Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Odpowiedź MENiS na nasze uwagi - ocenianie, klasyfikowanie
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]
Marek Pleśniar08-11-2004 12:58:02   [#01]

W witrynie OSKKO zamieszczam pismo MENiS będące odpowiedzią na nasze uwagi dotyczące:

Sprawa: uwagi do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. z 2004r. Nr 199, poz. 2046)

----------------------------------------------------

Prowadzili tę sprawę asia i rycho, na wątku forum: http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=7020&fs=0&st=0

Biuro OSKKO wysłało pismo około miesiąca temu.

---------------------------------

Dziś otrzymaliśmy pismo od p. min. Zawiszy:

 

Odpowiedź MENiS na wystąpienie OSKKOUwagi do ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU

z dnia 7 września 2004r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych

--------------------------------

 

MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU

Warszawa, 2004-10-29

DKOS-l/DB-5009-19/04

 

Pan

Marek

Pleśniar

Dyrektor Biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty

odpowiadając na pismo z 14 października dotyczące interpretacji przepisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych, uprzejmie wyjaśniam:

1. Zapis § 3 ust. 3 pkt 6 - ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje ustalanie warunków i trybu uzyskania wyższych niż przewidywane rocznych (semestralnych) ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania - nakłada na każdą szkołę obowiązek określenia w wewnątrzszkolnym systemie oceniania warunków i trybu uzyskiwania wyższych od przewidywanych rocznych ocen klasyfikacyjnych.
Zgodnie z § 10 ust. 9 ww. rozporządzenia przed rocznym (semestralnym) klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne są obowiązani poinformować ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanych dla niego rocznych ocenach klasyfikacyjnych, w terminie i formie określonych w statucie danej szkoły. Uczeń chcąc uzyskać wyższą od przewidywanej oceny ma możliwość, po spełnieniu warunków ustalonych przez szkołę w wewnątrzszkolnym systemie oceniania i w trybie również ustalonym w wewnątrzszkolnym systemie oceniania, uzyskania wyższej oceny. Przepis dotyczy wszystkich klas, w tym klas I - III szkoły podstawowej (w klasach I - III zawsze stosuje się ocenę opisową).

2. Uprzejmie wyjaśniam, że za organizację pracy szkoły odpowiada dyrektor, który ma ją tak zaplanować, aby mogły być spełnione zapisy § 17. W przypadku konieczności wydania nowego świadectwa poprzednie należy anulować.

3. Dyrektor szkoły powołuje w skład komisji nauczyciela zatrudnionego w innej szkole w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły (§§ 17,40).

Przepisy §§ 19, 20 pozwalają uczniom z klas programowo najwyższych na zdawanie otrzymać z egzaminu poprawkowego taką ocenę, na jaką zda ten egzamin. Tematy na egzamin poprawkowy powinny tak być opracowane, aby uwzględniały kryteria na poszczególne oceny, tj. w skali od l do 6.

Uczniowi III klasy gimnazjum, który zda egzamin poprawkowy w sierpniu, kuratorium oświaty wskaże szkołę ponadgimnazjalną dysponującą wolnymi miejscami, do której uczeń ten może być przyjęty.

 

Dziękuję za nadesłane uwagi.

Jednocześnie informuję, że zgłoszone propozycje rozwiązań zostaną rozpatrzone przy kolejnej nowelizacji rozporządzenia.

 

Fred08-11-2004 13:48:49   [#02]

I to..byłoby na..tyle?

maeljas08-11-2004 15:37:03   [#03]
cudnie
yerry08-11-2004 15:42:20   [#04]
Ale mi odpowiedź!!!
Tadek08-11-2004 15:56:58   [#05]
i mamy wyczerpującą odpowiedź..........
fredi08-11-2004 16:07:19   [#06]

Przepisy §§ 19, 20 pozwalają uczniom z klas programowo najwyższych na zdawanie otrzymać z egzaminu poprawkowego taką ocenę, na jaką zda ten egzamin. Tematy na egzamin poprawkowy powinny tak być opracowane, aby uwzględniały kryteria na poszczególne oceny, tj. w skali od l do 6.

co to jest ?

maeljas08-11-2004 16:13:47   [#07]

to jest odpowiedź pani minister Zawiszy na nasze wątpliowści w tem temacie:

Inne wątpliwości:
Nieuregulowanym a ważnym z praktycznego punktu widzenia problemem jest odpowiedź na pytanie: czy uczeń zdający egzamin poprawkowy, który zda ten egzamin, powinien otrzymać zawsze i tylko ocenę dopuszczającą, czy też może otrzymać oceny wyższe: dostateczną, dobrą itd. Ma to przecież wpływ na stopień trudności pytań oraz konieczność uwzględnienia kryteriów na poszczególne oceny.

 Przemówiła i wszystko jasne

gause708-11-2004 17:06:40   [#08]
Powiem krótko: K P I N Y !!! cdn
jzzg08-11-2004 17:33:40   [#09]

Jestem początkujący na Forum i nie wiem, gdzie jest pismo wysłane do MENiS, ale sądząc z uwag, jakie poczynili Forumowicze, które przeczytałem sobie przed chwilą, odpowiedź nie wyjaśnia nic wiele i gdybym ją potraktował jako rozwinięcie tematu na zadaniu klasowym, pani Zawisza otrzymałaby ode mnie za tzw. ujęcie tematu - ocenę ndst. Obniżyłbym również ocenę z zachowania za brak cywilnej odwagi do przyznania się do błędu, że wypuściło się kolejnego legislacyjnego knota. Te knoty mnożą się, bo ostatnia ankieta o segregacji uczniów jest tego kolejnym dowodem. Przypuszczam, że do tych spraw jest zatrudniony sztab ludzi posiłkujący się pewnie różnymi konsultantami, a efekty - jak widać. Ale za to w szkołach dyrektorzy muszą wykazać się wiedzą prawniczą przy konstruowaniu różnych statutów, regulaminów itd.

Coś mi to pesymistycznie wychodzi...

Fred08-11-2004 17:37:39   [#10]
 "z poważaniem";-)))))))
Ewa z Rz08-11-2004 17:39:25   [#11]

pismo jest tu:

Pismo OSKKO
jzzg08-11-2004 17:47:02   [#12]
Tak jak przypuszczałem! pismo sobie a odpowiedź sobie. A trzeba paluszkiem po ekranie i kolejno odpowiadać na pytania. Już widzę, co powiedzą informatycy o tym "paluszkiem po ekranie", ale przecież Zawisza to pani. A jeśli do tego blondynka?
Rycho08-11-2004 18:07:20   [#13]

Marek

czy Ty aby na pewno posłałeś do MENiSu całe nasze stanowisko?
 
Kurcze, dlaczego mam wrażenie, że ktoś znów uczy mnie czytać?
 
Na razie nie odnoszę się do tego merytorycznie, muszę ochłonąć, bo mam straszną potrzebę słowa...
Doris08-11-2004 18:08:19   [#14]

proszę mnie nie rozstrzelać

Nie znam pisma wysłanego do ministerstwa, ale nie wiem o co to oburzenie. Już chyba od dwóch lat obowiązuje zasada, że na egzaminy poprawkowe układa się sprawdziany na ocenę bardzo dobrą a nawet celującą. Kiedyś układało się sprawdziany na ocenę o jaką ubiegał się uczeń, teraz zresztą też w trybie odwoławczym
Rycho08-11-2004 18:10:42   [#15]

Doris

a możesz poprzeć tą "obowiązującą zasadę" czymś konkretnym?
 
a pismo jest pod linkiem wskazanym przez Ewę z Rz. Może warto by było najpierw przeczytać?
beera08-11-2004 18:46:22   [#16]

ja pierniczę

chyba się wściekłam zupełnie

Czy ta kobieta zna rozporządzenie, o ktorym pisze?

No nic- to mamy kolejny krok przed sobą.

napiszemy koleje pismo, protest, pozew;-) czy co tam uznamy za najlepsze. Rychu- ok?

Pozew mozna;-)- ze MENIS utrudnia prace szkól i proponuje rozwiązania niezgodne z prawem( prozumienie w kwestii "wypozyczenia n-la z innej szkoły), zdrowym rozsadkiem( ocena opisowa podlega podwyższeniu) wynikające z braku znajomosci KN( realizacja par 17)

Dostalam wylewu, kurde

Mada4508-11-2004 18:46:28   [#17]

Uprzejmie wyjaśniam, że za organizację pracy szkoły odpowiada dyrektor, który ma ją tak zaplanować, aby mogły być spełnione zapisy § 17

i nie obchodzi mnie jak - zapomniała dodać.

Toteż dyrektorzy ....( i tu ciąg dalszy życie dopisze)

Dżoana08-11-2004 18:49:05   [#18]
Diabli mnie biorą jak to czytam!!!
gosienka08-11-2004 18:49:41   [#19]

"A jeśli do tego blondynka?" Oj jzzg , nie wywołuj blondynek :-))))))))

 / chyba się jednak kiedyś przefarbuję/

Fred08-11-2004 18:53:06   [#20]

Asiu...

Masz po prostu potrzebę słowa;-))) Ja już sobie ulżyłem, a następnie się uśmialem;-)

maeljas08-11-2004 18:57:39   [#21]

mnie nie do śmiechu -

 i co Asiu - trzeba do rzeczników!!!

beera08-11-2004 18:58:52   [#22]

Fred

wyobrażasz sobie- powiedziałam baaardzo brzydki wyraz- kilka razy;-))

( myslisz, ze to śmieszne wszystko?- zaczynam się przychylać do Twojego zdania;-)))

Fred08-11-2004 19:06:41   [#23]

Nie bez goryczy śmiech, nie.. Ale poprzestać na tym oczywiście nie można. Należy tę odpowiedź opublikowac w "Dyrektorze Szkoły.

Przerażająca ignorancja. Nic ponadto.

beera08-11-2004 19:12:55   [#24]

marta- tak

i to nie do wiadomości- jak jest w piśmie

po prostu trzeba niezależnie dwa pisma-do MENIS i do rzecznika

rozmawialam o tym z Markeim nawet

Marek Pleśniar08-11-2004 19:15:24   [#25]

Mnie nie oburza odpowiedź MENiS. Wiem że jest im wszystko jedno. Marazm jest aż nadto widoczny. To typowe dla środowisk świadomych daty końca swych działań czy też końca... kadencji.

Tyle, że martwi brak postawy pracy aż do ostatniej chwili - zgodnie z powołaniem. No ale skoro go się nie czuje...

Nalezy drążyć dalej - i już:-) DS jest za wolny. Najwcześniej w styczniu by to wyszło. Poradzimy sobie inaczej.

Diter Kalla08-11-2004 20:06:07   [#26]
A ja mam nadziej, ze po wyborach... nowy MEN...i...S(?) nie bdzie dalej mieszal i da normalnie pracowc.
Marek Pleśniar08-11-2004 20:40:00   [#27]

jasne jest, że OSKKO odpowie na to pismo i podrąży - by dotrzeć skuteczniej oraz spytać o skuteczność działania MENiS - jako instytucji mającej lać oliwę na osie kół oświaty;-)

================

Maeljas - oczywiście że piszemy - własnie tak jak ujęła asia

RomanG08-11-2004 21:38:17   [#28]
Na razie to zamiast lać oliwę na osie, sypią piasku w tryby, aby potem - jak mawiał klasyk retoryki sejmowej - po prostu rżnąć głupa.
hania08-11-2004 21:42:58   [#29]
ten piasek to mi się zaczyna przesypywać po żołądku, robiąc miejsca, gdzie ziarenka obrastają wrzodami......
Rycho08-11-2004 22:28:52   [#30]
więc tak,
Ad.1
 
po pierwsze należy podziękować P. Zawiszy za objaśnienie treści § 3 ust. 3 pkt 6 oraz § 10 ust. 9 Rozp. o ocenianiu ... Bez tego niebyłbym w stanie zrozumieć tych zapisów.
 
Jednego tylko nie rozumiem nadal, dlatego należałoby poprosić P. Zawiszę o doprecyzowanie. Otóz nie rozumiem tego:
 
Uczeń chcąc uzyskać wyższą od przewidywanej oceny ma możliwość, po spełnieniu warunków ustalonych przez szkołę w wewnątrzszkolnym systemie oceniania i w trybie również ustalonym w wewnątrzszkolnym systemie oceniania, uzyskania wyższej oceny. Przepis dotyczy wszystkich klas, w tym klas I - III szkoły podstawowej (w klasach I - III zawsze stosuje się ocenę opisową).
 
Zatem powiedzcie mi, bo ja jestem "od starszaków" jak mogła by wyglądać wyższa niż przeiwdywana ocena jeśli przewidywana i ogłoszona na tydzień przed klasyfikacyjnym posiedzeniem RP była by np taka:
 
Wypowiada się poprawnym językiem, odpowiednim do swojego wieku. Popełnia liczne błędy przy czytaniu tekstu drukowanego. Czyta wolno. Kierowany pytaniami wyodrębnia postacie i wydarzenia występujące w tekście. Ma trudności z zachowaniem odpowiedniego kształtu liter i rozmieszczaniem ich w liniaturze.
 
Czy jest sposób na to, by dzieciak z kl I wykazał się wyższymi niż opisane umiejętnościami? Jeśli przyjąć, że ocena opisowa ma w sposób możliwie rzetelny pokazać stan wiedzy i umiejętności, postawę ucznia, to co ma na celu "uzyskanie wyższej niz przewidywana" oceny opisowej?
Opisanie nieprawdy?  Żeby wszystkim się podobało? Czy w wyniku jakiegoś"sprawdzianu" końcowego będę mógł napisać dla podanego przykładu np takie zdanie:
 
czyta szybko i bezbłenie tekst drukowany
 
i to będzie prawda obiektywna?
 
Oświećie mnie jeśli możecie...
......................
O braku odniesienia się do istoty naszych zastrzeżeń w tym punkcie, czyli poprawiania oceny zachowania ani słowa. Zresztą to ani słowa dotyczy jeszcze wielu innych kwestii. Rozumiem, ze dla MENiSu sa one po prostu nie wrte nawet tego, by o tym napisać że są nie warte uwagi ...
........................
 
Ad. 2
tu nic bardziej "wyjaśnijącego i aroganckiego" nie można już wymyślić.
Asia to dokładnie opisał na wątku o urlopach. Tu można to tylko powtórzyć.
 
Ad.3
tu się trochę przyczepię ja.
o porozumieniu z dyrektorem innej szkoły jest mowa w § 17 tylko przy okazji:
4.b) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne,
 
5. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 4 pkt 1 lit. b, może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
 
A co z innymi członkami komisji, o których pytaliśmy?
...........................
 
A tak na koniec. Czytając to, nie wiem, czy mam się śmiać, czy płakać ...
ale wyć to się chce.
bogna08-11-2004 22:42:04   [#31]

ja jeszcze nie mogę wypowiedzieć się w tym wątku,

bo ciągle jeszcze nie potrafię zapanować nad potrzebą słowa :-(

Mati08-11-2004 22:45:41   [#32]

ale JAJA !!! 

ta odpowiedż  to są  WIELKIE  KPINY!!!!

Mamy szkoleniową Radę  Pedagogiczną z zaproszoną  wizytator z KO

to jej pokażę  to pismo  ciekawa jestem reakcji

świeżak09-11-2004 00:25:23   [#33]

No cóż

Dawno nie wypowiadałem się na forum. Ostatnio w maju. Po sławetnej decyzji panów kuratora i ministra w sprawie opolskich matur. Pozwolę sobie przypomnieć wszystkim, że zostałem wtedy upomniany po ojcowsku za to iż ośmieliłem się nazwać panów kuratora i ministra nieodpowiednio , porównując ich do pewnych żle kojarzących się instrumentów*. Teraz po lekturze odpowiedzi z Menisa (przepraszam za słowo)  widzę że w rzeczonym Menisie instrumentów ci dostatek, i pomniejsze instrumenciki starają się dotrzymać kroku w brzmieniu instrumentowi głównemu


*dla niewtajemniczonych -  chodzi o cymbały
zgredek09-11-2004 00:33:30   [#34]
e, tam upomniany;-)
zgredek09-11-2004 00:52:03   [#35]

ja tam nie wiem, ale

gdybym śledztwo miała prowadzić, kto zgubił "lub czasopisma"

to zainteresowałabym się tym dziwolągiem:

Przepisy §§ 19, 20 pozwalają uczniom z klas programowo najwyższych na zdawanie otrzymać z egzaminu poprawkowego taką ocenę, na jaką zda ten egzamin. Tematy na egzamin poprawkowy powinny tak być opracowane, aby uwzględniały kryteria na poszczególne oceny, tj. w skali od l do 6.

i szukałabym pierwowzoru, który metodą "wytnij-wklej-kopiuj" przerobiono;-))))))

i być może ciekawe wnioski...;-)))))))))))))))))
świeżak09-11-2004 00:56:31   [#36]
Od czasu do czasu nachodzi mnie wena i jak jej nie pogonię to zaczynam gadać mową wiązaną czyli rymowanki układam. Właśnie mnie naszło więc ośmielę się podsumować :

WĄCHA, SIORBIE, GWIŻDŻE, CMOKA,
PRYCHA, KICHA, SZCZERZY ZĘBY,
JAKBY NIE WYSADZIŁ SMOKA*
LUB MU WPADŁO COŚ DO GĘBY

A CÓŻ TO, ZA PRZEDSTAWIENIE?
GOŚĆ SIĘ SKRĘCA NIBY KŁĄCZE.
JEST CIEKAWE TO SZALENIE
KTO SIĘ TAK W ZEZNANIACH PLĄCZE?

A TEJ ŁAMIGŁÓWKI WYNIK
JEST WRĘCZ ŁATWY DO  POZNANIA:
KOMPETENTNY ZNÓW URZĘDNIK
ODPOWIADA NA PYTANIA

*w gwarze uczniowskiej - iść się wysikać
świeżak09-11-2004 00:59:52   [#37]

Do zgredka

Za zdawanie otrzymać to powinien egzaminator - podobno ci co egzaminują na prawo jazdy wiedzą co to znaczy.
zgredek09-11-2004 01:14:08   [#38]
:-)

tylko...

tam jest:

na zdawanie otrzymać;-)
Iwon09-11-2004 07:23:56   [#39]
To może na zdawanie "otrzymywać" z góry, czyli przed zdawaniem (oczywiście zabezpieczyć na to środki w budżecie). ;-))
OlaM09-11-2004 07:46:01   [#40]

Ja z tej odpowiedzi wywnioskowałam jedno, że wystawiane przez nauczycieli bieżące oceny oraz semestralne nie mają sensu. Z rozporzadzenia wynika, że ocena ma mówić uczniowi i jego rodzicom o postępach w nauce, ma mobilizować do dalszej pracy itp. To po co tak naprawdę oceniać. Każdy uczeń w szkole może wnioskować o podwyższenie oceny z każdego przedmiotu. Rodzi mi się następne pytanie. Co z uchwałą o klasyfikacji? Przecież dokonanie zmiany oceny uczniowi to dokananie zmian w uchwale o klasyfikacji. To przecież nie tylko kwestia wydania nowego świadectwa. Chyba, że jestem w błędzie.

To tak naprawdę do kogo należy się zwrócić pokazując nieprawidłowości pomiędzy rozporządzeniem a KN (dotyczy urlopów nauczycieli)?

Może warto tymi nieprawidłowościami zainteresować Rzecznika Praw Obywatelskich?

agabu09-11-2004 09:23:20   [#41]

Mam nadzieję

że Menis wkurzył Was na tyle, że w końcu nie będziecie obawiać się konkretnych wystąpień (jakichś "kontrowersji") i napiszecie prosto z mostu o ich niekompetencji, wykazując niespójności prawne i proponując zmiany, które powinno MENIS wprowadzić w swoich rozporzadzeniach.Podobnie jak w "bardzo roboczym" materiale dotyczącym dyskryminacji dzieci niepełnosprawnych w systemie oświaty.

Tu sprawa jest prostsza, bo dotyczy aktu prawnego, który powstaje w MENIS.

Tak na marginesie: w kwestii niepełnosprawnych potrzebne są inicjatywy ustawodawcze i to z dwóch resortów. Nadal nie tracę nadziei, że jednak zainteresujecie się tą sprawą i wykorzystacie "popełnioną" przeze mnie "kontrowersję" - gotową, konkretną i wcale nie "roboczą".

fredi09-11-2004 12:52:50   [#42]

doris

Przepisy §§ 19, 20 pozwalają uczniom z klas programowo najwyższych na zdawanie otrzymać z egzaminu poprawkowego taką ocenę, na jaką zda ten egzamin. Tematy na egzamin poprawkowy powinny tak być opracowane, aby uwzględniały kryteria na poszczególne oceny, tj. w skali od l do 6.

zaznaczonego fragmentu nie rozumiemb  ?( mogę się nie oburzac)

GregWeb09-11-2004 15:25:17   [#43]

OOOOOOOOOOOOOOOO Matko !!!!! Cóż to za knot bezsensowny?

Większość ze słów napisanych przez panią Zawiszę to "żywcem" wyjęte urzędnicze frazesy, które zawsze mają to do siebie, że wg "Menisowego fachowca" mają pozostawić u pytającego wrażenie pogardliwej infantylności z treści zadanego mu pytania i przedstawić  jedynie słuszną linię rozumowania. Marek w treści postu 25 przedstawił możliwe wyjaśnienie tej sytuacji.

Dorota Wicher09-11-2004 17:29:48   [#44]

a tam, dajcie spokój jak zwykle Oni wymyślili, a my szaraki mamy się podporządkować i po co było wysyłac do MENiS-u jakiekolwiek zapytania, czy propozycje, przecież tam są najmądrzejsi (czytaj najlepiej wykształceni? ) wszechwiedzący i Oni wiedzą lepiej czego nam potrzeba. Przecież każdą paranoję da się wytłumaczyć np. pomrocznością jasną. Myślenie to wielki dar naprawdę! Ja tez nie mogę zapanować nad potrzebą słowa. Same się cisną na usta, daję słowo!

fredi09-11-2004 17:40:24   [#45]
Jezeli szybko zmieni się rozporządzenie tzn. , że ktoś tam pracuje , jeżeli nie to.........
Grażyna09-11-2004 18:35:15   [#46]
za przeproszeniem, ale ona pisze jakby była naćpana, to przecież jest bełkot! I tacy ludzie tworzą przepisy???
Jersz09-11-2004 19:15:30   [#47]

!!!!

Było to  już wielokrotnie wałkowane. Piszmy krytycznie o czynach , nie o ludziach. Słowa "bełkot", "pisze jak naćpana", "i tacy ludzie tworzą przepisy" czytam z niesmakiem na FORUM.

Pozdrawiam (trochę zniesmaczony) Jersz

Fred09-11-2004 21:56:21   [#48]

Jersz.. Oczywiście masz rację.., ale na tym forum również wielokrotnie wałkowano, że jego urok to m.in. bezpośredniość, impulsywność i takie tam różne inne.. Do licha, nasze wypowiedzi nie są oficjalnymi wystąpieniami. Gadamy czasem jak w kawiarni przy kuflu piwa. Czy tak?

Niesmak budzić mogą różne wypowiedzi. Również te bardzo porządne.

"piszmy krytycznie o czynach, nie o ludziach" - tu powinna kończyć się Twoja wypowiedź. Nadałbyś wówczas jej treści (idei) właściwą formę. Cytując Grażynę,  podałeś w wątpliwość etyczny wymiar swojej wypowiedzi, sprawiłeś autorce przykrość i dla wielu z forumowiczów zamknąłeś usta. Ale nie przejmuj się, na naszym forum gadamy różnie;-))

Wczoraj, gdy pierwszy raz zapoznałem się z treścią odpowiedzi MEN, żarliwie zakląłem. Nie będę cytował jak, bo mi przeszło;-)) Różnie wyrażamy swoje emocje.., grunt, że płyną ze szczerego oburzenia.

Pozdrawiam wszystkich, którzy odczuli "potrzebę słowa";-)) W cudzysłowie, bo cytuję:-))

Tomasz Osiński09-11-2004 22:37:53   [#49]

Kiedy Pani Zawisza "wskoczyła" do MENiS-u, byłem zadowolony. Znałem Ją z różnych ciekawych merytorycznie spotkań z dyrektorami.Czyżby "punkt widzenia...?" Przeraża mnie brak czytania ze zrozumieniem różnych pism, a co za tym idzie - również i mało sensowne odpowiedzi na nie. Tak jest w tym przypadku.

"Świeżakowi" stawiam celującą ocenę za wierszyk ! Mam uprawnienia - uczę j. polskiego.

Z "Jerszem" nie do końca się zgadzam... Myślę,że nasze Forum jest po to m.in., żeby w sposób naturalny wylewać swoje żale. Inaczej byłoby to wszystko "wyrafinowane", przemyślane itp. Chyba nie o to chodzi...

Leszek09-11-2004 22:44:59   [#50]

mnie z kolei zamykają usta niektóre wylewności...

ale cóż, jeden woli rower a inny bmw...

stawiam jednak na te przemyślane...

pozdrawiam

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]