Forum OSKKO - wątek

TEMAT: nadzór pedagogiczny
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]
komar195718-01-2007 13:01:53   [#51]

nadzór

A kiedy  w KO Kraków?
Ala18-01-2007 13:03:30   [#52]
w Krakowie są ferie !
Ewa 1318-01-2007 18:07:32   [#53]

plan nadzoru

Na stronie KO w Szczecinie został umieszczony już plan nadzoru KO, wykaz szkół i placówek przewidzianych do wizytacji i diagnoz, program wizytacji i harmonogram opiniowania arkuszy organizacyjnych.

http://www.xoops.kuratorium.szczecin.pl/modules/wfsection/article.php?articleid=1080

Ewa 1318-01-2007 18:22:52   [#54]

do djb

Na naradzie w Szczecinie 17 stycznia była omawiana prezentacja Ryszarda Szubańskiego - dyrektora Departamentu Nadzoru Oswiatowego Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Plan nadzoru KO, który znajduje się już na stronie internetowej KO w linku nadzór pedagogiczny.

Prezentacja o nadzorze R.szubańskiego jest na poniższej stronce:

http://www.codn.edu.pl/inne/doc/r_szubanski-nadzor_pedagogiczny.ppt

beera18-01-2007 18:43:07   [#55]

Przypominam, ze w Miętnem zaplanowe jest spotkanie z R Szubańskim poświęcone nadzorowi, mamy nadzieję na rozpoczęcie dyskusji na temat dobrej praktyki sprawowania nadzoru.

Ważne, ze do tego czasu KO ustalą juz swoje plany nadzorowe, będziemy mieli materiał do dyskusji. ( jak wiemy praktyka nadzoru w bardzo duzym stopniu zależy od KO)

dhausner18-01-2007 19:22:08   [#56]
a swoją drogą asina prezentacja lepsza od strony umiejętności IT
beera18-01-2007 19:24:13   [#57]

mateńko- jaka moja, Danusiu?

......

( ta prezenatacja to w zasadzie tylko Rozporządzenie)

dhausner18-01-2007 19:25:36   [#58]
ale mnie się Twoja wydaje bardziej profesjonalna od strony umiejętności nie tylko IT ale i przekazywania informacji
beera18-01-2007 19:27:05   [#59]

:)))

uf uf

........

ale moje o nadzorze, to tylko te konferencyjne- ta w plikach nie jest moja

dhausner18-01-2007 19:27:29   [#60]
nie wiem po co robił prezentację z rozporządzenia, co to nie potrafią czytać ze zrozumieniem
dhausner18-01-2007 19:28:03   [#61]

acha a ja myślałam że Twoja

beera18-01-2007 19:28:33   [#62]

pewnie prowadził jakieś szkolenie- to wtedy łatwiej

to musi byc stary materiał, bo jeszcze o projekcie mówi, a nie o rozporządzeniu

dhausner18-01-2007 19:30:00   [#63]
zresztą nie ma o co się spierać czytałam tę z plików i uważam że bardzo przydatna
beera18-01-2007 19:31:23   [#64]

ta w plikach nie jest moja

 to skarb, ze nam ludzie do plików oddają swoją pracę.
A na  temat  tej prezentacji chętnie bym podyskutowała z autorką.

Mam trochę inne podejście do nadzoru. Może nie do samego nadzoru, co raczej do PRAKTYKI sprawowania go.

beera18-01-2007 19:35:15   [#65]

Powiem szczerze- uważam, że znowu zaczyna nam sie zabawa z nadzorem, która odbije nam się czkawką

jakies dziwne tendencje zaczynam obserwować- nadinterpretacji Rozporządzenia.

dhausner18-01-2007 19:38:53   [#66]
Czy uważasz że Dyrektorzy nadinterpretują, czy kuratoria?
dhausner18-01-2007 19:42:01   [#67]

Słyszałam na konferencji, ze odchodzi się od hopsitacji diagnozuącej.

Uważam, że dobrze zrobiona daje Dyrektorowi ogląd na temat postępów uczniów

dhausner18-01-2007 19:51:07   [#68]
Faktycznie prezentacja Jolki B przepraszam za pomyłkę, ale mnie się podobała. Dla mnie wszelkie materiały mają wtedy wartość, kiedy pokazują praktyczne przykłady. Nie doczytałam autora
jolkaB22-01-2007 13:30:57   [#69]

Bardzo się cieszę, że uznajecie prezentację za przydatną. Asiu, chętnie porozmawiam o Twoim podejściu do nadzoru. Muszę bardzo mocno podkreślić, co również czynię w prezentacji, że korzystałam z materiałów Stefana Wlazło - jego koncepcja nadzoru bardzo mi odpowiada oraz Ireny Dzierzgowskiej

pozdrawiam

beera22-01-2007 14:00:57   [#70]

Moim zdaniem jest to swoista koncepcja prowadzenia nadzoru- możliwa do realizacji w ramach tzw "potrzeb wlasnych" dyrektora, ale nie wymagana przepisami.

Mnie bardzo zaniepokoił nacisk na ewaluację ( jestem ewaluatorem po studiach podyplomowych i dla mnie ewaluacja, to duża rzecz)

Ale- powtarzam, że sprawa indywidualna, dopóki nie stanie się powszechnie wymagana przez KO, na fali przyjęcia rozpowszechnianych wzorców - mam nadzieję, że do tego nie dojdzie- bo jesteśmy nauczeni doświadczeniem z realizacji poprzedniego Rozp.

Co do koncepcji nadzoru- mnie nie odpowiadają te, ktore polegają na rozbudowaniu go do nienaturalnie wielkich biurokratycznych procedur, ktore pożerają istotę rzeczy- a jest nią przeciez jakościowy rozwój szkoły

A swoją drogą- dobry jest ten nadzór, który wspomaga szkółę. Więc dobry jest ten dobrany do indywidulanych potrzeb, przez indywidualnych dyrektorów i indywidualne rady pedagogiczne. Uśmiercimy sens nadzoru, gdy każemy wszystkim robić to samo i tak samo.

Jedno, co akceptuję, to powszechnie uznawane standardy pracy szkół- ale i one muszą wynikać z powszechnie ustalonych i spełnianych standardów organizacyjnych oraz w ocenie ich spełniania uwzględniac należy kontekst pracy szkół

beera22-01-2007 14:01:48   [#71]

a prezentacja bardzo interesująca- swoją drogą

:)

jolkaB22-01-2007 14:29:00   [#72]

Asiu

ja też skończyłam podyplomówkę z ewaluacji, ale uważam tę procedurę za bardzo przydatną w codziennej praktyce szkolnej. Wszak ewaluacja to refleksja i planowanie mądrych zmian. Myślę, że to przydatne narzędzie rozwoju szkoły i nauczycieli, umożliwiające przekształcenia szkoły w samodzielną organizację zostało zdemonizowane (jest takie słowo?) i wykoślawione przez domorosłych ewaluatorów, szkoleniowców i nadzór zewnętrzny, ponieważ szkołom proponowano metodologię rodem z badań naukowych .

Ludzie tak się boją słowa ewaluacja, że nie chcą zastanowić się nad jego sensem, a potem zauważyć, że wiele z tego co robią jest  w istocie ewaluacją.

Myślę również, że ewaluacja obok innych procedur może ,(nie musi) być wykorzystana  w nadzorze wewnętrznym.

A istotą nadzoru wewnętrznego jest wspieranie rozwoju uczniów i naprawdę w tym względzie wiele zależy od dyrektora, który może nadzór podporządkować potrzebom uczniów i szkoły, a może też uczynić z tego biurokratyczą procedurę.

zauważ jak wiele jest niepokoju z tego powodu, ze dyrektorzy nie wiedzą czego chce KO i jak mają zaspokoić niewyrażone jeszcze oczekiwania.

beera22-01-2007 14:42:21   [#73]

yhm- ten niepokój i chęc zaspakajania potrzeb jest dość dojmujący;)

.....

Co do ewaluacji- to trudne narzędzie, powinni się nią posługiwać fachowcy i chyba nie jest tak, że ludzie poslugują się nim nieswiadomie- raczej wykorzystują jej elementy w pracy - wtedy rzeczywiście nieświadomie, że to część ewaluacji wlasnie.
Ewaluacja to porządny projekt, dobre narzędzia, badanie, raport, itp.

Podobał mi się prof Korporowicz, ktory ze zdziwieniem powtarzał- tyle jest dobrych, prostych i dostępnych narzedzi, dlaczego więc ktoś musiał wpaść na pomysł, by " ewaluować" program wychowawczy?

Ale jak rozumiem- Ty sie na tym znasz i chcesz to narzędzie w nadzorze wprowadzić. To Twoja decyzja.

Nie protestuję przeciwko wykorzystywaniu zapisów Rozporządzenia do budowania nadzoru w szkole zgodnie z wlasnymi- szkolnymi ( dyrektorskimi, nauczycielskimi) potrzebami.

Budzi natomiast moj sprzeciw próba ustalania wzorca prowadzonego nadzoru na wszystkie szkoły i placowki. Po prostu " to już bylo".

Stawiam na samodzielność i autonomię szkół w zakresie wewnętrznej diagnozy. Do tego potrzebna jest świadomośc prawna i dyrektorska sila. Na to tez więc stawiam:)

violka22-01-2007 14:47:06   [#74]

asiu, a tak w kwestii programu wychowawczego

poszukuję jakis narzędzi (pomysłów) do monitorowania reazlizacji oraz oceny efektów

jakoś nie czuję tematu - co nie co robimy, ale nie jestem z tego zadowolona - mam jakiś niedosyt, niepokój - w końcu to trudna działka do diagnozowania

może masz coś w tej kwestii, może inni mają?? podzielcie się :-))

beera22-01-2007 15:09:45   [#75]

swego czasu zrobiłam ewaluację;) programu wychowawczego

KO kazali, to zrobiłam

nie wiem, czy przyda się

31.05.2005 asia Wnioski z analizy skuteczności programu profilaktyki oraz programu wychowania- może ktoś wykorzysta jako pomysł do raportu

violka22-01-2007 15:12:26   [#76]

już zaglądam

dzięki :-))
violka22-01-2007 15:19:16   [#77]

już to oglądałam :-)

no właśnie - jak to oceniasz:

Stopień realizacji programu wychowawczego i programu profilaktyki oraz ocena stopnia realizacji przez nauczycieli - Ankieta skierowana do nauczycieli, analiza składanych u dyrektora szkoły przebiegów zebrań z rodzicami

może taka ankietę dałabys podejrzeć, a jak wygląda analiza przebiegu zebrania z rodzicami - arkusz hospitacji czy inaczej ?

jolkaB22-01-2007 15:21:10   [#78]

Asiu

w prezentacji przedstawiona jest tylko jedna z wielu propozycji budowania planu nadzoru , nie jest to oczywiście żaden obowiązujący model.

co do ewaluacji. jestem jej zwolenniczką, ponieważ jest ( jesli dobrze zrobiona) celowa i przydatna. inna rzecz, że jest również żmudna, wymagająca wiedzy, umiejetności,  wysiłku i cierpliwości.

ale kto powiedział, że zycie jest łatwe, przyjemne i usłane różami

beera22-01-2007 15:23:06   [#79]

to sprzed lat- poszukam (jutro)

Analizę z zebrań robią nauczyciele- uważam, że mogę im ufać, nie chcę z siebie zrobic jakiegoś straznika.

W tym roku wprowadzilismy tez co/miesięczne spotkania zespołów wychowawczych ( skoro w Anglii mogą co tydzień, my możemy co miesiąc ;)

stan22-01-2007 15:25:24   [#80]

"Eliminacja obowiązku

raportowania nie oznacza zwolnienia od dokumentowania czynności nadzorczych"
... cytuję z prezentacji Pana R. Szubańskiego.
beera22-01-2007 16:37:38   [#81]

Stna- pewnie, ze nie zwalnia- i UOSO i Rozp. o tym mowią

ale jednoczesnie BYĆ MOŻE- nie oznacza konieczności, by wszyscy robili to samo i tak samo, mimo, ze potrzeby szkół są  inne i konieczności inne

No nic- praktyka pokaże jak to się wszystko bedzie kręcić

Ewa 1323-01-2007 21:50:49   [#82]

dotyczy nowego rozporządzenia o nadzorze

Jak rozumiecie § 4 ust.7 rozporządzenia - Przepisów ust. 1 – 6 nie stosuje się do szkół i placówek niepublicznych. - Czy wszystkich niepublicznych? (tych z uprawnieniami publicznej też?)

rzewa24-01-2007 17:11:06   [#83]
moim zdaniem - wszystkich
Małgoś24-01-2007 20:43:27   [#84]
Juz przy poprzednim rozporządzeniu wyraźnie okreslił nam to ówczesna nasza wizytator (a jest to osoba b. kompetentna), że jeśli napisano "nie dotyczy szkół niepublicznych" to oznacza, ze wszystkich niepublicznych.
Tak więc:
Nie dotyczą ich  następujące obowiazki:
 

§ 4. 1. Hospitacja jest bezpośrednią obserwacją realizowania przez nauczycieli statutowych zadań szkoły lub placówki, w szczególności zajęć prowadzonych z uczniami lub wychowankami, a także czynności dyrektora i innych nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w szkole lub placówce, prowadzących hospitacje.

2. Celem hospitacji jest uzyskanie informacji do diagnozy lub oceny efektów pracy nauczycieli w zakresie wybranych elementów procesu dydaktycznego, wychowawczego lub opiekuńczego oraz wykonywania innych zadań określonych w statucie szkoły lub placówki.

3. Hospitacją obejmuje się całą jednostkę lekcyjną lub jednostkę zajęć. Hospitujący nie może wprowadzać zmian dotyczących tematu lekcji lub innych zajęć i przyjętego przez nauczyciela toku postępowania.

4. Nie hospituje się zajęć, jeżeli obecność osób trzecich może zakłócić przebieg pracy diagnostycznej lub terapeutycznej.

5. Hospitacje prowadzą:

1) dyrektorzy szkół i placówek będący nauczycielami oraz inni nauczyciele zajmujący stanowiska kierownicze w szkole lub placówce - w odniesieniu do nauczycieli szkoły lub placówki;

2) dyrektorzy szkół i placówek będący nauczycielami - w odniesieniu do innych nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w szkole lub placówce;

3) pracownicy zajmujący stanowiska wymienione w § 8 ust. 1 - w odniesieniu do dyrektorów szkół i placówek będących nauczycielami, a w przypadku gdy osoba zajmująca stanowisko dyrektora szkoły lub placówki nie jest nauczycielem - w odniesieniu do nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w szkole lub placówce.

6. Omówienie hospitacji powinno odbyć się w dniu jej przeprowadzenia, a w uzasadnionych przypadkach w terminie 3 dni roboczych po jej przeprowadzeniu.

 

Co oznacza, ze nie ma wymogu hospitacji, ale nie oznacza ...zakazu.

Nie stosuje się również (tak jak w poprzednim rozporzadzeniu):

 

§ 7. 1. Dyrektor szkoły lub placówki opracowuje na każdy rok szkolny plan nadzoru pedagogicznego, który przedstawia radzie pedagogicznej i radzie rodziców w terminie do dnia 15 września roku szkolnego, którego dotyczy plan.

2. Plan nadzoru, o którym mowa w ust. 1, uwzględnia plan nadzoru pedagogicznego na dany rok szkolny przedstawiony przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny nad szkołą lub placówką oraz wyniki nadzoru pedagogicznego z lat poprzednich.

3. Plan nadzoru, o którym mowa w ust. 1, zawiera:

1) zakres, szczegółową tematykę i organizację planowanych badań, o których mowa w § 3 ust. 2;

2) plan hospitacji;

3) tematykę szkoleń nauczycieli szkoły lub placówki, uwzględniających w szczególności wnioski wynikające ze sprawowania nadzoru pedagogicznego w poprzednim roku szkolnym;

4) inne informacje, uznane przez dyrektora szkoły lub placówki za istotne.

4. Przed zakończeniem każdego roku szkolnego dyrektor szkoły lub placówki przedstawia radzie pedagogicznej i radzie rodziców informację o realizacji planu nadzoru, o którym mowa w ust. 1, zawierającą:

1) zakres wykonania planu;

2) wnioski ze sprawowania nadzoru pedagogicznego, a w szczególności:

a) wnioski z analizy poziomu osiągnięć edukacyjnych uczniów i wychowanków, z uwzględnieniem ich możliwości rozwojowych, wymagań edukacyjnych wynikających z podstaw programowych, o których mowa w art. 22 ust. 2 pkt 2 ustawy, oraz wyników sprawdzianu i egzaminów, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1-3 ustawy,

b) ocenę sytuacji wychowawczej oraz stanu opieki nad uczniami i wychowankami;

3) podjęte działania wynikające z wniosków ze sprawowania nadzoru pedagogicznego wraz z informacją o ich skutkach.

 

Ale wizytacje minimum co 5 lat niestey ...TAK

S Wlazło24-01-2007 21:19:20   [#85]
Co oznacza, ze nie ma wymogu hospitacji, ale nie oznacza ...zakazu.
Nie stosuje się również (tak jak w poprzednim rozporzadzeniu):

tak napisałaś Małgoś. Weź jednak pod uwagę, że "Hospitacja" to pierwsza z podstawowych form nadzoru wskazanych w rozporządzeniu, zatem należy rozumieć, że należy ją stosować,

po drugie -  "także czynności dyrektora i innych nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w szkole lub placówce, prowadzących hospitacje" - co oznacza, że w ocenie pracy dyrektora jednym z zakresów tej oceny jest instruktaż pohospitacyjny prowadzony przez dyrektora.

Czy znikła hospitacja diagnozująca? Definicja hospitacji jest dwuczłonowa - oba czlony rozdzielone -lub- czyli rozłącznie. Zatem definicję należy czytać tak:

-Celem hospitacji jest uzyskanie informacji do diagnozy  pracy nauczycieli w zakresie wybranych elementów procesu dydaktycznego, wychowawczego lub opiekuńczego - czyli warsztat nauczyciela

- lub oceny efektów pracy nauczycieli. Efekty pracy nauczyciela dają sie hospitacjach obserwować przez ukazywaną wiedzę i umiejętności uczniów, czyli dawniejsza hospitacja diagnozująca jest nadal.
Małgoś25-01-2007 15:33:35   [#86]

Stefanie :-)

nie jestem wrogiem hospitacji, a wręcz przeciwnie - robię je mimo początkowego buntu n-li na miarę votum nieufności, ale...

ale w/g mnie w nowego rozporządzenia wcale nie wynika, ze nalezy je robic w szkołach niepublicznych

wynika jedynie to, że nie sa ...zabronione (co akurat chroni moja głowę przed n-lami niechętnymi hospitacjom))

Ewa 1325-01-2007 21:47:29   [#87]

a ja waśnie Malgos odczytuję ten zapis jako obowiązkowy dla niepublicznych z uprawnieniami publicznych.... i przy wizytacjach również... stąd moje pytanie.. czasami gubie sie juz w tych wszystkich interpretacjach o niepublicznych

z tego co mi wiadomo w róźnych KO róźnie interpretowano nawet poprzednie rozporządzenie - jedni robili w niepublicznych (o uprawnieniach) mierzenia, a inni nie ... i twierdzili, że nie wolno...

a tematem chyba najbardziej kontrowersyjnym byly kwalifikacje nauczycieli... jedni wystepowali o zgode do KO i ja dostawali... a u niektórych wymagano cakowitych - pelnych kwalifikacji od nauczycieli w niepublicznych i o zgodach KO nie moglo byc mowy...

Juz czasem sie zastanawiam, ze to chyba ja wynajduję sobie utrudnienia i to co proste rozkadam na czynniki.... ale naprawdę mam czasami problem z rozróźnieniem zapisów, które dotyczą tylko niepublicznych i niepublicznych o uprawnieniach...

Małgoś26-01-2007 06:48:18   [#88]

Ewa, miałam poprzednio mierzenie - bez problemu uznano nieprzymuszanie szkoły niepubl.

Teraz mam diagnozę - to samo.

Jak nie dotyczy, to nie dotyczy - może się zdarzyć, ze jakiemuś wizytatorowi nie mieści się to w głowie, ale wtedy trzeba twardo bronić swojego stanowiska i zapisu w rozporządzeniu. W/g mnie jak na ogólna mglistość prawa wobec szkół niepubl. akurat te zapisy sa bardzo jednoznaczne.

Małgoś26-01-2007 06:51:34   [#89]

jesli chodzi o kwalifikacje:

- kwestie przygotowania pedag. "załatwia" dyr. szkoły  - odbiera od n-la pisemne zobowiązanie uzupełnienia tych uprawnień w ciągu max 1 roku (co 0,5 roku)

- kwestie wykształcenia - jesli cos jest nie tak, zwraca się do KO o zgodę

(nasze szkoły wchodza w zakresy dwóch KO - oba interpretują tak samo)

Ewa 1326-01-2007 07:22:48   [#90]

Małgoś

U nas Małgoś wygląda to troszkę inaczej...

Zapis z karty - art.7 ust.3 pkt 6 stosuje się w zależności od interpretacji wizytatora. Ja rozumiem go tak jak Twoje KO - "stosuje się odpowiednio", tzn., że niepubliczni też mają prawo występować o zgodę do KO... i ja nadal będę tak interpretować... bo tłumaczenie, że w niepublicznych muszą być ludzie z kwalifikacjami, a w publicznych mogą nie być (wtedy jest zgoda) nie przemawia do mnie...

jak dla mnie wszędzie powinni być nauczyciele z kwalifikacjami, ale życie pokazuje, że nie zawsze się tak da... i wtedy jest ta zgoda...

dzięki Małgoś za utwierdzenie i rozwianie wątpliwości...

Małgoś26-01-2007 08:42:35   [#91]

Ewa, jesli ktos tak interpretuje zapisy dot. wymogu kwalifkacji, to ... uprawia nierówność podmiotów wobec prawa ;-)

Natomiast wracając do nadzoru;

to, że na szk. niepubl. MEN nie nakłada w rozporządzeniach dodatkowych obowiazków dokumentacyjnych wynika dość jasno z UoSO, gdzie prawodawca wyraźnie okreslił  warunki jakie musi spełniać firma, żeby być szkołą i tez jakie, żeby byc szkołą o uprawnieniach szk. publicznej (czyli korzystać z dotacji, wystawiać swiadectwa, któe są na prawach świadectw "publicznych" itp.)

MEN nie rozlicza nas z rozwiązań organizacyjnych i nie narzuca swoich np. nie musisz robić hospitacji jotka w jotke jak opisano w rozp. ale musisz realizować programy, plany nauczania i stosowac zasady  oceniania itp. jak w szk. publ. a tę zgodność diagnozuje MEN (rękami KO)

latego też, nie musisz robić wielu innych rzeczy związanych z organizacja pracy szkoły (arkusze organizacyjne, plany nadzoru, wdn itd.) Musisz wywiązać się ze zobowiązań art. 7 ust.3 i ...już ;-)

A jakimi drogami to osiągniesz, to jest własnie innośc i autonomia szk. niepubl.

S Wlazło26-01-2007 09:47:34   [#92]
Małgoś - może źle interpretuję, ale czytam w rozp. dot. nadzoru, "par.3,ust. 3 "Przepisy ust. 1 i 2 do szkół i placówek niepublicznych stosuje się odpowiednio" - co znaczy odpowiednio, czy to nie znaczy że dotyczą czy nie dotyczą? A jeśli dotyczą, to ust.2 mówi o diagnozowaniu działalności d-w-o szkół, co oznacza wedle ust.2  po pierwsze hospitacje.Wyjaśnijcie mi to. Dzięki
Małgoś27-01-2007 19:08:37   [#93]

§ 3. 1. Działalność diagnostyczno-oceniająca obejmuje w szczególności:

1) systematyczne kontrolowanie przestrzegania przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkół i placówek;

2) diagnozowanie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkół i placówek;

3) ocenianie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkół i placówek, w całości lub w wybranych zakresach, w szczególności określonych w art. 33 ust. 2 ustawy;

4) gromadzenie informacji o pracy nadzorowanych nauczycieli i dyrektorów szkół i placówek, niezbędnych do dokonywania oceny ich pracy.

2. Formami działalności diagnostyczno-oceniającej są: hospitacje, wizytacje oraz badania wybranych zakresów działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkół i placówek.

3. Przepisy ust. 1 i 2 do szkół i placówek niepublicznych stosuje się odpowiednio.

 

oraz w tym samym rozporządzeniu dalej:

§ 4. 1. Hospitacja jest bezpośrednią obserwacją realizowania przez nauczycieli statutowych zadań szkoły lub placówki, w szczególności zajęć prowadzonych z uczniami lub wychowankami, a także czynności dyrektora i innych nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w szkole lub placówce, prowadzących hospitacje.

2. Celem hospitacji jest uzyskanie informacji do diagnozy lub oceny efektów pracy nauczycieli w zakresie wybranych elementów procesu dydaktycznego, wychowawczego lub opiekuńczego oraz wykonywania innych zadań określonych w statucie szkoły lub placówki.

3. Hospitacją obejmuje się całą jednostkę lekcyjną lub jednostkę zajęć. Hospitujący nie może wprowadzać zmian dotyczących tematu lekcji lub innych zajęć i przyjętego przez nauczyciela toku postępowania.

4. Nie hospituje się zajęć, jeżeli obecność osób trzecich może zakłócić przebieg pracy diagnostycznej lub terapeutycznej.

5. Hospitacje prowadzą:

1) dyrektorzy szkół i placówek będący nauczycielami oraz inni nauczyciele zajmujący stanowiska kierownicze w szkole lub placówce - w odniesieniu do nauczycieli szkoły lub placówki;

2) dyrektorzy szkół i placówek będący nauczycielami - w odniesieniu do innych nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w szkole lub placówce;

3) pracownicy zajmujący stanowiska wymienione w § 8 ust. 1 - w odniesieniu do dyrektorów szkół i placówek będących nauczycielami, a w przypadku gdy osoba zajmująca stanowisko dyrektora szkoły lub placówki nie jest nauczycielem - w odniesieniu do nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w szkole lub placówce.

6. Omówienie hospitacji powinno odbyć się w dniu jej przeprowadzenia, a w uzasadnionych przypadkach w terminie 3 dni roboczych po jej przeprowadzeniu.

7. Przepisów ust. 1-6 nie stosuje się do szkół i placówek niepublicznych.

 

Stefanie, ja to czytam w ten sposób, że w pragrafie 3 ust. 2 prawodawca określa na czym polegają formy nadzoru w szkole, stosowane przez wszystkie upoważnione organy(w tym dyrektora szkoły niepublicznej), natomiast w paragrafie 4 uszczególawia w sposób bardzo dokładny jedną z tych form oraz jednoznacznie stwierdza, ze nie narzuca jej szkołom niepublicznym.

Myślę, że dyrektor szk. niepubl. musi realizować nadzór pedagogiczny (tak jak to określa pragraf 3 ust. 1), ale nie musi (choc możę) robic tego w oparciu o hospitację.

Przyznam się, ze nie rozumiem tej "łaski" MENu.

Ktos coś przespał, nie doczytał, przegapił -  jednym słowem ..."i czasopisma" ;-)

S Wlazło27-01-2007 19:46:01   [#94]
Potrzebny prawnik - bo ja widzę tu sprzeczność wewnętrzną; w paragrafie 3 - na co wskazałem - odpowiedniość mozna rozumieć jako stosowanie, a ust. 7 par. 4 wskazuje, ze nhospitacja nie dotyczy szkół niepublicznych, to dla mnie jest to problem. Ponadto,jesteście zobowiązani ust.  4 par. 3 gromadzić informację o pracy nadzorowanych nauczycieli, niezbędnych do dokonania ich pracy. Jak oceniać pracę nauczyciela bez hospitacji jego zajęć? Myślę, że prawodawca się nie zastanowił, ale rzeczywiście można uznać, że w szkołach niepublicznych nie ma hospitacji,. Dzięki za wyjaśnienie.Pozdrawiam. Stefan
Małgoś27-01-2007 20:00:37   [#95]

najdelikatniej rzecz ujmując ... nieprecyzyjność ;-)

beera27-01-2007 20:10:41   [#96]

a bys mogła Małgoś to napisać jakoś o tych niepublicznych?

przekazalibysmy uwagi Szubańskiemu w Mietnem?

Małgoś27-01-2007 20:12:43   [#97]
OK :-)
beera27-01-2007 20:13:24   [#98]

o

:))

super

Małgoś27-01-2007 20:44:46   [#99]

czy tak?

Jak realizować nadzór pedagogiczny w szkole niepublicznej?

 

We wchodzącym właśnie  w życie szkolne  rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego, wykazu stanowisk wymagających kwalifikacji pedagogicznych, kwalifikacji niezbędnych do sprawowania nadzoru pedagogicznego, a także kwalifikacji osób, którym można zlecać prowadzenie badań i opracowywanie ekspertyz (Dz. U. Nr 235, poz. 1703) umieszczono zapisy, których dyrektor szkoły niepublicznej nie może odczytać w  sposób jednoznaczny.

Pierwsza wątpliwość dotyczy  § 3:

 

 § 3. 1. Działalność diagnostyczno-oceniająca obejmuje w szczególności:

1) systematyczne kontrolowanie przestrzegania przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkół i placówek;

2) diagnozowanie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkół i placówek;

3) ocenianie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkół i placówek, w całości lub w wybranych zakresach, w szczególności określonych w art. 33 ust. 2 ustawy;

4) gromadzenie informacji o pracy nadzorowanych nauczycieli i dyrektorów szkół i placówek, niezbędnych do dokonywania oceny ich pracy.

2. Formami działalności diagnostyczno-oceniającej są: hospitacje, wizytacje oraz badania wybranych zakresów działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkół i placówek.

3. Przepisy ust. 1 i 2 do szkół i placówek niepublicznych stosuje się odpowiednio.

 

Czy biorąc pod uwagę §3 rozporządzenia należy rozumieć, że:

a)                             w szkołach niepublicznych należy obowiązkowo stosować hospitację, jako formę działalności diagnostyczno-oceniającej?

b)                             w szkołach niepublicznych można stosować hospitację, jako formę działalności diagnostyczno-oceniającej?

 

Kolejna niejasność dotyczy § 4:

 

§ 4. 1. Hospitacja jest bezpośrednią obserwacją realizowania przez nauczycieli statutowych zadań szkoły lub placówki, w szczególności zajęć prowadzonych z uczniami lub wychowankami, a także czynności dyrektora i innych nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w szkole lub placówce, prowadzących hospitacje.

2. Celem hospitacji jest uzyskanie informacji do diagnozy lub oceny efektów pracy nauczycieli w zakresie wybranych elementów procesu dydaktycznego, wychowawczego lub opiekuńczego oraz wykonywania innych zadań określonych w statucie szkoły lub placówki.

3. Hospitacją obejmuje się całą jednostkę lekcyjną lub jednostkę zajęć. Hospitujący nie może wprowadzać zmian dotyczących tematu lekcji lub innych zajęć i przyjętego przez nauczyciela toku postępowania.

4. Nie hospituje się zajęć, jeżeli obecność osób trzecich może zakłócić przebieg pracy diagnostycznej lub terapeutycznej.

5. Hospitacje prowadzą:

1) dyrektorzy szkół i placówek będący nauczycielami oraz inni nauczyciele zajmujący stanowiska kierownicze w szkole lub placówce - w odniesieniu do nauczycieli szkoły lub placówki;

2) dyrektorzy szkół i placówek będący nauczycielami - w odniesieniu do innych nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w szkole lub placówce;

3) pracownicy zajmujący stanowiska wymienione w § 8 ust. 1 - w odniesieniu do dyrektorów szkół i placówek będących nauczycielami, a w przypadku gdy osoba zajmująca stanowisko dyrektora szkoły lub placówki nie jest nauczycielem - w odniesieniu do nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w szkole lub placówce.

6. Omówienie hospitacji powinno odbyć się w dniu jej przeprowadzenia, a w uzasadnionych przypadkach w terminie 3 dni roboczych po jej przeprowadzeniu.

7. Przepisów ust. 1-6 nie stosuje się do szkół i placówek niepublicznych.

 

Czy  zapis w § 4 ust. 7 stoi w sprzeczności z   3 ust. 3?

A więc, czy szkoła niepubliczna ma obowiązek stosowania hospitacji jako formy nadzoru (§ 3 ust.3) i jednocześnie nie ma takiego obowiązku (§ 4 ust.7)?

 

Czy należy te zapisy rozumieć że, w szkole niepublicznej można realizować obowiązek nadzoru pedagogicznego bez stosowania hospitacji?

beera27-01-2007 20:46:35   [#100]

JUŻ???

ratunku- jesteś bombowa

:))

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]