Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Konsultacja OSKKO - Rozporządzenie o nadzorze pedagogicznym
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ]
AnJa09-10-2006 20:47:36   [#151]
a co szkodzi wielokrotnie je powtarzać?
maeljas09-10-2006 20:53:54   [#152]

cd słowniczka związanego z hospitacją diagnostyczną:

(tyczy się lekcji)

Osiągnięcia uczniów - to czego rzeczywiście nauczył się każdy uczeń w zakresie zaplanowanych wymagań

Poziomy osiągnięć uczniów - określa się je na podstawie informacji o liczbie uczniów, którzy poprawnie wykonali prace:

  • praca wykonana przez wszystkich uczniów - nauczyciel sprawdził wykonanie zadania u wszystkich uczniów i stwierdził,że zrobili to poprawnie
  • praca wykonana poprawnie przez część uczniów - nauczyciel sprawdził wykonanie zadania u części uczniów  (nie u wszystkich i więcej niz u jednego)i stwierdził,że zrobili to poprawnie
  • praca wykonana poprawnie przez jednego ucznia - nauczyciel stwierdził wykonanie pracy przez jednego ucznia i on wykonał je poprawnie
  • praca źle wykonana przez wszystkich uczniów - nauczyciel nie stwierdził poprawnego wykonania zadania u żadnego z uczniów
  • wykonanie pracy niedokończone - takie stwierdzenie jest prawdziwe, gdy choc jeden uczen nie dokończył zadania
  • brak pracy uczniów - zadanie, w czasie którego uczniowie nie wykonują określonej pracy
ewa09-10-2006 20:55:54   [#153]
jesu :-(
Gaba09-10-2006 20:58:31   [#154]
a prawa Schoena? One zaprzeczają tak pojmowanej pedagogice
beera09-10-2006 20:59:09   [#155]
mysle, ze najpierw zamkną tfu!rców na leczeniu
ankate09-10-2006 20:59:41   [#156]
I to wszystko ma robić i sprawdzać podczas 45 min, to może lepiej będzie sprawdzian zrobić i bedzie jasne ilu uczniów i w jakim stpniu uporało się z zadaniami?
maeljas09-10-2006 21:02:35   [#157]

a tam prawa..

Gaba w ten deseń 3 bite strony drobnym maczkiem - już są wytypowane szkoły, które będą " szkolone" ....

AnJa09-10-2006 21:03:00   [#158]
coś mi się z instrukcji do hospitacji lekcji wf przypomina

tyle, że na wf jest maks.26 uczniów

spokojnie - po hospitacji będzie instruktaż, niech się więc instruujący martwi jak mnie poinstruuje

a mnie . w świetle roporządzenia, nikt do tak rozumianej hospitacji zmusić nie moze
S Wlazło09-10-2006 21:13:03   [#159]
Istoty rzeczy dotknął PawełR. Staramy się legitymizować to, co nie jest na miarę dzisiejszych czasów, wytkną nam w przyszłości, że aprobowaliśmy to rozporządzenie. Rzeczywiście, powinno być tak, że MEN mógłby się do nas zwrócić z prośbą, aby zaprojektować w OSKKO nowe rozporządzenie o nadzorze. Ale byłaby to nadmierna autonomia instytucji niepaństwowych, więc możemy tylko o tym marzyć. Asia ciągle twierdzi, że gorszego rozporządzenia niż poprzednie nie było.  Nie rozporządzenie - tylko, jak sama Asiu twierdzisz, sposób jego stosowania. I z nowym będzie podobnie - wszystko będzie zależało od widzimisię wizytatorów, patrz, co zaczyna się wyrabiać z "hospitacją diagnostyczną" w Lubelskiem, skąd wzięli to określenie? Czym to się różni od diagnozującej. Boję się, że takich sytuacji będzie więcej. Zrobiłem sobie próbę planu nadzoru wraz z planem hospitacji, uwzględniającymi dwa priorytety MEN, plus dwa priorytety KO, plus jeden priorytet własny szkoły, bo przecież też musi mieć własną autorefleksję, plus nauczyciele przewidziani do awansu, plus do nagrody plus analiza wyników zewnętrznych uczniów.Wiecie ile mi stron powstało? Lepiej nie mówić, mam nadzieję, że nie umiem takiego planu tworzyć. ZNP protestuje, bo nie mają władzy, gdy wprowadzała "twardy" nadzór Łybacka, niszcząc ideę mierzenia jakości - jakoś milczeli! Ach. Serdeczności! Stefan
maeljas09-10-2006 21:16:50   [#160]

aj niegrzeczni ..

jeszcze tylko to:

Błędy dyskwalifikujące program nauczania - analiza treści kształcenia nauczanych w trakcie obserwowanych lekcji:

  • treści kształcenia nie są użyteczne dla uczniów
  • treści kształcenia nie prowadzą do nabycia planowanych kompetencji uczniów
  • treści kształcenia nie są dostosowane do możliwości uczniów - zbyt łatwe, zbyt trudne

Błędy dyskwalifikujące obserwowane zajęcia edukacyjne:

(wybrane przykłady)

  • znacząca mniejszość (?? - to moje) nie angażuje się w tok lekcji, w pracę
  • nauczyciel nie kontroluje osiąganego przez wszystkich uczniów poziomu osiągnięć
  • (...)
beera09-10-2006 21:23:21   [#161]

Stefanie

Nie rozporządzenie - tylko, jak sama Asiu twierdzisz, sposób jego stosowania. I z nowym będzie podobnie - wszystko będzie zależało od widzimisię wizytatorów, patrz, co zaczyna się wyrabiać z "hospitacją diagnostyczną"

Ja rozumiem takie obawy, jednak  uważam, że w konsultacji nalezy się odnieść do ścisłego brzmienia przepisu.
Potem zas pilnowac postaw wizytatorskich.

Nawet jesli OSKKO napisaloby najlepszy projekt, to przeciez i on nie dawałby gwarancji stosowania go w sposob wlaściwy...

Co do starego Rozp- spapralismy je w używaniu- to prawda. Nie wiem na ile bylo to wynikiem niejednoznaczności w samym rozporządzeniu, na ile presją róznych "szkolacych", na ile brak wiedzy w KO i wsród wizytujacych

To, co zebralismy podczas konferencji http://www.oskko.edu.pl/konferencjaoskko2006/materialy/materiałNr1-rafywnadzorze.pdf odnosi się do zapisow- rzecz jasna, do kiepskiego rozumienia  brzmienia przepisow, nadinterpretowania ich przez KO.

Czy się da tego uniknąć teraz? Wątpię.
Ale jestesmy dojrzalsi- będziemy protestować.

............

maeljas a nie możesz tego calego mi przeslać?
proszę bardzo:)

maeljas09-10-2006 21:27:12   [#162]

Asiu

jutro - ( skaner domowy wysiadł- a nie mam tego w komputerze)
beera09-10-2006 21:28:43   [#163]

super:)

dzięki!

violka10-10-2006 00:08:09   [#164]

asiu

i wklej tutaj to, co przyśle maeljas
beera10-10-2006 06:52:23   [#165]

przeslę ci

bo scanu nie przekleję

:)

rzewa10-10-2006 06:54:06   [#166]
prześlij mi, ja przekleję :-)
beera10-10-2006 06:59:00   [#167]

ok

:))

Marek Pleśniar10-10-2006 07:18:07   [#168]
skoro rozp. robią to zrobią. Więc  lepiej z naszym nadzorem nad tym nadzorem niż bez
beera10-10-2006 07:28:58   [#169]

czytam opinie

Teraz zaś to wizytatorzy będą oceniać wedle swojego widzimisię, a może sympatii i poglądów. To ograniczy swobodę dyrektora, może utrwalić strach - odpowiada Dzierzgowska. (PAP)

Nie wiem- może ja w innym świecie żylam, ale wedle czego oceniali do tej pory? Wedle tego samego- zdaje się...
Nie jest to wynik slego , czy dobrego Rozporządzenia, tylko indywidualnych postaw wizytatorskich i brak standardów stosowania nadzoru.

Rzeczywiście, zbiurokratyzowane mierzenie jakości pracy szkół obarczało nauczycieli i dyrektorów stosem papierów i należało to uprościć - przyznaje Dzierzgowska. Dotąd jednak wizytator występował w roli eksperta, a jego pracę kończył raport: bez wartościowania, zawierający możliwe do udowodnienia fakty - dodaje.

zazwyczaj raport kończył się oceną pracy dyrektora, podawany byl do wiadomości rodzicom i OP jesli ktos twierdzi, ze to nic- myli się.
I w dodatku uwazanie, ze jedno, albo drugie Rozporządzenie zmieni styl pracy KO to jest w błędzie.

........

W kwestii nadzoru, zrobilismy, co w tym stanie rzeczy bylo mozna- bardzo merytorycznie odnieślismy się do zapisów projektu, nawet trochę idąc " ku przyszlości" czyli przewidujac problemy w realizacji go.

Odnieslismy się do wewnętrznego mierzenia- pisząc, że jest to aprobowane przez Stowarzyszenie dzialanie

A reszta? No cóż- będziemy patrzeć...Nie wiem na ile marek zdąży wkleić całą naszą konsultację dziś, ja wkleję tu koncowy jej fragment, w ktorym OSKKO napisało:

Stowarzyszeni w OSKKO zwracają uwagę, że brak dookreślenia, które zadania, w ramach realizacji rozporządzenia o nadzorze, dotyczą KO, a które dyrektora, może spowodować, na co wskazuje praktyka (poparta badaniami OSKKO) dowolność interpretacji pracowników kuratoriów oświaty (uwagi OSKKO wobec §2 i §3 projektu omawianego Rozporządzenia) .
          Aby uniknąć dotychczasowych nieporozumień prosimy o wypracowanie  obligatoryjnych zasad (w formie wytycznych ministerstwa  czy też zarządzenia Ministra) jakimi mają się kierować wizytatorzy i kuratorzy we współpracy ze szkołami w ramach nowego nadzoru.
         Dążąc do zachowania autonomii dyrektora szkoły i placówki w zakresie realizacji zadań nadzoru pedagogicznego szkoły zgodnie z § 7 ust. 3 projektu Rozporządzenia oraz mając na względzie przepisy prawa i konieczność partnerskiej współpracy dyrektora szkoły i placówki oraz kuratorium oświaty, wnosimy, aby zasady działania wizytatorów obejmowały w szczególności poniższe propozycje:

a)        instruktaż jako forma sprawowania nadzoru może dotyczyć tylko i wyłącznie aspektów związanych z formalno-prawnymi działaniami statutowymi szkoły/placówki,
b)        wszelkie informacje, które zdaniem wizytatora mogą przyczynić się do podnoszenia jakości  pracy powinny być podawane w formie propozycji (wzorów), które nie są obligatoryjne do stosowania, stanowią jedynie przykłady dobrych praktyk,
c)        wszelkie dane potrzebne do dokonania oceny stanu faktycznego wizytatorzy pozyskują zgodnie z zapisami §8 projektu Rozporządzenia.
d)        rozpatrywania skarg na pracę szkół dokonywane jest przy pomocy jawnych procedur i zgodnie z ogólnymi przepisami prawa
e)     uwagi i zalecenia doraźne wizytatorów przedstawiane są dyrektorom szkół w formie pisemnej.

Jednocześnie informujemy, ze Stowarzyszenie będzie czuwało nad prawidłowością wdrażania nowego Rozporządzenia w sprawie nadzoru i będzie przedstawiało Ministerstwu przykłady złych praktyk, jeśli takie będą miały miejsce.

S Wlazło10-10-2006 08:47:11   [#170]
Asiu - końcówka jest super, warto byłoby to upublicznić, np w "Gazecie Szkolnej", wyrazy podziwu za dokonaną pracę, serdeczności, Stefan
beera10-10-2006 08:55:19   [#171]

Stefanie-pytanie tylko na ile MEN się tym przejmie...

no ale wpływu na to ( na razie:) nie mamy

Marek Pleśniar10-10-2006 09:04:38   [#172]

to jest wpływ asiu:

Stowarzyszenie będzie czuwało nad prawidłowością wdrażania nowego Rozporządzenia w sprawie nadzoru i będzie przedstawiało Ministerstwu przykłady złych praktyk, jeśli takie będą miały miejsce.

Marek Pleśniar10-10-2006 09:18:45   [#173]

Zamieszczam stanowisko OSKKO na naszej stronie:

http://oskko.edu.pl/oskko/nadzor10-2006.html

uwagi Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty na temat projektu Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia ……………….2006 r. w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego, wykazu stanowisk wymagających kwalifikacji pedagogicznych, kwalifikacji niezbędnych do sprawowania nadzoru pedagogicznego, a także kwalifikacji osób, którym można zlecać prowadzenie badań i opracowywanie ekspertyz

Magosia10-10-2006 11:47:29   [#174]

Jestem pełna podziwu dla Waszej pracy.

Dziekuję - jako ta tym razem, która się nie udzielała w dyskusji- ale w pełni popieram końcowe stanowisko.
PawełR10-10-2006 16:09:03   [#175]

Asiu i inni

Przepraszam za swoje słowa, nie były krytyką, tylko refleksją natury bardziej filozoficzno-historycznej - wiem, że to może wkurzać, jak się ktoś narobił, a tu mu robią dziurę w całym....

odwołałem się do sytuacji w dawnych czasach, tak gwoli refleksji, coby mieć świadomość, iż tworzymy historię

wtedy też (czasy carskie) byli radykałowie (idealiści), którzy tylko protestowali i w niczym nie chceli współpomagać i byli umiarkowani (realiści), którzy chcieli mieć wpływ na to, aby było lepsze, skoro już i tak jest (można tu móić o romantykach i pozytywistach)

Jeszcze raz przepraszam, ja zawsze z szacunkiem o naszym FORUM, o OSKKO, naprawdę :))))))))))))

ola 1311-10-2006 12:51:41   [#176]
Jacie jaką samokrytykę złożył, no i tak trzymać :)
bogda412-10-2006 16:59:42   [#177]

a Pan Minister

 powiedział tak:Nie będę także ustawał w staraniach o podniesienie płac i zniesienie biurokracji, utrudniającej rozwój zawodowy i codzienną pracę nauczycieli."

 właczając się do dyskusji o nowym rozporządzeniu ;-)

PawełR12-10-2006 18:19:12   [#178]
no właśnie w innym wątku zaprponowąłem konsultację tego listu i zaproponowałem zmiany :)
ankate13-10-2006 19:20:06   [#179]
Nno i co. Z Dniem Edukacji miało wejść w życie nowe rozporządzenie wyżej konsultowane. Czy coś już wiadomo w tym temacie???
Gaba13-10-2006 19:21:41   [#180]
tak, wiadomo. Nie weszło. ;-)))
PawełR13-10-2006 19:23:25   [#181]
Dzień edukacji jutro :)
Ewa 1313-10-2006 19:23:37   [#182]
i nie wiadomo też kiedy wejdzie i czy wejdzie...
KlaraG13-10-2006 23:49:06   [#183]

Asiu...

przypominamy się z taką pewną nieśmiałością...

Obiecałaś, że prześlesz rzewie a rzewa wklei to, co Ci przesłała maeljas...
Dziewczyny, wklejcie... dobra...?

A może sie nie da i nie ma co czekać....?
maeljas14-10-2006 09:48:41   [#184]

wysłałam juz dawno asi

udało sie w wordzie

dam do wymiany plików, bo długie - 3 strony 

jest to propozycja - materiał pilotażowy

beera14-10-2006 10:19:38   [#185]

no dostałam:)

i podziękowałam marcie i przesłałam dalej

niech marta wklei do plików- będzie rzeczywiście najlepiej

:)

Marek Pleśniar17-10-2006 09:37:27   [#186]

obiecanego terminu 14 października na szczęście nie dotrzymano.

Urzędnicy nadal nad projektem pracują i poprosili nas o tu opracowany materiał konsultacyjny OSKKO w postaci elektronicznej.

agabu17-10-2006 11:42:36   [#187]
Mozna mieć nadzieję na odrobinę zdrowego rozsądku wśród pracujacych urzędników???????????????????
beera17-10-2006 15:40:34   [#188]

no

nadzieję mozna mieć:)
Józefina18-10-2006 20:04:04   [#189]

A wiadomo czy wejdzie ?

Bo co niby mamy robić ? czekać i czy wedle starego obowiazującego?

wiesia18-10-2006 20:10:32   [#190]
A u nas wizytatorzy sprawdzaja już ponad miesiąc wg. starego rozporzadzenia a u was?
Marek Pleśniar18-10-2006 20:11:01   [#191]
i prawidłowo - sprawdzają według obowiązującego
HenrykB28-10-2006 18:40:28   [#192]

To na zakończenie tej dyskusji zerknijcie jeszcze do programu kursu kwalifikacyjnego z zakresu organizacji i zarządzania oświatą (zatwierdzony w 1999r., jest w wykazie na stronie MEN):

 

2.2.        ZARZĄDZANIE JAKOŚCIĄ, MIERZENIE JAKOŚCI PRACY PLACÓWKI. (26 godzin)

 

Cele:

·          Poznanie systemów jakości pracy organizacji.

·          Poznanie procedur mierzenia jakości pracy szkoły.

·          Stosowanie w praktyce procedur mierzenia jakości pracy szkoły.

·          Planowanie i realizowanie wewnątrzszkolnego systemu doskonalenia w oparciu o diagnozę potrzeb nauczycieli i szkoły.

Treść:

·          Systemy jakości, ze szczególnym uwzględnieniem TQM.

·          Rola TQM w edukacji.

·          Standardy jakości pracy nauczyciela, szkoły, kadry kierowniczej.

·          Mierzenie jakości pracy szkoły (narzędzia i procedury).

·          WDN w szkole.

·          Opracowywanie wewnętrznego raportu jakości pracy szkoły.

Te kursy są systematycznie organizowane wg tego programu.

Jak widać, nowa kadra kierownicza wiedzę i umiejętności w tym zakresie nadal mieć będzie i będzie mogła z niej korzystać - jeśli zechce.

Jedno nie przeszkadza drugiemu. Bez względu na kształt rozporządzeń o nadzorze (będzie ich jeszcze wiele) od jakości w oświacie nie uciekniemy.

Za ograniczeniem biurokracji w zarządzaniu oświatą jestem całym sercem. Oby się udało.

Marek Pleśniar28-10-2006 19:04:38   [#193]

bo Heniu nadzór i linijka co mierzy nie wykonują ani centymetra pracy, którą wykonują nadzorowani i mierzeni;-)

z jakiegoś powodu się ludziom w głowach robi takie coś, że oni myślą iż nadzór jest potrzebny - tak sam w sobie aby był. Nawet w ZNP!!! mnie spotkało zdanie : "jakże to tak!!? BEZ NADZORU???"

nadzór to maleńka - jak najmniejsza - oby - częśc tego co urzędnicy oświatowi powinni robić.

Jest jeszcze wspieranie, doskonalenie. Pomoc urzędników w tych nieważnych sprawach, pierdołach które tak przeszkadzają nauczycielom uczyć. To oni - urzędnicy powinni te nieważne sprawy biurokratyczne załatwiać a głównych ich celem powinno być niedopuszczanie do tego aby nauczyciel, dyrektor tknęli się choć jednego niepotrzebnego papierka.

Dlatego zresztą "nadzorca" co generuje w szkole kwity, ankiety niepotrzebne i zaświadczenia na wszystko popełnia zbrodnię przeciwko edukacji. Jest wirusem w systemie - takim co wytwarza spam w naszych skrzynkach.

Ale mentalność urzędnika jest prosta i dla dobra ucznia, szkoły - jak mawia klasyk - "ciemna jak sumienie faszysty" - "mam nadzór = mam władzę".

to jest nieuleczalne - dlatego nalezy to po prostu ograniczać - bo każdy kocha władzę.

Cieszy nas zawsze gdy spotykamy ludzi z "nadzoru" którzy myslą inaczej niż opisuję. Na szczęście są tacy. Znamy ich - ot z forum choćby;-) Nie ulegajcie tam tej magmie kochani - wizytatorzy, szefowie kuratoriów, urzędnicy MEN. Bądźcie z nami a nie przeciw nam - szkole znaczy:-)

Potrzeba nam dobrej praktyki nadzoru. Zasad nienapisanych w rozporządzeniu. Pragmatyki.

A może pisanych??

Komu by szkodziło gdyby pojawiłsię zapis o ograniczaniu liczby dokumentó i niegenerowaniu niczego niepotrzebnego przez KO?

 I wskaźniki;-)))

A na razie marzy mi się kurator, który miast tych nadzorczych zapędów przeorganizuje kuratorium tak, aby w 30 procentach nadzorczo się nam w oczy gapiło a w 60 stało się biurem obsługi klienta - szkoły,rodzica, nauczyciela.

Zrobi ktoś to w końcu?

Gaba28-10-2006 19:19:39   [#194]
ja.
Marek Pleśniar28-10-2006 19:56:22   [#195]
:-)
Fakir228-10-2006 20:00:25   [#196]

GABA NA MINISTRA!!!

:)))

bogda428-10-2006 20:01:38   [#197]

to już było

 ale może byc znowu:

 

GABA NA MINISTRA!!!

:)))

GABA NA MINISTRA!!!

:)))

Gaba28-10-2006 20:09:41   [#198]
pomalutku, nie tak szybko - mam inne plany, chcę zamontować najpierw drzwi w kilku salach.
bogda428-10-2006 20:24:05   [#199]

no dobra ;-)

 poczekamy trochę :-))
Ewa 1328-10-2006 20:30:11   [#200]

czy aż tak bardzo nie lubicie gaby?

dlaczego Jej aż tak źle życzycie?...

przecież wiecie jak kończył się żywot ministrów...

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ]