marudź

Znasz modlitwę dziecka: panie Boże daj mi cierpliwośc znieść dyrektora, zdrowie, bym przeżył jego krzyki i naloty ale błagam nie dawaj mi siły, bo jak mi dasz siłę to mu przy.....olę!

Takie coś mi latorośl po hospitacji dyrze szkoły przyniosła

Fotki jak tylko odbiorę płytę od foto

bogna07-02-2007 18:30:35   [#115]

Emerytur pomostowych nie ma i za rok nie będzie

■ Związki zawodowe oczekują wydłużenia przywilejów emerytalnych do 2011 roku
■ ZUS potrzebuje roku, żeby przygotować się do wypłacania emerytur pomostowych

Piloci, hutnicy, kierowcy, maszyniści oraz nauczyciele, którzy mogliby w 2008 roku uzyskać prawo do emerytur pomostowych z racji wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub charakterze, nie będą mogli ich otrzymać. Jeśli nawet rząd Jarosława Kaczyńskiego wywiąże się z wcześniejszych obietnic i jeszcze w tym roku zostanie uchwalona ustawa o takich emeryturach, to i tak ZUS nie będzie mógł wypłacić tych świadczeń. Na przygotowanie systemu komputerowego obsługującego ich wypłatę ZUS potrzebuje co najmniej roku.

Według Roberta Gwiazdowskiego, przewodniczącego rady nadzorczej ZUS, gdyby nawet ustawa o emeryturach pomostowych już została przygotowana przez Annę Kalatę, minister pracy i polityki społecznej, to organ rentowy musi poczekać na jej opublikowanie w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z prawem instytucja ta nie może bowiem rozpocząć żadnych zmian w systemie technicznym i merytorycznym bez ustawy i rozporządzeń wykonawczych. Co więcej, nikt obecnie w Polsce nie wie, kto, kiedy i na jakich warunkach będzie przechodzić na emerytury pomostowe. Nie wiadomo także, ile będzie wynosić takie świadczenie i kto je sfinansuje. Z tego powodu związki zawodowe, nie czekając na rząd, przygotowały własny projekt ustawy, w którym wydłużone zostały obecne zasady przechodzenia na wcześniejsze emerytury dla osób zatrudnionych w szkodliwych warunkach. Solidarność proponuje przedłużenie obecnych zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury do końca 2008 roku, zaś OPZZ do końca 2011 roku. Rząd musi szybko podjąć decyzję.

beera07-02-2007 18:35:57   [#116]
mam nadzieję, ze w związku z szybkościa prac i ja się załapię na wczesniejszą :)
bogna07-02-2007 18:36:34   [#117]

Świadczenia od 2009 roku

• ZMIANA PRAWA Rząd nadal nie ma gotowego projektu ustawy o emeryturach pomostowych
• ZUS nie zdąży przygotować oprogramowania niezbędnego do wypłaty świadczeń
• Związki zawodowe przygotowują własne projekty ustaw o wcześniejszych emeryturach

Od 1 stycznia 2008 r. nie będzie zapowiadanych od ośmiu lat wypłat emerytur pomostowych. Nawet jeśli Sejm do końca roku przyjmie taką ustawę, to i tak ZUS nie zdoła przygotować na czas systemu informatycznego.

– Jeśli w przyszłym roku ludzie nie otrzymają na czas emerytur pomostowych, to winy nie należy zrzucać na ZUS, tylko na rząd, który nie przygotował na czas ustawy – mówi Jeremi Mordasewicz, członek rady nadzorczej ZUS.

Złamana obietnica

Prace nad ustawą o emeryturach pomostowych trwają już osiem lat. Kolejne rządy zaczynają nad nimi pracę i nie kończą jej. Jedynie Krzysztof Pater, minister polityki społecznej w rządzie Marka Belki, przygotował projekt ustawy regulującej wypłatę tego typu świadczeń. Prace jednak nad nim zostały wstrzymane przez rząd. Zgodnie z założeniami reformy emerytury pomostowe miały zastąpić wcześniejsze emerytury.

Zgodnie z ustawą z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.), na wcześniejsze emerytury będą mogły przechodzić osoby, które do 31 grudnia 2007 r. spełnią określone warunki. Pracownicy wykonujący zawody, które nie zostaną uwzględnione w wykazie prac uprawniających do emerytury pomostowej, będą musieli pracować do 60 (kobiety) lub 65 roku życia (mężczyźni).

Związki domagają się decyzji

Związki zawodowe próbują więc wymóc na kolejnych rządach korzystne dla siebie rozwiązania. Po górnikach, którzy wywalczyli własny system emerytalny, w grudniu 2006 r. w Warszawie o swoje uprawnienia emerytalne upomnieli się kolejarze. Anna Kalata, szef resortu pracy, obiecała im wtedy, że do końca stycznia 2007 r. będzie gotowy projekt ustawy o emeryturach pomostowych. Ministerstwo nie wywiązało się jednak z tego zobowiązania. Nie przygotowano nawet założeń do projektu ustawy.

– Resort pracy chciał, aby kolejarze przedstawili własne propozycje rozwiązania problemu emerytur pomostowych – mówi Aleksander Motyka, przewodniczący Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.

Następny termin – kwiecień

Zgodnie z aktualnym harmonogramem prac rządu projekt ustawy o emeryturach pomostowych ma być gotowy w kwietniu. Wtedy też powinny rozpocząć się konsultacje społeczne. Zwiazki zawodowe czekają na nie z niecierpliwością. Liczą, że, tak jak było to wcześniej zapowiedziane, przepisy ustawy o emeryturach pomostowych będą negocjowane w Komisji Trójstronnej.

– Emerytury pomostowe są bardzo ważne. Dlatego też skorzystamy z przysługującego nam miesiąca na przygotowanie naszego stanowiska. Od tej kluczowej ustawy zależy bowiem, kto będzie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę, czyli zakończyć pracę z powodu szkodliwych warunków, których nie można wyeliminować – mówi Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.

Związkowcy ostrzegają

– Ponieważ nie możemy dopuścić do sytuacji, żeby maszyniści, piloci czy hutnicy pracowali do 65 roku życia, przygotowaliśmy własny projekt ustawy. Chcemy, aby osoby zatrudnione w szczególnych warunkach i charakterze mogły przechodzić na wcześniejsze emerytury na obecnych zasadach do końca 2011 roku – ujawnia Wiesława Taranowska.

Natomiast NSZZ Solidarność rozważa możliwość skierowania do Sejmu poselskiego projektu, który przedłuży obecne zasady przechodzenia na wcześniejsze emerytury do 31 grudnia 2008 r.

– Dzięki temu rząd będzie mieć czas na przygotowanie projektu ustawy o emeryturach pomostowych – dodaje Dominik Kolorz, szef górniczej Solidarności.

– Brak rozwiązań dotyczących emerytur pomostowych może być powodem do wejścia naszego związku w spór zbiorowy z rządem – mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Nauczyciele nie mogą bowiem czekać do końca roku na przyjęcie przez Sejm ustawy o emeryturach pomostowych, bo do 31 maja muszą okreslić, czy dalej pracują. Związkowcy ostrzegają, że jeśli nie będzie ustawy, to ci z nich, którzy jeszcze w tym roku nabędą uprawnienia emerytalne, złożą wypowiedzenia. Z naszych wyliczeń wynika, że projekt ustawy najwcześniej trafić może do Sejmu w czerwcu i jeśli proces legislacyjny przebiegał będzie sprawnie, ustawa może zostać podpisana przez prezydenta na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku.

ZUS nie zdąży

Nie oznacza to jednak, że w przyszłym roku osoby uprawnione otrzymają świadczenia.

– ZUS nie zdąży przygotować systemu informatycznego do wypłaty emerytur pomostowych od 1 stycznia w 2008 r. Nawet gdyby ustawa była już dzisiaj uchwalona, to i tak jest to za mało czasu na przygotowanie systemu informatycznego (stworzenie specjalnego oprogramowania, przygotowanie bazy danych płatników i świadczeniobiorców oraz systemu kontroli) i jego przetestowanie – mówi Robert Gwiazdowski, przewodniczący rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak pokazuje bowiem dotychczasowa praktyka – testowanie w takich przypadkach trwa średnio siedem miesięcy.

Według Jeremiego Mordasewicza organ rentowy może rozpocząć dostosowanie systemu informatycznego do wypłaty emerytur pomostowych dopiero po wejściu w życie ustawy.

– Takie wymagania nakłada na instytucje państwowe ustawa o zamówieniach publicznych. W innym przypadku prezes ZUS może mieć postawione zarzuty prokuratorskie – zauważa Jeremi Mordasewicz.

To już spotkało Stanisława Alota oraz Ewę Lewicką, którzy są podejrzani o samowolną zmianę strony technologicznej i merytorycznej systemu komputerowego.

Robert Gwiazdowski podkreśla, że ZUS nie może na razie nic robić w sprawie emerytur pomostowych, bo tak naprawdę nikt jeszcze nie wie, jak będą one wypłacane.

/Bożena Wiktorowska/

wiesia09-02-2007 08:18:12   [#118]

Nauczyciele, którzy nie osiągną wymaganego ogólnego okresu zatrudnienia lub pracy nauczycielskiej do końca grudnia 2007 roku - będą mogli skorzystać z wcześniejszej emerytury w oparciu o przepisy przejściowe, które mają zastosowanie do pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
     W związku z tym , że nauczyciel zaliczany jest do pracowników wykonujących pracę w szczególnym charakterze będzie mógł skorzystać z wcześniejszej emerytury o ile spełni warunki wymagane od tej kategorii pracowników. W tym przypadku jednak, poza spełnieniem kryteriów stażowych niezbędnym jest osiągnięcie określonego wieku. Otóż o wcześniejszą emeryturę będzie mógł się ubiegać nauczyciel, który:

§         nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego,

§         na dzień 1 stycznia 1999 roku (data wejścia w życie ustawy emerytalnej) legitymował się okresem zatrudnienia wynoszącym co najmniej:

-         kobieta: 20 lat składkowych i nieskładkowych, w tym minimum 15 lat pracy nauczycielskiej,

-         mężczyzna: 25 lat składkowych i nieskładkowych, w tym również minimum 15 lat pracy nauczycielskiej;

osiągnie wiek: 55 lat kobieta, 60 lat mężczyzna - przy czym nie ma znaczenia kiedy ten wiek zostanie ukończony. 

 Moje pytanie brzmi: czy na dzień 1 stycznia 1999 roku wystarczy mieć 15 lat pracy nauczycielskiej czy jak powyżej napisano 20 lat składkowych i nieskładkowych, w tym minimum 15 lat pracy nauczycielskiej?

bogna09-02-2007 08:22:24   [#119]

moim zdaniem - tak jak powyżej:

kobieta: 20 lat składkowych i nieskładkowych, w tym minimum 15 lat pracy nauczycielskiej,

przy czym całe 15 lat musi być w pełnym wymiarze czasu pracy

bogna09-02-2007 08:38:53   [#120]

Kalata: założenia do ustawy o "pomostówkach" są konsultowane w kancelarii premiera

Założenia do ustawy o emeryturach pomostowych są obecnie konsultowane z ekspertami w kancelarii premiera - poinformowała w czwartek PAP minister Anna Kalata. "Jeśli kancelaria zaakceptuje nasze założenia będziemy mogli przystąpić do konstruowania ustawy" - powiedziała minister pracy. Jej zdaniem projekt powinien być gotowy w kwietniu.

Kalata uważa też, że jest "duża szansa", iż emerytury pomostowe będą wypłacane od początku 2008 roku.

Minister nie chciała zdradzić szczegółów założeń do projektu. Wiadomo jedynie, że na emeryturę pomostową będzie można przechodzić "o 5 lat wcześniej w zależności od charakteru wykonywanej pracy" oraz, że ma ona wynosić nie mniej niż 90 proc. minimalnej emerytury.

"Biorąc pod uwagę to, co dzieje się na rynku pracy (fakt, że brakuje fachowców) uregulowania w ramach emerytur pomostowych na pewno będą takie, aby nie stymulować zbyt dużej dezaktywizacji zawodowej. Z drugiej jednak strony chcemy to tak wyważyć, by świadczenie było godne" - powiedziała Kalata.

Nie chciała ona ujawnić listy zawodów, które miałyby objąć emerytury pomostowe. "Nie chciałabym przesądzać tej kwestii, bo jest to jeszcze przedmiotem dyskusji z ekspertami w kancelarii premiera. Bardzo długo się zastanawialiśmy na ile pójść w kierunku zawężenia listy osób pracujących w szczególnych warunkach i szczególnym charakterze (w stosunku do rozporządzenia z 1983 r.). Ostatecznie doszliśmy do wniosku, że ci którzy mieli uprawnienia do wcześniejszych emerytur prawdopodobnie je zachowają" - powiedziała Kalata.

Minister nie chciała też mówić na razie o kosztach planowanej ustawy. "Szacujemy jeszcze skutki finansowe. Wszyscy wiemy, że ten projekt jest niezwykle trudny, ponieważ rodzi bardzo duże skutki dla budżetu państwa. Nasz projekt jednak będzie kosztował mniej niż obywatelski projekt ustawy, złożony w Sejmie przez OPZZ" - podkreśliła. "Trudno mi jeszcze powiedzieć o ile będzie tańszy (wciąż trwają szacunki) ale będzie to znacznie niższa wartość niż przewidywane w obywatelskim projekcie 60 mld w ciągu 20 lat" - dodała Kalata.

Jej zdaniem nie ma zagrożenia, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zdąży do stycznia przyszłego roku przygotować systemu informatycznego pozwalającego wypłacać "pomostówki".

"Jesteśmy w stałym kontakcie z ZUS-em. Wiemy jaki czas jest niezbędny aby dokonać stosownych zmian w programie. Jeżeli w kwietniu będziemy mieli gotowy projekt ustawy naprawdę jest duża szansa, że uda się wypłacić emerytury pomostowe od pierwszego stycznia 2008 r." - powiedziała Kalata...

bogna09-02-2007 08:43:02   [#121]

Nie trzeba skończyć 55 lat w trakcie pracy

Prawo do emerytury dla osób pracujących w szczególnych warunkach lub charakterze, urodzonych po 31 grudnia 1948 r., jest niezależne od tego, czy osiągnęli oni wymagany prawem wiek w trakcie pracy.


 

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy odpowiadając na pytanie prawne, które wyłoniło się przy rozpoznaniu sprawy dziennikarki. Wniosła ona o przyznanie prawa do emerytury, kiedy ukończyła 55 lat, wskazując jednocześnie okresy składkowe i nieskładkowe powyżej 21 lat – w tym okres pracy dziennikarskiej, 18 lat.

ZUS odmówił

Organ rentowy nie przyznał jej prawa do emerytury, stwierdzając, że nie spełnia przesłanek określonych w art. 32 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o FUS (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.) oraz w par. 13 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. nr 8, poz. 43 ze zm.). Zgodnie z tymi przepisami, aby otrzymać prawo do emerytury dziennikarskiej – we wcześniejszym wieku 55 lat – ubezpieczona osiągając ten wiek, musi być zatrudnionym dziennikarzem. Natomiast wnioskodawczyni w dacie wystąpienia o emeryturę nie wykonywała pracy dziennikarza. Sąd I instancji podzielił stanowisko ZUS.

Ustawa daje inne możliwości

Sąd II instancji stwierdził, że nie budzi wątpliwości, iż osiągnięcie wymaganego wieku w czasie pozostawania w zatrudnieniu jest warunkiem koniecznym do przyznania emerytury. Wątpliwości sądu zrodziły się jednak podczas analizy całokształtu przepisów ustawy o FUS. Wśród przepisów przejściowych znajduje się bowiem art. 184, który wskazuje, że ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r. (a do takich zaliczała się wnioskodawczyni), którzy w dniu wejścia w życie ustawy (1 stycznia 1999 r.) spełniali warunki dotyczące stażu ubezpieczeniowego – ogólnego oraz pracy w szczególnych warunkach lub charakterze, nie przystąpili do OFE i rozwiązali stosunek pracy, mają prawo do wcześniejszej emerytury niezależnie do tego, czy osiągnęli odpowiedni wiek w czasie, gdy pozostawali jeszcze w zatrudnieniu.

Ochrona praw nabytych

Sąd Najwyższy stwierdził, że jeśli dziennikarz spełnia określone w art. 184 warunki, to przysługuje mu prawo do emerytury. Sąd wskazał na cel ustawy o FUS – którym między innymi było ograniczenie emerytur szczególnych – ale w sposób ewolucyjny. Dlatego też pewna grupa ubezpieczonych, która przed wejściem w życie wykonywała pracę skutkującą przywilejami emerytalnymi, nie mogła być nagle tych praw pozbawiona. Jeśli zatem spełnione są wszystkie warunki do nabycia takiej szczególnej emerytury, to art. 184 daje możliwość przyznania prawa do świadczenia niezależnie od tego, czy wymagany wiek zostanie osiągnięty w trakcie wykonywania pracy.

Sygn. akt II UZP 14/06

 /Maria Sankowska/

jzzg09-02-2007 19:51:15   [#122]
Mam pytania do uczonych w piśmie i prawie:
1. Jeśli nauczycielka naliczyła sobie emeryturę w grudniu, ale pracuje nadal (do końca roku szkolnego), to czy ZUS naliczy jej emeryturę ponownie z chwilą rozwiązania umowy? Coś by może skorzystała finansowo.
2. Czy ktoś może słyszał na temat zmian w wysokości przelicznika, który podobno ma nastąpić w marcu?
Pozdrawiam!
dyrlo09-02-2007 19:54:48   [#123]
Jeśli będzie to cały rok kalendarzowy to tak, jesli tylko do końca roku szkolnego to nie.
DYREK09-02-2007 20:30:39   [#124]

"Podstawę wymiaru emerytury i renty stanowi przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenie społeczne na podstawie przepisów prawa polskiego z kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 19 lat w przypadku zgłoszenia wniosku w 1999 r., a w 2000 r. i w latach następnych z 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę lub rentę."

"Kwota bazowa jest ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku kalendarzowego."

http://www.zus.pl/swiadcze/emer014.htm

jzzg09-02-2007 21:15:02   [#125]
Dziękuję
jxg10-02-2007 11:42:59   [#126]
"Ostatecznie doszliśmy do wniosku, że ci którzy mieli uprawnienia
do wcześniejszych emerytur prawdopodobnie je zachowają" - powiedziała Kalata.

.................................................................................................................


Czy to znaczy, że jeśli na dzień 31. 12. 2007 r nabędę prawo do przejścia
na wcześniejszą emeryturę, to zachowam je również  po 2007 roku?

Jak należy rozumieć wypowiedź minister Kalaty z #120?
DYREK10-02-2007 12:00:43   [#127]

nic nie znaczy, to tylko polityka

"ZUS nie może na razie nic robić w sprawie emerytur pomostowych, bo tak naprawdę nikt jeszcze nie wie, jak będą one wypłacane."

Tu więcej:
http://emerytury.wp.pl/wid,8720620,wiadomosc.html?P%5Bpage%5D=1

bogna14-03-2007 22:43:28   [#128]

Specjalne przywileje zamiast pomostówek


• Rząd jeszcze nie przygotował założeń do ustawy o emeryturach pomostowych
• Kolejne grupy zawodowe chcą specjalnych uprawnień emerytalnych
• Nauczyciele grożą protestami, jeśli będą musieli pracować do 65 roku życia

Wbrew wcześniejszym obietnicom rząd do dzisiaj nie przekazał partnerom społecznym do konsultacji założeń do emerytur pomostowych. Zamiast tego do Sejmu wkrótce trafi kolejny projekt wprowadzający specjalne emerytury dla kolejarzy.

– Jeśli Sejm przyjmie zmiany zasad przechodzenia na emerytury wprowadzone przez ustawę o komercjalizacji PKP, zwrócimy się do rzecznika praw obywatelskich o zbadanie zgodności z konstytucją tych zmian – mówi Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Według niego tworzenie wyłomów w systemie emerytalnym jest groźne z dwóch powodów. Po pierwsze, nie wiadomo, ile takie rozwiązanie może kosztować. A po drugie, różne traktowanie poszczególnych grup zawodowych powoduje, że inni domagają się przywilejów.



Wykaz zawodów

Prawo do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej powinny uzyskać wszystkie osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. wykonujące prace w szczególnych warunkach lub charakterze, które zostały wymienione w raporcie Ekspertów Medycyny Pracy. Wszystko jednak wskazuje, że tak się jednak nie stanie. Według Romuada Polińskiego, wiceministra pracy i polityki społecznej, podstawą do ustalenia listy osób uprawnionych do emerytur pomostowych nie będzie wykaz przygotowany przez lekarzy, lecz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. nr 8, poz. 43 z późn. zm.).

Zdaniem Ireny Wóycickiej z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową rząd nie powinien zaakceptować propozycji Romualda Polińskiego. Według niego bowiem podstawą do ustalenia listy zawodów dających prawo do emerytur pomostowych będzie rozporządzenie z 1983 roku. W praktyce oznacza to, że nadal z prawa do wcześniejszej emerytury będą korzystać np. tancerki, które na całym świecie po zakończeniu artystycznej kariery prowadzą szkoły tańca lub też pracują jako nauczycielki.

LUDWIK DORN, wicepremier, obiecuje, że założenia ustawy o emeryturach pomostowych będą gotowe za dwa tygodnie

Koniec reformy

– Dalsze przedłużanie obecnych zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury jest skandalem. Także nauczyciele powinni raz na zawsze utracić możliwość wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej, bo nie ma do tego przesłanek medycznych uzupełnia – mówi Irena Wóycicka.

– Przyjęcie za podstawę przyznania emerytur pomostowych wykazu z 1983 roku oznacza koniec reformy emerytalnej. Wracamy bowiem do najbardziej kosztownego rozwiązania, które umożliwiało przechodzenie na wcześniejsze emerytury nie tylko górnikom czy hutnikom, ale także nauczycielom i artystom – twierdzi prof. Marek Góra, twórca reformy emerytalnej.

Jego zdaniem, jeśli takie rozwiązanie zostanie przyjęte, to z emerytur pomostowych zostanie tylko nazwa. Dodatkowo pilnego wyjaśnienia wymaga problem finansowania przywilejów emerytalnych. Zgodnie bowiem z zasadą przyjętą w nowym systemie emerytalnym, świadczenie zależy od kwoty wpłaconych składek. Jeśli pracodawcy przerzucą na wszystkich ubezpieczonych obowiązek finansowania ich przywilejów, to system emerytalny nie wytrzyma takiego dodatkowego obciążenia.

Najlepiej zlikwidować

Eksperci ubezpieczeniowi twierdzą, że najlepszym rozwiązaniem problemu wcześniejszych emerytur byłaby ich likwidacja po 31 grudnia 2007 r. Nie ma bowiem żadnego racjonalnego powodu dalszego utrzymywania specjalnych przywilejów.

– Osoby, które z powodów zdrowotnych nie mogą kontynuować pracy, powinny otrzymywać specjalne renty inwalidzkie – mówi Irena Wóycicka.

Świadczenia te powinny mieć charakter profilaktyczny i być przyznawane osobom mającym problemy zdrowotne związane z wykonywaną pracą. Równocześnie pracownicy muszą mieć możliwość przekwalifikowania się.

– Ludzie nie mogą mieć jednego zawodu na całe życie. Kosztami kursów lub przeszkoleń byliby obciążeni sami pracodawcy, którzy wcześniej korzystali z pracy osób zatrudnionych w szkodliwych warunkach – dodaje Irena Wóycicka.

Obawy ekspertów nie są bezpodstawne. Ministerstwo Transportu już teraz proponuje, żeby kolejarze wykonujący prace związane z bezpieczeństwem ruchu kolejowego mogli przechodzić na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek do 31 grudnia 2010 r. Prawo do skrócenia aktywności zawodowej mieliby m.in. maszyniści, dyżurni ruchu, dróżnicy, funkcjonariusze straży ochrony kolei, toromistrzowie, zwrotniczy, kierownicy pociągów. Osoby te będą mogły przejść na emeryturę, jeżeli do dnia rozwiązania stosunku pracy osiągnęły wymagane okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące do najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn (w tym co najmniej 15 lat w warunkach szkodliwych). Dodatkowo maszyniści będą mogli skorzystać ze specjalnego przelicznika, który do tej pory był stosowany dla górników. Każdy pełny rok pracy maszynisty ma być liczony jak 14 miesięcy zatrudnienia na kolei. Korzystniejsze dla kolejarzy zasady przechodzenia na emeryturę ma wprowadzić nowelizacja ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe (Dz.U. nr 84, poz. 948 z późn. zm.).

 

Nauczyciele grożą

Innego zdania jest Krzysztof Pater, były minister polityki społecznej, który w 2004 roku przygotował projekt ustawy o emeryturach pomostowych, (trafił on nawet do konsultacji społecznych). Jego zdaniem emerytury pomostowe są konieczne, nie można jednak wprowadzać prowizorycznych rozwiązań.

– Trzeba jednak raz na zawsze skończyć z przyznawaniem wcześniejszych emerytur nauczycielom bez względu na wiek. To największa grupa zawodowa, które decyduje o wysokich kosztach wcześniejszych emerytur – mówi Krzysztof Pater.

– W najbliższą sobotę będziemy protestować w Warszawie przeciwko odebraniu nauczycielom prawa do wcześniejszych emerytur. Nie wyobrażam sobie, żeby nauczyciel musiał pracować do 65 roku życia – ostrzega Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

/Bożena Wiktorowska/

Majka14-03-2007 23:05:55   [#129]
"To największa grupa zawodowa, które decyduje o wysokich kosztach wcześniejszych emerytur – mówi Krzysztof Pater."

Biorąc pod uwagę, ile dostały moje koleżanki, grudniowe emerytki, nie są to koszty wysokie, panie Pater ;(
Tadek15-03-2007 10:24:30   [#130]

interpelacja

Na temat emerytur trwa dyskusja: jaka, jak długo, co będzie itd. Mam propozycję aby Rząd ostatecznie się wypowiedział w tej kwestii a mnie konkretnie interesuje "wcześniejsza emerytura nauczycielska" , która ma trwać tylko do 31 grudnia 2007r. Czy jest to termin ostateczny? Wobec tego proponuję może OSSK wystąpi z prośbą do Pani/a Posł/a, aby on z kolei wystąpił z interpelacją i wtedy mam nadzieję otrzymamy wiarygodna odpowiedź. To rozwiąże wiele niedomówień, a zainteresowania podejmą ostateczna decyzję.
DYREK15-03-2007 15:27:29   [#131]

szczgólnie, że

kolejarze zatrudnieni w spółkach powstałych z podziału PKP będą mogli przechodzić na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek do końca grudnia 2010 r.

http://www.gazetaprawna.pl/index.php?action=showNews&dok=1921.2.119.2.14.1.0.1.htm

ANOLI15-03-2007 19:49:31   [#132]
A co sądzicie na temat utraty praw nabytych, ponoć nie powinno sie ich odbierać. Ponad 20 lat temu, kiedy rozpoczynalam pracę, KN gwarantowała mi prawo do wcześniejszej emerytury bez wzgledu na wiek!!! Czuję sie oszukana!!!!
bunia2416-03-2007 09:20:29   [#133]

Tak,to prawda.Wszyscy,ktorzy sa powyzej roku 1952  albo nie mają 30/20 w szczegolnych i sie po prostu nie łapią na koniec 2007 czują się oszukani.A mialo być tak jak gwarantuje nam KN,czyli po 30/20 bez wzgledu na wiek i bez ograniczeń czasowych.A moze tak do TK? Co o tym myslicie drodzy osskowicze????

ANOLI16-03-2007 14:10:01   [#134]
bunia24. Z TK to bardzo dobry pomysł,też o tym myślałam, tylko czy możemy liczyć na nasze nieocenione władze OSKKO? To może być bardzo trudne zadanie...:-) Marku, co Ty na to? Tak po cichu, to liczymy na Was... :-)
rzewa16-03-2007 14:17:19   [#135]

hmm...

to bardziej sprawa zz-tów niż OSKKO - proszę poczytać statut... Gdzie tam się mieści angażowanie się w taką sprawę?
ANOLI16-03-2007 14:49:12   [#136]
Być może jest to sprawa zz-tów, co nie znaczy, że nie możemy liczyć na władze OSKKO, nawet jeśli nie ma tego w statucie :-)
ANOLI16-03-2007 14:51:46   [#137]
Poza tym rzewo "taka sprawa" to jest prawdziwe wyzwanie!! :-)
bunia2416-03-2007 18:33:35   [#138]
No właśnie Marku,powtórzę za Anoli,to jest prawdziwe wyzwanie dla wladz OSSKO.A ZZ-ty,sami wiecie jak dzialają.Noooo,nie wszystkie oczywiście.A tak na marginesie,nie rozumiem,dlaczego górnicy bezterminowo,kolejarze do 2010.Bo mają wieksza silę przebicia? Neuczyciele,jak widać takiej sily nie maja i nigdy nie mieli.Wiec musimy "okrężną" drogą zadbać o nasze interesy.Marku,co Ty na to???Pytam Cie jako "OJCA"forum.
Majka16-03-2007 18:52:33   [#139]

brutalna prawda?

Tak sobie myślę, że dla dyrektorów to marny interes hołubić in spe emerytów, odchodzących  i odchodzących....  
Gaba jednoznacznie o tym pisała.

Jako nauczyciel (i niedługo emeryt) to piszę, żeby nie było wątpliwości ;)
Gaba16-03-2007 19:02:16   [#140]

to nie tak... Majko!

- każdy z perspektywy własnego nosa musi popatrzeć wspólnie na interes placówki, w jednym przypadku będzie się dało, w innym... nie. W jednym przypadku - w grudniu się nic nie stanie, gdy odejdzie 2, 3. A w innym... gdy odejdzie tylko ten jeden, nawet w sierpniu... ubędzie pół świata.

Różne rejony kraju, różne uwarunkowania, różne sprawy osobiste...

- ja akcentuję, iż wiodąca rola należy do szefa - nie do nauczyciela. Szef  winien pomagać, wspierać, wyjść na przeciwko - ale nic się tez nie dzieje, gdy nie wychodzi, nie wspiera...

Szkoła to normalny zakład pracy - Marek o tym pisze w wątku o delegacjach. I tyle.

Ps. Warto pomagać ludziom!

cynamonowa10-04-2007 12:09:17   [#141]

http://biznes.interia.pl/news?inf=893585

bunia2410-04-2007 14:27:01   [#142]

 

Dzieki Violu za wklejenie dzisiejszej informacji o emeryturach.Czyli co???? Stracimy przywileje....Oj,niewesola starość/przyszlość/ nas czeka.

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^  

Czterokrotnie mniej osób skorzysta z wcześniejszych emerytur. Firmy zapłacą za wybranych pracowników wyższe składki ubezpieczeniowe. Górnicy zachowają przywileje, stracą je nauczyciele i inne grupy zawodowe.

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Adaa10-04-2007 14:37:27   [#143]

do postu 135...a moze to jest czymś co sie podobno nie mieści;-)

§ 6
Celami Stowarzyszenia są:
1. Działania na rzecz zwiększenia efektywności polskiego systemu oświaty
2. Działalność oświatowa, w tym popularyzowanie wiedzy z zakresu zarządzania oświatą, prawa w oświacie
3. Wyrażanie opinii w sprawach dotyczących oświaty.
4. Oddziaływanie, sposobami prawnie dozwolonymi na władze samorządowe i państwowe, w sprawach służących rozwojowi oświaty, wysuwanie postulatów w tym zakresie
5. Wymiana informacji, doświadczeń oraz ułatwianie kontaktów w środowisku kadry kierowniczej oświaty oraz kadry nauczycielskiej.
6. Wspomaganie kadry kierowniczej oświaty
§ 7
1. Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
a) Tworzenie systemu wspomagania kadry kierowniczej oświaty,
b) Reprezentowanie członków stowarzyszenia w kontaktach z władzami oświatowymi,
c) Opracowywanie rozwiązań problemów występujących w oświacie oraz ich upowszechnianie.
d) Organizowanie szkoleń oraz prowadzenie działalności informacyjnej dotyczącej problematyki oświatowej, w tym z wykorzystaniem środków masowego przekazu i komunikowania się,
e) Organizowanie akcji społecznych,
f) Inicjowanie i prowadzenie działalności wydawniczej dotyczącej problematyki oświatowej.
beera10-04-2007 14:53:49   [#144]

rzeczywiście, rzewa sie nieco pomyliła w sprawie statutu OSKKO

Nie ma sprawy, ktora miesci się w szeroko pojmowanych "sprawach oświaty", ktora wykraczałaby poza zasięg działań opisanych w Statucie OSKKO.

.........

A co sądzicie na temat utraty praw nabytych, ponoć nie powinno sie ich odbierać. Ponad 20 lat temu, kiedy rozpoczynalam pracę, KN gwarantowała mi prawo do wcześniejszej emerytury bez wzgledu na wiek!!! Czuję sie oszukana!!!!

ten aspekt sprawy poruszało ZNP podczas rozmowy z MENeM, z tego, co wiem działo też w tej sprawie- nie wiem jaki jest efekt tego zaangażowania, warto sprawdzić

Marek Pleśniar10-04-2007 14:58:14   [#145]

Koleżeństwo, którzy macie sprawy i wnioski - piszcie czasem do nas oskko@oskko.edu.pl  a nie tylko  na forum.

Nie czytam wszystkiego na całym forum bo by człowiek  oszalał:-)

 

wystarczy napisać że na forum coś ciekawego jest tu i tu

w ogóle nie widziałem tych uwag i wniosków do OSKKO, nikt też mi nie mówił :-(

beera10-04-2007 17:32:10   [#146]

wklejam pismo ZNP - jest interesujace w kontekście wypowiedzi koleżeństwa w kwestii sierpnia/kwietnia

Pismo ZNP do MEN w sprawie terminu rozwiązania stosunku pracy przez nauczycieli zatrudnionych w placówkach feryjnych w związku z przejściem na emeryturę

2007-03-23

Ministerstwo Edukacji Narodowej
Al.Szucha 25
00-918 Warszawa

W związku z licznymi zapytaniami kierowanymi do naszej organizacji przez nauczycieli, którzy zamierzają w bieżącym roku skorzystać z uprawnienia do emerytury nauczycielskiej Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego zwraca się z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie sposobu realizacji przedmiotowego prawa w zakresie momentu rozwiązania stosunku pracy przez zatrudnionych w placówkach feryjnych.
 Zgodnie z art. 23 ust. 2 pkt. 1 pragmatyki służbowej nauczyciel może rozwiązać stosunek pracy na swój wniosek złożony do końca maja (jednostronne oświadczenie woli). Po tej dacie rozwiązanie stosunku pracy przez takiego nauczyciela może nastąpić jedynie za zgodą dyrektora.
 Według posiadanych przez nas informacji organy rentowe wymagają, aby z dokumentacji złożonej wraz z wnioskiem o przyznanie świadczenia emerytalnego wynikało, iż rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę zostało zainicjowane przez nauczyciela, natomiast nie jest konieczne, aby stosunek pracy został zakończony na dzień 31 sierpnia. Podobne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 30 sierpnia 2001r. (sygn.akt II UKN 525/00) uznając, iż rozwiązanie stosunku pracy z mianowanym nauczycielem na jego wniosek, stanowiące przesłankę nabycia prawa do emerytury na podstawie art. 88 ust. 1 Karty Nauczyciela może nastąpić w każdym uzgodnionym przez strony terminie, a nie tylko z końcem roku szkolnego, po uprzednim trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia.
 Zgodnie z otrzymywanymi przez nas informacjami nauczyciele, którzy do końca bieżącego roku (ale po 31 sierpnia 2007r.) spełniliby wymagania stażowe już podejmują negocjacje z dyrektorami szkół w sprawie rozwiązania stosunku pracy po 31 sierpnia br. w trakcie roku szkolnego. Niestety zdarzają się przypadki, iż dyrektorzy nie są skłonni do porozumienia w kwestii umożliwienia swoim pracownikom skorzystania z prawa do emerytury w trakcie roku szkolnego. Tym samym, mimo iż emerytalne przywileje branżowe w obowiązującym stanie prawnym będą funkcjonowały do 31 grudnia 2007r. w praktyce nauczyciele placówek feryjnych będą mogli bez potrzeby uzyskiwania zgody pracodawcy skorzystać ze swojego prawa do emerytury nauczycielskiej jedynie do końca sierpnia br.

Oczekujemy na zajęcie stanowiska przez Ministerstwo w przekonaniu, że rozstrzygnięcie powyższych wątpliwości w sposób istotny przyczyni się do ułatwienia nauczycielom przygotowania w odpowiednim czasie wymaganych dokumentów, a niektórym wręcz przyczyni się do bezkolizyjnego skorzystania z prawa do świadczenia.

beera10-04-2007 17:32:53   [#147]
"sierpnia/grudnia" miało byc- rzecz jasna
beera10-04-2007 20:11:21   [#148]

a to bardziej na temat

sprzed godziny:

16:58, 2007-04-10

ZNP przeciw planom pozbawienia nauczycieli emerytur pomostowych

Zobacz zdjęcia

Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) protestuje przeciwko planom pozbawienia nauczycieli możliwości skorzystania w przyszłości z emerytur pomostowych.

Zgodnie z przyjętymi przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej założeniami do ustawy o emeryturach pomostowych, od 2008 r. zmniejszy się grupa zawodów, których przedstawiciele będą mogli skorzystać z "pomostówek". Wśród tych, którzy utracą przywilej są nauczyciele.

"Politycy PiS-u, Samoobrony i LPR-u, którzy wygrali wybory parlamentarne w 2005 dzięki prospołecznym hasłom, teraz nie tylko nie robią nic, by polepszyć warunki pracy osób zatrudnionych w oświacie, ale pozbawiają nauczycieli prawa do emerytury pomostowej. To jest ograbianie jednej z najmniej zarabiających, ale najlepiej wykształconych grup zawodowych. Co jeszcze można zabrać nauczycielowi, który po dwudziestu latach pracy +przy tablicy+ nie zarabia nawet 2 tys. zł?" - czytamy w liście prezesa ZNP Sławomira Broniarza, wystosowanym we wtorek do nauczycieli.

Obecne przepisy regulujące przechodzenie na wcześniejsze emerytury wygasają z końcem tego roku, dlatego resort pracy szykuje nową ustawę.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Romuald Poliński we wtorek w rozmowie z PAP podkreślił, że na podstawie rozporządzenia z 1983 roku do przejścia na wcześniejsze emerytury byłoby uprawnionych ponad 1 mln 200 tys. osób, zaś na podstawie nowych przepisów będzie to ok. 312 tys. osób. Przywileje stracą - obok nauczycieli - m.in. artyści i dziennikarze, zachowają je natomiast górnicy.
 
źródło: gazeta prawna
Gaba10-04-2007 20:29:59   [#149]

do [#146]

Rozumiem stanowisko ZNP, ale nie rozumiem dlaczego podważają zgodne ze stanem prawnym stanowisko dyrektorów. To jest zawód, w którym trzeba umieć godzić interesy szkoły (nie dyrektora), ale dzieci i rodziców z interesami pracowniczymi

I co...MEN zmieni KN czy jak?

Przecież to pismo jest bez szans na realizację - właściwie jest burzą w szklance wody. Mleko sie wywali, i to dawno wywali... a teraz płaczą? A gdzie byli do tej pory, gdy takie prawo uchwalali. Sali dyrektorzy uchwalili, dyrektorzy są be?

Wierzę głeboko, że da się godzić interesy i rozmawiać, ale doprawdy obłuda tego związku jest zadziwiająca... nie wiedzieli, co w prawie mają.

bogna13-04-2007 09:33:05   [#150]
Kalkulator emerytalny - oblicz swoją emeryturę
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ]