Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Konsultacja OSKKO - Ustawa o Systemie Oświaty 28-07-2006
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ]
Jacek W03-08-2006 13:14:21   [#151]
Bo pewnie tym co niektórym dyrek wykładu z UoSO nie robi.
Jacek W03-08-2006 13:23:33   [#152]

A do 39 ust. 2 zaproponowałbym coś takiego, podgapionego w art. 9c ust. 7 KN:

Rada rodziców i samorząd uczniowski powinny przedstawić swoją opinię w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o podjęciu uchwały rady pedagogicznej. Nieprzedstawienie opinii rady rodziców bądź samorządu uczniowskiego nie wstrzymuje decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym.

beera03-08-2006 17:41:53   [#153]

coś chyba nie widzę, ale:

Jeżeli chcemy faktycznego wpływu rodziców na sprawy oswiatowe to sugeruję takie zmiany:

Krajowa rada do spraw oświaty (art. 45 UoSO): jest "może działać" zastąpić "działa"

Rada oświatowa - wojwódzka, powiatowa, gminna (art. 48 UoSO ): jest "może powołać" zastąpić "powołuje"

Takie zapisy nie gwarantują wpływu rodzicow na oswiate, bo w jakim miejscu UOSO jest napisane, że do krajowej rady oraz do rady oswiatowej wchodzą tez rodzice?

Jest tylko napisane, ze sklad rad oświatowych ustalają odpowiednie jst
By włączyć rodziców trzeba by chyba zaproponowac, by w sklad tych rad- obligatoryjnie, w jakims zakresie takze wchodzili rodzice

czy ja cos źle rozumiem?

..........

Jacku- robi się

:)

Marek Pleśniar03-08-2006 17:50:50   [#154]

jeśli coś "może" to prężni ludzie zrobią z tego "jest"

jesli coś być "musi" - zrobi to byle kto - bo trzeba

ale nie oponuję

natomiast jestem za czymś dla nas ważniejszym:-) Zadbajcie o nasz głos Anieli:-)

Art. 46. 1. W skład Krajowej Rady wchodzą przedstawiciele wojewódzkich rad oświatowych, po jednym z każdej rady wojewódzkiej, oraz po jednym przedstawicielu centralnych struktur związków zawodowych zrzeszających nauczycieli. W skład Rady mogą też wchodzić przedstawiciele ogólnopolskich pozarządowych organizacji oświatowych.

znó ktoś chce pominąć NGOsy - czyli nas

jerzyk03-08-2006 17:55:30   [#155]

społecznych organów w systemie oświaty

asiu, masz rację ale jak sie mowi że:
"Zagwarantowane zatem na poziomie ustawy ramy współpracy ww. organó w w rezultacie przyczyniają się do poprawy jakości pracy wychowawczej i opiekuńczej szkoły i placówki."
to moze warto dac przykład jak to robić, a nie mowić że tylko w 15% szkół  organy  takowe dzialaja itd...,itd... i wychodzi na to ( przynajmniej mi) że to tylko wina dyrektorów, że taki stan rzeczy jest.
beera03-08-2006 18:04:50   [#156]

ok Jerzu

ja wkleję  kolejną wersję, a Ty mi napisz tekst do wpisania :)

beera03-08-2006 18:11:41   [#157]

wklejam kolejną wersję bardzo roboczą:

USTAWA z dnia  2006 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw
W ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.1)) wprowadza się następujące zmiany:

1)  po art. 4 dodaje się art. 4a w brzmieniu:

Art. 4. Nauczyciel w swoich działaniach dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych ma obowiązek kierowania się dobrem uczniów, troską o ich zdrowie, postawę moralną i obywatelską z poszanowaniem godności osobistej ucznia.

 

„Art. 4a. 1. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania może, w drodze rozporządzenia, nałożyć na szkoły i placówki zapewniające uczniom korzystanie z usługi dostępu do Internetu na ich terenie obowiązek zainstalowania i aktualizowania oprogramowania zabezpieczającego przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju psychicznego uczniów.

2. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, może być nałożony po warunkiem zapewnienia przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania szkołom i placówkom możliwości nieodpłatnego korzystania z oprogramowania zabezpieczającego przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju psychicznego uczniów.";

Stowarzyszeni uważają, ze prawo nałożenia obowiązku zainstalowania i aktualizowania oprogramowania zabezpieczającego przed dostępem do treści […] w drodze Rozporządzenia Minister ma także w przypadku nie włączenia Art. 4a.1 do UoSO,

Proponujemy wykreślenie zapisu, bądź zastąpienie go proponowanym niżej:

Art. 4a. 1. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w drodze rozporządzenia, nakłada na szkoły i placówki zapewniające uczniom korzystanie z usługi dostępu do Internetu na ich terenie, obowiązek zainstalowania i aktualizowania nieodpłatnego oprogramowania zabezpieczającego przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju psychicznego uczniów.

 

7)  w art. 30 ust. 2b otrzymuje brzmienie:

8)  w art. 39:

a)  w ust. 1 w pkt 8 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 9 w brzmieniu:

Art. 39. 1. Dyrektor szkoły lub placówki w szczególności:

 

„9) stwarza warunki do działania w szkole lub placówce stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególności organizacji harcerskich, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki.",

PYTANIE OSKKO:

Czy zapis Art. 56.2 warunkuje realizację zapisu Art. 39.1.9?

Stowarzyszeni proszą o uściślenie sformułowania „stwarza warunki do działania”

 

b)  ust. 2 otrzymuje brzmienie:

 

  „2. Dyrektor szkoły lub placówki może, w drodze decyzji, skreślić ucznia z listy uczniów w przypadkach określonych w statucie szkoły lub placówki. Skreślenie następuje na podstawie uchwały rady pedagogicznej, po zasięgnięciu opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego.";


UWAGI OSKKO:

Proponujemy uzupełnienie brzmienia ust. 2 o:

Rada rodziców i samorząd uczniowski przedstawiają swoją opinię w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o podjęciu uchwały rady pedagogicznej.
Nieprzedstawienie opinii rady rodziców bądź samorządu uczniowskiego nie wstrzymuje decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym.

 

9)  w art. 40 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

 

„3. W skład rady pedagogicznej wchodzą wszyscy nauczyciele zatrudnieni w szkole lub placówce oraz pracownicy innych zakładów pracy pełniący funkcję instruktorów praktycznej nauki zawodu lub prowadzący pracę wychowawczą z młodocianymi pracownikami w placówkach zbiorowego zakwaterowania, dla których praca dydaktyczna i wychowawcza stanowi podstawowe zajęcie. W zebraniach rady pedagogicznej mogą także brać udział z głosem doradczym osoby zapraszane przez jej przewodniczącego za zgodą lub na wniosek rady pedagogicznej, w tym przedstawiciele stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególności organizacji harcerskich, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki.";

UWAGI OSKKO:

Proponowany zapis nie zmienia w żaden sposób stanu prawnego. Poprzedni zapis UOSO także dawał prawo brania udziału w zebraniach rady pedagogicznej osób zapraszanych

do art. 1 pkt 10 -12 (zmiana statusu rady rodziców)

UWAGI OSKKO:
Stowarzyszeni  popierają działania MEN zmierzające do  zmiany w zakresie statusu rady rodziców jako organu szkoły, kompetencji tego organu i jego zasad działania, uznajemy za zasadną potrzebę zwiększenia roli rodziców w życiu społeczności szkolnej.

WĄTPLIWOŚCI:

Zwracamy uwagę na:

  1.brak  umiejscowienia szkolnych rad rodziców w systemie , i tak proponujemy:

Art. 45. 1. Przy Ministrze właściwym do spraw oświaty i wychowania może działać proponujemy : „działa” Krajowa Rada Oświatowa, zwana dalej "Krajową Radą", będąca społecznym organem opiniodawczym i wnioskodawczym w sprawach oświaty.

Art. 46. 1. W skład Krajowej Rady wchodzą przedstawiciele wojewódzkich rad oświatowych, po jednym z każdej rady wojewódzkiej, oraz po jednym przedstawicielu centralnych struktur związków zawodowych zrzeszających nauczycieli. Proponujemy uzupełnić zapis: W skład Rady mogą też wchodzić przedstawiciele ogólnopolskich pozarządowych organizacji oświatowych.

Art. 48. 1. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może  powołać proponujemy „powołuje”radę oświatową działającą przy tym organie.

Art. 49. Organ, o którym mowa w art. 48 ust. 1, ustala:

1) skład proponujemy ustalenie obligatoryjnego składu rady- z uwzględnieniem w nim rodziców, nauczycieli i przedstawicieli ogólnopolskich organizacji pozarządowych i zasady wyboru członków rady oświatowej;

2) regulamin działania rady oświatowej.

2. Zmiany założone w projekcie UoSO powodują, ze nastąpi nałożenie się kompetencji dwóch społecznych organów w szkole- Rady Rodziców oraz Rady szkoły. Proponujemy dyskusję nad koniecznością obecności w Ustawie obu tych rad wobec zwiększania kompetencji Rad Rodziców

Proponujemy:

Rada szkoły (art. 50, 51, 52) - uchylić - kompetencje przekazać do rady rodziców i tak:

 Art. 50. 1. W szkołach i placówkach mogą działać rady szkół i placówek.

2. Rada szkoły lub placówki uczestniczy w rozwiązywaniu spraw wewnętrznych szkoły lub placówki, a także:

1) uchwala statut szkoły lub placówki; - rada rodziców na podstawie projektu opracowanego prze RP

2) przedstawia wnioski w sprawie rocznego planu finansowego środków specjalnych szkoły lub placówki i opiniuje projekt planu finansowego szkoły lub placówki; - rada rodziców

3) może występować do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą lub placówką z wnioskami o zbadanie i dokonanie oceny działalności szkoły lub placówki, jej dyrektora lub innego nauczyciela zatrudnionego w szkole lub placówce; wnioski te mają dla organu charakter wiążący; - rada rodziców

4) opiniuje plan pracy szkoły lub placówki, projekty innowacji i eksperymentów pedagogicznych oraz inne sprawy istotne dla szkoły lub placówki;  - rada rodziców

5) z własnej inicjatywy ocenia sytuację oraz stan szkoły lub placówki i występuje z wnioskami do dyrektora, rady pedagogicznej, organu prowadzącego szkołę lub placówkę oraz do wojewódzkiej rady oświatowej, w szczególności w sprawach organizacji zajęć pozalekcyjnych i przedmiotów nadobowiązkowych - rada rodziców

3. W celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki rada szkoły lub placówki może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady szkoły lub placówki określa regulamin, o którym mowa w art. 51 ust. 5- rada rodziców

 

10) art. 53 otrzymuje brzmienie:

 

„Art. 53. 1. W szkołach i placówkach działają rady rodziców, które reprezentują ogół rodziców uczniów.

WĄTPLIWOŚCI OSKKO

Wprowadzony został obligatoryjny obowiązek działania RR na terenie szkół i placówek, z obowiązkiem łączy się możliwość jego egzekwowania- jakie argumenty prawne przewiduje MEN w sytuacji gdy RR nie powstanie z woli rodziców?

 

2.  W skład rady rodziców wchodzi po dwóch przedstawicieli:

1)  w szkołach - rad oddziałowych, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców uczniów danego oddziału;

2)   w placówkach - rad stałej formy zajęć, utworzonej zgodnie ze statutem placówki, wybranych w tajnych wyborach  przez zebranie rodziców uczniów korzystających z danej formy zajęć.

Brak uwag

3.   W wyborach, o których mowa w ust. 2, jednego ucznia reprezentuje jeden rodzic. Wybory przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym.

Brak uwag

4.  Rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności, w którym określa w szczególności:

1)  wewnętrzną strukturę i tryb pracy rady;

2)  szczegółowy tryb przeprowadzania wyborów do rad oddziałowych i rad stałej  formy zajęć oraz przedstawicieli tych  rad do rady rodziców odpowiednio szkoły lub placówki.

WATPLIWOŚCI OSKKO:
Wobec zwiększonych kompetencji RR pojawia się konieczność nałożenia pewnych obowiązków na RR- np. protokołowanie zebrań, regulamin pracy, tryb postępowania z Uchwałami podjętymi niezgodnie z przepisami prawa , itd…

Proponujemy ust. 4 w brzmieniu :

4. Rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności
4a.  Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określi, w drodze rozporządzenia ramowy regulamin działania rady rodziców.

Jednocześnie zwracamy uwagę na brak podmiotu nadzorującego pracę RR  i narzędzi prawnych do nadzorowania tej pracy
– TU NIE JESTEM PEWNA, CZY TO POWINNO BYC

 

5.  Rady rodziców mogą porozumiewać się ze sobą ustalając zasady i zakres współpracy.

Brak uwag

6.   Minister właściwy do spraw oświaty  i wychowania określi, w drodze rozporządzenia,  rodzaje szkół i  placówek, w których  nie tworzy się rad rodziców, uwzględniając organizację szkoły lub placówki oraz brak możliwości bezpośredniego uczestniczenia w ich działalności reprezentacji rodziców.";

Brak uwag

11)  w art. 54:

a)  ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. Rada rodziców może występować do dyrektora i innych organów szkoły lub placówki, organu prowadzącego szkołę lub placówkę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny, z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły lub placówki.",


UWAGI OSKKO:

Przepis ten pozostawiony w takim kształcie nie wnosi do systemu prawnego żadnej nowej jakości.

a/ Uprawnienia te wynikają już z innych ustaw (k.p.a., dostęp do informacji publicznej).
Proponujemy uregulowanie dotyczące nakłozenia na organ dodatkowych obowiązków związanych z uprzywilejowanym traktowaniem takich wystąpień rodziców, np. krótszy termin rozpatrzenia sprawy i udzielenia odpowiedzi.

b/ Kontrowersyjne postanowienie NSA (T I SA 943/00 OSP 2001/7-8/109), zgodnie z którym:

Rada rodziców powołana na podstawie art. 53 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r., Nr 67, poz. 329 ze zm.)
nie jest organizacją społeczną w rozumieniu art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym (Dz. U. Nr 74, poz. 368 ze zm.) uprawnioną do występowania do tego Sądu w interesie rodziców uczniów.
 - do tego wprawdzie glosa częściowo krytyczna Zimmermana (OSP 2001/7-8/109) -

sprawia, że wystąpienia rady rodziców mają dla organu praktycznie dużo mniejszą rangę prawną niż wystąpienia indywidualne rodziców. Tym ostatnim przysługują wszystkie gwarancje, łącznie z prawem do sądu.

 

b)  po ust. 1 dodaje się ust. 1 a w brzmieniu:

„1a. Do kompetencji rady rodziców należy:

1)  uchwalanie,   w   porozumieniu   z   radą  pedagogiczną   programu wychowawczego szkoły lub placówki oraz programu profilaktyki problemów   dzieci    i    młodzieży    dostosowanego    do    potrzeb rozwojowych uczniów i potrzeb danego środowiska;

UWAGI OSKKO

1.
Stowarzyszeni wskazują  brak uregulowania kwestii związanych z konsekwencją nieuchwalenia programów lub braku porozumienia w tej kwestii.
Pytanie:
Jaki tryb postępowania przyjąć w przypadku nie uchwalenia programu wychowawczego przez rade Rodziców, bądź w przypadku braku porozumienia pomiędzy organami.

2. Wątpliwości budzi zapis także samo znaczenie sformulowania „ w porozumieniu”

Za słownikiem języka polskiego PWN.

W porozumieniu z kimś
1. z czyjąś wiedzą,
2. za czyjąś zgodą

Prosimy o uściślenie brzmienia przepisu, proponujemy:
1) uchwalanie,   w   porozumieniu ( 1. za zgodą,  lub 2. po uzyskaniu opinii)      rady  pedagogicznej programu wychowawczego szkoły lub placówki oraz programu profilaktyki problemów   dzieci    i    młodzieży    dostosowanego    do    potrzeb rozwojowych uczniów i potrzeb danego środowiska;

2) opiniowanie    projektów    rocznego    planu    finansowego    oraz perspektywicznego planu rozwoju szkoły lub placówki.",

UWAGI OSKKO

Proponujemy ujednolicenie pojęć używanych w oświatowych przepisach.
W Rozporządzeniu w sprawie stosowania nadzoru pedagogicznego […] wobec planowania rozwoju szkoły lub placówki używa się sformułowania „program”.
W celu unikania niejednoznacznych zapisów budzących interpretacyjne problemy prosimy o zmianę zapisu UOSO lub Rozporządzenia

 

c)  ust. 2 otrzymuje brzmienie:

 

„2. W celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin, o którym mowa w art. 53 ust. 4.";

Brak uwag

12)   w art. 56 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

„2. Podjęcie działalności w szkole lub placówce przez stowarzyszenie lub organizację, o których mowa w ust. 1, wymaga uzyskania zgody dyrektora szkoły lub placówki, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców.";

Brak uwag

beera03-08-2006 18:12:16   [#158]

to nie weszło:

po art. 64 dodaje się art. 64a w brzmieniu:

Wariant II

 

„Art. 64a. Dyrektor szkoły, za zgodą rady rodziców, może wprowadzić obowiązek noszenia przez uczniów na terenie szkoły jednolitego stroju oraz określić wzór i warunki noszenia tego stroju.";

UWAGI OSKKO

Popieramy rozwiązania zaproponowane w wariancie II

beera03-08-2006 18:12:46   [#159]
teraz się wezmę za te dodatkowe rzeczy
Gaba03-08-2006 18:26:21   [#160]

dobrem uczniów - a ja wolę bezpieczniejszy... "interes prawny"

 

 

Art. 64a. Dyrektor szkoły w drodze zarządzenia, za zgodą rady rodziców, może wprowadzić obowiązek noszenia przez uczniów na terenie szkoły (i na uroczystościach pozaszkolnych ) jednolitego stroju oraz określić wzór i warunki jego noszenia."

- sprawa nie tylko dotyczy stroju szkolnego, ale też i sportowego na wf, niektóre bąki utyskują i jest problem

- W Anglii widziałam takie wzorniki - co kto zakrywał i ile można było pierścionków i takie tam... - dziwiło mnie to w 1995 r. bardzo.

 

Ja mam inny problem - co roku nowa rada... prawda i co roku nowa zgoda i nowa decyzja, a ja j jedni drugim po roku podważą... - to co

AnJa03-08-2006 18:53:35   [#161]
"Ja mam inny problem - co roku nowa rada... prawda i co roku nowa zgoda i nowa decyzja, a ja j jedni drugim po roku podważą... - to co"

O, nie zauważyłem - no, własnie - to co?

Znaczy - przyszo mi do głowy, że za krótka kadencja - ale że może się to i na takie rzeczy przekładac - to juz mi do łba nie przyszło.

I wbrew pozorom - wcale to nie takie nieprawdopodobne.
beera03-08-2006 18:57:22   [#162]

nie zauważyłam

gdzie to?

AnJa03-08-2006 19:06:03   [#163]
co?

bo ja odniosłem się jedynie do tekstu gaby, ze jak te RR uwierzą w swoje uprawnieeni a co roku wymienia się ich skład to one moga kaszany niezłej narobić

znaczy - dyrektor uzgodnił z RR ten mundurek, wprowadził go np. od półrocza a od września nowa RR uznła, że ona nie wyraża zgody na ten mundurek (ot, choćby uważa ze się nie sprawdził)

więc się odwołuje mundurek

no i kolejna wrześniowa RR uznaje, że jednak z mundurkiem było lepiej...
...
wiem, przeginamy, ale powtórzę:
- jesli RR to z określona kadencją - raczej na 3 lata,
- a najlepiej porządna Rada Szkoły, może w rozszerzonym kształcie , obligatoryjna, z szerokim zakresem kompetencji Inp. 1/2 głosów w komisji konkursowej na dyrektora)

i przepraszam, że w trakcie redagowania stanowiska wyskakujemy z "kosmicznymi" pomysłami i hipotezami
beera03-08-2006 19:18:08   [#164]

nie, nie - ok

ale ja nie wiem gdzie jest napsiane, ze kadencja na rok?

Gaba03-08-2006 19:23:22   [#165]

otto toooo - dokładnie, kadencja rady jest za krótka, ona (ta kadencja)może być tylko krótka w jakichć sytuacjach nadzwyczajnych - ale można dać umocowanie wickowi.

Tu chodzi o stablizację - I mamy na to dowód - co roku mundurek lub brak mundurka... - a mundurek jest decyzją finansową.

Bywałam świadkiem dość namiętnych nazwijmy to dyskusji... członków rady.

AnJa03-08-2006 19:25:12   [#166]
„Art. 53. 1. W szkołach i placówkach działają rady rodziców, które reprezentują ogół rodziców uczniów.

2.  W skład rady rodziców wchodzi po dwóch przedstawicieli:

1)  w szkołach - rad oddziałowych, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców uczniów danego oddziału;

2)   w placówkach - rad stałej formy zajęć, utworzonej zgodnie ze statutem placówki, wybranych w tajnych wyborach  przez zebranie rodziców uczniów korzystających z danej formy zajęć.

3.   W wyborach, o których mowa w ust. 2, jednego ucznia reprezentuje jeden rodzic. Wybory przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców   w każdym roku szkolnym.

Art.53.3. Przy takom zapisie wygląda to jednoznacznie.
beera03-08-2006 19:25:42   [#167]

 

kurcze- ale gdzie jest napisane, ze kadencja jest roczna- zasleplam chyba?

i generalnie:

ja myslę, w takim razie, że tu się powinnien zwiększyć zakres naszych watpliwości:

WATPLIWOŚCI OSKKO:
Wobec zwiększonych kompetencji RR pojawia się konieczność nałożenia pewnych obowiązków na RR- np. protokołowanie zebrań, regulamin pracy, tryb postępowania z Uchwałami podjętymi niezgodnie z przepisami prawa , itd…

Proponujemy ust. 4 w brzmieniu :

4. Rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności
4a.  Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określi, w drodze rozporządzenia ramowy regulamin działania rady rodziców.

Jednocześnie zwracamy uwagę na brak podmiotu nadzorującego pracę RR  i narzędzi prawnych do nadzorowania tej pracy


 

nalezaloby chyba w związku z naszymi uwagami dotyczyczącymi likwidacji RS i przejęcia ich kompetencji przez RR- nawet w razie ich nie przyjęcia- zwrócić uwagę na zapisy dotyczace funkcjonowania RS w UOSO i zaproponowac by  podobne obowiązywały w tej nowej sytuacji RR ( ot choćby to, ze zebrania RR są protokolowane- do tej pory takiego obligu ustawowego nie bylo), kadencja i te tam inne rzeczy

AnJa03-08-2006 19:27:36   [#168]
dokładniej, bo bez formatowania się gubi:

"Wybory przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców   w każdym roku szkolnym."

Oczywiście w praktyce przewiduję raczej kłopoty z wyborem kandydatów w oddziałach, ale strzeżonego...
beera03-08-2006 19:34:54   [#169]

hm..

no ale jak inaczej sobie to wyobrazacie?

skoro rada składa się z rodzicow w szkole- to III klasa odchodzi, I przychodzi

rodzice się zmieniają, to i wybory mysza być- jak to do tej pory zresztą bywało

potem się wybiera szefów- zazwyczaj tych samych i dobiera się kogoś na miejsce rodziców, ktorzy odeszli.

Nie ustalimy tu przeciez kadencji na 3 lata- bo to plynne jest :)

Co prawda rodzic bedzie w radzie 3 lata, ale kadencja rady z tymi samymi ludźmi przez trzy lata-  to sie po prostu fizycznie nie da

i tak tez bylo do tej pory

:)

Woron03-08-2006 19:51:39   [#170]

Przepraszam, ze wtrącam swoje dwa grosze. Odnośnie zabezpieczeń internetowych.

W projekcie ministerialnym jest "może, w drodze rozporządzenia, nałożyć ... obowiązek zainstalowania i aktualizowania oprogramowania zabezpieczającego "

oczywiście z podpunktem o zapewnieniu takiego (tylko jakiego właśnie?).

W wersji roboczej OSKKO widzę:

"... nakłada na szkoły i placówki zapewniające uczniom korzystanie z usługi dostępu do Internetu na ich terenie, obowiązek zainstalowania i aktualizowania nieodpłatnego oprogramowania zabezpieczającego".

Jak rozumiem dokładniej to sprecyzuje (gdzie instalowane, kto za działanie tych programów ma odpowiadać - w szkole nie tylko komputery w pracowniach komputerowych się znajdują?) akt wykonawczy czyli rozporządzenie (i tego się obawiam).

A co z komputerami (lub całymi pracowniami), dla których nie będzie istniało takie oprogramowanie bezpłatne??? Jak można nałożyć obowiązek zainstalowania oprogramowania, którego nie ma?

Myślę też, że zapisy ustawowe powinny być ogólne i nie używać słów zainstalowania, oprogramowania, aktualizowania.

Raczej widziałbym tu zapisy typu "szkoła (nauczyciele) podejmuje (ją)starania...".

beera03-08-2006 19:57:12   [#171]

nie nie...

chodzilo o to, ze ten  zapis:

Art. 4a. 1. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania może, w drodze rozporządzenia, nałożyć na szkoły i placówki zapewniające uczniom

jest po nic

bo nawet jak sobie minister nie napisze w UOSO, że cos może  w drodze rozporządzenia, to i tak przeciez moze

czyli zapis jest nie wiadomo po co

i teraz tak- albo niech wywalą cały 4a

albo niech idą na calość i nałożą na  szkoły ten obowiazek z calymi konsekwencjami- czyli ze wszystkim o czym piszesz

Bo na razie w kwestii tego oprogramowania, to zabawa jest w kotka i myszkę

ale oczywiście to jest materiał roboczy- mozemy zostawić tylko tę 1  propozycję - wykreslenia calego 4a

AnJa03-08-2006 20:02:19   [#172]
stąd wcześniejsza koncepcja wyborów uzupełniających

są rózne tradycje - u mnie zawsze(w każdej szkole) była kadencja 3 letnia - po roku odchodzili rodzice  najstarszego rocznika, wchodzili nowego

do zarządu rady - tego, co tak faktycznie cos robił - wybory uzupełniające były, jeśli pojawił się wakat

po 3 latach RR(rozumiana jako to przedstawicielstwo ze wszystkich klas( w praktyce po 1 osobie z klasy, a i tak ze 30% martwych dusz, choc spotkania 2 razy w roku- coby planu i sprawozdania z rocznej pracy zarządu wysłuchać) przestawała istnieć.

We wrześniu powstawała nowa, szef starej przekazywał upowaznienia do reprezentowania nowemu - i od nowa.
...
Ty masz chyba inne doświadczenia,
...
Może więc, jeśli ta RR i tak dosyć enigmatycznie opisana w Ustawie - wyrzucić te drobiazgi (kiedy, jak, ile osób)  a dookreślić to co wazne - czyli kompetencje: opiniuje, porozumiewa się, uzgadnia,  a resztę przekazać szkole (no, ewentualnie np. tryb obsługi administracyjnej, organy RR w Rozp. o ramowych statutach zapisać)?
beera03-08-2006 20:07:49   [#173]

no- inne mam nieco, np. w ogolniaku syna we wladzach były zawsze reprezentacje wszystkich klas

Kurcze, im bardziej czytam to o tych RR, tym większe mam wrażenie prowizorki, ktora nam sie bedzie odbijac czkawką

to po prostu bez glowy jest

choc cel chlubny...

 

wrzucam te nasze uwagi dodatkowe:

kolejny materiał roboczy:

problem

uzasadnienie

Realizacja obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki

 

 

 

 

UWAGI OSKKO:

Art. 18 ust 5 UoSO

 

Art. 18.

 

Rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi szkolnemu są obowiązani do:

 

5) powiadamiania organów gminy o formie spełniania obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki przez młodzież w wieku 16-18 lat i zmianach w tym zakresie. (skreślić - przepis martwy).

 

 jest zapisem martwym. Prawo nie przewiduje żadnych sankcji dla rodziców nie wypełniających powinności nałożonych na nich Ustawą. W efekcie organy gminy nie otrzymują pełnej informacji o  formie spełniania obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki przez młodzież w wieku 16-18 lat i zmianach w tym zakresie.

 

Proponujemy skreślić ust 5 artykułu 18 USO

 

Proponujemy wprowadzenie Art. 18.a o treści:

18a - Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych zobowiązani są w terminie do 30 września do powiadamiania organów gminy, w której uczeń jest zameldowany na pobyt stały, o formie spełniania obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki przez ucznia w wieku 16-18 lat i zmianach w tym zakresie.

 

Indywidualne roczne przygotowanie przedszkolne

UWAGI OSKKO

 

Apelujemy o wprowadzenie możliwości odbywania przez dziecko, któremu stan zdrowia uniemożliwia bądź znacznie utrudnia uczęszczanie do przedszkola  obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego

 

Proponujemy zmianę brzmienia Art 71b

w  ust. 1a:


 1a. Indywidualnym obowiązkowym rocznym przygotowaniem

przedszkolnym lub indywidualnym nauczaniem obejmuje się dzieci i młodzież, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do przedszkola lub szkoły

W sprawie tej OSKKO wystosowało odrębne pismo do MENIS oraz do Rzecznika Praw Obywatelskich

Alternatywne formy edukacji przedszkolnej

 

UWAGI OSKKO

Mając na względzie potwierdzoną rolę edukacji przedszkolnej w ułatwieniu przyszłej nauki, socjalizacji, umiejętności komunikacji naszych dzieci,  apelujemy o wprowadzenie w Ustawie o Systemie Oświaty zmian dotyczących alternatywnych form edukacji przedszkolnej, tym bardziej, że RZĄDOWY PROGRAM ROZWOJU EDUKACJI NA OBSZARACH WIEJSKICH na lata 2007-2013  w części dotyczącej  Priorytetu 1 w brzmieniu: Eliminowanie barier utrudniających uczniom przechodzenie na wyższe poziomy edukacji, zakłada alternatywnych form opieki nad dziećmi w wieku 0-5 lat.

 

 

 

DYREK03-08-2006 22:26:28   [#174]

realizacja obowiązku szkolnego lub nauki

 Proponuje tak:

Art. 18.  .5 nie skreślać jest powiązany z art.19  i gmina na jego podstawie może pytać rodziców gdzie dziecko realizuje obowiazek nauki

wprowadzić art 19a zamiast proponowanego w # 173 art 18a. Uzasadnienie pozostawić informując o w zasadzie martwym art. 18. 5

Art. 19a

1.Dyrektorzy publicznych i niepublicznych szkół podstawowych i gimnazjów są obowiązani w terminie do 30 września każdego roku powiadomić dyrektora szkoły, w obwodzie której dziecko mieszka, o spełnianiu przez dziecko obowiązku szkolnego oraz bezzwłocznie o zmianach w tym zakresie.

2.Dyrektorzy publicznych i niepublicznych szkół ponadgimnazjalnych obowiązani są w terminie do 30 września każdego roku powiadomić organy gminy, w której uczeń mieszka, o  spełnianiu obowiązku nauki przez ucznia w wieku 16-18 lat oraz bezzwłocznie o zmianach w tym zakresie.

 

 

Warto  poprosić ministerstwo o uściślenie pojęcia " dzieci zamieszkałe"

rzepek04-08-2006 14:50:38   [#175]
I jeżeli jeszcze można - to art.50,p.2, ust 3  -odnośnie występowania RR do nadzoru ...w sprawie zbadania działalności... dyrektora lub nauczyciela... ( w dodatku ma to charakter wiążący)- to może nadzór byc zarzucony wnioskami " o zbadanie", inaczej - donosami na nauczycieli lub dyrektora , że źle uczy, że zle oceny daje, itp ( miałam to już - w stosunku do nauczyciela dobrego, ambitnego i z powołaniem - ale surowego w ocenach).
I też uważam, że RR lub RP powinny mieć jakiś nadzór, bo o ile na  RP może dyrektor coś "wymusić" ,  o  tyle w stosunku do RR nie ma już żadnych możliwości, bo w żaden sposob ich działalność nie podlega nadzorowi/ kontroli(?) ze strony dyrektora - państwo w państwie. A co w przypadku konfliktu na linii  rada - dyrekcja lub rodzice między sobą? W mojej szkole jest tylko 40 rodziców, stale skłóceni, mnie się też obrywa przy okazji.
krystyna04-08-2006 15:41:16   [#176]

2.  W skład rady rodziców wchodzi po dwóch przedstawicieli:

1)  w szkołach - rad oddziałowych, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców uczniów danego oddziału;

Brak uwag

 

 


 Albo czegoś nie doczytałam, albo się nie doliczyłam, bo pytania mam takie głupie...:

1. Ilu rodziców może wchodzić w skład oddziałowej rady rodziców (kiedyś były trójki, piątki - a teraz ???)

 2. Jaka jest kolejność?

a) na pierwszym zebraniu rodzice wybierają kilkuosobową (?) oddziałową RR - czy muszą to robić w tajnym głosowaniu + komisja skrutacyjna + protokół itd. ???   Czy nie lepiej dać rodzicom w tej kwestii wolnej ręki i niech sami (poprzez głosowanie lub w swoim regulaminie) ustalą sposób głosowania - czy tajny, czy jawny.

b) i teraz spośród tej kilkuosobowej oddziałowej RR wybierani są dwaj przedstawiciele do RR - no niech będzie, że odgórnie tajnie - chociaż też bym wolała bez narzucania...

No więc nie wiem, czy to całe rady oddziałowe mają być wybierane w tajnym głosowaniu, czy tylko tych dwóch przedstawicieli do RR ???

beera04-08-2006 17:51:45   [#177]

wszystko pouzupełniam wieczorem

i dam do sprawdzenia Wam

rzewa04-08-2006 19:13:48   [#178]

poczytałam...

trwało, to trawało... kawał roboty zrobiony (!!), a mnie tu nie było... :-(

Nie czytałam jeszcze porządnie projektu, ale i tak rzuca się w oczy brak jakiejśvc myśli przewodniej -> taka trochę zmiana dla zmiany... Więc dobrze by próbować piec własna pieczeń - popieram w całej rozciągłości.

A co do RR to za szczegółowe to wszystko, wystarczy że ma być, że ma reprezentować wszystkich rodziców i to jakie są jej kompetencje i zadania, a reszta w regulaminie rady (jak minister bardzo chce sprawę ujednolicić (po co?), to może być delegacja dla men ustalenia ramowego regulaminu)

W ogóle zbyt szczregółowymi sprawami zaczyna zajmować się ustawa -> coś tak jak z awansem i KN.

Co do stroju szkolnego (mundurlka), to ten zapis powinien byc w ramowym statucie (choć niekoniecznie, bo i bez tego można mundurek uchwalić) i jak jest wprowadzony statutem, to go nie można tak z poniedziałku na wtorek wyrzucić :-)
beera04-08-2006 19:37:38   [#179]

Krysiu, ja mam prośbę- sformułuj uwagi, bo ginę

:))

czyli dopisz nam tu uwagi- jesli masz chwilkę czasu, bo musze intęcję Twoich pytań odczytywać, a to trudne nieco

 

 


beera04-08-2006 19:38:30   [#180]

a to nowe uwagi dodatkowe:

z uwagami DYRKA i Rycha

problem

uzasadnienie

Realizacja obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki

 

 

 

 

UWAGI OSKKO:

1. Art. 18 ust 5 UoSO

 

Art. 18.

 

Rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi szkolnemu są obowiązani do:

 

5) powiadamiania organów gminy o formie spełniania obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki przez młodzież w wieku 16-18 lat i zmianach w tym zakresie. (skreślić - przepis martwy).

 

 jest zapisem martwym. Prawo nie przewiduje żadnych sankcji dla rodziców nie wypełniających powinności nałożonych na nich Ustawą. W efekcie organy gminy nie otrzymują pełnej informacji o  formie spełniania obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki przez młodzież w wieku 16-18 lat i zmianach w tym zakresie.

W celu efektywnego realizowania obowiązku zbierania informacji o formie spełniania obowiązku szkolnego i obowiązku nauki proponujemy uzupełnić przepisy Ustawy o Art. 19a:

Art. 19a

1.Dyrektorzy publicznych i niepublicznych szkół podstawowych i gimnazjów są obowiązani w terminie do 30 września każdego roku powiadomić dyrektora szkoły, w obwodzie której dziecko mieszka, o spełnianiu przez dziecko obowiązku szkolnego oraz bezzwłocznie o zmianach w tym zakresie.

2.Dyrektorzy publicznych i niepublicznych szkół ponadgimnazjalnych obowiązani są w terminie do 30 września każdego roku powiadomić organy gminy, w której uczeń mieszka, o  spełnianiu obowiązku nauki przez ucznia w wieku 16-18 lat oraz bezzwłocznie o zmianach w tym zakresie.

 2. OSKKO prosi jednocześnie o uściślenie pojęcia „ dzieci zamieszkałe” występującego w  Art…………dawać tu uzasadnienie, czemu?

 

 

 Indywidualne roczne przygotowanie przedszkolne

UWAGI OSKKO

 

Apelujemy o wprowadzenie możliwości odbywania przez dziecko, któremu stan zdrowia uniemożliwia bądź znacznie utrudnia uczęszczanie do przedszkola  obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego

 

Proponujemy zmianę brzmienia Art 71b

w  ust. 1a:


 1a. Indywidualnym obowiązkowym rocznym przygotowaniem

przedszkolnym lub indywidualnym nauczaniem obejmuje się dzieci i młodzież, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do przedszkola lub szkoły

W sprawie tej OSKKO wystosowało odrębne pismo do MENIS oraz do Rzecznika Praw Obywatelskich

 Odroczenie ucznia od obowiązku szkolnego

 

4 października 2004r OSKKO wystosowało do MENiS pismo w sprawie obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, dotyczące  przepisu:

UoSO Art.16 ust. 3

 3. W przypadkach uzasadnionych ważnymi przyczynami rozpoczęcie spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego może być odroczone, nie dłużej jednak niż o jeden rok.

 

Z zapisu nie wynika wprost, czy uczeń odroczony ma obowiązek ponownego odbycia  przygotowania przedszkolnego.

Dyrektorzy zgłosili wówczas konieczność odbywania po raz kolejny,  przez odroczone dziecko, rocznego przygotowania przedszkolnego. Wydaje się, ze tylko wówczas odroczenie nabiera istotnego celu. 

 

 

MINISTERSTWO  EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU w piśmie DKOS I/EB-5015-64/04 wyraziło opinię o treści:

 

Postulat dotyczący obowiązkowego uczęszczania do przedszkola dziecka, któremu odroczono spełnianie obowiązku szkolnego, a które nie posiada orzeczenia do kształcenia specjalnego uznaję za słuszny. Jego realizacja wymaga zmiany ustawowego zapisu, który możliwy będzie podczas nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

 

OSKKO wnosi o zmianę ustawowego zapisu, na taki, który zobowiązuje dziecko do ponownego uczestnictwa w rocznym obowiązkowym przygotowaniu przedszkolnym.

Alternatywne formy edukacji przedszkolnej

 

UWAGI OSKKO

Mając na względzie potwierdzoną rolę edukacji przedszkolnej w ułatwieniu przyszłej nauki, socjalizacji, umiejętności komunikacji naszych dzieci,  apelujemy o wprowadzenie w Ustawie o Systemie Oświaty zmian dotyczących alternatywnych form edukacji przedszkolnej, tym bardziej, że RZĄDOWY PROGRAM ROZWOJU EDUKACJI NA OBSZARACH WIEJSKICH na lata 2007-2013  w części dotyczącej  Priorytetu 1 w brzmieniu: Eliminowanie barier utrudniających uczniom przechodzenie na wyższe poziomy edukacji, zakłada alternatywnych form opieki nad dziećmi w wieku 0-5 lat.

 

 

 

Rycho04-08-2006 19:47:28   [#181]
moim zdaniem jest OK
:-)))
beera04-08-2006 19:48:30   [#182]
:)
DYREK04-08-2006 21:19:22   [#183]

obowiązek szkolny

Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty nie definiuje pojęcia "zamieszkania" ani "miejsca zamieszkania", choć pojęcia te użyte są wielokrotnie. W praktyce występuje utożsamianie z miejscem stałego zameldowania. W celu zapewnienia właściwej realizacji kontroli obowiązku szkolnego wskazanym jest zdefiniowanie w art. 3 UoSO w/w pojęć w oparciu o unormowania Kodeksu cywilnego.
beera04-08-2006 21:22:26   [#184]

o właśnie

super!

krystyna04-08-2006 21:24:21   [#185]

2.  W skład rady rodziców wchodzi po dwóch przedstawicieli:

1)  w szkołach - rad oddziałowych, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców uczniów danego oddziału;

2)   w placówkach - rad stałej formy zajęć, utworzonej zgodnie ze statutem placówki, wybranych w tajnych wyborach  przez zebranie rodziców uczniów korzystających z danej formy zajęć.

 

Uważam, że nie należy w ustawie wskazywać rodzicom sposobu wyboru ich reprezentantów do Rady Rodziców. Zwłaszcza, że w ust.4 pkt 2 jest przecież już określone, co powinno znajdować się w regulaminie RR: "  szczegółowy tryb przeprowadzania wyborów do rad oddziałowych ...oraz przedstawicieli tych  rad do rady rodziców..."     

3.   W wyborach, o których mowa w ust. 2, jednego ucznia reprezentuje jeden rodzic. Wybory przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym.

 Czy rodzic = pracownik szkoły może pracować w RR ?

Ilu rodziców tworzy oddziałową RR ?

4.  Rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności, w którym określa w szczególności:

1)  wewnętrzną strukturę i tryb pracy rady;

2)  szczegółowy tryb przeprowadzania wyborów do rad oddziałowych i rad stałej  formy zajęć oraz przedstawicieli tych  rad do rady rodziców odpowiednio szkoły lub placówki.

 

 

 

beera04-08-2006 21:29:06   [#186]

yhm

dzieki:)

....

i przepraszam, za " intęcje" - moją intencją bylo napisać bez błędu, ale się nie udało

DYREK07-08-2006 15:59:21   [#187]
:-)))
beera07-08-2006 16:01:51   [#188]

;)))

dziś dam wersję ostateczną pisma i może jutro je puscimy

no i czas się DYRKU brac za zachowanie :)

beera08-08-2006 15:36:25   [#189]

dzień opóxnienia

wklejam wersję ostatteczną:

Sprawa:  uwagi Stowarzyszenia na temat projektu USTAWY z dnia …..  2006 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw , w części dotyczącej zmian w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.1)

 

Brzmienie przepisu

Uwagi OSKKO

1)  po art. 4 dodaje się art. 4a w brzmieniu:

„Art. 4a. 1. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania może, w drodze rozporządzenia, nałożyć na szkoły i placówki zapewniające uczniom korzystanie z usługi dostępu do Internetu na ich terenie obowiązek zainstalowania i aktualizowania oprogramowania zabezpieczającego przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju psychicznego uczniów.

2. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, może być nałożony po warunkiem zapewnienia przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania szkołom i placówkom możliwości nieodpłatnego korzystania z oprogramowania zabezpieczającego przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju psychicznego uczniów.";

Stowarzyszeni uważają, ze prawo nałożenia obowiązku zainstalowania i aktualizowania oprogramowania zabezpieczającego przed dostępem do treści […] w drodze Rozporządzenia Minister ma także w przypadku nie włączenia Art. 4a.1 do UoSO,

Proponujemy wykreślenie zapisu, bądź zastąpienie go proponowanym niżej:

Art. 4a. 1. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w drodze rozporządzenia, nakłada na szkoły i placówki zapewniające uczniom korzystanie z usługi dostępu do Internetu na ich terenie, obowiązek zainstalowania i aktualizowania nieodpłatnego oprogramowania zabezpieczającego przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju psychicznego uczniów.

 

8)  w art. 39:

a)  w ust. 1 w pkt 8 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 9 w brzmieniu:

„9) stwarza warunki do działania w szkole lub placówce stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególności organizacji harcerskich, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły

PYTANIE OSKKO:

Czy zapis Art. 56.2 warunkuje realizację zapisu Art. 39.1.9?

Stowarzyszeni proszą o uściślenie sformułowania „stwarza warunki do działania”



 

lub placówki.",

b)     ust. 2 otrzymuje brzmienie:

„2. Dyrektor szkoły lub placówki może, w drodze decyzji, skreślić ucznia z listy uczniów w przypadkach określonych w statucie szkoły lub placówki. Skreślenie następuje na podstawie uchwały rady pedagogicznej, po zasięgnięciu opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego.";

UWAGI OSKKO:

Proponujemy uzupełnienie brzmienia ust. 2 o:

Rada rodziców i samorząd uczniowski przedstawiają swoją opinię w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o podjęciu uchwały rady pedagogicznej.
Nieprzedstawienie opinii rady rodziców bądź samorządu uczniowskiego nie wstrzymuje decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym.

 

9)     w art. 40 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

 „3. W skład rady pedagogicznej wchodzą wszyscy nauczyciele zatrudnieni w szkole lub placówce oraz pracownicy innych zakładów pracy pełniący funkcję instruktorów praktycznej nauki zawodu lub prowadzący pracę wychowawczą z młodocianymi pracownikami w placówkach zbiorowego zakwaterowania, dla których praca dydaktyczna i wychowawcza stanowi podstawowe zajęcie. W zebraniach rady pedagogicznej mogą także brać udział z głosem doradczym osoby zapraszane przez jej przewodniczącego za zgodą lub na wniosek rady pedagogicznej, w tym przedstawiciele stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególności organizacji harcerskich, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki.";

UWAGI OSKKO:

Proponowany zapis nie zmienia w żaden sposób stanu prawnego. Poprzedni zapis UOSO także dawał prawo brania udziału w zebraniach rady pedagogicznej osób zapraszanych

do art. 1 pkt 10 -12 (zmiana statusu rady rodziców)

UWAGI OSKKO:
Stowarzyszeni  popierają działania MEN zmierzające do  zmiany w zakresie statusu rady rodziców jako organu szkoły, kompetencji tego organu i jego zasad działania, uznajemy za zasadną potrzebę zwiększenia roli rodziców w życiu społeczności szkolnej.

WĄTPLIWOŚCI:

Zwracamy uwagę na:

 
1.brak  umiejscowienia szkolnych rad rodziców w systemie , i tak proponujemy:

Art. 45. 1. Przy Ministrze właściwym do spraw oświaty i wychowania może działać proponujemy : „działa” Krajowa Rada Oświatowa, zwana dalej "Krajową Radą", będąca społecznym organem opiniodawczym i wnioskodawczym w sprawach oświaty.

Art. 46. 1. W skład Krajowej Rady wchodzą przedstawiciele wojewódzkich rad oświatowych, po jednym z każdej rady wojewódzkiej, oraz po jednym przedstawicielu centralnych struktur związków zawodowych zrzeszających nauczycieli. Proponujemy uzupełnić zapis: W skład Rady mogą też wchodzić przedstawiciele ogólnopolskich pozarządowych organizacji oświatowych.

Art. 48. 1. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może  powołać proponujemy „powołuje”radę oświatową działającą przy tym organie.

Art. 49. Organ, o którym mowa w art. 48 ust. 1, ustala:

1) skład proponujemy ustalenie obligatoryjnego składu rady- z uwzględnieniem w nim rodziców, nauczycieli i przedstawicieli ogólnopolskich organizacji pozarządowych i zasady wyboru członków rady oświatowej;

2) regulamin działania rady oświatowej.

2. Zmiany założone w projekcie UoSO powodują, ze nastąpi nałożenie się kompetencji dwóch społecznych organów w szkole- Rady Rodziców oraz Rady szkoły. Proponujemy dyskusję nad koniecznością obecności w Ustawie obu tych rad wobec zwiększania kompetencji Rad Rodziców

Proponujemy:

Rada szkoły (art. 50, 51, 52) - uchylić - kompetencje przekazać do rady rodziców i tak:

 Art. 50. 1. W szkołach i placówkach mogą działać rady szkół i placówek.

2. Rada szkoły lub placówki uczestniczy w rozwiązywaniu spraw wewnętrznych szkoły lub placówki, a także:

1) uchwala statut szkoły lub placówki; - rada rodziców na podstawie projektu opracowanego prze RP

2) przedstawia wnioski w sprawie rocznego planu finansowego środków specjalnych szkoły lub placówki i opiniuje projekt planu finansowego szkoły lub placówki; - rada rodziców

3) może występować do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą lub placówką z wnioskami o zbadanie i dokonanie oceny działalności szkoły lub placówki, jej dyrektora lub innego nauczyciela zatrudnionego w szkole lub placówce; wnioski te mają dla organu charakter wiążący; - rada rodziców

4) opiniuje plan pracy szkoły lub placówki, projekty innowacji i eksperymentów pedagogicznych oraz inne sprawy istotne dla szkoły lub placówki;  - rada rodziców

5) z własnej inicjatywy ocenia sytuację oraz stan szkoły lub placówki i występuje z wnioskami do dyrektora, rady pedagogicznej, organu prowadzącego szkołę lub placówkę oraz do wojewódzkiej rady oświatowej, w szczególności w sprawach organizacji zajęć pozalekcyjnych i przedmiotów nadobowiązkowych - rada rodziców

3. W celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki rada szkoły lub placówki może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady szkoły lub placówki określa regulamin, o którym mowa w art. 51 ust. 5- rada rodziców

 

10) art. 53 otrzymuje brzmienie:
 „Art. 53. 1. W szkołach i placówkach działają rady rodziców, które reprezentują ogół rodziców uczniów.

WĄTPLIWOŚCI OSKKO:

Wprowadzony został obligatoryjny obowiązek działania RR na terenie szkół i placówek, z obowiązkiem łączy się możliwość jego egzekwowania- jakie argumenty prawne przewiduje MEN w sytuacji gdy RR nie powstanie z woli rodziców?

 

2.  W skład rady rodziców wchodzi po dwóch przedstawicieli:

1)  w szkołach - rad oddziałowych, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców uczniów danego oddziału;

2)   w placówkach - rad stałej formy zajęć, utworzonej zgodnie ze statutem placówki, wybranych w tajnych wyborach  przez zebranie rodziców uczniów korzystających z danej formy zajęć.

UWAGI OSKKO:
Nie należy w ustawie wskazywać rodzicom sposobu wyboru ich reprezentantów do Rady Rodziców. Zwłaszcza, że w ust.4 pkt 2 jest  już określone, co powinno znajdować się w regulaminie RR: "  
szczegółowy tryb przeprowadzania wyborów do rad oddziałowych ...oraz przedstawicieli tych  rad do rady rodziców..."     

 

3.   W wyborach, o których mowa w ust. 2, jednego ucznia reprezentuje jeden rodzic. Wybory przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym.

 

UWAGI OSKKO:

Wątpliwości budzi ilość rodziców, którzy mieliby tworzyć oddziałową Radę Rodziców

4.  Rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności, w którym określa w szczególności:

1)  wewnętrzną strukturę i tryb pracy rady;

2)  szczegółowy tryb przeprowadzania wyborów do rad oddziałowych i rad stałej  formy zajęć oraz przedstawicieli tych  rad do rady rodziców odpowiednio szkoły lub placówki.

WATPLIWOŚCI OSKKO:
Wobec zwiększonych kompetencji RR pojawia się konieczność nałożenia pewnych obowiązków na RR- np. protokołowanie zebrań, regulamin pracy, tryb postępowania z Uchwałami podjętymi niezgodnie z przepisami prawa , itd…

Proponujemy ust. 4 w brzmieniu :

4. Rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności
4a.  Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określi, w drodze rozporządzenia ramowy regulamin działania rady rodziców.

 

11)  w art. 54:
a)  ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. Rada rodziców może występować do dyrektora i innych organów szkoły lub placówki, organu prowadzącego szkołę lub placówkę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny, z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły lub placówki.",

 

 

 

 

 


UWAGI OSKKO:

Przepis ten pozostawiony w takim kształcie nie wnosi do systemu prawnego żadnej nowej jakości.

a/ Uprawnienia te wynikają już z innych ustaw (k.p.a., dostęp do informacji publicznej).
Proponujemy uregulowanie dotyczące nakłozenia na organ dodatkowych obowiązków związanych z uprzywilejowanym traktowaniem takich wystąpień rodziców, np. krótszy termin rozpatrzenia sprawy i udzielenia odpowiedzi.

b/ Kontrowersyjne postanowienie NSA (T I SA 943/00 OSP 2001/7-8/109), zgodnie z którym:

Rada rodziców powołana na podstawie art. 53 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r., Nr 67, poz. 329 ze zm.)
nie jest organizacją społeczną w rozumieniu art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym (Dz. U. Nr 74, poz. 368 ze zm.) uprawnioną do występowania do tego Sądu w interesie rodziców uczniów.
 - do tego wprawdzie glosa częściowo krytyczna Zimmermana (OSP 2001/7-8/109) -

sprawia, że wystąpienia rady rodziców mają dla organu praktycznie dużo mniejszą rangę prawną niż wystąpienia indywidualne rodziców. Tym ostatnim przysługują wszystkie gwarancje, łącznie z prawem do sądu.

b)  po ust. 1 dodaje się ust. 1 a w brzmieniu:

„1a. Do kompetencji rady rodziców należy:

1)  uchwalanie,   w   porozumieniu   z   radą  pedagogiczną   programu wychowawczego szkoły lub placówki oraz programu profilaktyki problemów   dzieci    i    młodzieży    dostosowanego    do    potrzeb rozwojowych uczniów i potrzeb danego środowiska;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UWAGI OSKKO

1.
Stowarzyszeni wskazują  brak uregulowania kwestii związanych z konsekwencją nieuchwalenia programów lub braku porozumienia w tej kwestii.
Pytanie:
Jaki tryb postępowania przyjąć w przypadku nie uchwalenia programu wychowawczego przez rade Rodziców, bądź w przypadku braku porozumienia pomiędzy organami.

2. Wątpliwości budzi zapis także samo znaczenie sformulowania „ w porozumieniu”

Za słownikiem języka polskiego PWN.

W porozumieniu z kimś

Jacek W08-08-2006 17:28:18   [#190]

W uwagach do art. 50 ust. 2 pkt. 1: uchwala statut szkoły lub placówki; - rada rodziców na podstawie projektu opracowanego przez RP

Wydaje mi się, że przekazanie prawa do uchwalania statutu radzie rodziców nie jest najszczęśliwszym pomysłem. Byłbym raczej za prawem do opiniowania, w katalogu uprawnień RP mogłoby być coś takiego: uchwala, po uzyskaniu pozytywnej opinii rady rodziców, statut szkoły lub placówki albo jego zmiany, a w kompetencjach RR: opiniowanie projektu statutu szkoły lub placówki albo jego zmiany.

 

PS Jakby coś z formatowaniem się kićkało, to sorry, piszę w Wordzie i wklejam, bo coś mi się rozjechało i zza monitora wystaje jakieś 10% okna edycyjnego :(

zgredek08-08-2006 17:30:42   [#191]

:-))))))))))

aleś fajnie napisał

(pierwszy raz odnoszę się do pisania "połowicznego"

:-))))))))))0

Jacek W08-08-2006 17:31:57   [#192]

O, właśnie przeczytałem wątek asi pytanie o forum  :))

zgredek08-08-2006 17:36:01   [#193]

o kopiuj-wklej działa:-))

W uwagach do art. 50 ust. 2 pkt. 1: uchwala statut szkoły lub placówki; - rada rodziców na podstawie projektu opracowanego przez RP

Wydaje mi się, że przekazanie prawa do uchwalania statutu radzie rodziców nie jest najszczęśliwszym pomysłem. Byłbym raczej za prawem do opiniowania, w katalogu uprawnień RP mogłoby być coś takiego: uchwala, po uzyskaniu pozytywnej opinii rady rodziców, statut szkoły lub placówki albo jego zmiany, a w kompetencjach RR: opiniowanie projektu statutu szkoły lub placówki albo jego zmiany.

 

PS Jakby coś z formatowaniem się kićkało, to sorry, piszę w Wordzie i wklejam, bo coś mi się rozjechało i zza monitora wystaje jakieś 10% okna edycyjnego :(

beera08-08-2006 17:36:41   [#194]

działa

tylko dzięki temu, wiem, co jacek napisał

;))

zgredek08-08-2006 17:38:41   [#195]

ja też:-)))

ale Marek się pojawił to i

cóś poradzi chyba:-)

Jacek W08-08-2006 17:38:59   [#196]
Też czytasz przez Worda? :))
zgredek08-08-2006 17:39:39   [#197]

albo możemy

pisać

kolumnowo

tak

po

jednym

wyrazie

na

przykład

:-))))))

Jacek W08-08-2006 17:40:35   [#198]

A

smajle

tak

?

:

)

)

)

zgredek08-08-2006 17:44:10   [#199]

albo tak:

:
)
)
)
)
)
)
)
)

beera08-08-2006 17:46:05   [#200]

czytałam
przez notatnik

:))

ale udalo się

zrobilam nowy watek

wklejałam małymi
częściami

i poszlo

;)))

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ]