Forum OSKKO - wątek

TEMAT: nadzór pedagogiczny
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]
lucyna krajewska14-11-2006 10:54:21   [#01]
Witam czy ktoś posiada wiedzę czy zostało podpisane rozp. o nadzorze bo jest projekt, który miał być podpisany 15 października ale na stronach menisu nie ma go jeszcze zamieszczonego. Będę wdzięczna za informację.
Grazzza14-11-2006 11:04:03   [#02]

Podpisany 10 listopada

DYREK14-11-2006 11:24:13   [#03]
Zmiana rozporządzenia o szczegółowych zasadach sprawowania nadzoru pedagogicznego

Minister Edukacji Narodowej Roman Giertych podpisał 10 listopada 2006 roku zmianę rozporządzenia o szczegółowych zasadach sprawowania nadzoru pedagogicznego. Na mocy tej decyzji zniesione zostało mierzenie wewnętrzne jakości pracy nauczycieli.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, które było postulowane przez wszystkie środowiska nauczycielskie, a w szczególności przez dyrektorów szkół i placówek oświatowych wyeliminowane zostały najbardziej uciążliwe elementy w procedurze nadzoru pedagogicznego. Przede wszystkim zniesiono konieczność tworzenia raportów z wewnętrznego i zewnętrznego mierzenia jakości pracy szkoły lub innej placówki oświatowej. Będzie nadal sporządzana dokumentacja tworzona i gromadzona w toku nadzoru dla potrzeb dokonywania oceny pracy nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych. „Mierzenie to było mitręgą biurokratyczną, która odciągała nauczycieli od ich obowiązków. Było to wypełnianie pustych formularzy, tak naprawdę nikomu niepotrzebnych, ponieważ kuratoria z tej wiedzy i tak nie korzystały” – wyjaśnił Minister Roman Giertych i dodał, że Ministerstwo Edukacji Narodowej odchodzi od tej praktyki biurokratycznej.

lucyna krajewska14-11-2006 12:18:54   [#04]
Bardzo dziękuję za obszerne wyjaśnienie. Pozdrawiam
nela214-11-2006 12:51:38   [#05]
A gdzie znajdziemy podpisane rozporządzenie?
AnJa14-11-2006 12:54:50   [#06]
pewnie w dzienniku ustaw
beera14-11-2006 12:55:50   [#07]

:)))

spokojnie- jeszcze chwilke trzeba poczekać

a potem tez spokojnie;)

Tadek14-11-2006 16:53:32   [#08]
Czy może jest już tekst jednolity rozporządzenia.
beera14-11-2006 17:07:14   [#09]

tzn- jak to jednolity?

On jest jednolity:)

UlazIb14-11-2006 22:24:07   [#10]

To teraz zamiast mierzenia będziemy mieć wizytacje kompleksowe dla tych co byli wyznaczenie do zewnetrznego mierzenia, jak to powiedziała moja pani wizytator.

Czy coś się zmieniło??????Dla mnie nie, no może tyle, że faktycznie nie piszemy raportów.Ale zapewne trza będzie cos inneo napapierze stworzyć aby nasze KO poinformować co. jak sie w szkole dzieje.

Małgoś14-11-2006 22:31:41   [#11]
a mnie się szykuje ...diagnoza pogłębiona ;-)
S Wlazło15-11-2006 10:41:21   [#12]
Proponuję, żeby w OSKKO - za zgodą oczywiście Marka - zbierać opinie o stosowaniu nowego rozporządzenia, a w końcu roku szkolnego przedstawić MEN naszą opinię, może będziemy wnosić o nowelizację albo ocenimy pozytywnie to rozporządzenie. Co Wy na to? Stefan
beera15-11-2006 14:21:55   [#13]

Pisałam już o tym w innym wątku

Pierwsze podejscie zrobimy na Konferencji w Miętnem.

Wykorzystamy tam takze nasz materiał z konsultacji

no i nasze bieżące doświadczenia.

......

A ja wlasnie dostałam wylewu- spójrzcie na ankietę:

Uprzejmie proszę o podanie danych z terenu gminy do 24.11.2006 r. Serdecznie dziękuję.

 

 

Nazwa szkoły biorącej udział                       w przeglądzie/konkursie piosenki patriotycznej

Ilość uczestników

Data i miejsce przeglądu/konkursu

Organizator

AnJa15-11-2006 14:33:21   [#14]
aha:-)))))

mamy cus podobnego - ale chyba elekronicznie i dla chętnych: w jakich imprezach patriotycznych od początku roku uczestniczyli uczniowie i chyba też nauczyciele
beera15-11-2006 14:35:54   [#15]

mam ochotę napisać brzydkie słowo

a będąc ścislą KILKA brzydkich słów

my tez elektronicznie- ale niech mi kto powie, jaki to sens i jaka logika?

Mam wrazenie, że jedyną alternatywą by zachować zdrowy umysł to się zapisac do tych krasnoludków i gamoni.

Ewa 1315-11-2006 17:22:01   [#16]
My tez mamy patriotycznie...nie czujcie się osamotnieni..
Ank15-11-2006 18:17:38   [#17]

i my też

nie jesteś Asiu osamotniona

Ewa 1315-11-2006 18:21:22   [#18]

u nas m.in. sprawdza sie czy problematyka realizacji treści patriotycznych jest przedmiotem posiedzeń rad pedagogicznych i zespołów przedmiotowych...

beera15-11-2006 18:24:43   [#19]

ja to nawet nie mam pretensji do patriotyzmu

ale żeby w ramach jego badania badano szkołę na okoliczność uczestnictwa w konkursach patriotycznych piesni, to no... durne jest- powiem szczerze.

Wiecie, co w dodatku myslę? Że w 80 % szkół się teraz produkuje te konkursy.

Gorzej jak jutro spytają w ilu konkursach na wiersz patriotyczny, dzieci uczestniczą, albo na patriotyczne opowiadanie, albo na mine patriotyczną... Co jeszcze można wymyślić?

W sensie co by tu jeszcze... panowie, co by tu...?

.........

a jak jakas szkoła i owszem- patrotycznie, tylko bez konkursów na pieśń, wiersz, krok i myśl, tylko ot tak- normalnie?

Ank15-11-2006 18:36:07   [#20]
no właśnie o to chodzi, że poczucie normalności jakby znienormalniało ...
Ewav15-11-2006 18:43:39   [#21]
E tam. Ja się dowiedziałam od tatusia patrioty, który z dwóch synów zrobił patriotów w USA, że szkoła zawala wychowanie patriotyczne, bo na mszy ZA Ojczyznę 11 listopada było mało dzieci szkolnych. To dopiero będzie afera jak to zaczną badać.
Katka15-11-2006 19:29:36   [#22]
a ja pamiętam jak kiedys zarzuciałm uczniowi, który mnie  w wypracowaniu przekonywał, że kocha całym sercem swoja ojczyznę i gotów jest za nią oddac życie,że troche mu nie wierzę, to powiedział, że nie po to jego dziadek zginął na wojnie, żeby on nie mógł sobie takich rzeczy pisać! ot i patriotyzm! dziadkowy
bogda415-11-2006 19:35:34   [#23]

u nas na wszelki wypadek

 obfotografowano 4 rundy obchodów dnia 11 Listopada, gazetka ścienna  miała wymiary 4mx5,5m / mocno patetyczna/ oczywiście też jest już w aparacie cyfrowym,młodzież z podstawóweczki ze sztandarem przeszła kilka kilometrów po mieście.

Ciekawe kiedy konkurs na to?

;-)

Wojciech Tański15-11-2006 19:46:31   [#24]
Asiu! Nic to! W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku odbywał się co roku w naszym pięknym kraju "Festiwal piosenki partyzanckiej". Festiwal, jak festiwal, piosenki, jak piosenki. Ciekawsze było to, że na fesiwal ów, 30 lat po wojnie, można było zgłaszać "nowe piosenki partyzanckie". Historia kołem się toczy... ;-)))))
beera15-11-2006 19:48:34   [#25]
miałoby się ochotę, by ono- to koło, przygniotło co poniektórych ;))
irenastop15-11-2006 19:53:27   [#26]

 

   U nas w zachodniopomorskim mamy nowego kuratora      / od miesiąca / i chyba ma głowę na karku i na razie takich bzdurnych ankiet nie każe nam wypełniać. Mam nadzieję, że to zdrowe podejście zachowa na całą swoją kadencję.

Ewa 1315-11-2006 20:20:31   [#27]

irenastop

to masz szczęsćie, że jeszcze nie mialaś diagnozy... i to nie tylko tej o patriotyźmie...

Magosia15-11-2006 20:29:29   [#28]

Po przekątnej

też cisza ...wierzę w rozsądek naszego KO.
Ewa 1315-11-2006 20:34:12   [#29]

magosiu

po przekątnej nie ma ciszy, to tylko irenastop ma jak na razie szczęście i ciszę...
irenastop15-11-2006 20:42:23   [#30]

 

  Diagnozy miałam, ale w roku poprzednim. Jakoś szło to przeżyć.

Gaba15-11-2006 20:48:07   [#31]

zakontraktować P jak... ?

napisałam i zmazałam, ale powiem - nie wyobrażam sobie patriotyzmu kontraktowego.

Nie wyobrażam sobie, by ktoś nie zrobił imprezy na święto państowowe, a jak sie domyślam są tacy - u nas były, są i będą. Nie yobrażam sobie obecności wizytatora od patriotyzmu z ankietką. Oj, jak wtedy mnie zamrowi klawiatura...

Nie robię imprezy, bo p. Giertych kazał, ale dlatego, że trzeba - stymulację, sesję naukową, wieczór pieśni... spotkanie ze starcami (np. Z Batalionem AK Skała) - a za to, że ktos nie robił, albo robi z chęci podlizania się i chęci "wypaścia" zrobiłabym krakowskie... wyny...

1. 1982 - "Czarna sukienka" u dominikanów...

2. 1983 - w refektarzu "Nie masz to wiary, jak w naszym znaku..."

3. "Orlęta - my jesteśmy z polskiej Wenecji..." + pieśni Żołnierza polskiego...

- koncerty z chórem kilkadziesiąt... + wyjazdy

- tego się nie zapomina + cudny sylwester i pasterka w górach z kolędami patriotycznymi... północ juz była, gdy się zoczyła nad lwowską krainą wielka łuna... i Kotarba z piesniami sarmackimi.

1996 Orlęta... w szkole z polką lwowską... (matki przyszły i... nie wiedziałysmy, skąd panią znamy... + babcia Voigtowa lwowianka) i parę edycji Pieśni w historii i historii w pieśni...

2000 - Orlęta w gimnazjum... i dziadkowie kolejnych.... i posypał się worek... - sesje, sztuki napisane, montaże... stymulacje wydarzeń...

tylko mi, cholera, nie każcie tego kontraktować. To nie jest dla sławy i na pokaz. To jest dla nas.

Gaba15-11-2006 21:03:47   [#32]

dla mnie patriotyzm to nie biegła znajomość pieśni patriotycznych, myślę, że nie mam tu równych... z racji, chociażby wykształcenia, ale dzień codzienny i postawa obywatelska - to nie okrzyk - my z synowcem na koń i jakos to będzie... + rzewne pieśniczki

To COŚ nie będzie już jakoś... to musi być po obywatelsku poprzez pracę.

Ewa 1315-11-2006 21:06:07   [#33]

a ja gdy słysze te pieśni... hymn również... mam jakieś dziwne drżenie.. wewnętrzne przezycia...

Gaba15-11-2006 21:16:20   [#34]

są tacy, co wiedzą...

Powstańcza klęska

Czarna sukienka

Schowaj matko, suknie moje,
Perły, wieńce z róż:
Jasne szaty, świetne stroje -
To nie dla mnie już!
Niegdyś jam stroje, róże lubiła,
Gdy nam nadziei wytrysnął zdrój;
Lecz, gdy do grobu Polska zstąpiła,
Jeden mi tylko przystoi strój:
Czarna sukienka!

Narodowe nucąc śpiewki,
Widząc szczęścia świt,
Kiedym szyła chorągiewki
Do ułańskich dzid -
Wtenczas mnie kryła szata godowa;
Lecz, gdy śród bitwy brat zginął mój,
Kulą przeszyty w polach Grochowa -
Jeden mi tylko przystoi strój:
Czarna sukienka!

Gdy kochanek w sprawie bratniej
Mściwą niosąc broń,
Przy rozstaniu raz ostatni moją ścisnął dłoń -
Wtenczas, choć smutna, lubiłam stroje:
Lecz, gdy się krwawy ukończył bój,
A on gdzieś poszedł w strony nie swoje -
Jeden mi tylko przystoi strój:
Czarna sukienka!

Gdy laur Igań, Wawru kwiaty
Dał nam zerwać los,
Brałam perły, drogie szaty
I trefiłam włos;
Lecz gdy nas zdrady wrogom przedały,
Gdy zaległ Polskę najeźdźców rój,
Gdy w więzach jęczy naród nasz cały,
Jeden mi tylko przystoi strój:
Czarna sukienka!

Konstanty Gaszyński
Paryż 1832

5 października 1831 roku armia polska przekroczyła granice Prus, w następnych tygodniach skapitulowały twierdze w Modlinie i Zamościu - był to koniec powstania listopadowego. "Żadne wydarzenie od czasu upadku Polski nie wstrząsnęło równie silnie i nie wywołało takiej reakcji w świadomości narodowej" - napisał historyk Marian Kukiel.

Wojciech Kossak, Sowiński w okopach Woli        Rozpoczęte nocą listopadową 1830 roku powstanie miało realne szanse powodzenia - pokonania armii rosyjskiej i zmuszenia jej do opuszczenia Królestwa. Polski Sejm zdetronizował z tronu polskiego cara Mikołaja I i zerwał związek z Cesarstwem Rosyjskim. Po wkroczeniu armii zaborczej do Królestwa, Polacy odnieśli szereg zwycięstw m.in.: nad Liwcem, pod Stoczkiem, Dobrem i Wawrem. Bitwa Grochowska zatrzymała Rosjan i osłoniła Warszawę. Mimo przewagi militarnej polskiej armii i kolejnych zwycięskich bitew pod Wawrem, Dębem Wielkim, Iganiami i Firlejem, nie udało się zmusić Rosjan do wycofania. Klęska generała Skrzyneckiego pod Ostrołęką w maju 1831 roku złamała morale polskiego wojska i odebrała wiarę w ostateczne zwycięstwo. We wrześniu feldmarszałek Paskiewicz zdobył Warszawę, powstanie upadło miesiąc później.
        Zemsta cara Mikołaja I była bezwzględna. Konsekwentnie dążył do całkowitej rusyfikacji i upokorzenia narodu, który ośmielił mu się sprzeciwić. Amnestia nie objęła członków rządu, sejmu, uczestników "zamachu listopadowego", wszystkich, którzy przekroczyli granice i powstańców z ziem zabranych. Trzem tysiącom powstańców skonfiskowano dobra, żołnierzy wcielono do wojska rosyjskiego, zamknięto uniwersytety w Warszawie i w Wilnie, Politechnikę Warszawską oraz Liceum Krzemienieckie. Królestwo pozostawało pod wszechwładzą namiestnika Paskiewicza, rosyjskiej administracji i policji. W 1830 roku w stolicy stanęła cytadela - więzienie i katownia niepokornych. "Zbudowałem cytadelę i za najmniejsze zaburzenie każę z niej zbombardować i spalić Warszawę... i na pewno jej nie odbuduję" - groził car Mikołaj I. Powstanie jednak nie było zmarnowaną szansą. Dowiodło, że naród polski nie zrezygnuje z niepodległości. "Powstał naród polski z poniżenia i podległości z męskim przedsięwzięciem nie powrócenia więcej do więzów, które skruszył, niezłożenia oręża przodków, póki nie wywalczy niepodległości i potęgi, jedynej swobód rękojmi, póki nie zabezpieczy sobie tych swobód, których domagać się jako zaszczytnej puścizny przodków i naglącej potrzeby wieków, podwójne ma prawo" - głosił manifest Sejmu Królestwa Polskiego ze stycznia 1831 roku.

 

Ps. stąd macie motyw Polski-wdowy, kobiety owdowiałej, pani Rowlison, np. u Grottgera...

szwedka13-01-2007 18:56:59   [#35]

Podnoszę temat jeszcze raz bo ja nie do końca mam pełną wiedzę na temat byłego niby mierzenia to teraz  jak to ma wygladać?

Trzeba kontynuować dalsze plany rozwoju , czy jakaś inna forma?

Marek Pleśniar13-01-2007 19:15:32   [#36]

postaram się ściągnąc kogoś kompetentnego do Miętnego

niech tam MEN z pierwszej ręki poopowiada

szwedka13-01-2007 19:31:16   [#37]
Dobrze by było pozdrawiam
violka13-01-2007 19:35:31   [#38]

rozporządzenie, rozporządzeniem, ale UoSO sie nie zmieniło

tak więc nadal mamy mierzyć, tyle że nie ma opisane tak szczegółowo jak w starym rozporządzeniu

tak wygląda zapis z ustawy o sytemie oświaty

Art. 33. 1. Nadzór pedagogiczny polega na:

  1)  ocenianiu stanu i warunków działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkół, placówek i nauczycieli;

  2)  analizowaniu i ocenianiu efektów działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkół i placówek;

  3)  udzielaniu pomocy szkołom, placówkom i nauczycielom w wykonywaniu ich zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych;

  4)  inspirowaniu nauczycieli do innowacji pedagogicznych, metodycznych i organizacyjnych.

2. W zakresie wymienionym w ust. 1 pkt 1 i 2 nadzorowi podlega w szczególności:

  1)  zgodność zatrudniania nauczycieli z wymaganymi kwalifikacjami;

  2)  realizacja podstaw programowych i ramowych planów nauczania;

  3)  przestrzeganie zasad oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów, a także przestrzeganie przepisów dotyczących obowiązku szkolnego oraz obowiązku nauki;

  4)  przestrzeganie statutu szkoły lub placówki;

  5)  (uchylony);

  6)  przestrzeganie praw dziecka i praw ucznia oraz upowszechnianie wiedzy o tych prawach;

  7)  zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki.

 

a skoro mamy oceniać stan, oceniać i analizować efekty - to jak będziemy to robić?

trzeba zaplanować? - trzeba

opracować narzędzia? - też

udokumentować? - a i owszem

podsumować i wyciągnąć wnioski?- koniecznie

i co?  ...... raport prawie gotowy ;-))))

a program rozwoju szkoły - w zasadzie każdy dyrektor coś takiego zawsze miał

jakoś nie widzę aby to rozporządzenie zmieniało wiele - zmniejszenie biurokracji? a kto do tej pory wymagał tony papieru (przecież program rozwoju może się mieścić na 1 kartce A4)?

Leszek13-01-2007 21:48:59   [#39]

cały sens "nowości" w tym - czy szkoła moze stosować własne rozwiązania -

zatem chcesz to idź w papieromanię... a nie chcesz to minimalizuj papierowy produkt...

no i oczywiscie jak oprzeć się papierowej twórczości KO (czy tam będzie taka tendencja?)...

pozdrawiam

AnJa13-01-2007 21:52:04   [#40]
jak to jak się oprzeć?

jak zawsze: siłom i godnosciom

siłom się nie da- zostaje więc godność

i o to chodzi
...
podobno znowu mi wizytatora zmienili
Leszek13-01-2007 21:54:00   [#41]

AnJa, zmiany teraz to rzecz nie nowa...

"moim" też zmienili...

przymuszeni...

:-))))

pozdrawiam

AnJa13-01-2007 21:57:08   [#42]
no i będziem gonić tego króliczka do tzw.us.... smierci

pociesza mnie tylko to, że ze wszystkimi swoimi wizytatorami z lat ostatnich utrzymuję stosunki wręcz przyjacielskie
szwedka13-01-2007 22:18:57   [#43]
Ja również mam nowego wizytatora , który zapowiada się nieźle a plany z poprzednich lat są, więc dalsza kontynuacja dziękuje jesteście niezawodni jak zwykle.
Ewa 1314-01-2007 00:08:59   [#44]

szkolenia rozpoczete

 Szkolenia o nadzorze zostały już przez KO rozpoczęte

 

SZCZECIN - 17 stycznia 2007 r. (środa)

 

 http://www.xoops.kuratorium.szczecin.pl/modules/wfsection/article.php?articleid=1059

 

LUBLIN - 1 lutego 2007 roku

 

http://www.kuratorium.lublin.pl/?akc=akt&op=szcz&id=397&m=26&ms=

 

GORZÓW - 30 i 31 stycznia 2007 r.

 

http://www.ko-gorzow.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=240&Itemid=185

 

 
Ewa 1317-01-2007 20:38:00   [#45]

narady o nadzorze

Bydgoszcz - 30 stycznia 2007 r.

http://www.kuratorium.uwoj.bydgoszcz.pl/

Ewa 1317-01-2007 20:45:54   [#46]

 Opole - w dniach 29-31 stycznia 2007 r.

http://www.kuratorium.opole.pl/

jedrek517-01-2007 21:11:47   [#47]
Czy ktoś wie kiedy w Poznaniu?
joljol17-01-2007 21:30:49   [#48]

sprostowanie #44

lublin zaczyna 26 stycznia od przedszkoli

to delegatura w Białej Podlaskiej ma zaproszenie na 1 lutego

Tara17-01-2007 22:29:06   [#49]

I kto tu

pytał o urlop dyrektorów?

Toż to pierwszy dzień ferii.

djb18-01-2007 08:03:57   [#50]

djb

Czy ktoś z Forumowiczów był 17.01. na szkoleniu o nadzorze w Szczecinie ? jak tak, to proszę o podzielenie się refleksjami i uwagami.
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]