Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Konsultacja OSKKO - Ustawa o Systemie Oświaty 28-07-2006
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ]
Magik02-08-2006 18:35:25   [#101]

Marku

Chodziło mi o matury.
Marek Pleśniar02-08-2006 18:36:49   [#102]
no tak zrozumiałem właśnie
beera02-08-2006 18:39:11   [#103]

 nie może tak byc, ze jak kali ukraść krowę, to dobrze, jak kalemu- to gorzej.

Rodzic ma prawo uczestniczyć w działaniach szkoły - niewazne, czy jest Magikiem, czy nie

Powinnas miec więcej zrozumienia dla rodzicow po swoich przejściach.

A, ze matura? a co to ma za znaczenie? Mogloby być o cokolwiek innego. Albo uznajemy, ze rodzic może mieć rację i traktujemy go jak partnera ( zabawne- to on jest " wlascicielem" dziecka, a musi prosić o uznanie jego partnerstwa w dzialaniach na jego rzecz), albo z góry zakladamy, ze tej racji nie ma i wtedy powinnismy dla dobra szkoły przestac w niej pracować.

syrenka02-08-2006 18:59:05   [#104]

Jako rodzic z dwojga złego wolę jasną deklarację Magika, niż asine dawanie na każdym kroku rodzicom do zrozumienia, że nie mają wystarczającej wiedzy i doświadczenia w sprawach oświaty, aby się na jej temat sensownie merytorycznie wypowiadać.

No bo przecież są tylko rodzicami. Dyrektor - ten to dopiero wie i umie...

Co innego na języku, co innego w sercu. Czysta hipokryzja.

beera02-08-2006 19:10:00   [#105]

Syrenko- czy Ty czytasz moje posty ze zrozumieniem, czy z nastawieniem?

gdzie na każdym kroku ja daję rodzicom do zrozumienia, że nie mają wystarczającej wiedzy i doświadczenia?

Uwazam tak tylko o Tobie- a to znacznie mniej niż "wszyscy rodzice"

syrenka02-08-2006 19:14:44   [#106]
a ile ustaw w życiu, w całości i z komentarzem, przeczytałaś, że masz takie wysokie o sobie mniemanie?
beera02-08-2006 19:17:36   [#107]

syrenko

moze zróbmy tak- jaesli chcesz ze mną porozmawiac prywatnie, to napisz  do mnie, albo załóz osobny wątek

a ten  zostawmy na Usatwę o Systemie Oświaty- ok?

AnJa02-08-2006 19:18:40   [#108]
:-)

-Tato, co to jest antykoncepcja?

-A  matematykę odrobiłeś?

poczytałem (3 raz) projekt - zaraz cos popiszę (to tytułem usprawiedliwienia)
syrenka02-08-2006 19:24:32   [#109]

ty zaczęłaś - grać wszechwiedzącą i poniżać ludzi

beera02-08-2006 19:37:46   [#110]

syrenko- przeczytałam ten wątek i naszą dyskusję

jesli znajdziesz tu coś, co Cię poniżyło- zacytuj

ja chyba nie do końca rozumiem, co Cię moglo podczas naszej dyskusji poniżyć

beera02-08-2006 19:38:47   [#111]
ale może naprawdę nie na tym wątku- proszę o litość dla konsultacji
syrenka02-08-2006 19:43:26   [#112]

nie chodzi o ten wątek i dobrze o tym wiesz

wątek uszanuję, bo żale do ciebie wylałam i mi nerwy przeszły

Magik02-08-2006 19:45:54   [#113]

do Asi

Powinnas miec więcej zrozumienia dla rodzicow po swoich przejściach.

Asia tak napisałaś...ja mam dużo zrozumienia dla rodziców.

Nie mam zrozumienia dla tych co stanowią prawo ...w tym wypadku prawo matur.

Nie wyciągaj więcej pokrętnych wniosków z moich wypowiedzi, niech kazdy forumowicz sam to zrobi.

DYREK02-08-2006 19:58:42   [#114]

Dla przypomnienia:

http://oskko.edu.pl/o_oskko/jakpisacnaforum.html

 

Może wróćmy do:

 Konsultacja OSKKO - Ustawa o Systemie Oświaty

Marek Pleśniar02-08-2006 20:01:42   [#115]

właśnie poproszę:-) o to samo

dobrze że to przypomniałeś. Wkleję tu:

Zadania forum OSKKO:

  • dyskusje nad rozlicznymi zawodowymi problemami dyrektorów, i innych osób zainteresowanych zarządzaniem oświaty zawodowo lub z racji działalności.
  • dzielenie doświadczeniami
  • uczenie się od innych
  • zbieranie pomysłów
  • pogawędki i integracja środowiska oświatowego i oświatą zainteresowanego

 

Jest to miejsce pracy, dyskusji i integracji uczestników - w sposób nie uwłaczający innym.
 

OSKKO zastrzega sobie prawo:

syrenka02-08-2006 20:07:01   [#116]
niech mi asia nie uwłacza i będzie ok.
AnJa02-08-2006 20:10:06   [#117]

Niewiele mi wyszło, ale na części się nie znam a masę żeście tu już popisali (przepraszam też za możliwe powtórzenia się - coś mi kompek wariuje i mam kłopoty z czytaniem forum, a i z pisaniem też nietęgo)

art. 4a ( to o filtrach netowych)

Wydaje się zbędny w akcie rangi ustawowej –może wprowadzić w rozporządzeniu, np. przy standardach wyposażenia(jak takie powstaną), może w ramowym statucie

Ponadto- czy tylko internetowe bramki ? A płytka czy pendrive czy co tam jeszcze będzie?

art. 10 (eksternistyczne tylko w OKE)

Dlaczego tylko egzaminy z zakresu SP, Gimnazjum i LO – co z LU, technikami – nie będzie z nich egzaminów eksternistycznych?

w art. 30 ust. 2b (skład komisji na KO):

KO jest faktycznym przedstawicielem rządu – więc zmiana sankcjonuje tę pozycję. Nie wiem tylko, czy w tej sytuacji potrzebny jakiś konkurs – wszak i wojewoda i minister winni grać to samo.

Art.38.1.9. ( dyrektor zapewnia warunki dla harcerstwa itp.)

Co najmniej niebezpieczne – bo warunki to też lokal i wyposażenie – a to nie zawsze możliwe. Owszem- dalej jest sporo obostrzeń(uzgodnienie warunków, pozytywna opinia RR – art.56.2). Tyle, że jest to dalej – a tu wręcz na dyrektora nakłada się obowiązek zapewnienia tych warunków.

 art.38 ust. 2 (skreślenie za opinią RR)

Jeśli RR będzie duża – przewiduje znaczne rozciągnięcie w czasie. Może więc wystarczy opinia RR oddziałowej lub ogólnego zebrania rodziców z klasy?

  w art. 40 ust. 3 (skład RP, zapraszanie na posiedzenia):

Było już, dodano jedynie harcerstwo i inne takie – ale i dotychczas dyrektor mógł zapraszać.

 art. 53(organizacja RR) :

Z kontekstu wynika, że kadencja ma trwać tylko rok – byłbym za min.3 latami, z corocznymi wyborami uzupełniającymi i możliwością zmiany delegatów oddziałowych.

w art. 54 ust. 1 (kompetencje RR):

Wcale prawdopodobna jest sytuacja, że RR nie wywiąże się z tych wręcz obowiązków na nią ustawą nałożonych- np. nie napisze tego programu wychowawczego. W poprzednich latach bywały furtki: że to RP przygotowuje projekt, że to dyrektor coś tam przedstawia do zatwierdzenia czy zaopiniowania. Tutaj tego przeniesienia obowiązków chyba nie ma – czy nie zauważyłem?

po art. 64 a( mundurki):

Mnie przekonuje wariant III (RR wprowadza) – z powodów oczywistych: to rodzice będą ten mundurek kupować.

Jeśli jednak nie – to czy dyrektor wprowadza za zgodą mundurek, a potem już sam określa wzór, czy za zgodą i obowiązek i wzór.

Marek Pleśniar02-08-2006 20:12:46   [#118]

o Boże

Marek Pleśniar02-08-2006 20:13:29   [#119]
imienia pana wzywałęm oczywiście z podziwu dla pracy ANJi :-)
AnJa02-08-2006 20:23:12   [#120]
1. aż tak to nie napracowałem się- to garśc  uwag

2. mnie wystarczy lekko op... (jak Asia na wątku o RR) i zaraz (na krótko) do pionu wracam:-)
beera02-08-2006 20:44:54   [#121]

matko- Anja, co się naszukałam zmian w Art 38 ;)

w 39 :)))

AnJa02-08-2006 20:52:23   [#122]
no, korzystałem z Twego oczywiscie - stąd też 38 choć dyr skreślajacy jak wół w 39.2 a zapewniający warunki 39.1.

ale nic dziwnwgo - człek przeświadczony o nieomylnosci władzy gdzieżby się tam ośmielał sprawdzać:-)
AnJa02-08-2006 20:56:23   [#123]
No bo i tam jest bezbłędnie - co jest oczywiste  przecież(patrz wyżej)

W wersji wordowskiej też mam 39.

A we wklejce 38 - cos poprawiałem i sp....

Eh, wakacje, wakacje...
Adaa02-08-2006 21:14:14   [#124]

co z LU itd.

art. 10 (eksternistyczne tylko w OKE)

Dlaczego tylko egzaminy z zakresu SP, Gimnazjum i LO – co z LU, technikami – nie będzie z nich egzaminów eksternistycznych?

mysle,ze uzasadnienie ministerstwa wyjasnia wszystko...i ma sens:

 

 egzaminy eksternistyczne, jako sposób uzyskiwania świadectwa ukończenia szkoły, będą ograniczone do zakresu szkół, które prowadzą kształcenie ogólne, tj. szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego. Szkoły te są szkołami umożliwiającymi uzyskanie odpowiedniego poziomu wykształcenia, a po ukończeniu gimnazjum lub liceum istnieje możliwość uzyskania kwalifikacji zawodowych np. poprzez uczęszczanie do szkoły prowadzącej kształcenie zawodowej (zasadniczej szkoły zawodowej, technikum, szkoły policealnej) lub poprzez uzyskanie tytułu kwalifikacyjnego po zdaniu egzaminu państwowego. Struktura szkolna zapewnia drożność na wszystkich szczeblach kształcenia oraz dostęp osobom dorosłym do szkół wszystkich typów, a już wprowadzone rozwiązania dotyczące zaliczania w szkołach dla dorosłych prowadzących kształcenie zawodowe wyników kursów zawodowych realizowanych w formach pozaszkolnych przez akredytowane publiczne i niepubliczne placówki i ośrodki albo przez osoby prawne i fizyczne prowadzące działalność oświatową wymienioną w art. 83a ust. 2 ustawy o systemie oświaty, które dla tych kursów uzyskały akredytację kuratora oświaty, umożliwia skracanie okresu kształcenia zawodowego i zapewnia jego elastyczność. Wobec tak rozbudowanego systemu zapewniającego drożność kształcenia i dającego możliwość powrotu do szkoły na każdym poziomie kształcenia nie znajduje uzasadnienia dalsze utrzymywanie w systemie oświaty tak szerokiego zakresu (wszystkie typy szkół) korzystania z możliwości ukończenia szkoły w trybie egzaminów eksternistycznych. Również projektowane rozwiązania w obszarze kształcenia zawodowego, zmierzające do integrowania form szkolnych i pozaszkolnych, oraz budowa krajowego systemu potwierdzania kwalifikacji zawodowych obejmującego zarówno absolwentów szkół, jak też osoby, które chcą potwierdzić kwalifikacje zawodowe uzyskane poprzez kształcenie w formach pozaszkolnych lub staż pracy i praktykę, pozwolą pozyskiwać i potwierdzać kwalifikacje zawodowe na różnych poziomach.

AnJa02-08-2006 21:27:15   [#125]
o do szkół zawodowych - zgoda

ale LU to przecież szkoła ogólnokształcacą - albo więc zapomnaino o niej (bo nowa jest i mało jeszcze rozpowszechniona) albo uznano, że ponieważ podstawa jest identyczna jak w LO - absolwenci zawodówejk chcący uzyskać wykształcenie średnie ogólne zdadzą egzaminy z zakresu LO - jeśli będa przystepować do egzaminu z ałego zakresu a nie semestralnych to i koszt będzie dla zdającego identyczny

czyli we trójkę(ada, MEN i ja) przekonalismy mnie, że zapis ma sens

zwłaszcza, iz przewidujemy (MEN i ja) drastyczny spadek liczby eksternów - po przeniesieniu komisji do ośrodków wojewódzkich i pozostawieniu w szkołach tylko tych, które kończa się nowa maturą, juz ta liczba na ryjek poleciała zresztą
beera02-08-2006 21:29:08   [#126]

I mam problem z RR w zespolach szkół- nie wiem, ktos tu chyba cos pisał na ten temat, ale nie moge znaleźć

zgredek02-08-2006 21:34:18   [#127]

o tu:

AnJa 02.08.2006 18:49 [#54]
przepraszam

więc jeśli merytorycznie - wolałbym w tej sytuacj wprowadzenie obligartoryjnych Rad Szkoły i przekazanie ich takich własnie kompetencji jakie mają własciwie w dzisiejszym kształcie UoSO

jeśli Rady Rodziców - boje się ich inercji - w dużych szkołach będą liczyć ok. 50 osób - i nieruchawe to, i z zebraniem gworum może być kłopot, i z zapewnieniem lokumna spotkanie(sala gimnastyczna?) - a nie wiem, jak będzie wyglądał problem delegowania uprawnień przez Radę na jakiś komitet wykonawczy - z tekstu ustawy wynika intencja, że raczej nie, że to ciało ma byc możliwe szerokie

i ostatnia rzecz, już podnoszona: co w zespołach, zwłaszcza ponadgimnazjalnych: LO,LP,T, szkoła zawodowa - odzielne być mają?

a szkoła+ internat?

przecież to Ci sami rodzice.
beera02-08-2006 21:42:45   [#128]

wklejam materiał bardzo roboczy:

USTAWA z dnia  2006 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw
W ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.1)) wprowadza się następujące zmiany:

1)  po art. 4 dodaje się art. 4a w brzmieniu:

Art. 4. Nauczyciel w swoich działaniach dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych ma obowiązek kierowania się dobrem uczniów, troską o ich zdrowie, postawę moralną i obywatelską z poszanowaniem godności osobistej ucznia.

 

„Art. 4a. 1. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania może, w drodze rozporządzenia, nałożyć na szkoły i placówki zapewniające uczniom korzystanie z usługi dostępu do Internetu na ich terenie obowiązek zainstalowania i aktualizowania oprogramowania zabezpieczającego przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju psychicznego uczniów.

2. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, może być nałożony po warunkiem zapewnienia przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania szkołom i placówkom możliwości nieodpłatnego korzystania z oprogramowania zabezpieczającego przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju psychicznego uczniów.";

Stowarzyszeni uważają, ze prawo nałożenia obowiązku zainstalowania i aktualizowania oprogramowania zabezpieczającego przed dostępem do treści […] w drodze Rozporządzenia Minister ma także w przypadku nie włączenia Art. 4a.1 do UoSO,

Proponujemy wykreślenie zapisu, bądź zastąpienie go proponowanym niżej:

Art. 4a. 1. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w drodze rozporządzenia, nakłada na szkoły i placówki zapewniające uczniom korzystanie z usługi dostępu do Internetu na ich terenie, obowiązek zainstalowania i aktualizowania nieodpłatnego oprogramowania zabezpieczającego przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju psychicznego uczniów.

 

2)  w art. 9a w ust. 2:

Brak uwag

3)  w art. 9c w ust. 2 pkt 1 i 2 otrzymują brzmienie:

Brak uwag

4)  art. 10 otrzymuje brzmienie:

„Art. 10.
 1. Osoba, która ukończyła 18 lat i nie jest uczniem szkoły, może uzyskać świadectwo ukończenia szkoły podstawowej, gimnazjum lub liceum ogólnokształcącego      na      podstawie      egzaminów      eksternistycznych przeprowadzanych przez okręgową komisję egzaminacyjną, z zastrzeżeniem art. 10a.

2. Egzaminy eksternistyczne, o których mowa w ust. 1, przeprowadza się z zakresu   obowiązkowych   zajęć   edukacyjnych   określonych   w   ramowych planach nauczania szkoły podstawowej dla dorosłych oraz gimnazjum i liceum ogólnokształcącego dla dorosłych.

Wstrzymuję się tu- bo moim zdaniem, to co proponuje MEN jest sensowne, ale nie znam się na egzaminach eksternistycznych

5)  po art. 10 dodaje się art. 10a w brzmieniu:

Brak uwag

6)  w art. 22 po ust. 4 dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

Brak uwag

7)  w art. 30 ust. 2b otrzymuje brzmienie:

„2b. Konkurs na stanowisko kuratora oświaty przeprowadza komisja konkursowa powołana przez wojewodę. W skład komisji konkursowej wchodzą:

1)   trzej   przedstawiciele   ministra   właściwego   do   spraw   oświaty   i wychowania;

2)   trzej przedstawiciele wojewody;

3)   dwaj   przedstawiciele   sejmiku województwa oraz po jednym przedstawicielu wojewódzkich struktur związków zawodowych o zasięgu  ogólnokrajowym,    zrzeszających nauczycieli, reprezentatywnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 2001   r. o Trójstronnej Komisji do     Spraw  Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego (Dz. U. Nr 100, poz.1080 i Nr 154, poz. 1793 i 1800, z 2002 r. Nr 10, poz. 89 i Nr 240, poz. 2056 oraz z 2004 r. Nr 240, poz. 2407).";

Tu się trochę pogubiłam

DYREK proponuje uściślić sprawę przedstawicielstwa ZZ, zgredek argumentuje, ze nie da rady

To proponujcie, co z tym

J

8)  w art. 39:

a)  w ust. 1 w pkt 8 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 9 w brzmieniu:

Art. 39. 1. Dyrektor szkoły lub placówki w szczególności:

 

„9) stwarza warunki do działania w szkole lub placówce stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególności organizacji harcerskich, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki.",

PYTANIE OSKKO:

Czy zapis Art. 56.2 warunkuje realizację zapisu Art. 39.1.9?

Stowarzyszeni proszą o uściślenie sformułowania „stwarza warunki do działania”

 

b)  ust. 2 otrzymuje brzmienie:

 

  „2. Dyrektor szkoły lub placówki może, w drodze decyzji, skreślić ucznia z listy uczniów w przypadkach określonych w statucie szkoły lub placówki. Skreślenie następuje na podstawie uchwały rady pedagogicznej, po zasięgnięciu opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego.";

Opinia Anji:

Jeśli RR będzie duża – przewiduje znaczne rozciągnięcie w czasie. Może więc wystarczy opinia RR oddziałowej lub ogólnego zebrania rodziców z klasy?

Ale mnie się wydaje, ze RR ma swoich przedstawicieli i to oni będą odpowiedzialni za wyrażenie opinii

Niech sobie poradzą?

9)  w art. 40 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

 

„3. W skład rady pedagogicznej wchodzą wszyscy nauczyciele zatrudnieni w szkole lub placówce oraz pracownicy innych zakładów pracy pełniący funkcję instruktorów praktycznej nauki zawodu lub prowadzący pracę wychowawczą z młodocianymi pracownikami w placówkach zbiorowego zakwaterowania, dla których praca dydaktyczna i wychowawcza stanowi podstawowe zajęcie. W zebraniach rady pedagogicznej mogą także brać udział z głosem doradczym osoby zapraszane przez jej przewodniczącego za zgodą lub na wniosek rady pedagogicznej, w tym przedstawiciele stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególności organizacji harcerskich, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki.";

UWAGI OSKKO:

Proponowany zapis nie zmienia w żaden sposób stanu prawnego. Poprzedni zapis UOSO także dawał prawo brania udziału w zebraniach rady pedagogicznej osób zapraszanych

do art. 1 pkt 10 -12 (zmiana statusu rady rodziców)

UWAGI OSKKO:
Stowarzyszeni  popierają działania MEN zmierzające do  zmiany w zakresie statusu rady rodziców jako organu szkoły, kompetencji tego organu i jego zasad działania, uznajemy za zasadną potrzebę zwiększenia roli rodziców w życiu społeczności szkolnej.



10) art. 53 otrzymuje brzmienie:

 

„Art. 53. 1. W szkołach i placówkach działają rady rodziców, które reprezentują ogół rodziców uczniów.

WĄTPLIWOŚCI OSKKO

Wprowadzony został obligatoryjny obowiązek działania RR na terenie szkół i placówek, z obowiązkiem łączy się możliwość jego egzekwowania- jakie narzędzia przymusu przewiduje MEN w sytuacji gdy RR nie powstanie z woli rodziców?

 

2.  W skład rady rodziców wchodzi po dwóch przedstawicieli:

1)  w szkołach - rad oddziałowych, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców uczniów danego oddziału;

2)   w placówkach - rad stałej formy zajęć, utworzonej zgodnie ze statutem placówki, wybranych w tajnych wyborach  przez zebranie rodziców uczniów korzystających z danej formy zajęć.

WĄTPLIWOSCI OSKKO
RR w dużych szkołach będą liczyć ok. 50 osób , co oznacza problemy z mobilnością tego ciała, tym większe  wobec braku w UOSO rozwiązania problemu delegowania przez Radę na ciało wykonawcze

PYTANIE OSKKO:
Czy w zespołach szkół, zwłaszcza ponadgimnazjalnych: LO,LP,T, szkoła zawodowa – RR mają być oddzielnymi ciałami?

Co w sytuacji istnienia szkoły+ placówki opiekuńczej- internatu?

3.   W wyborach, o których mowa w ust. 2, jednego ucznia reprezentuje jeden rodzic. Wybory przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym.

Brak uwag

4.  Rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności, w którym określa w szczególności:

1)  wewnętrzną strukturę i tryb pracy rady;

2)  szczegółowy tryb przeprowadzania wyborów do rad oddziałowych i rad stałej  formy zajęć oraz przedstawicieli tych  rad do rady rodziców odpowiednio szkoły lub placówki.

Moim zdaniem wobec zwiększonych kompetencji RR pojawia się konieczność nałożenia pewnych obowiązków na RR- np. protokołowanie zebrań ( boję się, ze to spadnie na dyrektora), regulamin pracy, co z Uchwałami niezgodnymi z przepisami prawa , itd…

 

5.  Rady rodziców mogą porozumiewać się ze sobą ustalając zasady i zakres współpracy.

Brak uwag

6.   Minister właściwy do spraw oświaty  i wychowania określi, w drodze rozporządzenia,  rodzaje szkół i  placówek, w których  nie tworzy się rad rodziców, uwzględniając organizację szkoły lub placówki oraz brak możliwości bezpośredniego uczestniczenia w ich działalności reprezentacji rodziców.";

Brak uwag

11)  w art. 54:

 

a)  ust. 1 otrzymuje brzmienie:

 

Art. 54. 1.

 

„1. Rada rodziców może występować do dyrektora i innych organów szkoły lub placówki, organu prowadzącego szkołę lub placówkę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny, z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły lub placówki.",


UWAGI OSKKO:

Przepis ten pozostawiony w takim kształcie nie wnosi do systemu prawnego żadnej nowej jakości.

a/ Uprawnienia te wynikają już z innych ustaw (k.p.a., dostęp do informacji publicznej).
Proponujemy uregulowanie dotyczące nakłozenia na organ dodatkowych obowiązków związanych z uprzywilejowanym traktowaniem takich wystąpień rodziców, np. krótszy termin rozpatrzenia sprawy i udzielenia odpowiedzi.

b/ Kontrowersyjne postanowienie NSA (T I SA 943/00 OSP 2001/7-8/109), zgodnie z którym:

Rada rodziców powołana na podstawie art. 53 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r., Nr 67, poz. 329 ze zm.)
nie jest organizacją społeczną w rozumieniu art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym (Dz. U. Nr 74, poz. 368 ze zm.) uprawnioną do występowania do tego Sądu w interesie rodziców uczniów.
 - do tego wprawdzie glosa częściowo krytyczna Zimmermana (OSP 2001/7-8/109) -

sprawia, że wystąpienia rady rodziców mają dla organu praktycznie dużo mniejszą rangę prawną niż wystąpienia indywidualne rodziców. Tym ostatnim przysługują wszystkie gwarancje, łącznie z prawem do sądu.

 

b)  po ust. 1 dodaje się ust. 1 a w brzmieniu:

„1a. Do kompetencji rady rodziców należy:

1)  uchwalanie,   w   porozumieniu   z   radą  pedagogiczną   programu wychowawczego szkoły lub placówki oraz programu profilaktyki problemów   dzieci    i    młodzieży    dostosowanego    do    potrzeb rozwojowych uczniów i potrzeb danego środowiska;

UWAGI OSKKO

Wątpliwości budzi zapis „ w porozumieniu”

Za słownikiem języka polskiego PWN.

W porozumieniu z kimś
1. z czyjąś wiedzą,
2. za czyjąś zgodą

Prosimy o uściślenie brzmienia przepisu, proponujemy:
1) uchwalanie,   w   porozumieniu ( 1. za zgodą,  lub 2. po uzyskaniu opinii)      rady  pedagogicznej programu wychowawczego szkoły lub placówki oraz programu profilaktyki problemów   dzieci    i    młodzieży    dostosowanego    do

beera02-08-2006 21:43:37   [#129]

i dalszy ciąg

2) opiniowanie    projektów    rocznego    planu    finansowego    oraz perspektywicznego planu rozwoju szkoły lub placówki.",

UWAGI OSKKO

Proponujemy ujednolicenie pojęć używanych w oświatowych przepisach.
W Rozporządzeniu w sprawie stosowania nadzoru pedagogicznego […] wobec planowania rozwoju szkoły lub placówki używa się sformułowania „program”.
W celu unikania niejednoznacznych zapisów budzących interpretacyjne problemy prosimy o zmianę zapisu UOSO lub Rozporządzenia

 

c)  ust. 2 otrzymuje brzmienie:

 

„2. W celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin, o którym mowa w art. 53 ust. 4.";

 

12)   w art. 56 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

 

„2. Podjęcie działalności w szkole lub placówce przez stowarzyszenie lub organizację, o których mowa w ust. 1, wymaga uzyskania zgody dyrektora szkoły lub placówki, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców.";

Brak uwag

po art. 64 dodaje się art. 64a w brzmieniu:

Wariant II

 

„Art. 64a. Dyrektor szkoły, za zgodą rady rodziców, może wprowadzić obowiązek noszenia przez uczniów na terenie szkoły jednolitego stroju oraz określić wzór i warunki noszenia tego stroju.";

UWAGI OSKKO

Popieramy rozwiązania zaproponowane w wariancie II

beera02-08-2006 21:44:55   [#130]

na pewno sa tu braki- poprawcie, jesli czas i sila

brak ogólnej opinii na temat RR  w kontekscie RS i innych rzeczy

na razie tyle

zgredek02-08-2006 21:50:50   [#131]

1.   słuszne wydaje mi się organizowanie egzaminów eksterniczych przez OKE i CKE, bo po to powstały, ale obawiam się, żeby nie było tak jak w przypadku innych egzaminów - OKE organizuje rękami dyrektora szkoły - na początku faktycznie nie powinno być ich zbyt wiele, ale z czasem może się okazać, że dyrektor szkoły jest odpowiedzialny za prawidłowy przebieg...

2.   z pewnością kształcenie zawodowe - zwłaszcza zasadnicze nie powinno się odbywać eksternistycznie

3.  egzaminatorzy - czy nie będą powoływani do przeprowadzania egzaminów w trakcie swoich zajęć w macierzystych szkołach? - i znów na początku tych egzaminów nie będzie zbyt wiele, ale... a jesli będzie?

Rycho02-08-2006 22:04:46   [#132]
Art. 54 pkt 1a
oprócz problemów z interpretacją "porozumienia"
moim zdaniem równie ważne jest wskazanie braku uregulowania konsekwencji nieuchwalenia programów lub braku porozumienia.
beera02-08-2006 22:07:49   [#133]

tak- napisałam to trochę przy 53- ale masz rację dolożę

a słuchaj- co z tym 53.4- co gdy oni uchwala bezprawne cos, albo nie będa pisac waznych protokolów? jakie sankcje? Kto za to bedzie odpowiadał?

Boje się, ze dyrektor bedzie musiał prowadzic jeszcze RR...

beera02-08-2006 22:10:06   [#134]

zgredku?

czyli tam napisac " bez uwag"?

zgredek02-08-2006 22:11:06   [#135]
gdzie?
beera02-08-2006 22:11:55   [#136]
Art 10
zgredek02-08-2006 22:12:30   [#137]

w eksternistycznych?

chyba tak - bo ta cała reszta to gdybanie - trzeba się będzie po prostu przyjrzeć rozporządzeniom, które uszczegółowią tę organizację

jerzyk03-08-2006 00:03:04   [#138]

tak na marginesie

 To z uzasadnienia:
 
"Należy pamiętać przy tym, że realizacja idei rozwoju i zapewnienia demokratycznych zasad funkcjonowania społecznych organów w systemie oświaty wymaga tworzenia dogodnych warunków formalno - prawnych. Zagwarantowane zatem na poziomie ustawy ramy współpracy ww. organów w rezultacie przyczyniają się do poprawy jakości pracy wychowawczej i opiekuńczej szkoły i placówki."
 
to może warto zacząc od tego: wykreślić w Art. 45. 1. "może działać " i zastąpić " działa", skreślić ust 2 itd. itd . Może trzeba zaczynać zamiany od góry a nie od dołu. Myślę ze po takich zmianach, niejako automatycznie, rodzice  odnajdą swoje miejsce w szkoe.

USTAWA z dnia 7 września 1991 r.o systemie oświaty

Rozdział 4
Społeczne organy w systemie oświaty

Zmiany

Art. 45. 1. Przy Ministrze właściwym do spraw oświaty i wychowania może działać Krajowa Rada Oświatowa, zwana dalej "Krajową Radą", będąca społecznym organem opiniodawczym i wnioskodawczym w sprawach oświaty.

2. Krajową Radę tworzy minister właściwy do spraw oświaty i wychowania na wniosek wojewódzkich rad oświatowych reprezentujących co najmniej 1/4 województw.

3. Krajowa Rada:

1) opracowuje i przedstawia ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania projekty założeń polityki oświatowej państwa, w tym propozycje udziału nakładów budżetowych na oświatę w dochodzie narodowym podzielonym;
2) opiniuje projekt ustawy budżetowej w części dotyczącej oświaty i przedstawia swoją opinię właściwym komisjom sejmowym i senackim;
3) opiniuje kryteria podziału środków będących w dyspozycji ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, przeznaczonych na oświatę;
4) opiniuje koncepcję kształcenia, w tym ramowe plany nauczania oraz zakres obowiązujących podstaw programowych;
5) opiniuje projekty aktów prawnych dotyczących oświaty;
6) opiniuje inne sprawy dotyczące oświaty, przedstawione przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

4. Krajowa Rada może występować z wnioskami dotyczącymi spraw oświaty bezpośrednio do naczelnych i centralnych organów administracji rządowej.

Zmiany

Art. 46. 1. W skład Krajowej Rady wchodzą przedstawiciele wojewódzkich rad oświatowych, po jednym z każdej rady wojewódzkiej, oraz po jednym przedstawicielu centralnych struktur związków zawodowych zrzeszających nauczycieli.

2. Kadencja Krajowej Rady trwa 3 lata.

3. Krajowa Rada uchwala regulamin swojej działalności oraz wybiera przewodniczącego.

4. Krajowa Rada może powoływać stałe i doraźne komisje.

5. Obsługę administracyjną Krajowej Rady zapewnia minister właściwy do spraw oświaty i wychowania.

emeryt03-08-2006 07:43:15   [#139]

Asiu - z wielką nieśmiałością się przypominam....

Proponuję Marku w ramach konsultacji zmian w UOSO wyeliminować zapis art. 18 pkt. 5 a dodać art. 18a o treści:

18a - Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych zobowiązani są w terminie do 30 września do powiadamiania organów gminy, w której uczeń jest zameldowany na pobyt stały, o formie spełniania obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki przez ucznia w wieku 16-18 lat i zmianach w tym zakresie.

Art. 18. 

Rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi szkolnemu są obowiązani do:

1) dopełnienia czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do szkoły;

2) zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne;

3) zapewnienia dziecku warunków umożliwiających przygotowywanie się do zajęć szkolnych;

4) zapewnienia dziecku realizującemu obowiązek szkolny poza szkołą, warunków nauki określonych w zezwoleniu, o którym mowa w art. 16 ust. 8;

5) powiadamiania organów gminy o formie spełniania obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki przez młodzież w wieku 16-18 lat i zmianach w tym zakresie. (skreślić - przepis martwy).

Gaba03-08-2006 07:51:00   [#140]

dzieco rejonowe to to zameldowane czy zamieszkujące.

Proponuję wpis - że rejonowe to zameldowane, a zameldowanie na pobyt tymczasowy odejmuje dziecko z rejonu innego. Nijak się nie możemy doliczyć dzieci.

U większość przychodzi i twierdzi, że zamieszkuje...

DYREK03-08-2006 07:52:10   [#141]
Konkurs na Kuratora proponuje pozostawić tak jak w projekcie - bez uwag.
emeryt03-08-2006 08:02:43   [#142]

gabo..

Dziecko rejonowe to zamieszkałe. Nawet w przypadku zamieszkania winno być zameldowane na pobyt czasowy.

Natomiast dziecko do SIO (16-18 lat) to zameldowane w gminie na pobyt stały. Ale to sprawa OP.

DYREK03-08-2006 08:31:07   [#143]

W art. 53. proponuję ust. 4 w brzmieniu :

             4. Rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności.

i dodać:

4a.  Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określi, w drodze rozporządzenia ramowy regulamin działania rady rodziców.

beera03-08-2006 09:06:37   [#144]

Zdzislaw- ja pamiętam

tylko te sprawy, ktore nie podlegaja konsultacji, bo nie dotyczy ich projekt musza iść odrębnie- tzn tym samym pismem ale w czesci "inne uwagi"

zrobię to dziś.

..............

DYREK-

tez mi się wydaje własciwe by cos takiego zawrzeć, trzeba tylko popracowac nad uzasadnienieniem

.............

i tu sie jeszcze zastanawiam nad Jerzyka:

4. Określenie "strony internetowe, które mogą być „zagrożeniem dla prawidłowego rozwoju psychicznego uczniów”" jest tak nieprecyzyjna, że aż boli.

To prawda, ze jest nieprecyzyjne i ze mozna wszystko podciągnąć pod " zagrożenie"

ale przecież nawet art 4 jest nieprecyzyjny:

Art. 4. Nauczyciel w swoich działaniach dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych ma obowiązek kierowania się dobrem uczniów, troską o ich zdrowie, postawę moralną i obywatelską z poszanowaniem godności osobistej ucznia.

bo co to jest dobro uczniów, itd...

Wydaje mi się, ze musi tu byc dośc duży stopień ogólności

rzepek03-08-2006 09:08:27   [#145]
A może zamiast " w porozumieniu z RR" wprowadzić tylko zapis: "po zaopiniowaniu przez RR"? Bo opinia może być pozytywna lub nie, a dyrektor i tak robi to, co musi - dla dobra szkoły i dzieci. Tak jest przecież z opinią zz odnośnie projektu organizacyjnego szkoły i jakoś działa. A brak opinii RR " nie wstrzymuje postępowania" - jak jest w przypadku awansu nauczyciela i wówczs nie ma problemu z sankcjami, jak nie wykonają. A w przypadku tworzenia dokumentów przez RR - jeżeli nie wykonają, to może to zrobić za nich RP, ale wówczas RR nie będzie miała nic do gadania. Nie wiem.
Natomiast co do obowiązku szkolnego - to w przypadku górali jest totalny bajzel. Część dzieci mieszka i chodzi do naszej szkoły, choć jest zameldowana gdzie indziej. Część jest zameldowana u mnie, ale mieszka w USA. Część mieszka u mnie i jest tu zameldowana, ale chodzi do innej szkoły.Części nie ma w ogóle, bo zanikła bez śladu. Tak więc coroczne sprawozdania o realizacji obowiazku szkolnego to jest radosna twórczość moja. Tak jak przewidywanie, ile będzie w tym roku dzieci w zerówce. taka zabawa w Davida Copperfielda.
beera03-08-2006 09:11:18   [#146]

no wlasnie dlatego, ze rzecz jest wazna uważam , ze jest tu wazne wyrażenie zgodny porzez RP

1)  uchwalanie,   w   porozumieniu   z   radą  pedagogiczną   programu wychowawczego szkoły

rzepku- jest odwrotnie, tu nie chodzi o RR, a o RP

DYREK03-08-2006 09:18:51   [#147]

idźmy na całość

Jeżeli chcemy faktycznego wpływu rodziców na sprawy oswiatowe to sugeruję takie zmiany:

Krajowa rada do spraw oświaty (art. 45 UoSO): jest "może działać" zastąpić "działa"

Rada oświatowa - wojwódzka, powiatowa, gminna (art. 48 UoSO ): jest "może powołać" zastąpić "powołuje"

Rada szkoły (art. 50, 51, 52) - proponuje uchylić - kompetencje przekazać do rady rodziców (część już jest zdublowana przez obecnie proponowane zmiany) i tak:

 

Art. 50. 1. W szkołach i placówkach mogą działać rady szkół i placówek.

2. Rada szkoły lub placówki uczestniczy w rozwiązywaniu spraw wewnętrznych szkoły lub placówki, a także:

1) uchwala statut szkoły lub placówki; - rada rodziców na podstawie projektu opracowanego prze RP

2) przedstawia wnioski w sprawie rocznego planu finansowego środków specjalnych szkoły lub placówki i opiniuje projekt planu finansowego szkoły lub placówki; - rada rodziców

3) może występować do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą lub placówką z wnioskami o zbadanie i dokonanie oceny działalności szkoły lub placówki, jej dyrektora lub innego nauczyciela zatrudnionego w szkole lub placówce; wnioski te mają dla organu charakter wiążący; - rada rodziców

4) opiniuje plan pracy szkoły lub placówki, projekty innowacji i eksperymentów pedagogicznych oraz inne sprawy istotne dla szkoły lub placówki;  - rada rodziców

5) z własnej inicjatywy ocenia sytuację oraz stan szkoły lub placówki i występuje z wnioskami do dyrektora, rady pedagogicznej, organu prowadzącego szkołę lub placówkę oraz do wojewódzkiej rady oświatowej, w szczególności w sprawach organizacji zajęć pozalekcyjnych i przedmiotów nadobowiązkowych - rada rodziców

3. W celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki rada szkoły lub placówki może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady szkoły lub placówki określa regulamin, o którym mowa w art. 51 ust. 5. - rada rodziców

beera03-08-2006 10:26:19   [#148]

Dyrku, czy możesz napisać uzasadnienie dla tej propozycji?- potrzebne by to bylo, zeby przeslac do MEN

Z RS i RR uwazam podobnie- wyżej już tez to pisałam- sadzilam, ze napiszemy to w uwagach ogólnych raczej, bez dawania propozycji- ale można zrobic i tak jak to zaproponowales wyżej

...................

Z niepokojem zauważam, że projekt  w zakresie tych RR jest bez glowy  robiony

Czyli RR dostaje kompetencje bardzo istotne, ma zakres obowiązkow, nie ma  za to zadnego organu nadzorujacego ich pracę, nie ma zadnych sankcji w przypadku nie wypełniania obowiązkow, itd itd

Jacek W03-08-2006 12:49:58   [#149]

Jeśli chodzi o PYTANIE OSKKO: Czy w zespołach szkół, zwłaszcza ponadgimnazjalnych: LO,LP,T, szkoła zawodowa – RR mają być oddzielnymi ciałami?

- to nie zmienia się w UoSO art. 62: Organ prowadzący szkoły różnych typów lub placówki może je połączyć w zespół, z zastrzeżeniem ust. 5a-5c. Połączenie nie narusza odrębności rad pedagogicznych, rad rodziców, rad szkół lub placówek i samorządów uczniowskich poszczególnych szkół lub placówek, o ile statut zespołu nie stanowi inaczej.

AnJa03-08-2006 13:11:31   [#150]
ano wiem

ino czemu się co niektórzy wizytatorzy uważają za niwłaściwe, jeśli ten statut stanowi inaczej i domagają sie jeszcze odrębnych statutów szkół?

to oczywiscie nie na temat planowanej nowelizacji a na temat mego fiksum-dyrdum jest
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ]