Forum OSKKO - wątek

TEMAT: MENIS odpowie na pytania podczas konf. w Miętnem (awans i KN)
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]
Marek Pleśniar11-02-2005 13:10:27   [#01]

Dziś mogę już podac tę informację - bo udało się dokonac ustaleń.

Pani Dorota Igielska, dyrektor Departamentu Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli MENiS zapewnia, że podczas Konferencji OSKKO w Miętnem przedstawiciele departamentu odpowiedzą na Wasze pytania dotyczące własnie pragmatyki - czyli przede wszystkim awansu i innych spraw z KN - po zmianach.

Pytania proszę zadawać, proponować tu w niniejszym wątku do 23 lutego.

do 25 lutego zostaną one uporządkowane, zredagowane i dostarczone do ministerstwa w celu przygotowania:-)

Zapraszam do zadawania pytań. Pytać mogą wszyscy uczestnicy Forum - niezależnie od przynalezności do OSKKO czy udziału w konferencji.

Kto pierwszy?

rzewa11-02-2005 15:47:29   [#02]

to może ja... :-)

Bardzo prosiłabym obecny MENiS o ustosunkowanie się do kwestii zatrudnienia n-la w czasie stażu, a mianowicie:

Ile godzin zajęć nauczyciel posiadający kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danej szkole musi realizować zgodnie z kwalifikacjami by mieć uznany staż?

Czy zatrudnienie nauczyciela na nauczanie dwóch (lub wuięcej) przedmiotów w sytuacji, gdy ma on pełne kwalifikacje do nauczania tylko jednego z tych przedmiotów wymaga zgody kuratora?

Proszę o odpowiedź wraz z uzasadnieniem.

AnJa11-02-2005 16:26:33   [#03]
Ja tak sobie, dla porządku tutaj:

Niech Ewa przypomni sobie, czego nie wie na temat tej tam pragmatyki.
I o to zapyta tę Panią Dyrektor.
a my potem bedziemy Ewę pytać.
....
Bo Pani Dyrektor to sie raczej od niektórych odpowiedzi wymiga, a Ewa tego akurat nie umie.
......
beera11-02-2005 17:00:32   [#04]

ejj

przesada anja

Pytań jest wiele, odpowiedzi zawsze nie znamy, a czasem znamy - ale kilka sprzecznych

Jesli Pani Igielska chciala się od opowiedzi wymigać- zrobiłaby to najprościej- po prostu nie przyjechalaby.

Departament pragmatyki zaś jako jeden z nielicznych departamentów MENIS ma ochotę na kontakt z dyrektorami- moim zdaniem to cenne i warto to chyba tu podkreslić.

Marek Pleśniar11-02-2005 17:16:07   [#05]

hm.. zjadłeś coś niezdrowego dziś?

Po dzisiejszych słowach w słuchawce "zawsze chętnie do OSKKO przyjedziemy" mam poczucie dysonansu poznawczego;-)

AnJa11-02-2005 17:19:53   [#06]
Jasne. Pewnie, że to ważne - znaczy, nie unikanie kontaktu.
.....
A przesadzać i tak będę.
AnJa11-02-2005 17:22:45   [#07]
Uuuuu.

Oboje mnie objechali.

Dobra, należało się.
beera11-02-2005 17:24:21   [#08]

no trudno;-))

Warto także zauważyć, że pani Igielska prosi o nasze pytania wcześniej- to swiadczy o tym, ze chciałaby do nich podejśc poważnie

No w kazdym  razie nie tak jak pewien urzędnik menisu w Poznaniu, z ktorym ściął się nasz Piotrek:-)

Piotrek11-02-2005 20:00:06   [#09]

konia z rzedem pani Igielskiej

jezeli wyjasni idiotyzm polegajacy na koniecznosci bezwzglednej obecnosci dyrektora szkoly na postepowaniach egzaminacyjno - kwalifikacyjnych. Bez mozliwosci zastepstwa przez wicedyrektora.

W przypadku duzej szkoly jeden dyrektor miota sie przez miesiac od komisji do komisji (szkolna - miejska - kuratoryjna) mimo ze w tym czasie wicedyrektorzy bez zadnych problemow (z jego upowaznienia) mogliby uczestniczyc w ww. komisjach.

Prosze o odpowiedz na proste pytanie         dlaczego

Gaba11-02-2005 21:29:32   [#10]
Piotruś, a któżże Ci to wymyślił? a u nas można - latamy z moja Marysią we dwie... (a i tak jestem zła, bo moje ferie, mój urlop - a dobry szef to szef wyspany, zadbany, wymyty, wykąpany i... wypoczęty!!!!!!!)
Magosia11-02-2005 21:39:28   [#11]

Gaba

sprawdź w najnowszej KN - moim zdaniem rację ma Piotrek.

Tak jak piszesz było do września, teraz jest wyraźnie (?),że ma być dyrektor.

I obym nie miała racji, bo w przeciwnym razie czeka mnie lipiec i sierpień w kuratorium przy prawie 20 awansujących i kończących staż.

Podpisuję się pod pytaniem Piotra: Czy i dlaczego dyrektor musi być na posiadzeniach komisji kwalifikacyjnej, dlaczego nie może wice.

zgredek12-02-2005 03:08:27   [#12]
dyrektor może dać upoważnienie

wedlug mnie poprzedni zapis w karcie był bez sensu - to znaczy bez sensu ten wicedyrektor w nawiasie

to była po prostu jakaś nadgorliwość

-----------

mogę odpowiedzeć?


na posiedzeniach komisji awansowych może być wice;-)))))
Anna Domańska12-02-2005 10:43:26   [#13]

Witam, u nas (Wrocław) wicedyrektor pod żadnym pozorem nie może być w komisji kuratoryjnej. W grudniu mieliśmy zadymę bo było upoważnienie dla wicka, dyrektorka chora i w przeddzień komisji kazali ją ściągać bo inaczej odwołaliby komisję. Tak więc pytanie jak najbardziej na miejscu. Pozdrawiam.

Małgosia12-02-2005 11:11:28   [#14]

taaaak...

Ten temat jest mi dobrze znany. Spierałam się o to z Leszkiem w Olsztynie - jak to było w Karcie przed, a jak jest po zmianach. Nawet się założylismy i ...przegrałam. Dlatego dobrze zapamiętałam: w komisji tylko dyrektor.

Wniosek: nie zakładać się z Leszkiem (a już na pewno nie w takich sprawach ;-)))

OlaM12-02-2005 11:20:05   [#15]

a ja

do art. 83 1 a "Dyrektor szkoły zawiesza w pełnieniu obowiązków nauczyciela, a organ prowadzący szkołę - dyrektora szkoły, jeżeli wszczęte postępowanie karne lub złożony wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego dotyczy naruszenia praw i dobra dziecka"

1. Pojęcie "dobro dziecka" jest bardzo "pojemne" można w nim zmieścić wszystko.

2. Wniosek o wszczęcie postępowania o naruszenie praw i dobra dziecka zostaje złożony. Zawieszam nauczyciela. Rozpoczyna sie procedura postępowania: postępowanie wyjaśniające, komisja i wszystko trwa miesiącami. W efekcie okazuje się, że nauczyciel został pomówiony o naruszenia dobra dziecka. Co wtedy?

Takie przypadki są, że nauczyciel staje przed komisją, która orzeka, że nie było naruszenia prawa dziecka.

Wydaje mi się, że powinno być jak najszybciej wydane rozp. o komisjach dyscyplinarnych (obecne jest bodajże 1998 r.). Po złożeniu wniosku powinno odbyć się jak najszybciej postępowanie wyjaśniające i w wyniku postępowania wyjaśniającego winno się zawieszać nauczyciela lub nie.

janzg12-02-2005 15:52:16   [#16]

- czy egzaminowanie (matura ustna) absolwenta jest zadaniem statutowym szkoły a jeśli tak, to przez ile lat??

prosimy o wskazanie podstawy prawnej.

-----------------------

-  czy sam fakt egzaminowania - matura ustna - jest zajęciem dydaktycznym (w myśl art. 42 KN) ?

Dorsto12-02-2005 16:09:53   [#17]

Bardzo bym prosiła o uregulowanie raz na zawsze ;-) sprawy rozliczania 40 godzin. Z podstawą prawną itd.

Bardzo bym prosiła, żeby podano mi podstawę prawną, wg której wymaga się od nauczyciela wf legitymacji instruktorskich bądź uprawnień trenerskich do prowadzenia niektórych zajęć (pływanie w ramach lekcji, zajęcia w UKS). Prosiłabym bardzo o zamieszczenie wyjaśnienia na stronie MENiS. Podobnież sprawa dotyczy gimnastyki korekcyjnej - czy nauczyciel wf posiada uprawnienia do prowadzenia gimnastyki korekcyjnej, czy też nie????

Bardzo bym prosiła o wyjaśnienie, dlaczego obowiązują nowe przepisy prawne, jeśli ktoś jest w trakcie stażu (gdzie zasada: prawo nie działa wstecz).

Bardzo bym wreszcie prosiła o wyjaśnienie, dlaczego podawana jest do publicznej wiadomości średnia płaca z wliczeniem wszystkich możliwych dodatków, podczas gdy w większości znanych mi szkół wszelkie dodatki obcinane są w ramach oszczędności do minimum i podawanej średniej nijak nie idzie osiągnąć przy "zwykłym" etacie :-(. A tak dla przypomnienia ;-), mój ukochany cytat:Według ustawowo zapisanych wskaĄników - przykładowo - nauczyciel mianowany w roku 2001 będzie zarabiał srednio 2080 złotych, a w roku 2002 już 2368 zł. Jesli w tym czasie awansuje na stopień nauczyciela dyplomowanego, jego pensja wzrosnie do 3044 złotych.

No i wreszcie - dlaczego tworzenie klas językowych w szkole podstawowej nazywane jest segregacją, a nie pracą z uczniem zdolnym ;-))). (to ostatnie pytanie, to taki gorzki żart)

mamatrzy12-02-2005 17:53:28   [#18]

Bardzo proszę o pytanie w sprawie nauczyciela wspomagającego w klasie integracyjnej:

Na jakim etacie powinien być zatrudniony- nauczyciela czy pedagoga?

Jeżeli możliwe jest zatrudnienie na etacie pedagoga, to jak nalęży rozliczać jego godziny?

Leszek12-02-2005 18:21:29   [#19]

No właśnie Małgosiu... a w Miętnem będziesz..., zatem czas na konsumpcję wygranej...

pozdrawiam

Danka13-02-2005 14:56:47   [#20]
Dlaczego w ramowych planach nauczania dla LO, LP i T przewidziano w cyklu nauczania dodatkowe 2 godziny na biologię, fizykę lub chemię a pominięto możliwość dodania tych godzin na geografię? Rozszerzenie klamry do geografii rozwiązałoby problem realizacji geografii w zakresie rozszerzonym w LP i T. Geografia jest częściej wybierana przez młodzież na egzamin maturalny niż chemia czy fizyka. Prosimy o zmianę ramówek uwzględniając w nich geografię.
Karol6613-02-2005 20:01:53   [#21]

KN Art. 47. 1.

Dlaczego nie ma nagrody jubileuszowej za 45 lat pracy?

Gaba13-02-2005 20:04:08   [#22]
bo nauczyciele tak długo nie żyją?
Karol6613-02-2005 20:06:06   [#23]
To pewnie będę pierwszym przypadkiem
Gaba13-02-2005 20:38:13   [#24]
czego ci życzę... a jak jest w KP?
Karol6613-02-2005 22:24:28   [#25]

45 lat pracy znalazłem m.in. w przepisach dotyczących:

- pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego.

- pracowników nie będących nauczycielami zatrudnionych w szkołach

- pracowników placówek naukowych, pomocniczych placówek naukowych i innych jednostek organizacyjnych Polskiej Akademii Nauk.

Nie wszyscy z nas przejdą na emeryture po 30.

nalix14-02-2005 10:40:55   [#26]

umowa na czas określony a wczesna emerytura

Czy mając umowę okresową bez klauzuli o wypowiedzeniu można rozwiązać na swój wniosek stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę? A co, jeśli się dyrekcja nie zgodzi (po co ma wypłacać odprawę nauczycielowi, który pracuje niecały rok u nich).

Czy zapis w art. 88 KN oznacza, że tylko nauczyciele zatrudnieni na czas nieokreślony mogą uzyskać wczesną emeryturę, a pozostali to już nie?

Jak wtedy uzyskać wczesną emeryturę. Przecież umowy na czas nieokreślony raczej się nie znajdzie.

nalix14-02-2005 10:45:58   [#27]

kwalifikacje a wynagrodzenie zasadnicze

Nauczyciel ma mgr z historii i licencjat z języka niemieckiego, którego obecnie uczy (tylko języka obcego). Jako poziom kwalifikacji zaliczono mu do celów płacowych tylko tytuł licencjacki i odpowiednio do tego ma mniejsze wynagrodzenie zasadnicze. Czy przepis, że nauczycielowi należy płacić za najwyższe kwalifikacje oznacza, że najwyższe kwalifikacje stosuje się tylko do prowadzonych przez niego zajęć? Byłoby to nielogiczne, bo przecież nikt nie będzie płacił za niższe, skoro są wyższe.

Macia14-02-2005 11:23:37   [#28]

wynagrodzenie n-li z SN po 2006r

Gdzieś juz o tym było

co z wynagrodzeniem n-li którzy ukończyli SN i nie uzupełnią kwalifikacji do 2006r.? chodzi mi o ich wynagrodzenie zasadnicze - ma byc z najniższej tabeli. Naturalna rzeczą jest fakt że ulegnie ono obnizeniu.Czy jest możliwe by obnizyc pracownikowi wynagrodzenie bez jego zgody?

Macia16-02-2005 08:20:48   [#29]

i jeszcze jedno

co z dziecmi szescioletnimi? Skoro jest obowiazek rocznego przygotowania przdszkolnego to powinna też byc subwencja na te dzieci i to bez względu na to czy realizuja go w szkole czy w przedszkolu. Czy MENiS cos robi w tej sprawie? Sły7szałam (nie wiem ile w tym prawdy) że subwencję dostaja szkoły. Na pewno dostaja na nauczycieli zerówek bo tamci sa nauczycielami szkoły.
Benigna17-02-2005 19:48:12   [#30]

wychowawstwo w przedszkolu

Czy nauczyciel przedszkola otrzymuje dodatek funkcyjny za wychowawstwo, czy nie?

Wg rozporządzenia w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół i w przedszkolach i w szkołach podstawową jednostką organizacyjną jest oddział. W szkole oddziałem opiekuje się nauczyciel wychowawca, w przedszkolu dyrektor powierza poszczególne oddziały opiece jednego lub dwu nauczycieli (i tu nie ma słowa "wychowawca", ale w kolejnym ustępie zaznacza się charakter pracy tych nauczycieli - "wychowawcza i dydaktyczna").
Leszek17-02-2005 19:56:29   [#31]

do Benigny

w nowym rozporządzeniu o wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela i dodatkach w:

"§ 5. Do uzyskania dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono:

(...)

2)sprawowanie funkcji:

a) wychowawcy klasy,

(...)."

pozdrawiam

Benigna17-02-2005 20:15:11   [#32]

Tak, znam ten zapis...

Za co więc wychowawca w szkole otrzymuje ten dodatek - za jakie czynności, które nie występują w przedszkolu? Co to znaczy: wychowawca?

Dziękuję za pozdrowienia :)

Leszek17-02-2005 20:41:04   [#33]

jak zauważyłaś tylko i wyłącznie za sprawowanie funkcji wychowawcy klasy...

dodatek łączy się z aktem powierzenia funkcji w szkole (bo tam występują klasy), i nic więcej...

chyba, że poszerzymy definicję "klasy" i możliwości jej występowania, bowiem ramowy statut poszczególnych szkół mówi o tym iż wychowawstwo powierza się nad oddziałem...

pozdrawiam

Benigna17-02-2005 21:04:43   [#34]

hm

Analizuję tak sobie znaczenie słowa po słowie (bo słowa w rozporządzeniu ni ma)...

no i żarliwie "czepiam się" tych słów, co to mi ich zabrakło w odniesiemiu do nauczycieli przedszkoli (patrz: wychowawca)... :)

dlatego nie chciałabym poszerzać definicji "klasy" (w rozporządzeniu w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół i w przedszkolach i w szkołach mówi się, że podstawową jednostką organizacyjną jest oddział - nie używa się pojęcia klasa) a zobaczyć, dlaczego przedszkolanka nie jest wychowawcą (znaczy się zgłębić definicję "wychowawcy")...

pozdrawiam serdecznie, bo od pozdrawiania czuję się zawsze dużo zdrowsza :)

bogna21-02-2005 17:19:08   [#35]

do 23 lutego

podniosę, żeby nie zapomnieć,

że do środy jest czas na zadanie pytań.

beera22-02-2005 12:50:34   [#36]

moje pytanko- próba zadania go po raz drugi

Jak MENIS widzi możliwość realizacji ART 64 KN

Art. 64. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.

2. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 1, może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności:

1) przeprowadzania egzaminów;

2) prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;

3) opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.

Czynności, o których mowa w pkt 1-3, nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.

Awans zawodowy

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli
4. W terminie 30 dni od dnia zakończenia stażu nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego.
§ 5. Opiekun stażu przedstawia dyrektorowi szkoły projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu w terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu przez nauczyciela

Nauczyciel kończy swój staż 30 maja. Zapis rozporządzenia mówi, ze sprawozdanie z realizacji planu rozwoju składa się dyrektorowi do 30 czerwca  wówczas dyrektor jest już na urlopie,

to samo z opiekunem stażu, który ma dodatek za opiekuna płacony do dnia konca stażu stażysty, nie do dnia wyczerpania wszystkich czyniości wynikających z pełnienia funkcji opiekuna stażu

KN Art. 9c
6. Ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu ustala, w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania, o którym mowa w ust. 3, z uwzględnieniem stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela, dyrektor szkoły.

1) w przypadku nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego - po zapoznaniu się z projektem oceny opracowanym przez opiekuna stażu i po zasięgnięciu opinii rady rodziców;
2) w przypadku nauczyciela mianowanego - po zasięgnięciu opinii rady rodziców.



 

Z zapisu, ze n-l sklada sprawozdanie dyrektorowi z odbytego stażu terminie do 30 czerwca, jasno wynika, ze czynności związane z oceną dorobku zawodowego nauczyciela dyrektor musi podejmować podczas wakacji. Jak rozumiem, ustawodawca dopuszcza rozwiązanie, że te czynności mogą trwać nawet do 21 lipca.

Pamiętajmy, ze musi w nie włączyć będącego na urlopie nauczyciela- opiekuna stażu oraz rodziców

AWANS ZAWODOWY- KOMISJE

 Art. 9b. 1. Warunkiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1 i ust. 1a-3, odbycie stażu, z zastrzeżeniem art. 9e ust. 1-3, zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela, o której mowa w art. 9c ust. 6, oraz:

1) w przypadku nauczyciela stażysty - uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie;
2) w przypadku nauczyciela kontraktowego - zdanie egzaminu przed komisją egzaminacyjną;
3) w przypadku nauczyciela mianowanego - uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po dokonaniu analizy dorobku zawodowego nauczyciela i przeprowadzonej rozmowie.
2. Komisje kwalifikacyjne lub egzaminacyjne, o których mowa w ust. 1, przeprowadzają odpowiednio postępowania kwalifikacyjne lub egzaminacyjne na wniosek nauczyciela skierowany odpowiednio do dyrektora szkoły lub właściwego organu, o którym mowa w ust. 4 pkt 2-4.

3. Nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do dnia 30 czerwca danego roku, właściwy organ, o którym mowa w ust. 4, wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 sierpnia danego roku.

 

Jest chyba dla nas wszystkich jasne, że komisje awansowe odbywają się podczas urlopu dyrektora.- Nigdy podczas wakacji ekspertów, czy wizytatorów;-))

W dodatku dyrektorzy zgłaszają zastrzeżenia, co do braku trybu powiadamiania ich o posiedzeniach komisji przez OP i KO. W przypadku organizowania komisji dla n-la stażysty, dyrektorzy są zobowiązani do zachowania 14 dni od momentu zawiadomienia organów do momentu posiedzenia komisji. Powinniśmy się domagać się stosowania wobec dyrektorów takiego samego sposobu postępowania.

KN:
Art. 9b. 1. Warunkiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1 i ust. 1a-3, odbycie stażu, z zastrzeżeniem art. 9e ust. 1-3, zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela, o której mowa w art. 9c ust. 6, oraz:
1) w przypadku nauczyciela stażysty - uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie;
2. Komisje kwalifikacyjne lub egzaminacyjne, o których mowa w ust. 1, przeprowadzają odpowiednio postępowania kwalifikacyjne lub egzaminacyjne na wniosek nauczyciela skierowany odpowiednio do dyrektora szkoły lub właściwego organu, o którym mowa w ust. 4 pkt 2-4.
3. Nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do dnia 30 czerwca danego roku, właściwy organ, o którym mowa w ust. 4, wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 sierpnia danego roku.

Komisje dla n-li stażystów odbywają się zazwyczaj podczas wakacji.

Nie dość, ze dyrektorzy muszą organizować ich prace podczas własnego urlopu, to jeszcze muszą podczas urlopu zobowiązywać do pracy nauczycieli- członków komisji

Rozporządzenie:

§ 11. 1. Dyrektor szkoły lub właściwy organ nadający stopień awansu zawodowego przeprowadza analizę formalną wniosku o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego i dokumentacji, o której mowa w § 9.

2. Jeżeli wniosek o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego lub dokumentacja, o której mowa w § 9, nie spełniają wymagań formalnych, dyrektor szkoły lub właściwy organ nadający stopień awansu zawodowego wskazuje szczegółowo stwierdzone braki i wyznacza termin ich uzupełnienia.

Jeśli wniosek n-la spłynie w terminie  do 30 czerwca dyrektor dokonuje szczegółowej analizy, wskazuje braki i wyznacza termin uzupełnienia

Znowu podczas  swojego urlopu- wyznaczonego KN

OCENIANIE

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych
§ 17.1. Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie do 7 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

 

Zastrzeżenie, o którym mowa w §17 rozporządzenia, wnoszone w dopuszczalnym terminie do 7 dni od zakończenia zajęć dydaktyczno- wychowawczych jest zastrzeżeniem wnoszonym podczas urlopu dyrektora i nauczycieli

§17.2 W przypadku stwierdzenia, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję,

Komisja, o której mowa w §17.2 Rozporządzenia jest powoływana i pracuje podczas urlopu dyrektora i nauczycieli

EGZAMINY POPRAWKOWE

§19.4Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły w ostatnim tygodniu ferii letnich, a w szkole, w której zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w styczniu - w ostatnim tygodniu ferii zimowych.

Termin egzaminu poprawkowego jest ustalony w Rozporządzeniu podczas urlopu dyrektora oraz n-li

NABÓR

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych
§ 17.1. W celu przeprowadzenia rekrutacji do klasy pierwszej (na semestr pierwszy) szkół, o których mowa w § 8 ust. 1, § 12, § 13 i § 14 ust. 1, dyrektor szkoły powołuje szkolną komisję rekrutacyjno-kwalifikacyjną, wyznacza jej przewodniczącego i określa zadania członków komisji, z zastrzeżeniem ust. 2.

Czynności te dokonywane są podczas wakacji- do 15 lipca i po 20 sierpnia

 

 

beera22-02-2005 12:52:32   [#37]

i inne z forum

 

zadala je emi

Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić, czy zmiana dotycząca czasowej niezdolności do pracy 182 dni dotyczyła tylko nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania, a pozostali mogą dalej chorować rok?
Art. 23. 1. Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu:

1) na wniosek nauczyciela;

2)    w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni, przy czym do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie odbywają się zajęcia; w szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, o którym mowa w przepisach dotyczących świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia;

Art. 27. 1. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.

2. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony może nastąpić w każdym czasie i bez wypowiedzenia w razie niezdolności nauczyciela do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż jeden rok, chyba że w szczególnie uzasadnionych wypadkach lekarz leczący stwierdzi możliwość p

owrotu do pracy w zawodzie nauczyciela. W tym wypadku okres nieobecności w pracy spowodowanej chorobą może być przedłużony do dwóch lat, licząc łącznie okres niezdolności do pracy i urlopu dla poratowania zdrowia.
beera22-02-2005 13:03:37   [#38]

i ciekawe byloby wzbudzenie wątpliwości- też z forum

Czy wobec zatrudnienia n-la na podstawie inych niż art 10 ust 9 KN lub art 7 ust 1a UoSO przepsów, a więc tym samym uznanie przez dyrektora jego kwalifikacji za właściwe do zajmowanego stanowiska, wobec luki prawnej powstałej w związku z wyrokiem trybunału w sprawie uznawania kwalifiakcji przez Kuratora Oswiaty  nie wystepuje problem z awansowym postepowaniem podejmowanym przez tegoż nauczyciela.

Czy więc w związku z tym, że umowa o pracę jest ważna i to w całości, łącznie z podstawą zatrudnienia. A cała reszta "awansowa" z tego automatycznie wynika, zatem nie ma też podstaw do unieważnienia awansu.

czy też dyrektora dotknie art. 33 ust. 2 pkt. 1 UoSO w połączeniu z kolejnymi ustępami, ewentualnie, jeśli będzie konieczne to art. 34 także UoSO.

Nauczyciel stażysta nie będzie miał szansy spełnić warunków Art. 9b. KN

1.Warunkiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1 i ust. 1a-3 /niestety niespełnia/, odbycie stażu /niestety, nie spełnia definicji stażu z UoSO/, (...), zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela, o której mowa w art. 9c ust. 6 /niestety, nie może wystąpić z uwagi na niespełnienie wcześniejszych warunków/, oraz:

1) w przypadku nauczyciela stażysty - uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie /niestety, nie może do niej dojść z uwagi na niespełnienie wczesniejszych warunków/;


gdyby to jednak nie zostało dostrzeżone  to wówczas może wystąpić działanie opisane w:

 

KN - Art. 9h. 1. Nadzór nad czynnościami podejmowanymi w postępowaniu o nadanie nauczycielom stopnia awansu zawodowego przez:

1) dyrektorów szkół, organy prowadzące szkoły oraz komisje, o których mowa w art. 9g ust. 1 i 2 - sprawuje organ sprawujący nadzór pedagogiczny;

2. Czynności, o których mowa w ust. 1, podjęte z naruszeniem przepisów ustawy, przepisów o kwalifikacjach nauczycieli lub przepisów wydanych na podstawie art. 9g ust. 10 są nieważne. Nieważność czynności stwierdza, w drodze decyzji administracyjnej, odpowiednio organ sprawujący nadzór pedagogiczny lub właściwy minister.

 

Właściwe jest tu pytanie jak w związku z kompetencją dyrektora do zatrudnienia  na stanowisku nauczyciela osoby o okreslonych kompetencjach ( dyrektor poprzez podpisanie z nią umowy te kompetencje za wlaściwe uznaje bądż nie) mają się tej kompetencji konsekwencje w postaci postępowania awansowego

( z dyskusji leszka z ewą)

agabu22-02-2005 13:48:15   [#39]

z uporem maniaka pytam

Kto to jest uczeń niepełnoprawny? Czyli - jaki dokument nadaje niepełnosprawnemu DZIECKU prawa UCZNIA niepełnosprawnego?

Jakie prawa do korzystania z pomocy ma w szkole DZIECKO niepełnosprawne?

Czy gmina ma obowiązek dowozić do szkoły dziecko niepełnosprawne (z orzeczeniem o niepełnosprawności)?

Czy dziecko, które ma tylko orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ma być dowożone do szkoły?

Jak traktować dziecko po przeszczepie szpiku kostnego, które jest dzieckiem niepełnosprawnym przez 5 lat po operacji i nie może uczestniczyć we wszystkich zajęciach, a nie otrzyma w PPP orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego?

Jaki jest związek, w szkole masowej, pomiędzy kształceniem specjalnym i pomocą pedagogiczno-psychologiczną?

Czym róznią sie zajęcia rewalidacyjne dla uczniów niepełnosprawnych od zajęć specjalistycznych?

Czy przydzielane dodatkowe godziny na rewalidację indywidualną są dodatkowymi godzinami przydzielonymi poza ramowym planem nauczania przez organ prowadzący,czy są to godziny z puli dyrektora szkoły?

Którzy uczniowie mają prawo do zajęć rewalidacyjnych - z orzeczeniem o niepełnosprawności, czy o potrzebie kształcenia specjalnego, czy może muszą mieć oba orzeczenia? Czyli - kto to jest uczeń niepełnosprawny?

Wystarczy, czy jeszcze troszkę  podrzucić?

bogna22-02-2005 13:55:31   [#40]

do #37

art. 27

3. Do rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony stosuje się również przepisy art. 23 ust. 1 pkt 3-6, ust. 2 pkt 3-6 oraz ust. 3-5.

bogna22-02-2005 13:57:53   [#41]
upss - ale to jednak brak spójności w przepisach :-(
beera22-02-2005 15:00:20   [#42]

:-)

ano wlaśnie

jakas niespójnośc tu jest, albo intencje niezrozumiale...

Bogna- spójrzy na te wszystkie pytania może pod katem zgodności ich z zakresem zainteresowań Departamentu pragmatyki (pytania dotyczyć muszą KN i awansu zawodowego, bo stamtąd mamy specjalistów) i pod kątem naszej wiedzy na temat odpowiedzi,. bo może już co nieco wiemy i nie ma sensu pytać?

Pomozesz?

i może ktoś jeszcze ma czas na to?

bogna22-02-2005 15:32:46   [#43]

tak - chętnie

tylko, żeby moje szare komórki trochę lepiej pracowały niż przed chwilą ;-)

i jeszcze w łepetynie błąkają mi się pytania dot. awansu, stwierdzania jego nieważności i takie tam;-)

postaram się dzisiaj wieczorem (bo siedzę nad zmianą planu) - dobrze?

beera22-02-2005 15:47:48   [#44]

:-))

no:-)


 a marka poprosimy o prolongatę terminu do niedzieli :-)))

A w niedzielę damy mu gotowe na tacce- to się zgodzi :-)

Rzeczywiście  jeszcze warto po forum  poszperać- bo i ja coś kojarzę, ze troche nam się pytan po nim poprzewijało

może ktos pamięta bez chodzenia do szukaja?

Jacek W22-02-2005 17:00:49   [#45]

Może jeszcze:

Na jakich przesłankach MENiS opiera swoją interpretację art. 9d ust. 4 KN (dyskutowaliśmy, czy kontraktowy rozpoczyna staż po przepracowaniu w szkole min. dwóch lat, czy po przepracowaniu w szkole min. dwóch lat od dnia nadania stopnia nauczyciela kontraktowego).
Zola22-02-2005 18:35:07   [#46]
dodam coś jeszcze, różny czas ferii spowodował, że nie panują nad tym komitety olimpiad przedmiotowych
np. w zachodniopomorskim olimpiada filozoficzna - etap okręgowy 14 lutego i olimpiada literatury i języka polskiego 18 lutego
oba terminy to ferie - urlop nauczyciela
violka22-02-2005 22:05:09   [#47]

pytanie z forum, ale i moje też

Wg interpretacji MENiS  dyr nie powinien udzielić urlopu zdrowotnego osbie która nabyła praw emerytalnych, bo jest to sprzeczne z celami urlopu (przywrócenie zdolmości do pracy)  - tak więc n-l powinien iść na meryturę a nie na urlop zdrowotny

tak więc nauczyciele, którzy już nabyli uprawnienia emerytalne, nie będą mogli korzystać z urlopów dla poratowania zdrowia. Czy za nabycie praw emerytalnych można rónież uważać nabycie prawa do wcześniejszej  emerytury? (30 lat pracy w tym lata nieskładowe np studia dzienne,  i 20 lat przy tablicy).

bo spotkałam się z taką interpretacją nauczycieli, że może skorzystać z urlopu zdrowotnego mając np. 33 lata pracy, bo nie musi iść na emeryturę przed ukończeniem 65 lat życia (emerytura po 30 latach pracy to przywilej, z którego nie muisi korzystać)

bogna25-02-2005 17:28:46   [#48]

ostatnia szansa

żeby zadać pytanie do MENiSu ;-)
beera25-02-2005 17:31:20   [#49]

:-))))

krystyna25-02-2005 17:53:41   [#50]

Violu,

fragment opinii prawnej w dzisiejszym e-prawniku:

Stan faktyczny:

Jestem nauczycielem - bibliotekarzem w gimnazjum na etacie. Rocznik 1948 r. Staż pracy 36 lat. Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim, lecz kilka dni temu otrzymałam awizo listu poleconego z Gimnazjum prawdopodobnie (jak wcześniej mi sygnalizowano) z wymówieniem mi pracy lub zmiany warunków pracy i płacy tj. na 1/2 etatu. Czy nieprzyjęcie listu poleconego (jestem na zwolnieniu lekarskim) skutkuje – jest "doręczeniem" mi wymówienia, czy wymówienie jest ewentualnie prawnie  nieskuteczne? Czy  mając możliwość uzyskania wcześniejszej emerytury mogę starać się jeszcze o "roczny urlop płatny dla poratowania zdrowia"? Czy jeśli pismo to odbiorę po powrocie ze zwolnienia lekarskiego, to czy będzie mi przysługiwało odwołanie do sądu pracy?

Opinia prawna:

"...........................Z pytania wynika, iż ma Pan możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę to jest spełnia Pan przesłanki z art. 88 ust. 1 Karta Nauczyciela w związku z art. 32 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, tekst jednolity - Dz. U z 2004 r. Nr 39, poz. 353.) Przyjmując takie założenie należy stwierdzić, że skoro już teraz nabył Pan prawo do wcześniejszej emerytury nie będzie miał Pan możliwości skorzystania z uprawnienia do urlopu dla poratowania zdrowia co bezpośrednio wynika z przepisu cytowanego powyżej (art. 73 ust 1 Karty Nauczyciela). Znajduje to potwierdzenie w orzecznictwie, i tak Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 24 maja 1994 r. (I PZP 24/94) przyjął, że okres trwania tego urlopu jest w istocie rzeczy ograniczony datą przejścia na emeryturę, konstatując, iż prawo do urlopu dla poratowania zdrowia zależy od braku stwierdzonych uprawnień emerytalnych nauczyciela. Ograniczenie możliwości skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia lub czasu jego trwania nie jest przy tym związane z rodzajem emerytury, z jakiej może skorzystać nauczyciel, a w szczególności nie zależy od tego, czy nauczyciel nabył prawo do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej w trybie 88 ust. 1 Karty Nauczyciela, czy też nabył uprawnienia emerytalne na zasadach ogólnych po przekroczeniu powszechnego wieku emerytalnego. Termin końcowy nauczycielskiego urlopu dla poratowania zdrowia wyznacza data, w której nauczyciel nabywa bądź może skorzystać ze stwierdzonych wcześniej uprawnienia emerytalnego. "

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]