Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Konsultacja OSKKO - Rozporządzenie o nadzorze pedagogicznym
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ]
beera04-10-2006 21:00:12   [#51]

kiedyś to się nazywwalo WDN

ale idea by się szkolic " wewnetrznie" dośc szybko została skompromitowana- polegac mialo to bowiem na tym, ze ktos się szkoli z n-li, a potem szkoli innych

Teraz raczej mowimy o "wspolnym szkoleniu"- dla mnie może się to nazywac jak kto chce- WDN, WDZ, byle to dobrze sluzylo szkole

beera04-10-2006 21:02:08   [#52]

Roman- dokladnie to mialam an mysli, gdy pisalam w konsultacjach:

tematykę i terminy zebrań oraz szkoleń rady pedagogicznej,
Nie wiem, co to ma wspólnego z nadzorem- raczej z planem pracy szkoły, o którym mowa w UOSO

........

Krzysiu, pisz, pisz :)

veronika04-10-2006 22:00:07   [#53]

Jestem

Jestem tam?
Fakir204-10-2006 22:05:16   [#54]

Asiu....

To "Krzysiu, pisz pisz :)" to było do mnie?

Bo ja wciąż myślę...

Czytam bez przerwy (zaciąłem się ?!?) to co piszecie i myslę...

I chole... cos mi tu śmierdzi... I nie wiem co...

Ale tu jest schowane coś złego...

To taki 6-7-8 zmysł...

Myślę...

beera04-10-2006 22:07:46   [#55]

do obu:)

bo się Ty zastanawiasz i Krzysztof pomorski

co do tego zmysłu- hm..., choc go rozumiem i jakos wewnętrznie podzielam, trudno pisac do MEN, ze mamy tu na forum przeczucie;)))

( w dodatku te przeczucia-odczucia sa ogolniejszej natury;)

beera04-10-2006 22:08:16   [#56]

Weroniko

nie wiem, czy jesteś " tam" ale TU na pewno jesteś ;)))

Fakir204-10-2006 22:35:51   [#57]

- - -

Poniał............

Myślę.........

Do kiedy mamy czas?

Bo jutro (to znaczy jutro-pojutrze i popojutrze) robię konferencję w Sandomierzu... Ale biorę "Irdę" i się wieczorem odezwę...

Mam kilka godzin w pociągu i autobusie...

:)))

bogna05-10-2006 11:07:35   [#58]

Zapisy rozporządzenia

Uwagi OSKKO lub tezy do dyskusji

§1

 

 4) hospitacji - należy przez to rozumieć prowadzenie bezpośredniej obserwacji realizowania przez nauczycieli statutowych zadań szkoły lub placówki, w szczególności zajęć prowadzonych z uczniami, a także czynności hospitacyjnych dyrektora i innych nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w szkole lub placówce;

 

uważam za mało czytelne definiowanie jakiegoś słowa poprzez  użycie tego samego słowa czy jego odmiany

ankate05-10-2006 11:58:50   [#59]
A może jako załącznik do rozporządzenia - wykaz dokumentacji obowiązującej w szkole i papierów, które szkoła powinna produkawać. W zaprzyjaźnionej szkole wizytator KO podczas mierzenia - pierwszy dzień wczoraj, czytał strona po stronie, a było ich 170, 'Wewnątrzszkolny system zapewniania jakości" i wychwytywał jakich procedur jeszcze brakuje. Nad tym nie da się zapanować!!!! Nowe rozporządzenie nic nie zmieni :-(((
Tatiana05-10-2006 12:19:35   [#60]

nadzór-projekt rozporz.

 

Wypowiadam swoje zdanie na temat projektu o nadzorze. Mam porównanie, ponieważ wizytatorem jestem od 1973 r. Ten projekt mi najbardziej odpowiada. Męczyłam się  w tym mierzeniu ogromnie. Nie byłam przekonana o spełnianiu konkretnego celu nadzoru. Będąc na placówce byłam ograniczona w swoich działaniach, bo trzeba było się poruszać w obszarach wybranych. A jeśli mierzenie jest raz na 5 lat, to chciałam się przyjrzeć wszystkeimu. Kiedy robiłam wizytację, to zbadałam wszystko, ustaliłam słabe strony /zalecenia/, przekazałam dyrektorowi i radzie pedagogicznej i ustaliłam terminy realizcaji czy poprawy tych słabych stron. Po rozmowie z dyrektorami - są tego samego zdania. Raz na 5 lat w szkole coś konkretnego się działo, no i ocena obejmowała całość problemów. Miałam wiedzę o całości problemów placówki. To mierzenie w ostatnich czasach nie miało większego wpływu na zmiany. Mierzenie dla mierzenia. A do tego każdy wizytator miał inne narzędzia badawcze, nie dawało to mozliwości obiektywnej oceny i analizy porównawczej.Bardzo mi odpowiada ten nowy projekt.

nn05-10-2006 12:37:20   [#61]

OBY...

nasze spostrzeżenia i propozycje nie wpłynęły na produkcję dodatkowych, niepotrzebnych dokumentów potwierdzających normalnę pracę szkoły. Tamte chłopaki są zdolne do różnych rzeczy. Skonkretyzować działania wynikające z nadzoru to nie to samo co je rozwlec i dowolnie interpretować.
S Wlazło05-10-2006 15:43:57   [#62]
No cóż, wśród nas są obrońcy nadzoru pojmowanego dokładnie, jak 30 lat temu. Zamiast patrzeć, jak to robią Finowie, gdzie nie ma kuratoriów a mają - uważam między innymi dzięki temu, że nie ma zewnętrznego nadzoru, tylko jest autonomia szkoły, najlepszą edukację na świecie. Nie wierzę, aby dyrektorzy tak mocno podporządkowani wizytatorowi mieli inny pogląd niż ich wizytator, po co ryzykować. Oczywiście, że mierzenie zostalo rozporządzeniem Krystyny Łybackiej zdegenerowane, ale w świecie ma ono miejsce, np. w postaci akredytacji, też raz na pięć lat i ocena pracy szkoły nie zależy od subiektywnej, indywidualnej oceny wizytatora, tylko od ogólnie przyjętych standardów. Zamiast iść drogą, którą podąża nowoczesny świat edukacji i w  zewnętrznym oglądzie pracy szkoły pójść współczesną i bardzo skuteczną edukacyjnie drogą, powróciliśmy do czasów komuny w nadzorze. Czy zapomnieliśmy, że pierwsze wyniki PISA wypadły dla polskich uczniów katastrofalnie, dlatego że mieliśmy tak przestarzałą oświatę. Okazuje się, że wizytatorom i wielu dyrektorom powrót do przeszlości odpowiada. Nic tylko współczuć polskiemu dziecku. Stefan Wlazlo.
Bogusław T05-10-2006 16:36:12   [#63]
Równie gorzkie, co trafne.
krisko 6305-10-2006 18:27:43   [#64]

Czy jest w najbliższej przyszłości szansa na porzucenie eksperymentowania w obszarze prawo oświatowe?Jeśli nie będzie stabilego prawa,przejrzystego to na nic nasze dobre chęci i działania by było lepiej.Pomyślcie ile razy w ostatnim okresie nowelizowano np.roporządzenie w sprawie oceniania w sprawie egzaminów zewnętrznych,nadzoru itd .To forum dowodzi najdobitniej jakie to złe praktyki.Ile utrudnień w organizacji pracy szkoły z tego powodu ,ile wysiłku by nadążyć za zmianami?To tylko adresaci tego prawa wiedzą.Szkoda,ze autorzy tych kolejnych zmian eksperymentalnie przez np.rok w formie weryfikacji swoich pomysłów nie zamieniają sie ż nami na role.A może by z takim formalnym wnioskiem forumowiczów do MEN wystąpić?Co wy na to?

Gdyby jeszcze te kolejne poprawki do poprawek porządkowały sprawy,prostowały pomagały lepiej funkcjonować oświacie-to nichby.Coraz to nowe, inne wymagania stawia sie przed dyr,nauczycielem ,uczniem,wizytatorem,kuratorem.Zmiana zasad w trakcie gry to już standard w polskiej szkole/matematyke na maturze zdają obecne IItechnikalne obowiązkowo-gdy zaczynali nie mieli otym pojęcia/Przykłady mozna mnożyć.Tak nie wolno.Ja protestuje.Kto jeszcze?

PawełR05-10-2006 18:55:20   [#65]
Jeszcze raz powtórzę - hospitacja nie może trwać jednostkę lekcyjną bo w kształćeniu zintegrowanym nie ma jednostek lekcyjnych
ewa bergtraum06-10-2006 06:57:41   [#66]

§ 8

 

1.      Dyrektor szkoły opracowuje roczny plan nadzoru, z którym zapoznaje radę pedagogiczną oraz radę rodziców przed rozpoczęciem roku szkolnego, którego plan dotyczy, z zastrz. ust. 5

 

Uwaga Asi o tym, że niemożliwe jest ze względów praktycznych zapozanie rodziców z planem nadzoru przed rozpoczęciem roku. Proponuje więc tydzień po. Poszłabym jeszcze dalej. Rozporządzenie o ocenianiu mówi tak:

 

       § 4. 1. Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o: (...)

      2. Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania oraz o warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania. (...)

 

W mojej Szkole ten początek określiłam w statucie jako w ciągu miesiąca od ropoczęcia zajęć. Rodzice po co innego przychodzą na spotkania wrześniowe. I tak trzeba będzie robić dla nich bryk z planu nadzoru. Ledwo wytrzymują te raporty, programy wychowawcze, profilaktyki, rozwoju itp. Kiedyś któryś z nich spytał, czy szkoła to jest jeszcze dla ucznia, czy już tylko dla siebie i urzędników?. Poza tym tę nową radę też się wybiera w niektórych szkołach co roku, więc należałoby zrobić spotkanie dla poprzedniej w sierpniu i nowowybranej we wrześniu?.

 

Rodzice takie papierowe uprawnienia dostają, a urzędnicy się cieszą, że dobrze robią rodzicom i umacniają ich pozycję w szkole. Śmiechu warte. I żeby było jasne: piszę z perspektywy szkoły ponagimnazjalnej. Pracowałam w podstawowej i wiem, że im mlodsza klasa, tym zainteresowanie dzieckiem większe.

 

 Wracając  do początku mojej wypowiedzi, proponuję zapis:

 

Dyrektor szkoły opracowuje roczny plan nadzoru, z którym zapoznaje radę pedagogiczną przed rozpoczeciem roku szkolnego, a radę rodziców w ciągu miesiąca od rozpoczęcia zajęć.

 

I jeszcze jedno, to już uwaga dyrektorów z zaprzyjaźnionych szkół.: wyraźnie określić granice czasowe trwania wizytacji. Ktoś tu o tym pisał. Znam szkołę, w której mierzenie trwało z przerwami trzy miesiące.

 

Np. w paragrafie 5 ust. 4: Wizytacja nie może zakłócać toku pracy i trwać dłużej niż miesiąc.

 

Wiem: zawsze się może zdarzyć coś tam, ale wtedy to są pojedyncze przypadki i już do ustalania na linii kurator - dyrektor. Na piśmie.

S Wlazło06-10-2006 08:07:52   [#67]
Dobrze,że wchodzimy w szczegóły. Oczywiście, plan nadzoru przed rozpoczęciem roku szkolnego, to przykład nieznajomości szkoły przez urzędników. Taki plan ma w moim postrzeganiu - dwie części; 1) ustalenie tematyki hospitacyjnej na dany rok szkolny, w której należy uwzględnić zadania (czyli priorytety) MEN na dany rok szkolny oraz priorytety własne. Tę koncepcję należy przedstawić radzie pedagogciznej, można w sierpniu, o ile priorytety MEN już będą ogłoszone.Teraz nauczyciele powinni pomyśleć, jak w swoim przedmiocie można zobrazować te zagadnienia. Muszą mieć czas, myślę, że z 10 dni i dopiero wtedy można z nimi ustalać terminarz hospitacji, czyli drugą część planu. Nie da się tego zrobić przed rokiem szkolnym z tego powodu, że nie można obserwować zagadnień ujętych w problematyce hospitacyjnej w sposób przypadkowy, nauczyciele muszą przewidzieć, jakie efekty i kiedy swej pracy w postaci prezentacji uczniow mogą być dokonane. Przed rokiem szkolnym można tylko ustalić termin hospitacji u nauczycieli awansujących i/lub podlegających ocenei pracy ale i terminy też powinny być skoordynowane w harmonogramie zadań kierowniczych. Najlepszym zapisem byłoby przeniesienie planu nadzoru na koniec września, początek roku szkolnego i tak nie służy spokojnej pracy hospitacyjnej.
beera06-10-2006 08:16:41   [#68]
zbiorę wszysto jeszcze raz dziś- jutro
Marek Pleśniar06-10-2006 09:38:50   [#69]

a bo odczepili by się wreszcie ci nauczyciele i wizyatorzy od trybu rocznego szkolnego

mało to lat kalendarzowych?

ewa bergtraum06-10-2006 10:13:07   [#70]

Niekoniecznie

Z rozporządzenia wynika, że organ nadzoru przedstawia roczny plan dyrektorom do dnia 30 czerwca. 

 par. 7 ust. 4 : Organ sprawujący nadzór przedstawia roczny plan nadzoru dyrektorom nadzorowanych szkół i placówek oraz ich organom prowadzącym do dnia 30 czerwca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, którego dotyczy plan (...)

Rozumiem więc, że kurator zna już wtedy priorytety ministra i ma też swoje własne. Wobec tego plan nadzoru można przedstawić radzie już w sierpniu. Plan hospitacji w ogólnych zarysach, bo hospitacje nie sprowadzają się wyłącznie do prezentacji dokonywanej przez uczniów. Tworzymy go także m.in. w oparciu o wnioski z nadzoru przedstawiane nauczycielom w czerwcu, w tym np. z hospitacji kontrolnych, oceny pracy itd.

 Ten 30 czerwca zachwycił mnie. Zapis o urlopie nauczycielodyrektora należy włożyć między bajki. Co nowego robić w nowym roku szkolnym chcę wiedzieć w czerwcu, a nie pod koniec sierpnia dowiadywać się na naradzie dyrektorów. W końcu sierpnia i we wrześniu wszyscy w szkole mają mnóstwo innej pracy, nie ma czasu na koncepcyjną z nauczycielami. Zresztą priorytety to nie najważniejsza część w planie nadzoru.

Marek306-10-2006 10:43:20   [#71]

do bodzia

Gdzie można znaleźć nową wersję projektu tego rozporządzenia? Jak masz to udostępnij.
ewa bergtraum06-10-2006 11:01:04   [#72]

I jeszcze od J.P.

Pani? Pan? J.P. (nie podaję nazwiska, gdyż nie zostałam upoważniona, a korespondencję otrzymałam na adres prywatny), przysłała nam swoje spostrzeżenia. Bardzo dziękuję i zapraszam do nas, tj. do OSKKO i na jego forum. :-)

 

Propozycja zmiany z uzasadnieniem

Brzmienie po zmianie

§3 ustęp 3 powinien zawierać termin, w jakim dokonane zostaną wspomniane czynności

 

Czynności wykonywane w ramach działalności diagnostyczno – oceniającej powinny być w terminie dwóch tygodni od ich planowanego rozpoczęcia poprzedzone przekazaniem nadzorowanym podmiotom celu i zakresu tych czynności,.

§6 ustęp 5 powinien zawierać termin, w jakim dokonana zostanie wizytacja

 

Prowadzący wizytację, na co najmniej trzy tygodnie przed jej rozpoczęciem, przedstawia radzie pedagogicznej program wizytacji.

§6 ustęp 6 punkt 1) uszczegółowiłabym
o konieczność przedstawienia wykazu dokumentów, który znacznie ułatwi pracę obu stron – wizytującego
i wizytowanego

cele i szczegółowy zakres tematyczny wizytacji wraz z wykazem dokumentów szkolnych podlegających analizie,

§8 ustęp1

Uważam, że jest awykonalne sporządzenie rzeczywistego, a nie dla sztuki planu nadzoru w tym terminie. Nie wyobrażam sobie, że sporządzenie tego dokumentu nie poprzedzi praca w komisjach szkolnych. Nie jest to dokument, który może być przypadkowy
i w kształcie zaproponowanym w projekcie rozporządzenia wręcz wymaga konsultacji,

a dyrektor nie ma prawa skrócić urlopu nauczyciela o więcej niż tydzień – w wakacje są oczywiście egzaminy klasyfikacyjne, poprawkowe, posiedzenia komisji rekrutacyjnej oraz posiedzenia plenarne rady pedagogicznej. Nie sądzę też, aby możliwa była
w wakacje dogłębna analiza wyników egzaminów zewnętrznych, nawet, jeśli będą one przekazane nieco wcześniej. Jest wreszcie wiele informacji oprócz wyżej wymienionych, które mogą wpłynąć na modyfikację planów dydaktycznych. U nas było to min. wyodrębnienie z klasy pierwszej wielozawodowej klasy z zawodami kucharz, cukiernik i sprzedawca, co zaskutkowało pojawieniem się nowych przedmiotów zawodowych w SZPN, które dotąd nauczane były na kursach.

Jestem przekonana, że połowa września daje możliwość ominięcia wspomnianych trudności i rzetelnego przygotowania planu nadzoru, a jednocześnie nie będzie miała negatywnego wpływu na przebieg roku szkolnego.

Dyrektor szkoły opracowuje roczny plan nadzoru, którym zapoznaje radę pedagogiczną i radę rodziców do 15 września w roku szkolnym, którego plan dotyczy, z zastrz. ust. 5

§8 ustęp 3 punkt 2)

Terminy tylko niektórych posiedzeń rad pedagogicznych można dokładnie zaplanować, a i te czasem ulegają przesunięciu. Proponuję, więc złagodzenie tego punktu.

tematykę i przewidywane terminy zebrań oraz szkoleń rady pedagogicznej.

 ************************

I jeszcze jedno: będę zmuszona łamać postanowienie zawarte w par. 4 ust. 4. Nie jest możliwe omówienie hospitacji w tym samym dniu lub nawet w ciągu trzech dni w przypadku nauczycieli pracujących w kilku szkołach (u mnie dojeżdżajacych dosyć daleko) lub obecnych w szkole np. dwa razy w tygodniu i spieszących się po lekcji do pracy w innej. Rozwiązuję to tak, że każdy nauczyciel ma obowiązek przedstawić konspekt przed lekcją. Sporządzam na hospitowanej lekcji staranne notatki i omawiamy zajęcia wspólnie np. po tygodniu. Ewa B.

 

 

rzewa06-10-2006 11:01:52   [#73]

wystarczy

kliknąć w link znajdujący się w poście #01 tego wątku...
beera06-10-2006 11:22:25   [#74]

rzewa- marek prosi o te wersję, o ktorej pisał bodzio w #31

.............

A DKO wlasnie powiedział na spotkaniu w Jeleniej, ze ten...

żeby z dokumentow nie rezygnować;)

.........

ewo- ciekawe te uwagi- poczekam do wieczora i zrobię zbiorowkę

rzewa06-10-2006 11:35:07   [#75]

widzisz, przegapiłam... :-)

Czyli co? już jest inny projekt? to dlaczego konsultujemy ten?
beera06-10-2006 11:38:33   [#76]
rzewa- poczytaj Ty cały wątek- ok?
rzewa06-10-2006 11:54:25   [#77]

no tak...

czytam, czytam, ale jeszcze z tej mojej grypy nie wylazłam, sorry... :-)

No i moje pare uwag:

1. proponuję w §1 pkt 2 dopisać oraz zespoły szkół - aby nie bylo tak że w jednym roku dyrek ma kilka razy wizytację w każdej szkole z osobna, lub co roku w innej szkole.

2. Jak najbardziej popieram rozgraniczenie kompetencji dyrka i KO zwłaszcza w §3.
Uważam też, że plan nadzoru raczej rodziców nie interesuje, dość mają innych nowinek - powinni oni być zapoznani we wrzesniu z wynikami i wnioskami płynącymi z nadzoru dyrka - we wrześniu, a nie z końcem roku szkolnego (nie będziemy zwoływać zebrania w sierpniu przecież) - §8 ust 4.

3. i tak nieśmiało... - może by w §12 ust 2 dopisać jeszcze rozporządzenie z 1996 roku?
ola 1306-10-2006 13:10:02   [#78]

No to wklejam przeklejony z pdf do worda tekst  rozporządzenia o którym mówił Bodzio.


Projekt - 02.10.2006 r.

Godz. 12.30

Rozporządzenie

Ministra Edukacji Narodowej[1]

z dnia ……………….2006 r.

w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego, wykazu stanowisk wymagających kwalifikacji pedagogicznych, kwalifikacji niezbędnych do sprawowania nadzoru pedagogicznego, a także kwalifikacji osób, którym można zlecać prowadzenie badań i opracowywanie ekspertyz.

Na podstawie art. 35 ust. 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.[2] 2)) zarządza się, co następuje:

§ 1

Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o :

1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawą z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty;

2) szkole - należy przez to rozumieć publiczne i niepubliczne przedszkola i szkoły wymienione w art. 2 pkt 1 i 2 ustawy;

3) placówce - należy przez to rozumieć publiczne i niepubliczne placówki wymienione w art. 2 pkt 3-5, 7 i 10 ustawy, a także  publiczne i niepubliczne placówki doskonalenia nauczycieli;

4) hospitacji - należy przez to rozumieć prowadzenie bezpośredniej obserwacji realizowania przez nauczycieli statutowych zadać  szkoły lub placówki, w szczególności zajęć prowadzonych z uczniami, a także  czynności hospitacyjnych dyrektora i innych nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w szkole lub placówce w celu przeprowadzenia hospitacji zajęć;

5) wizytacji - należy przez to rozumieć zespół niezbędnych czynności wykonywanych przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny nad szkołami i placówkami w celu ustalenia diagnozy w zakresie efektów działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki i jej dyrektora oraz dokonania oceny jakości tej pracy w formie wniosków i zaleceń;

6) instruktażu – należy przez to rozumieć wskazanie nadzorowanemu podmiotowi przez organ go nadzorujący zgodnego z przepisami prawa trybu postępowania w konkretnej sprawie.

§ 2

1. Nadzór pedagogiczny, zwany dalej nadzorem, jest prowadzony w celu doskonalenie systemu oświaty, a w szczególności dla podnoszenia poziomu jakości pracy szkół i placówek.

2. Nadzór jest realizowany przez wykonywanie zadać  i czynności określonych w art. 33, 34 i 34b ustawy, a w szczególności przez działalność diagnostyczno - oceniającą i wspomagającą w procesie planowej i systematycznej współpracy organów sprawujących nadzór, organów prowadzących szkoły i placówki, centralnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych, dyrektorów szkół i placówek oraz nauczycieli.

§ 3

1. Działalność diagnostyczno - oceniająca obejmuje w szczególności:

1) systematyczne kontrolowanie przestrzegania przepisów prawa, dotyczących prowadzenia działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej przez szkoły i placówki,

2) badanie, diagnozowanie i opracowywanie informacji o działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkół i placówek,

3) ocenianie działalności szkół i placówek oraz nauczycieli w całości lub w wybranych zakresach, w szczególności tych, o których mowa w art. 33 ust. 2 ustawy,

4) gromadzenie informacji o pracy nadzorowanych nauczycieli i dyrektorów szkół i placówek, niezbędnych do dokonywania oceny ich pracy zgodnie z zasadami określonymi w odrębnych przepisach.

2. Podstawowymi formami działalności diagnostyczno - oceniającej są, w szczególności: analiza dokumentacji szkolnej dotyczącej nauczania, wychowania i opieki, hospitacje i wizytacje,

3. Do podstawowych form działalności wspomagającej należą:

1) szkolenia i narady,

2) przekazywanie informacji o aktualnych problemach oświatowych i obowiązujących przepisach prawnych,

3) instruktaż,

4) inspirowanie, koordynowanie i organizowanie współpracy między nauczycielami, szkołami, placówkami, nauczycielami akademickimi, szkołami wyższymi, organami jednostek samorządu terytorialnego, organami prowadzącymi szkoły i placówki, centralną i okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi, stowarzyszeniami oraz organizacjami, o których mowa w art. 56 ust. 1 ustawy,

5) udział w rozwiązywaniu bieżących problemów dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych szkół oraz placówek, w szczególności przez udzielanie pomocy oraz inspirowanie do samodzielnej, innowacyjnej i twórczej i działalności,

6) upowszechnianie i wdrażanie skutecznych rozwiązań, służących realizacji przyjętych zadać  i osiąganiu zamierzonych celów.

4. Czynności wykonywane w ramach działalności diagnostyczno - oceniającej powinny być poprzedzone przekazaniem nadzorowanym podmiotom celu i zakresu tych czynności.

§ 4

1. Celem hospitacji jest uzyskanie informacji do diagnozy lub oceny efektów pracy nauczycieli w zakresie wybranych elementów procesu dydaktycznego, wychowawczego lub opiekuńczego.

2. Hospitacją należy obejmować całą jednostką lekcyjną (zajęć). Hospitujący nie może wprowadzać zmian dotyczących tematu zajęć i przyjętego przez nauczyciela toku postępowania.

3. Do przeprowadzania hospitacji zajęć prowadzonych przez nauczycieli upoważnieni są dyrektorzy szkół oraz inni nauczyciele pełniący funkcje kierownicze w szkole lub placówce, a do hospitacji zajęć prowadzonych przez dyrektorów szkół upoważnieni są pracownicy zajmujący stanowiska wymienione w § 10 ust. 1.

4. Omówienie hospitacji powinno odbyć się w dniu jej przeprowadzenia, a w uzasadnionych przypadkach najpóźniej w ciągu trzech dni roboczych po jej przeprowadzeniu.

5. Nie hospituje się zajęć, jeśli obecność osób trzecich może zakłócić przebieg pracy diagnostycznej lub terapeutycznej.

§ 5

1. Celem wizytacji jest ustalenie okresowej diagnozy i dokonanie oceny poziomu pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki, ze szczególnym uwzględnieniem analizy i oceny pracy jej dyrektora.

2. Wizytacją szkoły lub placówki przeprowadza się nie rzadziej nią raz na 5 lat.

3. Wizytacja jest podsumowującym etapem sprawowania nadzoru nad szkołą lub placówką w okresie od poprzednio przeprowadzonej wizytacji.

4. Wizytacja nie może zakłócać toku pracy szkoły i placówki.

5. Prowadzący wizytacją, przed jej rozpoczęciem, przedstawia radzie pedagogicznej program wizytacji.

6. Program wizytacji powinien zawierać w szczególności:

1) cele i szczegółowy zakres tematyczny wizytacji,

2) przewidywane czynności wizytacyjne i czas ich trwania.

7. W ciągu tygodnia od zakończenia czynności wizytacyjnych, wizytujący dokonuje podsumowania wyników wizytacji, które - wraz z propozycjami wniosków i zaleceń - przedstawia radzie pedagogicznej.

8. W ciągu dwóch tygodni od zakończenia czynności wizytacyjnych, organ sprawujący nadzór przesyła dyrektorowi szkoły lub placówki oraz organowi prowadzącemu szkołą lub placówką pisemną informacją zawierającą wnioski z wizytacji wraz z ewentualnymi zaleceniami powizytacyjnymi.

9. Dyrektor szkoły, w ciągu 7 dni od otrzymania wniosków i zaleceń powizytacyjnych, może wnieść do organu sprawującego nadzór umotywowane zastrzeżenia co do zawartych w nich treści i ocen. Organ sprawujący nadzór powinien odnieść się do wniesionych zastrzeżeń w ciągu 14 dni od ich wniesienia.

§ 6

1. Organ sprawujący nadzór nad szkołami i placówkami opracowuje plan sprawowania nadzoru na każdy rok szkolny.

2. Roczny plan nadzoru organu sprawującego nadzór nad szkołami i placówkami powinien uwzglądniać w szczególności:

1) ustalone przez ministra właściwego ds. oświaty i wychowania podstawowe kierunki polityki oświatowej Państwa;

2) wydane przez ministra wytyczne i polecenia właściwego ds. oświaty i wychowania;

3) wyniki nadzoru z lat poprzednich;

4) organizacją roku szkolnego

3. Roczny plan sprawowania nadzoru powinien zawierać w szczególności:

1) wykaz szkół, w których przewidywane są wizytacje lub badania wybranych zakresów działalności w danym roku szkolnym, w tym udział kuratora oświaty w sprawowaniu nadzoru nad szkołami działającymi w placówkach opiekuńczo - wychowawczych i ośrodkach adopcyjno - opiekuńczych oraz nad szkołami i placówkami prowadzonymi przez ministrów właściwych do spraw: kultury i dziedzictwa narodowego, sprawiedliwości, transportu, gospodarki morskiej, rolnictwa oraz ochrony środowiska,

2) zakres, szczegółową tematyką i organizacją planowanych działań,

3) tematyką i terminy narad oraz szkoleń organizowanych dla dyrektorów szkół i placówek,

4) tryb i harmonogram opiniowania arkuszy organizacyjnych szkół i placówek, umożliwiający organom prowadzącym szkoły i placówki zatwierdzenie tych arkuszy w terminie ustalonym odrębnymi przepisami,

5) inne informacje, uznane przez organ sprawujący nadzór za istotne.

4. Organ sprawujący nadzór przedstawia roczny plan nadzoru dyrektorom nadzorowanych szkół i placówek oraz ich organom prowadzącym do dnia 30 czerwca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, którego dotyczy plan.

§ 7

1. Dyrektor szkoły opracowuje roczny plan nadzoru, z którym zapoznaje radą pedagogiczną oraz radą rodziców przed rozpoczęciem roku szkolnego, którego plan dotyczy.

2. Roczny plan nadzoru powinien uwzględniać plan nadzoru przedstawiony przez organ sprawujący nadzór nad szkołą lub placówką, wyniki nadzoru z lat poprzednich oraz organizacją roku szkolnego.

3. Roczny plan nadzoru powinien zawierać w szczególności:

1) zakres, szczegółową tematyką i organizacją planowanych analiz i badać , w tym również plan hospitacji,

2) tematyką i terminy zebrań oraz szkoleń rady pedagogicznej,

3) inne informacje, uznane przez dyrektora szkoły za istotne.

4. Przed zakończeniem każdego roku szkolnego dyrektor szkoły lub placówki przedstawia radzie pedagogicznej i radzie rodziców informacją o realizacji rocznego planu nadzoru, zawierającą w szczególności:

1) zakres wykonania planu nadzoru,

2) wnioski ze sprawowanego nadzoru, w tym w szczególności:

a) wnioski z analizy poziomu osiągnięć edukacyjnych uczniów i wychowanków w odniesieniu do ich potencjału intelektualnego, wymagań edukacyjnych zawartych w podstawach programowych kształcenia oraz do wyników sprawdzianu i egzaminów, o których mowa w art. 9 ust.1, pkt. 1,2 i 3 ustawy,

b) oceną sytuacji wychowawczej oraz stanu opieki nad uczniami

i wychowankami.

3) decyzje i działania, wynikające z wniosków ze sprawowanego nadzoru wraz z informacją o ich skutkach.

§ 8

Organ sprawujący nadzór nad szkołami i placówkami może występować do dyrektorów szkół i placówek o przekazanie informacji niezbędnych dla realizacji zadać , o których mowa w § 3, ust. 1, pkt 3), wyłącznie wtedy, gdy informacji tych nie zawierają dostępne temu organowi bazy danych .

§ 9

1. W kuratoriach oświaty oraz urzędach innych organów sprawujących nadzór pedagogiczny i podporządkowanych im jednostkach organizacyjnych ustala się następujący wykaz stanowisk, których zajmowanie wymaga kwalifikacji pedagogicznych:

1) w ministerstwach :

a) dyrektorzy i zastępcy dyrektorów departamentów (równorzędnych komórek organizacyjnych) oraz radcy ministrów i naczelnicy wydziałów (równorzędnych komórek organizacyjnych) wykonujący statutowe i regulaminowe zadania w zakresie nadzoru pedagogicznego,

b) wizytatorzy, starsi wizytatorzy i główni wizytatorzy,

2) w kuratoriach oświaty:

a) kuratorzy oraz wicekuratorzy oświaty koordynujący pracą komórek organizacyjnych, których statutowym zadaniem są sprawy dotyczące kształcenia, wychowania i opieki oraz sprawowanie nadzoru,

b) kierownicy komórek organizacyjnych, o których mowa w lit. a),

c) wizytatorzy i starsi wizytatorzy,

3) w specjalistycznej jednostce nadzoru utworzonej, na podstawie art. 32a ust. 1 i 1 lit. a ustawy o systemie oświaty:

a) dyrektor jednostki i inni pracownicy zajmujący stanowiska kierownicze i wykonujący statutowe i regulaminowe zadania w zakresie kształcenia, wychowania i opieki oraz sprawowania nadzoru,

b) wizytatorzy, starsi wizytatorzy i główni wizytatorzy;

4) w okręgowych zespołach nadzoru pedagogicznego przy sądach okręgowych, utworzonych przez Ministra Sprawiedliwości:

a) kierownik zespołu – starszy wizytator, wykonujący określone odrębnymi przepisami zadania w zakresie nadzoru pedagogicznego b) wizytatorzy, starsi wizytatorzy;

5) w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej sprawującym nadzór pedagogiczny nad szkołami przy zakładach karnych: wizytatorzy, starsi wizytatorzy i główni wizytatorzy.

2. Na stanowiskach wymienionych w ust. 1, z wyjątkiem stanowiska kuratora oświaty, mogą być zatrudnieni:

1) nauczyciele mianowani lub dyplomowani posiadający wyższe wykształcenie magisterskie, mający ukończone formy doskonalenia w zakresie administracji lub zarządzania oświatą lub co najmniej dwuletni staż pracy na stanowisku kierowniczym w szkole lub placówce, zakładzie kształcenia nauczycieli lub w urzędzie organu sprawującego nadzór nad szkołami i placówkami, albo w urzędzie organu prowadzącego szkoły i placówki.

2) nauczyciele akademiccy posiadający co najmniej sześcioletni staż pracy w szkole wyższej i ukończone formy doskonalenia w zakresie zarządzania oświatą.

3. Kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska kuratora oświaty określa ustawa.

§ 10

1. Kurator oświaty oraz inne organy sprawujące nadzór mogą zlecać prowadzenie badać  i opracowywanie ekspertyz, o których mowa w art. 35 ust. 5a ustawy osobom, które mają co najmniej wyższe wykształcenie magisterskie i posiadają dorobek naukowy w dziedzinach przewidzianych do przeprowadzenia badać lub opracowania ekspertyz.

§ 11

1. W odniesieniu do szkół i placówek niepublicznych przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do przepisów ustawy.

2. W roku szkolnym 2006/2007 organy sprawujące nadzór nad szkołami i placówkami przedstawiają roczny plan nadzoru do dnia 20 listopada 2006 r., a dyrektorzy szkół i placówek do dnia 30 listopada 2006 r.

3. Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego, wykazu stanowisk wymagających kwalifikacji pedagogicznych, kwalifikacji niezbędnych do sprawowania nadzoru pedagogicznego, a także : kwalifikacji osób, którym można zlecać prowadzenie badać  i opracowywanie ekspertyz (Dz. U. z 2004 r. Nr 89, poz. 845, z 2005 r. Nr 3 poz. 23 oraz Nr 41, poz. 386).

§ 12

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia opublikowania.

MINISTER

EDUKACJI NARODOWEJ

 


[1] Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz. U. z 2006 r. Nr 131, poz. 907).

[2] Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w: Dz. U. z 2004 r., Nr 273, poz. 2703 i Nr 281, poz. 2781 oraz z 2005 r. Nr 17, poz. 141, Nr 94, poz. 788, Nr 122, poz. 1020, Nr 131, poz. 1091, Nr 167, poz. 1400 i Nr 249, poz. 2104 oraz z 2006 r. Nr 144, poz. 1043

beera06-10-2006 13:30:56   [#79]

Marek juz dostał nowy projekt Rozporządzenia wraz z uzasadnieniem od dyrektora szubańskiego i wklei go za jakiś czas

w Rozporządzeniu w zasadzie zman wielkich nie ma- ciekawe będzie uzasadnienia zmian

beera06-10-2006 13:41:44   [#80]

z pozdrowieniami od dyrektora Szubańskiego:

Projekt - 04.10.2006 r.

 

Rozporządzenie

Ministra Edukacji Narodowej 1)

z dnia ……………….2006 r.

 

 

w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego, wykazu stanowisk wymagających kwalifikacji pedagogicznych, kwalifikacji niezbędnych do sprawowania nadzoru pedagogicznego, a także kwalifikacji osób, którym można zlecać prowadzenie badań i opracowywanie ekspertyz

 

Na podstawie art. 35 ust. 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty
(Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z  późn. zm.
2)) zarządza się, co następuje:

 

 

§ 1

Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o :

1)     ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 września 1991 r.
o systemie oświaty;

2)     szkole - należy przez to rozumieć publiczne i niepubliczne przedszkola
i szkoły wymienione w art. 2 pkt 1 i 2 ustawy;

3)     placówce - należy przez to rozumieć publiczne i niepubliczne placówki wymienione w art. 2 pkt 3-5, 7 i 10 ustawy, a także publiczne i niepubliczne placówki doskonalenia nauczycieli;

4)     hospitacji - należy przez to rozumieć prowadzenie bezpośredniej obserwacji realizowania przez nauczycieli statutowych zadań szkoły lub placówki,
w szczególności zajęć prowadzonych z uczniami, a także czynności
dyrektora i innych nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w szkole lub placówce prowadzących hospitacje;

5)     wizytacji - należy przez to rozumieć zespół niezbędnych czynności wykonywanych przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny nad szkołami i placówkami w celu ustalenia diagnozy w zakresie efektów działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki i jej dyrektora oraz dokonania oceny tej działalności.

 

 

§ 2

 

1.      Nadzór pedagogiczny, zwany dalej „nadzorem”, jest sprawowany w celu
 doskonalenia systemu oświaty, a w szczególności podnoszenia poziomu jakości pracy szkół i placówek.

2.      Nadzór jest realizowany przez wykonywanie zadań i czynności określonych
w art. 33, 34 i 34b ustawy, a w szczególności przez działalność diagnostyczno - oceniającą i wspomagającą w procesie planowej i systematycznej współpracy organów sprawujących nadzór, organów prowadzących szkoły i placówki, dyrektorów szkół i placówek oraz nauczycieli.

3.      W przypadku szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej nadzór sprawuje się w zakresie warunków określonych w art. 7 ust. 3 ustawy oraz odpowiednio w zakresie określonym w art. 33 ust. 2 ustawy.

4.      W przypadku szkoły niepublicznej nieposiadającej uprawnień szkoły publicznej oraz placówki niepublicznej nadzór sprawuje się odpowiednio w zakresie określonym w art. 33 ust. 2 ustawy.

 

§ 3

 

1.      Działalność diagnostyczno - oceniająca obejmuje w szczególności:

1)     systematyczne kontrolowanie przestrzegania przepisów prawa, dotyczących prowadzenia działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej przez szkoły i placówki;

2)     badanie, diagnozowanie i ocenianie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkół i placówek w zakresie określonym w art. 33 ust.1 pkt 1 i 2 ustawy;

3)     ustalanie stopnia realizacji przez nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych w celu dokonywania oceny ich pracy zgodnie z zasadami określonymi w odrębnych przepisach.

2.   Podstawowymi formami działalności diagnostyczno - oceniającej są
w szczególności: analiza dokumentacji szkolnej dotyczącej nauczania, wychowania i opieki, hospitacje i wizytacje.

3.   Do podstawowych form działalności wspomagającej należą:

1)     szkolenia i narady;

2)     przekazywanie informacji o aktualnych problemach oświatowych
i przepisach prawa dotyczących działalności szkół i placówek;

3)     instruktaż;

4)     inspirowanie, koordynowanie i organizowanie współpracy między nauczycielami, szkołami, placówkami, nauczycielami akademickimi, szkołami wyższymi, organami jednostek samorządu terytorialnego, organami prowadzącymi szkoły i placówki, centralną i okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi oraz stowarzyszeniami i organizacjami,
o których mowa w art. 56 ust. 1 ustawy;

5)     udział w rozwiązywaniu bieżących problemów dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych szkół i placówek, w szczególności przez udzielanie pomocy oraz inspirowanie do samodzielnej, innowacyjnej
i twórczej i działalności;

6)     upowszechnianie i wdrażanie skutecznych rozwiązań, służących realizacji przyjętych zadań i osiąganiu zamierzonych celów.

 

§ 4

 

1.      Celem hospitacji jest uzyskanie informacji do diagnozy lub oceny efektów pracy nauczycieli w zakresie wybranych elementów procesu dydaktycznego, wychowawczego lub opiekuńczego.

 

 

2.      Hospitacją obejmuje się całą jednostkę lekcyjną (zajęć). Hospitujący nie może wprowadzać zmian dotyczących tematu zajęć i przyjętego przez nauczyciela toku postępowania.

3.      Do przeprowadzania hospitacji zajęć prowadzonych przez nauczycieli upoważnieni są dyrektorzy szkół i placówek oraz inni nauczyciele pełniący funkcje kierownicze w szkole lub placówce, a do hospitacji zajęć prowadzonych przez dyrektorów szkół upoważnieni są pracownicy zajmujący stanowiska wymienione w § 9 ust. 1. 

4.      Omówienie hospitacji powinno odbyć się w dniu jej przeprowadzenia,
a w uzasadnionych przypadkach najpóźniej w ciągu trzech dni roboczych po jej przeprowadzeniu.

5.      Nie hospituje się zajęć, jeśli obecność osób trzecich może zakłócić przebieg pracy diagnostycznej lub terapeutycznej.

 

§ 5

 

1.      Wizytacja jest podsumowującym etapem sprawowania nadzoru nad szkołą
lub placówką w okresie od poprzednio przeprowadzonej wizytacji.

2.      Wizytację szkoły lub placówki przeprowadza się nie rzadziej niż raz na 5 lat.

3.      Wizytacja nie może zakłócać toku pracy szkoły i placówki.

4.      Prowadzący wizytację, przed jej rozpoczęciem, przedstawia radzie pedagogicznej program wizytacji.

5.      Program wizytacji powinien zawierać w szczególności:

1)     cele i szczegółowy zakres tematyczny wizytacji;

2)     przewidywane czynności wizytacyjne i czas ich trwania.

6. W ciągu 7 dni od zakończenia czynności wizytacyjnych, wizytujący dokonuje podsumowania wyników wizytacji, które - wraz z propozycjami wniosków
i zaleceń - przedstawia radzie pedagogicznej.

7. W ciągu 14 dni od zakończenia czynności wizytacyjnych, organ sprawujący nadzór przesyła dyrektorowi szkoły lub placówki oraz organowi prowadzącemu szkołę lub placówkę pisemną informację zawierającą wnioski
z wizytacji wraz z ewentualnymi zaleceniami powizytacyjnymi.

8. Dyrektor szkoły, w ciągu 7 dni od otrzymania wniosków i zaleceń powizytacyjnych, może wnieść do organu sprawującego nadzór umotywowane zastrzeżenia co do zawartych w nich treści i ocen. Organ sprawujący nadzór powinien odnieść się do zastrzeżeń w ciągu 14 dni od ich wniesienia. 

 

§ 6

 

1.      Organ sprawujący nadzór nad szkołami i placówkami opracowuje plan sprawowania nadzoru na każdy rok szkolny.

2.      Roczny plan sprawowania nadzoru, o którym mowa w ust. 1, powinien uwzględniać:

1) wyniki nadzoru z lat poprzednich;

2) organizację roku szkolnego;

3) w przypadku planu opracowywanego przez kuratora oświaty - także podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa oraz wytyczne i polecenia, o których mowa w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy.

3.      Roczny plan sprawowania nadzoru, którym mowa w ust. 1, powinien określać w szczególności:

1)     wykaz szkół, w których przewidywane są wizytacje lub badania wybranych zakresów działalności w danym roku szkolnym;

2)     zakres, szczegółową tematykę i organizację planowanych działań;

3)     tematykę i terminy narad oraz szkoleń organizowanych dla dyrektorów szkół i placówek;

4)     tryb i harmonogram opiniowania arkuszy organizacyjnych szkół i placówek, umożliwiający organom prowadzącym szkoły i placówki zatwierdzenie tych arkuszy w terminie ustalonym w odrębnych przepisach;

5)     inne informacje uznane przez organ sprawujący nadzór za istotne.

4.      Kurator oświaty w rocznym planie sprawowania nadzoru uwzględnia szkoły działające w placówkach opiekuńczo - wychowawczych i ośrodkach adopcyjno - opiekuńczych oraz szkoły i placówki prowadzone przez Ministra Sprawiedliwości oraz przez ministrów właściwych do spraw: kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, transportu, gospodarki morskiej, rolnictwa i środowiska,

5.      Organ sprawujący nadzór przedstawia roczny plan nadzoru dyrektorom nadzorowanych szkół i placówek oraz organom prowadzącym szkoły i placówki do dnia 30 czerwca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, którego dotyczy plan.

 

§ 7

 

1.      Dyrektor szkoły opracowuje roczny plan nadzoru, z którym zapoznaje radę pedagogiczną oraz radę rodziców przed rozpoczęciem roku szkolnego, którego plan dotyczy.

2.      Roczny plan nadzoru powinien uwzględniać plan nadzoru przedstawiony przez organ sprawujący nadzór nad szkołą lub placówką, wyniki nadzoru z lat poprzednich oraz organizację roku szkolnego.

3.      Roczny plan nadzoru powinien określać w szczególności:

1)     zakres, szczegółową tematykę i organizację planowanych analiz i badań,
w tym również plan hospitacji;

2)     tematykę szkoleń rady pedagogicznej;

3)     inne informacje, uznane przez dyrektora szkoły za istotne.

4.      Przed zakończeniem każdego roku szkolnego dyrektor szkoły lub placówki przedstawia radzie pedagogicznej i radzie rodziców informację o realizacji rocznego planu nadzoru, zawierającą w szczególności:

1)     zakres wykonania planu nadzoru;

2)     wnioski ze sprawowanego nadzoru, w tym w szczególności:

a)     wnioski z analizy poziomu osiągnięć edukacyjnych uczniów
i wychowanków w odniesieniu do ich potencjału intelektualnego, wymagań edukacyjnych zawartych w podstawach programowych kształcenia oraz do wyników sprawdzianu i egzaminów, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt  1-3 ustawy;

b)     ocenę sytuacji wychowawczej oraz stanu opieki nad uczniami
i wychowankami;

3)     decyzje i działania wynikające z wniosków ze sprawowanego nadzoru wraz z informacją o ich skutkach.

 

 

 

 

§ 8

 

Organ sprawujący nadzór nad szkołami i placówkami może występować do dyrektorów szkół i placówek o przekazanie informacji niezbędnych dla realizacji zadań, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 3, wyłącznie wtedy, gdy informacji tych nie zawierają dostępne temu organowi bazy danych.

 

§ 9

 

1.      W kuratoriach oświaty oraz urzędach innych organów sprawujących nadzór i podporządkowanych im jednostkach organizacyjnych ustala się następujący wykaz stanowisk, których zajmowanie wymaga kwalifikacji pedagogicznych:

1)     w ministerstwach :

a)     dyrektorzy lub zastępcy dyrektorów departamentów (równorzędnych komórek organizacyjnych) oraz radcy ministrów i naczelnicy wydziałów (równorzędnych komórek organizacyjnych) wykonujący statutowe
i regulaminowe zadania w zakresie nadzoru,

b)     wizytatorzy, starsi wizytatorzy i główni wizytatorzy;

2)     w kuratoriach oświaty:

a)     kuratorzy oraz wicekuratorzy oświaty koordynujący pracę komórek organizacyjnych, których statutowym zadaniem jest sprawowanie nadzoru,

b)     kierownicy komórek organizacyjnych, o których mowa w lit. a,

c)      wizytatorzy i starsi wizytatorzy;

3)     w specjalistycznych jednostkach nadzoru utworzonych na podstawie art. 32a ust. 1 lub 1a ustawy:

a)     dyrektor jednostki i inni pracownicy zajmujący stanowiska kierownicze
i wykonujący statutowe i regulaminowe zadania w zakresie kształcenia, wychowania i opieki oraz sprawowania nadzoru,

b)     wizytatorzy, starsi wizytatorzy i główni wizytatorzy;

4)     w okręgowych zespołach nadzoru pedagogicznego przy sądach okręgowych, utworzonych przez Ministra Sprawiedliwości:

a)     kierownik zespołu – starszy wizytator, wykonujący określone odrębnymi przepisami zadania w zakresie sprawowania nadzoru,

b)     wizytatorzy, starsi wizytatorzy;

5)   w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej sprawującym nadzór nad szkołami przy zakładach karnych: wizytatorzy, starsi wizytatorzy i główni wizytatorzy.

2.      Na stanowiskach wymienionych w ust. 1, z wyjątkiem stanowiska kuratora oświaty, mogą być zatrudnieni:

1)     nauczyciele mianowani lub dyplomowani, posiadający wyższe wykształcenie magisterskie, mający ukończone formy doskonalenia w zakresie administracji lub zarządzania lub co najmniej dwuletni staż pracy na stanowisku kierowniczym w szkole lub placówce, zakładzie kształcenia nauczycieli, urzędzie organu sprawującego nadzór nad szkołami
i placówkami, albo w urzędzie organu prowadzącego szkoły i placówki;

2)     nauczyciele akademiccy posiadający co najmniej sześcioletni staż pracy
w szkole wyższej i ukończone formy doskonalenia w zakresie administracji lub zarządzania.

3.   Kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska kuratora oświaty określa ustawa.

 

§ 10

 

Kurator oświaty oraz inne organy sprawujące nadzór mogą zlecać prowadzenie badań i opracowywanie ekspertyz, o których mowa w art. 35 ust. 5a ustawy,
osobom posiadającym wyższe wykształcenie magisterskie i dorobek naukowy w dziedzinach przewidzianych do przeprowadzenia badań lub opracowania ekspertyz.

 

§ 11

 

W roku szkolnym 2006/2007:

1)     organy sprawujące nadzór nad szkołami i placówkami przedstawią dyrektorom szkół i placówek roczny plan sprawowania nadzoru do dnia 20 listopada 2006 r.;

2)     dyrektorzy szkół i placówek przedstawią radom pedagogicznym i radom szkół lub placówek roczny plan sprawowania nadzoru do dnia 30 listopada 2006 r.

 

§ 12

 

Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 kwietnia
2004 r. w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego, wykazu stanowisk wymagających kwalifikacji pedagogicznych, kwalifikacji niezbędnych do sprawowania nadzoru pedagogicznego, a także kwalifikacji osób, którym można zlecać prowadzenie badań i opracowywanie ekspertyz (Dz. U. Nr 89, poz. 845 oraz z 2005 r. Nr 41, poz. 386).

 

§ 13

 

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 

MINISTER

EDUKACJI NARODOWEJ

 


1) Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz. U. Nr 131, poz. 907).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703 i Nr 281, poz. 2781, z 2005 r. Nr 17, poz. 141, Nr 94, poz. 788, Nr 122, poz. 1020, Nr 131, poz. 1091, Nr 167, poz. 1400 i Nr 249, poz. 2104 oraz z 2006 r. Nr 144, poz. 1043

beera06-10-2006 13:42:44   [#81]

i uzasadnienie

( marek po powrocie wklei na stronę- ale na razie nich będzie tu)

UZASADNIENIE

 

Projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego, wykazu stanowisk wymagających kwalifikacji pedagogicznych, kwalifikacji niezbędnych do sprawowania nadzoru pedagogicznego, a także kwalifikacji osób, którym można zlecać prowadzenie badań i opracowywanie ekspertyz, stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 35 ust 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn.  zm. ).

 

Projekt rozporządzenia określa cele i formy sprawowania nadzoru pedagogicznego.
W projekcie rozporządzenia określono wykaz stanowisk w urzędach organów sprawujących nadzór pedagogiczny, kwalifikacje niezbędne do sprawowania nadzoru pedagogicznego oraz kwalifikacje osób, którym można zlecać prowadzenie badań i opracowywanie ekspertyz,
o których mowa w art. 35 ust. 5a ustawy.

 

Dotychczas problematykę objętą projektem rozporządzenia regulowało rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego, wykazu stanowisk wymagających kwalifikacji pedagogicznych niezbędnych do sprawowania nadzoru pedagogicznego, a także kwalifikacji osób, którym można zlecać prowadzenie badań i opracowywanie ekspertyz (Dz.U. Nr 89, poz. 845 oraz z 2005 r. Nr 41, poz. 386).

 

W projektowanym rozporządzeniu jasno określony został cel nadzoru pedagogicznego
i sposoby jego osiągania (§ 2), zasady jakie powinny być przestrzegane w trakcie sprawowania nadzoru pedagogicznego, zakres pomocy udzielanej szkołom i placówkom przez organy sprawujące nadzór pedagogiczny i instytucje wspomagające oraz zadania
w zakresie sprawowania nadzoru pedagogicznego przypisane organom sprawującym ten nadzór: kuratorowi oświaty i innym organom uprawnionym do sprawowania nadzoru pedagogicznego (ministrowie)  oraz dyrektorowi szkoły.

 

Dzięki wprowadzeniu przepisów określających formy działalności wspomagającej kurator oświaty oraz instytucje takie jak: zakłady kształcenia nauczycieli, placówki doskonalenia nauczycieli, centralna i okręgowe komisje egzaminacyjne, szkoły wyższe, biblioteki pedagogiczne, poradnie psychologiczno – pedagogiczne, będą mogły w sposób skoordynowany – z istotnym udziałem kuratora oświaty - wspomagać szkoły i placówki
w osiąganiu wysokiej jakości ich pracy.

 

Projekt rozporządzenia jest realizacją oczekiwań społecznych, bowiem eliminuje biurokrację ( poza rocznym planem nadzoru i wnioskami z wizytacji szkoły wraz z ewentualnymi zaleceniami powizytacyjnymi nie ma żadnej obligatoryjnej dokumentacji). Od szkoły można żądać tylko tych informacji, których nie zawierają dostępne bazy danych (np. SIO, czy dane CKE lub OKE o wynikach egzaminów zewnętrznych, egzaminatorach i in.).

Projekt rozporządzenia zmienia formułę sprawowania nadzoru pedagogicznego, rozumianego dotąd jako mierzenie jakości.

 

Czynności wykonywane w ramach nadzoru oraz jego procedury są „technicznie” proste (analiza dokumentacji szkolnej, hospitacja, wizytacja, …). Ponadto czynności te nie wymagają tworzenia tzw. narzędzi. Przyjęte punkty odniesienia dla potrzeb dokonania oceny pracy szkoły czy nauczyciela wynikają wprost z przepisów prawa i organizacji systemu oświatowego (wymagania edukacyjne podstaw programowych, wyniki egzaminów zewnętrznych, itp.), pozostawiając pewną swobodę w ich wyborze w kategoriach związanych z działaniami o charakterze wychowawczym i opiekuńczym ( w tych obszarach ocena jakości pracy szkoły jest w dużym stopniu uwarunkowana kulturowo i trudno ujednolicać kryteria takiej oceny).

 

Nadzór nakierowany jest na ocenę konkretnych efektów pracy szkół i placówek oraz organizację współdziałania, w tym – promowanie przykładów dobrych praktyk. Dodatkowo projekt rozporządzenia zobowiązuje sprawujących nadzór pedagogiczny do niezakłócania normalnego rytmu pracy szkoły czy nauczycieli przez wykonywanie czynności nadzorczych.

Język, w którym napisany jest tekst, zawiera minimum słownictwa specjalistycznego, bez obcych naleciałości, przez co jest bardziej zrozumiały.

Ponadto uporządkowano też wymagania kwalifikacyjne wobec osób zajmujących stanowiska wymagające kwalifikacji pedagogicznych, ułatwiając dostęp do nich nauczycielom
z doświadczeniem w pracy w samorządowych jednostkach organizacyjnych.

 

W projekcie doprecyzowano wymagania kwalifikacyjne wobec osób, którym można zlecać prowadzenie analiz i badań oświatowych.

 

Ponadto zrezygnowano z umieszczenia w projekcie przepisu dotyczącego powierzania wizytatorowi przez kuratora oświaty koordynacji nadzoru nad przestrzeganiem praw ucznia i praw dziecka w szkołach i placówkach, uznając, że właściwym miejscem do umieszczenia tego przepisu jest rozporządzenie w sprawie organizacji kuratoriów oświaty.

 

 

OCENA  SKUTKÓW  REGULACJI ( OSR )

 

1 . Podmioty, na które oddziałuje projektowana regulacja

 

Projekt rozporządzenia tworzy stabilne warunki niezbędne do poprawy jakości sprawowanego nadzoru pedagogicznego. Projekt adresowany jest przede wszystkim do organów sprawujących nadzór pedagogiczny (kuratorów oświaty, dyrektorów szkół i placówek, ministrów prowadzących szkoły), którym jednoznacznie określono zadania w tym zakresie,
a także do pozostałych podmiotów współuczestniczących w budowaniu jakości pracy szkół
i placówek (społeczność szkolna, organy prowadzące), przy których aktywnym udziale szkoły i placówki powinny dążyć do osiągania jakości.

 

W wyniku wprowadzenia rozwiązań przewidzianych w projekcie kuratorzy oświaty oraz inne organy sprawujące nadzór pedagogiczny zyskają większą autonomię w zakresie doboru form
i procedur sprawowania nadzoru pedagogicznego.

 

Projektowana regulacja nie spowoduje istotnych długookresowych następstw w rozwoju społecznym i gospodarczym.

 

 

 

2. Konsultacje społeczne

 

Projekt rozporządzenia zostanie skonsultowany z następującymi związkami zawodowymi
i partnerami społecznymi:

 

1.      Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego

2.      Wolny Związek Zawodowy „ Sierpień 80” Komisja Krajowa

3.      Krajowa Sekcja Oświaty NSZZ  „ Solidarność 80 ”

4.      Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „ Solidarność”

5.      Komisja Krajowa NSZZ „ Solidarność 80 ”

6.      Chrześcijański Związek Zawodowy „ Solidarność im. ks. J. Popiełuszki”

7.      Sekcja Oświaty KNSZZ „ Solidarność 80”

8.      Związek Zawodowy Pracowników Oświaty i Wychowania „ Oświata”

9.      Konfederacja Stowarzyszeń Nauczycielskich

10.  Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty

11.  Towarzystwo Wiedzy Powszechnej – Zarząd Główny

12.  Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej

13.  Rzecznik Praw Dziecka

14.  Społeczne Towarzystwo Oświatowe

15.  Zarząd Główny Związku Zakładów Doskonalenia Zawodowego

16. Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski

17. Komenda Główna Ochotniczych Hufców Pracy

18. Związek Miast Polskich

19. Związek Powiatów Polskich

20. Związek Gmin Wiejskich RP

21. Unia Miasteczek Polskich

22. Unia Metropolii Polskich

23. Związek Województw RP

 

Projekt rozporządzenia zostanie umieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej .

 

3. Wpływ regulacji na sektor finansów publicznych

 

Projektowana regulacja  nie spowoduje dodatkowych skutków finansowych dla budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

 

4. Wpływ regulacji na rynek pracy

Projektowana regulacja nie wpłynie na rynek pracy.

 

 

 

 

5. Wpływ regulacji na konkurencyjność wewnętrzną i zewnętrzną gospodarki

Projekt rozporządzenia nie będzie miał wpływu na wewnętrzną i zewnętrzną  konkurencyjność gospodarki.

 

6. Wpływ regulacji na sytuację i rozwój regionalny

Projekt rozporządzenia nie będzie miał wpływu na sytuację i rozwój regionalny.

rzewa06-10-2006 13:46:13   [#82]

ola 13, a skąd masz ten projekt?

A oto jakie róznice są pomiędzy tymi projektami:

(nie zrobiłam tego w tabelce, bo nie umiem w mojej przeglądarce tabelki zrobić... :-()

1. W §1 pkt 2 skreślono wyrazy: oraz w art. 5 ust. 3b, pkt.1a

2. W §4 ust 3 nie poprawiono odwołania, które powinno sie odnosić do §9 ust 1 (wynika to ze slreślenia §5 i przenumerowania pozostach paragrafów)

3. W §4 skreślono ust 6

4. skreślono §5 (§6 ma nowy numer, teraz to jest §5 i pozostałe analogicznie)

5. W §7 ust 2 przyjął nowe brzmienie, choć zmiany w trześci sa niewielkie.

6. W §7 skreślono ust 5

7. W §8 skreślono ust 5

8. W §11 skreślono w ust. 1 pkt a)

9. W §12 dodano ust 2 w brzmieniu: W roku szkolnym 2006/2007 organy sprawujące nadzór nad szkołami i placówkami przedstawiają roczny plan nadzoru do dnia 20 listopada 2006 r., a dyrektorzy szkół i placówek do dnia 30 listopada 2006 r.
a ust 2 przenumerowano na ust 3.
rzewa06-10-2006 13:48:10   [#83]

och,

nie odświeżyłam :-)
ewa bergtraum06-10-2006 13:50:49   [#84]

O, dzięki dobre kobiety :-)

Raniutko przeczytałam cały wątek i umknął mi ten drugi października. I co teraz?. Poprawiać i wysłać ci, Asiu?. Mogę dopiero wieczorem.

Za pozdrowienia dziekuję :-)

Przepraszam J.P., trochę tępawa jestem. W liście była tylko pierwsza litera imienia i nazwisko. A przecież w propozycjach zmian J.P. formy czasowników wskazują na panią.

rzewa06-10-2006 13:50:55   [#85]
i punkt 2 mojego porównania już nieaktualny :-)

odwołanie w §4 ust 3 zostało poprawione.
beera06-10-2006 13:51:35   [#86]

 nie ma sensu robic zestawienia różnic pomiedzy projektami

po prostu naniosę uwagi na nowym projekcie

beera06-10-2006 13:52:38   [#87]
ewa- ja to dostosuję po prostu wszystko- spoko:)
rzewa06-10-2006 13:54:44   [#88]

ale będziesz miała łatwiej :-)

i inni też wyraźnie będą widzieli co sie zmieniło

a zestawienie juz zrobiłam, więc po temacie... :-)
beera06-10-2006 14:04:34   [#89]

ja w ogóle nie będe tego porównywać:)

naniosę uwagi na nowym projekcie- patrząc, która pasuje:)))

beera06-10-2006 16:41:35   [#90]

zrobiłam mniej- więccowa zbiorówkę naszych propozycji.

Ponieważ obecny projekt rózni sie od poprzedniego, dostosywalam nasze uwagi do nowej propozycji.

Jesli cos ominęłam- przepraszam bardzo i proszę, zebyście mnie po prostu poprawili

Rozporządzenie

Ministra Edukacji Narodowej 1)

z dnia ……………….2006 r.

 

 

w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego, wykazu stanowisk wymagających kwalifikacji pedagogicznych, kwalifikacji niezbędnych do sprawowania nadzoru pedagogicznego, a także kwalifikacji osób, którym można zlecać prowadzenie badań i opracowywanie ekspertyz

Na podstawie art. 35 ust. 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty
(Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z  późn. zm.
2)) zarządza się, co następuje:

 

Zapisy Rozporządzenia

Uwagi OSKKO

§ 1

 

Nie znalazłam uwag do słowniczka

 

§ 2

 

1.      Nadzór pedagogiczny, zwany dalej „nadzorem”, jest sprawowany w celu
 doskonalenia systemu oświaty, a w szczególności podnoszenia poziomu jakości pracy szkół i placówek.

2.      Nadzór jest realizowany przez wykonywanie zadań i czynności określonych w art. 33, 34 i 34b ustawy, a w szczególności przez działalność diagnostyczno - oceniającą i wspomagającą w procesie planowej i systematycznej współpracy organów sprawujących nadzór, organów prowadzących szkoły i placówki, dyrektorów szkół i placówek oraz nauczycieli.

3.      W przypadku szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej nadzór sprawuje się w zakresie warunków określonych w art. 7 ust. 3 ustawy oraz odpowiednio w zakresie określonym w art. 33 ust. 2 ustawy.

4.      W przypadku szkoły niepublicznej nieposiadającej uprawnień szkoły publicznej oraz placówki niepublicznej nadzór sprawuje się odpowiednio w zakresie określonym w art. 33 ust. 2 ustawy.

 

 

Dwie uwagi:

1.

a w szczególności przez działalność diagnostyczno - oceniającą i wspomagającą, w procesie planowej i systematycznej współpracy organów sprawujących nadzór, organów prowadzących szkoły i placówki, centralnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych, dyrektorów szkół i placówek oraz nauczycieli.

Kompletnie jest to nieczytelne- działalność diagnostyczno- oceniająca i wspomagająca w procesie planowanej i systematycznej współpracy[…]

 

2. Typowy problem Rozporządzeń o nadzorze- brak określenia, o który organ nadzorujący chodzi.
Nadzór prowadzony w trybie art. 33-24b dotyczy KO, a nie dyrektorów szkól i placówek.
Czy – wobec tego-
§2 Rozporządzenia dotyczy tylko KO?

 

 

par 3 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uwaga ogólna:
Jeśli uznamy, ze
§2 dotyczy tylko KO, to §3- odnoszący się do poprzedniego tez dotyczy tylko KO?

Jeśli nie, to które z opisanych w §3 zadań dotyczy dyrektora, a które KO?

Znowu się mamy domyślać wnioskując z kontekstu?

 

W dodatku niesprecyzowanie tego spowoduje prawne możliwości nałożenia na dyrektorów szkól i palcówek zadań, które prawodawca przewidział dla innego organu.

§3

 1. Działalność diagnostyczno – oceniająca obejmuje w szczególności:

1)    systematyczne kontrolowanie przestrzegania przepisów prawa, dotyczących prowadzenia działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej przez szkoły i placówki;

 

2)     badanie, diagnozowanie i ocenianie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkół i placówek w zakresie określonym w art. 33 ust.1 pkt 1 i 2 ustawy;

Ten zapis dobitnie świadczy, ze §3 dotyczy organu nadzorującego pracę szkół, a nie dyrektorów szkól i placówek. Pojawia się pytanie- analogiczne, które z zapisów §3 dotyczą którego organu nadzorującego?

3)     ustalanie stopnia realizacji przez nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych w celu dokonywania oceny ich pracy zgodnie z zasadami określonymi w odrębnych przepisach.

 

2.  Podstawowymi formami działalności diagnostyczno - oceniającej są
w szczególności: analiza
dokumentacji szkolnej dotyczącej nauczania, wychowania i opieki, hospitacje i wizytacje.

 

3. Do podstawowych form działalności wspomagającej należą:

1)     szkolenia i narady;

 

2)     przekazywanie informacji o aktualnych problemach oświatowych
i przepisach prawa dotyczących działalności szkół i placówek;

 

3)     instruktaż;

 

4)  inspirowanie, koordynowanie i organizowanie współpracy między nauczycielami, szkołami, placówkami, nauczycielami akademickimi, szkołami wyższymi, organami jednostek samorządu terytorialnego, organami prowadzącymi szkoły i placówki, centralną i okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi oraz stowarzyszeniami i organizacjami,
o których mowa w art. 56 ust. 1 ustawy;

 

5)     udział w rozwiązywaniu bieżących problemów dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych szkół i placówek, w szczególności przez udzielanie pomocy oraz inspirowanie do samodzielnej, innowacyjnej
i twórczej i działalności;

 

6)     upowszechnianie i wdrażanie skutecznych rozwiązań, służących realizacji przyjętych zadań i osiąganiu zamierzonych celów.

 

§ 4

 

1.      Celem hospitacji jest uzyskanie informacji do diagnozy lub oceny efektów pracy nauczycieli w zakresie wybranych elementów procesu dydaktycznego, wychowawczego lub opiekuńczego.

 

 2.      Hospitacją obejmuje się całą jednostkę lekcyjną (zajęć). Hospitujący nie może wprowadzać zmian dotyczących tematu zajęć i przyjętego przez nauczyciela toku postępowania.

Uważam, że błędny jest zapis, żę hospitacja ma obejmować całą jednostkę lekcyjną, hospitacja może być różna ( nawet wycinkowa) i różnego rodzaju zajęć- nie tylko lekcji

3.      Do przeprowadzania hospitacji zajęć prowadzonych przez nauczycieli upoważnieni są dyrektorzy szkół i placówek oraz inni nauczyciele pełniący funkcje kierownicze w szkole lub placówce, a do hospitacji zajęć prowadzonych przez dyrektorów szkół upoważnieni są pracownicy zajmujący stanowiska wymienione w § 9 ust. 1. 

 

4.      Omówienie hospitacji powinno odbyć się w dniu jej przeprowadzenia,
a w uzasadnionych przypadkach najpóźniej w ciągu trzech dni roboczych po jej przeprowadzeniu.

 

5.      Nie hospituje się zajęć, jeśli obecność osób trzecich może zakłócić przebieg pracy diagnostycznej lub terapeutycznej.

 

 

§ 5

 1.      Wizytacja jest podsumowującym etapem sprawowania nadzoru nad szkołą lub placówką w okresie od poprzednio przeprowadzonej wizytacji.

 

2. Wizytację szkoły lub placówki przeprowadza się nie rzadziej niż raz na 5 lat.

 

3.      Wizytacja nie może zakłócać toku pracy szkoły i placówki.

 

4.      Prowadzący wizytację, przed jej rozpoczęciem, przedstawia radzie pedagogicznej program wizytacji.

OSKKO proponuje sprecyzowanie zapisu:

Prowadzący wizytację, na co najmniej trzy tygodnie przed jej rozpoczęciem, przedstawia radzie pedagogicznej program wizytacji.

 

5.      Program wizytacji powinien zawierać w szczególności:

1)cele i szczegółowy zakres tematyczny wizytacji;

2)  przewidywane czynności wizytacyjne i czas ich trwania.

Propozycja:

cele i szczegółowy zakres tematyczny wizytacji wraz z wykazem dokumentów szkolnych podlegających analizie,

( ja uważam, ze to nie jest potrzebne- szkoła ma mieć tę dokumentację, która wynika z przepisów- nie uważam, żeby KO musiało to ponownie pisać, chyba, ze chodzi o to, by ukrócić ich radosną twórczość-gdy napiszą cos więcej będzie to powód do reakcji)

 

Proponujemy określić w Rozporządzeniu czas trwania wizytacji, który zdaniem Stowarzyszonych nie powinien przekroczyć 30 dni

6. W ciągu 7 dni od zakończenia czynności wizytacyjnych, wizytujący dokonuje podsumowania wyników wizytacji, które - wraz z propozycjami wniosków
i zaleceń - przedstawia radzie pedagogicznej.

beera06-10-2006 16:45:38   [#91]

i dalszy ciąg:

 

 

 

§ 6

 

1.      Organ sprawujący nadzór nad szkołami i placówkami opracowuje plan sprawowania nadzoru na każdy rok szkolny.

 

§ 7

 

1.      Dyrektor szkoły opracowuje roczny plan nadzoru, z którym zapoznaje radę pedagogiczną oraz radę rodziców przed rozpoczęciem roku szkolnego, którego plan dotyczy.

Propozycja OSKKO:

 

Zapis nakłada obowiązek zwoływania Rady Rodziców podczas wakacji- to może rodzić duże trudności.

Proponujemy zmianę zapisu na:

Dyrektor szkoły opracowuje roczny plan nadzoru, z którym zapoznaje radę pedagogiczną oraz radę rodziców w ciągu 14 dni od rozpoczęcia zajęć lekcyjnych w roku szkolnym którego plan dotyczy, z zastrz. ust. 5

Zapis pozwoli na skorelowanie działań szkoły związanych z realizacja Rozporządzenia w sprawie zasad oceniania i omawianego rozporządzenia

 

2.      Roczny plan nadzoru powinien uwzględniać plan nadzoru przedstawiony przez organ sprawujący nadzór nad szkołą lub placówką, wyniki nadzoru z lat poprzednich oraz organizację roku szkolnego.

UWAGI OSKKO:

Uważamy, ze organizacja roku szkolnego powinna znaleźć się w planie pracy szkoły, a nie planie nadzoru pedagogicznego

 

3.      Roczny plan nadzoru powinien określać w szczególności:

1)     zakres, szczegółową tematykę i organizację planowanych analiz i badań,
w tym również plan hospitacji;

Ad1.
Jakich analiz i badań? Czyżby tu nam się ukryło „ wewnętrzne mierzenie jakości pracy szkoły”?

 

2)     tematykę szkoleń rady pedagogicznej;

UWAGI OSKKO:
1.
Nie da się szkolić rady pedagogicznej
. Rada pedagogiczna jest organem szkoły, który zbiera się na zebraniach ogólnych w celu podejmowania działań przewidzianych dla niej w m.in. w art 41 uoso.

Proponujemy zmianę zapisu na:

2) tematykę szkoleń nauczycieli


2.
Tematyka szkoleń nauczycieli powinna być częścią planu szkoły, o którym jest mowa w UOSO

 

3)     inne informacje, uznane przez dyrektora szkoły za istotne.

 

4.      Przed zakończeniem każdego roku szkolnego dyrektor szkoły lub placówki przedstawia radzie pedagogicznej i radzie rodziców informację o realizacji rocznego planu nadzoru, zawierającą w szczególności:

 

 

1)     zakres wykonania planu nadzoru;

2)     wnioski ze sprawowanego nadzoru, w

PYTANIA OSKKO:

Jak rozumieć zapis Rozporządzenia w związku z  zapisem UOSO:
Art 40

7. Dyrektor szkoły lub placówki przedstawia radzie pedagogicznej, nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym, ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacje o działalności szkoły.

 tym w szczególności:

a)     wnioski z analizy poziomu osiągnięć edukacyjnych uczniów
i wychowanków w odniesieniu do ich potencjału intelektualnego, wymagań edukacyjnych zawartych w podstawach programowych kształcenia oraz do wyników sprawdzianu i egzaminów, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt  1-3 ustawy;

Ad 2a

Uwaga 1:
 zapis ten utrzymuje obowiązkowe badanie kompetencji uczniów


Uwaga 2:

Budzi duże zastrzeżenia zapis:

poziomu osiągnięć edukacyjnych uczniów
i wychowanków w odniesieniu do ich potencjału intelektualnego,

W jaki sposób szkoły maja badać potencjał intelektualny uczniów?

 

 Uwaga 3:

W podstawach programowych zawarte są cele edukacyjne, a nie wymagania

 

b)     ocenę sytuacji wychowawczej oraz stanu opieki nad uczniami
i wychowankami;

 

3)     decyzje i działania wynikające z wniosków ze sprawowanego nadzoru wraz z informacją o ich skutkach.

 

UWAGI OSKKO

Informację o skutkach podejmowanych działań można podać z rocznym opóźnieniem

Proponujemy zapis:

3)decyzje i działania wynikające z wniosków ze sprawowanego nadzoru wraz z informacją o skutkach działań podjętych na podstawie wniosków z poprzedniego roku szkolnego

(nie wiem, czy to czytelniej:)

 § 8

 

Organ sprawujący nadzór nad szkołami i placówkami może występować do dyrektorów szkół i placówek o przekazanie informacji niezbędnych dla realizacji zadań, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 3, wyłącznie wtedy, gdy informacji tych nie zawierają dostępne temu organowi bazy danych.

 

Pytanie OSKKO:

Jaki dane można uznać za dostępne organowi?
Czy dane, które szkoła udostępnia w BIPie, można za takie uznać?

Marek Pleśniar06-10-2006 17:36:06   [#92]

asia wkleiła na razie na roboczo najnowszy projekt tu, bo byliśmy trochę zajęci

ten najnowszy projekt przesyła nam emailem do konsultacji dyrektor Departamentu Nadzoru oświatowego, pan Szubański.

-------------------

Pan dyrektor prosił w rozmowie o przekazanie Dyskutantom pozdrowień. Poprosił też o szybkie konsultacje - chętnie drogą elektroniczną.

W rozmowie też zarysowałą się perspektywa działań MEN (a i nas - chętnie pomożemy) nad szkoleniami dla KO oraz informacją dla dyrektorów

Poprosiliśmy o wypracowanie dobrej praktyki nadzoru - zasad jakimi mają się kierować wizytatorzy i kuratorzy we współpracy ze szkołąmi w ramach nowego nadzoru

każde prawo można zepsuć złą praktyką, "wytycznymi" KO, nieporozumieniami szkoła-KO i tp

dlatego niezbędne jest by ministerstwo dostarczyło kuratorom "obudowy" praktycznej do rozporządzenia

teraz projekt i uzasadnienie jest już na stronie konsultacyjnej OSKKO

http://www.oskko.edu.pl/oskko/nadzor10-2006.html

są też tam zzipowane pliki Word do pobrania - dla każdego - także nie członka OSKKO

rzewa06-10-2006 18:30:59   [#93]

wklejam jeszcze raz to co napisałamw poście #77

1. proponuję w §1 pkt 2 dopisać oraz zespoły szkół - aby nie bylo tak że w jednym roku dyrek ma kilka razy wizytację w każdej szkole z osobna, lub co roku w innej szkole.

2. Jak najbardziej popieram rozgraniczenie kompetencji dyrka i KO zwłaszcza w §3.
Uważam też, że plan nadzoru raczej rodziców nie interesuje (juz szybciej plan pracy), dość mają innych nowinek - powinni oni być zapoznani we wrześniu z wynikami i wnioskami płynącymi z nadzoru dyrka - we wrześniu, a nie z końcem roku szkolnego (nie będziemy zwoływać zebrania w sierpniu przecież) - §7 ust 4.

3. i tak nieśmiało... - może by w §12 dopisać jeszcze rozporządzenie z 1996 roku?
........................

No i należy koniecznie napisać ogólnie o tej praktyce - by się znowu nie wypaczyło i o tym, ze to rozporządzenie zbyt trąci myszką...

i... wczytuję się dalej.
S Wlazło06-10-2006 19:32:43   [#94]
Tekst rozporządzenia jest coraz lepszy - mówię o stronie formalnej, nie merytorycznej, bo nie zmieniam zdania, że to rozporządzenie cofa nas o 30 lat. W najbliższym numerze "Dyrektora Szkoły" zaproponowałem pewien model pracy hospitacyjnej dyrektora w sytuacji nowego rozporządzenia, zatem nie przedstawię uwag na ten temat tutaj. To, że Szubański nas pozdrawia i docenia oznacza - być może - że dostrzegł w nas merytorycznego partnera, zatem jest niezwykle ważne to, co tworzy Asia. Marek podnosi kluczową sprawę, o której mówiłem dwukrotnie na Kongresie -czy będzie to nadzór partnerski, czy też podporządkowujący dyrektora szkoły wizytatorowi. Prosiłbym Asię, aby poza szczegółowymi uwagami do poszczególnych paragrafów, także formułowała uwagi ogólne, właściwie strategiczne, dające szansę na resztki przynajmniej autonomii dyrektora szkoły. Podziwiam Waszą chęć pracy nad projektem, ja jestem raczej wątpiący, pamiętając, co 20 lat temu o takim nadzorze mówili nauczyciele, dyrektorzy i badacze oświaty. Ale to nieważne, myślmy, jak racjonalizować nasze działania w obecnej rzeczywistości. Serdeczności Stefan
Gaba06-10-2006 19:58:47   [#95]
bo uporczywie twierdzą wizytatorzy, że się nic nie zmieniło.
Marek Pleśniar06-10-2006 20:34:16   [#96]

o tym też było w rozmowie

o bezwładności kadry nadzoru - wybaczcie ale to prawda o mili nasi wizytatorzy

zresztą to że tu jesteście świadczy o niewielkiej raczej bezwładności:-) Nie do was więc ta uwaga.

Ale tam u siebie krzewcie nowe postawy, prosimy:-)

ankate06-10-2006 20:52:00   [#97]
Te 30 dni trwania w porywach wizytacji trochę mnie przeraża...
asan06-10-2006 22:10:52   [#98]

Trudno się kopać z koniem.Zmiany były niezbędne w " dozorze"( nie pomyliłem się), ale:
1.Razi "instruktaż podmiotu".
Chyba,że wyeksploatowane będą odchodziły- patrz 2007rok i stąd takie sformułowanie i doraźna potrzeba!
Gdzie doradztwo,którym uzasadniano potrzebę istnienia KO.
2. Wizytację, hospitacje, instruktaż prowadzi wizytator omnibus, czy wracamy do nalotu - desantu na szkołę smutnych " metodyków".
KO będzie wołało o dodatkowe etaty!.
3.Czas trwania wizytacji dookreślić.
Ja chcę podczas wizytacji wypełniać swoje obowiązki.
Zabronić zapisem-dyrektor nie przygotowuje tabelek,zestawień, wykresów wizytującemu (odwala za niego robotę papierkową). Wizytator musi znać aplikacje np.Microsoftu, :)
4. Ocena wizytacji.
Opisowa, w skali ocen szkolnych, czy SWOT?
5. Ogromnie wzrośnie popularność szkolen i szkolarzy- twórców.
Np.;Jak skutecznie hospitować.Techniki  metodyki rozmowy pohospitacyjnej. Wzorcowe arkusze, kwestionariusze hospitacji itp.
6. Za mocno wyeksponowano, wizytacja - ocena pracy dyrektora.
 Jakiś procent odbierze wizytację jako problem tylko i wyłącznie dyra.
7.Szansa dla dyra w solidarnym dobrze merytorycznie przygotowanym gronie naucz. podczas polemik z wiz.-  7 dni po zakończonej wizytacji.

                                                Spoźniony as...

beera07-10-2006 12:00:08   [#99]

Nie ma możliwości, by przewidzieć WSZYSTKO, co moze zrobic z Rozporządzeniem nadgorliwy wizytator bądź dyrektor.

W tej naszej konsultacji przejawiają się obawy przeniesione z praktyki stosowania poprzedniego rozporządzenia- rozumiem te obowy z jednej strony, ale z drugiej strony wydaje mi się, ze warto wrócić po prostu do Rozporządzenia i czytac je wprost- bez złych wspomnień.

Przypominam wszystkim, ze gorszego rozporządzenia niż poprzednie po prostu się NIE DA napisać.

Ja uważam, ze to Rozporządzenie, jesli będzie dobrze stosowane (a tu poptrzebne wspóldzialanie nas z MENem- o co zabiegamy z dobrym skutkiem) może być dla szkoły lepsze niz poprzednie.

Nie razi mnie slowo "wizytacja", ani slowo " instruktaz"- uważam, ze to wszystko maly pikus w porownaniu z wlozonym w poprzednie rozporządzenie jako jedno z zadań dyrektor budowanie WSZAJu.

Co więcej- uwazam, ze Rozporządzenie nie eliminuje w zaden sposob realizacji wewnetrznych potrzeb szkoły. Mamy pkt 3 par 7- chocby.

Jesli to rozporządzenie nie zostanie "skrzywione" to na pewno daje większą autonomię szkole, niz poprzednie

beera07-10-2006 12:08:21   [#100]

RZEWA

mam prosbę- napisz uzasadnienie dla faktu, ze Rozporządzenie z 1996 jeszcze obowiazuje- muszę to dopisać, czemu chcemy tego dopisku, a my go chcemy, bo uwazamy, ze tamto obowiązuje.
Mialam gdzieś w kompku opracowanie tego zagadnienia, ale mi diabeł ogonem przykrył

Nie wiem, kurcze, czy dopisywać te zespoly szkół, bo to wówczas trzeba by konsekwentnie w każdym akcie prawnym

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ]