Forum OSKKO - wątek

TEMAT: MENIS odpowie na pytania podczas konf. w Miętnem (awans i KN)
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]
Gaba25-02-2005 18:19:08   [#51]

no to ja,yhm, yhm...

co się stanie, jeżeli dyrektor szkoły nie przedstawi raportu z mierzenia jakości, który to termin kurator oświaty wyzancza na 15 lipca, jak wiadomo po zakończeniu zajęć nie ma szans na napisanie tego dokumentu.

czerwiec to podsumowanie, zakończenie roku, nabór do szkoły i wysyłanie dzieci dalej, itp., awanse, konferencje conajmniej dwie.

W mojej opinii powinien ten termin być przesunięty na ok. 25 sierpnia. w dniu 1 lipca rozpoczynam urlop, jeżeli będę go rozpoczynać 15 lipca, to nie zdążę wybrać urlopu, nie przygotuję kolejnego roku szkolnego.

violka25-02-2005 19:28:23   [#52]

krystyna

dzięki - ja też tak to interpretuję, ale potrzebne mi były jakieś konkretne przepisy - bo n-l ma watpliwości - ten wyrok SN powinien go przekonać

:-)

bogna25-02-2005 20:04:45   [#53]

 violka - myślę, że go nie przekona;

mnie w każdym razie zupełnie nie przekonuje

violka25-02-2005 21:00:30   [#54]

:-)

pewnie!

gdybym ja była n-lem z uprawnieniami emerytalnymi i papierem na urlop zdrowotny - też nie chciałabym dać się przekonać

każdy zawsze rachuje co mu się bardziej opłaca - nie wszyscy w szkołach są nawiedzeni - ja też może kiedyś zmądrzeję

bogna25-02-2005 21:05:32   [#55]

niech już minie ten magiczny 2006 rok i już znowu będą mieli ci nauczyciele prawo do urlopu zdrowotnego ;-)

to jest durne: 

31.12.2006r. - nie ma prawa do urlopu, bo może odejść na emeryturę,

01.01.2007r. - już znowu ma prawo do urlopu zdrowotnego, bo nie skorzystał z prawa do wcześniejszej emerytury.

Zola25-02-2005 21:41:12   [#56]

gaba

u nas kurtaor urządził się lepiej-raport do 30 czerwca
mnie też urządził lepiej, jestem w samym środku naboru
beera25-02-2005 21:44:39   [#57]

Zola;-)

wyslij mu tego maila- wiesz;-)))
Zola25-02-2005 21:46:46   [#58]
;-)))
Gaba26-02-2005 11:02:59   [#59]

moje pytanie brzmi, czy może kurator oświaty narzucić termin 15 lipca, nie licząc się z innymi obowiązkami dyrektora i jego urlopem..

(Oczywiście nic nie zabrania dyrektorowi napisać ów raport 27 czerwca - znam te rozbrajające odpowiedzi... i komentarze)

już widzę ową jakoś... owa porażająca jakoś... pisanych na gorąco, jedno od drugiego papierów...

- myślę, że jestem przyzwoitym nauczycielem, gdyż nigdy nie dawałam się nabierać na deklaracje, na papiery, na opisy rzeczy niebyłych... - ciekawe, czy można mieć spokojne sumienie po takich dawkach wyprodukowanych papierów...

OlaM26-02-2005 11:07:28   [#60]

a moje

pytanie brzmi:

Czy KO będą te wszystkie raporty czytać i co tak naprawdę dla naszej oświaty z tego wyniknie?. Czy znowu będzie to kolejna "sztuka dla sztuki"?

W moim woj. jest ok 1600 szkół?

beera26-02-2005 11:11:45   [#61]

tematem wokół mamy się poruszać, to awans i KN- bowiem z tego departamentu będziemy mieli fachowców.

Pytania innego rodzaju- równie ważne warto zebrać i wysłać w formie papierowej do własciwszego adresata

mozna to zrobić jak najszybciej- nie czekając na 11 marca

OlaM26-02-2005 11:16:26   [#62]

Asiu

trzeba by było tylko znaleźć osobę która to zrobi i prześle do OSKKO by wysłało jako stowarzyszenie z którym MENiS się liczy.
Grzegorz G26-02-2005 11:17:31   [#63]

Mam pytania..

ze spotkań z nauczycielami. Pewnie na większość z nich znacie odpowiedz, więc tylko proszę o podpowiedzi:

1.Czy zwolnienia lekarski w trakcie stażu trwające nie dłużej niż miesiąc, lecz łącznie dużo powyżej 3 miesięcy, sumują się i należy staż przerwać i powtórzyć?

2. Czy nauczyciele z: Białorusi; Litwy; Rosji; Słowacji - mogą ubiegać się o status nauczyciela mianowanego/dyplomowanego (nie mają obywatelstwa polskiego)?

3. Czy zapis: par.8,ust.4, lit. d) (uzyskanie umiejętności posługiwania się językiem obcym na poziomie zaawansowanym, a w przypadku nauczycieli języków obcych - uzyskanie umiejętności posługiwania się drugim językiem obcym na poziomie zaawansowanym),  - będzie (a może już jest???) warunkiem niezbędenym do uzyskania statusu n-la dyplomowanego? U nas już tego chcą :-)

4. Zatrudnienie n-la w internacie/bursie szkolnej - który ma ukończony licencjat i jest na studiach z zakresu (w zasadzie dowolnego) przedmiotów marketing, zarządzanie, przedsiębiorczość, jestw zgodzie z prawem czy też wymaga zgody KO?

Ogromnie będę wdzięczny za pomoc i odpowiedzi.

Pozdrawiam

Gaba26-02-2005 11:25:34   [#64]

Asiu, zważywszy, że uporczywie KN i UoSO nazywa dyrektora nauczycielem, któremu powierzono obowiązki... myślę, że obowiązuje mnie urlop, chciałabym z niego skorzystać, by przestać popadać w frustracje na linii OP, KO, polityka oświatowa, media...

;-)

OlaM26-02-2005 11:26:51   [#65]

pytanie 1 - Art 9 d pkt 5 KN "W przypadku nieobecności n-la w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy w skutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy ... trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności."

pyatanie 2 - mam zatrudnioną nauczycielkę j. ang. z Ukrainy, nie robi awansu jest n-lem kontraktowym.

Pytanie 3 - jest to jeden z warunków do spełnienia przez n-la mianowanego. Zatem nie może być obowiązkowy.

Pytanie 4 - licencjat ale z czego? Ty decydujesz czy jego nabyte kwalifikacje spełniają wymogi bycia wychowawcą w internacie.

Grzegorz G26-02-2005 11:34:06   [#66]

Dzięki za szybką odpowiedz

tylko mam wątpliwość do 2: nie robi bo nie może, nie chce, jest w trakcie przerwy pomiędzy?

I, bardzo przepraszam, ale PPP czyli podaj podstawę prawną...;-)

OlaM26-02-2005 11:37:40   [#67]
nie robi bo jest zatrudniana z roku na rok szkolny w związku z otrzymywaniem przez nią karty pobytu w Polsce. Nie ma karty pobytu na stałe.
Grzegorz G26-02-2005 11:41:01   [#68]

Dzięki

Bardo serdecznie dziękuję Olu.

Miłego dnia

beera26-02-2005 14:13:41   [#69]

gaba

podoba mi się sformulowanie " KN i UOSO uporczywie nazywa dyrektora nauczycielem" ;-)

Stad moja tabelka- włączę tam twoje i Zolowe uwagi i jak najbardziej damy to Pani Igielskiej- w końcu MENIS powinien przestrzgać Ustawy i jesli tego nie robi w aktach wykonawczych- to jest jakiś problem...

....

Olu- jeśli zbierzemy pytania takie " obok" awansu, to oczywiście, ze można je( a nawet należy)  przeslać do MENISu- do właściwego departamentu. Nie trzeba tego przesyłać do OSKKO, bo OSKKO, to my tu właśnie :-)

OlaM26-02-2005 20:04:09   [#70]

wiem, że

my wszyscy jesteśmy OSKKO, ale przecież Ty wiesz, że nie oto mi chodziło.

Jeżeli znajdziesię osoba która zbierze wszystkie problemy poza KN, napisze parę słów wyjaśnienia i prześle do biura OSKKO. I wtedy OSKKO prześle to dalej do MENIS-u. Bo cóż my "małe p[ionki" OSKKO możemy?

maeljas16-03-2005 20:39:17   [#71]

czy

Menis "odpowiedział?
Marek Pleśniar16-03-2005 20:49:28   [#72]

za szybko:-)

a pytań zadano... trochę:-)

maeljas16-03-2005 20:57:59   [#73]

a miało być

 że Menis miał się przygotować do odpowiedzi na konferencji
Marek Pleśniar16-03-2005 21:32:54   [#74]

maeljas - o co Ci chodzi hę?

teraz mają odpowiedzieć na piśmie - a to co innego

maeljas16-03-2005 21:48:22   [#75]

Hę?

Pytam, bom ciekawa była odpowiedzi na niektóre pytania

Miało być tak :

"Pani Dorota Igielska, dyrektor Departamentu Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli MENiS zapewnia, że podczas Konferencji OSKKO w Miętnem przedstawiciele departamentu odpowiedzą na Wasze pytania dotyczące własnie pragmatyki - czyli przede wszystkim awansu i innych spraw z KN - po zmianach."

 i tyle

I nie chodzi mi o nic

Dziekuję za odpowiedź

Marek Pleśniar16-03-2005 21:59:52   [#76]

bo to jest tak: współpraca z nimi jest bardzo dobra. Nigdy się nie wykręcali od niej. Stąd gdy nie mogą przybyc - ja nie mam pretensji. Myslałem że inni tez. Mamy z nimi wspópracę - nazwałbym - roboczą. Czyli najlepszą.

Konferencja miała tak bogaty program, ze i tak ledwo się wszystko zmieściło:-) W zasadzie ułątwili mi zadanie. (tak między nami;-)

bogna13-04-2005 22:26:52   [#77]

tak sobię podniosę

bo minął miesiąc od konferencji;-)

a ten miesiąc to nawet więcej niż 30 dni,

a 30 dni mi się kojarzy z terminami z kpa ;-)))

Marek Pleśniar14-04-2005 00:37:02   [#78]

yhm

to samo pytanie mi dziś zadała rano (hmm raczej już wczoraj) asia. Gdzie odpowiedź na nasze bogny pismo?. Zadzwonię do nich bo jakoś mi się zaczyna kpa z kpem kojarzyć.

Marek Pleśniar04-05-2005 23:17:33   [#79]

oto odpowiedź

II ogólnopolska Konferencja kadry Kierowniczej Oświaty

II Ogólnopolska Konferencja Kadry Kierowniczej Oświaty
Miętne, 11-13 marca 2005r.

 

zadała MENIS szereg pytań dotyczących Karty Nauczyciela - w kwestiach praktycznych jak awans czy kwalifikacje. Opracowała je, tworząc spójny dokument, Bogna, część opracowania dodała asia, a tworzyli uczestnicy naszego forum tu - dyskutując i zgłaszając pytania.

w sobotę pani Dorota Igielska z Dep. Pragmatyki MENiS przekazała mi odpowiedź.

Odpowiedź MENIS na pytania    II Ogólnopolskiej Konferencji Kadry Kierowniczej Oświaty w Miętnem (11-13 marca 2005) do MENIS w sprawie Karty Nauczyciela

Własnie skończyłem opracowywanie. Poczytajmy co tam ciekawego:-)

A może dałoby się z tego zrobić tabelę porównawczą? Chętnie bym zamieścił

bogna04-05-2005 23:23:36   [#80]
lecę czytać :-)))))))
Jacek W04-05-2005 23:50:25   [#81]
art. 9d ust. 4 - odpowiedź jest, a jakby jej nie było.
bogna04-05-2005 23:59:14   [#82]

hmm...

i niestety, to nie jedyny przypadek, że jest a jakoby nie było ;-)

albo nie ma ;-(

wygląda na to, że mało precyzyjnie sformułowałam pytania - przepraszam :-(((

beera05-05-2005 08:30:28   [#83]

a idx Ty :-)

w dziób Ci nawet nie dam za takie gadanie!

Pytania są bardzo dobre, a odpowiedzi...

No co?

Nie satysfakcjonują nas- tak?

Chcielibysmy innych, bo inaczej rozumiemy sprawę.

Ale to akurat nie ma znaczenia w tym względzie- mamy odpowiedzi i czy nam się podobają czy nie jako merytoryczna wartość, to NA PEWNO satysfakcjonują jako wytyczne do pracy.

Zamiast błądzić po omacku- wiemy jaka jest interpretacja MENIS, a to nam pozwala się odpowiednio ustawić wobec problemu w pracy.

......

I jeszcze jedno- Bogna

wydaje się, ze warto popracować nad tym co wkleił marek łącząc oba pisma- Czyli pytania z odpowiedziami- to chyba pomoże w czytaniu i rozumieniu


On jest zalatany.

Czy Ty masz czas mimo matur? Czy nie?

rzewa05-05-2005 09:09:57   [#84]

asiu,

zaraz zrobię tabelkę, ale muszę trochę skrócić, bo nie będzie czytelne, ok?

A jak zrobię, to tu wkleić czy do Marka słać?

Marek Pleśniar05-05-2005 09:09:59   [#85]

raczej nie sądzę by miała:-)

Może potem? Albo ktoś pomoże?

zgredek05-05-2005 09:11:45   [#86]

ot i to

teletransmitacja?

Marek Pleśniar05-05-2005 09:12:59   [#87]

słać mi:-)

albo jak chcesz - wkleić i słać mi też:-)

bogna05-05-2005 09:55:33   [#88]

ja czas mam, ale dopiero jutro po 15 ;-)

kurcze - prawie spać nie mogłam przez tą odpowiedź ;-(

Najbardziej mnie poruszyła jednoznaczna inerpretacja MENiS odnośnie konieczności 1/2 etatu zgodnie z kwalifikacjami - dla możliwości reazlizacji stażu awansowego.

Uczestniczyłam w wielu komisjach na dyplomowanego, w których przyjmowano wcześniejszą interpretację - wystarcza 1 godz. zgodnie z kwalifikacjami;

i teraz jak - te wszystkie awanse powinny być cofnięte? - jako decyzje podjęte z rażącym naruszeniem prawa?

Zastanawiam się też nad możliwoscią awansowania wicedyrektorów lub osób sprawujących inne funkcje kierownicze - przy zniżce godzin przekraczajacej 1/2 etatu mogą oni nie mieć możliwosci wykazania się pracą w wymiarze co najmniej 1/2 etatu zgodnie z kwalifikacjami ;-(

beera05-05-2005 10:06:21   [#89]

to rzewa już chyba robi:-)

Bogna, co do wizytatora- jestem spokojna

co do dawnych awansów- tez, bo zmiany dotyczą "ponowelizacyjnej rzeczywistości"

Co do obecnych interpretacji- mam wrażenie, ze rządzi nimi " chęć szczera" a nie literalne czytanie przepisu...

 

Poiniśmy mieć wśród źródeł stanowienia prawa precedensy sądowe-  to dla nas w obecnej sytuacji byloby jedyne wyjście...

Marek Pleśniar05-05-2005 10:12:21   [#90]

Bogna

"Uczestniczyłam w wielu komisjach na dyplomowanego, w których przyjmowano wcześniejszą interpretację - wystarcza 1 godz. zgodnie z kwalifikacjami"

i dobrze

interpretacja MENIS nie jest rozporządzeniem i jest równie dobra jak Twoja. Chybajakośtak tu się umawialiśmy;-)

OlaM05-05-2005 10:21:55   [#91]

Rzewa

spójrz do swojej skrzynki e-mail.
bogna05-05-2005 10:26:54   [#92]

oooo - toś mnie Marku pocieszył :-)))

bo mnie moje interpretacje - na ogół - bardziej przekonują ;-)))

beera05-05-2005 11:11:42   [#93]

hm..

choć wolę interpretacje Bogny, niestety nie do końca się z Tobą zgadzam marek.

Interpretacje MENISU mogą w kwestii awansu- np. spowodować, ze kwestionowane zaczną być procesy awansowe.

Ot choćby na n-la kontraktowego.

Bogna ustala swoją interpretację, dopuszcza n-la z 1 godziną do awansowania, po czem w lipcu następuje krach w postaci zastopowania bądź cofnięcia nadania stopnia przez KO- właśnie dzięki interpretacji MENIS.

W kwestii awansu rzecz jest delikatna, bo dotyczy ludzkiego wysiłku rocznego bądź trzyletniego...

rzewa05-05-2005 18:56:15   [#94]

to tylko brakuje

by taki "cofnięty" n-l poszedł do sądu - będziemy w końcu coś wiedzieli...
rzewa05-05-2005 19:14:04   [#95]

wysłałam do Marka

Wszystko ładnie stabelkowałam i wysłałam Markowi.

Bałam sie sama wklejac na wątku, bo duże jakies wyszło... :-)

maeljas05-05-2005 19:37:09   [#96]

 

W razie stwierdzenia naruszenia prawa, odpowiednio organ sprawujący nadzór pedagogiczny lub właściwy minister zobligowany jest stwierdzić nieważność danej czynności w drodze decyzji administracyjnej.

 

Na przykład: w przypadku stwierdzenia, że dyrektor szkoły ustalił ocenę dorobku zawodowego nauczyciela nie zasięgając opinii rady rodziców, organ sprawujący nadzór pedagogiczny wydaje decyzję administracyjną stwierdzającą nieważność tej czynności dyrektora szkoły, bowiem jest ona niezgodna z przepisem art. 9c ust. 6 ustawy – Karta Nauczyciela

No to ja się pytam, jak to co powyżej ma się do UoSO w punktach dotyczących szkół niepublicznych .

A rozchodzi mi się o to, że w szkołach niepublicznych nie ma obowiązku tworzenia rad rodziców. W przypadku mojej szkoły organem prowadzącym jest stowarzyszenie - w skład władz stowarzyszenia wchodzą rodzice uczniów - tworzenie kolejnego "ciała" wg nich było bez sensu - i  nie mam rady rodziców -więć nie "zasięgałm opinii"- czyli co - wszystkie wydane stopnie awansu są nieważne?

Gaba05-05-2005 19:44:47   [#97]
czyli dyrektora może zastępować wicedyrektor w trakcie posiedzeń egzaminacyjnych? czy tak? a nawet inny nauczyciel?
beera05-05-2005 20:34:40   [#98]

chyba będę pierwsza

rzewa 05.05.2005 18:56 [#94]
to tylko brakuje
by taki "cofnięty" n-l poszedł do sądu - będziemy w końcu coś wiedzieli...

 

Moj nauczyciel ma mnie podać:-)

bo mu stażu nie otworzę na mianowanego- minięte dwa lata od zatrudnienia, nie od awansowania.

Życzę mu wygranej.

.......

jedno mnie tylko martwi- niestety nie ma u nas wśród źródeł prawa wyroków sądu- a bardzo często przydaloby się...

 

i

Jacek W05-05-2005 21:52:14   [#99]

Kurde,

trzymam za niego kciuki :)   Może kilka takich spraw "obudziłoby" MENiS. Porozmawiam z moimi kontraktowymi sprzed roku, niech mnie skarżą, chętnie przegram :)

beera05-05-2005 22:01:02   [#100]

Jacek :-)

Podzielmy się sprawami.

Każdy z nas inna sprawa i bedziemy znali odpowiedzi na wszystkie pytania

;-))

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]